5 عامل مؤثر برای افزایش تخم گذاری بلدرچین ها

دسته : بلدرچین

اگر شما هم چند وقتی هست مشغول پرورش بلدرچین هستید حتما متوجه شدید که گاها یک گله بلدرچین مولد یک نواخت تخم گذاری نمیکند و یا مقدار تخم گذاری بلدرچین ها در روز کم تر از حد انتظار است و نگهداری گله توجیه اقتصادی خود را از دست می دهد.

اینکه بلدرچین ها تولیدشان به پیک نزدیک باشد و مدت دوره تخم گذاری بلدرچین طولانی تر باشد به عوامل متعددی بستگی دارد برای بررسی بهتر این موضوع لازم است عوامل تخم گذاری بهتر را در دو دوره قبل از شروع تولید و حین تولید تقسیم و بررسی کنیم.

عوامل موثر قبل از شروع تخم گذاری بلدرچین

مهمترین دوران برای یک گله مولد از زمان هچ آغاز میشود و تا 50 روزگی ادامه پیدا میکند. دقت کنید اگر جوجه های اختصاص یافته برای گله مولد دوران جوجه کشی داخل دستگاه جوجه کشی و یا روزهای ابتدایی خارج از دستگاه با مشکلات  سپری کرده باشند در طول دوره تخمگذاری نمی توانند بازدهی بالا داشته باشند. بیشترین آسیب جوجه ها مربوط به از دست دادن آب در دوران هچر و روزهای اول تولد است. پایین بودن رطوبت هچر و در دسترس نبودن آب کافی برای جوجه بلدرچین ها در روزهای آغازین پرورش می تواند مشکل دی هیدراته شدن و یا همان کم آبی بدن را ایجاد کرده و صدمات جدی به اندام های بلدرچین وارد کند.

همچنین تغذیه مناسب این دوران در ساخت اندامی مناسب برای زمان تخم گذاری بلدرچین کمک مهمی خواهد کرد. جیره های با فقر غذایی در مواد معدنی و ویتامین ها عمر مفید تخمگذاری را قطعا کاهش خواهد داد.

عوامل موثر بر افزایش تخم گذاری بلدرچین به ترتیب اهمیت عبارتند از :

تاثیر جیره غذایی بر تخم گذاری بلدرچین ها

اولین و مهمترین عامل استفاده از دان بلدرچین مناسب و با کیفیت است. وقتی صحبت از دان بلدرچین میشود منظور یک دان با فرمولاسیون مناسب ایام تولید است که در سایز مناسب آسیاب یا پلیت شده است. برای آگاه شدن از اقلام مورد نیاز جیره غذایی بلدرچین تخم گذار و یا سایر جیره ها مثل دان بلدرچین گوشتی و دادن جوجه بلدرچین و یا دان بلدرچین مولد به مقالات مربوط  که در همین سایت قرار دادیم مراجعه کنید. به تاریخ ماندگاری دان توجه کنید اگر بهترین دان دنیا را در اختیار داشته باشید درصورت فساد و تشکیل قارچ ها داخل دان میتواند صدمات جدی به گله وارد کند و باعث تلفات و افت تولید شود.

تاثیر جیره غذایی بلدرچین بر تخم گذاری بلدرچین

در زمان نگهداری دان ها دمای محیط انبار را بین 8 تا 15 درجه قرار دهید و از تماس پرندگان وحشی و حیوانات موذی در امان نگهدارید تا بیماری ها را به گله منتقل نکنند. و مسئله مهم دیگر در توزیع جیره در فاصله های زمانی منظم در طول روز می باشد بهتر است دان مورد نیاز در 3 الی 4 نوبت با فاصله های دو تا سه ساعت در اختیار پرنده ها قرار گیرد. توجه کنید یک بلدرچین تخم گذار بالغ روزانه حدود 30 گرم دان مصرف میکند. اگر بیش از این مقدار دان در اختیار بلدرچین ها قرار گیرد موجب چاق شدن پرنده و بیماری پرولاپس شده و باعث تلفات و افت تخم گذاری بلدرچین می شود.

تاثیر آب بر تخم گذاری بلدرچین

در دسترس بودن دائمی آب با درجه حرارت مناسب بین 20 تا 25 درجه بسیار مهم است یک قطعی آب 10 ساعته می تواند تا چند روز تولید گله را تهت تاثیر قرار دهد و حتی در موارد طولانی تر باعث تلفات سنگین شود.

تاثیر آب بر تخم گذاری بلدرچین

اهمیت هوای سالن برای تخم گذاری بهتر بلدرچین ها

تهویه مناسب سالن و اکسیژن رسانی کافی باعث می شود تا بلدرچین ها کمتر با بیماری های تنفسی درگیر شوند و تولیدات بهتر و منظم تری داشته باشند. در اثر تهویه ناقص سالن تجمع گاز آمونیاک حاصل از تجمع کود می تواند آسیب جدی به تولید داشته باشد. حفظ دمای سالن به طور یکنواخت بین عدد 20 تا 25 درجه مخصوصاَ در سالن های مجهز به قفس در کف و بالای سالن بلدرچین بسیار تاثیر گذار است. استرس دمایی در طیور موجب کاهش مصرف دان و افت تولید میشود.

تاثیر برنامه نوری در تخم گذاری بلدرچین

 اجرای یک برنامه نوردهی صحیح و مناسب برای بلدرچین ها  بسیار حیاتی و مهم است. به طور کلی بهتر است برنامه نوری را از قبل از دوران تولید داشته باشیم به طوری که  در آغاز رشد در حدود ۶۰ تا ۷۰ لوکس باشد و در هفته سوم به ۱۰ لوکس افزایش یابد و مدت روشنایی اعمال شده نیز حداقل ۱۶ تا ۱۸ ساعت باشد.

قابل توجه است که طبق برخی تحقیقات انجام یافته گروهی از پرورش دهندگان بلدرچین تا ۲۳ ساعت نوردهی را اعمال می نمایند و حتی در بعضی از مزارع صنعتی پرورش بلدرچین ایتالیا از برنامه ۲۴ ساعته نوردهی استفاده می شود. باید در نظر داشت که در هر حالت جهت دستیابی به حداکثر میزان تخم گذاری بلدرچین ، اعمال برنامه ۱۶ تا ۱۸ ساعت روشنایی ضروری است. همچنین مفید است بدانید براساس برخی گزارش های اعمال ۲۴ ساعت نوردهی سبب تسریع بلوغ جنسی میگردد در حالی که ۱۶ تا ۱۸ ساعت نوردهی باعث تاخیر در بلوغ جنسی می شود.

قفس بلدرچین مهمترین عامل تاثیر گذار در تخم گذاری بلدرچین

تاثیر قفس بلدرچین بر تخم گذاری بلدرچین تجهیزات مناسب نگهداری بلدرچین باید حداقل استاندارد های لازم را داشته باشند. استفاده از یک قفس بلدرچین غیر اصولی میتواند تمام زحمات شما را از بین ببرد. شیب نا مناسب قفس ها باعث صدمه به پوسته تخم ها می شود . طراحی صحیح شبکه ها و فاصله طبقات و باکس ها از هم دیگر در هوادهی به بلدرچین ها اثر گذار است. استفاده از سینی های مناسب تخلیه کود مانع تماس کود با دانخوری های طبقات پایین دست می شود. برای درک اهمیت انتخاب مناسب ترین قفس بلدرچین مقاله کاملی در این سایت قرار داده شده که مطالعه آن برای شما خالی از لطف نیست.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

20 فروردین 1401

سلام خسته نباشید ببخشید من حدود ۶۰ تا بلدرچين دارم نصف اون ها ۲۵ روزه هستن و بقیه دو ماهه همه داخل قفس هستن شرایطشونم خوبه از هر لحاظ خاستم بدونم آیا دان تخم گذار بزارم جوجه ها به مشکل نمیخورن جوجه ها ۲۵ روزه هستن

  22 فروردین 1401

  سلام رضا
  اگر این امکان رو دارید که ۲۵ روزه ها رو جدا کنید و دان دوره رشد و قبل از تخمگذاری بدید خیلی بهتر است

27 فروردین 1400

سلام من بلدرچینام ۵۱روزن همه چی هم براشون فراهمه بهشون دان مخصوص تخم گذار میدم نور ۱۷ ساعت دما ۲۰الی۲۵ ولی تخم نذاشتن ولی تازگیا دارن جفت گیری میکنن ولی تخم نذاشتن لطفا دلیلشو بگین

  26 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  ظاهرا پس مشکلی نیست به جز این که کمی صبر و حوصله کنید. جفت گیری نشانه تخم گذاری پرنده است و با توجه به سنی که گفتید باید کمی به بلدرچین ها زمان بدهید.

