روش های پرورش مرغ تخمگذار در ایران را یاد بگیرید و اجرا کنید

دسته : مرغ

پرورش مرغ تخمگذار در ایران معمولا از روز اول تا پایان مرحله بهره برداری به دو روش انجام می شود. در این مقاله ابتدا با این دو روش آشنا خواهید شد سپس به این موضوع خواهیم پرداخت که چرا به پرورش مرغ تخمگذار مشغول شویم؟

روش اول که بیشتر در مرغداری های معمولی و کوچک انجام می شود؛ گله در مرحله رشد تا قبل از شروع تخمگذاری بر روی زمین پرورش داده می شود و سپس در مرحله تخمگذاری به قفس منتقل می شود.

روش های پرورش مرغ تخمگذار

روش دوم بیشتر در مرغداری های بزرگ و صنعتی انجام می شود. گله از روز اول تا روز آخر در قفس نگهداری می شود. این روش دارای مزایای بیشتری نسبت به روش اول است و از این رو روش اول به مرور منسوخ شده است. بسته به روش انتخاب شده وسایل مورد نیاز برای نگهداری متفاوت است.

پرورش مرغ تخمگذار به روش صنعتی

چرا مرغ تخمگذار پرورش دهیم

با توجه به صرفه اقتصادی بیشتر، تخم مرغ نطفه دار تولید نمائیم.

بعضی اوقات بهتر است که مرغدار نسبت به تولید تخم مرغ نطفه دار جهت جوجه کشی مرغ اقدام نماید. این کاز زمانی است که مشتری تخم مرغ نطفه دار زیاد است. دلیل دیگر وقتی است که مرغدار خودش جوجه ی یک روزه تولید می کند. در این حالت تولیدات خود را در سن یکروزه یا ۷ تا ۱۵ روزه به فروش می رساند.

در پرورش مرغ مادر شرایط محیطی از اهمیت خاصی برخوردار است در این راستا مرغ ها می بایستی در سالن های تمیز، خشک، ضد عفونی شده با تهویه و نور کافی و بدون کوران هوا نگه داری شده و دمای سالن تغیرات زیادی نداشته باشد. وقتی سالن ها سرد و مرطوب باشند مرغ ها کمتر غذا خورده و تولید کاهش می یابد.

در پرورش مرغ مادرف نسبت خروس به مرغ می بایستی حداقل ۱ به ۱۰ باشد. با اینکه تعداد خروس ها ۱۰ درصد کل مرغ ها می باشد ولی جوجه ها به میزان ۵۰ درصد مرغ و ۵۰ درصد خروس متولد می شود. شرایط محیطی اثر مهمی بر روی نتیجه ی تولید خواهد داشت.

تعداد جوجه هایی که متولد می شوند همیشه کمتر از تعداد تخم مرغ هایی است که در دستگاه جوجه کشی قرار می گیرد.این مورد بستگی به بارور بودن تخم مرغ ها دارد.

فیلم مزرعه پرورش مرغ تخمگذار در کشور فیلیپین

عدم باروری تخم مرغ ها می تواند به دلایل زیر باشد:

1- زیاد یا کم بودن تعداد خروس در گله ی مادر

2- شرایط نامطلوب خروس ها از نقطه نظر سلامت جسمانی، نابالغ بودن، خیلی پیر بودن یا تولک بودن.

3- تاج و ریش سیاه (اصطلاحاً یخ زده) بهتر است تاج خروس ها بعد از تولد قطع گردد.

4- مرغ های زخمی شده. برای جلوگیری از این معضل بهتر است ناخن وسط و ناخن پشتی جوجه خروس ها در ۱۰ روز  اول بعد ار تولد قطع شود.

5- وارد کردن خروس جدید در گله در دوران تخم گذاری این عمل باعث جنگ خروس ها شده و باروری تخم ها کاهش می دهد.

تولید تخم مرغ با پرورش مرغ تخمگذار

بهترین مکان برای پرورش مرغ تخمگذار

هر مرغ تخمگذار معمولا به مدت دو سال نگهداری می شود و بعد از آن مرغ های جوان تر جایگزین میشوند. مزرعه پرورش مرغ تخمگذار باید در مکانی قرار بگیرد که دارای آب و هوای مطلوب و کاملا تمیز باشد. برای گرم کردن و خنک کردن سالن ها نیز نیازی به پرداخت پول زیادی نباشد و به راحتی و با کمترین امکانات گرم یا خنک بشود. برای این که هوای محیط را تمیز و لطیف کنید نیز میتوانید شروع به کاشت درخت کنید. کاشت درخت مزرعه را زیباتر نیز میکند که باعث کار کردن با حس خوب در مزرعه میشود. بهترین درخت ها برای این کار درخت های پاییزی یا میوه می باشند. فاصله مزرعه و مرغداری به مرکز شهر، نقاط خرید و فروش و امکانات ضروری نباید خیلی دور یا خیلی نزدیک باشد. درمورد این موضوع در ادامه توضیح کاملتری در جدول داده ایم.

علاوه بر این ها از احداث مزرعه پرورش مرغ تخمگذار در نزدیکی مکان های شلوغ و آلوده مانند کارخانجات صنعتی و… خودداری کنید. مکان مزرعه باید از نظر دسترسی به امتیازات آب، برق و… مناسب باشد و نیازی به هزینه های بالا برای تامین آن ها نباشد. مزرعه باید در محلی قرار گیرد که از نظر رفت و آمد برای کارگران نیز راحت باشد. ایجاد سالن مرغ تخمگذار در مناطقی گودی، پستی، ارتفاعات و … به هیچ وجه پیشنهاد نمیشود و کار بسیار اشتباهی می باشد. همچنین مناطقی که دارای بادهای شدید و… هستند نیز مناطق مناسبی نیستند. مناطقی نیز هستند که از طرف اداره حفظ محیط زیست کنترل می شوند و احداث مزرعه در آن ها ممنوع می باشد مراقب اینگونه زمین ها باشید.

میزان فاصله سالن با بقیه امکانات نیز در جدول زیر قابل مشاهده می باشد:

فاصله مزرعه پرورش مرغ تخمگذار با امکانات

نکته: میزان فاصله مزرعه با تشکیلات دیگر از نظر بهداشتی بسیار مهم می باشد.

انواع سالن پرورش مرغ تخمگذار در ایران

اصولا سالن های مخصوص نگهداری نیمچه و مرغ های تخمگذار در ایران به دو صورت معمولی (باز) و بسته یا ویندولس ساخته می شود و بسته به موقعیت محل، سلیقه و مدیریت به ابعاد و اشکال مختلف ساخته می شود. ولی امروزه بیشتر در مرغداری های ایران از ساختمان های سوله استفاده می شود که اغلب دارای ابعاد استاندارد با عرض 12 – 14 متر و طول 100 تا 120 متر است.

بر اساس ظرفیت این سالن‌ها وسایل مربوطه تهیه و نصب می گردد. از این سالن ها ممکن است هم برای پرورش جوجه ها و نیمچه ها قبل از تخمگذاری و هم برای مرغ های تخمگذار در قفس استفاده شود.

پرورش مرغ تخمگذار در قفس

 امروزه در تمام کشورهای پیشرفته دنیا برای پرورش و نگهداری مرغ های تخمگذار از قفس استفاده می شود. این روش به علت مزایای اقتصادی و بهداشتی که دارد علاوه بر مرغ های تخمگذار برای پرورش جوجه های گوشتی و حتی مادرهای گوشتی و تخمگذار به کار برده می شود به طوری که به مرور در تمام زمینه‌های تولید طیور جانشین روش بستر شده است. در ایران نیز خوشبختانه این روش مورد اقبال تولیدکنندگان تخم مرغ قرار گرفته است به طوری که تقریباً بیش از ۹۰% از مرغ های تخمگذار با این روش نگهداری می‌شوند.

پروش مرغ تخمگذار در قفس

اصول ساختمانی قفس‌های پرورش مرغ تخمگذار

 • جنس مصالحی که به کار می رود باید محکم و در عین حال سبک و قابل ضدعفونی باشد.
 • اندازه قفس های انفرادی باید طوری انتخاب شوند که در عین حالی که از نظر جا به صرفه باشد، مرغ نیز راحت باشد. ارتفاع آن به اندازه‌ای باشد که مرغ بتواند به راحتی در آن بایستد و عرض و طول آن هم به اندازه‌ای باشد که مرغ به راحتی بتواند به دور خود بچرخد.
 • کف قفس باید از میله های مشبک ساخته شود. چشم های آن باید به اندازه ای باشد که هم مرغ به راحتی روی آن حرکت کند و هم مدفوع به سهولت از بین آن ها گذشته و پایین افتد. به علاوه کف آن باید خیلی محکم باشد که بتواند وزن مرغ را تحمل کند؛ نباید زبر و خشن باشد که باعث شکسته شدن تخم مرغ ها شود؛ شیب کف هم باید مورد توجه قرار گیرد زیرا شیب خیلی زیاد باعث خواهد شد که تخم مرغ به سرعت بغلتد و موجب ترک دار شدن تخم مرغ‌ها گردد و شیب کم باعث کثیف شدن و همچنین شکستن تخم مرغ در زیر پای مرغ خواهد شد.
 • در قفس ها، به هر شکلی که ساخته می شوند باید طوری تعبیه شوند که از فرار مرغ ها جلوگیری کنند و باز و بسته کردن آن ها هم آسان باشد تا در موقع واکسیناسیون یا گرفتن مرغ وقت زیادی را نگیرد بدین منظور پهنای در باید به اندازه کافی باشد.
 • دانخوری و آبخوری ها باید به نحوی طراحی شده باشند که از ریخت و پاش جلوگیری شود، منوط به این که مرغ بتواند به آسانی از آن ها استفاده کند.

ساختمان قفس پرورش مرغ تخمگذار

بلوغ زودتر مرغ تخمگذار با نوردهی مناسب

سال ها پیش تصور میشد که مرغ ها در زمستان تولید ندارند و تخم گذاری انها از بهار آغاز می شود. مرغداری مدرن به این تصور، پاسخ منفی داد. نور از طریق چشمان حیوان اعصاب مربوطه را تحریک کرده، اثر این تحریک به مغز می رود و با دستور مغز غده های مخصوصی در اندام جنسی حیوان هورمون هایی را ترشح می کنند، این هورمون ها باعث بلوغ جنسی و تولید تخم مرغ می شود.

نوردهی سالن پرورش مرغ تخمگذار

در خلال نوردهی دو عمل مجزا یکی بر روی پولت ها و دیگری بر روی مرغان تخم گذار صورت می پذیرد. پولت های سبک و نیمه سنگین در سن ۲۰ هفتگی شروع به تخم گذاری می نمایند، وقتی پولت ها تحت تاثیر رژیم نوردهی (افزایش یابنده ای) باشند زودتر به تخم می آیند و مدت زمان زیادی تخم مرغ ریز تولید می نمایند که زیاد مطلوب بازار نبوده، ارزش اقتصادی پائینی دارند.

این پدیده منفی ، معمولاً زمانی اتفاق می افتد که جوجه ها در ماه های اول بهار به دنیا آمده باشند لذا رشد این جوجه ها مصادف با روزهای طولانی آخر بهار یا تابستان می باشد. مرغدار می تواند به راحتی با این پدیده منفی مقابله نموده، برنامه ای منظم جهت نوردهی سالن های پرورش اعمال نماید. در صورت پرورش پولت ها توسط تولید کننده ی دیگر، مرغدار (در اینجا خریدار نیمچه ی تخم گذار) می بایستی بر برنامه ی نوردهی آنها نظارت داشته باشد.

زمان نوردهی در سالن پرورش مرغ تخمگذار

در مسیر برنامه نوردهی توصیه می شود از سن ۳ روزگی تا ۲۰ هفتگی (یعنی پایان ۵ ماهگی) روزانه ۸ ساعت نور و ۱۶ ساعت تاریکی اعمال شود. طی این دوره طول مدت نوردهی نباید کم یا زیاد شود. در ضمن در ساعات تاریکی از هیچ منفذی نباید نور به داخل سالن برسد. بعد از طی این دوران و پایان ۵ ماهگی پولت ها، مدت نوردهی بطور ناگهانی به ۱۳ ساعت برسد و در هر هفته ۱۵ دقیقه اضافه شود تا در کل به ۱۴ ساعت برسد. بنابراین در طول دوران تخم گذاری، مرغ ها ۱۰ ساعت تاریکی و ۱۴ ساعت روشنائی خواهند داشت.

لازم به ذکر است که ساعات روشنائی برای مرغ تخم گذار در جریان تولید تخم مرغ نباید به هیچ عنوان کاهش یابد. از طرف دیگر افزایش ساعات روشنائی یه پدیده های منفی ۱- پوسته ی نازک تر ۲- تخم مرغ کمردار ۳- افزایش مرگ ومیر را در بر دارد.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

19 فروردین 1400

ایا میشود بدون استفاده از قفس تخم گذاری با درست کردن لونه دور سوله تخم مرغ برداشت کرد

  31 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  بله می شود. البته پیشنهاد ما برای مرغ های بومی استفاده از سیستم بدون قفس و قرار دادن لانه های تخم گذار است.

16 اسفند 1399

سلام خسته نباشید
آیا در پارکینگ منزل ویلایی میشه پرورش را انجام داد منزل ما در روستای نزدیک شهره و پشت منزل ماهم گاوداری سنتی هستتش قبلا توهمین مکان پرورش قارچ نیز داشتم میخواستم بدونم برای ما که بالا سکونت داریم از لحاظ بو یا سرصدا مشکلی داره یانه ممنون

  23 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  از نظر سر و صدا که داخل همان سالن که گفتید اگر مرغ ها نگهداری شوند نباید مشکل ساز باشند. از نظر بو که در هر حال مرغ ها بو دارند که به تعداد پرنده ای که قصد نگهداری دارید، بستگی دارد.

28 بهمن 1399

با عرض سلام و خسته نباشید ما یک سالن مرغ داری در روستا داریم به متراژ هزار متر مربع و بسیار تمیز و رو اصول میباشد حدود چند سالی میشود که به دلیل ورشکستگی خالی میباشد و از آنجا که بنده علاقه زیادی به پرورش مرغ تخم گذار دارم از شما میخواهم که بنده را راهنمایی کنید با سپاس

  7 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  اگر منظور شما پرورش مرغ تخمگذار صنعتی است باید به جهاد کشاورزی منطقه مراجعه کنید.
  ولی اگر منظور شما مرغ تخمگذار بومی است میتوانید به ازاء هر مترمربع 4 تا 5 عدد مرغ در کف سالن نگهداری کنید و فقط کنار دیواره، لانه تخمگذاری قرار دهید.

25 بهمن 1399

سلام وقتتون بخیر
اگر بخواییم مرغ محلی تخم گذار رو‌ داخل قفس پرورش بدیم نسبت به بستر چه مشکلاتی خواهد داشت؟
حس میکنم مدیریت مرغ ها داخل قفس بهتره من خودم نزدیک 30تا مرغ محلی در فضای باز داشتم ولی رسیدگی به تک تکشون خیلی سخت میشه الان تصمیم دارم داخل قفس پرورش بدم.
ممنون میشم نظرتونو در این رابطه کامل توضیح بدین.
درضم جا داره تشکر ویژه کنم از پاسخگوییتون به سوالات.

  8 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  چون مرغ های بومی قابلیت چاق شدن دارند وقتی شما داخل قفس آن ها را پرورش دهید خیلی چاق میشوند و مشکلات گیر کردن تخم مرغ و در حالت های بعدی باعث مرگ پرنده میشود. پیشنهاد میکنیم از این سیستم پرورش برای مرغ های بومی استفاده نکنید.

24 بهمن 1399

سلام من میخام با 20 میلیون این کار پروش مرغ تخمی. راه اندازی کنم میشه به من مشاوره بدین الان امکانش هست

  11 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  شما می توانید با مبلغ 20 میلیون حدودا 100 تا 150 عدد مرغ تخمگذار پرورش دهید که از نظر تعداد مقرون به صرفه نیست.

12 دی 1399

سلام خسته نباشید
بنده دو تا سالن پرورش قارچ دارم
تازه جمع کردم.
سالن 50 متر مربعی با ارتفا 5’2 تا 5’3
میخام مرغ مرندی تخمگذار آماده تخمگذاری نگهداری کنم.
چند تا مرغ در این فضا جا میشن
با قفسه بندی کنار دیوار ها

  6 اسفند 1399

  سلام دوست عزیز
  اگر منظور شما مرغ بومی هست، در هر متر مربع، 5 تا 6 عدد مرغ میتوانید نگهدارید. کنار دیوارها تله های تخمگذار (لاله) قرار دهید.

7 دی 1399

سلام خسته نباشید
ممنون بابت توضیحاتتون
تجهیزاتی مثل قفس و آبخوری و… رو از کجا باید تهیه کنیم و یک سوال اینکه میشه قفس هارو روی دیوار به صورت طبقاتی نصب کرد؟؟

  10 اسفند 1399

  سلام دوست عزیز
  شرکت بلدرچین دماوند، آبخوری و دانخوری جوجه را تولید می کند و می توانید به صورت اینترنتی و تلفنی خرید کنید. همچنین هر شهری، مرکز و یا بازاری برای تجهیزات مرغداری دارد که در تهران خیابان توحید است.
  نصب قفس روی دیوار به صورت طبقاتی در تعداد کم مشکلی ندارد.

15 آذر 1399

باعرض سلام
من 26تا مرغ محلی دارم.از بهترین دان مرغ تخم گذار استفاده می کنم.برا شون چراغ گذاشتم.جا شون هم گرمه. ولی تخم نمی گذارند.لطفا راهنما ییم کنید.سن مرغ ها6/5تا8ماهه هستن.

  10 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز
  اگر 16 تا 17 ساعت روشنایی و تغذیه و تهویه مناسب برای مرغ ها وجود داشته باشد حتما تخمگذاری انجام می شود.

9 آذر 1399

سلام خسته نباشید.من حدود صد قطعه مرغ بومی دارم ولی مرتب تخم نمی‌کنند ولی خیلی به این کار علاقه دارم و دوست دارم ظرفیت کارم را تا پونصد قطعه افزایش بدم.ایا حتما باید قفس صنعتی بخرم و چرا مرتب تخم نمیکنن؟ تشکر از شما

  30 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز
  برای نگهداری مرغ بومی تخمگذار اصلا قفس را پیشنهاد نمی کنیم. برای بهبود تخم گذاری مرغ ها احتیاج به تغذیه مخصوص مرغ تخمگذار، نور، دما و تهویه مناسب است.

9 دی 1398

سلام می خواستم بدونم که در هر طبق قفس مرغ تخم گذار چند تا مرغ جا می گیرد

  22 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  قفس های نگهداری مرغ تخمگذار با هم متفاوت هستند. پیشنهاد میکنیم هنگام خرید قفس، از شرکت سازنده در مورد سایز و ظرفیت قفس سوال کنید.

7 دی 1398

سلام من یه سوال داشتم دوتامرغ دارم یکیشون تازه به تخم اومده که حدودا۲هفته گذاشته و۵یا۶روز که تخم نگذاشته چه کارکنم

  22 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  برای تخم گذاری مرتب مرغ، احتیاج به برنامه نوری، غذا و دمای مناسب است.

   1 اسفند 1399

   داداشم هر چه زودتر برسانش دکتر اوضاعش وخیمه

4 آذر 1398

با سلام و تشکر بابت اطلاعات مفید و کاربردیتون . مطالب و جواب سوالهایی رو که دادید کامل خوندم و به این نتیجه رسیدم که طبق نظر شما مرغ محلی تخمگذار باید روی بستر نگهداری بشه و قفس رو توصیه نمیکنید. علتش چه موردی هست؟ ممنون

  9 دی 1398

  سلام دوست عزیز
  چون مرغ تخمگذار قابلیت چاق شدن دارد و در قفس زودتر چاق میشوند و میزان تخمگذاری آن ها افت میکند.

7 خرداد 1398

سلام
یک ساختمان با مجوز گاوداری و نزدیک روستایی در بروجرد دارم که چن سال بدون استفاده بوده. یک سالن 300 متری یک سالن 200 متری و 600 متر حیاط دارد. میخوام پرورش مرغ گوشتی انجام بدم و جوجه کشی رو هم خودم انجام بدم و مرغ تخم گذار به اندازه نیاز داشته باشم
در صورت عملی و به صرفه بودن این کار مشاوره جهت طراحی و اجرای طرح دارم
با تشکر از کمک شما

  15 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  اگر منظور شما پرورش مرغ های گوشتی صنعتی است غیر ممکن است. چون در این سیستم مرغ های اجداد مادری و گوشتی هر کدام مجزا تولید می شوند. در این شکل که شما قصد کار دارید فقط پرورش مرغ های بومی امکان پذیر است.

6 خرداد 1398

سلام خسته نباشید چندین سوال در رابطه با پرورش مرغ محلی یا همون بومی داشتم که میخاستم مفصل راجبش حرف بزنم و مشاوره بگیرم از استان کهگیلویه و بویراحمد هستم ممنون میشم اگر راه ارتباطیتون رو برام بنویسید

  19 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  شما میتوانید جهت کسب مشاوره رایگان پرورش مرغ تخمگذار و بومی با مشاورین شرکت تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.
  02177955451 داخلی 2

19 اردیبهشت 1398

سلام. بابت توضیحات کامل و دقیق و صبر و حوصله در پاسخگویی بی نهایت سپاسگذارم👏👏👏👏👏

  19 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  از این مه مقالات آموزشی سایت برای شما مفید بوده است بسیار خرسندیم. از لطف شما به شرکت بلدرچین دماوند متشکریم.

1 اردیبهشت 1398

سلام خسته نباشید
میخواستم در مورد آهک پاشی در جای نگهداری مرغ تخمگذار توضیح بدید
آیا باید از نور قرمز استفاده شود
پس از انتقال مرغهای تخمگذار چقدر طول میکشد تا دوباره به تخم بیایند و پیشنهادی هست تا زودتر به تخم بیایند
ممنون از راهنمایی شما

  9 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  اگر سالن خالی است ابتدا کف سالن را آهک بپاشید و سپس کمی آب ریخته و با جارو در سالن خوب پخش کنید تا همه سالن را در بر بگیرد.
  نور قرمز الزامی نیست و برای جوجه ها استفاده می شود ولی برای مرغ های تخمگذار و آماده به تخم لامپ های معمولی و یا کم مصرف استفاده کنید.
  میزان تخمگذاری مرغ تخمگذار بستگی به تعداد و شرایط محیطی شما دارد. بهتر است جا به جایی مرغ ها قبل از تخم گذاری مرغ ها باشد.

30 فروردین 1398

باسلام و تشکر از در اختیار قرار دادن اطلاعات مفیدتون..یسوال دارم..۲۴ساعت تاریکی منظورچندساعت از۲۴ساعت هست یاکلا۲۴ساعت تاریکی و۱۷ساعت روشنایی!

  1 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  در 24 ساعت شبانه روز 17 ساعت روشن و 7 ساعت خاموش باشد.

18 فروردین 1398

سلام میخواستم بدونم مرغم کرچ الان جوجه هاش چی بدم

  24 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  در 24 ساعت اول می توانید از آرد ذرت استفاده کنید. بعد از 24 ساعت می توانید از دان های جوجه گوشتی استفاده کنید.

18 فروردین 1398

یک سوال دیگر
میشه پرورش انواع مرغ (از داشتن دستگاه جوجه کشی، پرورش پولت، مرغ گوشتی، مرغ تخم گذار و …) را به لحاظ اقتصادی با هم مقایسه کنید؟ تا ببینیم میزان سود کدام بیشتر است؟
درواقع بطور کلی، بین جوجه کشی، مرغ گوشتی، و تخم مرغ، کدام سود بهتری دارد؟

  25 فروردین 1398

  پیشنهاد می کنیم هر کدام که شما از عهده آن بر بیایید و بیشتر به آن علاقه مند باشید و سرمایه و جای شما برای آن کار مناسب تر است را انجام دهید. اگر سوال موردی و فنی دارید بپرسید تا بهتر نتیجه گیری کنید.

18 فروردین 1398

سلام و ممنون از اطلاعات خوبتون
میخواستم بپرسم آیا توی سوله های قدیمی که سقف گنبدی شکل دارند و برای مرغ گوشتی استفاده میشدند، میشه قفس تخم گذار قرار داد؟ چه نوع قفسی؟ و آیا اینکار به صرفه است یا بهتر است سوله تخریب و به حالت جدید ساخته شود؟ (لازم به ذکر است که سوله های قدیمی کاملا سالم و تمیز میباشند)

  25 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  سوله هایی که می خواهید از آن ها برای پرورش مرغ تخمگذار استفاده کنید عایق های خوبی هستند و احتیاج به تخریب ندارند. ولی نوع چینش قفس ها جهت تهویه مهم است.

8 اسفند 1397

سلام وقت بخیر
من چندتا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید
1. برای منطقه خورستان ک تابستون گرمی داریه شما چه نژاد مرغ تخمگذاری پیشنهاد میکنید؟
2. میطان نوری ک گفتید در جواب دوستان با نور لامپهای رشته ای قدیمی یا ال ای دی یا … فرقی داره یا نه؟
3. میزان نهایی نور ک به 17ساعت در روز میرسه رو باید با نور خورشید و چراغ ایجاد کرد یا فرقی نداره؟
4. برای گرم کردن در فصل زمستان از چه گرم کنی استفاده کنیم؟
5. اگه بجای پوشال از خاک ارده و کاه استفاده بشه مشکل نداره؟
6. نیازی به جدا کردن مرغ و خروس از هم هست؟
اگه هست میشه توضیح بدید
تغذیه مرغ با خروس فرق داره؟
ممنون

  14 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  1- اگر قصد تولید تخم مرغ های بومی را دارید از مرغ های تخمگذار بومی یا اصطلاحا گلپایگانی ( ورامینی یا جهادی ) استفاده کنید.
  2- فرقی ندارد.
  3- اگر جایی که دارید نورگیر دارد با احتساب همان نور خورشید 17 ساعت باشد.
  4- جهت گرم کردن مکان نگهداری بستگی به انداره و فضای شما از بخاری و هیترهای ترموستات دار می توانید استفاده کنید.
  5- خاک اره تولید گرد و خاک می کند و برای مرغ ها مشکل ساز خواهد شد و کاه هم به اندازه پوشال قدرت جذب رطوبت را ندارد.
  6- اگر قصد تولید تخم مرغ خوراکی دارید احتیاجی به خروس نیست. ولی برای تولید تخم نطفه دار نسبت 10 مرغ و 1 خروس را رعایت کنید.

8 اسفند 1397

سلام خسته نباشيد تعدادي مرغ تخمگذار شش ماهه دارم ك تازه به تخم اومدن هنوز كمه اما بهم نوك ميزنن و همديگه رو زخمي ميكنن بايد چكار كنم ك بهم آسيب نزنن؟ با تشكر

  18 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  مرغ ها از نظر تغذیه دچار کمبود مواد غذایی هستند. اگر مرغ های تخمگذار را در لانه نگهداری می کنید نور را کم کنید.

7 اسفند 1397

سلام پرتولید ترین نژاد مرغ بومی ک بتونیم تهیه کنیم چ نژادیه با چند درصد تخمگذاری؟

  18 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  بهترین نژاد جهت تولید تخم مرغ همان مرغ های بومی که اسم هایی مثل گلپایگانی، جهادی، رنگی و ورامینی دارند هستند. البته تبلیغاتی هم از نژادهایی مانند بلک استار هم می کنند که مادری این نژاد در ایران موجود نیست و در مورد تعداد تخمگذری این نژاد اغراق های زیادی شده است.

6 اسفند 1397

سلام من 20میلیون دارم بنضرشما مرغ کوشتی یاتخمی صرفه اقتصادی داردمیخام بریزم

  10 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  با سرمایه 20 میلیون نمی شود کار پرورش مرغ تخمگذار یا گوشتی را انجام داد مخصوصا اگر به صورت صنعتی باشد.
  شما می توانید اگر جا دارید مرغ بومی در حدود 500 تا 700 عدد نگهدارید.

5 اسفند 1397

سلام ممنون از راهنمایی های خوبتون میخواستم بدونم برای پرورش 1000 عدد مرغ تخم گذار چقد سرمایه لازم است و سود دهی تقریبا چقدر است

  15 اردیبهشت 1398

  سلام حمید عزیز
  در حال حاضر حدود 60 میلیون سرمایه نیاز دارید. سود پرورش مرغ تخمگذار بستگی به میزان بهره وری شما و قیمت خرید بازار دارد.

4 اسفند 1397

سلام و عرض خسته نباشید
ببخشید من سوالم این بود ک در پرورش مرغ تخمگذار در طی دوران نوردهی در زمان تاریکی غذای انها چجوری باید داده شود یعنی تو ۱۶ ساعت تاریکی مطلق در ۲۰ هفته ی اول چجوری باید پرنده غذاشو تامین کنه؟
۸ساعت نور و ۱۶ ساعت تاریکی لازمه ک پشت هم باشه یا نه ساعتای نور دهی فرقی نمیکنه؟

  15 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  شما زمان نوردهی را بر عکس گفتید. 16 ساعت روشنایی و 8 ساعت خاموشی برای پرورش مرغ تخمگذار نیاز هست. در زمان خاموشی احتیاجی به آب و غذا نیست. این ساعات برای زمان تخمگذاری مرغ است.

3 اسفند 1397

سلام و خسته نباشيد
من ميخوام پرورش مرغ بومي شروع كنم در قفس با ١٠٠عدد مرغ و بيشترش كنم بنظر شما اگر در اتاقكي در حياط كه با نايلون پوشيده شده ميشه قفس هارو گذاشت

  25 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  اولا مرغ بومی بهتر است در محیط باز باشد و این کار که گفتید مشکلات متعددی جهت ایجاد کردن شرایط محیطی دارد.

6 بهمن 1397

آقا سلام
خیلی خوب بود – عالی
اگه ما بخایم شرو کنیم، راهنماییمون میکنین ؟ مشاوره میدین ؟

  27 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  از این که مطالب برای شما مفید بوده است بسیار خرسندیم.
  شما می توانید جهت کسب مشاوره رایگان پرورش و نگهداری مرغ تخمگذار در ساعات اداری با مشاورین شرکت تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.
  02177955451 داخلی 2

27 دی 1397

سلام من یه جائی دارم که قفس مرغ برای نگهداری بصورت اتومات هست میخوام مرغ بومی بزارم داخلش نظرتون چیه؟ضمنا قفس اتوماتیک ما ۱۲۰۰ مرغ جا میگیره

  30 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  نگهداری مرغ بومی بهتر است در بستر باشد.

27 دی 1397

سلام تحريك نوري تو چ سني و چطوري بايد انجام بشه

  30 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  از 4 ماه به بعد می توانید هر دو تا سه روز 15 تا 20 دقیقه افزایش نور دهید تا نوردهی مرغ های تخمگذار به 16 تا 17 ساعت روشنایی برسد.

26 دی 1397

سلام
یه مقدار زمین در حوالی زنجان دارم و می خواستم بدونم اگه سوله مورد نظر رو بسازم در 300 متر چند عدد مرغ تخم گذار می تونم سرمایه گذاری کنم و روزانه به چه مقدار تخم مرغ برداشت میشه و اگر مشاوره برای راه اندازی بخواهیم کسی اینکار رو انجام می ده

  2 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  حدود 1500 عدد مرغ تخمگذار می توانید نگهدارید. در شرایط نسبتا خوب حدود 1000 تا 1100 عدد تخم مرغ برداشت خواهید کرد. جهت کسب مشاوره می توانید با دفتر تماس بگیرید.
  02177955451

26 دی 1397

سلام دوست عزیزمیخواستم برم توکارپرورش مرغ تخمگذاروخودمم علاقه دارم به نظرشماخوبه بازارکارش خوبه به عنوان یه شغل میتونم روش حساب کنم باتشکر

  2 بهمن 1397

  سلام مسلم عزیز
  خیلی از افراد کارشان تولید تخم مرغ است. ولی این که چطور این کار را انجام دهید و از پس کار بر بیاید و سرمایه گذاری کنید مهم است.
  پیشنهاد می کنیم با مشاورین شرکت تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.
  02177955451 داخلی 105

25 دی 1397

سلام
مرغ های ما تازه به تخم گذاری افتادن شرایط مورد نیاز برای افزایش تخم گذاری هاشون رو لطف میکنید با ریز ترین نکته ها توضیح بدید؟
جلوگیری از رطوبت زیرشون؟روشنایشون؟
دمای محوطشون؟
جدا سازی خروس یا ماندگاریشون کنار مرغ؟
روشنایی شون؟
چطور تنظیم کردن تهویشون؟
اگه چیزی هم نیازه یاکمکی به افزایش تخمشون میکنه لطف میکنید اگه اضافه کنید به مطالبتون
تشکر از راهنمایتون

  2 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  زیر مرغ ها خشک باشد و از پوشال استفاده کنید.
  16 تا 17 ساعت نوردهی در 24 ساعت داشته باشید.
  19 تا 25 درجه سانتیگراد دمای خوبی است.
  اگر جهت تخم مرغ خوراکی می باشد احتیاج به خروس نیست.
  برای تهویه می توانید از تایمر استفاده کنید تا سالن شما هم خیلی سرد نشود هم اکسیژن کافی در سالن داشته باشد.
  از دان مرغ تخمگذار استفاده کنید.

24 دی 1397

سلام و خسته نباشید.
بنده یک منزل در روستا دارم به متراژ 600تا 700متر که شرایط اب و هوایش میشه گفت خوبه
میخواستم ببینم با 10میلیون پول میشه پرورش مرغ تخم گذار رو شروع کرد که سود اوری داشته باشه؟
باید از کجا دوره یا مشاوره بگیرم چون تخصصی اصلا در پرورش ندارم

  2 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  در حال حاضر هر مرغ آماده تخمگذاری حدود 25000 تا 27000 تومان هزینه دارد. به نظر ما این مبلغ برای پرورش مرغ تخمگذار کم است. اگر قصد دارید به عنوان شغل اصلی استفاده کنید بهتر است بیشتر تحقیق کنید و اطلاعات بیشتری کسب کنید. پیشنهاد می کنیم با مشاورین شرکت تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.
  02177955451 داخلی 105

24 دی 1397

سلام برای نطفه دار شدن تخم باید چکار کرد؟

  9 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  قاعدتا برای نطفه دار شدن تخم پرندگان باید پرنده نر و ماده وجود داشته باشد.

23 دی 1397

سلام خسته نباشید من میخواستم مرغ تخمگذار در قفس نگهداری کنم به نظر شما بومی بهتره یا صنعتی صرفه اقتصادی کدام بیشتره مساحت سالنم 50 متره باتشکر

  9 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  مساحت 50 متر برای مرغ صنعتی کافی نیست و تهیه پولت صنعتی کمی سخت است و اگر قصد نگهداری مرغ بومی را دارید بهتر است از بستر استفاده کنید.

22 دی 1397

سلام
بنده قصد دارم در یک زیر زمین 50 متری مرغ
تخمگذار پرورش بدم.
ایااین محیط مناسب هست؟
در این فضا میشه از قفسه‌های صنعتی استفاده کرد؟
از نظر اقتصادی درآمدش در حدی هست که سرمایه گذاری کنم؟
حدود درآمد در این فضا مشخصه؟
کانال تلگرام فعال نیست راه ارتباطی دیگری برای مشاوره و راهنمایی دارید؟
ممنونم از پاسخ

  8 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  به دلیل این که در زیر زمین تهویه خوب انجان نمی شود پیشنهاد می کنیم مرغ تخمگذار در این مکان پرورش ندهید. زیرا پرنده ها دچار مشکل خواهند شد و بوی تولید شده از مدفوع مرغ ها گاز زیادی و بدی تولید می کند و اهالی خانه دچار مشکل خواهند شد.
  کانال تلگرام بلدرچین دماوند: https://t.me/dquail_com
  تلفن تماس جهت کسب مشاوره رایگان: 02177955451 داخلی 105

3 دی 1397

سلام. وقتتون بخیر. یک سوال داشتم. میشه مرغ بومی تخم گذار را درقفس مرغ صنعتی پرورش داد ؟ ممنون میشم جواب منو زودتر بدین

  15 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  بهتر است این کار را انجام ندهید زیرا این نژاد احتیاج به فعالیت بیشتر دارد و درون قفس به سرعت چاق می شوند که مشکلات زیای به همراه خواهد داشت.

2 دی 1397

سلام خسته نباشید .
من یه انبار ۱۰۰متری دارم خواستم اقدام کنم واسه مرغ تخمگذار.
میخواستم بپرسم چقد سرمایه میخواد و چه وسایلی میخواد.
هر روز چند تخم می‌گذارند؟

  16 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  در فضای 100 متر می توانید حدود 400 تا 500 عدد مرغ تخمگذار پرورش دهید. در شرایط خوب 280 تا 350 عدد تخمگذاری دارند و با دانخوری سطلی و آبخوری های دستی و یا سطلی اتوماتیک قابل راه اندازی می شود.

1 دی 1397

سلام
یعنی دوره تخمگذاری مرغها ده ماه میباشد؟و بعد این مدت باید مرغ دیگری جایگزین کرد؟

  16 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  بله مرغ های جدید باید جایگزین کرد.

1 دی 1397

سلام,خسته نباشید. من توی یه حیاط ۳۰۰متری چندساله که مرغ جهادی نگهداری میکنم, ولی مرغ هام نه زیاد چاق میشن و نه زیاد تخم میگذارن. دانه گندم, ذرت و یونجه بهشون میدم. اصلا صرفه اقتصادی برام ندارن. چندتا سوال داشتم اولا برای ۱۰۰تا جوجه چقدر گندم باید روزانه بهشون بدم ؟
وچرا مرغهام با وجود تغذیه زیاد ریز میمونن و تخم حتی فصل تابستون کم میگذارن؟؟ممنون

  16 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  تغذیه مرغ ها باید به صورت فرمول کامل انجام شود و فقط گندم یا ذرت خالی نمی تواند بهره وری مرغ ها را بالا ببرد. شما احتیاج به دان مرغ تخمگذار دارید و محل نگهداری باید از نظر نور و دما تحت کنترل باشد. اگر مرغ حدود 5 تا 6 ماه سن داشته باشد و شروع به تخمگذاری کند حدود 110 تا 115 گرم دان نیاز دارند.

  20 خرداد 1398

  من میخام این کارو شروع کنم .از کم میخام شروع کنم .ایمیلمو میدم ممنون میشم اگ برا کمک و هم اندیشی ب من پیام بدین.

   23 خرداد 1398

   سلام سجاد عزیز
   لطفا جهت کسب مشاوره رایگان با مشاورین شرکت تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.
   02177955451 داخلی 2

  10 آذر 1399

  سلام من میخواهم 50 عدد مرغ تخم گذار رو در روستا پرورش بدم
  در سال در چه ماهایی تخم میده؟
  از 50 مرغ چند تخم روزانه میتونم داشته باشم
  و سرمایه الان چقد میخواهد

   11 شهریور 1400

   سلام دوست عزیز
   اگر بخواهید کاملا سنتی باشد از اوایل بهار تا اوایل تابستان ولی اگر جای مناسب که بتوانید نور و دما و تغذیه را به خوبی فراهم کنید داشته باشید 8 تا 10 می توانید بهره برداری کنید.
   هر مرغ آماده تخم گذاری در حال حاضر بالای 150.000 تومان هزینه دارد.

1 دی 1397

سلام من می خواهم پروش مرغ جهت تخم گذاری پروش دم در فضای باز (یعن ییک اتاق جهت خواب و فضای باز که با تور مورغی محصور شده است )باید چه کار کنم که راحتر پروش دم
لازم به ذکر اس که در منطقه خوزستان ماهشهر می خواهم این کارو بکنم

  16 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  جهت حفظ کردن شرایط جوی باید فضای سرپوشیده هم داشته باشید تا بهره وری شما بالا برود و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.

30 آذر 1397

با سلام .مطلب .عالی و مفید هست.اما یه سوال
من پرورش مرغ گوشتی دارم میخوام به تخمگذار تغییر وضعیت بدم .۱-نظرتون راجع به ان و اینکه ایا سیستم بسته مرغ گوشتی با تخمگذار چند درصد باید (از نظر ساخت و ساز)تغیر کند؟

  25 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر قصد تولید تخم مرغ دارید و منظورتان پرورش مرغ های صنعتی سفید تخمگذار است احتیاج به قفس دارید. ولی اگر قصد تولید تخم مرغ بومی را دارید در کف سالن مرغ ها را نگهدارید. فقط در کنار دیوارهای سالن جا برای تخمگذاری پرنده ها تهیه کنید.

29 آذر 1397

سلام من توی باغچمون که نسبتا بزرگه 25 تا مرغ و خروس دارم شبا میرن توی قفسشون قفسشونم گرمه مرغای جهادی هستن میخواستم مرغ مرندی بخرم بنظرتون بهتره که همشونو بفروشمو 15 مرغ مرندی بخرم ؟

  26 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر منظورتان تولید تخم مرغ است از نظر تعداد با هم فرق نمی کنند. ولی از نظر اندازه تخم مرغ های جهادی بزرگتر هستند و از نظر جثه و گوشت هم بهتر و درشت تر هستند.

28 آذر 1397

سلام ، ۱۵۰عدد مرغ در روز خوب نگداری بشن چند تخم میشه ازشون گرفت تقریبا؟

  27 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  حدود 95 تا 105 عدد میزان خوبی است.

28 آذر 1397

با سلام وتشکر از راهنمایئ وراهگشایئ شما آیا برای شروع سرمایه گذاری واشتغال به تولید تخم مرغ چقدر سرمایه کافی است و در چه نقاطی از حوالی تهران مناسبتر برای انجام اینکار می باشد واینکه تولید را از قبل باید بازاریابی کرد یا اینکه بعد از تولید ونکته دیگر آیا با توجه به شرایط اقتصادی امروز این سرمایه گذاری ما بازای یک میلیون بعد از یک دوره شش ماهه با توجه به همه هزینه ها و با شرایط معمولی چند درصد سود دهی دارد وبرای شروع از کجا باید شروع کرد آیا نیاز به اخذ مجوز از ارگان خاصی دارد آیا سیتم های دولتی دراینخصوص مساعدت و همیاری ونظارت دارند یا خیر .

  27 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر منظور شما تولید مرغ صنعتی یا همان مرغ های سفیذ لگهورن با سویه های صنعتی است باید به جهاد و دامپزشکی مراجعه کنید.
  اگر منظورتان تولید تخم مرغ رسمی است هم می توانید از جهاد جهت مجوز اقدام کنید هم خودتان شروع به کار کنید.
  در حال حاضر هم قیمت تخم مرغ رسمی و هم صنعتی مناسب است. ولی امکان تعیین سود برای شما به این صورت نمی باشد. ولی تخم مرغ تقریبا همیشه بازار جهت فروش دارد و قیمت به تقاضای بازار بستگی دارد.

11 آذر 1397

سلام
میخواستم درباره مرغ بلک ایستار فرانسه منو راهنمایی بفرمایید ،بنظرتان برای شروع خوبست یا نه ؟

  25 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  اصلا این نژاد و تبلیغاتش دروغ است. بیشترین تولید تخم مرغ مربوط به مرغ های سفید صنعتی تخمگذار است.

10 آذر 1397

سلام
بنده ۱۰۰۰ عدد جوجه یک روزه بومی را مدت ۱۰۰روز نگهداری کردم هفته پیش جای مرغ و خروس را جدا کردم برای اینکه خروس ها زودتر چاق بشوند باید چه بکنم ؟
برای جلوگیری از رطوبت کف چکار میشه کرد ؟

  10 آذر 1397

  سلام
  با وجود کاهش واردات سویا از چه خوراک جایگزینی باید استفاده کرد ؟
  برای فروش خروس ها چطور میشه با خریدار منصف رابطه برقرار کرد ؟

   27 آذر 1397

   سلام وحید عزیز
   1- متاسفانه نمی توان سویا را حذف کرد.
   2- لطفا عکس و وزن خروس ها و شهر خود را به شماره تلگرام 09191015546 ارسال کنید.

  27 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  1- برای چاق شدن خروس ها ابتدا باید فضای نگهداری آن ها را به گونه ای طراحی کنید که جای زیادی برای گردش نداشته باشند. پروتئین و انرژی کافی در غذا مرغ و خروس ها موجود باشد. شدت نور کم باشد و از روشنایی حدود 8 تا 9 ساعت روشن و 4 ساعت خاموشی استفاده کنید.
  2- برای جلوگیری از رطوبت کف از پوشال استفاده کنید و مکان نگهداری پرنده ها هم باید تهویه مناسب داشته باشد.

9 آذر 1397

سلام خسته نباشین، من حدود 150 عدد مرغ تخمگذار دارم، حدود 6 ماهه هستن ولی فقط 5 تاشون تخم میزاره، چکارشون باید بکنم که بیشتر بشن از لحاظ وزنی هم همه درشت هستن

  1 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم شما در ابتدا از دان مرغ تخمگذار استفاده کنید. در حال حاضر نیز که فصل سرماست سعی کنید کمی جای پرنده ها گرم باشد. از روشنایی 16 تا 17 ساعت بهره ببرید و تهویه مناسب داشته باشید.

9 آذر 1397

سلام میخواستم تو یک خونه متروکه ۸۰ متری توی چابهار پرورش مرغ تخمگذار بومی رو شروع کنم 1_برای این منطقه از چه نوع نژادی استفاده کنم و چه غذایی بهشون بدم که هم صرفه اقتصادی داشته باشه و هم راندمان بالایی رو بتونم بگیرم ?
2_از قفس استفاده کنم یا کف؟و
3_حداقل چقدر سرمایه میخواد؟

  1 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم در کف پرورش را انجام دهید و از نژاد تخمگذار بومی استفاده کنید.
  سرمایه گذاری شما به تعداد مرغ هایی که قصد نگهداری دارید بستگی دارد. شما حدودا 300 تا 350 عدد هم می توانید داشته باشید که خرید خود مرغ ها در حدود دانه ای 22 تا 25 هزار تومان هزینه دارند .

8 آذر 1397

سلام.مرغ تخمگذار سفید چند بار واکسین میزنند ؟

  3 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  معمولا تا 3 ماهگی سه بار واکسن نیوکاسل استفاده می شود و بعضی از واکسن ها در سه ماهگی یکبار و بعضی ها هر چند وقت یکبار تکرار می شوند. بعضی از پرورش دهندگان نیز هر ماه از خون پرنده ها تیتر (آزمایش) می گیرند. ولی معمولا تولید کننده های جوجه برنامه واکسیناسیون را ارائه می کنند.

20 آبان 1397

سلام ببخشید پیشنهادی درباره تکثیر جوجه زینتی دارید که کدوم نژاد پرسود و سخت جون هستن در مقابل بیماری من الان حدود ۲۰۰ تا مرغ و ۱۰۰تا خروس نژاد مرندی دارم تکثیر میکنم و میخواستم نژاد دیگه ای هم تکثیر کنم ممنون اگه پیشنهاد هاتون و بگید

  25 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  از نظر سخت جون بودن تقریبا در یک ردیف هستند و تفاوین زیادی با هم ندارند. از نظر پرسود بودن نیز شما باید در منطقه خود تحقیق کنید که خریداران، کدام نژاد را بیشتر می پسندند.

20 آبان 1397

با عرض سلام‌ و خسته نباشید خدمت مدیر محترم… بنده قصد دارم که در میحطی ۱۰۰ الی ۱۵۰ متری که زمین متعلق به خودمان میباشد (از نظر اینکه نیازی به اجاره دادن نیست گفتم)، مرغ تخمگذار پرورش دهم… در شرایط کنونی آیا با سرمایه ای نزدیک به ۳۰ میلیون میتوانم این کار را شروع کنم و به سود دهی برسم؟ پیشنهاد شما برای شروع چه تعداد جوجه است؟ آیا با توجه به اینکه هم وقتم و سرمایه ام رو میخوام بزارم در این کار و در حال ازدواج هستم در حال حاضر پیشنهاد میکنید اینکار انجام دهم یا خیر؟

  23 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر فضای سر پوشیده شما دارای آب و برق و گاز هست می توانید در هر متر حدود 5 عدد مرغ تخمگذار نگهدارید که برای شروع میزان نسبتا خوبی است. میانیگن تخمگذاری مرغ های تخمگذار 70 % در گله یعنی روزی 350 تخم مرغ است. شما باید خودتان محاسبه کنید آیا برای شما به صرفه است یا نه؟ اگر سوال دیگری دارید در خدمت شما هستیم.

17 آبان 1397

سلام میخواستم بدونم مرغ های پیر را بعد از تخم گذاری چگونه میتوان فروخت؟؟ به کجا و چه کسانی؟

  8 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  ممکن است بعضی از کشتارگاه ها اگر تعداد نسبتا زیاد باشد و بعضی از کسانی که به صورت وانتی پرنده میفروشند خریدار باشند.

16 آبان 1397

سلام من حدود ۳۰ مرغ محلی دارم ک یکساله هستن اما هرکدام در هفته دو تخم بیشتر نمیگذارن لطفا راهنمای کنید

  8 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  احتیاج به نور 16 تا 17 ساعته و دان مرغ تخمگذار و در حال حاضر که هوا سرد است احتیاج به گرم کردن محل نگهداری دارند.

16 آبان 1397

سلام من علاقه زیادی به پرورش مرغ تخمگذار دارم تاجایی که بیشتر وقتها به مرغ فکر می کنم .فضا کافی دارم اما نمی دانم در استان هرمزگان کدام نژاد مناسب است مرغهای محلی استان بعد از گذاشتن 12عدد قرچ می شوند و نمی دانم سود اقتصادی دارند یانه لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  10 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم از نژادی که به چندین نام در ایران هستند ولی در حقیقت یک نژاد هستند ( گلپایگانی یا جهادی، رنگی و ورامینی) استفاده کنید و سرغ نژادهای دیگر نروید چون در این سیستم بعضی ها به دروغ اطلاعات و آمار میدهند.

16 آبان 1397

سلام اسماعیلی هستم یک قطعه زمین حدود 6 هکتار زمین دارم نزدیکای روستای خودمون هستش میخواستم مرغ تخم گذار پرورش بدم و حدودا واسه استارت چقدر سرمایه نیازه و چقدر زمین رو واسه استارت باید بکار بگیرم

  10 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر منظورتان نگهداری مرغ تخمگذار صنعتی است پیشنهاد می کنیم به جهاد محل خود مراجعه کنید.

16 آبان 1397

سلام وخسته نباشید
یه سوالی داشتم از خدمتتون.
من علاقه ی زیادی به پروش مرغ های زینتی مانند نژاد سوماترا،کوشین و … را دارم،میخواستم بدونم این نژاد ها رو باید جداگانه به صورت جفت نگه داشت یا میشود تمامی این نژاد های زینتی را در یکجا به صورت جفت نگه داشت.از بابت جفت گیری نژاد ها با یکدیگر منظورم هست.مثلا مرغ سوماترا با خروس امپراطور نمیخوام جفت گیری کنند.که جوجه هاشون دورگه بشوند.
یک سوال دیگه هم دارم
این نژاد ها به همدیگر اجازه ی جفت گیری میدهند؟چون در بعضی از پرندگان نژاد های مختلف به هم اجازه ی جفت گیری نمیدهند به عنوان مثال عروس هلندی به طوطی اجازه جفت گیری نمیدهد در مرغ های زینتی این موضوع صدق میکند یا تمامی این نژاد میتوانند باهم جفت گیری بکنند؟

  10 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  بله باید به صورت جداگانه نگهداری کنید تا نژاد آن ها به صورت خالص باشند و در زمان فروش هم راحت تر خواهید بود. اگر در کنار هم باشند جفت گیری خواهند کرد.

6 آبان 1397

سلام خسته نباشید دوستان عزیزمن باتوجه به علاقه که به نگهداری مرغ تخم گذاردارم چطورمیتونم بایه سرمایه کوچیک شروع کنم

  13 آبان 1397

  سلام حسن عزیز
  اگر جا و فضا جهت نگهداری مرغ تخمگذار در اختیار دارید و هزینه جانبی (کرایه و کارگر) ندارید پیشنهاد می کنیم با تعداد کم (حدود 100 عدد) شروع کنید و از مرغ بومی تخمگذار استفاده کنید.

3 آبان 1397

سلام .برای مرغ بومی در سالن ۵۰ متر مربع چند وات نور لازمه؟

  20 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم از یک یا دو عدد لامپ 100 وات با کمی فاصله از هم استفاده کنید.

30 مهر 1397

سلام من چن ساله تو فکر این کارم و بهش علاقه دارم . نداشتن سرمایه زیاد و بازار پر ریسک کشور دلایل مهم برای شروع نکردن بودن. کمکم کنیدلطفا

  6 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر جایی دارید که احتیاج به اجاره دادن نیست و خودتان هم می توانید کارهای مربوط را انجام دهید با تعداد کم شروع کنید. در غیر اینصورت عجله نکنید و با توجه به علاقه ای که فرمودید سعی کنید با انجام کار عملی در مزارع افراد دیگر و مطالعه، خود را در سیستم نگهداری مرغ تخمگذار نگهدارید تا موقعیت فراهم شود.

30 مهر 1397

سلام تشکر از زحماتتو بنده ۵۰متر فضای سرپوشیده دارم میخواستم بدونم چندتا مرغ تخمگذار میشه نگهداری کرد واینکه برای تهیه مرغ نیمچه از کجا باید اقدام بکنم تشکر .

  6 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  حدود 170 تا 200 عدد مرغ تخمگذار در فضای 50 متری می توانید نگهدارید. جایی که می خواهید مرغ نیمچه تهیه کنید نیز هر چقدر به محلی که هستید نزدیکتر باشد بهتر است.

29 مهر 1397

سلام برای مشاوره و همکاری میشه راهنمایی کنید چطور میشه باهاتون ارتباط داشت؟

  6 آبان 1397

  سلام حامد عزیز
  شما می توانید جهت کسب مشاوره پرورش مرغ تخمگذار با شماره تلفن 02177955451 داخلی 105 تماس بگیرید و با کارشناسان بلدرچین دماوند صحبت کنید. همچنین می توانید به صورت حضوری به دفتر تهران مراجعه فرمایید.

26 مهر 1397

سلام برای مرغی بومی ک به تخم اومده چند ساعت روشنایی لازمه چند ساعت خاموشی

  30 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  16 تا 17 ساعت نور و 24 ساعت خاموشی دهید.

   8 آذر 1397

   عرض سلام و ادب.امیر هستم.میفرمایید 16 ساعت روشنایی و 24 ساعت تاریکی.سوال اول ایا در مدت 24 تاریکی احتیاج به دان دهی و تغذیه مرغها هست؟؟؟
   و دوم اینکه ایا این مدت تاریکی باید تاریکی مطلق باشد،یعنی هیچ نوری در سالن نباشد؟؟؟
   سوال سوم ایا تمام نور سالن از نوردهی مصنوعی استفاده شود یا نور افتاب به صورت طبیعی هم دخیل باشد؟؟؟
   سپاسگزارم از لطف و بزرگواری شما…

    3 دی 1397

    سلام دوست عزیز
    16 ساعت روشنایی و 8 ساعت خاموشی نه 24 ساعت.
    می توانید از نور خیلی ضعیف استفاده کنید.
    اگر امکان استفاده از نور آفتاب برای شما میسر است مشکلی ندارد در غیر اینصورت از نور مصنوعی استفاده کنید.

18 مهر 1397

سلام من حدود ۱۲۰۰ نیمچه ۴ ماهه دارم بدون قفس وقتی نور سالن زیاد میشه دچار خودخوری یا کانیبالیسم میشن طبق گفته شما برای زمان تخمگذاری باید ساعت نوردهی سالن زیاد بشه برای جلوگیری از کانیبالیسم چکار باید بکنم

  24 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  از شدت نور کم کنید و مدت زمان را آهسته و هر دو تا سه روز حدود نیم ساعت اضافه کنید ولی با شدت کم. به دان پرنده ها از نظر پروتئین دقت کنید چون کمبود پروتئین یکی از عوامل کانی بالیسم است.

9 مهر 1397

سلام یکی اینکه برای پرورش مرغ تخم گذار مرغ بومی بهتره یا مرغ سفید واینکه الان برای مرغ سفید جهت تخم گذاری مراجعه کردیم گفتن باید مرغ سه ماهه بخرین حالا سوالم این است الان زمان خوبیه برای خریدن مرغ سفید ؟درضمن مرغ تخم گذار سفید الان در بازار وجود دارد یا باید همان سه ماهه بخریم ؟

  3 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  معمولا افرادی که قصد تولید تخم مرغ دارند مرغ های تخمگذار 90 تا 100 روزه را خریداری می کنند که البته باید مورد اطمینان باشند. مرغ های تخمگذار سفید را بیشتر تولیدکنندگانی نگهداری می کنند که مرغداریهای صنعتی و بزرگ دارند و معمولا از 100.000 تا به بالا مبادرت به نگهداری می کنند که زیر نظر جهاد و دامپزشکی نیز هستند. جوجه ها و نیمچه ها را نیز زیر نظر جهاد و دامپزشکی خریداری و نگهداری می کنند. اگر این شرایط برای شما فراهم است می توانید مرغ تخمگذار پرورش دهید در غیر اینصورت همان مرغ بومی را شروع کنید.

7 مهر 1397

مطالب بسیار مفید بودند ممنون ازتون

  7 مهر 1397

  سلام احسان عزیز
  بسیار خوشحال هستیم که این مقاله در مسیر کار به شما کمک کرده است و برای شما مفید واقع شده است. اگر به نگهداری مرغ بومی هم علاقه مند هستید پیشنهاد میکنیم مقاله پرورش مرغ بومی را حتما مطالعه فرمایید.

1 مهر 1397

سلام یک مرغ مولد تخمی بومی تا چند وقت تخم میگذارد؟

  9 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر برای کسب درآمد به فکر نگهداری مرغ تخمگذار بومی هستید این مرغ ها حدود 10 ماه تخمگذاری همراه با صرفه اقتصادی دارند.

25 شهریور 1397

تشکر خیلی مفید بود

  26 شهریور 1397

  سلام دوست عزیز
  از این که مقاله برای شما مفید واقع شده است بسیار خرسندیم. پیشنهاد می کنیم مقاله تو لک بردن مرغ تخمگذار را نیز مطالعه فرمایید.

12 خرداد 1397

سلام من میخواهم با یکی از دوستانم در شهریار در یک روستا که یک سالن پانصد متری با عرض۱۲متر میباشد وارتفاع۴متر با ۳۰۰۰قطعه کارم رو شروع کنم اگر راهنمایی خاصی هست بفرمایید

  6 بهمن 1399

  سلام دوست عزیز
  توضیحاتی که شما فرمودید خیلی کم است. برای این که بتوانیم مشاوره دقیقی در حوزه نگهداری و پرورش مرغ تخمگذار به شما ارائه کنیم نیاز هست تا شرایط شما بیشتر بررسی شود. لطفا با مشاورین شرکت تماس بگیرید. 02177955451 داخلی 2