پرورش بلدرچین در فضای ۱۲ متری خانه با استفاده از دستگاه جوجه کشی

پرورش بلدرچین

اگر شما به تازگی به جمعیت پرورش دهندگان بلدرچین پیوسته اید و یا علاقه مند به پرورش بلدرچین شده اید و قصد نوشتن یک طرح اولیه برای احداث فارم پرورش بلدرچین به صورت صنعتی را دارید، قطعاَ سوالات زیادی در مورد پرورش و نگهداری بلدرچین از تغذیه و جیره غذایی و دستگاه جوجه کشی بلدرچین و تجهیزات پرورش بلدرچین و کشتارگاه و بسته بندی تا فروش و بازار یابی محصولات بلدرچین و سود پرورش بلدرچین و … برای شما مطرح شده و برای پاسخ آنها سایت های اینترنتی و گروهای تلگرامی آموزش پرورش بلدرچین را جستجو کرده و با جواب های ضد و نقیضی روبرو شده اید که باعث سردرگمی شما شده است.

اکنون به ابعاد گوناگون شغل پرورش بلدرچین از ابتدا تا انتهای کار به طور جامع و کلی خواهیم پرداخت، و امیدواریم پس از مطالعه این مطلب تصمیم گیری برای شروع کار پرورش و یا نحوه توسعه مزرعه بلدرچین برای شما آسان و مطلوب شود.

 تا انتهای این متن با ما همراه شوید. مدت تقریبی مطالعه این مقاله … دقیقه محاسبه شده ولی میزان بهره مندی شما از این مطالب  بسیار ارزشمند تر از وقتی است که صرف مطالعه آن میکنید، انشاالله.

در طول این مقاله سعی شده از مثال های عینی و مطالب مستند استفاده شود و گزارش ها و اخبار مهم پرورش بلدرچین را بررسی نماییم تا خواننده بتواند تصمیمی دقیق برای شروع فعالیت بگیرد.

آموزش پرورش بلدرچین

انواع روش پرورش بلدرچین

اگر شما قصد فعالیت جدی در پرورش بلدرچین را دارید بهتر است از همین شروع کار نوع و روش کار خود را انتخاب کنید. با انجام این کار می توانید سود بیشتری را از بازار پرورش بلدرچین کسب کنید. به این نکته توجه کنید که مزرعه بلدرچین همانطور که می تواند بسیار سودمند و پر درآمد باشد با کمی بی تدبیری می تواند به ورشکستگی ختم شود.

وقتی صحبت از نگهداری بلدرچین میکنیم ابتدا باید مشخص کنیم چه نوعی از پرورش را قرار است انجام دهیم. شما می توانید یک مجموعه کامل نگهداری مولد بلدرچین که واحدهای بلدرچین تخمگذار خوراکی، واحد جوجه کشی بلدرچین، پرورش بلدرچین گوشتی ، تولید و پرورش نیمچه مادر مولد یا تخمگذار بلدرچین، تا کشتارگاه و سالن بسته بندی گوشت و تخم بلدرچین و حتی واحد فناوری کود بلدرچین را به عنوان زیر مجموعه ها درخود جای داده باشد راه اندازی کنید. یا یک بخش از مراحل پرورش بلدرچین، مثلا فقط نگهداری بلدرچین تخمگذار را انجام دهید.

حال هر کدام که باشد باز هم  شغل پرورش بلدرچین در دنیا به چندین روش به صورت سنتی یا (نیمه صنعتی) و صنعتی و در محدوده های متفاوت درآمدی  تقسیم بندی و قابل انجام می باشد که به این ابعاد اشاره می کنیم. ابتدا قسمت های مختلف یک واحد پرورش بلدرچین را مرور میکنیم و به جوانب گوناگون آن، از نکات فنی لازم الاجرا در پرورش و بررسی سود و زیان تا چالش ها و فرصت ها خواهیم پرداخت و سپس یک مجموعه کامل پرورش بلدرچین را بررسی خواهیم کرد.

پرورش بلدرچین تخمگذار خوراکی

پرورش بلدرچین تخمگذار خوراکی از پرطرفدار ترین قسمت های نگهداری بلدرچین در دنیا برای کسب درآمد محسوب می شود. از دلایل آن هم اول بازار فروش خوب و وسیع تخم بلدرچین و دوم نیاز به سرمایه اولیه کم تر برای شروع به کار پرورش بلدرچین تخمگذار نسب به پرورش سایر طیور مثل پرورش کبک و پرورش قرقاول و… است.

تخم بلدرچین سرشار از ویتامینهای گروه B و آهن و فسفر بوده و به دلیل عاری بودن از کلسترول مضر برای تمامی گروه های افراد جامعه مفید بوده و امروز مردم به خواص شگفت انگیز تخم بلدرچین پی برده اند، لذا بازار مصرف این محصول هر روز بهتر از روز قبل خواهد بود.

(برای آشنایی کامل در این موضوع پیشنهاد می کنیم مقاله خواص تخم بلدرچین را مطالعه فرمایید)

برای تولید تخم بلدرچین خوراکی نیازی به نگهداری بلدرچین های نر در بین بلدرچین های ماده نداریم و حتی این کار می تواند مشکلاتی را پدید آورد. از جمله این مشکلات، نطفه دار شدن برخی از تخم های بلدرچین خوراکی بوده و چنانچه این تخم ها در طول مدت عرضه به بازار و یا در زمان نگهداری در مغازه و خانه مصرف کننده نهایی فقط ۲۴ ساعت در گرمای بالای ۳۲ درجه قرار گیرند نطفه کمی رشد کرده و سپس رشد متوقف می شود و لکه خون روی زرده ایجاد میکند و تخم بلدرچین فاسد و غیر قابل مصرف می شود.

پرورش بلدرچین تخمگذار

کسب درآمد از پرورش بلدرچین تخمگذار

 در ایران سالهاست که مردم به نگهداری و پرورش بلدرچین به صورت تفریحی و یا به عنوان شغل و محل درآمد علاقه مند شده اند و با نگهداری بلدرچین در خانه و فضاهای کوچک هر چند در تعداد کم در پی ایجاد کانال مالی برای کسب درآمد دوم و سوم هستند.

ما در این مقاله قصد داریم فارغ از بحث های نگهداری بلدرچین به صورت سرگرمی و تفریحی به طور کلی بر روی پرورش بلدرچین با نگاه شغل و درآمدزایی بپردازیم.

هزینه پرورش بلدرچین تخمگذار

برای ایجاد مزرعه بلدرچین تخمگذار خوراکی هزینه ها به شش قسمت تقسیم می شود.

دسته اول : هزینه های زمین، ساختمان و ابنیه (خرید و ساخت و یا رهن و اجاره)

دسته دوم : هزینه های تاسیسات (هیتر گرمایشی ، کولر، فن ، نور و روشنایی و … )

دسته سوم : هزینه تجهیزات و لوازم پرورش بلدرچین (قفس، آبخوری، دانخوری و…)

دسته چهارم : هزینه خرید بلدرچین تخمگذار

دسته پنجم : هزینه های جاری روزانه مثل خرید دان بلدرچین، دارو و درمان، کارگری ، آب، برق ،گاز، حمل و نقل و…

دسته ششم: هزینه های مارکتینگ (بسته بندی، لیبل ، تبلیغات و بازاریابی و …)

فضای مورد نیاز پرورش بلدرچین تخمگذار

یک بلدرچین تخمگذار بر روی بستر به حدود ۲۵۰ سانتی متر مربع فضا نیاز دارد و برای مثال در یک سالن ۱۴۰ متری می توان ۵۶۰۰ عدد پرنده بلدرچین تخمگذار را بر روی بستر نگهداری کرد. به عبارتی هر متر مربع از کف سالن برای ۴۰ بلدرچین تخمگذار مناسب هست.

پرورش بلدرچین در بستر

چنانچه پرندگان در قفس بلدرچین تخمگذار استاندارد قرارگیرند، این فضا به ۱۴۰ سانتی متر مربع کاهش پیدا میکند. با توجه به تعداد طبقات قفس بلدرچین که در حالت استاندارد ۴ طبقه بوده و فاصله حداقل ۵۰ سانتی متر بین طبقات رعایت شده باشد. یک سالن ۱۴۰ متری می تواند ۵۰ متر طول قفس با عرض ۹۰ سانت  ۴ طبقه را در خود جای دهد، که چیزی حدود ۱۰۰۰۰ بلدرچین ظرفیت دارد.

پرورش بلدرچین در قفس

البته یک مزرعه پرورش بلدرچین تخمگذار به فضاهای دیگری هم نیازمند می باشد. از قبیل انبار نگهداری دان ، که چنانچه مزرعه مجهز به کارگاه ساخت دان نباشد و دستگاه آسیاب و میکسر نداشته باشد و دان روزانه تولید نشود نیازمند آن است تا دان را از کارخانه های دان سازی تهیه و در محل مناسب ذخیره کند. برای هر ۱۰۰۰ پرنده ۴ متر مکعب فضای ذخیره سازی لازم است و با توجه به حد اکثر ارتفاع ۲ متر برای تجمع گونی های دان ۲ متر مربع فضای کف لازم می باشد. حداکثر زمان پیشنهادی برای ذخیره سازی دان در دمای مناسب ۱۵ روز می باشد.

محل دخیره تخم خوراکی بلدرچین

به یک اتاق کوچک با توجه به حجم تولید تخم خوراکی در روز و مدت ذخیره سازی برای عرضه به بازار نیاز دارید. اتاق ذخیره سازی باید مجهز به وسایل سرمایشی لازم باشد و دمای اتاق بین ۱۶ تا ۲۱ درجه سانتی گراد و رطوبت حدود ۵۰ درصد قابل تنظیم باشد.

محل بسته بندی تخم بلدرچین

این اتاق را با میز های کار استاندارد مجهز کنید تا کارگران به راحتی مشغول کار شود. تخم بلدرچین ها قبل از بسته بندی باید تمیز شده و تخم های ترک خورده و بد شکل از خط بسته بندی خارج شوند.

توجه کنید ظروف بسته بندی تخم بلدرچینی که از جنس پی وی سی شفاف بوده در برابر نور خورشید و حرارت آسیب پذیرند لذا در انتخاب محل ذخیره سازی آنها دقت نمایید.

بسته بندی تخم بلدرچین

سایر فضاهای مورد نیاز برای پرورش بلدرچین

اتاق نگهبانی، اتاق کارگری، سرویس بهداشتی و حمام، انبار تجهیزات و لوازم یدکی ، انبار لوازم بسته بندی تخم بلدرچین

تاسیسات مزرعه پرورش بلدرچین تخمگذار

مزرعه بلدرچین تخمگذار به حداقل تاسیساتی در باب گرمایش سالن نگهداری پرندگان، سرمایش سالن در فصل تابستان، تهویه سالن شامل هواکش ها و دریچه های اینلنت، کنترلر و یا ترموستات دمای سالن، مخزن و سیستم لوله کشی آب و سیستم روشنایی هوشمند نیازمند می باشد.

انتخاب توان و قدرت هر یک از این تاسیسات با توجه به ابعاد سالن و تعداد پرنده و وضعیت آب و هوایی منطقه جغرافیایی محل پروژه متغیر خواهد بود. و نیاز به محاسبات دقیق قبل از شروع پروژه دارد.

تجهیزات مزرعه پرورش بلدرچین تخمگذار

تجهیزات به دو نوع سبک و سنگین قابل تقسیم هست. تجهیزات سبک پرورش بلدرچین شامل انواع آب خوری ها، دانخوری، تجهیزات توزیع دان، دستگاه سم پاش، پالت ها و ظروف جمع آوری تخم بلدرچین، و همچنین لوازم مورد نیاز اتاق کارگری و نگهبانی است.

از تجهیزات سنگین مورد استفاده در مزرعه بلدرچین تخمگذار باسکول یا ترازو توزین دان و قفس بلدرچین تخمگذار است که در انواع اتوماتیک یا مکانیزه و نیمه اتوماتیک و تمام دستی تقسیم می شود.

 قفس بلدرچین در ابعاد گوناگون ۴ طبقه و۵ طبقه ، یک طرفه و دو طرفه و … توسط برخی کارخانجات تولید می شوند که برخی از مدل ها به استانداردهای پرورش بلدرچین نزدیک تر و برخی متاسفانه فقط اسم قفس بلدرچین را یدک میکشند.

پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد مقاله قفس بلدرچین را مطالعه فرمایید.

قفس پرورش بلدرچین

توصیه می شود از قفس ۵ طبقه بلدرچین تخمگذار تا حد ممکن استفاده نشود زیرا به علت دسترسی سخت کارگر ها، به طبقه بالای قفس، توزیع دان در این طبقه درست انجام نمی شود. همچنین تلفات پرندگان در این طبقه به موقع خارج نمی شود و …  ولی اگر بخواهید از قفس های ۵ طبقه بلدرچین استفاده کنیم باید موارد زیر را رعایت کنید:

۴ نکته مهم در تهیه قفس ۵ طبقه بلدرچین

۱- فاصله بین طبقات کم نشده باشد ( حداقل ۵۰ سانتی متر)

۲- فاصله بالای قفس تا سقف سالن حداقل ۱.۵ متر باشد. تا گاز های آلوده و هوای گرم بالای سالن موجب تلفات و کاهش تولید تخم بلدرچین نشود.

۳- تهویه سالن بلدرچین تخمگذار با توجه به تعداد بیشتر بلدرچین در سالن افزایش یابد.

۴- بررسی طبقات بالای قفس که کمتر در دید کارگر سالن هست مرتب انجام شود تا توزیع دان یک نواخت باشد و …

انتخاب بلدرچین مناسب برای تخمگذاری

در مدت ۲۰ سال گذشته که با پرورش بلدرچین و پرورش دهندگان مختلف آشنا شده ایم کمتر دیده ایم که پرورش دهنده ای به انتخاب بلدرچین مناسب و تولید بلدرچین مناسب ویژه تخمگذاری اهمیت دهد. اکثراَ بلدرچین هایی را که به نیت پرواری رشد داده اند قبل از کشتار ماده هایی را که ظاهر مناسب تر و سرحال تر دارند را برای تولید تخم جدا سازی می کنند.

البته این از ویژگی های بلدرچین هست که مانند مرغ دارای تفاوت زیاد در نوع تخمگذار و گوشتی نیست. ولی آماده سازی یک بلدرچین ماده برای یک دوره طولانی تخمگذاری و یا پروار برای کشتار در سن ۴۵ روزگی بسیار متفاوت هست.

یکی از مهمترین دلایل شکست پرورش دهندگان بلدرچین عدم توجه به همین نکته حیاتی می باشد. جوجه بلدرچینی که قرار است بلدرچین تخمگذار آینده شود باید پس از دوره رشد اولیه پایان ۱۵ روزگی جیره مناسب خود را دریافت نماید، که تمرکز رشد بر روی استخوان بندی پرنده صورت میگیرد و حتی از وزن گیری بیش از حد پرنده جلوگیری می کند. پرنده چاق معمولا در حین تخمگذاری مسیر عبور تخم مسدود شده و باعث گیر کردن تخم بلدرچین و تلفات پرنده می شود. که در اصطلاح دامپزشکی به آن پرولاپس روده گفته می شود.

همچنین برنامه نوری برای رشد پرواری بلدرچین بسیار متفاوت از برنامه نوری برای تکمیل بلوغ پرنده و شروع تخمگذاری است. چنانچه در امر پرورش جوجه های بلدرچین مهارت و امکانات لازم را دارید توصیه میکنیم با تهیه جوجه بلدرچین و یا تخم نطفه دار بلدرچین و خرید دستگاه جوجه کشی خودتان اقدام به تولید بلدرچین تخمگذار نمایید.

چنانچه فعلا قصد خرید دستگاه جوجه کشی و یا توان و امکانات لازم برای پرورش جوجه بلدرچین ندارید حتما از فارم های معتبر و دارای پروانه بهره برداری با رعایت نکات زیر اقدام به تهیه بلدرچین تخمگذار نمایید.

بلدرچین سفید تخمگذار

۷ نکته مهم در تهیه بلدرچین تخمگذار

۱- سن بلدرچین حدود ۴۰ روز باشد

۲- اجازه بازدید از سالن به شما داده شود و وضعیت ظاهری گله بلدرچین سرحال باشد.

۳- برنامه نوردهی دو هفته آخر را از مسئول مزرعه پرورش بلدرچین بخواهید و با استانداردها تطبیق دهید.

۴- جیره غذایی را مشاهده کنید و مطمئن شوید که در دو هفته آخر پرندگان جیره بلدرچین گوشتی دریافت نکرده اند. همچنین در هنگام تحویل بلدرچین ها برای سه روز حداقل از همان دان آخر از فروشنده خریداری کنید و به طور تدریجی با دان جدید تخمگذار ترکیب و جای گزین نمایید. تا شوک و استرس تغذیه ای به بلدرچین ها وارد نشود.

۵- برنامه دریافت واکسن و دارو را در طول دوره پرورش بینید و از عدم درگیری پرنده ها در طول دوره با هرگونه بیماری مطمئن شوید.

۶- نمودار رشد پرنده ها را بررسی کنید. هر گونه اختلال در رشد و به اصطلاح عقب ماندن از رشد باعث تخمگذاری ضعیف و پیک پایین در طول دوره خواهد بود.

۷- وضعیت ظاهری مزرعه را بررسی کنید از مزرعه هایی که توجه به نکات بهداشتی و محیط اطراف مزرعه ندارند به هیچ عنوان خرید نکنید.

اکثر مشکلات ناشی از کیفیت پایین بلدرچین بعد از گذشت ۲ ماه از شروع تخمگذاری بلدرچین و افزایش سن پرنده نمایان می شود. یک گله بلدرچین مناسب باید از سن ۷۰ روزگی به پیک تولید نزدیک شود و در سن ۱۰۰ روزگی به بالاترین میزان تولید برسد ( حدود ۸۰ درصد ) و این روند تا ۷ ماه با اندک نوسان هایی ادامه داشته باشد و آهسته به حدود ۶۰درصد برسد و در مجموعه دوره حدود ۷۰ درصد باشد.

 بلدرچین ها در سن ۹ ماهگی برای تولید تخم خوراکی صرفه اقتصادی ندارند و یک گله کمتر از میزان هزینه های تولید بازدهی دارد. معمولا در این سن با اندکی تغییر در جیره و افزایش وزن پرنده را راهی کشتارگاه خواهند کرد.

تجربیات یک پرورش دهنده بلدرچین

سیادتی دکترای طیور است و با  وام ۳ میلیون تومانی از بسیج سازندگی در سال ۹۲ اشتغالزایی را آغاز کرده است.وی می گوید: حدود ۲ سال است که تحصیلاتم در مقطع دکترای طیور به پایان رسیده است. از همان دو سال قبل استفاده عملی از دانش خود را شروع کردم. در دوره دانشجویی تصمیم گرفتم پرورش بلدرچین را آغاز کنم اما سرمایه کافی و مکان مناسب در اختیار نداشتم. ۳ میلیون تومان از بسیج سازندگی وام گرفتم و کار پرورش بلدرچین را در حیاط ۱۲ متری منزلمان شروع کردم.
قفس بلدرچین حرفه ای در بازار ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان قیمت داشت. تصمیم گرفتم با الگو گرفتن از این قفس ها آن ها را به صورت دست ساز تهیه کنم و در نتیجه به طور آماتور قفس بلدرچین را توانستم تا حدودی بسازم و در چرخ گوشت خانگی تغییراتی ایجاد و از آن برای ترکیب کردن جیره غذایی استفاده کردم. البته از همان ابتدا استفاده از تجهیزاتی نظیر ماشین جوجه کشی و قفس نگهداری بلدرچین حرفه ای و استاندارد را در دستور کار آینده قرار دادم.
در آن دوره همواره ۱۰۰۰ بلدرچین در حیاط منزل پرورش  دادم .
پرورش بلدرچین در حیاط خانه
اشتغالزایی مستقیم برای ۸ نفر/ سود ۵۰ درصدی در بازه زمانی ۴۵ روزه
سیادتی درباره توضیح گسترش واحد تولیدی اش می‌گوید: اوایل سال ۹۳ بود که سردار بابایی، فرمانده سپاه مازندران به منزل ما تشریف آوردند و از محوطه ۱۲ متری پرورش بلدرچین ها بازدید کردند. ایشان وقتی انگیزه و علاقه من به کار تولید و نیز موفقیت بدست آمده را دید، پیشنهاد توسعه کار را داد اما به وی گفتم که سرمایه ای برای تهیه مکان بزرگتر ندارم.
سردار بابایی در پاسخ گفت که در پادگان شهید قلی زاده رامسر در حال حاضر مکانی بلااستفاده وجود دارد و شما می توانید برای گسترش کار خود از آنجا استفاده کنید. به ایشان گفتم در ازای آن چه کاری باید انجام دهم، سردار بابایی گفت کافی است به بچه های بسیجی مازندران که می خواهند واحد پرورش طیور راه بیاندازند مشاوره بدهی.
وی ادامه داد: به سرعت کار را در پادگان شهید قلی زاده رامسر شروع کردم و خیلی زود تولیدمان گسترش یافت. در حال حاضر در هر دوره ۴۵ روزه ۱۲ هزار بلدرچین و ۱۲ هزار مرغ بومی پرورش می دهیم. البته پرورش مرغ بومی  فقط در تابستان صورت می گیرد زیرا به دلیل گرمای شمال کشور در تابستان ماندگاری تخم های بلدرچین کاهش می یابد. در حال حاضر برای ۷ نفر در واحد تولید و بازاریابی اشتغالزایی کرده ایم.
پرورش صنعتی بلدرچین
این فعال اقتصادی درباره علت انتخاب پرورش بلدرچین به عنوان شغل بیان می کند:بلدرچین پرنده بسیار کم توقعی است، این پرنده مقاومت بسیار بالایی در برابر بیماری های طیور دارد و در طول دوره پرورش نیازمند هیچ واکسنی نیست، گوشت بلدرچین بسیار لذیذ و خوشمزه و سرشار از مواد مغذی است، بلدرچین نیازمند فضای بزرگ برای پرورش و رشد نیست. بلدرچین بلوغ جنسی زودرس دارد و در ۳۵ روزگی بالغ می شود و تخم می گذارد، این در حالی است که هیچ کدام از طیور به این سرعت به بلوغ نمی رسند. طول دوره جوجه کشی بلدرچین هم فقط ۱۷ روز است. مجموع این عوامل باعث می شود که پرورش بلدرچین از هر نظر توجیه اقتصادی و سودآوری بالا داشته باشد.
وی در ادامه با توصیه به فارغ التحصیلان طیور و دامداری تأکید می‌کند: فارغ التحصیلان طیور و دامداری می بایست خودشان وارد کار تولید شوند، متأسفانه بسیاری از آن ها با وجود برخورداری از تحصیلات عالی ترجیح می دهند در یک دستگاه دولتی پشت میزنشینی کنند و حداکثر یک کارشناس باشند. من به آن ها توصیه می کنم با سرمایه اندک وارد کار تولید شوند و مطمئن باشند که نتیجه می گیرند. تحصیل تا مقطع دکترا در رشته طیور برای من به عنوان یک تولید کننده بلدرچین بسیار مفید بوده است، جیره نویسی علمی مزیتی است که من از آن برخوردارم و اثر مستقیم آن را در پرورش بلدرچین ها مشاهده می کنم.
غذای بلدرچین

مشاوره بلدرچین دماوند برای ایجاد مزرعه پرورش بلدرچین

صدها نفر به مجموعه شرکت بلدرچین دماوند طی سالیان گذشته مراجعه کرده اند تا برای احداث مزرعه پرورش بلدرچین مشاوره بگیرند و یا تجهیزات لازم را تهیه کنند.  سالها بررسی احوال افراد رجوع کننده به ما برای ایجاد مزرعه پرورش بلدرچین باعث شد تا برای تصمیم گیری بهتر شما پند سری توضیحات دهیم .

از بین متقاضیان به احداث مزرعه بلدرچین عده ای در همان مراحل اولیه مشاوره و تحقیقات  پشیمان شدند و یا ما با توجه به تواناییهایشان که خود مطرح میکردند منصرفشان کردیم . عده بسیاری با همان توامندی های شخصی اقدام به تاسیس مزرعه پرورش بلدرچین کردند و عده ای هم ترجیح دادند تا با کمک دیگران ( تعاون ) وارد این عرصه شوند.

به جرات میتوان گفت افرادی که سعی کردند کار را گروهی پیش ببرند موفق ترین ها بوده اند. و در میان آن دسته از افراد که به تنهایی به دنبال احداث مزرعه بودند آنهایی که گام های کوچک ولی حرفه ای برداشتند موفق شدند. مثلا فقط قسمت تولید تخم نطفه دار بلدرچین و یا تخم خوراکی بلدرچین را ایجاد کرده اند و یا یک مزرعه بلدرچین گوشتی احداث کرده اند و جوجه یک روزه را خریده اند و یا فقط یک واحد جوجه کشی بلدرچین را با تهیه چند دستگاه جوجه کشی بلدرچین راه اندازی کرده اند.

منظور از گام های کوچک در پرورش بلدرچین یعنی پرهیز از ایجاد تمام واحدهای مورد نیاز یک واحد پرورشی در یک محل و منظور از پرورش حرفه ای بلدرچین استفاده از دانش روز و تجهیزات مناسب و استاندارد است.

دلایل ضرر کردن افراد در کار پرورش بلدرچین

بیشترین خسارتی که افراد مبتدی در پرورش بلدرچین با آن روبرو میشوند ابتدا عدم توجه و شناخت به نیازهای غذایی و دارویی بلدرچین است که باعث از بین رفتن گله مولد و راندمان پایین تولید میشود و دومین مورد از بین رفتن سرمایه اولیه با ساخت یا خرید تجهیزات غیر استاندارد و بی کیفیت است.

در اینجا مهمترین علل موفقیت آقای دکتر سیادتی را میتوان در دانش شخصی ایشان و تجربه کوتاه مدت کار پرورش بلدرچین در منزل و درنهایت حمایت نهادهای حکومتی در ایجاد بستر کارگروهی مطرح کرد.

لازم است تا مسئولینی که اقدامات حمایتی از کارآفرینان انجام میدهند توجه کنند تا با سنگین کردن یک قسمت از چرخه تولید موجب گرفتاری تولید کنندگان در عرضه محصول نشوند.

اینک فرصت های زیادی برای علاقه مندان به سرمایه گذاری در پرورش بلدرچین مهیا شده مثل ایجاد کشتارگاه بلدرچین و یا واحد فرآوری گوشت و تخم بلدرچین و یا حتی تولید کود بلدرچین بسته بندی شده برای مصارف کشاورزی و …

امروز تبلیغات زیادی در اینترنت و صدا و سیما برای درآمد عالی پرورش بلدرچین میشود ولی همه داستان این نیست و این کار جذاب و پرفایده نیاز به کارکردن و همت بالا دارد که شاید در برخی مواقع زحمت بسیار لازم باشد.

نکات مهم در پرورش بلدرچین

۱- سعی کنید گله های مولد پرورش بلدرچین را درون قفس های استاندارد و درجه یک نگهداری کنید تا تخم های تولید شده  کمتر در معرض  آلودگی قرار گیرند و آمار تخمهای سالم و تمیز بیشتر  شود و گله کمتر دچار بیماری شود.

۲- تخمهای جمع آوری شده را بیشتر از ۷ روز نگهداری نکنید.

۳- دمای محیط نگهداری تخمها زیر ۲۰ درجه باشد و کمتر از ۱۶ درجه هم نباشد. ( برای نگهداری کوتاه تا ۷ روز)

۴- حداقل هفته ایی یک بار به گله مولد مولتی ویتامین داده شود تا آمار هچ بیشتر و جوجه های تولید شده سالم تر باشند.

۵- دمای مناسب در دوران ستر ۳۷.۷ می باشد و در دوران هچر ۳۷.۲ می باشد.

۶- رطوبت مناسب در زمان ستر ۶۰ تا ۶۵ درصد می باشد و در زمان هچر ۷۰ تا ۷۵ درصد می باشد.

۷- دمای سالن نگهداری گله های مولد از ۲۸ درجه بالاتر نرود و زیر ۱۸ درجه هم نیاید.  بهترین دمای سالن بین ۲۰ تا ۲۴ درجه می باشد.

۸- محیط نگهداری گله همیشه آرام و تهویه به خوبی انجام گردد و هیچگونه استرسی به گله وارد نشود چون هم دچار کاهش تولید تخم و هم بی نطفه دار بودن آنها می شود.

۹- جوجه های یک روزه بلدرچین را در بستر با کفپوش مقوای آج دار نگهداری کنید.

۱۰- بهترین مدت نگهداری گله تخم گذار ۶ تا ۱۲ ماه می باشد.

جهت خواندن موضوعات مرتبط با پرورش بلدرچین بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

قفس مناسب پرورش بلدرچین

کانال تکنولوژی جوجه کشی

تخم کذاری بلدرچین

58 دیدگاه برای “پرورش بلدرچین در فضای ۱۲ متری خانه با استفاده از دستگاه جوجه کشی

 1. رضا گفته:

  با سلام خدمت شما و عرض تشکر و قدردانی بخاطر مشاوره هاتون.من میخوام از صفر شروع کنم کار بلدرچین رو.جاییکه دارم ۷۰متر هستش و لوازم و چیز دیگه ای ندارم.بنظر شما برای شروع کار جوجه کشی بهتره یا فقط تخم گذاری؟و اینکه چه لوازمی لازم دارم؟آیا برای جوجه کشی نیاز به دستگاه هست یا خیر؟با تشکر

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد ما برای فضای ۷۰ متر، نگهداری بلدرچین تخمگذار است. خرید دستگاه جوجه کشی کوچک در حدود ۲۰۰۰ عدد تخم بلدرچین برای جایگزینی بلدرچین های از رده خارج شده میتواند مفید و به صرفه باشد.

 2. علی گفته:

  سلام برادربزرگوار.میخواهم ۱۰۰۰بلدرچین خریداری وپرورش بدهم لطفا راهنمایی بفرمایید که به چه مقدارفضانیازدارم و چه غذایی مناسب میباشد

 3. فرهاد گفته:

  سلام میخواستم بدونم جدا از پرورش بلدرچين وقتی تخم دهی انجام میشه آیا بدون داشتن هیچ مدرکی مغازه دار حاضر به خرید تخم و یا خود گوشت میشن

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   برای فروش تخم خوراکی بلدرچین نیازی به مجوز خاصی نیست ولی زمانی که محصولات مجوز دار در بازار موجود هست مشتری ها بدون مجوز را کمتر می پسندند.

 4. مهدی چهارلنگی گفته:

  با عرض سلام دوست عزیز من مخوام پرورش بلدرچین راه بندازم و محیطی مناسب برای این کار دارم مخواستم ببینم چقدر سرمایه احتیاج دارم وبرای شروع چه کارهایی باید انجام دهم آگه مشه منو راهنمایی کنید ضمناً من اهوازی هستم و منطقه خوزستان برای این کار مناسب میباشد ممنونم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   چون بلدرچین از ۶۰ تا چند صد میلیون قابلیت سرمایه گذاری دارد مشخصات مکان و مقدار سرمایه باید معلوم باشد تا مشاوره در همان خصوص باشد.

 5. محمد گفته:

  سلام
  ايا امكان نگهداري از بلدرچين در بالكن ٣متري ( داراي انشعاباب برق و گاز ) به منظور تامين مصرف تخم يه خانواده ٤ نفره هست ؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بله امکانش هست
   به شرط فراهم نمودن دمای ۲۲ تا ۳۰ درجه سانتی گراد در همه سال و عدم ایجاد مزاحمت بو و صدا برای همسایه ها.

 6. حسین گفته:

  سلام ببخشید من تازه وارد این کار شدم الانم حدود پونصد تا بلدرچین دارم حدود سیصد تا ماده س من ميخواستم ازشون تخم بگیرم نراشو ميخوام به عنوان بلدرچین گوشتی بفروشم آیا ماده هاش تخم میزارن با این وجود؟ ميشه قیمت بلدرچین بالغم بگين؟ماده هاش گرون ترن؟بهم گفتن بلدرچین از روز چهلم به بعد تخم میزاره بلدرچینام الان چهل و سه چهار روزن ولی تخم نزاشتن چرا؟ممنون ميشم جواب بدین

  • manager گفته:

   سلام حسین عزیز
   برای تخمگذاری نیازی به بلدرچین نر نیست.
   شروع تخمگذاری از ۴۰ روز هست تا ۶۰ روز و به نوع تغذیه و برنامه نوری بستگی دارد.
   قیمت ها نیز به روز هستند لطفا تلفنی استعلام بگیرید.
   شماره تماس: ۰۲۱۷۷۹۵۵۴۵۱ داخلی ۱۰۵

 7. رضا گفته:

  سلام
  من حدودا ۱۲۰ تا بلدرچین دارم روزانه تخم میزارن
  تخم گذاریشان تا روزی ۷۰ تخم رفت یک دفعه نصف شده و دو سه هفته که نهایت ۳۵ تخم میزارن
  باید چیکار کنم
  و اینکه قفس به اندازه ۵۰۰ بلدرچین خریده ام و میخواهم یک رنگی به قفس بزنم مشکلی برای بلدرچین ها پیش نمیاره
  الان هم با دستگاه جوجه کشی جوجه بلدرچین در اوردم ولی امروز هم بلدرچین دو روزه ها هم ۴ روزه ها تلفات داشتن به دورهزه ها تخم اپ پز میدم و ۴ روزه ها دانه پلت نرم شده ریز میدم

 8. ابوطالب کرمی فیروزآباد فارس گفته:

  سلام .
  می خواهم وارد حرفه پرورش بلدرچین شوم ، امکانات موجود یک انباری ۱۲متری در حیاط منزل،
  لطفا بیشتر راهنمایی کنید.

 9. جنادله گفته:

  سلام
  طبقه دوم منزلمان بلااستفاده میباشد که حدودا ۷۰ متر است .به چه صورت میتوانم حداکثر استفاده را از این فضا داشته باشم لطفا راهنمایی بفرمایید . متشکرم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بهتر است در فضایی که گفتید پرورش بلدرچین را انجام ندهید. بوی حاصله از این کار شما را اذیت خواهد کرد. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر جهت شروع کار با مشاورین بلدرچین دماوند تماس حاصل فرمایید.
   تلفن تماس: ۰۲۱۷۷۹۵۵۴۵۱

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   نگهداری بلدرچین باید نسبتا زیاد باشد تا ارزش اقتصادی داشته باشد. کمترین شکلی را که ما پیشنهاد می کنیم حدود ۱۵۰ متر فضای سرپوشیده و ۶۰ میلیون سرمایه و فقط تولید تخم بلدرچین خوراکی است.

 10. محمد سعید زارعی گفته:

  سلام:
  من سی قطعه بلدرچین تخم گذار در یک قفس مکانیزه در منزل نگهداری میکنم و غذای ترکیبی مناسب به آنها میدهم مدت دو هفته ای است که شروع به تخم گذاری کرده اند ولی اغلب به بلدرچینی که در حال تخم گذاشتن است حمله و به پشت آن نوک زده و آنرابه سختی مجروح و باعث تلف شدنش می شوند. بسیار ممنون میشوم اگر راهنمائیم بفرمائید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد می کنیم به سه نکته زیر توجه فرمایید:
   ۱- اگر بلدزچین ها را جهت تولید تخم نطفه دار به صورت نر و ماده در قفس قرار داده اید نسبت تعداد نر به ماده که ۴ ماده، یک نر می باشد را رعایت کنید.
   ۲- تغذیه اهمیت زیادی دارد، درصورت کمبود پروتئین این حالت اتفاق می افتد.
   ۳- شدت نور را کاهش دهید.

  • محمدرضا مطوریان گفته:

   سلام
   من درآینده می خوام حرفه پرورش بلدرچین را دریکی ازشهرهای گیلان انجام بدم میشه ازمشاوره شما استفاده کنم
   متشکرم لطفا به ایمیلم جواب رابفرستید

   • manager گفته:

    سلام دوست عزیز
    بله دوستان شما در بلدرچین دماوند مشاوره رایگان تلفنی و حضوری دارند.
    شماره تماس: ۰۲۱۷۷۹۵۵۴۵۱ داخلی ۱۰۵

 11. مرتضی گفته:

  سلام /دوست عزیز منم میخوام کار پرورشو شروع کنم جوجرو از کجا بخرم و پس ازبالغ شدن و تخم گذاشتن تخمشو به کی بفروشم /ایا شما فروش جوجه دارید ؟
  وتخم بلدرچینو ازما میخرید ؟
  اگه امکانش هست راهنمایی کنید.
  سپاس

  • manager گفته:

   سلام مرتضی عزیز
   پیشنهاد ما این است که تهیه جوجه را تا حدود امکان از نزدیکترین محل به خودتان انجام دهید و حتما قبل از خرید در مورد فروشنده تحقیق کامل کنید. بلدرچین دماوند در حال حاضر خرید و فروش جوجه و تخم بلدرچین انجام نمی دهد.

  • manager گفته:

   سلام علیرضا عزیز
   زمانی که بلدرچین پرورش می دهید هم بلدرچین نر و هم ماده با هم هستند. ولی اگر منظورتان فقط بلدرچین ماده جهت تخم گذاری است، خیر احتیاجی به بلدرچین نر نیست.

 12. طاهره رحمانی گفته:

  باسلام مزرعه کشاورزی ومکان پرورش هم دارم نیاز به راهنمایی شما دارم میشه شماره تماسی بفرستید یا راهنمایی بفرمایید متشکر

 13. علی محمدی گفته:

  باسلام من میخوام پرورش بلدرچین بزنم وهیچ گونه اطلاعاتی دراین موردندارم وخیلی خیلی هم به این کارهاعلاقه شدیدی دارم ونمی دونم بایدکجابرم وازکجاهاشروع کنم ونمی دونم چقدرسرمایه میخواد.لطفایکی اگه منودرمورداین زمینه راهنمایی حرفه ای کنه ممنون میشم ودرضمن شغل من آزاده ودرشغل العانم موفق وراضی نیستم وعلاقه ای به شغل فعلی ام ندارم چون به روی اجبارانتخاب کردم ولی عاشق پرورش بلدرچین ومرغداری هستم.

 14. ندا گفته:

  سلام من و خواهرام تصمیم به پرورش بلدرچین گرفتیم یه مزرعه کشاورزی داریم که جای مناسبی داره اما نه تجربه این کارو داریم نه اطلاعاتی در این زمینه خلاصه اول راه هستیم و در حال تحقیق لطفا ما رو راهنمائی کنید که چکار باید کنیم از کجا باید شروع کنیم چقدر سرمایه میخواد…

 15. محمد حسین ییلاقی گفته:

  سلام جهت پرورش بلدرچین نیاز به راهنمایی و اطلاعات اولیه دارم لطفا اگه امکانش هست شماره تماستان را لطف نمایید
  با تشکر

 16. اکبری گفته:

  سلام من و دوستم میخوایم پرورش بلدرچین راه اندازی کنیم. اطراف تهران. سرمایه ما حدودا ۳۰ م هست آیا پرورش بلدرچین گوشتی بهتر هست یا تخم گذار؟؟ یا هر دو ؟؟ که درآمد آن برای ۲ خانواده. تقریبا خوب باشه. لطفا راهنمایی کنید. ممنون میشم.

 17. باب اله حسن پور گفته:

  سلام باتوجه ب اینکه درروستا زندگی میکنم وکار درستی ندارم تصمیم ب پرورش بلدرچین گرفتم اما نمی دونم چ جوری باید شروع کنم. درطبقه پایین منزلمون حدود ۶۰. ۷۰ متری جا دارم خواهشمندم کمکم کنید اگه امکان داره. باتشکر.

 18. jafar گفته:

  باسلام.من خیلی علاقه دارم به پرورش بلدرچین ولی چون تجربه ندارم دراین کار نیازبه مشاوره دارم.ضمنانمیدونم جوجه،خوراک ودیگروسایل مورد نیاز را باید از کجا تهیه کنم.ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

 19. علی گفته:

  سلام،من خیلی دوست دارم پرورش بلدرچین راه اندازی کنم اماهیچ اطلاعاتی ندارم مدرکم هم کشاورزی نیست میشه راهنماییم کنید باتشکر

 20. داود کرمی گفته:

  با سلام مدت زمان کمی است که درباره اینکار دارم تحقیق میکنم. ابتدای راه برای شروع این کار چکار باید کرد که به بهره برداری خوبی دست یابم. منظورم این است که پرورش بلدرچین شروع کار کدام مرحله آم یعنی بلدرچین گوشتی بهتر است یا بلدرچین تخم گذار؟؟؟
  خواهشا راهنمایی کنید.

 21. سجاد رئیسی گفته:

  سلام و عرض ادب من در پرورش پرندگان هم تجربه دارم میخوام پرورش بلدرچین راه بندازم از شما بزرگواران راهنمایی میخوام اگه کسی تجربه داره ممنون میشم

 22. امیر گفته:

  سلام .دوستانی که با تبلیغات میخوان پرورش بلدرچین را شروع کنند اصلا دنبال این کار نرند.. من خودم هزار تا گرفتم هفتصدتا هم تا دو ماه مردن…تازه قیمت خوراک بلدرچین ۱۸۰۰تومان میباشد حالا حساب کنید که چقدر صرفه دارد.یک کیلو و دویست گرم هم تا بالغ شدن استارتر میخورد.

  • manager گفته:

   سلام امیر
   اگر پی نوشت این خبر را خوانده باشید ما هم دقیقا اشاره کرده ایم که در مقیاس های خیلی کم پرورش بلدرچین به صرفه نیست.
   و به صرف دیدن چند تبلیغات و تهیه چند عدد بلدرچین نیجه ای جز شکست، تلفات، خرید دان و سایر تجهیزات به قیمت های خیلی گران حاصل نمی شود.
   توصیه ما هم به همه علاقه مندان ابتدا مطالعه و کسب تجریه است و برای شروع پرورش بلدرچین از مشاورین خبره و شرکت های معتبر مشاوره بگیرند.

 23. mostafa گفته:

  سلام موفق باشید من تحصیلاتم اصلا مرتبط با پرورش طیور نیست ولی خیلی علاقمند هستم در این زمینه فعالیت کنم اگر راهنمایم کنید ممنون میشم .باتشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *