پرورش بلدرچین در فضای 12 متری خانه با استفاده از دستگاه جوجه کشی

دسته : بلدرچین

اگر شما به تازگی به جمعیت پرورش دهندگان بلدرچین پیوسته اید و یا علاقه مند به پرورش بلدرچین شده اید و قصد نوشتن یک طرح اولیه برای احداث فارم پرورش بلدرچین به صورت صنعتی را دارید، قطعاَ سوالات زیادی در مورد پرورش و نگهداری بلدرچین از تغذیه و جیره غذایی و دستگاه جوجه کشی بلدرچین و تجهیزات پرورش بلدرچین و کشتارگاه و بسته بندی تا فروش و بازار یابی محصولات بلدرچین و سود پرورش بلدرچین و … برای شما مطرح شده و برای پاسخ آنها سایت های اینترنتی و گروهای تلگرامی آموزش پرورش بلدرچین را جستجو کرده و با جواب های ضد و نقیضی روبرو شده اید که باعث سردرگمی شما شده است.

اکنون به ابعاد گوناگون شغل پرورش بلدرچین از ابتدا تا انتهای کار به طور جامع و کلی خواهیم پرداخت، و امیدواریم پس از مطالعه این مطلب تصمیم گیری برای شروع کار پرورش و یا نحوه توسعه مزرعه بلدرچین برای شما آسان و مطلوب شود.

 تا انتهای این متن با ما همراه شوید. مدت تقریبی مطالعه این مقاله … دقیقه محاسبه شده ولی میزان بهره مندی شما از این مطالب  بسیار ارزشمند تر از وقتی است که صرف مطالعه آن میکنید، انشاالله.

در طول این مقاله سعی شده از مثال های عینی و مطالب مستند استفاده شود و گزارش ها و اخبار مهم پرورش بلدرچین را بررسی نماییم تا خواننده بتواند تصمیمی دقیق برای شروع فعالیت بگیرد.

آموزش پرورش بلدرچین

انواع روش پرورش بلدرچین

اگر شما قصد فعالیت جدی در پرورش بلدرچین را دارید بهتر است از همین شروع کار نوع و روش کار خود را انتخاب کنید. با انجام این کار می توانید سود بیشتری را از بازار پرورش بلدرچین کسب کنید. به این نکته توجه کنید که مزرعه بلدرچین همانطور که می تواند بسیار سودمند و پر درآمد باشد با کمی بی تدبیری می تواند به ورشکستگی ختم شود.

وقتی صحبت از نگهداری بلدرچین میکنیم ابتدا باید مشخص کنیم چه نوعی از پرورش را قرار است انجام دهیم. شما می توانید یک مجموعه کامل نگهداری مولد بلدرچین که واحدهای بلدرچین تخمگذار خوراکی، واحد جوجه کشی بلدرچین، پرورش بلدرچین گوشتی ، تولید و پرورش نیمچه مادر مولد یا تخمگذار بلدرچین، تا کشتارگاه و سالن بسته بندی گوشت و تخم بلدرچین و حتی واحد فناوری کود بلدرچین را به عنوان زیر مجموعه ها درخود جای داده باشد راه اندازی کنید. یا یک بخش از مراحل پرورش بلدرچین، مثلا فقط نگهداری بلدرچین تخمگذار را انجام دهید.

حال هر کدام که باشد باز هم  شغل پرورش بلدرچین در دنیا به چندین روش به صورت سنتی یا (نیمه صنعتی) و صنعتی و در محدوده های متفاوت درآمدی  تقسیم بندی و قابل انجام می باشد که به این ابعاد اشاره می کنیم. ابتدا قسمت های مختلف یک واحد پرورش بلدرچین را مرور میکنیم و به جوانب گوناگون آن، از نکات فنی لازم الاجرا در پرورش و بررسی سود و زیان تا چالش ها و فرصت ها خواهیم پرداخت و سپس یک مجموعه کامل پرورش بلدرچین را بررسی خواهیم کرد.

پرورش بلدرچین تخمگذار خوراکی

پرورش بلدرچین تخمگذار خوراکی از پرطرفدار ترین قسمت های نگهداری بلدرچین در دنیا برای کسب درآمد محسوب می شود. از دلایل آن هم اول بازار فروش خوب و وسیع تخم بلدرچین و دوم نیاز به سرمایه اولیه کم تر برای شروع به کار پرورش بلدرچین تخمگذار نسب به پرورش سایر طیور مثل پرورش کبک و پرورش قرقاول و… است.

تخم بلدرچین سرشار از ویتامینهای گروه B و آهن و فسفر بوده و به دلیل عاری بودن از کلسترول مضر برای تمامی گروه های افراد جامعه مفید بوده و امروز مردم به خواص شگفت انگیز تخم بلدرچین پی برده اند، لذا بازار مصرف این محصول هر روز بهتر از روز قبل خواهد بود.

(برای آشنایی کامل در این موضوع پیشنهاد می کنیم مقاله خواص تخم بلدرچین را مطالعه فرمایید)

برای تولید تخم بلدرچین خوراکی نیازی به نگهداری بلدرچین های نر در بین بلدرچین های ماده نداریم و حتی این کار می تواند مشکلاتی را پدید آورد. از جمله این مشکلات، نطفه دار شدن برخی از تخم های بلدرچین خوراکی بوده و چنانچه این تخم ها در طول مدت عرضه به بازار و یا در زمان نگهداری در مغازه و خانه مصرف کننده نهایی فقط 24 ساعت در گرمای بالای 32 درجه قرار گیرند نطفه کمی رشد کرده و سپس رشد متوقف می شود و لکه خون روی زرده ایجاد میکند و تخم بلدرچین فاسد و غیر قابل مصرف می شود.

پرورش بلدرچین تخمگذار

کسب درآمد از پرورش بلدرچین تخمگذار

 در ایران سالهاست که مردم به نگهداری و پرورش بلدرچین به صورت تفریحی و یا به عنوان شغل و محل درآمد علاقه مند شده اند و با نگهداری بلدرچین در خانه و فضاهای کوچک هر چند در تعداد کم در پی ایجاد کانال مالی برای کسب درآمد دوم و سوم هستند.

ما در این مقاله قصد داریم فارغ از بحث های نگهداری بلدرچین به صورت سرگرمی و تفریحی به طور کلی بر روی پرورش بلدرچین با نگاه شغل و درآمدزایی بپردازیم.

هزینه پرورش بلدرچین تخمگذار

برای ایجاد مزرعه بلدرچین تخمگذار خوراکی هزینه ها به شش قسمت تقسیم می شود.

دسته اول : هزینه های زمین، ساختمان و ابنیه (خرید و ساخت و یا رهن و اجاره)

دسته دوم : هزینه های تاسیسات (هیتر گرمایشی ، کولر، فن ، نور و روشنایی و … )

دسته سوم : هزینه تجهیزات و لوازم پرورش بلدرچین (قفس، آبخوری، دانخوری و…)

دسته چهارم : هزینه خرید بلدرچین تخمگذار

دسته پنجم : هزینه های جاری روزانه مثل خرید دان بلدرچین، دارو و درمان، کارگری ، آب، برق ،گاز، حمل و نقل و…

دسته ششم: هزینه های مارکتینگ (بسته بندی، لیبل ، تبلیغات و بازاریابی و …)

فضای مورد نیاز پرورش بلدرچین تخمگذار

یک بلدرچین تخمگذار بر روی بستر به حدود 250 سانتی متر مربع فضا نیاز دارد و برای مثال در یک سالن 140 متری می توان 5600 عدد پرنده بلدرچین تخمگذار را بر روی بستر نگهداری کرد. به عبارتی هر متر مربع از کف سالن برای 40 بلدرچین تخمگذار مناسب هست.

پرورش بلدرچین در بستر

چنانچه پرندگان در قفس بلدرچین تخمگذار استاندارد قرارگیرند، این فضا به 140 سانتی متر مربع کاهش پیدا میکند. با توجه به تعداد طبقات قفس بلدرچین که در حالت استاندارد 4 طبقه بوده و فاصله حداقل 50 سانتی متر بین طبقات رعایت شده باشد. یک سالن 140 متری می تواند 50 متر طول قفس با عرض 90 سانت  4 طبقه را در خود جای دهد، که چیزی حدود 10000 بلدرچین ظرفیت دارد.

پرورش بلدرچین در قفس

البته یک مزرعه پرورش بلدرچین تخمگذار به فضاهای دیگری هم نیازمند می باشد. از قبیل انبار نگهداری دان ، که چنانچه مزرعه مجهز به کارگاه ساخت دان نباشد و دستگاه آسیاب و میکسر نداشته باشد و دان روزانه تولید نشود نیازمند آن است تا دان را از کارخانه های دان سازی تهیه و در محل مناسب ذخیره کند. برای هر 1000 پرنده 4 متر مکعب فضای ذخیره سازی لازم است و با توجه به حد اکثر ارتفاع 2 متر برای تجمع گونی های دان 2 متر مربع فضای کف لازم می باشد. حداکثر زمان پیشنهادی برای ذخیره سازی دان در دمای مناسب 15 روز می باشد.

محل ذخیره تخم خوراکی بلدرچین

به یک اتاق کوچک با توجه به حجم تولید تخم خوراکی در روز و مدت ذخیره سازی برای عرضه به بازار نیاز دارید. اتاق ذخیره سازی باید مجهز به وسایل سرمایشی لازم باشد و دمای اتاق بین 16 تا 21 درجه سانتی گراد و رطوبت حدود 50 درصد قابل تنظیم باشد.

محل بسته بندی تخم بلدرچین

این اتاق را با میز های کار استاندارد مجهز کنید تا کارگران به راحتی مشغول کار شود. تخم بلدرچین ها قبل از بسته بندی باید تمیز شده و تخم های ترک خورده و بد شکل از خط بسته بندی خارج شوند.

توجه کنید ظروف بسته بندی تخم بلدرچینی که از جنس پی وی سی شفاف بوده در برابر نور خورشید و حرارت آسیب پذیرند لذا در انتخاب محل ذخیره سازی آنها دقت نمایید.

بسته بندی تخم بلدرچین

سایر فضاهای مورد نیاز برای پرورش بلدرچین

اتاق نگهبانی، اتاق کارگری، سرویس بهداشتی و حمام، انبار تجهیزات و لوازم یدکی ، انبار لوازم بسته بندی تخم بلدرچین

تاسیسات مزرعه پرورش بلدرچین تخمگذار

مزرعه بلدرچین تخمگذار به حداقل تاسیساتی در باب گرمایش سالن نگهداری پرندگان، سرمایش سالن در فصل تابستان، تهویه سالن شامل هواکش ها و دریچه های اینلنت، کنترلر و یا ترموستات دمای سالن، مخزن و سیستم لوله کشی آب و سیستم روشنایی هوشمند نیازمند می باشد.

انتخاب توان و قدرت هر یک از این تاسیسات با توجه به ابعاد سالن و تعداد پرنده و وضعیت آب و هوایی منطقه جغرافیایی محل پروژه متغیر خواهد بود. و نیاز به محاسبات دقیق قبل از شروع پروژه دارد.

تجهیزات مزرعه پرورش بلدرچین تخمگذار

تجهیزات به دو نوع سبک و سنگین قابل تقسیم هست. تجهیزات سبک پرورش بلدرچین شامل انواع آب خوری ها، دانخوری، تجهیزات توزیع دان، دستگاه سم پاش، پالت ها و ظروف جمع آوری تخم بلدرچین، و همچنین لوازم مورد نیاز اتاق کارگری و نگهبانی است.

از تجهیزات سنگین مورد استفاده در مزرعه بلدرچین تخمگذار باسکول یا ترازو توزین دان و قفس بلدرچین تخمگذار است که در انواع اتوماتیک یا مکانیزه و نیمه اتوماتیک و تمام دستی تقسیم می شود.

 قفس بلدرچین در ابعاد گوناگون 4 طبقه و5 طبقه ، یک طرفه و دو طرفه و … توسط برخی کارخانجات تولید می شوند که برخی از مدل ها به استانداردهای پرورش بلدرچین نزدیک تر و برخی متاسفانه فقط اسم قفس بلدرچین را یدک میکشند.

پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد مقاله قفس بلدرچین را مطالعه فرمایید.

قفس پرورش بلدرچین

توصیه می شود از قفس 5 طبقه بلدرچین تخمگذار تا حد ممکن استفاده نشود زیرا به علت دسترسی سخت کارگر ها، به طبقه بالای قفس، توزیع دان در این طبقه درست انجام نمی شود. همچنین تلفات پرندگان در این طبقه به موقع خارج نمی شود و …  ولی اگر بخواهید از قفس های 5 طبقه بلدرچین استفاده کنیم باید موارد زیر را رعایت کنید:

4 نکته مهم در تهیه قفس بلدرچین 5 طبقه

1- فاصله بین طبقات کم نشده باشد ( حداقل 50 سانتی متر)

2- فاصله بالای قفس تا سقف سالن حداقل 1.5 متر باشد. تا گاز های آلوده و هوای گرم بالای سالن موجب تلفات و کاهش تولید تخم بلدرچین نشود.

3- تهویه سالن بلدرچین تخمگذار با توجه به تعداد بیشتر بلدرچین در سالن افزایش یابد.

4- بررسی طبقات بالای قفس که کمتر در دید کارگر سالن هست مرتب انجام شود تا توزیع دان یک نواخت باشد و …

انتخاب بلدرچین مناسب برای تخمگذاری

در مدت 20 سال گذشته که با پرورش بلدرچین و پرورش دهندگان مختلف آشنا شده ایم کمتر دیده ایم که پرورش دهنده ای به انتخاب بلدرچین مناسب و تولید بلدرچین مناسب ویژه تخمگذاری اهمیت دهد. اکثراَ بلدرچین هایی را که به نیت پرواری رشد داده اند قبل از کشتار ماده هایی را که ظاهر مناسب تر و سرحال تر دارند را برای تولید تخم جدا سازی می کنند.

البته این از ویژگی های بلدرچین هست که مانند مرغ دارای تفاوت زیاد در نوع تخمگذار و گوشتی نیست. ولی آماده سازی یک بلدرچین ماده برای یک دوره طولانی تخمگذاری و یا پروار برای کشتار در سن 45 روزگی بسیار متفاوت هست.

یکی از مهمترین دلایل شکست پرورش دهندگان بلدرچین عدم توجه به همین نکته حیاتی می باشد. جوجه بلدرچینی که قرار است بلدرچین تخمگذار آینده شود باید پس از دوره رشد اولیه پایان 15 روزگی جیره مناسب خود را دریافت نماید، که تمرکز رشد بر روی استخوان بندی پرنده صورت میگیرد و حتی از وزن گیری بیش از حد پرنده جلوگیری می کند. پرنده چاق معمولا در حین تخمگذاری مسیر عبور تخم مسدود شده و باعث گیر کردن تخم بلدرچین و تلفات پرنده می شود. که در اصطلاح دامپزشکی به آن پرولاپس روده گفته می شود.

همچنین برنامه نوری برای رشد پرواری بلدرچین بسیار متفاوت از برنامه نوری برای تکمیل بلوغ پرنده و شروع تخمگذاری است. چنانچه در امر پرورش جوجه های بلدرچین مهارت و امکانات لازم را دارید توصیه میکنیم با تهیه جوجه بلدرچین و یا تخم نطفه دار بلدرچین و خرید دستگاه جوجه کشی خودتان اقدام به تولید بلدرچین تخمگذار نمایید.

چنانچه فعلا قصد خرید دستگاه جوجه کشی و یا توان و امکانات لازم برای پرورش جوجه بلدرچین ندارید حتما از فارم های معتبر و دارای پروانه بهره برداری با رعایت نکات زیر اقدام به تهیه بلدرچین تخمگذار نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنیم مقاله نگهداری جوجه بلدرچین را مطالعه کنید.

بلدرچین سفید تخمگذار

7 نکته مهم در تهیه بلدرچین تخمگذار

1- سن بلدرچین حدود 40 روز باشد

2- اجازه بازدید از سالن به شما داده شود و وضعیت ظاهری گله بلدرچین سرحال باشد.

3- برنامه نوردهی دو هفته آخر را از مسئول مزرعه پرورش بلدرچین بخواهید و با استانداردها تطبیق دهید.

4- جیره غذایی را مشاهده کنید و مطمئن شوید که در دو هفته آخر پرندگان جیره بلدرچین گوشتی دریافت نکرده اند. همچنین در هنگام تحویل بلدرچین ها برای سه روز حداقل از همان دان آخر از فروشنده خریداری کنید و به طور تدریجی با دان جدید تخمگذار ترکیب و جای گزین نمایید. تا شوک و استرس تغذیه ای به بلدرچین ها وارد نشود.

5- برنامه دریافت واکسن و دارو را در طول دوره پرورش بینید و از عدم درگیری پرنده ها در طول دوره با هرگونه بیماری مطمئن شوید.

6- نمودار رشد پرنده ها را بررسی کنید. هر گونه اختلال در رشد و به اصطلاح عقب ماندن از رشد باعث تخمگذاری ضعیف و پیک پایین در طول دوره خواهد بود.

7- وضعیت ظاهری مزرعه را بررسی کنید از مزرعه هایی که توجه به نکات بهداشتی و محیط اطراف مزرعه ندارند به هیچ عنوان خرید نکنید.

اکثر مشکلات ناشی از کیفیت پایین بلدرچین بعد از گذشت 2 ماه از شروع تخمگذاری بلدرچین و افزایش سن پرنده نمایان می شود. یک گله بلدرچین مناسب باید از سن 70 روزگی به پیک تولید نزدیک شود و در سن 100 روزگی به بالاترین میزان تولید برسد ( حدود 80 درصد ) و این روند تا 7 ماه با اندک نوسان هایی ادامه داشته باشد و آهسته به حدود 60درصد برسد و در مجموعه دوره حدود 70 درصد باشد.

 بلدرچین ها در سن 9 ماهگی برای تولید تخم خوراکی صرفه اقتصادی ندارند و یک گله کمتر از میزان هزینه های تولید بازدهی دارد. معمولا در این سن با اندکی تغییر در جیره و افزایش وزن پرنده را راهی کشتارگاه خواهند کرد.

انواع نژاد بلدرچین تخمگذار

رایج ترین نژاد بلدرچین تخمگذار در ایران بلدرچین ژاپنی ( Japanese quail ) یا همان بلدرچین معمولی ( common quail ) می باشد. هر چند این دو تفاوت های اندکی با هم دارند ولی به علت تداخل این دو نژاد با هم امروز در ایران کسی نمی تواند ادعا کند که نژاد خالص بلدرچین ژاپنی دارد.

بلدرچین ژاپنی دارای سویه های ژنتیکی مختلفی می باشد که باعث شده رنگ های این پرندگان به حالت های مختف نمایان شود. برخی کاملا سفید می شوند و برخی قهوای سوخته با لکه های سفید و برخی طرح گندمی دارند. هرچند بین برخی پرورش دهندگان صحبت هایی مطرح هست که برخی رنگ ها خصوصیات بهتری برای تخم گذاری دارند ولی به طور علمی چیزی اثبات نشده.

بلدرچین ژاپنی

گاهی اوقات هم متاسفانه برخی افراد با جدا کردن بلدرچین های سفید ادعاهایی راجع به در اختیار داشتن یک نژاد اصلاح شده و ویا نژاد وایت انگلیسی دارند که تا امروز هیچ کدام ثابت نشده و معمولا نوعی کلاه برداری و سوء استفاده از نا آگاهی مردم می باشد.

هر گونه ادعا نسبت به در اختیار داشتن نژاد خاص باید با مدارک معتبر که شامل مجوز های سازمان دامپزشکی برای ورود و گواهی فارم مبدا و اسناد حمل و نقل قابل بررسی می باشد و کافیست تا از سازمان دامپزشکی کل کشور اداره طیور یک استعلام ساده بگیرید و متوجه شوید در طول سالهای گذشته تا زمان نگارش این متن هیچ بلدرچین اصلاح نژاد شده ای به صورت تجاری و انبوه وارد کشور نشده است.

میزان و نحوه مصرف دان بلدرچین تخمگذار

یکی از مهم ترین کارها در پرورش و نگهداری بلدرچین تهیه یک دان بلدرچین مناسب و با کیفیت می باشد. توجه کنید غذای بلدرچین ها در هر مقطعی از سن رشد و یا تخمگذاری فرمول متفاوتی دارد و عدم توجه به نیاز های غذایی بلدرچین موجب می شود تا مزرعه پرورش بلدرچین شما دچار بحران شده و در بهترین حالت ممکن سود آوری اقتصادی خود را از دست دهد و یا با تلفات سنگین روبرو شوید.

یک بلدرچین تخمگذار در طول 24 ساعت حدود 28 تا 32 گرم دان مخصوص نیاز دارد که معمولاَ طی دو الی سه مرحله باید در اختیار گله قرار گیرد. بهترین زمان ها یک بار در ابتدای صبح و یک بار در حوالی عصر پس از تخمگذاری می باشد. برخی اقلام مورد استفاده در دان بلدرچین شامل : دانه ذرت ، کنجاله سویا ، دانه گندم ، کنجاله کلزا ،  نمک ، روغن سویا ، پودر صدف ، سبوس گندم ، پودر یونجه ، پودر ماهی ،پودر گوشت و …می باشد.

غذای بلدرچین تخمگذار

سایز آسیاب دان بسیار اهمیت دارد دان های آردی باعث ایجاد غبار شده و علاوه بر پرت شدن باعث بیماری های تنفسی می شود و قطعات خیلی بزرگ توسط بلدرچین ها برداشته نمی شوند و ترکیب فرمول دان در هنگام دریافت دان توسط پرنده تغییر می کند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله : دان بلدرچین ( غذای بلدرچین ) را چگونه بسازیم؟ مراجعه کنید

چنانچه از دان پلیت شده استفاده می کنید از پلیت های سایز** استفاده شود. توصیه ما استفاده از دان پلیت هست دان پلیت باعث می شود تا تمام اقلام داخل دان را بلدرچین دریافت کند. همچنین میزان پرت دان به حداقل ممکن کاهش پیدا می کند. دقیقا این اختلاف 4 گرمی بین 28 تا 32 گرم برای همین مورد مطرح شده، مزارعی که از دان آسیابی پودری استفاده میکنند برای آنکه مقداری از دان به بیرون از دانخوری ها و یا به صورت گرد و غبار داخل سالن منتشر می شود باید مقدار بیشتری دان در اختیار پرنده قرار دهند.

توزیع دان در اکثر قفس های پرورش بلدرچین تخمگذار به صورت دستی در دانخوری های نصب شده جلوی قفس که به صورت تراف قرار دارند انجام می شود. برای توزیع دقیق دان و جلوگیری از خسارات احتمالی وارده مسئول مزرعه باید کارگر توزیع کننده دان را نسبت به موارد زیر آموزش دهد.

1- محاسبه دقیق مقدار دان به تعداد پرنده، و تهیه یک پیمانه مناسب :

برای اینکار ابتدا باید در نظر بگیریم که هر یک متر از طول دانخوری در اختیار چند پرنده قرار دارد. (مثلا 25 پرنده) سپس میزان دان مورد نیاز (حدود 30 گرم ) برای یک روز را در تعداد پرنده ضرب میکینم ( 30گرم * 25 پرنده =750 گرم) حال مشخص میکنیم چند بار در روز قرار است به بلدرچین ها دان توزیع کنیم که معمولا 2 بار در روز می باشد. حال میزان دان مصرفی یک روز را تقسیم بر تعداد دفعات دان ریزی میکنیم ( 750 گرم / 2 بار توزیع دان = 375 گرم ). حال یک پیمانه تهیه میکنیم 375 گرم دان بیشتر داخل آن جا نشود.

2- توزیع یک نواخت دان برای یک متر طول از دانخور تراف :

دقت شود تا دان به صورت تجمعی در یک نقطه قرار نگیرد.

3- دقت در تعداد پرنده هر قفس

چنانچه یک قفس دارای تلفات بود و تعداد بلدرچین کمتری داشت باید علامت گذاری شود تا دان زیاد دریافت نکند. برای جلوگیری از این کار بهتر است یک باکس از قفس های سالن را قراردهید برای جبران تلفات ها و همیشه کسری بلدرچین ناشی از تلفات به سرعت از این باکس جبران شود و همین یک قفس تعداد بلدرچین کمتری داشته باشد. دریافت اضافه دان حتی جزئی باعث ایجاد چاقی و بروز بیماری پرولاپس (پیچ خوردگی روده)می شود و بلدرچین با ظاهر کاملا سالم و درشت دچار مرگ و میر می شود.

محل نگهداری دان در مزرعه پرورش بلدرچین دارای اهمیت فراوان می باشد. نگهداری دان داخل سالن به علت حرارت و رطوبت سالن معمولا باعث فساد سریع دان خواهد شد. بهترین دما و رطوبت برای محل ذخیره دان 10 تا 15 درجه سانتی گراد و رطوبت کمتر از 35 درصد است. عدم دسترسی حیوانات موذی مثل موش و پرندگان مثل گنجشک و کبوترها  به محل انبار دان مزرعه، علاوه بر جلوگیری از ضرر اقتصادی حاصل از سرقت دان باعث جلوگیری از انتقال بیماری های مسری خواهد بود.

تجربیات یک پرورش دهنده بلدرچین

سیادتی دکترای طیور است و با  وام 3 میلیون تومانی از بسیج سازندگی در سال 92 اشتغالزایی را آغاز کرده است.وی می گوید: حدود 2 سال است که تحصیلاتم در مقطع دکترای طیور به پایان رسیده است. از همان دو سال قبل استفاده عملی از دانش خود را شروع کردم. در دوره دانشجویی تصمیم گرفتم پرورش بلدرچین را آغاز کنم اما سرمایه کافی و مکان مناسب در اختیار نداشتم. 3 میلیون تومان از بسیج سازندگی وام گرفتم و کار پرورش بلدرچین را در حیاط 12 متری منزلمان شروع کردم.
قفس بلدرچین حرفه ای در بازار 700 تا 900 هزار تومان قیمت داشت. تصمیم گرفتم با الگو گرفتن از این قفس ها آن ها را به صورت دست ساز تهیه کنم و در نتیجه به طور آماتور قفس بلدرچین را توانستم تا حدودی بسازم و در چرخ گوشت خانگی تغییراتی ایجاد و از آن برای ترکیب کردن جیره غذایی استفاده کردم. البته از همان ابتدا استفاده از تجهیزاتی نظیر ماشین جوجه کشی و قفس نگهداری بلدرچین حرفه ای و استاندارد را در دستور کار آینده قرار دادم.
در آن دوره همواره 1000 بلدرچین در حیاط منزل پرورش  دادم .
پرورش بلدرچین در حیاط خانه
اشتغالزایی مستقیم برای 8 نفر/ سود 50 درصدی در بازه زمانی 45 روزه
سیادتی درباره توضیح گسترش واحد تولیدی اش می‌گوید: اوایل سال 93 بود که سردار بابایی، فرمانده سپاه مازندران به منزل ما تشریف آوردند و از محوطه 12 متری پرورش بلدرچین ها بازدید کردند. ایشان وقتی انگیزه و علاقه من به کار تولید و نیز موفقیت بدست آمده را دید، پیشنهاد توسعه کار را داد اما به وی گفتم که سرمایه ای برای تهیه مکان بزرگتر ندارم.
سردار بابایی در پاسخ گفت که در پادگان شهید قلی زاده رامسر در حال حاضر مکانی بلااستفاده وجود دارد و شما می توانید برای گسترش کار خود از آنجا استفاده کنید. به ایشان گفتم در ازای آن چه کاری باید انجام دهم، سردار بابایی گفت کافی است به بچه های بسیجی مازندران که می خواهند واحد پرورش طیور راه بیاندازند مشاوره بدهی.
وی ادامه داد: به سرعت کار را در پادگان شهید قلی زاده رامسر شروع کردم و خیلی زود تولیدمان گسترش یافت. در حال حاضر در هر دوره 45 روزه 12 هزار بلدرچین و 12 هزار مرغ بومی پرورش می دهیم. البته پرورش مرغ بومی  فقط در تابستان صورت می گیرد زیرا به دلیل گرمای شمال کشور در تابستان ماندگاری تخم های بلدرچین کاهش می یابد. در حال حاضر برای 7 نفر در واحد تولید و بازاریابی اشتغالزایی کرده ایم.
پرورش صنعتی بلدرچین
این فعال اقتصادی درباره علت انتخاب پرورش بلدرچین به عنوان شغل بیان می کند:بلدرچین پرنده بسیار کم توقعی است، این پرنده مقاومت بسیار بالایی در برابر بیماری های طیور دارد و در طول دوره پرورش نیازمند هیچ واکسنی نیست، گوشت بلدرچین بسیار لذیذ و خوشمزه و سرشار از مواد مغذی است، بلدرچین نیازمند فضای بزرگ برای پرورش و رشد نیست. بلدرچین بلوغ جنسی زودرس دارد و در 35 روزگی بالغ می شود و تخم می گذارد، این در حالی است که هیچ کدام از طیور به این سرعت به بلوغ نمی رسند. طول دوره جوجه کشی بلدرچین هم فقط 17 روز است. مجموع این عوامل باعث می شود که پرورش بلدرچین از هر نظر توجیه اقتصادی و سودآوری بالا داشته باشد.
وی در ادامه با توصیه به فارغ التحصیلان طیور و دامداری تأکید می‌کند: فارغ التحصیلان طیور و دامداری می بایست خودشان وارد کار تولید شوند، متأسفانه بسیاری از آن ها با وجود برخورداری از تحصیلات عالی ترجیح می دهند در یک دستگاه دولتی پشت میزنشینی کنند و حداکثر یک کارشناس باشند. من به آن ها توصیه می کنم با سرمایه اندک وارد کار تولید شوند و مطمئن باشند که نتیجه می گیرند. تحصیل تا مقطع دکترا در رشته طیور برای من به عنوان یک تولید کننده بلدرچین بسیار مفید بوده است، جیره نویسی علمی مزیتی است که من از آن برخوردارم و اثر مستقیم آن را در پرورش بلدرچین ها مشاهده می کنم.
غذای بلدرچین

مشاوره بلدرچین دماوند برای ایجاد مزرعه پرورش بلدرچین

صدها نفر به مجموعه شرکت بلدرچین دماوند طی سالیان گذشته مراجعه کرده اند تا برای احداث مزرعه پرورش بلدرچین مشاوره بگیرند و یا تجهیزات لازم را تهیه کنند.  سالها بررسی احوال افراد رجوع کننده به ما برای ایجاد مزرعه پرورش بلدرچین باعث شد تا برای تصمیم گیری بهتر شما پند سری توضیحات دهیم .

از بین متقاضیان به احداث مزرعه بلدرچین عده ای در همان مراحل اولیه مشاوره و تحقیقات  پشیمان شدند و یا ما با توجه به تواناییهایشان که خود مطرح میکردند منصرفشان کردیم . عده بسیاری با همان توامندی های شخصی اقدام به تاسیس مزرعه پرورش بلدرچین کردند و عده ای هم ترجیح دادند تا با کمک دیگران ( تعاون ) وارد این عرصه شوند.

به جرات میتوان گفت افرادی که سعی کردند کار را گروهی پیش ببرند موفق ترین ها بوده اند. و در میان آن دسته از افراد که به تنهایی به دنبال احداث مزرعه بودند آنهایی که گام های کوچک ولی حرفه ای برداشتند موفق شدند. مثلا فقط قسمت تولید تخم نطفه دار بلدرچین و یا تخم خوراکی بلدرچین را ایجاد کرده اند و یا یک مزرعه بلدرچین گوشتی احداث کرده اند و جوجه یک روزه را خریده اند و یا فقط یک واحد جوجه کشی بلدرچین را با تهیه چند دستگاه جوجه کشی بلدرچین راه اندازی کرده اند.

منظور از گام های کوچک در پرورش بلدرچین یعنی پرهیز از ایجاد تمام واحدهای مورد نیاز یک واحد پرورشی در یک محل و منظور از پرورش حرفه ای بلدرچین استفاده از دانش روز و تجهیزات مناسب و استاندارد است.

دلایل ضرر کردن افراد در کار پرورش بلدرچین

بیشترین خسارتی که افراد مبتدی در پرورش بلدرچین با آن روبرو میشوند ابتدا عدم توجه و شناخت به نیازهای غذایی و دارویی بلدرچین است که باعث از بین رفتن گله مولد و راندمان پایین تولید میشود و دومین مورد از بین رفتن سرمایه اولیه با ساخت یا خرید تجهیزات غیر استاندارد و بی کیفیت است.

در اینجا مهمترین علل موفقیت آقای دکتر سیادتی را میتوان در دانش شخصی ایشان و تجربه کوتاه مدت کار پرورش بلدرچین در منزل و درنهایت حمایت نهادهای حکومتی در ایجاد بستر کارگروهی مطرح کرد.

لازم است تا مسئولینی که اقدامات حمایتی از کارآفرینان انجام میدهند توجه کنند تا با سنگین کردن یک قسمت از چرخه تولید موجب گرفتاری تولید کنندگان در عرضه محصول نشوند.

اینک فرصت های زیادی برای علاقه مندان به سرمایه گذاری در پرورش بلدرچین مهیا شده مثل ایجاد کشتارگاه بلدرچین و یا واحد فرآوری گوشت و تخم بلدرچین و یا حتی تولید کود بلدرچین بسته بندی شده برای مصارف کشاورزی و …

امروز تبلیغات زیادی در اینترنت و صدا و سیما برای درآمد عالی پرورش بلدرچین میشود ولی همه داستان این نیست و این کار جذاب و پرفایده نیاز به کارکردن و همت بالا دارد که شاید در برخی مواقع زحمت بسیار لازم باشد.

نکات مهم در پرورش بلدرچین

۱- سعی کنید گله های مولد پرورش بلدرچین را درون قفس های استاندارد و درجه یک نگهداری کنید تا تخم های تولید شده  کمتر در معرض  آلودگی قرار گیرند و آمار تخمهای سالم و تمیز بیشتر  شود و گله کمتر دچار بیماری شود.

۲- تخمهای جمع آوری شده را بیشتر از ۷ روز نگهداری نکنید.

۳- دمای محیط نگهداری تخمها زیر ۲۰ درجه باشد و کمتر از ۱۶ درجه هم نباشد. ( برای نگهداری کوتاه تا ۷ روز)

۴- حداقل هفته ایی یک بار به گله مولد مولتی ویتامین داده شود تا آمار هچ بیشتر و جوجه های تولید شده سالم تر باشند.

۵- دمای مناسب در دوران ستر ۳۷.۷ می باشد و در دوران هچر ۳۷.۲ می باشد.

۶- رطوبت مناسب در زمان ستر ۶۰ تا ۶۵ درصد می باشد و در زمان هچر ۷۰ تا ۷۵ درصد می باشد.

۷- دمای سالن نگهداری گله های مولد از ۲۸ درجه بالاتر نرود و زیر ۱۸ درجه هم نیاید.  بهترین دمای سالن بین ۲۰ تا ۲۴ درجه می باشد.

۸- محیط نگهداری گله همیشه آرام و تهویه به خوبی انجام گردد و هیچگونه استرسی به گله وارد نشود چون هم دچار کاهش تولید تخم و هم بی نطفه دار بودن آنها می شود.

۹- جوجه های یک روزه بلدرچین را در بستر با کفپوش مقوای آج دار نگهداری کنید.

۱۰- بهترین مدت نگهداری گله تخم گذار ۶ تا ۱۲ ماه می باشد.

قفس مناسب پرورش بلدرچین

کانال تکنولوژی جوجه کشی

تخم کذاری بلدرچین

سوالات متداول

آیا پرورش بلدرچین در خانه امکان پذیر است؟

بله امکان پذیر است ولی به دلیل بویی که ایجاد می کند و باعث آزار همسایگان می شود توصیه میکنیم انجام ندهید.

پرورش بلدریچن به صورت کلی در دو روش قابل انجام است.

 1. در قالب یک مزرعه پرورش بلدرچین از صفر تا صد کار (تهیه گله مولد بلدرچین، تولید تخم نطفه دار، جوجه کشی تخم ها، داشتن جوجه یکروزه بلدرچین، پرورش جوجه ها و رسیدن به مرحله بالغ شدن آن ها، کشتار بخشی از بلدرچین ها و فروش گوشت، یا تخمگذاری بلدرچین های بالغ، جوجه کشی، داشتن جوجه یکروزه و ادامه این چرخه)
 2. انجام دادن یکی از مراحل این چرخه (فقط تولید تخم خوراکی و یا خرید جوجه یکروزه و پرورش آن ها و کشتار)

پرورش بلدرچین گوشتی از مرحله خرید جوجه یکروزه آغاز و تا پرورش و کشتار آن ها ادامه دارد که 37 تا 42 روز طول می کشد.

به صورت کلی پرورش بلدرچین در فضای باز صرفه اقتصادی ندارد و بیشتر به صورت تفریحی انجام می شود.

در هر متر قفس استاندارد پرورش بلدرچین تخمگذار که 4 طبقه است 200 عدد بلدرچین قابل پرورش و نگهداری است.

در هر متر مربع حدود 50 تا 60 عدد بلدرچین امکان پرورش وجود دارد. البته در تراکم بالا تهویه بسیار مهم است.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

21 بهمن 1399

سلام من میخوام در یک سالن 40 متری.سقف با ارتقاع 2.6 این کسب کار رو راه بندازم .لطفا بهم بگید که چقدر هزینه داره؟ایا در مازندران قابل اجرا هست و تا چه سقفی میشه تو این سالن بلدرچین پرورش داد .و ایا بازار فروش بلدرچین خوب هست یا نه

  11 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  شما می توانید 1800 تا 2000 عدد جوجه یکروزه بلدرچین را در این فضا پرورش دهید. البته برای تهویه و گرمایش هم تمهیدات لازم را در نظر بگیرید.
  در مازندران هم پرورش بلدرچین قابل انجام است و در حال حاضر گوشت بلدرچین بازار خوبی دارد. ولی در آینده چه اتفاقی رخ می دهد مشخص نیست. برای برآورد هزینه های نگهداری هر زمان قصد شروع به کار داشتید لوازم و جوجه یکروزه را از بازار استعلام قیمت بگیرید.

23 آذر 1399

با سلام راستش من کمی گیج شدم پرورش در منزل امکان داره یا خیر چون من در جایی دیدم که نوشته پرورش در زیرزمین منزل به خاطر سیستم هوادهی و تهویه فایده نداره پس الان کجای منزل میشه شروع به کار کرد ممنون.

  7 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  در کل کار با پرنده به صورت نیمه صعنتی و تعداد بالا در منزل، بوی پرنده ها، شما و همسایه ها را دچار مشکل می کند. مخصوصا در فصل هایی که هوا گرم تر هم است. معمولا زیر زمین ها چون پایین تر از سطح زمبن هستند از نظر تهویه، کار نگهداری بلدرچین ها خیلی مشکل تر هم می شود.

13 آذر 1399

سلام من میخوام تخم بلدرچین تولید کنم داخل خونه و اینکه من مستاجرم ایا امکان داره من این کارو انجام بدم یا خیر

  11 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز
  با توجه به شرایط شما و این که تعداد کم بلدرچین توجیه اقتصادی ندارد پیشنهاد می کنیم این کار را انجام ندهید.

8 دی 1398

سلام زمینی رو با اتاقهای مجزا از هم کرایه کردم و در نظر دارم تو هرکدوم از اتاقها که تقریبا هرکدوم ۵۰ متری هستند پرنده و حتی گوسفند نگهداری کنم.ایا پرورش بلدرچین با پرندگان دیگر در سالن و اتاقهای مجزا و بافاصله از هم مانعی داره؟ با گوسفند چی؟متشکر

  22 مرداد 1399

  سلام مهدی عزیز
  نگهداری و پرورش چند نوع پرنده در یک محیط کار درستی نیست و احتمال بیماری بیشتر از حد معمول پرندگان را خواهید داشت. ولی با رعایت کردن بعضی شرایط، آلودگی نگهداری یک پرنده با یک دام منطق بیشتری دارد چون بیماری مشترکی بین آنها تقریبا وجود ندارد.

20 تیر 1398

س خسته نباشید من میخوام یک واحد پرورش بلدرچین بزنم و از تعداد۱۸ تا شروع کردم تا ببینم سودش چطوریه از این ۱۸ بلدرچین سه تا نر و بقیه ماده هستند روزی ده عدد تخم میکنن …., ولی حالا که میخوام تخم هاشون رو بفروشم کسی از من نمیخره میگن باید بسته بندی و مهر داشته باشه حالا میخوام منو راهنمایی کنین تا من از کجا این هارو تهیه کنم و اگر بخوام صد بلدرچین تخم گذار پرورش بدم بهتره جوجه بکروزه بگیرم یا پنجاه روزه… .?

  27 شهریور 1398

  سلام دوست عزیز
  اگر منظور شما فروش تخم بلدرچین خوراکی است احتیاجی به بلدرچین نر ندارید. در هر صورت در زمانی که شما پرورش بلدرچین در ظرفیت کم انجام می دهید کمی اطلاعات اولیه را بدست خواهید آورد و برای فروش باید به دور و اطراف خود که احتیاجی به بسته بندی تخم بلدرچین ها نیست مراجعه کنید. برای خرید ظروف بسته بندی می توانید در اینترنت جستجو کنید و سازندگان و فروشنده ها را پیدا کنید. اگر برای شروع کار جوجه بلدرچین بگیرید تعداد نرها زیاد می شوند و باید آن ها را جداگانه بفروشید.

7 خرداد 1398

سلام خسته نباشید من بیست بلدرچین تخمگزار خریداری کردم برا شروع کار میخوام بدونم در یک آتاق ۳×۴ کف سیمان با پنجره برای نگهداری و دادن بلغورگندم وذرت آیا میشه تولید داشت یا نه اگر محل نگهداری مشکلی نداره میتونم دان بلدرچین تهیه کنم

  7 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  برای این تعداد بلدرچین اندازه اتاق مناسب است.در کف اتاق هم پوشال بریزید ولی تغذیه پرنده باید دان کامل باشد، فقط گندم و ذرت جوابگو نیست.

6 خرداد 1398

سلام
من الان حدود250 عدد بلدرچین تخم گزار گرفتم که در زیر زمین نزدیک به 9/5متری خانه ام نگه داری میکنم به دان و میزان دمایی که باید رعایت بشه هم رعایت کردم. فقد اصلا سر رشته ای از دارو و دوای بلدرچین ندارم و زمان استفاده از ان را هم نمیدانم.لطفا برام کاملا شرح دهید.
لطفا صحبتتان را خلاصه نکنید میخواهم کامل بدونم.
خیلی ممنون.

  19 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  بلدرچین تا زمانی که مریض نشده است احتیاجی به دارو ندارد و شما بقیه شرایط مثل دما، تهویه، نور و تعذیه را در شرایط نرمال تنظیم کنید.

3 اردیبهشت 1398

سلام و درود
خیلی ممنون بابت مطالب مفیدتون
چن تا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید
۱-برای پرورش بلدرچین گوشتی ایا نیاز به مجوز بهداشت هست برای پخش در سطح شهر؟مجوز گرفتنش دردسر زیاد داره یا نه؟
۲-ایا خودم گوشتش رو پخش کنم به صرفه تره یا بدم دست کشتارگاه که خودشون اقدام کنن؟
۳-میشه هم تخم گذار و هم گوشتی رو کنار هم پرورش داد یا فقط تمرکزم رو یه نمونه باشه ؟چون اگه واسه تخم گذار بخام بعد چند مدت اون تخمگذارها رو هم باید تبدیل به گوشتی بشن
۴-من تازه کارم ایا پیشنهاد میدین دستگاه بخرم شروع کنم یا جوجه بلدرچین بخرم و شروع کنم؟
۵-از چه تعداد به بالا سود بیشتری کسب میشه؟
۶-خوراکش میشه خودم تهیه و درست کنم؟ترکیباتش چیه؟
۷-اگه تو فضای ۷۰ متری پرورش بدم ایا بوی بلدرچین باعث اذیت همسایه میشه؟
۸-تو شهرمون دما به ۴۰ درجه هم میرسه اگه بخام باید از کولر استفاده بشه؟
۹-یه پیشنهاد داشتم برا قیمت که اگه بتونید قیمت روز دستگاهتون و قفس و قیمت های بلدرچین و گوشتش و تخمش و … تو کانال تلگرام بروز رسانی کنید ممنون میشیم
خیلی ممنونم بابت سایت خوبتون

  2 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  1- برای پخش گوشت بلدرچین در بازار نیاز به مجوز بهداشت دارید و تقریبا گرفتن مجوز کار سختی است.
  2- در زمان پخش باید مجوز بسته بندی روی بسته بندی موجود باشد.
  3- امکان پرورش بلدرچین گوشتی و تخمگذار در کنار هم وجود ندارد. چون شرایط پرورش بلدرچین تخمگذار و گوشتی متفاوت است.
  4- خرید دستگاه برای شروع یا جوجه بلدرچین بستگی به شما و سرمایه و میزان فضا دارد.
  5- سود پرورش بلدرچین اگر تخمگذار باشد 3 تا 4 هزار تا و اگر گوشتی باشد هفته ای 3 تا 4 هزار عدد جهت کشتار مناسب است.
  6- جهت دانلود جیره می توانید به بخش دانلود سایت و دانلود دفترچه راهنما مراجعه کنید.
  7- بوی ایجاد شده از پرورش بلدرچین در فضای 70 متری خانه باعث اذیت می شود.
  8- برای نگهداری بلدرچین تخمگذار در فضای گرم نیاز به کولر دارید.
  9- قیمت دستگاه ها در سایت بروزرسانی می شود و جهت استعلام قیمت بروز قفس می توانید با واحد فروش تماس بگیرید. در جال حاضر در حوزه فروش پرندگان فعالیت نداریم.

24 فروردین 1398

ممنون از توضیحات ارائه شده.لطفا آدرس دفترتان را جهت مشاوره حضوری اعلام بفرمایید .ممنونم

  24 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  آدرس دفتر جهت کسب مشاوره حضوری پرورش بلدرچین و سایر پرندگان: تهران – نارمک – خیابان آیت – پلاک 337 – واحد 4

18 فروردین 1398

سلام برای پرورش بلدرچین تخم گذار ۱۰.۰۰۰ تاش چقدر سود میده؟

  24 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  چون متغیرها در پرورش و نگهداری بلدرچین ها زیاد است نمی شود سود پرورش را محاسبه کرد. اگر سوالی در مورد بقیه قسمت ها دارید بفرمایید.

16 فروردین 1398

سلام میخوام پرورش بلدرچین بزنم گوشتی چقدر میکشه به بازار بدم.هزینه ۵۰۰ عدد چقدره جوجه یک روزه بگیرم.

  27 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  زمان رشد بلدرچین ها جهت تولید گوشت حدود 39 تا 42 روز است. هر عدد جوجه بلدرچین حدود 700 تا 750 گرم دان مصرف می کند

7 اسفند 1397

سلام و وقت بخیر
ایا جایی وجود داره که بریم و آموزش های کلی رو بهمون ارائه بدن؟(منظور دوره های اموزشی کوتاه مودت و موثر هستش. یا جایی برای مشاوره)
و سوال دومم اینه که توی گیلان و دمای تابستونش جواب میده این موضوع؟
سوال سومم هم اینه که من فقط بهم پیشنهاد شد از طریق یکی از دوستان، و در حد همین مطالبی که شما فرمودین اطلاعات دارم. ایا توصیه میکنید که این کار رو بکنم؟ یا نه.
و سوال آخرم و مهمترین سوالم اینه که من فرض رو میذارم بر اینکه من شروع کردم . تولید کردم.(حالا چه گوشتی چه تخم گذار) بعد بازار هدف رو چجوری پیدا کنم . به کجاها میشه فروخت محصولات تولید شده رو ( اعم از گوشت یا تخم) …

ممنون از سایت خوبتون و توضیحات کامل و صادقانه تون…

  18 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  مجموعه خاصی که به آموزش پرورش بلدرچین مشغول باشند سراغ نداریم ولی جهت کسب مشاوره پرورش بلدرچین به صورت حضوری و رایگان می توانید به دفتر بلدرچین دماوند مراجعه کنید.
  در استان گیلان هم بلدرچین تولید و پرورش میدهند. پیشنهاد می کنیم بیشتر مطالعه کنید و با افرادی که حداقل 3 سال به بالا تجربه دارند مشورت کنید. اگر سوالی هم برایتان پیش آمد می توانید از کارشناسان شرکت بپرسید. شما برای آشنایی با بازار بهتر است اول از شهر خود شروع کنید و تحقیق کنید که مصرف تخم این پرنده و گوشت آن چه میزان است و استقبال مردم به چه شکلی است.

24 بهمن 1397

سلام من تصمیم دارم بلدرچین گوشتی پرورش بدم چون به نظرم درد سر و دوندگی کمتری نسبت به تخم گذار داره اینطور که شنیدم خیلی نیاز به قفس هم نداره ایا این شنیده هام درسته ؟
در یک فضای 20 متری چه تعداد جوجه میتونم بریزم و تفاوت سود دهی گوشتی و تخم گذار در چی هست
ممنون میشم راهنماییم کنید

  2 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  نمیشود گفت پرورش بلدرچین گوشتی دردسر کمتری دارد. حتی اگر بخواهیم به مسائل کشتار و بسته بندی توجه کنیم شاید نسبت به پرورش بلدرچین تخمگذار پر زحمت تر باشد.
  برای نگهداری بلدرچین گوشتی نیاز به قفس نیست و در فضای 20 متری حدود 1200 عدد بلدرچین می توانید پرورش دهید.

16 بهمن 1397

با سلام.
من به تازگی شروع به پروش بلدرچین کردم. و میخوام در کنارش پرورش شتر مرغ رو هم شروع کنم. دوتا سالن داره مجموعه یک سالن که درحال حاضر بلدرچین دارد حدود ۹۰ روزه هست . و سالن کناری رو برای شتر مرغ در نظر دارم.میخواستم بدونم امکانش هست؟ وجود این دو پرنده در کنار هم تضاد نداره؟ بیماری مشترک بینشون وجود داره؟ و اطلاعات دیگه ای که در این زمینه لازمه بدونم.
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  2 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  معمولا برای کاهش ریسک کار اینطوز اقدامات را انجام نمیدهند. ولی تا حالا مشکل و بیماری خاصی از نظر تداخل این دو پرنده در نزدیکی هم گزارش نشده است.
  پیشنهاد می کنیم مقاله پرورش شترمرغ را نیز مطالعه فرمایید.

13 بهمن 1397

باسلام. اتاقی دارم که بستر ان سنگ می باشد وپنجره های دارد برای تهویه ونوردهی. درضمن هیچ تجربه ای ندارم. ایا می شود بلدرچین تخم گذار در بستر نگهداری کنم یاحتما باید قفس تهیه کنم. چطور می توانم وازکجا وسایل مرتبط اعم از قفس. دان خوری. اب خوری و… راتهیه کنم به صورت استاندارد وکیفیت عالی. ایاارتفاع سقف اتاق هم مهم است. سرمایه اولیه من کلا 10میلیون می باشد

  2 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  به دلیل طولانی بودن مبحث پیشنهاد می کنیم از مشاوه رایگان پرورش بلدرچین استفاده کنید تا مشاورین شرکت شما را به خوبی راهنمایی کنند.
  02177955451

6 بهمن 1397

با سلام و عرض خسته نباشید
من یه انباری 4*6 به ارتفاع 3.5 متر دارم میخوام پرورش بلدرچین تخمگذار رو شروع کنم به نظر شما چند تا قفسه و تک رو یا دو طرفه بگیرم بهتره تا بیشترین بلدرچین رو جا بدم و مشکلی پیش نیاد و اینکه قفسه های تکرو رو میشه چسبوند به دیوار یا باید فاصله داشته باشه و اگه باید فاصله داشته باشه این فاصله چقدر هست و تعداد طبقات قفسه ها چند تا باشه بهتره و هزینه تهیه بلدرچین تخمگذار الان دونه ای چنده ؟
ممنون از زحمات شما

  2 اسفند 1397

  سلام ناصر عزیز
  استفاده ار قفس یک طرفه اصلا توصیه نمی شود.
  قفس دو طرفه 4 طبقه استاندارد با 5 متر طول تهیه کنید و در وسط سالن قرار دهید.
  لطفا جهت استعلام قیمت بلدرچین تخمگذار با شماره 02177955451 تماس بگیرید.

3 بهمن 1397

با سلام خسته نباشید فضای دارم در حدود 40 متر به ارتفاع 4متر.میخواستم بدونم که چه تعداد بلدرچین تخمگذار میشه نگهداری کنم که استاندارد باشه بعد قفس چند طبقه استفاده کنم اگر برای شروع کار دستگاه جوجه کشی اتوماتیک بگیرم شروع به جوجه کشی کنم تا آماده به تخم بشن بهتره یا بلدرچین آماده به تخم بگیرم در ضمن تازه دارم شروع میکنم لطفا راهنمای کنید چه جور شروع کنم که اصولی باشه

  2 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  ابعاد سالن باید مشخص باشد برای قفس بندی ولی با فرض 8*5 حدود 3500 عدد بلدرچین تخمگذار می شود نگهداری کرد.
  قفس استاندارد پرورش بلدرچین تخمگذار 4 طبقه است.
  جهت کسب مشاوره رایگان نیز می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.
  02177955451

28 دی 1397

سلام. من گله ۹۰۰ تایی دارم و یک اتاق ۲۰ متری نگهدار ی میکنم اما تجربه کافی ندارم و در زمین نگهدار ی میکنم و گله من ۴۵ روزه است میشه بفرمائید من در زیرشان چه بریزم و یک برنامه غذایی بهم میدید‌ ؟ ممنونم

  2 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم از پوشال های نجاری استفاده کنید. تهویه اتاقی که در آن بلدرچین ها را پرورش می دهید مناسب باشد و دمای بین 21 تا 27 درجه سانتی گراد خوب است.

9 دی 1397

با سلام خدمت شما و عرض تشکر و قدردانی بخاطر مشاوره هاتون.من میخوام از صفر شروع کنم کار بلدرچین رو.جاییکه دارم 70متر هستش و لوازم و چیز دیگه ای ندارم.بنظر شما برای شروع کار جوجه کشی بهتره یا فقط تخم گذاری؟و اینکه چه لوازمی لازم دارم؟آیا برای جوجه کشی نیاز به دستگاه هست یا خیر؟با تشکر

  12 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد ما برای فضای 70 متر، نگهداری بلدرچین تخمگذار است. خرید دستگاه جوجه کشی کوچک در حدود 2000 عدد تخم بلدرچین برای جایگزینی بلدرچین های از رده خارج شده میتواند مفید و به صرفه باشد.

8 دی 1397

سلام برادربزرگوار.میخواهم ۱۰۰۰بلدرچین خریداری وپرورش بدهم لطفا راهنمایی بفرمایید که به چه مقدارفضانیازدارم و چه غذایی مناسب میباشد

  12 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر روی بستر بخواهید نگهداری کنید حدود 20 متر فضا کافی است. برای تهیه غذا نیز پیشنهاد می کنم مقاله تغذیه بلدرچین را مطالعه فرمایید.

7 دی 1397

سلام میخواستم بدونم جدا از پرورش بلدرچين وقتی تخم دهی انجام میشه آیا بدون داشتن هیچ مدرکی مغازه دار حاضر به خرید تخم و یا خود گوشت میشن

  12 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  برای فروش تخم خوراکی بلدرچین نیازی به مجوز خاصی نیست ولی زمانی که محصولات مجوز دار در بازار موجود هست مشتری ها بدون مجوز را کمتر می پسندند.

11 آذر 1397

با عرض سلام دوست عزیز من مخوام پرورش بلدرچین راه بندازم و محیطی مناسب برای این کار دارم مخواستم ببینم چقدر سرمایه احتیاج دارم وبرای شروع چه کارهایی باید انجام دهم آگه مشه منو راهنمایی کنید ضمناً من اهوازی هستم و منطقه خوزستان برای این کار مناسب میباشد ممنونم

  25 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  چون بلدرچین از 60 تا چند صد میلیون قابلیت سرمایه گذاری دارد مشخصات مکان و مقدار سرمایه باید معلوم باشد تا مشاوره در همان خصوص باشد.

5 آذر 1397

سلام
ايا امكان نگهداري از بلدرچين در بالكن ٣متري ( داراي انشعاباب برق و گاز ) به منظور تامين مصرف تخم يه خانواده ٤ نفره هست ؟

  12 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  بله امکانش هست
  به شرط فراهم نمودن دمای 22 تا 30 درجه سانتی گراد در همه سال و عدم ایجاد مزاحمت بو و صدا برای همسایه ها.

2 آذر 1397

سلام ایا از آرد نان سنگک برای غذای بلدرچین میتوان استفاده کرد؟؟

  12 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  خیر. پیشنهاد می کنیم مقاله غذای بلدرچین را مطالعه فرمایید.

30 آبان 1397

سلام ببخشید من تازه وارد این کار شدم الانم حدود پونصد تا بلدرچین دارم حدود سیصد تا ماده س من ميخواستم ازشون تخم بگیرم نراشو ميخوام به عنوان بلدرچین گوشتی بفروشم آیا ماده هاش تخم میزارن با این وجود؟ ميشه قیمت بلدرچین بالغم بگين؟ماده هاش گرون ترن؟بهم گفتن بلدرچین از روز چهلم به بعد تخم میزاره بلدرچینام الان چهل و سه چهار روزن ولی تخم نزاشتن چرا؟ممنون ميشم جواب بدین

  12 دی 1397

  سلام حسین عزیز
  برای تخمگذاری نیازی به بلدرچین نر نیست.
  شروع تخمگذاری از 40 روز هست تا 60 روز و به نوع تغذیه و برنامه نوری بستگی دارد.
  قیمت ها نیز به روز هستند لطفا تلفنی استعلام بگیرید.
  شماره تماس: 02177955451 داخلی 105

21 آبان 1397

سلام
من حدودا 120 تا بلدرچین دارم روزانه تخم میزارن
تخم گذاریشان تا روزی 70 تخم رفت یک دفعه نصف شده و دو سه هفته که نهایت 35 تخم میزارن
باید چیکار کنم
و اینکه قفس به اندازه 500 بلدرچین خریده ام و میخواهم یک رنگی به قفس بزنم مشکلی برای بلدرچین ها پیش نمیاره
الان هم با دستگاه جوجه کشی جوجه بلدرچین در اوردم ولی امروز هم بلدرچین دو روزه ها هم 4 روزه ها تلفات داشتن به دورهزه ها تخم اپ پز میدم و 4 روزه ها دانه پلت نرم شده ریز میدم

  12 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  افت تخمگذاری بلدرچین ها دلالیل متعددی دارد و وجود تلفات در گله های جوان می تواند از سرما باشد.

20 آبان 1397

سلام .
می خواهم وارد حرفه پرورش بلدرچین شوم ، امکانات موجود یک انباری 12متری در حیاط منزل،
لطفا بیشتر راهنمایی کنید.

  23 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  در حد خیلی کم و جهت کسب تجربه می توانید از مکانی که گفتید جهت پرورش بلدرچین استفاده کنید.

7 آبان 1397

سلام
طبقه دوم منزلمان بلااستفاده میباشد که حدودا 70 متر است .به چه صورت میتوانم حداکثر استفاده را از این فضا داشته باشم لطفا راهنمایی بفرمایید . متشکرم

  12 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  بهتر است در فضایی که گفتید پرورش بلدرچین را انجام ندهید. بوی حاصله از این کار شما را اذیت خواهد کرد. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر جهت شروع کار با مشاورین بلدرچین دماوند تماس حاصل فرمایید.
  تلفن تماس: 02177955451

26 مهر 1397

سلام ایا وامی هم به این کار اختصاص داده میشود؟

  30 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  به جهاد محل خودتان مراجعه کنید.

26 مهر 1397

سلام.من علاقه به پرورش بلدرچین دارم و می خوام این کار رو شروع کنم چقدر سرمایه و جا برای پرورش نیاز دارد.

  3 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  نگهداری بلدرچین باید نسبتا زیاد باشد تا ارزش اقتصادی داشته باشد. کمترین شکلی را که ما پیشنهاد می کنیم حدود 150 متر فضای سرپوشیده و 60 میلیون سرمایه و فقط تولید تخم بلدرچین خوراکی است.

15 مهر 1397

سلام:
من سی قطعه بلدرچین تخم گذار در یک قفس مکانیزه در منزل نگهداری میکنم و غذای ترکیبی مناسب به آنها میدهم مدت دو هفته ای است که شروع به تخم گذاری کرده اند ولی اغلب به بلدرچینی که در حال تخم گذاشتن است حمله و به پشت آن نوک زده و آنرابه سختی مجروح و باعث تلف شدنش می شوند. بسیار ممنون میشوم اگر راهنمائیم بفرمائید.

  16 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم به سه نکته زیر توجه فرمایید:
  1- اگر بلدزچین ها را جهت تولید تخم نطفه دار به صورت نر و ماده در قفس قرار داده اید نسبت تعداد نر به ماده که 4 ماده، یک نر می باشد را رعایت کنید.
  2- تغذیه اهمیت زیادی دارد، درصورت کمبود پروتئین این حالت اتفاق می افتد.
  3- شدت نور را کاهش دهید.

  17 آذر 1397

  سلام
  من درآینده می خوام حرفه پرورش بلدرچین را دریکی ازشهرهای گیلان انجام بدم میشه ازمشاوره شما استفاده کنم
  متشکرم لطفا به ایمیلم جواب رابفرستید

   12 دی 1397

   سلام دوست عزیز
   بله دوستان شما در بلدرچین دماوند مشاوره رایگان تلفنی و حضوری دارند.
   شماره تماس: 02177955451 داخلی 105

23 شهریور 1397

سلام /دوست عزیز منم میخوام کار پرورشو شروع کنم جوجرو از کجا بخرم و پس ازبالغ شدن و تخم گذاشتن تخمشو به کی بفروشم /ایا شما فروش جوجه دارید ؟
وتخم بلدرچینو ازما میخرید ؟
اگه امکانش هست راهنمایی کنید.
سپاس

  5 مهر 1397

  سلام مرتضی عزیز
  پیشنهاد ما این است که تهیه جوجه را تا حدود امکان از نزدیکترین محل به خودتان انجام دهید و حتما قبل از خرید در مورد فروشنده تحقیق کامل کنید. بلدرچین دماوند در حال حاضر خرید و فروش جوجه و تخم بلدرچین انجام نمی دهد.

10 مرداد 1397

سلام میخواستم بدونم اگر ۱۰۰۰قطعه بلدرچین پرورش بدهم نیاز به بلدرچین نر هم دارم چند قطعه؟

  25 آذر 1397

  سلام علیرضا عزیز
  زمانی که بلدرچین پرورش می دهید هم بلدرچین نر و هم ماده با هم هستند. ولی اگر منظورتان فقط بلدرچین ماده جهت تخم گذاری است، خیر احتیاجی به بلدرچین نر نیست.

22 تیر 1397

سلام و تشکر برای سایت خوبتون

29 اردیبهشت 1397

درود برشما..
میخواستم بدونم برای شروع پروژه پرورش بلدرچین،قدم اول چیه..؟!!
علاقه ی زیادی به این کار دارم و ایمان دارم که جزء افراد موفق دراین زمینه هستم..
بنده ساکن آبادانم..
ممنون میشم از راهنماییتون..

  2 بهمن 1399

  سلام دوست عزیز
  مقدار فضای مورد نظر و مبلغی که در نظر گرفته اید را مشخص کنید و از بازار اطراف خودتان هم کسب اطلاعات ذر مورد بازاریابی محصولات کنید. بعد از انجام این موارد برای کسب مشاوره پرورش بلدرچین با مشاورین شرکت تماس بگیرید. 02177955451 داخلی 2

7 اردیبهشت 1397

سلام بنده تازه میخوام تو محیط ۵۰ متری شروع به کار کنم توصیه شما چیه چیکار کنم که زود به نتیجه برسم

  30 دی 1399

  سلام دوست عزیز
  با توجه به فضایی که دارید میتوانید حدود 2000 عدد جوجه یکروزه بلدرچین برای تجربه و آشنایی با پرورش بلدرچین تهیه کنید. البته اگر قصد ادامه و گسترش کار داشته باشید این فضا پاسخگو نیست.

11 فروردین 1397

باسلام مزرعه کشاورزی ومکان پرورش هم دارم نیاز به راهنمایی شما دارم میشه شماره تماسی بفرستید یا راهنمایی بفرمایید متشکر

  24 خرداد 1397

  سلام دوست عزیز
  شما میتوانید با شماره تلفن 02177955451 تماس حاصل فرمایید.

26 اسفند 1396

باسلام من میخوام پرورش بلدرچین بزنم وهیچ گونه اطلاعاتی دراین موردندارم وخیلی خیلی هم به این کارهاعلاقه شدیدی دارم ونمی دونم بایدکجابرم وازکجاهاشروع کنم ونمی دونم چقدرسرمایه میخواد.لطفایکی اگه منودرمورداین زمینه راهنمایی حرفه ای کنه ممنون میشم ودرضمن شغل من آزاده ودرشغل العانم موفق وراضی نیستم وعلاقه ای به شغل فعلی ام ندارم چون به روی اجبارانتخاب کردم ولی عاشق پرورش بلدرچین ومرغداری هستم.

24 اسفند 1396

سلام من و خواهرام تصمیم به پرورش بلدرچین گرفتیم یه مزرعه کشاورزی داریم که جای مناسبی داره اما نه تجربه این کارو داریم نه اطلاعاتی در این زمینه خلاصه اول راه هستیم و در حال تحقیق لطفا ما رو راهنمائی کنید که چکار باید کنیم از کجا باید شروع کنیم چقدر سرمایه میخواد…

17 اسفند 1396

تصمیم دارم بصورت خانگی پرورش بلدرچین رو شروع کنم لطفا راهنمای ام فرمائید.

14 اسفند 1396

سلام ببخشید اگه امکانش هست ی شماره بهم بدین تا یکم مشاوره ازتون بگیرم ممنون

  23 اردیبهشت 1397

  سلام
  02177955451

3 اسفند 1396

باسلام،
خواستم یه کارگاه تولید بلدرچین بزنم
لطفا راهنمایی کنید ابتدا باید چکارکنم.
باتشکر

  22 دی 1399

  سلام رضا عزیز
  ابتدا پیشنهاد میکینم که مقالات در مورد پرورش بلدرچین را در سایت مطالعه کنید. سپس در منطقه ای که هستید در مورد بازاریابی میدانی اطلاعاتی کسب کنید که بعد از تولید و پرورش، بازار فروش محصولات را بشناسید. البته میتوانید مشاوره تلفنی هم دریافت کنید.
  تلفن واحد مشاوره شرکت: 02177955451

26 بهمن 1396

با سلام
من می‌خوام پرورش بلدرچین راه بندازم اما سرمایه اولیه ام فقط۷میلیونه لطف کنید راهنمایم کنید که با این سرمایه کم باید چطور شروع به کار کنم و چه تعداد باید جوجه بلدرچین بگیرم( با در نظر گرفتن فضای ۱۲ متری)
ممنون میشم اگه راهنمایم کنید

  21 دی 1399

  سلام دوست عزیز با توجه به هزینه ای که اعلام کردید نمیشود پیشنهاد اقتصادی خوبی به شما ارائه بدهیم. فقط میتوانید چند بلدرچین جهت آشنایی با پرنده و سرگرمی داشته باشید.

24 بهمن 1396

سلام من هيچ تجربه اى ندارم براى اولين بار چه ميزان سرمايه بايد داشت و چه مساحتى براى پرورش خوب پرورش داده شد به چه بازارى بايد فروخت

  21 دی 1399

  سلام دوست عزیز
  حداقل سرمایه را برای پرورش بلدرچین تخمگذار حدود 150 میلیون تومان و بدون جا و فضا در نظر بگیرید. برای احداث یک مزرعه پرورش بلدرچین کامل بالای 600 میلیون تومان سرمایه نیاز است.
  بعضی از شرکت های پروتئینی که پخش گوشت بلدرچین دارند محصولات مزارع را خریداری میکنند.

21 بهمن 1396

سلام جهت پرورش بلدرچین نیاز به راهنمایی و اطلاعات اولیه دارم لطفا اگه امکانش هست شماره تماستان را لطف نمایید
با تشکر

  23 اردیبهشت 1397

  سلام
  تلفن جهت کسب مشاوره پرورش بلدرچین: 02177955451

30 دی 1396

سلام من یه فضای ۲۶۵ متری تو جاجرود دارم میخواستم این کار را شروع کنم میتونم مشاوره بگیرم

29 دی 1396

سلام من و دوستم میخوایم پرورش بلدرچین راه اندازی کنیم. اطراف تهران. سرمایه ما حدودا 30 م هست آیا پرورش بلدرچین گوشتی بهتر هست یا تخم گذار؟؟ یا هر دو ؟؟ که درآمد آن برای 2 خانواده. تقریبا خوب باشه. لطفا راهنمایی کنید. ممنون میشم.

21 دی 1396

سلام
بسيار دوست دارم پرورش بلدرچين را به عنوان يك شغل شروع كنم ولي هيچ تجربه كاري در اين زمينه ندارم ،لطفا راهنمايي بفرماييد ./

  21 دی 1399

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد میکنیم اگر مقاله سایت را به طور کامل مطالعه کردید، کتاب های مربوط به آموزش پرورش بلدرچین را در قدم اول مطالعه کنید و سپس برای مشاوره میتوانید با کارشناسان شرکت تماس بگیرید.
  02177955451 داخلی 2

3 دی 1396

سلام باتوجه ب اینکه درروستا زندگی میکنم وکار درستی ندارم تصمیم ب پرورش بلدرچین گرفتم اما نمی دونم چ جوری باید شروع کنم. درطبقه پایین منزلمون حدود 60. 70 متری جا دارم خواهشمندم کمکم کنید اگه امکان داره. باتشکر.

30 آذر 1396

سلام. میخوام پرورش بلدرچین راه اندازی کنم نیاز به اطلاعات دارم لطفاً کسی که تجربه داره راهنمایی کنه ممنون

24 آذر 1396

سلام.من میخوام پرورش بلدرچین اغاز کنم ازچه مرحله ای شروع کنم

22 آذر 1396

باسلام.من خیلی علاقه دارم به پرورش بلدرچین ولی چون تجربه ندارم دراین کار نیازبه مشاوره دارم.ضمنانمیدونم جوجه،خوراک ودیگروسایل مورد نیاز را باید از کجا تهیه کنم.ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

19 آذر 1396

سلام،من خیلی دوست دارم پرورش بلدرچین راه اندازی کنم اماهیچ اطلاعاتی ندارم مدرکم هم کشاورزی نیست میشه راهنماییم کنید باتشکر

9 آذر 1396

با سلام مدت زمان کمی است که درباره اینکار دارم تحقیق میکنم. ابتدای راه برای شروع این کار چکار باید کرد که به بهره برداری خوبی دست یابم. منظورم این است که پرورش بلدرچین شروع کار کدام مرحله آم یعنی بلدرچین گوشتی بهتر است یا بلدرچین تخم گذار؟؟؟
خواهشا راهنمایی کنید.

  14 آذر 1396

  سلام دوست عزیز قطعا به عنوان یه مبتدی از تخم گذار شروع کنید بهتر نتیجه می گیرید

1 آذر 1396

سلام و عرض ادب من در پرورش پرندگان هم تجربه دارم میخوام پرورش بلدرچین راه بندازم از شما بزرگواران راهنمایی میخوام اگه کسی تجربه داره ممنون میشم

27 آبان 1396

سلام .دوستانی که با تبلیغات میخوان پرورش بلدرچین را شروع کنند اصلا دنبال این کار نرند.. من خودم هزار تا گرفتم هفتصدتا هم تا دو ماه مردن…تازه قیمت خوراک بلدرچین ۱۸۰۰تومان میباشد حالا حساب کنید که چقدر صرفه دارد.یک کیلو و دویست گرم هم تا بالغ شدن استارتر میخورد.

  4 دی 1396

  سلام امیر
  اگر پی نوشت این خبر را خوانده باشید ما هم دقیقا اشاره کرده ایم که در مقیاس های خیلی کم پرورش بلدرچین به صرفه نیست.
  و به صرف دیدن چند تبلیغات و تهیه چند عدد بلدرچین نیجه ای جز شکست، تلفات، خرید دان و سایر تجهیزات به قیمت های خیلی گران حاصل نمی شود.
  توصیه ما هم به همه علاقه مندان ابتدا مطالعه و کسب تجریه است و برای شروع پرورش بلدرچین از مشاورین خبره و شرکت های معتبر مشاوره بگیرند.

   26 اسفند 1396

   سلام
   تعداد پیشنهادی شما برای شروع چند تاست ؟

13 آبان 1396

سلام موفق باشید من تحصیلاتم اصلا مرتبط با پرورش طیور نیست ولی خیلی علاقمند هستم در این زمینه فعالیت کنم اگر راهنمایم کنید ممنون میشم .باتشکر

  30 آبان 1396

  با سلام . من هم نیاز به رهنمایی دارم

9 آبان 1396

بسیار عالی