5 عامل مؤثر برای افزایش تخم گذاری بلدرچین ها

تخم گذاری بلدرچین

اگر شما هم چند وقتی هست مشغول پرورش بلدرچین هستید حتما متوجه شدید که گاها یک گله بلدرچین مولد یک نواخت تخم گذاری نمیکند و یا مقدار تخم گذاری بلدرچین ها در روز کم تر از حد انتظار است و نگهداری گله توجیه اقتصادی خود را از دست می دهد.

اینکه بلدرچین ها تولیدشان به پیک نزدیک باشد و مدت دوره تخم گذاری بلدرچین طولانی تر باشد به عوامل متعددی بستگی دارد برای بررسی بهتر این موضوع لازم است عوامل تخم گذاری بهتر را در دو دوره قبل از شروع تولید و حین تولید تقسیم و بررسی کنیم.

عوامل موثر قبل از شروع تخم گذاری بلدرچین

مهمترین دوران برای یک گله مولد از زمان هچ آغاز میشود و تا 50 روزگی ادامه پیدا میکند. دقت کنید اگر جوجه های اختصاص یافته برای گله مولد دوران جوجه کشی داخل دستگاه جوجه کشی و یا روزهای ابتدایی خارج از دستگاه با مشکلات  سپری کرده باشند در طول دوره تخمگذاری نمی توانند بازدهی بالا داشته باشند. بیشترین آسیب جوجه ها مربوط به از دست دادن آب در دوران هچر و روزهای اول تولد است. پایین بودن رطوبت هچر و در دسترس نبودن آب کافی برای جوجه بلدرچین ها در روزهای آغازین پرورش می تواند مشکل دی هیدراته شدن و یا همان کم آبی بدن را ایجاد کرده و صدمات جدی به اندام های بلدرچین وارد کند.

همچنین تغذیه مناسب این دوران در ساخت اندامی مناسب برای زمان تخم گذاری بلدرچین کمک مهمی خواهد کرد. جیره های با فقر غذایی در مواد معدنی و ویتامین ها عمر مفید تخمگذاری را قطعا کاهش خواهد داد.

عوامل موثر بر افزایش تخم گذاری بلدرچین به ترتیب اهمیت عبارتند از :

تاثیر جیره غذایی بر تخم گذاری بلدرچین ها

اولین و مهمترین عامل استفاده از دان بلدرچین مناسب و با کیفیت است. وقتی صحبت از دان بلدرچین میشود منظور یک دان با فرمولاسیون مناسب ایام تولید است که در سایز مناسب آسیاب یا پلیت شده است. برای آگاه شدن از اقلام مورد نیاز جیره غذایی بلدرچین تخم گذار و یا سایر جیره ها مثل دان بلدرچین گوشتی و دادن جوجه بلدرچین و یا دان بلدرچین مولد به مقالات مربوط  که در همین سایت قرار دادیم مراجعه کنید. به تاریخ ماندگاری دان توجه کنید اگر بهترین دان دنیا را در اختیار داشته باشید درصورت فساد و تشکیل قارچ ها داخل دان میتواند صدمات جدی به گله وارد کند و باعث تلفات و افت تولید شود.

تاثیر جیره غذایی بلدرچین بر تخم گذاری بلدرچین

در زمان نگهداری دان ها دمای محیط انبار را بین 8 تا 15 درجه قرار دهید و از تماس پرندگان وحشی و حیوانات موذی در امان نگهدارید تا بیماری ها را به گله منتقل نکنند. و مسئله مهم دیگر در توزیع جیره در فاصله های زمانی منظم در طول روز می باشد بهتر است دان مورد نیاز در 3 الی 4 نوبت با فاصله های دو تا سه ساعت در اختیار پرنده ها قرار گیرد. توجه کنید یک بلدرچین تخم گذار بالغ روزانه حدود 30 گرم دان مصرف میکند. اگر بیش از این مقدار دان در اختیار بلدرچین ها قرار گیرد موجب چاق شدن پرنده و بیماری پرولاپس شده و باعث تلفات و افت تخم گذاری بلدرچین می شود.

تاثیر آب بر تخم گذاری بلدرچین

در دسترس بودن دائمی آب با درجه حرارت مناسب بین 20 تا 25 درجه بسیار مهم است یک قطعی آب 10 ساعته می تواند تا چند روز تولید گله را تهت تاثیر قرار دهد و حتی در موارد طولانی تر باعث تلفات سنگین شود.

تاثیر آب بر تخم گذاری بلدرچین

اهمیت هوای سالن برای تخم گذاری بهتر بلدرچین ها

تهویه مناسب سالن و اکسیژن رسانی کافی باعث می شود تا بلدرچین ها کمتر با بیماری های تنفسی درگیر شوند و تولیدات بهتر و منظم تری داشته باشند. در اثر تهویه ناقص سالن تجمع گاز آمونیاک حاصل از تجمع کود می تواند آسیب جدی به تولید داشته باشد. حفظ دمای سالن به طور یکنواخت بین عدد 20 تا 25 درجه مخصوصاَ در سالن های مجهز به قفس در کف و بالای سالن بلدرچین بسیار تاثیر گذار است. استرس دمایی در طیور موجب کاهش مصرف دان و افت تولید میشود.

تاثیر برنامه نوری در تخم گذای بلدرچین

 اجرای یک برنامه نوردهی صحیح و مناسب برای بلدرچین ها  بسیار حیاتی و مهم است. به طور کلی بهتر است برنامه نوری را از قبل از دوران تولید داشته باشیم به طوری که  در آغاز رشد در حدود ۶۰ تا ۷۰ لوکس باشد و در هفته سوم به ۱۰ لوکس افزایش یابد و مدت روشنایی اعمال شده نیز حداقل ۱۶ تا ۱۸ ساعت باشد.

قابل توجه است که طبق برخی تحقیقات انجام یافته گروهی از پرورش دهندگان بلدرچین تا ۲۳ ساعت نوردهی را اعمال می نمایند و حتی در بعضی از مزارع صنعتی پرورش بلدرچین ایتالیا از برنامه ۲۴ ساعته نوردهی استفاده می شود. باید در نظر داشت که در هر حالت جهت دستیابی به حداکثر میزان تخم گذاری بلدرچین ، اعمال برنامه ۱۶ تا ۱۸ ساعت روشنایی ضروری است. همچنین مفید است بدانید براساس برخی گزارش های اعمال ۲۴ ساعت نوردهی سبب تسریع بلوغ جنسی میگردد در حالی که ۱۶ تا ۱۸ ساعت نوردهی باعث تاخیر در بلوغ جنسی می شود.

قفس بلدرچین مهمترین عامل تاثیر گذار در تخم گذاری بلدرچین

تاثیر قفس بلدرچین بر تخم گذاری بلدرچین تجهیزات مناسب نگهداری بلدرچین باید حداقل استاندارد های لازم را داشته باشند. استفاده از یک قفس بلدرچین غیر اصولی میتواند تمام زحمات شما را از بین ببرد. شیب نا مناسب قفس ها باعث صدمه به پوسته تخم ها می شود . طراحی صحیح شبکه ها و فاصله طبقات و باکس ها از هم دیگر در هوادهی به بلدرچین ها اثر گذار است. استفاده از سینی های مناسب تخلیه کود مانع تماس کود با دانخوری های طبقات پایین دست می شود. برای درک اهمیت انتخاب مناسب ترین قفس بلدرچین مقاله کاملی در این سایت قرار داده شده که مطالعه آن برای شما خالی از لطف نیست.

5 عامل مؤثر برای افزایش تخم گذاری بلدرچین ها
4.5 (90.43%) 117 votes

120 دیدگاه برای “5 عامل مؤثر برای افزایش تخم گذاری بلدرچین ها

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر شرایط تخمگذاری مناسب باشد سن تخمگذاری بلدرچین در گله ای که 50 درصد بلدرچین ها تخمگذاری کنند 60 تا 70 روز است.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بلدرچین باید ابتدا به سن بلوغ جنسی برسد تا تخمگذاری کند. سن بلوغ جنسی در بلدرچین ها حدود 50 روز است و عوامل اصلی تخمگذاری بلدرچین ها نور،تغذیه، تهویه و دما است.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   چون متغیرهای زیادی در میزان درآمد شما از پرورش بلدرچین وجود دارد نمی شود عدد دقیقی را تعیین کرد. به غیر از هزینه مکان ( آب – برق – گاز – هزینه کارگر ) بلدرچین روزانه 30 گرم دان مصرف می کند. در حال حاضر دان بلدرچین کیلویی 2600 تا 2800 تومان است و تخم خوراکی بلدرچین در هر بسته 12 عددی 2800 تا 3000 تومان است. البته تعدادی که شما در نظر دارید کم است و برای تامین هزینه ها مناسب نیست.

 1. majid.abdi گفته:

  سلام. اول تشکر می کنم بابت اینکه بسیار عالی به سوال دوستان جواب می دهید که باعث معلومات عمومی ما هم میشود سوال. من حدود صد عدد بلدرچین ماده دارم که در روی زمین نگهداری می کنم الان 26 روزه هستن وقتی شروع به تخم گذاری کنن ایرادی نداره که روی زمین هستند ایا خودشان تخم ها رو نمیخورن ممنون مهندس عزیز.مجید عبدی.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   برای این تعداد مشکلی به وجود نمی آید. فقط تخم بلدرچین ها را سریعتر بردارید که کمتر کثیف و شکسته شوند. در صورت شکسته شدن توسط پرنده خورده می شوند.

 2. محمد گفته:

  سلام وخسته نباشید
  من برای بلدر چین ها دان از مغازه تهیه میکنم خوبه یانه
  من ۲عدد ماده دارم که ماشاالله هر کدوم یکی میزارن
  ولی ممکنه هر روز نزارن میشه راهنمایی کنین
  قفس هم براین عوامل شرطه
  من قفسم بالا پشتبان هست فقط در طی روز نور هست خوبه
  چه دانی برای تخم گذاری مناسب است
  ببخشید تعداد سوال هایم زیاد است ببخشید
  یه راهنمایی برای تعداد ۲۰ تا۳۰ تاهم بدید که چه میشه کرد
  باتشکر

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   چون تخمگذاری بلدرچین های شما خوب است احتمالا باید دان آن ها خوب باشد. از نظر نوردهی حدود 16 تا 17 ساعت احتیاج دارند. نگهداری بلدرچین در تعداد پایین احتیاج به قفس نیست.

 3. جمال گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  آیا در گله اصلاح نژاد تخمگذار خوراکی بلدرچین نیازی به بودن نر برای تحریک کردن مدت زمان بیشتر لازم هست؟
  مثلا میگن تو گله تخمگذار نطفه دار هر ۳تا ماده یک نر باید باشه ولی من از جایی شنیدم در گله تخمگذار خوراکی هر ۶تا یه نر باید باشه تا به مدت یک سال تخمگذاری کنه آیا این اطلاعات درسته یا نه؟دلیل علمیشو اگه امکانش هست بگید.
  بهترین گله اصلاح نژاد تا چه زمان میتونه تخم تولید کنه؟
  اگه به سوالاتم پاسخ بدید و به ایمیل من ارسال کنید ممنون میشم❤

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اطلاعاتی که در اختیار شما قرار داده اند صحت ندارد و گله بلدرچین تخمگذار خوراکی احتیاجی به پرنده نر ندارد. بلدرچین ماده هر زمان به سن بلوغ جنسی برسد تخم گذاری را شروع می کند. از نظر علمی و دامپزشکی در ایران هیچ گله بلدرچین اصلاح نژاد شده در حال حاضر وجود ندارد و شما می توانید از جهاد کشاورزی و دامپزشکی استعلام بگیرید.

 4. احمد گفته:

  سلام من ۵۰تا بلدرچین دارم که۴تاش نرن و بقیه ماده الان فکر کنم ۴ماهشون باشه ولی فقط دوتاشون تخم میزارن علتش چیه که بقبه تخم نمیزارن دان مخصوص بهشون میدم و نوردهیشم نوردهی طبیعیه چون قفسشون داخل حیاطه زیر یه سایبون

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بلدرچین برای تخمگذاری به تغذیه، نور و دمای مناسب نیاز دارد. بررسی کنید احتمالا یکی از این موارد دچار اشکال است. برای جیره غذایی مناسب بلدرچین تخمگذار می توانید به بخش دانلود دفترچه راهنما مراجعه کنید و دفترچه را دانلود کنید و به بخش جیره غذایی مراجعه کنید.

 5. T.tannaz.B گفته:

  سلام
  من دوتا بلدرچین دارم توی قفسشون همیشه غذا هست اشکالی که ندارد همیشه غذا داشته باشند و می خواستم بدونم وقتی تخم گذاشتن باید همون موقع بردارم یا چند روز بعدش؟؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   این که همیشه در قفس بلدرچین ها غذا باشد مشکلی ندارد. بهتر است ساعات تخمگذاری بلدرچین ها را بدانید و از نظر سالم ماندن تخم بهتر است زودتر تخم بلدرچین ها برداشته شود.

 6. Moein گفته:

  یه سوال داشتم من ۵ تا بلدرچین دارم که الان تویه کانال کولر داخل حیاط هستن زیرشونم با خاک ریختیم نوردهی ام خیلی کم دارن به چه علت تخم نمیزارن؟؟؟؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   در بلدرچین های ژاپنی که رنگ خاکی دارند از حدود 15 روزگی به بعد پرهای روی سینه پرنده ماده به صورت خالدار است و پرنده نر تقریبا قهوه ای رنگ است.
   بقیه رنگ ها تقریبا تا زمان بلوغ پرنده باید صبر کنید که مشخصه بلدرچین نر آوازخوانی و مشخصه دیگر بالای معقد پرنده نر متورم است و با کمی فشار کف از آن خارج می شود.

 7. امید حلاج گفته:

  سلام وقت بخیر من بیست عدد خریدم که الان دوماهه ولی هنوز تخم نذاشتن جاشون مناسبه غذا و ابم دارن داعم ولی شبا از ساعت ۸ تا صبح ساعت ۸ براشون لامپ روشن میکردم بعد یه مدت به محض اینکه لامپ روشن میشد شروع به پریدن میکردن منم یک هفتهس روشن نمیکنم میشه دلیل تخم نگذاشتشون رو بگین

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   شما باید روشنایی 17 ساعت را به صورت دائم قرار دهید و 7 ساعت بعدی را خاموش کنید. نوع نور دهی شما دچار مشکل است. البته تغذیه هم جزو اصلی ترین عوامل است.

 8. صادق گفته:

  سلام من پنج تا بلدرچین با پنج عدد جوجه مرغ در یک قفس نگهداری میکنم آیا وجود جوجه مرغ باعث عدم تخم گذاری بادرچین میشه ؟؟؟ و چه‌ چیزهایی در قفس بلدزچین باید تعبیر بشه مثلا سطل شن واجبه؟؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بهتر است قفس ها از هم جدا باشد ولی اگر قرار است بلدرچین ها و مرغ ها کنار هم باشند فضای بیشتری در اختیار پرندگان قرار دهید. بهتر است کف قفس از پوشال استفاده شود و دان کامل در اختیار پرنده قرار گیرد و معمولا در این نوع دان ها صدف برای پرنده موجود است ولی اگر از غذاهای غیر معمول استفاده می کنید قرار دادن کمی سنگ ریزه خوب است.

 9. حسینی گفته:

  سلام ایا از دان سوپر استارتر میشود به طور مداوم جهت بلدرچین تخم گذار استفاده کرد و اینکه بازده کم می تواند دلیل استفاده از این دان باشد .
  در حال حاظر به علت تعداد کم امکان ساخت غذا برایم وجود ندارد

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   خیر. دان سوپر استارتر مناسب جوجه های یک تا چند روزه است و با بزرگ شدن جوجه ها دان تغییر می کند. حتما یکی از دلایل کاهش تخمگذاری بلدرچین ها، تغذیه است. شما باید از دان بلدرچین تخمگذار یا حداقل دان مرغ تخم گذار استفاده کنید.

 10. سعید گفته:

  سلام.من ۴ عدد بلدرچین دارم توی قفس که از ابخوری مخصوص و دانخوری مخصوص استفاده کردم براشون …به تازگی تخم گزاشتنو نمیدونم کدومشون گزاشته ولی کف قفس خاک هست که همونجا تخم گزاشتن…سوال من اینه که چرا روی تخم نمیشینه؟سوال دومم اینه که چرا این چهارتا هیچ توجهی به تخم‌ندارنو توی رفتو آمد قفس هی تخمو مثل توپ فوتبال اینطرف اون طرف میکنن….؟؟؟؟!! و اینکه خوندم بایدتعداد زیاد بزاره بعد بشینه روشون اما اینا رحم ندارن تخم خراب میشهوتو این هوا…قفس توی بیرون از خانه و محیط بازه…

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بلدرچین ها در اسارت روی تخم نمی خوابند و به اصطلاح کرچ نمی شوند و معمولا جای خاصی هم برای تخمگذاری در قفس ندارند. تخم بلدرچین ها باید روزانه جمع آوری و در صورت کرچ شدن به تعدادی که زیر پرنده جا می شود برای پرنده قرار داده شود.

 11. سید جواد گفته:

  سلام.وقت بخیر.
  حدود ۸۰ تا بلدرچین دارم.تقریبا الان هفت ماهه از تخم بیرون اومدن .اوایل روزی حدود سی تا تخم میذاشتن ولی الان روزی ۶ الی ۷ تا تخم میذارن.روی پشت بوم یه قفس بزرگ زدم و داخل قفس یه خونه کوچیک تر که داخلش آزادانه میچرخن.از نظر نوردهی لامپ دارن ولی روشن نمیکنم فقط نور طبیعی هستش و اینکه فضای آزاد باعث کاهش تخم میشه یا نه.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   یعنی زمانی که پرنده آماده است که روی تخم ها بخوابد تا تخم بلدرچین ها تبدیل به جوجه شوند.

 12. سعید بهرامی گفته:

  سلام من30عدد بلدرچین دارم الان 10روزه خریدم اما تخم نمیزارن.میشه بگید چه دانی بهشون بدم
  الان سبوس ذرت اسیاب شده پلیت وسویا میدم بهشون..نظرتون چطوره در مورد دانشون
  نورم روزی15ساعت مفید (نور لامپ)دارن

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   برای تخمگذاری بلدرچین ها از جای معتبر دان بلدرچین تخمگذار یا دان مرغ تهیه کنید و فقط از همان استفاده کنید. میزان نوردهی را هم تا 17 ساعت برسانید.

 13. Reza گفته:

  سلام .یک هفته است که چهل تا بلدرچین خریدم ولی هیچ تخمی نداشتن. غذای کافی و مناسب بهشون میدم .آب هم همیشه دارن .دمای مناسب .تهویه همچی دارن .لطفا راهنمایی کنید

 14. مبین گفته:

  سلام وقتتون بخیر خسته نباشین
  ببخشید من ۱۰۰۰ تا بلدرچین تخمگذار دارم شروع اولیشون دان پلیت بود تخم گذاریشون بالای ۸۰ درصد بود حالا بدلیل اینکه لای قفس گیر میکردن بقیه هم با نوک تموم میخوردنش بغیره اون دیگه چیز مشکوکی نبود حالا دانشو عوض کردم معمولیه بعد یه هفته ۴ تاشون نیوکاسل گرفتن ۲۰ تاشونم اصن هیچی نمیخورن دارن تلف میشن زحمت نباشه میتونین یه فرمول دان با کیفیت تخمگذاری واسم بفرستین ممنون میشم البته کارخانه پلیت هستش ولی واسه بلدرچین فرمولشو نداره تولید کنه با عرض پوزش یکم زیادی توضیح دادم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   در کدام شهر هستید؟
   پیشنهاد می کنیم جهت فروش تخم بلدرچین های خود از شبکه های اجتماعی، دیوار و شیپور استفاده کنید. از افرادی که تخم مرغ پخش می کنند هم می توانید استفاده کنید. چون فعلا هوا خوب است تا 20 روز هم می شود تخم بلدرچین را نگهداری کرد. البته بیشتر هم می شود ولی تا پخش بشود و دست مصرف کننده هم برسد کمی زمان می برد.

 15. محسن گفته:

  با سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتون
  سوالی داشتم
  من در پشت بام خونمون بلدرچین نگه میدارم سه تا ماده یه نر
  یکی از ماده هارو از اقوام گرفتم که تنها نگه میداشت و هر روز تخم میذاشت
  سه تای دیگه رو از بیرون خریدم
  از وقتی که اوردم خونه ماده ای که تخم میذاشت دو بار گذاشت دیگه نذاشت
  الان حدود دو هفته ست که هیچکدوم تخم نمیذارن
  خاستم بپرسم مشکلشون چیه
  همونطور که گفتم بلدرچینامو پشت بام نگه میدارم و با سبد میوه براشون لونه درست کردم و داخل یه تشت بزرگ شن و ماسه ریختم
  غذاشونم معمولا دونه پارس، گندم، کاهو خیار و نون خشک بعضی وقتا میدم.
  روزی سه مشت دونه پارس با مقداری گندم و کاهو خیار میذارم لونه شون
  یه قسمتی از لونه شونم چادر کشیدم تا افتاب مستقیم یا بارون نزنه بقیش بازه
  اگه میشه راهنماییم کنین تا بدونم مشکلشون چیه که تخم نمیذارن
  راهنمایی بیشتر بدین ممنون میشم
  تشکر

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   از 16 تا 17 ساعت روشنایی و دان تخم گذار استفاده کنید تا تخمگذاری بلدرچین ها بهبود پیدا کند.
   زمانی که پرنده جا به جا می شود دچار استرس می شود و به صورت موقت تخمگذاری بلدرچین قطع می گردد. اگر شرایط را مناسب کنید مجددا تخمگذاری خواهند کرد. البته دمای حدود 21 تا 27 درجه سانتی گراد هم لازم دارند.

 16. عباس تجویدی گفته:

  سلام. وقت بخیر. من میخوام به تازگی به پرورش بلدرچین رو بیارم. بنظرتون با پرورش تخم گذار شروع کنم یا گوشتی؟
  با چه تعدادی شروع کنم؟ چقدر سرمایه لازم دارم برای پرورش بلدر چین؟
  مساحت مورد نیازم چقدر باید با‌شه؟
  ممنون. موفق و موید باشید

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بستگی به سرمایه و مقدار فضای سرپوشیده شما دارد. برای 3 تا 4 هزار عدد تخمگذاری بلدرچین ها حدود 100 تا 150 متر فضا و حدود 60 تا 70 میلیون سرمایه نیاز است.

 17. مبین گفته:

  سلام..من هشت تا بلدرچین تخم گذار دارم..یک لحظه بی دان هم نیستند آب مناسبی هم دارند 24ساعت لامپ هم روی سرشون هست اما فقط روزی دو تا تخم دارم..
  فقط دارم هزینه میدم میشه راهنمایی کنید..تهویه مناسب هم دارن

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   برای تخمگذاری بلدرچین باید برنامه نوری مناسب آن را رعایت کنید و نیازی به 24 ساعت روشنایی نیست. پیشنهاد می کنیم از 16 ساعت روشنایی و 8 ساعت خاموشی استفاده کنید. در ضمن بیشتر از نیاز نباید دان در اختیار پرنده قرار دهید هر پرنده حدود 30 تا 35 گرم دان نیاز دارد. همچنین به کیفیت دان نوجه کنید تا تمام نیازهای غذایی بلدرچین تخمگذار را تامین کند.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   تخم بلدرچین را در دستگاه های جوجه کشی قرار می دهند و تولید جوجه می کنند ولی بلدرچین هایی که به صورت انبوه تولید می شوند اصطلاحا کرچ نمی شوند.

 18. حجت گفته:

  سلام
  من میخام تو حیاط خونمون20متر میباشه پرورش بلدرچین واسه تخم گذاری را بندازم لطفا راهنمایی کامل کنین وچه لوازمی بایس تهیه کنم البته تو شهر میخام این کارو بکنم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   به 2 نکته زیر توجه کنید
   1- این کار احتیاج به فضای سر پوشیده و قابل کنترل از نظر دما و نور دارد.
   2- چنین کاری نباید در اظراف منازل مسکونی انجام شود. چون بوی تولید شده از این پرنده ها اطرافیان را دچار مشکل می کند.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر منظور شما این است که هر نوع بلدرچین نر می تواند با بلدرچین ماده ای جفت گیری کند و رنگ و نژاد مهم نیست بله می تواند.

 19. مهدی امینی گفته:

  باعرض سلام وخسته نباشید من یه گله50تایی بلدرچین دارم که داخل انباری داخل قفس نگهداری میکنم میخواستم بدانم برای نورازچه لامپی استفاده کنم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   از لامپ های کم مصرف که برای روشنایی منازل استفاده می شود می توانید استفاده کنید. ولی شدت نور زیاد نباشد.

 20. فرید گفته:

  با سلام . جناب من یه اکواریوم ده میل دو متری دارم با عرض شصت. روشم کلا بازه . ی نور کوچولوم روش هست همیشه روشنه. این اکواریومو دکور کنم مخصوص بلدرچین .میشه از این مینیاتوریا توش نگهداری کنم؟ و اینکه تو اکواریوم هم تخم میتونن بزارن؟ ممنون میشم جواب بدین

  • manager گفته:

   سلام فرید عزیز
   آکواریوم مکان مناسبی برای نگهداری و تخمگذاری بلدرچین نیست. محل نگهداری باید به شکلی باشد که تهویه صورت بگیرد و هوا جریان داشته باشد.

 21. Karim گفته:

  سلام وقت بخیر خسته نباشید .
  در فرمول دان نوشته سویا . برای تولید دان از خود سویا استفاده کنیم‌ یا کنجاله سویا
  ممنون میشم‌اگر‌راهنمایی کنید
  با سپاس از لطف و سایت خوبتون

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   در فرمول دان بلدرچین تخمگذار ترجیحا بهتر است از سویا استفاده کنید ولی در صورت موجود نبودن در بازار و یا اختلاف قیمت زیاد با نظر کارشناس تغذیه طیور امکان تغییر به کنجاله سویا ممکن است.

 22. پدرام گفته:

  با سلام
  یه سوال داشتم از حضورتون،
  بلدرچین را میشود علاوه بر فضای بسته با نور مناسب در بعضی از ساعات در فضای باز محصور نیز پروش داد؟

 23. Amir گفته:

  سلام دوست عزیز چند سوال دارم درمورد بلدچین
  1ایا بلدرچین کرچ میشود ؟؟؟؟ چگونه
  2بلدرچین چند سال عمر میکند؟؟؟؟
  3قیمت بلدرچین هر قطعه بلدرچین چقد است؟؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدید
  اخه میخوام به این تازگی ها حدود 50قطعه بلدرچین بخرم
  4چند عدد ماده و چند عدد نر بخرم اگه 50تا باشن؟؟؟
  ممنون از سایت خوبتون

  • manager گفته:

   سلام امیر عزیز
   بلدرچین هایی که در ایران هستند خیلی به ندرت کرچ می شوند و انقدر کم است که بهتر است بگوییم کرچ نمی شوند.
   بلدرچین حدود 4 تا 5 سال عمر می کند ولی در زمان بهره وری از زمان تخمگذاری 7 تا 8 ماه می شود.
   قیمت بلدرچین در حال حاضر به صورت عمده حدود 3500 تومان است.
   یک عدد بلدرچین نر برای 3 تا 4 ماده کافی است.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   مهم این است که قبلا میزان تخمگذاری بلدرچین های شما چقدر بوده است. اگر کمتر از 7 ماه است می تواند از تغذیه، نور، استرس و یا سرما باشد که باید این عوامل را بررسی کنید.

 24. Mr Launa گفته:

  سلام وعرض ادب!من چون مرغ تخمی توخونه زیاد دارم یک کیسه دان استاندارد مخصوص تخمگذاری براشون خریدم آیا همین خوراک برای بلدرچین تخمی هم مفیده یانه؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر دان با کیفیتی باشد و از کارخانه معتبر تهیه کرده باشید مناسب است. در طولانی مدت ممکن است دچار کمبودهایی باشد که با توجه به تخمگذاری بلدرچین ها اگر لازم شد کمی بالانس شود.

 25. مظهر گفته:

  سلام خسته نباشید من سی قطعه بلدرچین که ازتخم اومدن بیرون بزرگشون کردم ولی تو شهر ما قفس بلدرچین نیست ولی یه جایی براشون درست کردم توی انبار زیرشون ماسه ریختم و لامپ صدی هم همیشه رو سرشون روشنه الان دوهفته سن دارن اگر همینجوری ادامه بدم و جداشون نکنم همونجا تخمگذاری میکنن ؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   احتیاج به جداسازی ندارد. فعلا تا حدود 40 روزگی بعد کم کم روزی نیم ساعت در هفته اول و بعد یک ساعت تا خاموشی به 7 تا 8 ساعت و روشنایی 16 تا 17 ساعت برسد. به ازا هر 3 تا 4 ماده 1 نر نگهداری کنید.

 26. امین گفته:

  با سلام
  ممنون از پاسخ هاتون من به جواب خیلی از سوالاتم رسیدم
  نوشته بودین واسه تخم باید حتما بلدرچین داخل قفس باشه.
  شرایط و اندازه قفس مناسب و نسبت تعداد به اندازه قفس رو میتونید بیان بفرمایید

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   شما می توانید از الگوی قفس های بلدرچین دماوند جهت اندازه گیری حساب کنید و تناسب ببندید.
   1 متر طول / 30 سانتی متر عرض / 25 سانتی متر ارتفاع

 27. رجایی گفته:

  سلام 4 تا بلدرچین مدتی بود پر ریزی داشت عاقبت از بین رفت. علت از بین رفتنشان چی بوده امکان دارد بلدرچین های دیگر هم ازبین بروند

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   ابتدا باید علت پرریزی بلدرچین ها را پیدا کنید. پرریزی دلایل مختلفی از جمله: سن پرنده، تغذیه، استرس (گرمایی، سرمایی، صدا و…) دارد. اگر علت مشخص و برطرف نشود احتمال دارد بقیه بلدرچین ها نیز تلف شوند.

 28. عیوض گفته:

  سلام.ببخشید بلدرچینای من وختی با هم توی قفس میزارمشون‌بلدرچین نر همچین نوک میزنه ک من میترسم جداشون میکنم.عایا این علائم جفت گیریه؟با هم بزارمشون یا جدا کنم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   معمولا برای نگهداری بلدرچین از یک نر و سه الی چهار ماده استفاده می کنند. احتمالا بلدرچین نر که شما دارید زودتر به بلوغ جنسی رسیده است. اگر چند روز جدا باشد ولی در کنار هم تا ماده هم کمی آماده شود بهتر است. اگر از نور مصنوعی و لامپ استفاده می کنید از شدت نور کم کنید.

 29. حسین گفته:

  سلام ، من دو عدد بلدرچین ماده و یک نر دارم، ماده ها روزی یکی تخم میزاشتن ، بلدرچین نر چون ماده هارو اذیت میکرد و با نوکش میزد سر ماده هارو زخمی میکرد عوضش کردم بجاش ماده گرفتم ، بعد از چند روز ماده ها از تخم افتادن و دیگه تخم نمیزارن ، نمیدونم برای اینکه دیگه بلدرچین نر نیست تخم نمی گزارند یا اینکه الان رفتیم تو فصل زمستان که هوا سرد شده و روز ها کوتاه شده از تخم افتادن ؟ باید چکار بکنم که دوباره به تخم بیافتند؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   کاهش تخم گذاری بلدرچین های شما مربوط به داشتن یا نداشتن بلدزچین نر نمی باشد. دلایل عمده آن مربوط به همان مسائلی که خودتان اشاره کردید می باشد. پیشنهاد می کنیم اگر برایتان امکان دارد مکان بلدرچین ها را گرم کنید (دمای بین 22 تا 28 درجه سانتی گراد) و 16 تا 17 ساعت روشنایی دهید.

 30. علیرضا گفته:

  سلام
  ممنونم از اینکه پاسخگو هستین
  50 عدد بلدرچین ماده تخمگذار دارم و میانگین روزانه 30 عدد تخم میزارن ، اولین سوالم اینکه تخمگذاریش خوبه یا کمه ؟
  سوال دومم اینکه میخوام در طول روز دو بار بهش ن نور بدم اخه شنیدم اگه اینکارو بکنم روزانه 2 تا تخم میزارن ، صحت داره ؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   میزان تخمگذاری که فرمودید در حد متوسط است. ولی چون اشاره به دان و سن پرنده نکرده اید دقیقا نمی شود گفت این میزان خوب هست یا نه.
   در مورد نور شما باید تا 17 ساعت نور یکسره بدهید و بعد تا 24 ساعت خاموشی دهید.
   این که شنیده اید دو بار نور دادن در طول روز باعث می شود بلدرچین ها 2 تخم بگذارند نیز اصلا صحت ندارد و در مورد هیچ پرنده ای صدق نمی کند.

   • علیرضا گفته:

    سن پرنده 60 روزه هست
    دان رشد 2 بهشون میدم
    یه سوال دارم اینکه پرنده های نر همدیگه رو در حد زخمی کردن نوک میزنن و بعضیا هم یه چشمشون کور شده ، علتش چیه ؟
    (فاصله لامپ تا قفس یک متر هست)

    • manager گفته:

     سلام دوست عزیز
     در حال حاضر دان تخمگذار بلدرچین دهید. شدت نور را کم کنید و در 24 ساعت 16 تا 18 ساعت نوردهی کنید. مقدار نر به ماده را هم رعایت کنید.

 31. محمد سعید زارعی گفته:

  سلام:
  من یک قفس مکانیزه 33 عددی با 30 قطعه بلدرچین تهیه کرده ام که حدود سه هفته است شروع به تخم گذاری کرده اند. با توجه به اینکه غذای کافی و پرتئین دار در اختیارشان می گذارم چند روزی است که موقع تخم گذاشتن بقیه به پشت آن که در حال تخم گذاری است نوک زده وآنرا بشدت زخمی و اغلب باعث تلف شدن میشوند. لطفاً راهنمائی بفرمائید.ممنون می شوم.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر بلدرچین ها مشکل غذایی ندارند، نور سالن را کم کنید و در 24 ساعت حدود 16 تا 17 ساعت نوردهی انجام دهید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   چیزی که شما مطرح کردید کمی کلی است. برای این که بتوانیم شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی کنیم نیاز هست تا اطلاعات بیشتری در اختیار داشته باشیم. آیا بلدرچین های شما قبل از این مورد علائم دیگری نداشتند؟ اطلاعاتی در مورد تعداد، سن و تغذیه پرندگان نیز بدهید. پیشنهاد می کنیم جهت کسب مشاوره تلفنی با شماره تلفن 02177955451 داخلی 105 تماس حاصل فرمایید.

 32. علی گفته:

  باسلام و خسته نباشید و تشکر برای مطالب بسار اموزند شما میخواستم بپرسم از حضورتاکن برای تهیه یه قفس استاندارد باید از چه شرکتی تهیه کنم من برای شورع میخوام با 300 عدد شروع کنم این میتونه یه شروع خوبی باشه

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر قصد دارید 300 عدد بلدرچین فقط جهت پرورش و کشتار نگهداری کنید نیازی به قفس ندارید و برای تخمگذاری باید قفس تهیه کنید. اگر مشتری محلی دارید و توانایی این را دارید که محصول تولیدی خود را مستقیما به مصرف کننده عرضه کنید این مقدار برای شروع نسبتا خوب می باشد. شرکت بلدرچین در حوزه تولید قفس با کیفیت بلدرچین فعالیت دارد و شما می توانید جهت سفارش با واحد فروش تماس بگیرید.

 33. محمدرضا گفته:

  من یه قفسی درست کردم دو طبقه ارتفاع طبقه هم زیاد .طول دو و نیم و عرض یک متر.ب نظرتون چن تا میشه بلدرچین تخم گذار پرورش داد.از نظر نور و لامپ و عایق بودن هم تامینه. من فقط میخام درآمد کمی در حد پول تو جیبی به دست بیارم.نظر خودتون رو بگین و راهنمایی هاتون رو ممنون میشم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   لطفا به شماره تلگرام 09191015546 عکس قفس خود را ارسال کنید تا توسط کارشناسان بررسی شود. سپس به شماره تلفن 02177955451 داخلی 105 تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بلدرچین ها در شرایط خوب از نظر دما، تهویه و تغذیه بعد از گذشت 7 ماه از اولین تخمگذاری، حدودا بین 130 تا 150 عدد تخمگذاری دارند.

 34. احمد آئینی گفته:

  بسیار عالی و جامع است ولی برای افراد مبتدی بهتر است که استلاحات هچ و هچر و از این قبیل کلمات توضح داده شود

 35. مهرداد نادری گفته:

  سلام میخواستم بپرسم آیا بلدرچین درباغچه که دور آن را طوری بگیریم وکمی هم آفتاب باشه دوام میاره یا فقط باید یه جای سایه مانند و توی قفس باشه واز نور چراغ استفاده بشه ؟ومثل مرغ نمیشه نگهداریش کرد؟!

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بله امکان نگهداری بلدرچین ها مثل مرغ های بومی تا حدودی وجود دارد. باید جای مورد نظر با توری خوب محصور شود تا هم پرنده فرار نکند و هم حیواناتی مثل گربه و… آسیبی به آن ها نرساند. ولی از نظر تخمگذاری بهره وری ندارند.

 36. احمد گفته:

  سلام ببخشید من هفته پیش دوتا بلدرچین ماده گرفته بودم که چند روزی هست یکی ازشون داره از حالت تولکی در میاد و پر در میاره می خاستم ببینم که چه مدت طول میکشه که زمانی از حالت تولک بودن در اومد تخم بگزاره آب و دان مناسب در اختیار دادرند

 37. فربد گفته:

  سلام من دوروزه دوتابلدرچین خریدم جثه بزرگ دارندولی هنوزتخم نزاشتن نمیدونم چندروزشونه چطوربفهمم که کی تخم میزارن؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اول شما باید مطمئن شوید که بلدرچین ها ماده هستند که برای اطمینان می توانید آن ها را به یک متخصص یا پرورش دهنده طیور نشان دهید. دوم شرایط نگهداری و مواد غذایی در تخم گذاری بلدرچین ها خیلی مهم هستند.

 38. علی رضا پناهی گفته:

  سلام اگه میشه جواب بدید من تو خونه بلدرچین دارم تو قفس نگهداری میکنم چی باید بزارم که بره روش تخم بزاره

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر قفس این قابلیت را دارد که کف آن پوشال قرار دهید این کار را انجام دهید. در غیر اینصورت بلدرچین ها مثل مرغ ها نیستند که جای خاصی تخم بگذارند ولی امکان دارد در قفس های کوچک عادت کنند و در جای خاصی تخم بگذارند که شما میتوانید در یک قسمت مقداری پوشال قرار ذهید.

 39. مهران دزفولی گفته:

  با سلام در رابطه با استفاده از پسماند کشاورزی در خوراک طیور به ویژه بلدرچین نیازمند راهنمایی هستم ممنون میشم از لطفتون که در این زمینه اطلاعاتی رو در اختیارم قرار بدید با تشکر

  • manager گفته:

   سلام
   به دلیل داشتن فیبر بالا درصد خیلی پایینی می شود استفاده کرد. برای راهنمایی بیشتر بهتر است نام ببرید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به شرایط نوردهی و تغذیه مناسب شروع تخمگذاری از 50 روزگی شروع میشود ولی قابلیت عرضه به بازار را ندارد. از 70 روزگی به بعد تخم بلدرچین ها قابلیت عرضه به بازار داشته و حدود 40 درصد گله تخم میگذارند.

 40. حسین آبادی گفته:

  باسلام وتشکراز درج مطالب فنی
  اگرممکنه چاسخ سوال را به ایمیل ارسال فرمایید
  گله تخم گذار بافعالیت چهارماه وبازده 85% اکنون بانوسان تخم گذاری مواجه شده واز 3500 به 2000 وسپس 2800 درحال نوسان است
  آیا تولک اتفاق افتاده وگله به کشتارگاه برود یا این که با گذشت چند رو ز عادی خواهد شد . البته آیتم های استرس زا کنترل شده وظاهرا مشکلی نیست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *