دان بلدرچین ( غذای بلدرچین ) را چگونه بسازیم؟

دسته : بلدرچین

یکی از مهم ترین کارها در پرورش و نگهداری بلدرچین تهیه یک دان بلدرچین مناسب و با کیفیت می باشد. توجه کنید غذای بلدرچین ها در هر مقطعی از سن رشد و یا تخمگذاری فرمول متفاوتی دارد و عدم توجه به نیاز های غذایی بلدرچین موجب می شود تا مزرعه پرورش بلدرچین شما دچار بحران شده و در بهترین حالت ممکن سود آوری اقتصادی خود را از دست دهد و یا با تلفات سنگین روبرو شوید.

1- ابتدا نیازهای غذای بلدرچین در سنین مختلف را که طی مقاله ای جداگانه به آن پرداختیم مطالعه کنید.

2- برخی اقلام مورد استفاده در دان بلدرچین شامل : دانه ذرت ، کنجاله سویا ، دانه گندم ، کنجاله کلزا ، گلوتن ذرتف نمک ، روغن سویا ، پودر صدف ، سبوس گندم ، پودر یونجه ، پودر ماهی ،پودر گوشت و …

3- برای اینکه یک دان بلدرچین با ارزش غذایی مورد نیاز را داشته باشیم باید آنالیز مواد اولیه را بررسی کنیم، آنالیز برخی از اقلام مورد استفاده در دان بلدرچین به شرح زیر می باشد.

4- نوشتن یک فرمول مناسب مستلزم آن است تا با توجه به فراوانی نهاده ها و بررسی قیمت آن ها طوری اقلام را انتخاب کنیم تا فرمول دان بلدرچین با حفظ ارزش غذایی دارای قیمتی مناسب و ارزان باشد. مثلا برای تامین انرژی جیره غذایی بلدرچین می توان از ذرت و یا گلوتن ذرت استفاده کرد.

5- ما در اینجا یک جیره پیشنهادی برای تغذیه بلدرچین ها برای شما داریم فرمول دان بلدرچین پیشنهادی توسط متخصصین علوم دام و طیور تهیه شده و سال هاست در مزارع به عنوان غذای بلدرچین مورد استفاده قرار گرفته است.

لازم به ذکر است برای بالا بردن راندمان کار بهتر است با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه فعالیت و فصول مختلف سال جیره های اختصاصی داشته باشید . برای این کار می توانید از متخصصین پرورش طیور در استان خود مشاوره بگیرید.

جیره غذایی بلدرچین

6- هنگام تهیه دان یا غذا به کیفیت مواد اولیه توجه کنید. مواد اولیه دان بلدرچین بایستی رنگ و بوی طبیعی داشته و فاقد هرگونه ناخالصی باشند. همچنین از نظر میزان رطوبت باید بررسی شوند تا پس از ترکیب دچار فساد نشود.

7- اقلام درشت سایز جیره غذایی بلدرچین که اقلام پایه هستند مانند ذرت، گندم و سویا و … حتما باید در سایز مورد نیاز آسیاب شوند و با سایر مواد مانند مکمل ها و ویتامین ها که معمولا پودری و آردی شکل هستند ترکیب شوند. ابتدا مواد اصلی غذا را آسیاب کنید و سپس وارد میکسر کنید سپس ویتامین ها و سایر مواد پودری و کم حجم را با هم ترکیب کنید و به مرور زمان وارد میکسر کنید. چنانچه عملیات مخلوط کردن ناقص انجام شود و یا بیش از اندازه صورت گیرد باعث جداشدن اقلام از یکدیگر شده و جیره یکنواختی در اختیار پرنده قرار نمی گیرد. سایز آسیاب غذای بلدرچین برای هر هفته از پرورش متفاوت است به صورتی که دان در هفته های ابتدایی بسیار ریز و نرم است و در سنین بالاتر غذای بلدرچین کمی درشت تر می شود.

8- دان بلدرچین آماده را در محل های خنک و دور از دسترس پرندگان و حیوانات موذی قرار دهید. نگهداری غذای بلدرچین در سالن پرورش و یا مکان های گرم باعث فساد سریع آن می شود.

 در نهایت توصیه می کنیم اگر مهارت کافی در تهیه دان بلدرچین ندارید دان یا غذای بلدرچین را از کارخانه های معتبر به اندازه حداکثرنیاز یک هفته تا ده روز تهیه کنید. توجه کنید تغییر ناگهانی ترکیب دان موجب خسارت به بلدرچین ها خواهد شد.

 

جهت خواندن موضوعات مرتبط بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

قفس بلدرچین تخم گذاری بلدرچین
نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

6 تیر 1399

سلام
شما کاسکو هم پرورش می دهید
قیمت چند
دستی می خوام قیمت مناسب
دونخور هم باشه ممنون

  9 مرداد 1399

  سلام محمد عزیز
  خیر در حوزه پرورش و فروش پرندگان فعالیت نداریم. پیشنهاد میکنیم مقاله نگهداری کاسکو را حتما مطالعه کنید.

11 دی 1398

سلام خدا قوت مناسب ترین سن برای کشتار بلدرچین چه موقع است؟؟

  20 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  اگر تمام شرایط پرورش و نگهداری بلدرچین مناسب باشد؛ سن 38 تا 42 روزگی برای کشتار مناسب است.

28 آبان 1398

برای تهیه دان اماده شما چه شرکت هایی رو پیشنهاد میدین ؟ به غیر از دان پارس . ممنون

  7 بهمن 1398

  سلام
  یکی از بهترین تولید کننده های دان شرکت دان پارس است. البته به شرط اینکه تولید خود شرکت باشد. شرکت بهپرور هم از نظر تولید دان معتبر است. شهری که در آن هستید هم مهم است که تولید کننده به شما نزدیک باشد.

26 مرداد 1398

سلام من 3 تا بلدرچین نر و 4 تا ماده دارم . ماده ها تخم نمیزارند چی کنم . غذا باید چی بهشون بدم

  26 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  شما باید دان مخصوص بلدرچین تخمگذار تهیه کنید و به پرندگان خود بدهید.

2 اردیبهشت 1398

سلام خسته نباشید. من میخوام پرورش بلدرچین راه بندازم ولی چون سررشته ای ندارم میخوام بدونم میشه یه 50تایی بیارم تا با پرنده اشنا بشم؟ توی حیاط میتونم نگهدارم؟ سرما ضرر داره براشون؟ من کنجاله کنجد دارم میخواستم بدونم میتونم فقط کنجاله کنجد بدم بهشون یا باید چیزی قاطیش کنم؟ ممنونم

  4 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  با شرایطی که شما توضیح دادید می شود از بلدرچین نگهداری کنید. ولی بهتر است در مکان سر بسته باشند تا بتوانید همه چیز را کنترل کنید.
  از کنجاله کنجد به عنوان دان بلدرچین نمی توانید استفاده کنید و پرنده باید دان کامل بخورد.

2 اردیبهشت 1398

با سلام و وقت بخیر بنده ۳ تا بلدرچین برای پسرم خریدم هر سه تا ماده هستند و از این نظر هم مطمئن ام فروشنده بهم گفته که تخم گذار هستند ولی الان یک هفته اس که تخمی نذاشتن و اصلا هم علائم بیماری درشون دیده نمیشه و همشون سالم اند تغذیه اشون هم خوبه ولی نمیدونم چرا تخم نمیذارند لطفا میشه راهنمائی کنید آیا سنشون کمه یا اینکه بالعکس ممنون میشم راهنمائی کنید.

  15 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  اولا سن بلدرچین ها بسیار مهم است. دوما پرنده ها جا به جا شده اند و استرس جا به جایی دارند و کمی زمان لازم است تا تخمگذاری آن ها مجدد شروع شود. سوما دان بلدرچین ها و شرایط محل نگهداری آن ها مثل نور و حرارت در تخمگذاری تاثیر گذار هستند.

2 اردیبهشت 1398

سلام من ی جا خوندم ک گفتن ک ۱نر با ۷ ماده تو قفس باشه درسته،ایا حرفشون درسته

  15 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  معمولا نسبت یک به 3 تا 4 عدد بلدرچین ماده در نظر گرفته می شود.

17 فروردین 1398

سلام میخواستم بدونم که میشه غذای بلدرچین رو خودمون درست کنم یا نه؟؟

  25 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید. در همین صفحه توضیحات کامل در این مورد درج شده است.

25 دی 1397

سلام من یه بلدرچین از کوچه پیدا کردم صبح ها خیلی سروصدامیکنه چرا

  2 بهمن 1397

  سلام محسن عزیز
  پرنده شما نر است و آواز سر می دهد.

23 دی 1397

سلام. من می خوام پرورشگاه بلدرچین بزنم، می خوام با کم شروع کنم و کم کم گسترشش بدم، به نظرتون با تخمی شروع کنم یا گوشتی ؟ اصلا میانگین سرمایه اولیه باید چقدر باشه؟

  8 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  این که با بلدرچین تخمگذار شروع کنید یا گوشتی به امکانات شما از قبیل جا و سرمایه بستگی دارد. در تولید همیشه باید حداقل سرمایه وجود داشته باشد و بهتر است فراهم شود چون اگر کار را خیلی ضعیف شروع کنید به نتیجه نمی رسید و از کار خسته خواهید شد.

8 آذر 1397

سلام . مبلغ 250 میلیون تومان تسهیلات روستایی جهت پرورش بلدرچین گرفته ام. بیزحمت راهنمایی ام کنید.
1. چه مساحتی سالن پرورش نیاز دارم؟ چه امکانات دیگری باید داشته باشم؟
2. درآمد و هرینه طرح را واسم بیزحمت آنالیز بفرمایید.

  3 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم به دلیل طولانی بودن مبحث با مشاورین ما تماس بگیرید.
  02177955451 داخلی 105

7 آذر 1397

سلام شما اطلاعی از استفاده عصاره مالت در خوراک بلدر چین ندارید

  3 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  به این نکته توجه کنید که اضافه کردن ماده ای به خوراک بلدرچین بستگی به اثر بخشی آن ماده و بالا بردن راندمان تولید دارد و آیا این راندمان با قیمت پرداخته شده مقرون به صرفه است یا نه؟

7 آذر 1397

سلام من تازه میخوام پروش بلدرچین بزنم اما چون هنوز بازار فروش ندارم میخوام بلدرچین تخمی بخرم و تخماشون رو بفروشم بعد از یه اتاق 30 متری میخوام شروع کنم بنظرتون صرفه اقتصادی داره؟؟؟

  3 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  معمولا در مقیاس کم صرفه اقتصادی ندارد ولی اگر شما اجاره مکان ندارید و پول کارگر نمیدهید و جایی که دارید مزاحمت برای دیگران ندارد، با توجه به تقاضای در حال حاضر بازار ریسک کار شما کم خواهد شد.

19 آبان 1397

سلام خسته نباشید

خواستم ببینم این محاسبه ای که برای فروش
تخم بلدرچین کردم درسته یا ن
اگه50قطعه بلدرچین ماده داشته باشی
که در روز1500گرم دونه مصرف میکنن کیلویی3000تومان که روزانه میشه4500تومان برای50قطعه بلدرچین روزانه هم حساب میکنیم
35عدد تخم بزارن که میشه روزانه3بسته
بسته ای2600تومان که 3بسته میشه7600تومان
4500هم برای خرج دونه3100میشه سود

  8 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  قیمت هر کیلو دان بلدرچین در حال حاضر حدود 2500 تومان است. هر بلدرچین تخمگذار روزانه حدود 30 گرم دان مصرف می کند. لطفا مجددا محاسبه کنید.

9 آبان 1397

لطفا یک شرکت برای خرید دان آماده و کامل معرفی کنید خیلی ممنون

  10 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم برای خرید دان بلدرچین آماده از شرکت های معتبر تولید کننده دان مانند بهپرور و یا دان پارس استفاده کنید.

8 آبان 1397

برای بلدرچین تخم گذار اگه از لامپ زرد استفاده کنیم یا بنفش اشکال داره ؟؟بعد به بلدرچین ها میتوانیم نان خشک بدیم ؟؟

  12 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم از لامپ های زرد کم مصرف و LED استفاده کنید. استفاده کردن از نان خشک به عنوان غذای بلدرچین ها را نیز پیشنهاد نمی کنیم.

6 آبان 1397

سلام من هشتا بلدر چین دارم که ۳تاش از این بلدر چین کوچیک خارجیاست که یکیشون نره ۵تا دیگشم از این بلدرچین قهوه ایاست که دوتاشون نره میخواستم بدونم اینارو بیش هم نگه دارم مشکلی پیش نمیاد وغذا براشون آرد ذرت میریزم زیرشونم ماسه ریختم لطفان کمک کنید

  13 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  چون بلدرچین ها کم و از نژادهای مختلف هستند اگر جدا نگهدارید بهتر است. آرد ذرت به تنهایی نمی تواند تمام احتیاجات غذایی بلدرچین ها را برطرف کند. اگر قصد بهره وری بالا دارید از جیره غذایی بلدرچین تخمگذار و اختصاصی استفاده کنید.

4 آبان 1397

سلام خسته نباشید ادمین
من علاقه مند پرورش بلدرچین تخمگذار شدم
میخواهم در آلمان شروع به این کار کنم اما تجربه کافی ندارم😩

  13 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  لطفا اطلاعاتی در خصوص سالنی که قصد نگهداری پرنده را دارید، تعدادی که قصد نگهداری دارید و مسائلی که در موردشان فکر می کنید را ارسال کنید تا بتوانیم با توجه به وضعیت شما در آنجا به بهترین نحو شما را راهنمایی کنیم.

4 آبان 1397

سلام.خسته نباشید.تعداد 10نیمچه بلدرچین گرفتم که دو تاشون نر هستن. گفتند70 روزه هستن اما به گمانم اشتباه گفتن.بعد 2 هفته یکیشون شروع کرد به تخم گذاری وهفته بعدش دوتای دیگه هم تخم گذاشتن اما حالا پس از 3هفته دیگه تخم نمیذارن.الان در آبانماه هستیم ومحل نگهداری اونها بالکنه که تا حدی محصور شده.البته هوای پردیس هم کمی خنکه.لطفا راهنمایی بفرمایید که دوران تولک شروع شده یا بخاطر سرما ویا علل دیگه هست؟

  13 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  با توجه به توضیحاتی که دادید جایی که پرنده ها را نگهداری می کنید باید دمای بین 22 تا 28 درجه سانتی گراد داشته باشد و تغذیه بلدرچین ها خیلی مهم است. از نوردهی به مدت 16 تا 17 ساعت استفاده کنید.

26 مهر 1397

سلام. خسته نباشید. من حدود یک ماه پیش یک بلدرچین پیدا کردم توی کوچه سرگردون بود و گربه داشت بهش نزدیک میشد. هیچ اطلاعاتی ندارم در مورد بلدرچین. با اطلاعاتی که از اینترنت گرفتم فکر میکنم نر باشه. الان صداش با روزای اول فرق کرده نمیدونم این موضوع خوبه یا بد؟ در مورد گرمای مورد نیازشون هم اگر اطلاعات بدین ممنون میشم. میترسم سرما بخوره.

  30 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  چون صدا دارد احتمالا بلدرچین شما نر می باشد. بهترین دما برای نگهداری بلدرچین ها نیز بین 21 تا 28 درجه سانتیگراد می باشد زیر پای پرنده هم خیس نشود.

11 مهر 1397

چه غذاهایی برای بلدر چین خوبه؟لطفا جواب

سوال بعدی انالیز غذا بلدرچین هست یا نه؟

  12 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم از جیره غذایی زیر برای تهیه دان بلدرچین ها استفاده کنید.
  جیره غذایی بلدرچین

2 مهر 1397

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم این محاسبه ای که در فروش تخم بلدرچین کردم درسته یا غلط؟
اگه هر بلدرچین متوسط روزانه 50 گرم دان مصرف کنه ماهی 1.5 کیلو مصرف داره بعد قیمت هر کیلو دان 2000 تومان هم که باشه میشه 3000 تومان هزینه خوراک یک بلدرچین درماه . قیمت فروش هر تخمش 150 باشه اگه در ماه 20 تا بزاره میشه 3000 تومان ؟

  3 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  مصرف دان هر بلدرچین 30 گرم می باشد. در مورد قیمت دان نیز اگر دقت کنید پایین تر از قیمتی که ذکر کردید تمام می شود. میانگین تخم گذاری بلدرچین ها نیز حدود 20 تا 22 عدد است. محاسبه خود را بر اساس این اعداد و ارقام انجام دهید.