20 فروردین 1400

من ۱۵ تا بلدرچین دارم روز اولی که گرفتم ۱۱ تا تخم گذاشتن ولی حدود ۱۰ روزه هیچ تخمی نذاشتین چه کار کنم؟

  31 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  در زمان جا به جایی پرنده استرس جا به جایی می گیرد و چند روزی موقتا تخم نمی گذارد. اگر شرایط تغذیه، مکان نگهداری و نور خوب باشد مجددا پس از چند روز تخم گذاری خواهند کرد.

18 فروردین 1400

چرا بلدرچین نرم جفت گیری نمیکنه و نمیخونه و بلدرچین مادم تخم نمیزاره با دان مناسب و تقویتی نور مناسب ۱۵ ساعت و وسیلهی گرمایش دو سرس کریدم تا الان تخم نزاشتن و در زمن نرم وخت غذا خوردن نمیزاره ماده غذا بخوره خودم احتمال میدم هنوز بالغ نشده لطفا پاسخ دهید

  31 مرداد 1400

  سلام سینا عزیز
  بله احتمال خیلی زیاد هنوز بلدرچین شما به بلوغ جنسی نرسیده است و کمی صبر و حوصله کنید.

29 اسفند 1399

سلام خدمت شما خدا خیرتون بده خیلی کمک کردین ب امثال بنده با راهنماییتان

ی چند تا سوال در مورد همین بلدرچین ها داشتم

1= بلدرچین های من فردا 27 روزه میشن از و الان دان گوشتی بهشون میدم و از چ سنی باید بهشون دان تخم گذاری بدم؟؟؟؟

2 = چرا بلدرچین های ایرانی کرک ( کرچ ) نمیشن
چه راهکاری برای کرک شدنشون داره؟؟؟

3 = اینکه میگن جای لانه شان سایه باشه درسته؟؟؟؟

4 = برای درست کردن لانه چه فضایی برای هر بلدرچین ماده چقد است ؟؟؟

5 = من همیشه براشون غذا پر میکنم یعنی سه چهار بار در روز این مشکلی نداره؟؟؟

6 = اگه بلدرچین ها رو تو طول روز داخل خاک و باغچه بزاریم و بازی کنن مشکلی نداره یا باید تو قفس باشن؟؟؟؟

7 = ساخت دستگاه جوجه کشی دست ساز یعنی با کارتون و …. خوبه برای جوجه کشی ؟؟؟؟

  15 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  1. از 40 روز به بعد کم کم می توانید به بلدرچین ها دان تخمگذار بدهید.
  2. در کل نژاد بلدرچینی که در ایران است نژاد ژاپنی است و این پرنده ها در حالت پرورشی قرار گرفته اند. در این ژن، کرچ شدن به مرور زمان و کم کم از بین رفته است و کرچ نمی شوند.
  3. جایی که آفتاب و باران نداشته باشد برای پرورش بلدرچین ها بهتر است.
  4. در پرورش بلدرچین به صورت صنعتی که پرنده ها در قفس تخمگذار هستند ولی در حالت سنتی می توانبد 30 تا 40 پرنده را در یک متر مربع در کف سالن نگهدارید.
  5. در زمان رشد بلدرچین ها و هدف گوشتی شدن آن ها دائم پر بودن ظرف غذا مشکلی ندارد.
  6. خیر؛ قرار دادن بلدرچین ها در طول روز در فضای باز مثل باغچه مشکلی ندارد.
  7. ساخت دستگاه جوجه کشی با کارتن و به صورت دستی در منزل برای کسب تجربه جوجه کشی بد نیست. ولی اگر قصد درآمدزایی و کار حرفه ای در این حوزه دارید حتما از شرکت های معتبر سازنده، دستگاه تهیه کنید.

   27 فروردین 1400

   سلام میخواستم بدونم ارزن هم میشه به بلدرچین داد

    26 مرداد 1400

    سلام دوست عزیز
    باید غذای کامل برای بلدرچین ها فراهم کنید. ولی می توانید 3 تا 5 درصد از دان را هم ارزن بدهید و قیمت ارزن از دان خوب و با کیفیت کم تر نیست.

22 اسفند 1399

سلام .بلدرچین های من ۶۰ روزشونه از ۳۰۰تا تقریبا روزی ۷ عدد تخم میکنن تازه به تخم اومدن نور با دیمراتوماتیک در روز ۱۹ساعت میدم دما بین ۲۲ تا ۲۵ دان تخمگذار هم میدم از یک روزگی هم هرروز تو ابشون ویتامین AD3Eوگروه ویتامین Bرومیدم به همراه پروبیوتیک ولی نمیدونم چرا خوب تخم نمیزارن جاشونم ساکته

  22 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  شما نباید هر روز از ویتامین برای بلدرچین ها استفاده کنید چون به کبد پرنده آسیب وارد می شود. تخمگذاری بلدرچین های شما با توجه به سنی که دارند دیر نشده است کمی صبر کنید.

20 اسفند 1399

سلام
من ۴تا بلدرچین دارم ک یکیشون نره و چند روزی تخم هاشو نمیدیدم فکر کردم دیگه تخم نمیزارن ولی الان که متوجه شدم همشونو زیر خاک میزاره و نگهداری میکنه
ممنون میشم راهنمایی کنید

  22 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  بلدرچین ها علاقه زیادی به خاک بازی دارند. اگر قصد جوجه کشی و یا مصرف خوراکی تخم بلدرچین ها را دارید، هر روز با دقت بیشتری لانه آن ها را بررسی کنید و تخم ها را جمع آوری کنید.

20 اسفند 1399

سلام خسته نباشید
میتونم در کنار غذای مخصوص از سبزی هم برای تغذیشون استفاده کنم؟؟
تاثیری در روند تخم گذاری نخواهد داشت?

  22 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید از سبزی در برنامه غذایی بلدرچین ها استفاده کنید ولی کم و به عنوان مکمل غذایی (حدود 3 تا 5 درصد از کل غذا) باشد.

17 اسفند 1399

بلدرچین ماده چه زمانی کرچ می شود؟!

  23 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  بلدرچین های پرورشی کرچ نمی شوند. البته شاید استثناء هم باشد ولی زمان مشخصی ندارد.

15 اسفند 1399

با سلام خدمت شما
من میخوام پرورش بلدرچین (تخمگذار) بزنم به نظرتون از چند تا شروع کنم مناسبه؟ چون بار اولمه یه زمین ۵۰۰ متری دارم با پوشش کامل.
چیکار کنم تا بو ندن چون اطرافش خانه هست بعضی ها بهم گفتن رو زمین خاک اره بریز اما من میخوام تو قفس پرورش بدم چیکار کنم!؟
و قیمت تخم بلدرچین در بازار چقدر است؟
و همچین بلدرچین را کیلویی حساب میکنن ولی بلدرچین ۲۴۰ گرم وزن دارد چگونه حساب میشود است؟
با تشکر از شما.

  23 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  اگر قصد تولید گوشت بلدرچین را داشته باشید احتیاجی به قفس نیست و در هر متر مربع حدود 40 تا 50 عدد بلدرچین را می توانید نگهدارید. کف سالن را باید سیمان کنید و زیر پای پرنده ها را پوشال مرغداری بریزید.
  برای پرورش بلدرچین تخمگذار نیاز به ففس است که البته بستگی به میزان سرمایه گذاری شما هم دارد. قیمت ها در چند ماه گذشته تغییرات داشته که برای اطلاعات بیشتر می توانید با دفتر تماس بگیرید. 02177955451 داخلی 2

25 بهمن 1399

سلام خسته نباشید. من یه هفته پیش تعداد 7 تا بلدرچين 1 نر و 6 ماده گرفتم. روز اول که آوردم 4 تا تخم گذاشتن روز بعد 1 تخم و تخم گذاریشون رو از اون وقت قطع شد. لطفا راهنمایی کنین چیکار کنم؟و یک شب در میان هم یک تخم متفاوت کردن. البته الان دوشب هست که تخم نزاشتن. و با هم دعوا هم می کنن.

  8 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  به دلیل جا به جایی و استرسی که به بلدرچین ها وارد شده است این اتفاق تا حدودی عادیست و این استرس باعث زد و خورد پرنده ها هم میشود. نور محیط را کم تر کنید و دان پرنده تخمگذار به بلدرچین ها بدهید تا کم کم آماده تخم گذاری مجدد شوند.

12 بهمن 1399

سلام ببخشید ساعت دون دهی بلدرچین تخم گذار در روز ساعت 8و12و16و20 در طول روز و خاموشی ساعت 12 شب تا 8 صبح مورد تایید هست

  25 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  دان بلدرچین در مجموع حدود 30 گرم بابت هر پرنده کافیست. 7 تا 8 ساعت خاموشی برای تخمگذاری پرنده ها در نظر بگیرید.

6 بهمن 1399

آیا وقتی بلدرچین تخم می گذارد اگر تخم را کنار بلدرچین بگذاریم تا 21 روز دیگر آن تخم جوجه بلدرچین میشود ؟

  28 بهمن 1399

  سلام دوست عزیز
  خیر
  برای جوجه شدن تخم بلدرچین باید از پرنده کرچ استفاده کنید یا دستگاه جوجه کشی داشته باشید.

10 دی 1399

سلام
من 7 تا بلدرچین ماده و 4 تا نر دارم
از ساعت 5 صبح که هوا روشن میشه تا ساعت 5 بعد از ظهرکه هوا تاریک میشه بیرونن توخونه هم نور خوب دارن تا ساعت 12 شب دون مناسب هم دارن
ولی تخم نمیزارن ❌❌❌
لطفا اگه میشه بگید چه کار کنم ممنون

  6 اسفند 1399

  سلام دوست عزیز
  اگر شرایطی که گفتید برای بلدرچین ها وجود داشته باشد حتما تخمگذاری خواهند کرد. کمی صبر کنید، شاید هنوز پرنده ها به سن بلوغ نرسیده باشند.

5 دی 1399

سلام من حدود 13 تا بلدرچین دارم ولی هیچ تخمی نمیدن . داخل ی اتاقک هستند مثل مرغدونی ه کوچیک .سطح زیرشون خاکه . دون تخمگذارم بهشون میدم . ممنون میشم راهنماییم کنید

  10 اسفند 1399

  سلام دوست عزیز
  اگر دان مناسب بلدرچین تخمگذار می خورند، مورد بعدی که مهم است نوردهی 16 تا 17 ساعت در روز است. البته به سن پرنده ها هم توجه کنید که به سن بلوغ رسیده باشند.

29 آذر 1399

با سلام بلدرچینای من سه ماهن دوتا نر و هفت تا ماده هستن ولی چرا به تخم نیومدن هنوز

  14 اسفند 1399

  سلام دوست عزیز
  تغذیه، نور و دما سه عامل اصلی برای تخمگذاری بلدرچین هستند. دان بلدرچین تخمگذار تهیه کنید و دمای محیط حدود 20 تا 25 درجه باشد و 16 تا 17 ساعت نوردهی را در برنامه پرورش قرار دهید.

21 آذر 1399

سلام من 6 تا بلدرچین دارم یه جای با بلوک براشون درست کردم و یک عدد لامپ 200 هم گذاشتم داخله اون جاشون و باید چیکار کونم که تخم بگزارد گرما براشون خوبه

  23 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  دمای ایده آل برای بلدرچین تخمگذار 20 تا 27 درجه سانتی گراد است. شدت نور ملایم (لامپ 200 زیاد است) با زمان 16 تا 17 ساعت روشنایی برای تخمگذاری آن ها نیاز است.

17 آذر 1399

سلام خسته نباشید چه‌واکسن هایی رو بلدرچین پیشنهاد میدید اگ میشه تعداد 30-40 تا و 200-300 تارو بگید ممنون میشم ازتون
متشکرم اژ سایت خوبتون عالیه واقعا

  31 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  بلدرچین ها نسبت به مرغ ها مقاوم تر هستند ولی دادن واکسن B1 در 3 روز اول و دادن واکسن نیوکاسل در بیست روزگی خیلی مفید است.

15 آذر 1399

سلام اگر در روز تقریبا 10 ساعت نور باشه یه هیچ وجه تخم نمیزارن؟

  10 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز
  چرا ولی کمتر تخم گذاری خواهند داشت. شرایط ایده آل برای تخم گذاری 16 تا 17 ساعت نوردهی است.

15 آذر 1399

سلام آیا ریختن پوشال در کف محل زندگی بلدر چین می تواند باعث عدم تخمگذاری شود

  11 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز
  خیر پوشال زبطی به تخمگذاری بلدرچین ها ندارد.

14 آذر 1399

سلام خدمت شما من 2عدد بلدرچین ماده خریدم از آنجا ای که خریدم 30روز بوده الان من چهار هفته است آن رادارم و تخم نمیگذارد برایشان لامپ قرمز وصل کردم کف هم کلش ریختم واز دانه پارس برایشان میخرم چه کار کنم تا تخم بزارند.

  11 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز
  لامپ معمولی استفاده کنید و 16 تا 17 ساعت نوردهی و دان تخمگذار در اختیار پرنده ها قرار بدهید.

10 آذر 1399

با سلام و عرض ادب
بنده یک ماه پیش 50 تا بلدرچین 30 روزه گرفتم ودر زیرزمینی که موتور خانه داره با دان تخمی و نور معمولی روز و شبها تا ساعت 9 لامپ روشن میکنم نگهداری میکنم تا آلان در حدود 20 تا تخم گذاشتن خواهشمندم در مورد علت عدم تخمگذاری راهنمایی فرمایید. با تشکر

  11 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز
  جایی که پرنده ها را نگهداری می کنید اصلا مناسب نیست.

3 تیر 1399

آیا بلدرچين ماده بدون بلدرچين نر تخم گذاری میکند

  25 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  بله
  در حال حاضر مجموعه هایی که در حوزه تولید تخم خوراکی بلدرچین فعالیت میکنند از همین روش استفاده میکنید.

1 تیر 1399

با سلام
من چند تا بلدرچین دارم که روزی ۲ الی ۳ تا تخم می گذارند
برای جوجه کشی هر روز ۲ الی ۳ تخم بذارم تو دستگاه یا جمع کنم یکجا بزارم
چند می شه تخم ها را نگه داشت و شرایط نگهداری چیه

  25 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  تخم نطفه دار را در جای خنک میتوانید تا 7 روز نگهدارید.

30 خرداد 1399

سلام من 2تا بلدرچبن یه دونه نر یه دونه ماده دارم برای اینکه ماده تخم بگذارد چکارباید کنم وچه چیزی باید بهش بدم

  1 آبان 1399

  سلام دوست عزیز
  چون 2 عدد هستند از مواد مختلف مثل ته مانده سفره و نان برنج سبزی کمی هم آرد ذرت و آرد سویا استفاده کنید. کلا هر چیزی که میخورند را در اختیار آن ها قرار بدهید، هر چه متنوع تر باشد بهتر است.

12 دی 1398

با سلام آیا ذرت خورد شده برای بلدرچین خوب است؟؟؟ من ۵ بلدرچین خریدم بهشون مخلوط کنسانتره،ذرت،گندم،سویا و… میدهم ایا برایشان خوب است و من کف خانه ی شان شن ریختم ایا خوب است؟؟؟

  19 مرداد 1399

  سلام پویا عزیز
  چون تعداد بلدرچین های شما کم هستند و حالت تجاری و درآمدزایی ندارند مواد غذایی که گفتید در مجموع خوب هستند. ولی در حالت تجاری باید دان مناسب و تخمگذار داده شود. از نظر بستر هم در حالت هایی که تعداد زیاد بلدرچین نگهداری میشود برای بلدرچین تخمگذار، قفس و برای بلدرچین گوشتی از بستر دارای پوشال استفاده می شود.

10 دی 1398

سلام،میخوام بلدرچین ماده بخرم برای تخم گذاری،ازکجا تشخیص بدهم که نر بهم نفروشن

  22 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  برای تشخیص جنسیت بلدرچین ها باید به رنگ پرهای سینه پرنده توجه کنید. بلدرچین های نر نژاد ژاپنی سینه های قهوه ای دارند و ماده ها به صورت خالهای سفید و مشکی هستند. در حال بلوغ هم بالای معقد بلدرچین های نر برآمدگی وجود دارد که در صورت فسار دادن آن، کف از آن خارج میشود.

   10 بهمن 1399

   سلام بلدرچین مولد برای تخم نطفه دار روزی چند گرم دون به ازای هر قطعه باید مصرف کنند و ایا این نسبت دونه با توجه به وزن بلدرچین باید افزایش یابد ؟
   مقلا بلدرچین با میانگین وزن 230 الی 250 گرم چند گرم دونه باید بخوره

    1 تیر 1400

    سلام دوست عزیز
    بابت هر بلدرچین تخمگذار 30 گرم دان، نهایتا 2 تا 3 گرم کمتر یا بیشتر در نظر بگیرید.

25 آبان 1398

سلام من 3تابلدرچین دارم و2تاماده است و1نر است من وقتی انهاراخریدم 35 روزه بودندوالان حدودیک ماه است که انهارادرقفسی به طول80وعرض50نگه داری می کنم چراانهاهنوزتخم نمی کنند غذای انها پلیت است

  18 اسفند 1398

  سلام امیر عزیز
  از دان مخصوص بلدرچین تخمگذار استفاده کنید.
  روشنایی 16 تا 17 ساعت بدید و دمای محیط هم حدود 20 تا 25 درجه سانتیگراد باشد.

  29 خرداد 1399

  سلام ببخشید تعداد تخم معقول بلدرچين در روز چند تاست برای من روزی یکی بیشتر نمیزارن😔😔 ممنون از مطالب خوبتون

   3 آبان 1399

   سلام دوست عزیز
   میانگین تخمگذاری بلدرچین در هر 100 روز 70 تا 80 عدد یعنی حتی کمتر از یک عدد در روز است.

6 مهر 1398

سلام تخم گذاری بلدرچین ها از زمان آغاز تا چه مدت ادامه داره؟

  27 آذر 1398

  سلام دوست عزیز
  حدود 7 تا 8 ماه پیک گله مقرون به صرفه است.

5 مهر 1398

سلام دمای ۳۰ تا ۳۲ میتونه ب کاهش تخم کمک کنه من ۳۵ بلدرچین دارم ۶روزه که توی قفس قرار دادم روزه ۲ یا ۳ تخم میزارن

  27 آذر 1398

  سلام دوست عزیز
  دمایی که گفتید برای تخمگذاری بلدرچین ها مناسب نیست ولی جریان هوا و کیفیت تغذیه هم مهم هستند.

25 مرداد 1398

سلام
من میخوام بفهمم که یک بلدرچین به کدوم عمری برسی کی تخم گزاری رو شروع می کنی

  27 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  اگر شرایط تخمگذاری مناسب باشد سن تخمگذاری بلدرچین در گله ای که 50 درصد بلدرچین ها تخمگذاری کنند 60 تا 70 روز است.

   22 آذر 1399

   من میخوام 30 عدد بلدرچین بخرم
   باید از کجا بلدرچین را تهیه کنم?
   واز کجا دان بخرم ?
   و غذای اصلی انها چیست ? یعنی برای تخم گذاری بهتر چه دانی بخرم?
   خیلی ممنون میشم که جواب من را بدهید

    7 فروردین 1400

    سلام دوست عزیز
    شرکت بلدرچین دماوند در حوزه خرید و فروش پرندگان فعالیت ندارد. ولی می توانید تماس بگیرید شاید مشاورین شرکت شخص یا شرکتی را بشناسند که برای خرید بلدرچین به شما معرفی کنند. دان هم باید از شرکت های معتبر تهیه کنید. پایه دان بر اساس ذرت و سویاست. برای کسب اطلاعات بیشتر، از بخش انتهای صفحه می توانید دفترچه راهنما را دانلود کنید و به بخش جیره پیشنهادی مراجعه کنید.

23 تیر 1398

سلام.
یک بلدرچین خریدم یک هفته است
هنوز تخم نمیزارد باید چکار کنم بهترین دان هم بهش میدم

  28 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  بلدرچین باید ابتدا به سن بلوغ جنسی برسد تا تخمگذاری کند. سن بلوغ جنسی در بلدرچین ها حدود 50 روز است و عوامل اصلی تخمگذاری بلدرچین ها نور،تغذیه، تهویه و دما است.

22 تیر 1398

سلام میخواستم بدونم اگ ۷۰۰ تا بلدرچین تخم گذار بخرم ماهی چقد درامد داره

  31 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  چون متغیرهای زیادی در میزان درآمد شما از پرورش بلدرچین وجود دارد نمی شود عدد دقیقی را تعیین کرد. به غیر از هزینه مکان ( آب – برق – گاز – هزینه کارگر ) بلدرچین روزانه 30 گرم دان مصرف می کند. در حال حاضر دان بلدرچین کیلویی 2600 تا 2800 تومان است و تخم خوراکی بلدرچین در هر بسته 12 عددی 2800 تا 3000 تومان است. البته تعدادی که شما در نظر دارید کم است و برای تامین هزینه ها مناسب نیست.

   28 آذر 1399

   سلام خسته نباشید.
   ببخشید میخواستم بپرسم بلدرچين ماده ای ک بدون نر تخم میزاره نتفه داره یا ن؟ تبدیل ب جوجه میشه کردش یا ن؟

    14 اسفند 1399

    سلام دوست عزیز
    وقتی بلدرچین نر ندارید، تخم بلدرچین، نطفه دار نمی شود و قاعدتا جوجه ای هم تشکیل نمی شود.

22 تیر 1398

سلام. اول تشکر می کنم بابت اینکه بسیار عالی به سوال دوستان جواب می دهید که باعث معلومات عمومی ما هم میشود سوال. من حدود صد عدد بلدرچین ماده دارم که در روی زمین نگهداری می کنم الان 26 روزه هستن وقتی شروع به تخم گذاری کنن ایرادی نداره که روی زمین هستند ایا خودشان تخم ها رو نمیخورن ممنون مهندس عزیز.مجید عبدی.

  6 شهریور 1398

  سلام دوست عزیز
  برای این تعداد مشکلی به وجود نمی آید. فقط تخم بلدرچین ها را سریعتر بردارید که کمتر کثیف و شکسته شوند. در صورت شکسته شدن توسط پرنده خورده می شوند.

19 تیر 1398

سلام وخسته نباشید
من برای بلدر چین ها دان از مغازه تهیه میکنم خوبه یانه
من ۲عدد ماده دارم که ماشاالله هر کدوم یکی میزارن
ولی ممکنه هر روز نزارن میشه راهنمایی کنین
قفس هم براین عوامل شرطه
من قفسم بالا پشتبان هست فقط در طی روز نور هست خوبه
چه دانی برای تخم گذاری مناسب است
ببخشید تعداد سوال هایم زیاد است ببخشید
یه راهنمایی برای تعداد ۲۰ تا۳۰ تاهم بدید که چه میشه کرد
باتشکر

  27 شهریور 1398

  سلام دوست عزیز
  چون تخمگذاری بلدرچین های شما خوب است احتمالا باید دان آن ها خوب باشد. از نظر نوردهی حدود 16 تا 17 ساعت احتیاج دارند. نگهداری بلدرچین در تعداد پایین احتیاج به قفس نیست.

19 تیر 1398

با سلام و خسته نباشید
آیا در گله اصلاح نژاد تخمگذار خوراکی بلدرچین نیازی به بودن نر برای تحریک کردن مدت زمان بیشتر لازم هست؟
مثلا میگن تو گله تخمگذار نطفه دار هر ۳تا ماده یک نر باید باشه ولی من از جایی شنیدم در گله تخمگذار خوراکی هر ۶تا یه نر باید باشه تا به مدت یک سال تخمگذاری کنه آیا این اطلاعات درسته یا نه؟دلیل علمیشو اگه امکانش هست بگید.
بهترین گله اصلاح نژاد تا چه زمان میتونه تخم تولید کنه؟
اگه به سوالاتم پاسخ بدید و به ایمیل من ارسال کنید ممنون میشم❤

  13 مهر 1398

  سلام دوست عزیز
  اطلاعاتی که در اختیار شما قرار داده اند صحت ندارد و گله بلدرچین تخمگذار خوراکی احتیاجی به پرنده نر ندارد. بلدرچین ماده هر زمان به سن بلوغ جنسی برسد تخم گذاری را شروع می کند. از نظر علمی و دامپزشکی در ایران هیچ گله بلدرچین اصلاح نژاد شده در حال حاضر وجود ندارد و شما می توانید از جهاد کشاورزی و دامپزشکی استعلام بگیرید.

19 تیر 1398

سلام من ۵۰تا بلدرچین دارم که۴تاش نرن و بقیه ماده الان فکر کنم ۴ماهشون باشه ولی فقط دوتاشون تخم میزارن علتش چیه که بقبه تخم نمیزارن دان مخصوص بهشون میدم و نوردهیشم نوردهی طبیعیه چون قفسشون داخل حیاطه زیر یه سایبون

  13 مهر 1398

  سلام دوست عزیز
  بلدرچین برای تخمگذاری به تغذیه، نور و دمای مناسب نیاز دارد. بررسی کنید احتمالا یکی از این موارد دچار اشکال است. برای جیره غذایی مناسب بلدرچین تخمگذار می توانید به بخش دانلود دفترچه راهنما مراجعه کنید و دفترچه را دانلود کنید و به بخش جیره غذایی مراجعه کنید.

19 تیر 1398

سلام
من دوتا بلدرچین دارم توی قفسشون همیشه غذا هست اشکالی که ندارد همیشه غذا داشته باشند و می خواستم بدونم وقتی تخم گذاشتن باید همون موقع بردارم یا چند روز بعدش؟؟؟

  14 مهر 1398

  سلام دوست عزیز
  این که همیشه در قفس بلدرچین ها غذا باشد مشکلی ندارد. بهتر است ساعات تخمگذاری بلدرچین ها را بدانید و از نظر سالم ماندن تخم بهتر است زودتر تخم بلدرچین ها برداشته شود.

9 خرداد 1398

یه سوال داشتم من ۵ تا بلدرچین دارم که الان تویه کانال کولر داخل حیاط هستن زیرشونم با خاک ریختیم نوردهی ام خیلی کم دارن به چه علت تخم نمیزارن؟؟؟؟؟

  7 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  جایی که شما بلدرچین ها را پرورش می دهید مناسب نیست و در گرما و سرما دچار مشکل می شوید و نداشتن نور کافی هم مشکل بزرگی برای پرنده تخمگذار است.

  24 مرداد 1398

  بهشون مولتی ویتامین.و دان استارتر رو با غذاشون مخلوط کن

9 خرداد 1398

سلام آیا هر بلدرچین روزانه تخم گذاری میکند یا یک روز در میان

  7 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  به طور میانگین هر بلدرچین در طول دوره 7 تا 8 ماهه که بهروری خوبی دارد 68 تا 72 درصد تخمگذاری دارد.

8 خرداد 1398

سلام
دقیق ترین روش با تشخیص نر یا ماده بودن بلدرچین چیست

  15 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  در بلدرچین های ژاپنی که رنگ خاکی دارند از حدود 15 روزگی به بعد پرهای روی سینه پرنده ماده به صورت خالدار است و پرنده نر تقریبا قهوه ای رنگ است.
  بقیه رنگ ها تقریبا تا زمان بلوغ پرنده باید صبر کنید که مشخصه بلدرچین نر آوازخوانی و مشخصه دیگر بالای معقد پرنده نر متورم است و با کمی فشار کف از آن خارج می شود.

8 خرداد 1398

سلام وقت بخیر من بیست عدد خریدم که الان دوماهه ولی هنوز تخم نذاشتن جاشون مناسبه غذا و ابم دارن داعم ولی شبا از ساعت ۸ تا صبح ساعت ۸ براشون لامپ روشن میکردم بعد یه مدت به محض اینکه لامپ روشن میشد شروع به پریدن میکردن منم یک هفتهس روشن نمیکنم میشه دلیل تخم نگذاشتشون رو بگین

  15 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  شما باید روشنایی 17 ساعت را به صورت دائم قرار دهید و 7 ساعت بعدی را خاموش کنید. نوع نور دهی شما دچار مشکل است. البته تغذیه هم جزو اصلی ترین عوامل است.

7 خرداد 1398

سلام من پنج تا بلدرچین با پنج عدد جوجه مرغ در یک قفس نگهداری میکنم آیا وجود جوجه مرغ باعث عدم تخم گذاری بادرچین میشه ؟؟؟ و چه‌ چیزهایی در قفس بلدزچین باید تعبیر بشه مثلا سطل شن واجبه؟؟؟

  15 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  بهتر است قفس ها از هم جدا باشد ولی اگر قرار است بلدرچین ها و مرغ ها کنار هم باشند فضای بیشتری در اختیار پرندگان قرار دهید. بهتر است کف قفس از پوشال استفاده شود و دان کامل در اختیار پرنده قرار گیرد و معمولا در این نوع دان ها صدف برای پرنده موجود است ولی اگر از غذاهای غیر معمول استفاده می کنید قرار دادن کمی سنگ ریزه خوب است.

7 خرداد 1398

سلام ایا از دان سوپر استارتر میشود به طور مداوم جهت بلدرچین تخم گذار استفاده کرد و اینکه بازده کم می تواند دلیل استفاده از این دان باشد .
در حال حاظر به علت تعداد کم امکان ساخت غذا برایم وجود ندارد

  15 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  خیر. دان سوپر استارتر مناسب جوجه های یک تا چند روزه است و با بزرگ شدن جوجه ها دان تغییر می کند. حتما یکی از دلایل کاهش تخمگذاری بلدرچین ها، تغذیه است. شما باید از دان بلدرچین تخمگذار یا حداقل دان مرغ تخم گذار استفاده کنید.

6 خرداد 1398

سلام.من ۴ عدد بلدرچین دارم توی قفس که از ابخوری مخصوص و دانخوری مخصوص استفاده کردم براشون …به تازگی تخم گزاشتنو نمیدونم کدومشون گزاشته ولی کف قفس خاک هست که همونجا تخم گزاشتن…سوال من اینه که چرا روی تخم نمیشینه؟سوال دومم اینه که چرا این چهارتا هیچ توجهی به تخم‌ندارنو توی رفتو آمد قفس هی تخمو مثل توپ فوتبال اینطرف اون طرف میکنن….؟؟؟؟!! و اینکه خوندم بایدتعداد زیاد بزاره بعد بشینه روشون اما اینا رحم ندارن تخم خراب میشهوتو این هوا…قفس توی بیرون از خانه و محیط بازه…

  19 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  بلدرچین ها در اسارت روی تخم نمی خوابند و به اصطلاح کرچ نمی شوند و معمولا جای خاصی هم برای تخمگذاری در قفس ندارند. تخم بلدرچین ها باید روزانه جمع آوری و در صورت کرچ شدن به تعدادی که زیر پرنده جا می شود برای پرنده قرار داده شود.

3 اردیبهشت 1398

سلام.وقت بخیر.
حدود ۸۰ تا بلدرچین دارم.تقریبا الان هفت ماهه از تخم بیرون اومدن .اوایل روزی حدود سی تا تخم میذاشتن ولی الان روزی ۶ الی ۷ تا تخم میذارن.روی پشت بوم یه قفس بزرگ زدم و داخل قفس یه خونه کوچیک تر که داخلش آزادانه میچرخن.از نظر نوردهی لامپ دارن ولی روشن نمیکنم فقط نور طبیعی هستش و اینکه فضای آزاد باعث کاهش تخم میشه یا نه.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  2 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  برای افزایش تخمگذاری بلدرچین ها باید 16 تا 17 ساعت نوردهی داشته باشید.

3 اردیبهشت 1398

با سلام میخواستم بدانم که {کرچ} به چه معناست؟

  2 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  یعنی زمانی که پرنده آماده است که روی تخم ها بخوابد تا تخم بلدرچین ها تبدیل به جوجه شوند.

31 فروردین 1398

سلام من30عدد بلدرچین دارم الان 10روزه خریدم اما تخم نمیزارن.میشه بگید چه دانی بهشون بدم
الان سبوس ذرت اسیاب شده پلیت وسویا میدم بهشون..نظرتون چطوره در مورد دانشون
نورم روزی15ساعت مفید (نور لامپ)دارن

  17 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  برای تخمگذاری بلدرچین ها از جای معتبر دان بلدرچین تخمگذار یا دان مرغ تهیه کنید و فقط از همان استفاده کنید. میزان نوردهی را هم تا 17 ساعت برسانید.

31 فروردین 1398

سلام .یک هفته است که چهل تا بلدرچین خریدم ولی هیچ تخمی نداشتن. غذای کافی و مناسب بهشون میدم .آب هم همیشه دارن .دمای مناسب .تهویه همچی دارن .لطفا راهنمایی کنید

  18 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  امکان دارد بلدرچین های شما به سن تخمگذاری نرسیده اند کمی صبر کنید.

20 فروردین 1398

سلام وقتتون بخیر خسته نباشین
ببخشید من ۱۰۰۰ تا بلدرچین تخمگذار دارم شروع اولیشون دان پلیت بود تخم گذاریشون بالای ۸۰ درصد بود حالا بدلیل اینکه لای قفس گیر میکردن بقیه هم با نوک تموم میخوردنش بغیره اون دیگه چیز مشکوکی نبود حالا دانشو عوض کردم معمولیه بعد یه هفته ۴ تاشون نیوکاسل گرفتن ۲۰ تاشونم اصن هیچی نمیخورن دارن تلف میشن زحمت نباشه میتونین یه فرمول دان با کیفیت تخمگذاری واسم بفرستین ممنون میشم البته کارخانه پلیت هستش ولی واسه بلدرچین فرمولشو نداره تولید کنه با عرض پوزش یکم زیادی توضیح دادم

  27 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  در کدام شهر هستید؟
  پیشنهاد می کنیم جهت فروش تخم بلدرچین های خود از شبکه های اجتماعی، دیوار و شیپور استفاده کنید. از افرادی که تخم مرغ پخش می کنند هم می توانید استفاده کنید. چون فعلا هوا خوب است تا 20 روز هم می شود تخم بلدرچین را نگهداری کرد. البته بیشتر هم می شود ولی تا پخش بشود و دست مصرف کننده هم برسد کمی زمان می برد.

18 فروردین 1398

با سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتون
سوالی داشتم
من در پشت بام خونمون بلدرچین نگه میدارم سه تا ماده یه نر
یکی از ماده هارو از اقوام گرفتم که تنها نگه میداشت و هر روز تخم میذاشت
سه تای دیگه رو از بیرون خریدم
از وقتی که اوردم خونه ماده ای که تخم میذاشت دو بار گذاشت دیگه نذاشت
الان حدود دو هفته ست که هیچکدوم تخم نمیذارن
خاستم بپرسم مشکلشون چیه
همونطور که گفتم بلدرچینامو پشت بام نگه میدارم و با سبد میوه براشون لونه درست کردم و داخل یه تشت بزرگ شن و ماسه ریختم
غذاشونم معمولا دونه پارس، گندم، کاهو خیار و نون خشک بعضی وقتا میدم.
روزی سه مشت دونه پارس با مقداری گندم و کاهو خیار میذارم لونه شون
یه قسمتی از لونه شونم چادر کشیدم تا افتاب مستقیم یا بارون نزنه بقیش بازه
اگه میشه راهنماییم کنین تا بدونم مشکلشون چیه که تخم نمیذارن
راهنمایی بیشتر بدین ممنون میشم
تشکر

  25 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  از 16 تا 17 ساعت روشنایی و دان تخم گذار استفاده کنید تا تخمگذاری بلدرچین ها بهبود پیدا کند.
  زمانی که پرنده جا به جا می شود دچار استرس می شود و به صورت موقت تخمگذاری بلدرچین قطع می گردد. اگر شرایط را مناسب کنید مجددا تخمگذاری خواهند کرد. البته دمای حدود 21 تا 27 درجه سانتی گراد هم لازم دارند.

16 فروردین 1398

سلام. وقت بخیر. من میخوام به تازگی به پرورش بلدرچین رو بیارم. بنظرتون با پرورش تخم گذار شروع کنم یا گوشتی؟
با چه تعدادی شروع کنم؟ چقدر سرمایه لازم دارم برای پرورش بلدر چین؟
مساحت مورد نیازم چقدر باید با‌شه؟
ممنون. موفق و موید باشید

  27 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  بستگی به سرمایه و مقدار فضای سرپوشیده شما دارد. برای 3 تا 4 هزار عدد تخمگذاری بلدرچین ها حدود 100 تا 150 متر فضا و حدود 60 تا 70 میلیون سرمایه نیاز است.

22 اسفند 1397

سلام..من هشت تا بلدرچین تخم گذار دارم..یک لحظه بی دان هم نیستند آب مناسبی هم دارند 24ساعت لامپ هم روی سرشون هست اما فقط روزی دو تا تخم دارم..
فقط دارم هزینه میدم میشه راهنمایی کنید..تهویه مناسب هم دارن

  22 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  برای تخمگذاری بلدرچین باید برنامه نوری مناسب آن را رعایت کنید و نیازی به 24 ساعت روشنایی نیست. پیشنهاد می کنیم از 16 ساعت روشنایی و 8 ساعت خاموشی استفاده کنید. در ضمن بیشتر از نیاز نباید دان در اختیار پرنده قرار دهید هر پرنده حدود 30 تا 35 گرم دان نیاز دارد. همچنین به کیفیت دان نوجه کنید تا تمام نیازهای غذایی بلدرچین تخمگذار را تامین کند.

8 اسفند 1397

سلام بلدرچين ماده ايا بدون نر هم ميتونه تخم بذاره؟

  14 اسفند 1397

  سلام حامد عزیز
  بله. تخم گذاری بلدرچین ماده به نر ربطی ندارد و بلدرچین نر فقط جهت نطفه داری تخم است.

22 دی 1397

ایا بلدرچین ماشینی هم تخم میگذارد و روش میشیند تا جوجه شو ب دنیا بیاورد

  8 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  تخم بلدرچین را در دستگاه های جوجه کشی قرار می دهند و تولید جوجه می کنند ولی بلدرچین هایی که به صورت انبوه تولید می شوند اصطلاحا کرچ نمی شوند.

21 دی 1397

سلام
من میخام تو حیاط خونمون20متر میباشه پرورش بلدرچین واسه تخم گذاری را بندازم لطفا راهنمایی کامل کنین وچه لوازمی بایس تهیه کنم البته تو شهر میخام این کارو بکنم

  8 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  به 2 نکته زیر توجه کنید
  1- این کار احتیاج به فضای سر پوشیده و قابل کنترل از نظر دما و نور دارد.
  2- چنین کاری نباید در اظراف منازل مسکونی انجام شود. چون بوی تولید شده از این پرنده ها اطرافیان را دچار مشکل می کند.

1 دی 1397

هر بلدرچین نر باشند بلدرچین ماده میتواند جفت گیری کند؟

  16 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر منظور شما این است که هر نوع بلدرچین نر می تواند با بلدرچین ماده ای جفت گیری کند و رنگ و نژاد مهم نیست بله می تواند.

29 آذر 1397

باعرض سلام وخسته نباشید من یه گله50تایی بلدرچین دارم که داخل انباری داخل قفس نگهداری میکنم میخواستم بدانم برای نورازچه لامپی استفاده کنم

  26 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  از لامپ های کم مصرف که برای روشنایی منازل استفاده می شود می توانید استفاده کنید. ولی شدت نور زیاد نباشد.

28 آذر 1397

باسلام وخسته نباشید اگر من کرم خاکی کمپوست واسه بلدرچین وکبک بدهم که پروتئین زیادی داره واسه تخم گذاری موثره

  27 دی 1397

  سلام ایرج عزیز
  بله می تواند در میزان تخمگذاری بلدرچین موثر باشد.

9 آذر 1397

با سلام . جناب من یه اکواریوم ده میل دو متری دارم با عرض شصت. روشم کلا بازه . ی نور کوچولوم روش هست همیشه روشنه. این اکواریومو دکور کنم مخصوص بلدرچین .میشه از این مینیاتوریا توش نگهداری کنم؟ و اینکه تو اکواریوم هم تخم میتونن بزارن؟ ممنون میشم جواب بدین

  28 آذر 1397

  سلام فرید عزیز
  آکواریوم مکان مناسبی برای نگهداری و تخمگذاری بلدرچین نیست. محل نگهداری باید به شکلی باشد که تهویه صورت بگیرد و هوا جریان داشته باشد.

  10 مهر 1398

  سلام بلدرچین چند روزه تخم می گذارد

   24 آذر 1398

   سلام دوست عزیز
   اگر شرایط تغذیه و نور و دمای نگهداری بلدرجین ها مناسب باشد و شما یک گله بلدرچین داشته باشید ممکن است تخمگذاری بلدرچین ها از روز 50 تا 55 روزگی شروع شود. ولی در 68 تا 75 روزگی حدود 50 درصد بلدرچین ها در گله تخمگذاری می کنند.

6 آذر 1397

سلام وقت بخیر خسته نباشید .
در فرمول دان نوشته سویا . برای تولید دان از خود سویا استفاده کنیم‌ یا کنجاله سویا
ممنون میشم‌اگر‌راهنمایی کنید
با سپاس از لطف و سایت خوبتون

  6 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  در فرمول دان بلدرچین تخمگذار ترجیحا بهتر است از سویا استفاده کنید ولی در صورت موجود نبودن در بازار و یا اختلاف قیمت زیاد با نظر کارشناس تغذیه طیور امکان تغییر به کنجاله سویا ممکن است.

18 آبان 1397

با سلام
یه سوال داشتم از حضورتون،
بلدرچین را میشود علاوه بر فضای بسته با نور مناسب در بعضی از ساعات در فضای باز محصور نیز پروش داد؟

  8 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  بله می شود در ساعات و روزهایی که هوا خوب است این کار را انجام داد.

16 آبان 1397

سلام دوست عزیز چند سوال دارم درمورد بلدچین
1ایا بلدرچین کرچ میشود ؟؟؟؟ چگونه
2بلدرچین چند سال عمر میکند؟؟؟؟
3قیمت بلدرچین هر قطعه بلدرچین چقد است؟؟؟؟
ممنون میشم جواب بدید
اخه میخوام به این تازگی ها حدود 50قطعه بلدرچین بخرم
4چند عدد ماده و چند عدد نر بخرم اگه 50تا باشن؟؟؟
ممنون از سایت خوبتون

  10 آذر 1397

  سلام امیر عزیز
  بلدرچین هایی که در ایران هستند خیلی به ندرت کرچ می شوند و انقدر کم است که بهتر است بگوییم کرچ نمی شوند.
  بلدرچین حدود 4 تا 5 سال عمر می کند ولی در زمان بهره وری از زمان تخمگذاری 7 تا 8 ماه می شود.
  قیمت بلدرچین در حال حاضر به صورت عمده حدود 3500 تومان است.
  یک عدد بلدرچین نر برای 3 تا 4 ماده کافی است.

16 آبان 1397

سلام جلیل هستم
الان یک ماه هستش بلدرچین من تخم نمیزارن علت خواستم بدونم غذا مناسب میدم

  10 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  مهم این است که قبلا میزان تخمگذاری بلدرچین های شما چقدر بوده است. اگر کمتر از 7 ماه است می تواند از تغذیه، نور، استرس و یا سرما باشد که باید این عوامل را بررسی کنید.

4 آبان 1397

سلام وعرض ادب!من چون مرغ تخمی توخونه زیاد دارم یک کیسه دان استاندارد مخصوص تخمگذاری براشون خریدم آیا همین خوراک برای بلدرچین تخمی هم مفیده یانه؟

  13 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر دان با کیفیتی باشد و از کارخانه معتبر تهیه کرده باشید مناسب است. در طولانی مدت ممکن است دچار کمبودهایی باشد که با توجه به تخمگذاری بلدرچین ها اگر لازم شد کمی بالانس شود.

30 مهر 1397

سلام خسته نباشید من سی قطعه بلدرچین که ازتخم اومدن بیرون بزرگشون کردم ولی تو شهر ما قفس بلدرچین نیست ولی یه جایی براشون درست کردم توی انبار زیرشون ماسه ریختم و لامپ صدی هم همیشه رو سرشون روشنه الان دوهفته سن دارن اگر همینجوری ادامه بدم و جداشون نکنم همونجا تخمگذاری میکنن ؟

  6 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  احتیاج به جداسازی ندارد. فعلا تا حدود 40 روزگی بعد کم کم روزی نیم ساعت در هفته اول و بعد یک ساعت تا خاموشی به 7 تا 8 ساعت و روشنایی 16 تا 17 ساعت برسد. به ازا هر 3 تا 4 ماده 1 نر نگهداری کنید.

29 مهر 1397

با سلام
ممنون از پاسخ هاتون من به جواب خیلی از سوالاتم رسیدم
نوشته بودین واسه تخم باید حتما بلدرچین داخل قفس باشه.
شرایط و اندازه قفس مناسب و نسبت تعداد به اندازه قفس رو میتونید بیان بفرمایید

  3 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  شما می توانید از الگوی قفس های بلدرچین دماوند جهت اندازه گیری حساب کنید و تناسب ببندید.
  1 متر طول / 30 سانتی متر عرض / 25 سانتی متر ارتفاع

26 مهر 1397

باسلام ایا پرورش بلدرچین بهتر از بوقلمون است.؟

  30 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  هر کدام که شما بهتر بتوانید برای فروش در منطقه خودتان بازاریابی کنید بهتر است و البته به احساس علاقه خودتان هم نسبت به پرنده توجه کنید. پیشنهاد می کنیم مقاله پرورش بلدرچین و پرورش بوقلمون را نیز مطالعه فرمایید.

23 مهر 1397

سلام 4 تا بلدرچین مدتی بود پر ریزی داشت عاقبت از بین رفت. علت از بین رفتنشان چی بوده امکان دارد بلدرچین های دیگر هم ازبین بروند

  29 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  ابتدا باید علت پرریزی بلدرچین ها را پیدا کنید. پرریزی دلایل مختلفی از جمله: سن پرنده، تغذیه، استرس (گرمایی، سرمایی، صدا و…) دارد. اگر علت مشخص و برطرف نشود احتمال دارد بقیه بلدرچین ها نیز تلف شوند.

22 مهر 1397

سلام.ببخشید بلدرچینای من وختی با هم توی قفس میزارمشون‌بلدرچین نر همچین نوک میزنه ک من میترسم جداشون میکنم.عایا این علائم جفت گیریه؟با هم بزارمشون یا جدا کنم

  29 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  معمولا برای نگهداری بلدرچین از یک نر و سه الی چهار ماده استفاده می کنند. احتمالا بلدرچین نر که شما دارید زودتر به بلوغ جنسی رسیده است. اگر چند روز جدا باشد ولی در کنار هم تا ماده هم کمی آماده شود بهتر است. اگر از نور مصنوعی و لامپ استفاده می کنید از شدت نور کم کنید.

21 مهر 1397

سلام ، من دو عدد بلدرچین ماده و یک نر دارم، ماده ها روزی یکی تخم میزاشتن ، بلدرچین نر چون ماده هارو اذیت میکرد و با نوکش میزد سر ماده هارو زخمی میکرد عوضش کردم بجاش ماده گرفتم ، بعد از چند روز ماده ها از تخم افتادن و دیگه تخم نمیزارن ، نمیدونم برای اینکه دیگه بلدرچین نر نیست تخم نمی گزارند یا اینکه الان رفتیم تو فصل زمستان که هوا سرد شده و روز ها کوتاه شده از تخم افتادن ؟ باید چکار بکنم که دوباره به تخم بیافتند؟

  22 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  کاهش تخم گذاری بلدرچین های شما مربوط به داشتن یا نداشتن بلدزچین نر نمی باشد. دلایل عمده آن مربوط به همان مسائلی که خودتان اشاره کردید می باشد. پیشنهاد می کنیم اگر برایتان امکان دارد مکان بلدرچین ها را گرم کنید (دمای بین 22 تا 28 درجه سانتی گراد) و 16 تا 17 ساعت روشنایی دهید.

19 مهر 1397

سلام
ممنونم از اینکه پاسخگو هستین
50 عدد بلدرچین ماده تخمگذار دارم و میانگین روزانه 30 عدد تخم میزارن ، اولین سوالم اینکه تخمگذاریش خوبه یا کمه ؟
سوال دومم اینکه میخوام در طول روز دو بار بهش ن نور بدم اخه شنیدم اگه اینکارو بکنم روزانه 2 تا تخم میزارن ، صحت داره ؟

  22 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  میزان تخمگذاری که فرمودید در حد متوسط است. ولی چون اشاره به دان و سن پرنده نکرده اید دقیقا نمی شود گفت این میزان خوب هست یا نه.
  در مورد نور شما باید تا 17 ساعت نور یکسره بدهید و بعد تا 24 ساعت خاموشی دهید.
  این که شنیده اید دو بار نور دادن در طول روز باعث می شود بلدرچین ها 2 تخم بگذارند نیز اصلا صحت ندارد و در مورد هیچ پرنده ای صدق نمی کند.

   24 مهر 1397

   سن پرنده 60 روزه هست
   دان رشد 2 بهشون میدم
   یه سوال دارم اینکه پرنده های نر همدیگه رو در حد زخمی کردن نوک میزنن و بعضیا هم یه چشمشون کور شده ، علتش چیه ؟
   (فاصله لامپ تا قفس یک متر هست)

    26 مهر 1397

    سلام دوست عزیز
    در حال حاضر دان تخمگذار بلدرچین دهید. شدت نور را کم کنید و در 24 ساعت 16 تا 18 ساعت نوردهی کنید. مقدار نر به ماده را هم رعایت کنید.

     17 آبان 1397

     تعداد نر به ماده باید چند به چند باشه؟

     8 آذر 1397

     سلام دوست عزیز
     برای این که تخمگذاری بلدرچین ها خوب باشد بهتر است 3 تا 4 ماده و یک نر باشند.

14 مهر 1397

با سلام و خسته نباشید
میخواستم بدونم بلدرچین تخم گذار بالغ چند ماه میتونه تخم گذاری کنه

  17 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  یک بلدرچین بالغ تخمگذار به مدت 7 ماه می تواند تخم گذاری مفید داشته باشد.

11 مهر 1397

سلام:
من یک قفس مکانیزه 33 عددی با 30 قطعه بلدرچین تهیه کرده ام که حدود سه هفته است شروع به تخم گذاری کرده اند. با توجه به اینکه غذای کافی و پرتئین دار در اختیارشان می گذارم چند روزی است که موقع تخم گذاشتن بقیه به پشت آن که در حال تخم گذاری است نوک زده وآنرا بشدت زخمی و اغلب باعث تلف شدن میشوند. لطفاً راهنمائی بفرمائید.ممنون می شوم.

  12 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر بلدرچین ها مشکل غذایی ندارند، نور سالن را کم کنید و در 24 ساعت حدود 16 تا 17 ساعت نوردهی انجام دهید.

9 مهر 1397

سلام
یه سوال داشتم میگم بلدرچین چندسال تخم میزارند

  3 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  تخمگذاری بلدرچین ها که همراه با سود و صرفه اقتصادی باشد حدود 7 تا 8 ماه می باشد.

1 مهر 1397

سلام
ببخشید ی چند وقته بلدرچینایه مادم یهو بال بال میزنن و بدون دلیل تلف میشن به نظرتون علتش چی میتونه باشه؟!

  3 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  چیزی که شما مطرح کردید کمی کلی است. برای این که بتوانیم شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی کنیم نیاز هست تا اطلاعات بیشتری در اختیار داشته باشیم. آیا بلدرچین های شما قبل از این مورد علائم دیگری نداشتند؟ اطلاعاتی در مورد تعداد، سن و تغذیه پرندگان نیز بدهید. پیشنهاد می کنیم جهت کسب مشاوره تلفنی با شماره تلفن 02177955451 داخلی 105 تماس حاصل فرمایید.

28 شهریور 1397

باسلام و خسته نباشید و تشکر برای مطالب بسار اموزند شما میخواستم بپرسم از حضورتاکن برای تهیه یه قفس استاندارد باید از چه شرکتی تهیه کنم من برای شورع میخوام با 300 عدد شروع کنم این میتونه یه شروع خوبی باشه

  1 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر قصد دارید 300 عدد بلدرچین فقط جهت پرورش و کشتار نگهداری کنید نیازی به قفس ندارید و برای تخمگذاری باید قفس تهیه کنید. اگر مشتری محلی دارید و توانایی این را دارید که محصول تولیدی خود را مستقیما به مصرف کننده عرضه کنید این مقدار برای شروع نسبتا خوب می باشد. شرکت بلدرچین در حوزه تولید قفس با کیفیت بلدرچین فعالیت دارد و شما می توانید جهت سفارش با واحد فروش تماس بگیرید.

27 شهریور 1397

من یه قفسی درست کردم دو طبقه ارتفاع طبقه هم زیاد .طول دو و نیم و عرض یک متر.ب نظرتون چن تا میشه بلدرچین تخم گذار پرورش داد.از نظر نور و لامپ و عایق بودن هم تامینه. من فقط میخام درآمد کمی در حد پول تو جیبی به دست بیارم.نظر خودتون رو بگین و راهنمایی هاتون رو ممنون میشم

  5 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  لطفا به شماره تلگرام 09191015546 عکس قفس خود را ارسال کنید تا توسط کارشناسان بررسی شود. سپس به شماره تلفن 02177955451 داخلی 105 تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

23 شهریور 1397

سلام بلدرچین هفته ای چند تخم میگزارد؟

  24 شهریور 1397

  سلام دوست عزیز
  بلدرچین ها در شرایط خوب از نظر دما، تهویه و تغذیه بعد از گذشت 7 ماه از اولین تخمگذاری، حدودا بین 130 تا 150 عدد تخمگذاری دارند.

8 شهریور 1397

بسیار عالی و جامع است ولی برای افراد مبتدی بهتر است که استلاحات هچ و هچر و از این قبیل کلمات توضح داده شود

  10 شهریور 1397

  سلام دوست عزیز
  از این که مقاله به افزایش اطلاعات شما کمک کرده است بسیار خرسندیم. جهت کسب اطلاعات در مورد اصطلاحاتی که فرمودید نیز می توانید به مقاله ستر و هچر چیست مراجعه فرمایید.

30 مرداد 1397

سلام خداقوت.خواستم وارد پرورش بلدرچین بشم چند تا سوال میتونید راهنماییم کنید؟

  1 شهریور 1397

  سلام دوست عزیز
  در خدمت شما هستیم. از این که جهت کسب مشاوره ما را انتخاب نموده ایم بسیار خرسندیم.

24 مرداد 1397

سلام میخواستم بپرسم آیا بلدرچین درباغچه که دور آن را طوری بگیریم وکمی هم آفتاب باشه دوام میاره یا فقط باید یه جای سایه مانند و توی قفس باشه واز نور چراغ استفاده بشه ؟ومثل مرغ نمیشه نگهداریش کرد؟!

  25 مرداد 1397

  سلام دوست عزیز
  بله امکان نگهداری بلدرچین ها مثل مرغ های بومی تا حدودی وجود دارد. باید جای مورد نظر با توری خوب محصور شود تا هم پرنده فرار نکند و هم حیواناتی مثل گربه و… آسیبی به آن ها نرساند. ولی از نظر تخمگذاری بهره وری ندارند.

17 مرداد 1397

سلام ببخشید من هفته پیش دوتا بلدرچین ماده گرفته بودم که چند روزی هست یکی ازشون داره از حالت تولکی در میاد و پر در میاره می خاستم ببینم که چه مدت طول میکشه که زمانی از حالت تولک بودن در اومد تخم بگزاره آب و دان مناسب در اختیار دادرند

  20 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  حدود یک ماه طول می کشد.

25 تیر 1397

سلام من دوروزه دوتابلدرچین خریدم جثه بزرگ دارندولی هنوزتخم نزاشتن نمیدونم چندروزشونه چطوربفهمم که کی تخم میزارن؟

  27 تیر 1397

  سلام دوست عزیز
  اول شما باید مطمئن شوید که بلدرچین ها ماده هستند که برای اطمینان می توانید آن ها را به یک متخصص یا پرورش دهنده طیور نشان دهید. دوم شرایط نگهداری و مواد غذایی در تخم گذاری بلدرچین ها خیلی مهم هستند.

10 تیر 1397

سلام اگه میشه جواب بدید من تو خونه بلدرچین دارم تو قفس نگهداری میکنم چی باید بزارم که بره روش تخم بزاره

  11 تیر 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر قفس این قابلیت را دارد که کف آن پوشال قرار دهید این کار را انجام دهید. در غیر اینصورت بلدرچین ها مثل مرغ ها نیستند که جای خاصی تخم بگذارند ولی امکان دارد در قفس های کوچک عادت کنند و در جای خاصی تخم بگذارند که شما میتوانید در یک قسمت مقداری پوشال قرار ذهید.

3 خرداد 1397

با سلام من 3تا بیلدیرچین دارم که 3 روزه خریدم ولی تخم نمیذارن چرا

  6 بهمن 1399

  سلام دوست عزیز
  هنگام جا به جایی، پرنده دچار استرس میشود و تخمگذاری ندارد. اگر تمام شرایط تغذیه، نور و محیط که در این مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است فراهم باشد، بلدرچین ها مجدد تخمگذاری خواهند کرد.

10 اردیبهشت 1397

با سلام در رابطه با استفاده از پسماند کشاورزی در خوراک طیور به ویژه بلدرچین نیازمند راهنمایی هستم ممنون میشم از لطفتون که در این زمینه اطلاعاتی رو در اختیارم قرار بدید با تشکر

  19 اردیبهشت 1397

  سلام
  به دلیل داشتن فیبر بالا درصد خیلی پایینی می شود استفاده کرد. برای راهنمایی بیشتر بهتر است نام ببرید.

17 فروردین 1397

سلام با تشکر از زحمات شما.
من شرایط مکانی،برای پرورش بلدرچین دارم ولی می خوام بدونم برای ابتدا با چه هجمی باید شروع کنم.متراژ مکان 200متر.و باچه امکاناتی باید استارت بزنم؟

  22 دی 1399

  سلام دوست عزیز
  اگر قصد پرورش جوجه بلدرچین گوشتی را دارید در مرحله اول از یک سوم فضا استفاده کنید و حدود 3500 عدد جوجه ریزی کنید. اگر برنامه برای گشترش کار داشتید در فواصل زمانی مختلف جوجه ریزی کنید تا همیشه بلدرچین آماده کشتار موجود داشته باشید. از آبخوری ها و دانخوری های جوجه که شرکت بلدرچین دماوند هم تولید و عرضه میکند میتوانید تا 15 روزگی جوجه ها استفاده کنید و سپس از دانخوری و آبخوری های مرغی استفاده کنید.

7 فروردین 1397

سلام ببخشیدبلدرچین درچندهفتگی شروع به تخمگذاری میکند

  24 خرداد 1397

  سلام دوست عزیز
  با توجه به شرایط نوردهی و تغذیه مناسب شروع تخمگذاری از 50 روزگی شروع میشود ولی قابلیت عرضه به بازار را ندارد. از 70 روزگی به بعد تخم بلدرچین ها قابلیت عرضه به بازار داشته و حدود 40 درصد گله تخم میگذارند.

24 اسفند 1396

باسلام وتشکراز درج مطالب فنی
اگرممکنه چاسخ سوال را به ایمیل ارسال فرمایید
گله تخم گذار بافعالیت چهارماه وبازده 85% اکنون بانوسان تخم گذاری مواجه شده واز 3500 به 2000 وسپس 2800 درحال نوسان است
آیا تولک اتفاق افتاده وگله به کشتارگاه برود یا این که با گذشت چند رو ز عادی خواهد شد . البته آیتم های استرس زا کنترل شده وظاهرا مشکلی نیست

  7 اردیبهشت 1397

  منم نمی دونم

19 بهمن 1396

سلام. من میخوام برورش بلدرچين بزنم. لطفا کمک میخوام. مشاوره 100%.جوابمو بدین ممنون میشم

  21 دی 1399

  سلام دوست عزیز
  شما ابتدا باید امکانات و شرایط خودتان را از قبیل جا و سرمایه اعلام کنید تا بر اساس آن مشاوره به شما ارائه شود. برای کسب مشاوره دقیق بهتر است با مشاورین شرکت تماس بگیرید.
  شماره تماس واحد مشاوره: 02177955451 داخلی 2