پرورش بلدرچین در فضای ۱۲ متری خانه با استفاده از دستگاه جوجه کشی

پرورش بلدرچین
سیادتی دکترای طیور است و با  وام ۳ میلیون تومانی از بسیج سازندگی در سال ۹۲ اشتغالزایی را آغاز کرده است.وی می گوید: حدود ۲ سال است که تحصیلاتم در مقطع دکترای طیور به پایان رسیده است. از همان دو سال قبل استفاده عملی از دانش خود را شروع کردم. در دوره دانشجویی تصمیم گرفتم پرورش بلدرچین را آغاز کنم اما سرمایه کافی و مکان مناسب در اختیار نداشتم. ۳ میلیون تومان از بسیج سازندگی وام گرفتم و کار پرورش بلدرچین را در حیاط ۱۲ متری منزلمان شروع کردم.
قفس بلدرچین حرفه ای در بازار ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان قیمت داشت. تصمیم گرفتم با الگو گرفتن از این قفس ها آن ها را به صورت دست ساز تهیه کنم و در نتیجه به طور آماتور قفس بلدرچین را توانستم تا حدودی بسازم و در چرخ گوشت خانگی تغییراتی ایجاد و از آن برای ترکیب کردن جیره غذایی استفاده کردم. البته از همان ابتدا استفاده از تجهیزاتی نظیر دستگاه جوجه کشی و قفس نگهداری بلدرچین حرفه ای و استاندارد را در دستور کار آینده قرار دادم.
در آن دوره همواره ۱۰۰۰ بلدرچین در حیاط منزل پرورش  دادم .
پرورش بلدرچین در حیاط خانه
اشتغالزایی مستقیم برای ۸ نفر/ سود ۵۰ درصدی در بازه زمانی ۴۵ روزه
سیادتی درباره توضیح گسترش واحد تولیدی اش می‌گوید: اوایل سال ۹۳ بود که سردار بابایی، فرمانده سپاه مازندران به منزل ما تشریف آوردند و از محوطه ۱۲ متری پرورش بلدرچین ها بازدید کردند. ایشان وقتی انگیزه و علاقه من به کار تولید و نیز موفقیت بدست آمده را دید، پیشنهاد توسعه کار را داد اما به وی گفتم که سرمایه ای برای تهیه مکان بزرگتر ندارم.
سردار بابایی در پاسخ گفت که در پادگان شهید قلی زاده رامسر در حال حاضر مکانی بلااستفاده وجود دارد و شما می توانید برای گسترش کار خود از آنجا استفاده کنید. به ایشان گفتم در ازای آن چه کاری باید انجام دهم، سردار بابایی گفت کافی است به بچه های بسیجی مازندران که می خواهند واحد پرورش طیور راه بیاندازند مشاوره بدهی.
وی ادامه داد: به سرعت کار را در پادگان شهید قلی زاده رامسر شروع کردم و خیلی زود تولیدمان گسترش یافت. در حال حاضر در هر دوره ۴۵ روزه ۱۲ هزار بلدرچین و ۱۲ هزار مرغ بومی پرورش می دهیم. البته پرورش مرغ بومی  فقط در تابستان صورت می گیرد زیرا به دلیل گرمای شمال کشور در تابستان ماندگاری تخم های بلدرچین کاهش می یابد. در حال حاضر برای ۷ نفر در واحد تولید و بازاریابی اشتغالزایی کرده ایم.
پرورش صنعتی بلدرچین
این فعال اقتصادی درباره علت انتخاب پرورش بلدرچین به عنوان شغل بیان می کند:بلدرچین پرنده بسیار کم توقعی است، این پرنده مقاومت بسیار بالایی در برابر بیماری های طیور دارد و در طول دوره پرورش نیازمند هیچ واکسنی نیست، گوشت بلدرچین بسیار لذیذ و خوشمزه و سرشار از مواد مغذی است، بلدرچین نیازمند فضای بزرگ برای پرورش و رشد نیست. بلدرچین بلوغ جنسی زودرس دارد و در ۳۵ روزگی بالغ می شود و تخم می گذارد، این در حالی است که هیچ کدام از طیور به این سرعت به بلوغ نمی رسند. طول دوره جوجه کشی بلدرچین هم فقط ۱۷ روز است. مجموع این عوامل باعث می شود که پرورش بلدرچین از هر نظر توجیه اقتصادی و سودآوری بالا داشته باشد.
وی در ادامه با توصیه به فارغ التحصیلان طیور و دامداری تأکید می‌کند: فارغ التحصیلان طیور و دامداری می بایست خودشان وارد کار تولید شوند، متأسفانه بسیاری از آن ها با وجود برخورداری از تحصیلات عالی ترجیح می دهند در یک دستگاه دولتی پشت میزنشینی کنند و حداکثر یک کارشناس باشند. من به آن ها توصیه می کنم با سرمایه اندک وارد کار تولید شوند و مطمئن باشند که نتیجه می گیرند. تحصیل تا مقطع دکترا در رشته طیور برای من به عنوان یک تولید کننده بلدرچین بسیار مفید بوده است، جیره نویسی علمی مزیتی است که من از آن برخوردارم و اثر مستقیم آن را در پرورش بلدرچین ها مشاهده می کنم.
غذای بلدرچین

مشاوره بلدرچین دماوند برای ایجاد مزرعه پرورش بلدرچین

صدها نفر به مجموعه شرکت بلدرچین دماوند طی سالیان گذشته مراجعه کرده اند تا برای احداث مزرعه پرورش بلدرچین مشاوره بگیرند و یا تجهیزات لازم را تهیه کنند.  سالها بررسی احوال افراد رجوع کننده به ما برای ایجاد مزرعه پرورش بلدرچین باعث شد تا برای تصمیم گیری بهتر شما پند سری توضیحات دهیم .

از بین متقاضیان به احداث مزرعه بلدرچین عده ای در همان مراحل اولیه مشاوره و تحقیقات  پشیمان شدند و یا ما با توجه به تواناییهایشان که خود مطرح میکردند منصرفشان کردیم . عده بسیاری با همان توامندی های شخصی اقدام به تاسیس مزرعه پرورش بلدرچین کردند و عده ای هم ترجیح دادند تا با کمک دیگران ( تعاون ) وارد این عرصه شوند.

به جرات میتوان گفت افرادی که سعی کردند کار را گروهی پیش ببرند موفق ترین ها بوده اند. و در میان آن دسته از افراد که به تنهایی به دنبال احداث مزرعه بودند آنهایی که گام های کوچک ولی حرفه ای برداشتند موفق شدند. مثلا فقط قسمت تولید تخم نطفه دار بلدرچین و یا تخم خوراکی بلدرچین را ایجاد کرده اند و یا یک مزرعه بلدرچین گوشتی احداث کرده اند و جوجه یک روزه را خریده اند و یا فقط یک واحد جوجه کشی بلدرچین را با تهیه چند دستگاه جوجه کشی بلدرچین راه اندازی کرده اند.

منظور از گام های کوچک در پرورش بلدرچین یعنی پرهیز از ایجاد تمام واحدهای مورد نیاز یک واحد پرورشی در یک محل و منظور از پرورش حرفه ای بلدرچین استفاده از دانش روز و تجهیزات مناسب و استاندارد است.

دلایل ضرر کردن افراد در کار پرورش بلدرچین

بیشترین خسارتی که افراد مبتدی در پرورش بلدرچین با آن روبرو میشوند ابتدا عدم توجه و شناخت به نیازهای غذایی و دارویی بلدرچین است که باعث از بین رفتن گله مولد و راندمان پایین تولید میشود و دومین مورد از بین رفتن سرمایه اولیه با ساخت یا خرید تجهیزات غیر استاندارد و بی کیفیت است.

در اینجا مهمترین علل موفقیت آقای دکتر سیادتی را میتوان در دانش شخصی ایشان و تجربه کوتاه مدت کار پرورش بلدرچین در منزل و درنهایت حمایت نهادهای حکومتی در ایجاد بستر کارگروهی مطرح کرد.

لازم است تا مسئولینی که اقدامات حمایتی از کارآفرینان انجام میدهند توجه کنند تا با سنگین کردن یک قسمت از چرخه تولید موجب گرفتاری تولید کنندگان در عرضه محصول نشوند.

اینک فرصت های زیادی برای علاقه مندان به سرمایه گذاری در پرورش بلدرچین مهیا شده مثل ایجاد کشتارگاه بلدرچین و یا واحد فرآوری گوشت و تخم بلدرچین و یا حتی تولید کود بلدرچین بسته بندی شده برای مصارف کشاورزی و …

امروز تبلیغات زیادی در اینترنت و صدا و سیما برای درآمد عالی پرورش بلدرچین میشود ولی همه داستان این نیست و این کار جذاب و پرفایده نیاز به کارکردن و همت بالا دارد که شاید در برخی مواقع زحمت بسیار لازم باشد.

نکات مهم در پرورش بلدرچین

۱- سعی کنید گله های مولد پرورش بلدرچین را درون قفس های استاندارد و درجه یک نگهداری کنید تا تخم های تولید شده  کمتر در معرض  آلودگی قرار گیرند و آمار تخمهای سالم و تمیز بیشتر  شود و گله کمتر دچار بیماری شود.

۲- تخمهای جمع آوری شده را بیشتر از ۷ روز نگهداری نکنید.

۳- دمای محیط نگهداری تخمها زیر ۲۰ درجه باشد و کمتر از ۱۶ درجه هم نباشد. ( برای نگهداری کوتاه تا ۷ روز)

۴- حداقل هفته ایی یک بار به گله مولد مولتی ویتامین داده شود تا آمار هچ بیشتر و جوجه های تولید شده سالم تر باشند.

۵- دمای مناسب در دوران ستر ۳۷.۷ می باشد و در دوران هچر ۳۷.۲ می باشد.

۶- رطوبت مناسب در زمان ستر ۶۰ تا ۶۵ درصد می باشد و در زمان هچر ۷۰ تا ۷۵ درصد می باشد.

۷- دمای سالن نگهداری گله های مولد از ۲۸ درجه بالاتر نرود و زیر ۱۸ درجه هم نیاید.  بهترین دمای سالن بین ۲۰ تا ۲۴ درجه می باشد.

۸- محیط نگهداری گله همیشه آرام و تهویه به خوبی انجام گردد و هیچگونه استرسی به گله وارد نشود چون هم دچار کاهش تولید تخم و هم بی نطفه دار بودن آنها می شود.

۹- جوجه های یک روزه بلدرچین را در بستر با کفپوش مقوای آج دار نگهداری کنید.

۱۰- بهترین مدت نگهداری گله تخم گذار ۶ تا ۱۲ ماه می باشد.

جهت خواندن موضوعات مرتبط با پرورش بلدرچین بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

قفس مناسب پرورش بلدرچین

کانال تکنولوژی جوجه کشی

کشتارگاه مزرعه پرورش بلدرچینتخم کذاری بلدرچین

38 دیدگاه برای “پرورش بلدرچین در فضای ۱۲ متری خانه با استفاده از دستگاه جوجه کشی

 1. ابوطالب کرمی فیروزآباد فارس گفته:

  سلام .
  می خواهم وارد حرفه پرورش بلدرچین شوم ، امکانات موجود یک انباری ۱۲متری در حیاط منزل،
  لطفا بیشتر راهنمایی کنید.

 2. جنادله گفته:

  سلام
  طبقه دوم منزلمان بلااستفاده میباشد که حدودا ۷۰ متر است .به چه صورت میتوانم حداکثر استفاده را از این فضا داشته باشم لطفا راهنمایی بفرمایید . متشکرم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بهتر است در فضایی که گفتید پرورش بلدرچین را انجام ندهید. بوی حاصله از این کار شما را اذیت خواهد کرد. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر جهت شروع کار با مشاورین بلدرچین دماوند تماس حاصل فرمایید.
   تلفن تماس: ۰۲۱۷۷۹۵۵۴۵۱

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   نگهداری بلدرچین باید نسبتا زیاد باشد تا ارزش اقتصادی داشته باشد. کمترین شکلی را که ما پیشنهاد می کنیم حدود ۱۵۰ متر فضای سرپوشیده و ۶۰ میلیون سرمایه و فقط تولید تخم بلدرچین خوراکی است.

 3. محمد سعید زارعی گفته:

  سلام:
  من سی قطعه بلدرچین تخم گذار در یک قفس مکانیزه در منزل نگهداری میکنم و غذای ترکیبی مناسب به آنها میدهم مدت دو هفته ای است که شروع به تخم گذاری کرده اند ولی اغلب به بلدرچینی که در حال تخم گذاشتن است حمله و به پشت آن نوک زده و آنرابه سختی مجروح و باعث تلف شدنش می شوند. بسیار ممنون میشوم اگر راهنمائیم بفرمائید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد می کنیم به سه نکته زیر توجه فرمایید:
   ۱- اگر بلدزچین ها را جهت تولید تخم نطفه دار به صورت نر و ماده در قفس قرار داده اید نسبت تعداد نر به ماده که ۴ ماده، یک نر می باشد را رعایت کنید.
   ۲- تغذیه اهمیت زیادی دارد، درصورت کمبود پروتئین این حالت اتفاق می افتد.
   ۳- شدت نور را کاهش دهید.

 4. مرتضی گفته:

  سلام /دوست عزیز منم میخوام کار پرورشو شروع کنم جوجرو از کجا بخرم و پس ازبالغ شدن و تخم گذاشتن تخمشو به کی بفروشم /ایا شما فروش جوجه دارید ؟
  وتخم بلدرچینو ازما میخرید ؟
  اگه امکانش هست راهنمایی کنید.
  سپاس

  • manager گفته:

   سلام مرتضی عزیز
   پیشنهاد ما این است که تهیه جوجه را تا حدود امکان از نزدیکترین محل به خودتان انجام دهید و حتما قبل از خرید در مورد فروشنده تحقیق کامل کنید. بلدرچین دماوند در حال حاضر خرید و فروش جوجه و تخم بلدرچین انجام نمی دهد.

 5. علی محمدی گفته:

  باسلام من میخوام پرورش بلدرچین بزنم وهیچ گونه اطلاعاتی دراین موردندارم وخیلی خیلی هم به این کارهاعلاقه شدیدی دارم ونمی دونم بایدکجابرم وازکجاهاشروع کنم ونمی دونم چقدرسرمایه میخواد.لطفایکی اگه منودرمورداین زمینه راهنمایی حرفه ای کنه ممنون میشم ودرضمن شغل من آزاده ودرشغل العانم موفق وراضی نیستم وعلاقه ای به شغل فعلی ام ندارم چون به روی اجبارانتخاب کردم ولی عاشق پرورش بلدرچین ومرغداری هستم.

 6. ندا گفته:

  سلام من و خواهرام تصمیم به پرورش بلدرچین گرفتیم یه مزرعه کشاورزی داریم که جای مناسبی داره اما نه تجربه این کارو داریم نه اطلاعاتی در این زمینه خلاصه اول راه هستیم و در حال تحقیق لطفا ما رو راهنمائی کنید که چکار باید کنیم از کجا باید شروع کنیم چقدر سرمایه میخواد…

 7. محمد حسین ییلاقی گفته:

  سلام جهت پرورش بلدرچین نیاز به راهنمایی و اطلاعات اولیه دارم لطفا اگه امکانش هست شماره تماستان را لطف نمایید
  با تشکر

 8. اکبری گفته:

  سلام من و دوستم میخوایم پرورش بلدرچین راه اندازی کنیم. اطراف تهران. سرمایه ما حدودا ۳۰ م هست آیا پرورش بلدرچین گوشتی بهتر هست یا تخم گذار؟؟ یا هر دو ؟؟ که درآمد آن برای ۲ خانواده. تقریبا خوب باشه. لطفا راهنمایی کنید. ممنون میشم.

 9. باب اله حسن پور گفته:

  سلام باتوجه ب اینکه درروستا زندگی میکنم وکار درستی ندارم تصمیم ب پرورش بلدرچین گرفتم اما نمی دونم چ جوری باید شروع کنم. درطبقه پایین منزلمون حدود ۶۰. ۷۰ متری جا دارم خواهشمندم کمکم کنید اگه امکان داره. باتشکر.

 10. jafar گفته:

  باسلام.من خیلی علاقه دارم به پرورش بلدرچین ولی چون تجربه ندارم دراین کار نیازبه مشاوره دارم.ضمنانمیدونم جوجه،خوراک ودیگروسایل مورد نیاز را باید از کجا تهیه کنم.ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

 11. علی گفته:

  سلام،من خیلی دوست دارم پرورش بلدرچین راه اندازی کنم اماهیچ اطلاعاتی ندارم مدرکم هم کشاورزی نیست میشه راهنماییم کنید باتشکر

 12. داود کرمی گفته:

  با سلام مدت زمان کمی است که درباره اینکار دارم تحقیق میکنم. ابتدای راه برای شروع این کار چکار باید کرد که به بهره برداری خوبی دست یابم. منظورم این است که پرورش بلدرچین شروع کار کدام مرحله آم یعنی بلدرچین گوشتی بهتر است یا بلدرچین تخم گذار؟؟؟
  خواهشا راهنمایی کنید.

 13. سجاد رئیسی گفته:

  سلام و عرض ادب من در پرورش پرندگان هم تجربه دارم میخوام پرورش بلدرچین راه بندازم از شما بزرگواران راهنمایی میخوام اگه کسی تجربه داره ممنون میشم

 14. امیر گفته:

  سلام .دوستانی که با تبلیغات میخوان پرورش بلدرچین را شروع کنند اصلا دنبال این کار نرند.. من خودم هزار تا گرفتم هفتصدتا هم تا دو ماه مردن…تازه قیمت خوراک بلدرچین ۱۸۰۰تومان میباشد حالا حساب کنید که چقدر صرفه دارد.یک کیلو و دویست گرم هم تا بالغ شدن استارتر میخورد.

  • manager گفته:

   سلام امیر
   اگر پی نوشت این خبر را خوانده باشید ما هم دقیقا اشاره کرده ایم که در مقیاس های خیلی کم پرورش بلدرچین به صرفه نیست.
   و به صرف دیدن چند تبلیغات و تهیه چند عدد بلدرچین نیجه ای جز شکست، تلفات، خرید دان و سایر تجهیزات به قیمت های خیلی گران حاصل نمی شود.
   توصیه ما هم به همه علاقه مندان ابتدا مطالعه و کسب تجریه است و برای شروع پرورش بلدرچین از مشاورین خبره و شرکت های معتبر مشاوره بگیرند.

 15. mostafa گفته:

  سلام موفق باشید من تحصیلاتم اصلا مرتبط با پرورش طیور نیست ولی خیلی علاقمند هستم در این زمینه فعالیت کنم اگر راهنمایم کنید ممنون میشم .باتشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *