۵ عامل مؤثر برای افزایش تخم گذاری بلدرچین ها

تخم گذاری بلدرچین

اگر شما هم چند وقتی هست مشغول پرورش بلدرچین هستید حتما متوجه شدید که گاها یک گله بلدرچین مولد یک نواخت تخم گذاری نمیکند و یا مقدار تخم گذاری بلدرچین ها در روز کم تر از حد انتظار است و نگهداری گله توجیه اقتصادی خود را از دست می دهد.

اینکه بلدرچین ها تولیدشان به پیک نزدیک باشد و مدت دوره تخم گذاری بلدرچین طولانی تر باشد به عوامل متعددی بستگی دارد برای بررسی بهتر این موضوع لازم است عوامل تخم گذاری بهتر را در دو دوره قبل از شروع تولید و حین تولید تقسیم و بررسی کنیم.

عوامل موثر قبل از شروع تخم گذاری بلدرچین

مهمترین دوران برای یک گله مولد از زمان هچ آغاز میشود و تا ۵۰ روزگی ادامه پیدا میکند. دقت کنید اگر جوجه های اختصاص یافته برای گله مولد دوران جوجه کشی داخل دستگاه جوجه کشی و یا روزهای ابتدایی خارج از دستگاه با مشکلات  سپری کرده باشند در طول دوره تخمگذاری نمی توانند بازدهی بالا داشته باشند. بیشترین آسیب جوجه ها مربوط به از دست دادن آب در دوران هچر و روزهای اول تولد است. پایین بودن رطوبت هچر و در دسترس نبودن آب کافی برای جوجه بلدرچین ها در روزهای آغازین پرورش می تواند مشکل دی هیدراته شدن و یا همان کم آبی بدن را ایجاد کرده و صدمات جدی به اندام های بلدرچین وارد کند.

همچنین تغذیه مناسب این دوران در ساخت اندامی مناسب برای زمان تخم گذاری بلدرچین کمک مهمی خواهد کرد. جیره های با فقر غذایی در مواد معدنی و ویتامین ها عمر مفید تخمگذاری را قطعا کاهش خواهد داد.

عوامل موثر بر افزایش تخم گذاری بلدرچین به ترتیب اهمیت عبارتند از :

تاثیر جیره غذایی بر تخم گذاری بلدرچین ها

اولین و مهمترین عامل استفاده از دان بلدرچین مناسب و با کیفیت است. وقتی صحبت از دان بلدرچین میشود منظور یک دان با فرمولاسیون مناسب ایام تولید است که در سایز مناسب آسیاب یا پلیت شده است. برای آگاه شدن از اقلام مورد نیاز جیره غذایی بلدرچین تخم گذار و یا سایر جیره ها مثل دان بلدرچین گوشتی و دادن جوجه بلدرچین و یا دان بلدرچین مولد به مقالات مربوط  که در همین سایت قرار دادیم مراجعه کنید. به تاریخ ماندگاری دان توجه کنید اگر بهترین دان دنیا را در اختیار داشته باشید درصورت فساد و تشکیل قارچ ها داخل دان میتواند صدمات جدی به گله وارد کند و باعث تلفات و افت تولید شود.

تاثیر جیره غذایی بلدرچین بر تخم گذاری بلدرچین

در زمان نگهداری دان ها دمای محیط انبار را بین ۸ تا ۱۵ درجه قرار دهید و از تماس پرندگان وحشی و حیوانات موذی در امان نگهدارید تا بیماری ها را به گله منتقل نکنند. و مسئله مهم دیگر در توزیع جیره در فاصله های زمانی منظم در طول روز می باشد بهتر است دان مورد نیاز در ۳ الی ۴ نوبت با فاصله های دو تا سه ساعت در اختیار پرنده ها قرار گیرد. توجه کنید یک بلدرچین تخم گذار بالغ روزانه حدود ۳۰ گرم دان مصرف میکند. اگر بیش از این مقدار دان در اختیار بلدرچین ها قرار گیرد موجب چاق شدن پرنده و بیماری پرولاپس شده و باعث تلفات و افت تخم گذاری بلدرچین می شود.

تاثیر آب بر تخم گذاری بلدرچین

در دسترس بودن دائمی آب با درجه حرارت مناسب بین ۲۰ تا ۲۵ درجه بسیار مهم است یک قطعی آب ۱۰ ساعته می تواند تا چند روز تولید گله را تهت تاثیر قرار دهد و حتی در موارد طولانی تر باعث تلفات سنگین شود.

تاثیر آب بر تخم گذاری بلدرچین

اهمیت هوای سالن برای تخم گذاری بهتر بلدرچین ها

تهویه مناسب سالن و اکسیژن رسانی کافی باعث می شود تا بلدرچین ها کمتر با بیماری های تنفسی درگیر شوند و تولیدات بهتر و منظم تری داشته باشند. در اثر تهویه ناقص سالن تجمع گاز آمونیاک حاصل از تجمع کود می تواند آسیب جدی به تولید داشته باشد. حفظ دمای سالن به طور یکنواخت بین عدد ۲۰ تا ۲۵ درجه مخصوصاَ در سالن های مجهز به قفس در کف و بالای سالن بلدرچین بسیار تاثیر گذار است. استرس دمایی در طیور موجب کاهش مصرف دان و افت تولید میشود.

تاثیر برنامه نوری در تخم گذای بلدرچین

 اجرای یک برنامه نوردهی صحیح و مناسب برای بلدرچین ها  بسیار حیاتی و مهم است. به طور کلی بهتر است برنامه نوری را از قبل از دوران تولید داشته باشیم به طوری که  در آغاز رشد در حدود ۶۰ تا ۷۰ لوکس باشد و در هفته سوم به ۱۰ لوکس افزایش یابد و مدت روشنایی اعمال شده نیز حداقل ۱۶ تا ۱۸ ساعت باشد.

قابل توجه است که طبق برخی تحقیقات انجام یافته گروهی از پرورش دهندگان بلدرچین تا ۲۳ ساعت نوردهی را اعمال می نمایند و حتی در بعضی از مزارع صنعتی پرورش بلدرچین ایتالیا از برنامه ۲۴ ساعته نوردهی استفاده می شود. باید در نظر داشت که در هر حالت جهت دستیابی به حداکثر میزان تخم گذاری بلدرچین ، اعمال برنامه ۱۶ تا ۱۸ ساعت روشنایی ضروری است. همچنین مفید است بدانید براساس برخی گزارش های اعمال ۲۴ ساعت نوردهی سبب تسریع بلوغ جنسی میگردد در حالی که ۱۶ تا ۱۸ ساعت نوردهی باعث تاخیر در بلوغ جنسی می شود.

قفس بلدرچین مهمترین عامل تاثیر گذار در تخم گذاری بلدرچین

تاثیر قفس بلدرچین بر تخم گذاری بلدرچین تجهیزات مناسب نگهداری بلدرچین باید حداقل استاندارد های لازم را داشته باشند. استفاده از یک قفس بلدرچین غیر اصولی میتواند تمام زحمات شما را از بین ببرد. شیب نا مناسب قفس ها باعث صدمه به پوسته تخم ها می شود . طراحی صحیح شبکه ها و فاصله طبقات و باکس ها از هم دیگر در هوادهی به بلدرچین ها اثر گذار است. استفاده از سینی های مناسب تخلیه کود مانع تماس کود با دانخوری های طبقات پایین دست می شود. برای درک اهمیت انتخاب مناسب ترین قفس بلدرچین مقاله کاملی در این سایت قرار داده شده که مطالعه آن برای شما خالی از لطف نیست.

39 دیدگاه برای “۵ عامل مؤثر برای افزایش تخم گذاری بلدرچین ها

 1. رجایی گفته:

  سلام ۴ تا بلدرچین مدتی بود پر ریزی داشت عاقبت از بین رفت. علت از بین رفتنشان چی بوده امکان دارد بلدرچین های دیگر هم ازبین بروند

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   ابتدا باید علت پرریزی بلدرچین ها را پیدا کنید. پرریزی دلایل مختلفی از جمله: سن پرنده، تغذیه، استرس (گرمایی، سرمایی، صدا و…) دارد. اگر علت مشخص و برطرف نشود احتمال دارد بقیه بلدرچین ها نیز تلف شوند.

 2. عیوض گفته:

  سلام.ببخشید بلدرچینای من وختی با هم توی قفس میزارمشون‌بلدرچین نر همچین نوک میزنه ک من میترسم جداشون میکنم.عایا این علائم جفت گیریه؟با هم بزارمشون یا جدا کنم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   معمولا برای نگهداری بلدرچین از یک نر و سه الی چهار ماده استفاده می کنند. احتمالا بلدرچین نر که شما دارید زودتر به بلوغ جنسی رسیده است. اگر چند روز جدا باشد ولی در کنار هم تا ماده هم کمی آماده شود بهتر است. اگر از نور مصنوعی و لامپ استفاده می کنید از شدت نور کم کنید.

 3. حسین گفته:

  سلام ، من دو عدد بلدرچین ماده و یک نر دارم، ماده ها روزی یکی تخم میزاشتن ، بلدرچین نر چون ماده هارو اذیت میکرد و با نوکش میزد سر ماده هارو زخمی میکرد عوضش کردم بجاش ماده گرفتم ، بعد از چند روز ماده ها از تخم افتادن و دیگه تخم نمیزارن ، نمیدونم برای اینکه دیگه بلدرچین نر نیست تخم نمی گزارند یا اینکه الان رفتیم تو فصل زمستان که هوا سرد شده و روز ها کوتاه شده از تخم افتادن ؟ باید چکار بکنم که دوباره به تخم بیافتند؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   کاهش تخم گذاری بلدرچین های شما مربوط به داشتن یا نداشتن بلدزچین نر نمی باشد. دلایل عمده آن مربوط به همان مسائلی که خودتان اشاره کردید می باشد. پیشنهاد می کنیم اگر برایتان امکان دارد مکان بلدرچین ها را گرم کنید (دمای بین ۲۲ تا ۲۸ درجه سانتی گراد) و ۱۶ تا ۱۷ ساعت روشنایی دهید.

 4. علیرضا گفته:

  سلام
  ممنونم از اینکه پاسخگو هستین
  ۵۰ عدد بلدرچین ماده تخمگذار دارم و میانگین روزانه ۳۰ عدد تخم میزارن ، اولین سوالم اینکه تخمگذاریش خوبه یا کمه ؟
  سوال دومم اینکه میخوام در طول روز دو بار بهش ن نور بدم اخه شنیدم اگه اینکارو بکنم روزانه ۲ تا تخم میزارن ، صحت داره ؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   میزان تخمگذاری که فرمودید در حد متوسط است. ولی چون اشاره به دان و سن پرنده نکرده اید دقیقا نمی شود گفت این میزان خوب هست یا نه.
   در مورد نور شما باید تا ۱۷ ساعت نور یکسره بدهید و بعد تا ۲۴ ساعت خاموشی دهید.
   این که شنیده اید دو بار نور دادن در طول روز باعث می شود بلدرچین ها ۲ تخم بگذارند نیز اصلا صحت ندارد و در مورد هیچ پرنده ای صدق نمی کند.

   • علیرضا گفته:

    سن پرنده ۶۰ روزه هست
    دان رشد ۲ بهشون میدم
    یه سوال دارم اینکه پرنده های نر همدیگه رو در حد زخمی کردن نوک میزنن و بعضیا هم یه چشمشون کور شده ، علتش چیه ؟
    (فاصله لامپ تا قفس یک متر هست)

    • manager گفته:

     سلام دوست عزیز
     در حال حاضر دان تخمگذار بلدرچین دهید. شدت نور را کم کنید و در ۲۴ ساعت ۱۶ تا ۱۸ ساعت نوردهی کنید. مقدار نر به ماده را هم رعایت کنید.

 5. محمد سعید زارعی گفته:

  سلام:
  من یک قفس مکانیزه ۳۳ عددی با ۳۰ قطعه بلدرچین تهیه کرده ام که حدود سه هفته است شروع به تخم گذاری کرده اند. با توجه به اینکه غذای کافی و پرتئین دار در اختیارشان می گذارم چند روزی است که موقع تخم گذاشتن بقیه به پشت آن که در حال تخم گذاری است نوک زده وآنرا بشدت زخمی و اغلب باعث تلف شدن میشوند. لطفاً راهنمائی بفرمائید.ممنون می شوم.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   چیزی که شما مطرح کردید کمی کلی است. برای این که بتوانیم شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی کنیم نیاز هست تا اطلاعات بیشتری در اختیار داشته باشیم. آیا بلدرچین های شما قبل از این مورد علائم دیگری نداشتند؟ اطلاعاتی در مورد تعداد، سن و تغذیه پرندگان نیز بدهید. پیشنهاد می کنیم جهت کسب مشاوره تلفنی با شماره تلفن ۰۲۱۷۷۹۵۵۴۵۱ داخلی ۱۰۵ تماس حاصل فرمایید.

 6. علی گفته:

  باسلام و خسته نباشید و تشکر برای مطالب بسار اموزند شما میخواستم بپرسم از حضورتاکن برای تهیه یه قفس استاندارد باید از چه شرکتی تهیه کنم من برای شورع میخوام با ۳۰۰ عدد شروع کنم این میتونه یه شروع خوبی باشه

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر قصد دارید ۳۰۰ عدد بلدرچین فقط جهت پرورش و کشتار نگهداری کنید نیازی به قفس ندارید و برای تخمگذاری باید قفس تهیه کنید. اگر مشتری محلی دارید و توانایی این را دارید که محصول تولیدی خود را مستقیما به مصرف کننده عرضه کنید این مقدار برای شروع نسبتا خوب می باشد. شرکت بلدرچین در حوزه تولید قفس با کیفیت بلدرچین فعالیت دارد و شما می توانید جهت سفارش با واحد فروش تماس بگیرید.

 7. محمدرضا گفته:

  من یه قفسی درست کردم دو طبقه ارتفاع طبقه هم زیاد .طول دو و نیم و عرض یک متر.ب نظرتون چن تا میشه بلدرچین تخم گذار پرورش داد.از نظر نور و لامپ و عایق بودن هم تامینه. من فقط میخام درآمد کمی در حد پول تو جیبی به دست بیارم.نظر خودتون رو بگین و راهنمایی هاتون رو ممنون میشم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   لطفا به شماره تلگرام ۰۹۱۹۱۰۱۵۵۴۶ عکس قفس خود را ارسال کنید تا توسط کارشناسان بررسی شود. سپس به شماره تلفن ۰۲۱۷۷۹۵۵۴۵۱ داخلی ۱۰۵ تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بلدرچین ها در شرایط خوب از نظر دما، تهویه و تغذیه بعد از گذشت ۷ ماه از اولین تخمگذاری، حدودا بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ عدد تخمگذاری دارند.

 8. مهرداد نادری گفته:

  سلام میخواستم بپرسم آیا بلدرچین درباغچه که دور آن را طوری بگیریم وکمی هم آفتاب باشه دوام میاره یا فقط باید یه جای سایه مانند و توی قفس باشه واز نور چراغ استفاده بشه ؟ومثل مرغ نمیشه نگهداریش کرد؟!

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بله امکان نگهداری بلدرچین ها مثل مرغ های بومی تا حدودی وجود دارد. باید جای مورد نظر با توری خوب محصور شود تا هم پرنده فرار نکند و هم حیواناتی مثل گربه و… آسیبی به آن ها نرساند. ولی از نظر تخمگذاری بهره وری ندارند.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اول شما باید مطمئن شوید که بلدرچین ها ماده هستند که برای اطمینان می توانید آن ها را به یک متخصص یا پرورش دهنده طیور نشان دهید. دوم شرایط نگهداری و مواد غذایی در تخم گذاری بلدرچین ها خیلی مهم هستند.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر قفس این قابلیت را دارد که کف آن پوشال قرار دهید این کار را انجام دهید. در غیر اینصورت بلدرچین ها مثل مرغ ها نیستند که جای خاصی تخم بگذارند ولی امکان دارد در قفس های کوچک عادت کنند و در جای خاصی تخم بگذارند که شما میتوانید در یک قسمت مقداری پوشال قرار ذهید.

 9. مهران دزفولی گفته:

  با سلام در رابطه با استفاده از پسماند کشاورزی در خوراک طیور به ویژه بلدرچین نیازمند راهنمایی هستم ممنون میشم از لطفتون که در این زمینه اطلاعاتی رو در اختیارم قرار بدید با تشکر

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به شرایط نوردهی و تغذیه مناسب شروع تخمگذاری از ۵۰ روزگی شروع میشود ولی قابلیت عرضه به بازار را ندارد. از ۷۰ روزگی به بعد تخم بلدرچین ها قابلیت عرضه به بازار داشته و حدود ۴۰ درصد گله تخم میگذارند.

 10. حسین آبادی گفته:

  باسلام وتشکراز درج مطالب فنی
  اگرممکنه چاسخ سوال را به ایمیل ارسال فرمایید
  گله تخم گذار بافعالیت چهارماه وبازده ۸۵% اکنون بانوسان تخم گذاری مواجه شده واز ۳۵۰۰ به ۲۰۰۰ وسپس ۲۸۰۰ درحال نوسان است
  آیا تولک اتفاق افتاده وگله به کشتارگاه برود یا این که با گذشت چند رو ز عادی خواهد شد . البته آیتم های استرس زا کنترل شده وظاهرا مشکلی نیست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *