شرایط جدید پرداخت وام اشتغالزایی به تعاونی‌های روستایی

وام

بر اساس این تفاهم نامه که به امضاء محمد رضا نقدی (رئیس سازمان بسیج مستضعفین) و سید ابوالفضل رضوی (معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور) رسید ، این دو نهاد با بهره‌گیری از ظرفیت‌های یکدیگر به منظور توسعه عدالت اجتماعی و اقتصادی در مناطق محروم با یکدیگر همکاری خواهند کرد.
معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در این تفاهمنامه نسبت به تامین و واگذاری تسهیلات به واحدهای تولیدی، شرکت‌های سهامی خاص و تعاونی‌های مستقر در روستاها، برگزاری دوره‌های آموزش‌های کوتاه مدت تخصصی برای متقاضیان و کمک به رفع مشکلات بازاریابی، فروش و صادرات محصولات تولید این واحدها متعهد شده است.
سازمان بسیج مستضعفین نیز در قبال برنامه‌ریزی، هماهنگی، سازماندهی و انجام فعالیت‌های ترویجی جهت تشویق متقاضیان فعالیت‌های اقتصاد مقاومتی به منظور تشکیل و عضویت در واحدهای تولید مشارکتی و تعاونی، معرفی شرکت‌های تشکیل شده روستایی واجد شرایط برای دریافت تسهیلات و خدمات فنی و آموزشی و نیز کمک به زنجیره تولید، فروش و صادرات محصولات این واحدها متعهد شده است.
مدت اجرای این تفاهمنامه 5 سال است و دستورالعمل اجرایی آن توسط رئیس سازمان بسیج مستضعفین به کلیه زیر مجموعه‌های این سازمان و نیز توسط معاون امور سرمایه‌گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری به معاونین عمرانی استانداری‌های سراسر کشور ابلاغ شده است.
بر اساس ابلاغ محمدرضانقدی تا پایان سال 95 باید هر یک از نواحی بسیج در سراسر کشور حداقل یک شرکت تولیدی در محدوده روستایی تشکیل دهند.
در این طرح شرکت‌های سهامی خاص یا تعاونی‌های روستایی در صورتی واجد شرایط دریافت تسهیلات خواهند بود که حداقل 25 سرپرست خانوار در آن عضویت داشته باشند. 
تعاونی‌هایی که 25 تا 199 سرپرست خانوار در آنها عضویت داشته باشند تا سقف 30 میلیارد ریال تسهیلات 4 درصد دریافت می‌کنند و سود تسهیلات برای روستاهای مرزی صفر خواهد بود. برای تعاونی‌های دارای 200 عضو سرپرست خانوار به بالا نیز سقفی برای پرداخت تسهیلات وجود ندارد.
نکته جالب توجه اینکه با توجه به مشکل روستائیان در تامین ضامن معتبر برای بانک‌های عامل، در این طرح حمایتی کارت یارانه سهامداران به عنوان تضمین بازپرداخت اقساط مورد قبول واقع می‌شود.
گفتنی است همه فعالیت‌های صنعتی، معدنی، کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی، خدماتی، بازرگانی و گردشگری متناسب با استعداد و نیازهای مناطق روستایی و عشایری که دارای توجیه فنی و اقتصادی باشند، مشمول دریافت تسهیلات خواهند شد.

منبع : روزنامه کیهان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *