دان بلدرچین ( غذای بلدرچین ) را چگونه بسازیم؟

دسته : بلدرچین

بلدرچین پرنده ای با خوی وحشی است که در سیستم پرورشی به سرعت رشد می کند.  قدرت تولید مثل این پرنده نیز بسیار بالا است. جالب است بدانید که این پرنده در مدت 45 روز بالغ می شود و از 50 روزگی تا 55 روزگی شروع به تخم گذاری می کند؛ به همین دلیل پرورش این پرنده بسیار مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است.

با ما در ادامه این متن همراه باشید؛ زیرا قصد داریم توضیحات جامع و کاملی در خصوص غذای بلدرچین در اختیار شما قرار دهیم.

بلدرچین ها مانند سایر طیور برای رشد و سلامتی خود نیاز به تغذیه مناسب دارند. با تغذیه صحیح از بیماری های احتمالی در این پرنده ها جلوگیری خواهید کرد. همچنین اگر برنامه غذایی این پرنده ها مطابق با نیازهای آن ها باشد، شاهد رشد چشمگیر این پرنده خواهید بود.

وقتی قرار است برای یک سیستم پرورش بلدرچین دان تهیه کنیم، باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیریم تا دان تولید شده از نظر اقتصادی و کیفی دارای توجیه باشد. گاهاً دیده می شود یه تولید کننده دانی بسیار با کیفیت تولید می کند، اما قیمت تمام شده دان از نظر اقتصادی قابل توجیه نبوده و سرمایه گذار بعد از مدتی رو به ورشکستگی خواهد رفت.

یکی از مهم ترین کارها در پرورش و نگهداری بلدرچین تهیه یک دان بلدرچین مناسب و با کیفیت می باشد. توجه کنید غذای بلدرچین ها در هر مقطعی از سن رشد و یا تخمگذاری فرمول متفاوتی دارد و عدم توجه به نیاز های غذایی بلدرچین موجب می شود تا مزرعه پرورش بلدرچین شما دچار بحران شده  با تلفات سنگین روبرو شوید و در بهترین حالت ممکن سود آوری اقتصادی خود را از دست دهید.

پس تا اینجای کار متوجه شدیم توجه به قیمت و کیفیت باید توامان صورت گیرد تا به یک دان بلدرچین مرغوب و به صرفه دست پیدا کنیم.

8 نکته مهم در مورد غذای بلدرچین

1- ابتدا نیازهای غذای بلدرچین در سنین مختلف را مورد بررسی قرار دهید و مشخص کنید.

2- برخی اقلام مورد استفاده در دان بلدرچین شامل : دانه ذرت ، کنجاله سویا ، دانه گندم ، کنجاله کلزا ، گلوتن، ذرت، نمک، روغن سویا، پودر صدف، سبوس گندم، پودر یونجه ، پودر ماهی ،پودر گوشت و …

3- برای اینکه یک دان بلدرچین با ارزش غذایی مورد نیاز را داشته باشیم باید آنالیز مواد اولیه را بررسی کنیم، آنالیز برخی از اقلام مورد استفاده در دان بلدرچین به شرح زیر می باشد.

4- نوشتن یک فرمول مناسب مستلزم آن است تا با توجه به فراوانی نهاده ها و بررسی قیمت آن ها طوری اقلام را انتخاب کنیم تا فرمول دان بلدرچین با حفظ ارزش غذایی دارای قیمتی مناسب و ارزان باشد. مثلا برای تامین انرژی جیره غذایی بلدرچین می توان از ذرت و یا گلوتن ذرت استفاده کرد.

5- ما در اینجا یک جیره پیشنهادی برای تغذیه بلدرچین ها برای شما داریم فرمول دان بلدرچین پیشنهادی توسط متخصصین علوم تغذیه دام و طیور تهیه شده و سال هاست در مزارع به عنوان غذای بلدرچین مورد استفاده قرار گرفته است.

لازم به ذکر است برای بالا بردن راندمان کار بهتر است با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه فعالیت و فصول مختلف سال و قیمت پایه نهاده های در دسترس، جیره های اختصاصی داشته باشید . برای این کار می توانید از متخصصین پرورش طیور در استان خود مشاوره بگیرید.

جیره پیشنهادی بلدرچین دماوند

جیره غذایی بلدرچین

6- هنگام تهیه دان یا غذا به کیفیت مواد اولیه توجه کنید. مواد اولیه دان بلدرچین بایستی رنگ و بوی طبیعی داشته و فاقد هرگونه ناخالصی باشند. همچنین از نظر میزان رطوبت باید بررسی شوند تا پس از ترکیب دچار فساد نشود. توجه به تاریخ تولید و نحوه انبار داری مواد اولیه بسیار مهم است.

7- اقلام درشت سایز جیره غذایی بلدرچین که اقلام پایه هستند مانند ذرت، گندم و سویا و … حتما باید در سایز مورد نیاز آسیاب شوند و با سایر مواد مانند مکمل ها و ویتامین ها که معمولا پودری و آردی شکل هستند ترکیب شوند. ابتدا مواد اصلی غذا را آسیاب کنید و سپس وارد میکسر کنید سپس ویتامین ها و سایر مواد پودری و کم حجم را با هم ترکیب کنید و به مرور زمان وارد میکسر کنید. چنانچه عملیات مخلوط کردن ناقص انجام شود و یا بیش از اندازه صورت گیرد باعث جداشدن اقلام از یکدیگر شده و جیره یکنواختی در اختیار پرنده قرار نمی گیرد. سایز آسیاب غذای بلدرچین برای هر هفته از پرورش متفاوت است به صورتی که دان در هفته های ابتدایی بسیار ریز و نرم است و در سنین بالاتر غذای بلدرچین کمی درشت تر می شود.

8- دان بلدرچین آماده را در محل های خنک و دور از دسترس پرندگان و حیوانات موذی قرار دهید. نگهداری غذای بلدرچین در سالن پرورش و یا مکان های گرم باعث فساد سریع آن می شود. بهتر است بدانید سالانه بیش از 5 درصد خوراک طیور دنیا سهم موش ها و پرندگان وحشی می شود. که هر چه مزرعه شما صنعتی تر باشد میزان این سرقت دان کمتر شده و سودآوری مجموعه شما بیشتر خواهد شد.

غذای بلدرچین در منزل

غذای بلدرچین در منزل

اگر قصد پرورش این پرنده (بلدرچین) را در منزل دارید، باید برنامه منظمی جهت تغذیه آن ها در نظر بگیرید. روزانه سه مرتبه باید به آن ها آب و غذا بدهید. اما چه غذایی برای این پرنده مناسب است؟ به طور کلی برای بلدرچین ها غذاهای آماده زیادی در بازار وجود دارد.

برای جوجه بلدرچین ها نوعی غذای آماده به نام استارتر وجود دارد. این وعده غذایی تمام نیازهای غذایی بلدرچین های تازه متولد شده را تامین می کند. برای تغذیه بلدرچین های بالغ نیز انواع پلت ها و کنسانتره های آماده در بازار عرضه شده است.

در مقابل امکان تهیه غذای این پرنده در خانه را نیز دارید. اما باید از نیازهای غذایی این پرنده آگاه باشید و به خوبی مواد مغذی آن ها را تامین کنید. غذای این پرنده ها باید حاوی انواع ویتامین ها و مواد معدنی باشد. البته توصیه می کنیم که پروتئین موجود در غذای بلدرچین ها بیشتر باشد.

با توجه به نیاز پرندگان به کربوهیدرات ها میتوانید از پسماندهای غذای خانگی شامل برنج پخته، خرده نان و گندم و حبوبات استفاده کنید توجه کنید نباید بیش از دو سوم حجم غذای روزانه بلدرچین ها این مواد باشد.) و برای تامین ویتامین ها از ضایعات سبزیجات و میوه ها استفاده کنید.

یکی از مهمترین نیازهای بلدرچین ها در خانه، اسید آمینه ها هستند که می توانید با دراختیار گذاشتن پسماند غذاهای پروتئینی تا 20 درصد حجم غذای روزانه شان این نیاز را تامین کنید.

بلدرچین ها به حدود 1.5 تا 2.5 درصد چربی برای تامین انرژی نیاز دارند که معمولا با روغن های موجود در پسماند برنج و پروتئین این نیاز تامین میشود.

 

مقدار دان بلدرچین

مقدار دان بلدرچین

مقدار غذایی که باید یک بلدرچین مصرف کند بسته به شرایط آن متفاوت است. به عنوان مثال یک بلدرچین برای بقای خود تنها به 15 گرم غذای کامل در روز نیاز دارد. در حالی که اگر این پرنده در شرایط تخم گذاری باشد، باید روزانه به طور میانگین 35 گرم غذا مصرف کند.

البته میزان غذای این پرندگان با توجه به مواد تشکیل دهنده مواد غذایی در نظر گرفته شده برای آن ها مشخص می شود. همچنین با توجه به سن بلدرچین، نوع نر و ماده این پرنده نیازهای غذایی آن ها متفاوت خواهد بود. در واقع مقدار مواد غذایی برای بلدرچین با توجه به نیاز بدن این پرنده تعیین می شود.

جالب است بدانید که تغذیه بیش از اندازه موجب تجمع چربی در روده های این پرنده شده و باعث بیماری پرولاپس یا همان پیچ خوردگی روده می شوند. بنابراین افزایش حجم غذای آنها نه تنها اثری در رشد آن نخواهد داشت، بلکه راندمان تخم گذاری را نیز کاهش داده و حتی موجب تلفات می شود. در نتیجه باید با توجه به نیاز پرنده مواد غذایی آن را تامین کنید.

 

ظرف غذای بلدرچین

انتخاب ظرف غذای مناسب بلدرچین

انتخاب ظرف مناسب برای غذای بلدرچین ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اولین نکته در انتخاب ظرف ظرفیت آن است. ظرف ها باید ظرفیت مناسب جهت ذخیره دان را نسبت به تعداد پرنده در سالن یا قفس داشته باشد.

همچنین باید به ارتفاع لبه های بیرونی ظرف نیز توجه کنید. ارتفاع لبه های ظرف باید به اندازه ای باشد که دان ها به راحتی در دسترس پرنده ها قرار گیرد. به علاوه ارتفاع ظرف نباید به قدری کوتاه باشد که پرنده وارد ظرف شود.

جنس ظرف ها نیز عامل مهمی است که در هنگام انتخاب ظرف غذای بلدرچین باید بدان توجه داشت.. ظرفی که انتخاب می کنید باید از ورود آب و رطوبت به دان ها جلوگیری کند. همچنین این ظرف ها باید قابلیت شستشو داشته باشند. توجه داشته باشید که لبه های ظرف تیز نباشد. در غیر این صورت به پرنده های شما آسیب وارد خواهد شد.

پیشنهاد میکنیم از صفحه محصول دانخوری جوجه هم دیدن فرمایید.

 

غذای مناسب بلدرچین در زمان های مختلف

همانطور که توضیح دادیم نیاز غذایی بلدرچین ها در شرایط مختلف متفاوت خواهد بود. در ادامه قصد داریم نیازهای غذایی آن ها را در شرایط مختلف بررسی کنیم.

غذای بلدرچین در زمان جوجه کشی

غذای بلدرچین در زمان جوجه کشی ( مولد ها)

زمانی که تخم های نطفه دار بلدرچین را در دستگاه جوجه کشی قرار می دهند، آن ها از مواد مغذی موجود در بدن خود تغذیه می کنند. و پس از بیرون آمدن از دستگاه باید بدن جوجه ها تا 24 ساعت از کیسه زرده تغذیه میکنند. لذا باید از مواد معدنی و بعضی ویتامینها به ویژه ب کمپلکس و AD3E به میزان کافی استفاده شود تا هچ جوجه ها مشکلی ایجاد نشود و جوجه های باکیفیت تولید شود، همچنین مواد معدنی مورد استفاده در جیره غذایی بلدرچین های مولد باید دارای کلسیم و فسفر بالا باشد تا پوسته تخم ضخامت مناسبی داشته باشد.

پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله جوجه کشی بلدرچین مراجعه کنید.

 

غذای جوجه بلدرچین

غذای جوجه بلدرچین

بلدرچین هایی که تازه از تخم متولد شده اند نیاز مبرمی به مواد معدنی دارند. مواد معدنی مورد نیاز در غذای آن ها شامل فسفر، روی و کلسیم می شود.

در صورتی که غذای آن ها عاری از مواد معدنی باشد، دچار آسیب های جدی خواهند شد. به عنوان مثال، در صورتی مواد معدنی مورد نیاز جوجه ها تامین نشود، جوجه های شما پس از مدتی دچار مشکلات تنفسی، کمبود وزن و عقب ماندگی می شوند. در مواردی حتی پرهای آن ها دیگر رشد نخواهد کرد.

 

غذای بلدرچین تخمگذار

غذای بلدرچین تخمگذار

در زمان تخمگذاری بلدرچین ها نیاز به انرژی بیشتری دارند. دان هایی که در این زمان به پرنده خود می دهید، باید سطح انرژی بالایی داشته باشد. در این دوره پرنده ها با نیاز بیشتر به کلسیم  و پروتئین روبه رو می شوند.

 

دان بلدرچین گوشتی

غذا و دان بلدرچین گوشتی

بهترین تغذیه برای بلدرچین های گوشتی غذایی است که مقدار مناسبی از مواد مغذی را دارا باشد؛ به این ترتیب نیازهای پرنده برطرف خواهد شد.

 

کلام آخر

اگر به پرورش بلدرچین فکر می کنید، باید اطلاعات کاملی از تغذیه مورد نیاز آن ها داشته باشید. به طور کلی غذایی که به پرنده خود می دهید باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. رنگ و بوی طبیعی غذاها نشانه ای از مرغوبیت مواد غذایی است. در نهایت پیشنهاد می کنیم که برنامه ای دقیق برای تغذیه بلدرچین در نظر بگیرید.

 در نهایت توصیه می کنیم اگر مهارت کافی در تهیه دان بلدرچین ندارید دان یا غذای بلدرچین را از کارخانه های معتبر به اندازه حداکثرنیاز یک هفته تا ده روز تهیه کنید. توجه کنید تغییر ناگهانی ترکیب دان موجب خسارت به بلدرچین ها خواهد شد.

سوالات متداول

غذا و دان بلدرچین از چه اجزایی تشکیل شده است؟

به طور کلی غذای بلدرچین شامل موارد زیر است:

 • دانه های گیاهی ذرت؛
 • سویا؛
 • گندم؛
 • گلوتن؛
 • نمک؛
 • پودر صدف؛
 • سبوس گندم؛
 • پودر یونجه؛
 • پودر ماهی؛
 • پودر گوشت.

مقدار غذایی که باید یک بلدرچین مصرف کند بسته به شرایط آن متفاوت است. به عنوان مثال یک بلدرچین برای بقای خود تنها به 30 گرم غذا در روز نیاز دارد. در حالی که اگر این پرنده در شرایط تخم گذاری باشد، باید روزانه به طور میانگین 85 گرم غذا مصرف کند.

بلدرچین ها در زمان تخمگذاری به انرژی و مواد غذایی بیشتری نیاز دارند. برای دوران تخمگذاری این پرنده پیشنهاد میکنیم حتما از دان مخصوص بلدرچین تخمگذار که در فروشگاه های مرتبط موجود است استفاده کنید.

بهترین تغذیه برای بلدرچین های گوشتی غذایی است که مقدار مناسبی از مواد مغذی را دارا باشد؛ به این ترتیب نیازهای پرنده برطرف خواهد شد.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

7 فروردین 1400

سلام
خرده پوست تخم مرغ برای بلدرچین چطوره؟
چقدر باید خورد شده باشه؟

  15 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  برای بلدرچین ماده تخمگذار مفید است و به دلیل کلسیمی که در پوسته وجود دارد می تواند در ضخامت پوسته تخم بلدرچین تاثیر گذار باشد. ولی ارزش غذایی دیگری ندارد؛ برای میزان خرد شدن اگر مقدار زیادی پوسته تخم مرغ دارید باید با یک متخصص جیره نویسی مشورت کنید.

10 بهمن 1399

سلام، بنده حدودا اواخر مهر ماه امسال شروع به پرورش بلدرچین کردم 36 عدد دارم الان یک ماهه تخم گذار شدند هزینه تغذیه این پرنده کارم را دشوار کرده چرا که همه آنها هنوز تخم گذاری را آغاز نکردند خودم این تخم ها می فروشم اما دنبال راهی می گردم که غذای ارزان بخرم بیشتر دوست داشتم مثلا یک غذای خانگی بدهم می خواهم بدانم آیا هزینه غذای کبوتر ارزان تر است یا جیوه غذایی بلدرچین آیا هر رو
ز بخشی از برنج ناهارمان را بهشان بدهیم کافیست؟

  1 تیر 1400

  سلام دوست عزیز
  اگر قصد دارید راندمان خوبی در کار داشته باشید حتما باید دان خوب و کامل به پرنده ها بدهید و همیشه بیشترین هزینه بابت غذا است. پیشنهاد میکنیم از یک شرکت معتبر تولیددان، دان بلدرچین تخمگذار تهیه کنید.

10 بهمن 1399

سلام میشه بگید که بلدر چین ها از موقع متولد تا تخم کذاری باید چه غذاهایی بوخورند وگوشتی هم همیت طور

  1 تیر 1400

  سلام دوست عزیز
  باید دان بلدرچین گوشتی بخورند. میتوانید برای مشاهده فرمول پیشنهادی ساخت دان به دفترچه راهنمای بلدرچین دماوند که لینک دانلود آن در انتهای صفحه موجود هست مراجعه کنید. در غیر اینصورت از یک شرکت معتبر دان بلدرچین گوشتی یا تخمگذار تهیه کنید.

9 بهمن 1399

سلام ایا همون دونه پارسی رو که به مرغ های گوشتی میدن رو میتوان به بلدر چین داد یا خیر دانه پارس های تخم گذار فرق میکند تیا دونه پارس رو میتوان به لدرچچین ها داد یانه دغذای پودری دارند من نمیدونم چی باید به بلدرچین هام بدم ممنون

  23 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  بله می شود ولی دان پارس اصلی از جوجه یکروزه تا پایان دوره پرورش 4 مدل است که از روز اول پرورش تا تا روز آخر در حال تغییر است. پیشنهاد میکنیم نام کارخانه دان پارس را جستجو کنید و شماره تماس دفتر اصلی را بگیرید و برای تهیه دان هماهنگ کنید.

23 دی 1399

سلام مطالبی که مطالعه کردم راهنمایی های خوبی بود اما پاسخ بعضی سوالاتمو پیدا نکردم مثلا جیره 85 گرم بلدرچین تخمگذار چند درصدش پروتیین هست و توی 85 گرم چه ویتامین هایی باید باشه.

  30 بهمن 1399

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد میکنیم از بخش دانلود دفترچه راهنما که در انتهای صفحه قرار دارد جیره پیشنهادی بلدرچین را مشاهده کنید.

15 دی 1399

سلام خسته نباشید
ببخشید من برا بلدرچین هام دانه اماده میخریدم ولی با این نرخ بالا معقول ب صرفه نیست،خواستم بدونم اگه خودم بخوام دانه آسیاب کنم مواد اصلی دانه ها چی هس ک آسیاب کنم برا200تا بلدرچین

  28 بهمن 1399

  سلام دوست عزیز
  چون تعداد بلدرچین های شما کم است بعید است با تولید دان توسط خودتان هزینه کمتری پرداخت کنید. ولی اگر میخواهید این کار (تولید غذای بلدرچین) را انجام دهید میتوانید به جیره پیشنهادی که در دفترچه راهنما درج شده است مراجعه کنید. (لینک دانلود دفترچه در انتهای صفحه قرار دارد)

14 آذر 1399

سلام من 8 تا بلدرچین ماده و 2تا نر دارم از هر جا خواستم تهیه کنم عمده میدادند (25 کیلو به بالا) از کجا باید دان تخمگذار غیر عمده تهیه کنم؟

  11 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز
  متاسفانه اطلاعات دان فروشی همه ی شهرها را نداریم و شما هم نگفتید که کجا هستید.
  بعضی از شرکت های معتبر تولید دان مثل دان پارس در بعضی از شهرها نمایندگی دارند که اقدام به فروش خرده بار هم می کنند و می توانید بررسی کنید در شهر شما هم نماینده دارند یا خیر.
  فرمول ساخت دان بلدرچین در قسمت دانلود دفترچه راهنما در انتهای صفحه موجود است.

6 تیر 1399

سلام
شما کاسکو هم پرورش می دهید
قیمت چند
دستی می خوام قیمت مناسب
دونخور هم باشه ممنون

  9 مرداد 1399

  سلام محمد عزیز
  خیر در حوزه پرورش و فروش پرندگان فعالیت نداریم. پیشنهاد میکنیم مقاله نگهداری کاسکو را حتما مطالعه کنید.

  9 دی 1399

  سلام خسته نباشید من چنتا بلدرچین دارم و دون بهشون یکم گندم و سبوس برنج میدم
  میخاستم بدونم ایا خوبه یا نه
  و من جاشونو گذاشتم تو انباری با گونی نخی براشون خونه چی درست کردم و ی لامپ رو شن کردم براشون ک زیر لامپ بعضی مواقع میخوابند ، میخاستم بدونم ایا لامپ کورشون نمیکنه صب تا شب روشنه و شب میزارمش لامپه رو داخل ی قوطی اهنی ک تاریک باشه

   6 اسفند 1399

   سلا مهدی عزیز
   نور به صورت 24 ساعته خوب نیست و برای بلدرچین ها روزی 16 تا 17 ساعت روشنایی کافیست. دان بلدرچن ها برای تخمگذری باید کامل باشد تا بلدرچین ها خوب رشد کنند و وزن بگیرند. از شرکت های معتبر می توانید دان با کیفیت تهیه کنید.

11 دی 1398

سلام خدا قوت مناسب ترین سن برای کشتار بلدرچین چه موقع است؟؟

  20 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  اگر تمام شرایط پرورش و نگهداری بلدرچین مناسب باشد؛ سن 38 تا 42 روزگی برای کشتار مناسب است.

28 آبان 1398

برای تهیه دان اماده شما چه شرکت هایی رو پیشنهاد میدین ؟ به غیر از دان پارس . ممنون

  7 بهمن 1398

  سلام
  یکی از بهترین تولید کننده های دان شرکت دان پارس است. البته به شرط اینکه تولید خود شرکت باشد. شرکت بهپرور هم از نظر تولید دان معتبر است. شهری که در آن هستید هم مهم است که تولید کننده به شما نزدیک باشد.

26 مرداد 1398

سلام من 3 تا بلدرچین نر و 4 تا ماده دارم . ماده ها تخم نمیزارند چی کنم . غذا باید چی بهشون بدم

  26 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  شما باید دان مخصوص بلدرچین تخمگذار تهیه کنید و به پرندگان خود بدهید.

2 اردیبهشت 1398

سلام خسته نباشید. من میخوام پرورش بلدرچین راه بندازم ولی چون سررشته ای ندارم میخوام بدونم میشه یه 50تایی بیارم تا با پرنده اشنا بشم؟ توی حیاط میتونم نگهدارم؟ سرما ضرر داره براشون؟ من کنجاله کنجد دارم میخواستم بدونم میتونم فقط کنجاله کنجد بدم بهشون یا باید چیزی قاطیش کنم؟ ممنونم

  4 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  با شرایطی که شما توضیح دادید می شود از بلدرچین نگهداری کنید. ولی بهتر است در مکان سر بسته باشند تا بتوانید همه چیز را کنترل کنید.
  از کنجاله کنجد به عنوان دان بلدرچین نمی توانید استفاده کنید و پرنده باید دان کامل بخورد.

2 اردیبهشت 1398

با سلام و وقت بخیر بنده ۳ تا بلدرچین برای پسرم خریدم هر سه تا ماده هستند و از این نظر هم مطمئن ام فروشنده بهم گفته که تخم گذار هستند ولی الان یک هفته اس که تخمی نذاشتن و اصلا هم علائم بیماری درشون دیده نمیشه و همشون سالم اند تغذیه اشون هم خوبه ولی نمیدونم چرا تخم نمیذارند لطفا میشه راهنمائی کنید آیا سنشون کمه یا اینکه بالعکس ممنون میشم راهنمائی کنید.

  15 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  اولا سن بلدرچین ها بسیار مهم است. دوما پرنده ها جا به جا شده اند و استرس جا به جایی دارند و کمی زمان لازم است تا تخمگذاری آن ها مجدد شروع شود. سوما دان بلدرچین ها و شرایط محل نگهداری آن ها مثل نور و حرارت در تخمگذاری تاثیر گذار هستند.

2 اردیبهشت 1398

سلام من ی جا خوندم ک گفتن ک ۱نر با ۷ ماده تو قفس باشه درسته،ایا حرفشون درسته

  15 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  معمولا نسبت یک به 3 تا 4 عدد بلدرچین ماده در نظر گرفته می شود.

17 فروردین 1398

سلام میخواستم بدونم که میشه غذای بلدرچین رو خودمون درست کنم یا نه؟؟

  25 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید. در همین صفحه توضیحات کامل در این مورد درج شده است.

25 دی 1397

سلام من یه بلدرچین از کوچه پیدا کردم صبح ها خیلی سروصدامیکنه چرا

  2 بهمن 1397

  سلام محسن عزیز
  پرنده شما نر است و آواز سر می دهد.

23 دی 1397

سلام. من می خوام پرورشگاه بلدرچین بزنم، می خوام با کم شروع کنم و کم کم گسترشش بدم، به نظرتون با تخمی شروع کنم یا گوشتی ؟ اصلا میانگین سرمایه اولیه باید چقدر باشه؟

  8 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  این که با بلدرچین تخمگذار شروع کنید یا گوشتی به امکانات شما از قبیل جا و سرمایه بستگی دارد. در تولید همیشه باید حداقل سرمایه وجود داشته باشد و بهتر است فراهم شود چون اگر کار را خیلی ضعیف شروع کنید به نتیجه نمی رسید و از کار خسته خواهید شد.

8 آذر 1397

سلام . مبلغ 250 میلیون تومان تسهیلات روستایی جهت پرورش بلدرچین گرفته ام. بیزحمت راهنمایی ام کنید.
1. چه مساحتی سالن پرورش نیاز دارم؟ چه امکانات دیگری باید داشته باشم؟
2. درآمد و هرینه طرح را واسم بیزحمت آنالیز بفرمایید.

  3 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم به دلیل طولانی بودن مبحث با مشاورین ما تماس بگیرید.
  02177955451 داخلی 105

7 آذر 1397

سلام شما اطلاعی از استفاده عصاره مالت در خوراک بلدر چین ندارید

  3 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  به این نکته توجه کنید که اضافه کردن ماده ای به خوراک بلدرچین بستگی به اثر بخشی آن ماده و بالا بردن راندمان تولید دارد و آیا این راندمان با قیمت پرداخته شده مقرون به صرفه است یا نه؟

7 آذر 1397

سلام من تازه میخوام پروش بلدرچین بزنم اما چون هنوز بازار فروش ندارم میخوام بلدرچین تخمی بخرم و تخماشون رو بفروشم بعد از یه اتاق 30 متری میخوام شروع کنم بنظرتون صرفه اقتصادی داره؟؟؟

  3 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  معمولا در مقیاس کم صرفه اقتصادی ندارد ولی اگر شما اجاره مکان ندارید و پول کارگر نمیدهید و جایی که دارید مزاحمت برای دیگران ندارد، با توجه به تقاضای در حال حاضر بازار ریسک کار شما کم خواهد شد.

19 آبان 1397

سلام خسته نباشید

خواستم ببینم این محاسبه ای که برای فروش
تخم بلدرچین کردم درسته یا ن
اگه50قطعه بلدرچین ماده داشته باشی
که در روز1500گرم دونه مصرف میکنن کیلویی3000تومان که روزانه میشه4500تومان برای50قطعه بلدرچین روزانه هم حساب میکنیم
35عدد تخم بزارن که میشه روزانه3بسته
بسته ای2600تومان که 3بسته میشه7600تومان
4500هم برای خرج دونه3100میشه سود

  8 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  قیمت هر کیلو دان بلدرچین در حال حاضر حدود 2500 تومان است. هر بلدرچین تخمگذار روزانه حدود 30 گرم دان مصرف می کند. لطفا مجددا محاسبه کنید.

9 آبان 1397

لطفا یک شرکت برای خرید دان آماده و کامل معرفی کنید خیلی ممنون

  10 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم برای خرید دان بلدرچین آماده از شرکت های معتبر تولید کننده دان مانند بهپرور و یا دان پارس استفاده کنید.

8 آبان 1397

برای بلدرچین تخم گذار اگه از لامپ زرد استفاده کنیم یا بنفش اشکال داره ؟؟بعد به بلدرچین ها میتوانیم نان خشک بدیم ؟؟

  12 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم از لامپ های زرد کم مصرف و LED استفاده کنید. استفاده کردن از نان خشک به عنوان غذای بلدرچین ها را نیز پیشنهاد نمی کنیم.

6 آبان 1397

سلام من هشتا بلدر چین دارم که ۳تاش از این بلدر چین کوچیک خارجیاست که یکیشون نره ۵تا دیگشم از این بلدرچین قهوه ایاست که دوتاشون نره میخواستم بدونم اینارو بیش هم نگه دارم مشکلی پیش نمیاد وغذا براشون آرد ذرت میریزم زیرشونم ماسه ریختم لطفان کمک کنید

  13 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  چون بلدرچین ها کم و از نژادهای مختلف هستند اگر جدا نگهدارید بهتر است. آرد ذرت به تنهایی نمی تواند تمام احتیاجات غذایی بلدرچین ها را برطرف کند. اگر قصد بهره وری بالا دارید از جیره غذایی بلدرچین تخمگذار و اختصاصی استفاده کنید.

4 آبان 1397

سلام خسته نباشید ادمین
من علاقه مند پرورش بلدرچین تخمگذار شدم
میخواهم در آلمان شروع به این کار کنم اما تجربه کافی ندارم😩

  13 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  لطفا اطلاعاتی در خصوص سالنی که قصد نگهداری پرنده را دارید، تعدادی که قصد نگهداری دارید و مسائلی که در موردشان فکر می کنید را ارسال کنید تا بتوانیم با توجه به وضعیت شما در آنجا به بهترین نحو شما را راهنمایی کنیم.

4 آبان 1397

سلام.خسته نباشید.تعداد 10نیمچه بلدرچین گرفتم که دو تاشون نر هستن. گفتند70 روزه هستن اما به گمانم اشتباه گفتن.بعد 2 هفته یکیشون شروع کرد به تخم گذاری وهفته بعدش دوتای دیگه هم تخم گذاشتن اما حالا پس از 3هفته دیگه تخم نمیذارن.الان در آبانماه هستیم ومحل نگهداری اونها بالکنه که تا حدی محصور شده.البته هوای پردیس هم کمی خنکه.لطفا راهنمایی بفرمایید که دوران تولک شروع شده یا بخاطر سرما ویا علل دیگه هست؟

  13 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  با توجه به توضیحاتی که دادید جایی که پرنده ها را نگهداری می کنید باید دمای بین 22 تا 28 درجه سانتی گراد داشته باشد و تغذیه بلدرچین ها خیلی مهم است. از نوردهی به مدت 16 تا 17 ساعت استفاده کنید.

26 مهر 1397

سلام. خسته نباشید. من حدود یک ماه پیش یک بلدرچین پیدا کردم توی کوچه سرگردون بود و گربه داشت بهش نزدیک میشد. هیچ اطلاعاتی ندارم در مورد بلدرچین. با اطلاعاتی که از اینترنت گرفتم فکر میکنم نر باشه. الان صداش با روزای اول فرق کرده نمیدونم این موضوع خوبه یا بد؟ در مورد گرمای مورد نیازشون هم اگر اطلاعات بدین ممنون میشم. میترسم سرما بخوره.

  30 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  چون صدا دارد احتمالا بلدرچین شما نر می باشد. بهترین دما برای نگهداری بلدرچین ها نیز بین 21 تا 28 درجه سانتیگراد می باشد زیر پای پرنده هم خیس نشود.

11 مهر 1397

چه غذاهایی برای بلدر چین خوبه؟لطفا جواب

سوال بعدی انالیز غذا بلدرچین هست یا نه؟

  12 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم از جیره غذایی زیر برای تهیه دان بلدرچین ها استفاده کنید.
  جیره غذایی بلدرچین

2 مهر 1397

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم این محاسبه ای که در فروش تخم بلدرچین کردم درسته یا غلط؟
اگه هر بلدرچین متوسط روزانه 50 گرم دان مصرف کنه ماهی 1.5 کیلو مصرف داره بعد قیمت هر کیلو دان 2000 تومان هم که باشه میشه 3000 تومان هزینه خوراک یک بلدرچین درماه . قیمت فروش هر تخمش 150 باشه اگه در ماه 20 تا بزاره میشه 3000 تومان ؟

  3 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  مصرف دان هر بلدرچین 30 گرم می باشد. در مورد قیمت دان نیز اگر دقت کنید پایین تر از قیمتی که ذکر کردید تمام می شود. میانگین تخم گذاری بلدرچین ها نیز حدود 20 تا 22 عدد است. محاسبه خود را بر اساس این اعداد و ارقام انجام دهید.

   11 مهر 1397

   اگر بر همین اساس هم که مدیر گفته؛ حساب کنیم باز هم به نقطۀ سر به سری میرسه؛ چون با مصرف 30 گرم دان در روز، که در ماه وقتی جمع بشه ؛ میشه 900 گرم دان، و با احتساب حداقل قیمت کیلویی 2000 تومان؛ هزینه دان یک بلدرچین در ماه میفته لااقل 1800 تومن
   و با فرض اینکه 22 تخم سالم هم از بلدرچین عاید بشه؛ و هر تخم را مزرعه دار بتونه 150 تومن بفروشه، کل سود و سرمایه برگشتی میشه 3300 تومن.
   حالا تفاضل 3300 از 1800 تومن میشه: 1500 تومن ؛ ( در صورتیکه بلدرچین فقط دان بخوره)
   در حالیکه در عالم واقعیت بلدرچین در طول یکماه هزینه های الزامی دیگه ای هم داره:
   بلدرچین آب شرب هم نیاز داره؛ آنتی بیوتیک هم نیاز داره.. در تابستان به خنک کننده نیاز داره تا گرما زده نشند واگرنه اسهال میگیرند..در زمستان بُخاری نیاز داره؛ مریض میشه پس دامپزشک و آمپول هم نیاز داره.. هزینۀ کارگر بابت نگهداری و تمیزی و نظافت قفس و جمع آوری تخم و … هم داره..اگر قفسش از فضولات تجمّع کنه مریض میشه و …داستان دار میشه،
   اگر تخمش برداشته نشه ممکنه بشکنه..
   به نظرم هزینه های تولیدش ؛ با درآمدش ، سر به سر میشه
   هیچ اقتصاددانی ، نمیتونه نگهداری یا پرورش بلدرچین رو، توجیه کنه!!!

    24 مهر 1397

    سلام دوست عزیز
    سود بلدرچین در تولید بالا می باشد و همیشه پیشنهاد می کنیم با زیر 30 تا 40 هزار عدد تخمگذار شروع نکنید. البته انقدر که شما می گویید هزینه های جانبی ندارد و خیلی هزینه ها باید به تعداد پرنده ها سر شکن شود.

5 مرداد 1397

سلام چگونه بلدر چین را کرچ کنیم

  10 شهریور 1397

  سلام دوست عزیز
  بلدرچین های پرورشی به ندرت و خیلی کم احتمال کرچ شدن دارند. اگر دوست دارید به صورت طبیعی جوجه کشی بلدرچین را انجام دهید می توانید از مرغ های بومی استفاده کنید که احتمال کرچ شدن آن ها زیاد می باشد.

26 تیر 1397

سلام میخواستم بدونم این چیزایی که گفتین و از کجا تهیه کنم؟الان همه جا پلت و این چیزا میفروشن که میگن همه چی توش هستش ایا پلت ریز و پودری برای پلدرچین ۱روزه تا چند هفتگیش و پلت درشت تر برای سنین بالاتر خوبه یا ن؟

  27 تیر 1397

  سلام دوست عزیز
  زمان خرید از کیسه های پلمپ شده 25 کیلوگرمی که هم مشخصات دان را دارد و هم مشخصات و آدرس کارخانه تهیه گردد مانند: دان پارس، بهپرور و … از خرید کیسه های بی نام و نشان خودداری کنید.

8 فروردین 1397

مقدار دان که هرروز باید به هر جوجه بدیم چقدره؟ لطفاً کمک کنید

  24 خرداد 1397

  سلام دوست عزیز
  در یک دوره پرورش (حدود 40 روز) به 700 گرم دان نیاز دارند.

   14 دی 1398

   سلام من میخواستم چند تا بلدرچین وتوی انباریمون نگهدارم ایا میشه باید چیکار کنم

    29 فروردین 1399

    سلام آرمین عزیز
    فضاهای بسته ای که مشکل تهویه دارند برای نگهداری بلدرچین مناسب نیستند. تعداد پرنده هم نسبت به میزان فضا مشخص میشود. بوی پرنده را هم در نظر بگیرید که امکان دارد اهالی خانه و همسایه ها را دچار مشکل کند.