جوجه کشی قناری در چه فصل و تغذیه ای باید انجام شود؟

دسته : سایر پرندگان

جوجه کشی قناری، یکی از مشاغل پر سود است؛ زیرا تخم قناری و نوزاد قناری، به شدت پرطرفدار است و بازار بسیار خوبی دارد. شما برای شروع کار جوجه کشی قناری، به تخصص اولیه خاصی نیاز ندارید. برای شروع این کار، کافی است فضای کوچکی داشته باشید و یک دوره جوجه کشی از پرنده ها را بگذرانید. به مرور زمان، به فرد متخصصی در حوزه نگهداری و جوجه کشی قناری تبدیل می شوید و می توانید از این راه، پول خوبی به دست آورید.

برای جوجه کشی قناری و کسب درآمد از این راه، وجود چندین قناری والد و یک دستگاه جوجه کشی حرفه ای نیاز است. قناری ها به دو صورت قناری های معمولی یا رسمی و قناری های نژاد دار هستند.

جوجه کشی قناری جهت کسب درآمد

قناری های رسمی، قناری هایی هستند که با شرایط منطقه و آب و هوای ایران خو گرفته اند و بومی کشور ما محسوب می شوند. جوجه کشی قناری های رسمی، آسان است؛ به همین دلیل به شما توصیه می کنیم که در ابتدای کار خود، از قناری های رسمی برای جوجه کشی استفاده کنید. در سال، می توان تا 4 بار، اقدام به جوجه کشی قناری رسمی و تکثیر این پرندگان کرد؛ البته شرایط محیط زندگی و نوع تغذیه پرنده در تعداد دفعات جوجه کشی تاثیر مستقیمی می گذارد.

قناری های نژاد دار، انواع مختلفی دارند و بسیار محبوب هستند. نگهداری قناری های نژاد دار، کمی دشوار است. این مدل قناری ها، به توجه و مراقبت خاصی نیاز دارند و جوجه کشی و پرورش آنها کمی دشوار است؛ اما اگر بتوانید این کار را انجام دهید، به سود بالایی خواهید رسید. برخی از نژادهای این قناری ها، تا چند میلیون تومان قیمت دارند.

جوجه کشی قناری زرد

جوجه کشی قناری، فعالیتی است که از شما زمان زیادی را نمی گیرد و درآمد خوبی را برای شما خواهد داشت. شاید فکر کنید که برای جوجه کشی از قناری، به فضای بزرگی نیاز دارید؛ اما باید بدانید که در پارکینگ منزل یا یک محیط کوچک 20 متری هم می توانید این کار را انجام دهید.

برای شروع به کار در حوزه جوجه کشی قناری، باید یک دستگاه جوجه کشی و تعدادی قناری ماده و تعدادی قناری نر بخرید. افرادی که به جوجه کشی قناری علاقه دارند، با توجه به توانایی و ظرفیت محیط می توانند از 10 تا 500 قناری را پرورش دهند و آنها را تکثیر کنند.

کسب درآمد از طریق جوجه کشی قناری

آیا شما نیز به دنبال روشی عالی و پرسود برای کسب درآمد هستید؟ در این صورت ما به شما درآمدزایی از طریق جوجه کشی قناری را پیشنهاد می کنیم. شاید بپرسید که چگونه می توان از طریق جوجه کشی قناری و مراقبت از آنها پول درآورد؟ در این نوشته، ما به شما راه ها و اصول جوجه کشی قناری را آموزش می دهیم. برای این کار باید به دنیای پرنده ها علاقه داشته باشید و با پشتکاری محکم، وارد این کار شوید.

پرورش جوجه قناری

دستگاه جوجه کشی قناری چه دستگاهی است؟

دستگاه جوجه کشی قناری، وسیله ای است که عملکرد پرنده مادر را شبیه سازی می کند و تخم های نطفه دار داخل دستگاه را به پرنده تبدیل می کند. دستگاه جوجه کشی، فرآیند جوجه کشی از قناری را آسان تر می کند. شما به این دستگاه برای شروع کار جوجه کشی قناری نیاز دارید؛ اما نباید نگران هزینه آن باشید. این دستگاه ها قیمت زیادی ندارند و در عرض چند ماه، پولی که برای خریدشان پرداخته اید را به شما برمی گردانند. دستگاه جوجه کشی، از نظر مصرف برق، کم مصرف است و با برق خانگی کار می کند.

جوجه کشی قناری با ماشین جوجه کشی

اگر می خواهید اقدام به جوجه کشی قناری کنید، بهتر است یک دستگاه جوجه کشی خانگی مناسب و باکیفیت خریداری کنید. ماشین جوجه کشی قناری، باید باکیفیت و قابل قبول باشد؛ زیرا قناری، جزو پرندگان زینتی حساس محسوب می شود. دستگاه، سنسور کنترل هوشمند دما و سیستم کنترل هوشمند رطوبت دارد. با وجود دماسنج و رطوبت سنج دیجیتالی، دما و رطوبت اطراف تخم ها در حد استاندارد باقی می ماند.

جوجه کشی قناری با دستگاه جوجه کشی داتیکس 5

دستگاه جوجه کشی، قابلیت جوجه کشی از پرندگان اهلی و وحشی را دارد؛ در نتیجه، جوجه کشی قناری با دستگاه هم برای قناری های رسمی و هم برای قناری های نژاد دار امکان پذیر است. ماشین جوجه کشی قناری، تخم قناری را به صورت 360 درجه می چرخاند تا گرما و اکسیژن به تمام قسمتهای تخم برسد.

دستگاه ها، ظرفیت های متفاوتی دارند. به کمک آن ها، می توانید دمای مناسبی را برای بیرون آمدن جوجه از تخم فراهم کنید. این دستگاه ها، فرآیند تبدیل تخم نطفه دار به جوجه یک روزه را سرعت می بخشد و می توان از آنها در خانه استفاده کرد.

بهترین فصل جوجه کشی قناری

از دی تا خردادماه، وقت جفت گیری قناری ها است. در این اوقات، قناری نر و قناری ماده در کنار یکدیگر قرار می گیرند و با هم آمیزش می کنند. بسیاری از پرورش دهندگان قناری، فصل بهار را بهترین فصل جوجه کشی قناری می دانند. در میان 3 ماه بهار، بهترین زمان برای جفت کردن قناری ها، اواسط فروردین ماه است. بهتر است زمانی قناری ها را وارد مرحله جفت گیری کنید که هوا خنک و ملایم باشد.

یکی از مهم ترین اصولی که باید قبل از جوجه کشی قناری به یاد داشته باشید، تغذیه مناسب و خوراک قناری های والد است که در ادامه مطلب درباره این موضوع با شما صحبت خواهیم کرد.

تغذیه قناری در زمان جوجه کشی

گفتیم که زمان جفت گیری قناری ها، از زمستان تا آخر فصل بهار است. بعد از این دوران، زمان استراحت قناری ها فرا می رسد. به زمان استراحت قناری ها، دوران پر ریزی گفته می شود. هرچه قناری ها بهتر بتوانند استراحت کرده و پر ریزی کنند، بیشتر برای جفت گیری و به دنیا آمدن جوجه های فراوان آماده خواهند شد. تغذیه قناری ها، روی بازدهی آنها در فصل جفت گیری، تاثیر مستقیمی می گذارد و باعث می شود آمادگی بیشتری برای جوجه کشی داشته باشند.

غذای قناری ها در زمان جوجه کشی

خوراکی هایی مانند تخم مرغ آب پز، کاهو، سیب، اسفناج، کدو، کلم، پوست هندوانه و… از جمله گزینه های عالی برای تغذیه قناری در فصل جوجه کشی است. برای مراقبت از قناری ها  و آماده کردن آنها برای فصل جوجه کشی، باید هر روز به آنها آب و دانه دهید. آب قناری باید روزانه تعویض شود.

در بازار می توانید دانه های پروتئینی مخصوص پرنده ها را پیدا کرده و برای تغذیه قناری های خود از این دانه ها استفاده کنید. در فصل جوجه کشی، این پرنده ها انرژی بیشتری مصرف می کنند؛ در نتیجه، مخلوط کتان و ارزن و شلغم موجود در دان پرنده را باید افزایش دهید. بسیاری از افراد، خوراندن ویتامین E، مغز بادام و فلفل دلمه ای را برای تقویت نطفه پرنده توصیه می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد پیشنهاد میکنیم مقاله غذای قناری را مطالعه کنید.

جوجه کشی قناری در زمستان

با فرا رسیدن ماه بهمن، افرادی که به نگهداری قناری مشغول هستند، به فکر فراهم کردن شرایط مناسب برای جفت گیری و جوجه کشی قناری می افتند و خود را برای این کار آماده می کنند.

قبل از انداختن قناری نر و قناری ماده در کنار هم، هر روز به قناری ها، غذای تخم مرغی داده می شود تا برای تغذیه دوران جوجه کشی عادت کنند و تقویت شوند.

در این زمان، قناری هایی که از هم به اصطلاح خوششان می آید، شناسایی می شوند و به صدای یکدیگر پاسخ می دهند. پس از انتخاب جفتها، قفس آنها در کنار هم قرار داده می شود تا هر روز یکدیگر را ببینند و بیشتر با هم آشنا شوند. پس از گذراندن این مرحله، دو قناری نر و ماده در کنار یکدیگر انداخته می شوند. بهتر است در این دوران، دور تا دور قفس قناری ها را با کاغذ یا پلاستیک پوشانده شود تا پرنده مادر، احساس امنیت بیشتری کند.

تخم مناسب جوجه کشی قناری

5 تا 15 روز بعد از جفت گیری، پرنده مادر بین 3 تا 5 عدد تخم می گذارد و روی آنها می خوابد. 14 تا 17 روز بعد، جوجه ها از تخم بیرون می آیند. در این دوران، بهتر است مزاحمتی برای والدین ایجاد نکنید و آنها را نترسانید. برای جوجه کشی قناری در زمستان ، هوای سالن قناری ها را گرم نگه دارید تا پوسته تخم قناری نرم تر شود و جوجه ها، راحت تر از تخم بیرون بیایند.

تعداد دفعات جوجه کشی قناری

برای جوجه کشی قناری، فقط نباید به فصل زمستان اکتفا کنید. با شبیه سازی شرایط، می توان چندین باردر سال، عمل جوجه کشی را انجام داد.

تعداد دفعات جوجه کشی قناری، به 12 بار در سال و بیشتر هم می رسد؛ اما دقت کنید که نباید خیلی به قناری ماده فشار بیاورید؛ زیرا ممکن است قناری ضعیف شود و جوجه قناری هایی کم توان و ضعیف به دنیا بیاورند. قناری های ماده، 15 روز بعد از به دنیا آمدن جوجه ها می توانند جفت گیری کنند و تخم گذاری کنند.

جوجه کشی از تخم قناری

جوجه کشی قناری در تابستان

در فصل تابستان نیز جوجه کشی از قناری امکان پذیر است؛ البته باید شرایط لازم برای این کار فراهم شود. دمای محیط مناسب برای جوجه کشی قناری بین 15 تا 25 درجه سانتی گراد است. اگر محیط قناری گرم باشد، قناری ماده بی تابی می کند و قبل از زمان جفت گیری، شروع به تخم گذاری خواهد کرد.

محیط مناسب برای جوجه کشی قناری در تابستان، باید فاقد گازهای نامطبوع و گرمای اضافی باشد. در نتیجه، از یک تهویه خوب و مناسب در سالن قناری ها استفاده کنید.

رطوبت، از دیگر عوامل مهم در جوجه کشی از قناری است. رطوبت محیط جوجه کشی قناری باید بین 60 تا 80 درصد حفظ شود. در زمان به دنیا آمدن جوجه ها از تخم، اهمیت وجود رطوبت بیشتر می شود. قبل از اینکه جوجه ها از تخم بیرون بیایند، بهتر است تخم آنها را با آب اسپری کنید.

برای گرفتن بهترین نتیجه از جوجه کشی قناری در فصل تابستان، باید با کمک وسایل سرمایشی مانند پنکه و کولر، دمای محیط را تا کمتر از 35 درجه سانتی گراد نگه دارید تا مشکلی ایجاد نشود.

در این نوشته با جوجه کشی قناری و جزئیات این کار آشنا شدید. با شروع کار جوجه کشی از قناری، می توانید پول خوبی به دست بیاورید و به سود بالایی برسید.

از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید، از شما متشکریم.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

26 اسفند 1399

سپاسگزارم از متن های آموزنده شما من تازه شروع کردم الان ۴تا جوجه 13روزه دارم

  11 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  از این که مقاله برای شما آموزنده بوده بسیار خوشحال هستیم. برای شما آرزوی موفقیت داریم.

10 اسفند 1399

سلام
این دستگاه ر وخریدیم چجور قناری ازتخم بیرون امدچیکارکنیم بعدش ؟؟؟؟؟؟؟؟

  31 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  جوجه قناری ها چون در زمان خارج شدن از تخم نمیتوانند غذا بخورند باید به صورت دستی و با سرنگ تغذیه شوند. تا چند روز هم داخل دستگاه بمانند.

9 اسفند 1399

سلام.‌ من قناریام تخم گذاشتن اما روش نمی خوابه چند روزم کذشته چی کار کنم ؟

  1 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  قناری بعد از این که 4 تا 5 تخم میگذارد روی تخم ها میخوابد. احتمال دارد قناری شما هنوز تخم آخر را نگذاشته است.

2 اسفند 1399

خواستم تشکر کنم ازتون به خاطر مطالب بسیار عالی و پر ارزشی که در اختیار دیگران قرار و خود من قرار میدید تشکر

5 تیر 1399

سلام سینا هستم از سنندج
خواستم تشکر کنم ازتون به خاطر مطالب بسیار عالی و پر ارزشی که در اختیار دیگران قرار و خود من قرار میدید تشکر

  12 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  از این که مقالات از نظر شما ارزشمند بوده بسیار خوشحال هستیم و به ما انرژی میدهد که با قدرت بیشتری به تولید مقالات در آینده بپردازیم.

   9 دی 1399

   سلام خسته نباشید ممنون از اطلاعاتتون
   من ی قنارس نر دارم ک دائم میخونه الان چند روزه ی ماده براش گرفتم و کنار هم تو قفس جداگانه هستن و نر ی سره میخونه و بال رو شل میندازه ماده هم هی جواب میده چند روز دیگه بزارمشون پیش همدیگه یا از کجا بفهمم ک اماده هستن؟؟ ممنون میشم

    10 اسفند 1399

    سلام حمید عزیز
    با توجه به علائمی که شما فرمودید یعنی قناری ها آماده جفت گیری و جوجه کشی هستند و می توانید هر دو پرنده را در یک قفس قرار دهید.

13 مهر 1398

عالی بود

  7 تیر 1399

  سلام خسته نباشید من ی قناری ماده خریدم قناری نر من قبل ازاینکه اونوبیارم میخوند و این ور اونور میرف حالا بعد دوروز ک همدیگه رودیدن انداختم تو ی قفس و منتظر جفت گیری شدم منتظرم شدم ک قناریم باز بخونه اما قناریم نمیخونه و کلا دهنش و باز نگهمیداره ولی مث قبل ورجه وورجه میکنه ازاون نظر مشکلی نداره ایا اینا جفت میخورن یان میشه بگید دلیلش چیه ؟

   9 مرداد 1399

   سلام دوست عزیز
   قناری زمانی که تنهاست بیشتر و وقتی جفت میشود خیلی کمتر میخواند. الان از نظر فصل (تابستان) زمان مناسبی برای جوجه کشی قناری نیست.

   23 اسفند 1399

   من قناریام جفتن یه ساله تو یه قفسن و تا زمانی که برای ماده چال نزارم تخم نمیزاره بهت پیشنهاد میکنم که با افشانه محلول گلاب و آب رو بپاش داخل قفس قناری اما نه زیاد فقط یه بار و اون موقع قناری نر میخونه و ماده آماده جفت گیری میشه