   11 مهر 1397

   اگر بر همین اساس هم که مدیر گفته؛ حساب کنیم باز هم به نقطۀ سر به سری میرسه؛ چون با مصرف 30 گرم دان در روز، که در ماه وقتی جمع بشه ؛ میشه 900 گرم دان، و با احتساب حداقل قیمت کیلویی 2000 تومان؛ هزینه دان یک بلدرچین در ماه میفته لااقل 1800 تومن
   و با فرض اینکه 22 تخم سالم هم از بلدرچین عاید بشه؛ و هر تخم را مزرعه دار بتونه 150 تومن بفروشه، کل سود و سرمایه برگشتی میشه 3300 تومن.
   حالا تفاضل 3300 از 1800 تومن میشه: 1500 تومن ؛ ( در صورتیکه بلدرچین فقط دان بخوره)
   در حالیکه در عالم واقعیت بلدرچین در طول یکماه هزینه های الزامی دیگه ای هم داره:
   بلدرچین آب شرب هم نیاز داره؛ آنتی بیوتیک هم نیاز داره.. در تابستان به خنک کننده نیاز داره تا گرما زده نشند واگرنه اسهال میگیرند..در زمستان بُخاری نیاز داره؛ مریض میشه پس دامپزشک و آمپول هم نیاز داره.. هزینۀ کارگر بابت نگهداری و تمیزی و نظافت قفس و جمع آوری تخم و … هم داره..اگر قفسش از فضولات تجمّع کنه مریض میشه و …داستان دار میشه،
   اگر تخمش برداشته نشه ممکنه بشکنه..
   به نظرم هزینه های تولیدش ؛ با درآمدش ، سر به سر میشه
   هیچ اقتصاددانی ، نمیتونه نگهداری یا پرورش بلدرچین رو، توجیه کنه!!!

    24 مهر 1397

    سلام دوست عزیز
    سود بلدرچین در تولید بالا می باشد و همیشه پیشنهاد می کنیم با زیر 30 تا 40 هزار عدد تخمگذار شروع نکنید. البته انقدر که شما می گویید هزینه های جانبی ندارد و خیلی هزینه ها باید به تعداد پرنده ها سر شکن شود.

5 مرداد 1397

سلام چگونه بلدر چین را کرچ کنیم

  10 شهریور 1397

  سلام دوست عزیز
  بلدرچین های پرورشی به ندرت و خیلی کم احتمال کرچ شدن دارند. اگر دوست دارید به صورت طبیعی جوجه کشی بلدرچین را انجام دهید می توانید از مرغ های بومی استفاده کنید که احتمال کرچ شدن آن ها زیاد می باشد.

26 تیر 1397

سلام میخواستم بدونم این چیزایی که گفتین و از کجا تهیه کنم؟الان همه جا پلت و این چیزا میفروشن که میگن همه چی توش هستش ایا پلت ریز و پودری برای پلدرچین ۱روزه تا چند هفتگیش و پلت درشت تر برای سنین بالاتر خوبه یا ن؟

  27 تیر 1397

  سلام دوست عزیز
  زمان خرید از کیسه های پلمپ شده 25 کیلوگرمی که هم مشخصات دان را دارد و هم مشخصات و آدرس کارخانه تهیه گردد مانند: دان پارس، بهپرور و … از خرید کیسه های بی نام و نشان خودداری کنید.

8 فروردین 1397

مقدار دان که هرروز باید به هر جوجه بدیم چقدره؟ لطفاً کمک کنید

  24 خرداد 1397

  سلام دوست عزیز
  در یک دوره پرورش (حدود 40 روز) به 700 گرم دان نیاز دارند.

   14 دی 1398

   سلام من میخواستم چند تا بلدرچین وتوی انباریمون نگهدارم ایا میشه باید چیکار کنم

    29 فروردین 1399

    سلام آرمین عزیز
    فضاهای بسته ای که مشکل تهویه دارند برای نگهداری بلدرچین مناسب نیستند. تعداد پرنده هم نسبت به میزان فضا مشخص میشود. بوی پرنده را هم در نظر بگیرید که امکان دارد اهالی خانه و همسایه ها را دچار مشکل کند.

مشاوره رایگان