غذای قرقاول از چه اجزایی تشکیل شده است

دسته : قرقاول

غذای قرقاول و هزینه آن جزء دغدغه های مهم پرورش دهندگان قرقاول می باشد. بدیهی است که هر چه هزینه غذای قرقاول بیشتر شود، هزینه تمام شده تولید نیز افزایش خواهد یافت. زیرا که غذای مصرفی در یک دوره پرورش، قسمت اعظم هزینه های دوره را شامل می شود. برخی را گمان بر این است که برای تغذیه قرقاول می توان از جیره ماکیان مانند استفاده کرد. این موضوع صحت ندارد زیرا که جیره های غذایی جوجه قرقاول ها باید 28% پروتئین و جیره غذایی قرقاول های بالغ باید 24% پروتئین داشته باشد. سویا و ذرت یکی از ترکیبات اصلی غذای قرقاول ها به شما می رود. جوجه قرقاول بعد از خروج از تخم تا 24 ساعت باید بدون غذا نگهداری شود.

غذای قرقاول ها در طبیعت

قرقاول در زندگی آزاد و نیمه وحشی خود از انواع دانه های گیاهی تغذیه می نمایند. قرقاول ها اصولا حیوانی دانه خوار هستند، دانه های تمشک کوهی، عرعر، ترنجبین و بالاخره انواع حشرات، کرم ها، مورچه و نظایر آن بهترین مواد غذایی برای قرقاول به شمار می روند.

در بسیاری از مناطق مرطوب و پوشیده از جنگل که به خصوص در آن جا انواع بوته های تمشک وحشی زیاد روییده باشد، وجود قرقاول حتمی است.

غذای قرقاول در طبیعت

غذای قرقاول ها در زمان جوجه کشی

فصل بهار زمان مناسبی برای جوجه کشی قرقاول می باشد. در اوایل بهار باید در تغذیه قرقاول به خاطر تقویت حالات جنسی در حیوان دقت بیشتری کرد. معمولا اضافه کردن مقداری آرد گندم، چاودار و یا یولاف با نتایج درخشانی همراه بوده و خوراندن مواد سبز به خصوص استفاده از برگ های شبدر بر میزان تخم گذاری اضافه می نماید.

تاثیر غذای سالم و ناسالم در ظاهر قرقاول ها

قرقاول هایی که از تغذیه خوب و سلامت کامل برخوردار باشند رنگ پرهایشان درخشان و براق بوده، چشم ها زنده و درخشان، حرکات سریع و با نشاط خاصی همراه است. درصورتی که قرقاول هایی که از غذای مناسبی استفاده نمی کنند، اغلب کسل و حرکاتشان ضعیف و به خصوص پشت آن ها خمیده و متورم به نظر می رسد.

غذای قرقاول ها در حال حاضر از چه اجزایی تشکیل می شود؟

باید توجه داشت که غذای قرقاول در پرورشگاه ها بر اساس جیره های غذایی ماکیان مانند غذای بلدرچین یا مرغ و.. صورت می گیرد. غذای قرقاول ها امروزه از روی جیره های خاصی که از مخلوط دانه های گندم، ارزن، جو و نظایر آن می باشد، تشکیل می یابد. تجربه نشان داده است که از میان دانه های گفته شده دانه گندم سیاه مورد توجه قرقاول ها بوده و از نظر قیمت هم مناسب است.

در هر حال علاوه بر مخلوط دانه های ذکر شده رایج ترین غذایی که امروزه در اکثر مزارع پرورش قرقاول برای تغذیه جوجه قرقاول ها کاربرد دارد عبارت است از: خمیر نرمی که از اختلاط گوشت پخته شده گوساله، مغز نان، تخم مرغ پخته و برگ کاهو. در سن بلوغ نیز رژیم متعادلی از مواد که در آن پودر ماهی و یا گوشت و هم چنین انواع کنجاله ها به اندازه لازم وجود داشته باشد بهترین خوراک قرقاول ها را تشکیل می دهد.

تغذیه قرقاول ها در گذشته

تغذیه قرقاول ها در قدیم با روش خاصی انجام می شد که شرح آن خالی از لطف نیست. از این روش هم اکنون نیز توسط عده ای از پرورش دهندگان قدیمی در گوشه و کنار جهان اجرا می شود. بدین گونه بوده که برای تغذیه جوجه قرقاول ها از تخم مورچه استفاده می شد. برای این منظور پرورش دهندگان قبلا بایستی با زحمت بسیار زیاد روزانه مقداری تخم مورچه جمع آوری می کردند و آن ها را در اختیار قرقاول ها به خصوص جوجه ها قرار می دادند. طرز تقسیم تخم مورچه به این ترتیب بوده که هر سه ساعت یک بار مقدار کافی تخم پاک شده مورچه را جلوی جوجه می ریختند. ضمنا گاهگاهی نیز به غذای مزبور (تخم مورچه) مقداری تخم مرغ پخته اضافه می کردند. اضافه کردن نمک نیز به غذای مزبور موجب تحریک اشتهای جوجه ها می گردید.

غذای قرقاول در گذشته

از روز 15 به بعد سعی می شد به غذای مزبور مقداری خمیر نان و یا قطعات پخته شده قلب، کبد، یا ریه گاو یا گوسفند اضافه گردد، از ماه دوم به بعد نیز به تدریج غذای مذکور با تغذیه دانه ای تعویض می شد، هر چند که تعویض کردن غذا همراه با اشکال بود، ولی در هر حال پرورش دهندگان سعی می کردند روز به روز بر مصرف دانه های ارزن، شاهدانه و گندم بیفزایند.

تاثیر آب بر سلامت قرقاول

آب در سلامت قرقاول ها تاثیر بسیار زیادی دارد. از این رو آب مصرفی باید هر صبح و هر شب تعویض شود و ظروف آبخوری هر دو روز یک بار تمیز و ضدعفونی گردد. باید توجه داشت که چنانچه مدفوع یک پرنده آلوده به بیماری های عفونی طیور، آب را آلوده کند، این آب می تواند صدها پرنده سالم را مبتلا نمایند. برخی از پرورش دهندگان قرقاول با افزودن برخی از ویتامین ها به آب آشامیدنی، تلاش می کنند که سطح ایمنی بدن پرنده را بالا ببرند.

تعذیه قرقاول ها برای افرادی که مشغول به پرورش قرقاول و فروش گوشت آن هستند در چند سال گذشته در کشورهای زیادی از جمله ایران بسیار رایج شده است. گوشت قرقاول قهوه ای رنگ بوده و بسیار لذیذ و مقوی می باشد و طرفداران زیادی دارد و هضم و جذب آن برای معده و روده ها سهل و آسان است. از این رو برخی از پزشکان خوردن گوشت قرقاول را برای بیمارانی که دوره نقاهت خود را می گذرانند و یا فراد پیر و بیمار توصیه می کنند.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

9 اسفند 1399

سلام
چند تا جوجه قرقاول ما وقتی به غذا اومدن بهشون دونه پارس دادیم بعد دیدم دارن میمیرن، بعد از اون دهنشون رو باز کردیم بهشون جگر ماهی و تخم مرغ پخته دادیم( ریختیم تو دهنشون) ولی بازم بی حالن دستشویی هم نمیکنن یعنی به خاطر دونه پارسه؟
چی باید بهشون بدیم تا خوب شن

  1 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  احتمال دارد دانی که به قرقاول ها دادید به نام پارس است ولی ساخت کارخانه پارس نیست و مشکل دارد. دان را قطع کنید و 24 ساعت ذرت به آن ها بدهید.

12 دی 1399

سلام وارزوی سلامتی و بهروزی برای شما بزرگواران.بنده از پارسال با خریدن 4نر و6 ماده باسن 40روزگی کار را شروع کردم ولی بهار امسال موفق به جوجه کشی نشدم .یعنی اکثر تخم ها فاسد میشدند یا به صورت جوجه ی کامل داخل تخم میمردند.لطفا بنده را راهنمایی کنید ممنون وسپاسگزارم.

  6 اسفند 1399

  سلام دوست عزیز
  ابتدا به تغذیه گله مادری تخمگذار خیلی اهمیت بدهید.
  به ازای هر دو تا سه عدد قرقاول ماده یک نر کافیست.
  چون تعداد مولدهای کمی دارید توصیه می کنیم برای جوجه کشی از دستگاه جدید بلدرچین دماوند (داتیکس 5) که مخصوص پرنده های زینتی و حساس است استفاده کنید که درصد جوجه درآوری و بازدهی بالایی دارد.

28 خرداد 1399

سلام دو روز غرغابل ماده بی حاله یک جا وایساده چشمهاش میبنده وباز میکنه ولی جفتش خیلی سرحاله اگه میشه راهنمایی کنین از شما ممنون میشم

  5 آبان 1399

  سلام دوست عزیز
  چون علائمی از مریضی را نگفتید سه روز از آنتی بیوتیک انرو استفاده کنید. اگر قرقاول شما رو به بهبود رفت 2 تا 3 روز دیگر هم ادامه بدهید.

24 خرداد 1398

سلام تشکر از سایت پر محتوی و مطالب خوبتون. یه سوال داشتم. غذای کرامبل برای جوجه قرقاول مناسبه؟؟؟

  25 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  خواهش میکنم. از این محتوای سایت برای شما جذاب بوده است بسیار خرسندیم.
  می توانید برای غذای جوجه قرقاول از کرامبل استفاده کنید و مشکلی ندارد.

22 اسفند 1397

سلام، غذای زنده برای قرقاول چیه؟ و اینکه یدونه نر آمریکایی دارم و دوتا ماده که هنوز ب تخم نیومدن و لقاح صورت نمیدن! دلیلش اینه ک هنوز ی مقدهر مونده تا بتخم بیاد یا مشکل دیگه ای وجود داره؟ از نظر تغذیه ای بعنوان زبان بومی مست میشن از کیفیت غذا، لطفا راهنمایی کنید. اطلاعاتی در مورد جوجه قرقاول و نور مادون قرمز میخوام ممنونم.

  22 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  برای قرقاول توصیه ای برای غذای زنده نداریم ولی می توانید از کرم های میلورم و سوپر میلورم به طور محدود استفاده کنید.

8 اسفند 1397

سلام
الان واسه راه انداختن پرورش قرقاول ۱۰۰ یا ۲۰۰ عددی حدودا چقدر هزینه میشه

  14 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  فقط برای تهیه قرقاول های مولد حدود 10 تا 12 میلیون نیاز به سرمایه دارید.

7 آبان 1397

سلام میخواستم بدونم قرقاول نابالغی که توی طبیعت بزرگ شده رو میشه اهلی کرد
اگه میشه میخواستم بدونم چطوری

  12 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  امکان اهلی کردن قرقاول هایی که در طبیعت زندگی می کنند وجود دارد. قرقاول ها تقریبا خوی وحشی تری دارند. باید درون فضایی که فنس کشیده شده باشد نگهداری شوند و لانه ای هم درون آن باشد تا احساس امنیت کنند. اگر از قرقاول هایی که کمی بزرگ تر باشند استفاده کنید بهتر است.

28 مهر 1397

سلام
ببخشید در جنوب کشور استان هرمزگان میشه پرورش داد؟

  30 مهر 1397

  سلام مهدی عزیز
  بله می شود. اگر قصد نگهداری در فضای باز را دارید حتما از سایه بان استفاده کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر نیز پیشنهاد می کنیم مقاله پرورش قرقاول را مطالعه فرمایید.

26 مهر 1397

سلام و عرض ادب
با سپاس از تلاش شما لطفاً بفرمایید در هوای کوهستانی که تابستان روزها هوا به چهل درجه می رسد و شبها به بیست درجه و در زمستان ها روزها به پنج درجه زیر صفر می رسد و شبها به پانزده درجه زیر صفر می توان قرقاول پرورش داد؟ ممنون

  30 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  بله می شود. برای گرما سایه بان داشته باشید و در زمستان هم هنگام شب در فضای سرپوشیده باشند و در بارندگی زیر پای پرندگان خیس نشود.

28 شهریور 1397

باسلام ازراهنمایهای خوب شما بنده دوساله پرورش قرقاول راشروع کردم خیلی هم راضی ام

  28 شهریور 1397

  سلام دوست عزیز
  آرزوی موفقیت برای شما داریم و همچنین خوشحال هستیم که مطالب سایت رضایت شما را جلب کرده است.

  19 مهر 1397

  دوست خوبم سلام
  من تعداد۱۲۰ جوجه قرقاول گرفتم الان نزدیک ۶ ماهه شدن. همه در یک سالن ۱۰۰ یکجا هستن. دون پارس و آب هم بصورت جاری و تمیز بهشون میدم. سوالم اینه که آیا مثل مرغ و خروس ها در فصل جفتگیری میتونن کنارهم باشن؟ یا باید بصورت دسته ای و جداگانه؟ اگه جداگانه آیا باید فضای سالن رو قفس قفس کنم طراحی چطور باید باشه اندازه فضای قفس هم سوال شده برام. ممنون میشم دوستانی که اطلاع دارن جواب بدن. باتشکر

   22 مهر 1397

   سلام دوست عزیز
   اگر کنار هم نباشند خیلی بهتر است چون در فصل جفت گیری خیلی با هم می جنگند و تلفات میدهند. در بعضی از مزارع خارج از کشور برای این کار وسایلی طراحی شده به عنوان عینک به سر پرنده می زنند. ولی بهتر است شما قفس های حدود 6 تا 8 متری تهیه کنید و از 3 ماده و یک نر استفاده کنید تا بهره وری بیشتر و رسیدگی بهتری داشته باشید.

23 شهریور 1397

سلام عزیز ممنون از راهنمایی مفید شما. یک سوال داشتم از لحاظ جغرافیایی شمال برای سرمایه گذاری و پرورش قرقاول خوبه لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

  24 شهریور 1397

  سلام دوست عزیز
  مشکلی از این بابت نیست و به صورت طبیعی نیز منطقه شمال کشور زیستگاه قرقاول ها می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله پرورش قرقاول را مطالعه کنید.

12 شهریور 1397

سلام بسیار مطالب مفید و کاملی دارید متشکرم

  12 شهریور 1397

  سلام دوست عزیز
  از این که این مقاله برای شما مفید واقع شده است بسیار خرسندیم. پیشنهاد می کنیم مقاله جفت گیری قرقاول ها در طبیعت را نیز مطالعه بفرمایید.