روش های پرورش مرغ تخمگذار در ایران را یاد بگیرید و اجرا کنید

پرورش مرغ تخمگذار

پرورش مرغ تخمگذار در ایران معمولا از روز اول تا پایان مرحله بهره برداری به دو روش انجام می شود. در این مقاله ابتدا با این دو روش آشنا خواهید شد سپس به این موضوع خواهیم پرداخت که چرا به پرورش مرغ تخمگذار مشغول شویم؟

روش اول که بیشتر در مرغداری های معمولی و کوچک انجام می شود؛ گله در مرحله رشد تا قبل از شروع تخمگذاری بر روی زمین پرورش داده می شود و سپس در مرحله تخمگذاری به قفس منتقل می شود.

روش های پرورش مرغ تخمگذار

روش دوم بیشتر در مرغداری های بزرگ و صنعتی انجام می شود. گله از روز اول تا روز آخر در قفس نگهداری می شود. این روش دارای مزایای بیشتری نسبت به روش اول است و از این رو روش اول به مرور منسوخ شده است. بسته به روش انتخاب شده وسایل مورد نیاز برای نگهداری متفاوت است.

پرورش مرغ تخمگذار به روش صنعتی

چرا مرغ تخمگذار پرورش دهیم

با توجه به صرفه اقتصادی بیشتر، تخم مرغ نطفه دار تولید نمائیم.

بعضی اوقات بهتر است که مرغدار نسبت به تولید تخم مرغ نطفه دار جهت جوجه کشی مرغ اقدام نماید. این کاز زمانی است که مشتری تخم مرغ نطفه دار زیاد است. دلیل دیگر وقتی است که مرغدار خودش جوجه ی یک روزه تولید می کند. در این حالت تولیدات خود را در سن یکروزه یا ۷ تا ۱۵ روزه به فروش می رساند.

در پرورش مرغ مادر شرایط محیطی از اهمیت خاصی برخوردار است در این راستا مرغ ها می بایستی در سالن های تمیز، خشک، ضد عفونی شده با تهویه و نور کافی و بدون کوران هوا نگه داری شده و دمای سالن تغیرات زیادی نداشته باشد. وقتی سالن ها سرد و مرطوب باشند مرغ ها کمتر غذا خورده و تولید کاهش می یابد.

در پرورش مرغ مادرف نسبت خروس به مرغ می بایستی حداقل ۱ به ۱۰ باشد. با اینکه تعداد خروس ها ۱۰ درصد کل مرغ ها می باشد ولی جوجه ها به میزان ۵۰ درصد مرغ و ۵۰ درصد خروس متولد می شود. شرایط محیطی اثر مهمی بر روی نتیجه ی تولید خواهد داشت.

تعداد جوجه هایی که متولد می شوند همیشه کمتر از تعداد تخم مرغ هایی است که در دستگاه جوجه کشی قرار می گیرد.این مورد بستگی به بارور بودن تخم مرغ ها دارد.

فیلم مزرعه پرورش مرغ تخمگذار در کشور فیلیپین

عدم باروری تخم مرغ ها می تواند به دلایل زیر باشد:

1- زیاد یا کم بودن تعداد خروس در گله ی مادر

2- شرایط نامطلوب خروس ها از نقطه نظر سلامت جسمانی، نابالغ بودن، خیلی پیر بودن یا تولک بودن.

3- تاج و ریش سیاه (اصطلاحاً یخ زده) بهتر است تاج خروس ها بعد از تولد قطع گردد.

4- مرغ های زخمی شده. برای جلوگیری از این معضل بهتر است ناخن وسط و ناخن پشتی جوجه خروس ها در ۱۰ روز  اول بعد ار تولد قطع شود.

5- وارد کردن خروس جدید در گله در دوران تخم گذاری این عمل باعث جنگ خروس ها شده و باروری تخم ها کاهش می دهد.

تولید تخم مرغ با پرورش مرغ تخمگذار

بهترین مکان برای پرورش مرغ تخمگذار

هر مرغ تخمگذار معمولا به مدت دو سال نگهداری می شود و بعد از آن مرغ های جوان تر جایگزین میشوند. مزرعه پرورش مرغ تخمگذار باید در مکانی قرار بگیرد که دارای آب و هوای مطلوب و کاملا تمیز باشد. برای گرم کردن و خنک کردن سالن ها نیز نیازی به پرداخت پول زیادی نباشد و به راحتی و با کمترین امکانات گرم یا خنک بشود. برای این که هوای محیط را تمیز و لطیف کنید نیز میتوانید شروع به کاشت درخت کنید. کاشت درخت مزرعه را زیباتر نیز میکند که باعث کار کردن با حس خوب در مزرعه میشود. بهترین درخت ها برای این کار درخت های پاییزی یا میوه می باشند. فاصله مزرعه و مرغداری به مرکز شهر، نقاط خرید و فروش و امکانات ضروری نباید خیلی دور یا خیلی نزدیک باشد. درمورد این موضوع در ادامه توضیح کاملتری در جدول داده ایم.

علاوه بر این ها از احداث مزرعه پرورش مرغ تخمگذار در نزدیکی مکان های شلوغ و آلوده مانند کارخانجات صنعتی و… خودداری کنید. مکان مزرعه باید از نظر دسترسی به امتیازات آب، برق و… مناسب باشد و نیازی به هزینه های بالا برای تامین آن ها نباشد. مزرعه باید در محلی قرار گیرد که از نظر رفت و آمد برای کارگران نیز راحت باشد. ایجاد سالن مرغ تخمگذار در مناطقی گودی، پستی، ارتفاعات و … به هیچ وجه پیشنهاد نمیشود و کار بسیار اشتباهی می باشد. همچنین مناطقی که دارای بادهای شدید و… هستند نیز مناطق مناسبی نیستند. مناطقی نیز هستند که از طرف اداره حفظ محیط زیست کنترل می شوند و احداث مزرعه در آن ها ممنوع می باشد مراقب اینگونه زمین ها باشید.

میزان فاصله سالن با بقیه امکانات نیز در جدول زیر قابل مشاهده می باشد:

فاصله مزرعه پرورش مرغ تخمگذار با امکانات

نکته: میزان فاصله مزرعه با تشکیلات دیگر از نظر بهداشتی بسیار مهم می باشد.

انواع سالن پرورش مرغ تخمگذار در ایران

اصولا سالن های مخصوص نگهداری نیمچه و مرغ های تخمگذار در ایران به دو صورت معمولی (باز) و بسته یا ویندولس ساخته می شود و بسته به موقعیت محل، سلیقه و مدیریت به ابعاد و اشکال مختلف ساخته می شود. ولی امروزه بیشتر در مرغداری های ایران از ساختمان های سوله استفاده می شود که اغلب دارای ابعاد استاندارد با عرض 12 – 14 متر و طول 100 تا 120 متر است.

بر اساس ظرفیت این سالن‌ها وسایل مربوطه تهیه و نصب می گردد. از این سالن ها ممکن است هم برای پرورش جوجه ها و نیمچه ها قبل از تخمگذاری و هم برای مرغ های تخمگذار در قفس استفاده شود.

پرورش مرغ تخمگذار در قفس

 امروزه در تمام کشورهای پیشرفته دنیا برای پرورش و نگهداری مرغ های تخمگذار از قفس استفاده می شود. این روش به علت مزایای اقتصادی و بهداشتی که دارد علاوه بر مرغ های تخمگذار برای پرورش جوجه های گوشتی و حتی مادرهای گوشتی و تخمگذار به کار برده می شود به طوری که به مرور در تمام زمینه‌های تولید طیور جانشین روش بستر شده است. در ایران نیز خوشبختانه این روش مورد اقبال تولیدکنندگان تخم مرغ قرار گرفته است به طوری که تقریباً بیش از ۹۰% از مرغ های تخمگذار با این روش نگهداری می‌شوند.

پروش مرغ تخمگذار در قفس

اصول ساختمانی قفس‌های پرورش مرغ تخمگذار

 • جنس مصالحی که به کار می رود باید محکم و در عین حال سبک و قابل ضدعفونی باشد.
 • اندازه قفس های انفرادی باید طوری انتخاب شوند که در عین حالی که از نظر جا به صرفه باشد، مرغ نیز راحت باشد. ارتفاع آن به اندازه‌ای باشد که مرغ بتواند به راحتی در آن بایستد و عرض و طول آن هم به اندازه‌ای باشد که مرغ به راحتی بتواند به دور خود بچرخد.
 • کف قفس باید از میله های مشبک ساخته شود. چشم های آن باید به اندازه ای باشد که هم مرغ به راحتی روی آن حرکت کند و هم مدفوع به سهولت از بین آن ها گذشته و پایین افتد. به علاوه کف آن باید خیلی محکم باشد که بتواند وزن مرغ را تحمل کند؛ نباید زبر و خشن باشد که باعث شکسته شدن تخم مرغ ها شود؛ شیب کف هم باید مورد توجه قرار گیرد زیرا شیب خیلی زیاد باعث خواهد شد که تخم مرغ به سرعت بغلتد و موجب ترک دار شدن تخم مرغ‌ها گردد و شیب کم باعث کثیف شدن و همچنین شکستن تخم مرغ در زیر پای مرغ خواهد شد.
 • در قفس ها، به هر شکلی که ساخته می شوند باید طوری تعبیه شوند که از فرار مرغ ها جلوگیری کنند و باز و بسته کردن آن ها هم آسان باشد تا در موقع واکسیناسیون یا گرفتن مرغ وقت زیادی را نگیرد بدین منظور پهنای در باید به اندازه کافی باشد.
 • دانخوری و آبخوری ها باید به نحوی طراحی شده باشند که از ریخت و پاش جلوگیری شود، منوط به این که مرغ بتواند به آسانی از آن ها استفاده کند.

ساختمان قفس پرورش مرغ تخمگذار

بلوغ زودتر مرغ تخمگذار با نوردهی مناسب

سال ها پیش تصور میشد که مرغ ها در زمستان تولید ندارند و تخم گذاری انها از بهار آغاز می شود. مرغداری مدرن به این تصور، پاسخ منفی داد. نور از طریق چشمان حیوان اعصاب مربوطه را تحریک کرده، اثر این تحریک به مغز می رود و با دستور مغز غده های مخصوصی در اندام جنسی حیوان هورمون هایی را ترشح می کنند، این هورمون ها باعث بلوغ جنسی و تولید تخم مرغ می شود.

نوردهی سالن پرورش مرغ تخمگذار

در خلال نوردهی دو عمل مجزا یکی بر روی پولت ها و دیگری بر روی مرغان تخم گذار صورت می پذیرد. پولت های سبک و نیمه سنگین در سن ۲۰ هفتگی شروع به تخم گذاری می نمایند، وقتی پولت ها تحت تاثیر رژیم نوردهی (افزایش یابنده ای) باشند زودتر به تخم می آیند و مدت زمان زیادی تخم مرغ ریز تولید می نمایند که زیاد مطلوب بازار نبوده، ارزش اقتصادی پائینی دارند.

این پدیده منفی ، معمولاً زمانی اتفاق می افتد که جوجه ها در ماه های اول بهار به دنیا آمده باشند لذا رشد این جوجه ها مصادف با روزهای طولانی آخر بهار یا تابستان می باشد. مرغدار می تواند به راحتی با این پدیده منفی مقابله نموده، برنامه ای منظم جهت نوردهی سالن های پرورش اعمال نماید. در صورت پرورش پولت ها توسط تولید کننده ی دیگر، مرغدار (در اینجا خریدار نیمچه ی تخم گذار) می بایستی بر برنامه ی نوردهی آنها نظارت داشته باشد.

زمان نوردهی در سالن پرورش مرغ تخمگذار

در مسیر برنامه نوردهی توصیه می شود از سن ۳ روزگی تا ۲۰ هفتگی (یعنی پایان ۵ ماهگی) روزانه ۸ ساعت نور و ۱۶ ساعت تاریکی اعمال شود. طی این دوره طول مدت نوردهی نباید کم یا زیاد شود. در ضمن در ساعات تاریکی از هیچ منفذی نباید نور به داخل سالن برسد. بعد از طی این دوران و پایان ۵ ماهگی پولت ها، مدت نوردهی بطور ناگهانی به ۱۳ ساعت برسد و در هر هفته ۱۵ دقیقه اضافه شود تا در کل به ۱۴ ساعت برسد. بنابراین در طول دوران تخم گذاری، مرغ ها ۱۰ ساعت تاریکی و ۱۴ ساعت روشنائی خواهند داشت.

لازم به ذکر است که ساعات روشنائی برای مرغ تخم گذار در جریان تولید تخم مرغ نباید به هیچ عنوان کاهش یابد. از طرف دیگر افزایش ساعات روشنائی یه پدیده های منفی ۱- پوسته ی نازک تر ۲- تخم مرغ کمردار ۳- افزایش مرگ ومیر را در بر دارد.

122 دیدگاه برای “روش های پرورش مرغ تخمگذار در ایران را یاد بگیرید و اجرا کنید

 1. امیر حسین گفته:

  با سلام و تشکر بابت اطلاعات مفید و کاربردیتون . مطالب و جواب سوالهایی رو که دادید کامل خوندم و به این نتیجه رسیدم که طبق نظر شما مرغ محلی تخمگذار باید روی بستر نگهداری بشه و قفس رو توصیه نمیکنید. علتش چه موردی هست؟ ممنون

 2. رضا گفته:

  سلام
  یک ساختمان با مجوز گاوداری و نزدیک روستایی در بروجرد دارم که چن سال بدون استفاده بوده. یک سالن 300 متری یک سالن 200 متری و 600 متر حیاط دارد. میخوام پرورش مرغ گوشتی انجام بدم و جوجه کشی رو هم خودم انجام بدم و مرغ تخم گذار به اندازه نیاز داشته باشم
  در صورت عملی و به صرفه بودن این کار مشاوره جهت طراحی و اجرای طرح دارم
  با تشکر از کمک شما

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر منظور شما پرورش مرغ های گوشتی صنعتی است غیر ممکن است. چون در این سیستم مرغ های اجداد مادری و گوشتی هر کدام مجزا تولید می شوند. در این شکل که شما قصد کار دارید فقط پرورش مرغ های بومی امکان پذیر است.

 3. مهرداد روحانوند گفته:

  سلام خسته نباشید چندین سوال در رابطه با پرورش مرغ محلی یا همون بومی داشتم که میخاستم مفصل راجبش حرف بزنم و مشاوره بگیرم از استان کهگیلویه و بویراحمد هستم ممنون میشم اگر راه ارتباطیتون رو برام بنویسید

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   شما میتوانید جهت کسب مشاوره رایگان پرورش مرغ تخمگذار و بومی با مشاورین شرکت تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.
   02177955451 داخلی 2

 4. جواد گفته:

  سلام. بابت توضیحات کامل و دقیق و صبر و حوصله در پاسخگویی بی نهایت سپاسگذارم👏👏👏👏👏

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   از این مه مقالات آموزشی سایت برای شما مفید بوده است بسیار خرسندیم. از لطف شما به شرکت بلدرچین دماوند متشکریم.

 5. سید محسن موسوی گفته:

  سلام خسته نباشید
  میخواستم در مورد آهک پاشی در جای نگهداری مرغ تخمگذار توضیح بدید
  آیا باید از نور قرمز استفاده شود
  پس از انتقال مرغهای تخمگذار چقدر طول میکشد تا دوباره به تخم بیایند و پیشنهادی هست تا زودتر به تخم بیایند
  ممنون از راهنمایی شما

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر سالن خالی است ابتدا کف سالن را آهک بپاشید و سپس کمی آب ریخته و با جارو در سالن خوب پخش کنید تا همه سالن را در بر بگیرد.
   نور قرمز الزامی نیست و برای جوجه ها استفاده می شود ولی برای مرغ های تخمگذار و آماده به تخم لامپ های معمولی و یا کم مصرف استفاده کنید.
   میزان تخمگذاری مرغ تخمگذار بستگی به تعداد و شرایط محیطی شما دارد. بهتر است جا به جایی مرغ ها قبل از تخم گذاری مرغ ها باشد.

 6. بارش گفته:

  باسلام و تشکر از در اختیار قرار دادن اطلاعات مفیدتون..یسوال دارم..۲۴ساعت تاریکی منظورچندساعت از۲۴ساعت هست یاکلا۲۴ساعت تاریکی و۱۷ساعت روشنایی!

 7. ابراهیم گفته:

  سلام میخواستم بدونم مرغم کرچ الان جوجه هاش چی بدم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   در 24 ساعت اول می توانید از آرد ذرت استفاده کنید. بعد از 24 ساعت می توانید از دان های جوجه گوشتی استفاده کنید.

 8. رضایی گفته:

  یک سوال دیگر
  میشه پرورش انواع مرغ (از داشتن دستگاه جوجه کشی، پرورش پولت، مرغ گوشتی، مرغ تخم گذار و …) را به لحاظ اقتصادی با هم مقایسه کنید؟ تا ببینیم میزان سود کدام بیشتر است؟
  درواقع بطور کلی، بین جوجه کشی، مرغ گوشتی، و تخم مرغ، کدام سود بهتری دارد؟

  • manager گفته:

   پیشنهاد می کنیم هر کدام که شما از عهده آن بر بیایید و بیشتر به آن علاقه مند باشید و سرمایه و جای شما برای آن کار مناسب تر است را انجام دهید. اگر سوال موردی و فنی دارید بپرسید تا بهتر نتیجه گیری کنید.

 9. رضایی گفته:

  سلام و ممنون از اطلاعات خوبتون
  میخواستم بپرسم آیا توی سوله های قدیمی که سقف گنبدی شکل دارند و برای مرغ گوشتی استفاده میشدند، میشه قفس تخم گذار قرار داد؟ چه نوع قفسی؟ و آیا اینکار به صرفه است یا بهتر است سوله تخریب و به حالت جدید ساخته شود؟ (لازم به ذکر است که سوله های قدیمی کاملا سالم و تمیز میباشند)

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   سوله هایی که می خواهید از آن ها برای پرورش مرغ تخمگذار استفاده کنید عایق های خوبی هستند و احتیاج به تخریب ندارند. ولی نوع چینش قفس ها جهت تهویه مهم است.

 10. میلاد گفته:

  سلام وقت بخیر
  من چندتا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. برای منطقه خورستان ک تابستون گرمی داریه شما چه نژاد مرغ تخمگذاری پیشنهاد میکنید؟
  2. میطان نوری ک گفتید در جواب دوستان با نور لامپهای رشته ای قدیمی یا ال ای دی یا … فرقی داره یا نه؟
  3. میزان نهایی نور ک به 17ساعت در روز میرسه رو باید با نور خورشید و چراغ ایجاد کرد یا فرقی نداره؟
  4. برای گرم کردن در فصل زمستان از چه گرم کنی استفاده کنیم؟
  5. اگه بجای پوشال از خاک ارده و کاه استفاده بشه مشکل نداره؟
  6. نیازی به جدا کردن مرغ و خروس از هم هست؟
  اگه هست میشه توضیح بدید
  تغذیه مرغ با خروس فرق داره؟
  ممنون

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   1- اگر قصد تولید تخم مرغ های بومی را دارید از مرغ های تخمگذار بومی یا اصطلاحا گلپایگانی ( ورامینی یا جهادی ) استفاده کنید.
   2- فرقی ندارد.
   3- اگر جایی که دارید نورگیر دارد با احتساب همان نور خورشید 17 ساعت باشد.
   4- جهت گرم کردن مکان نگهداری بستگی به انداره و فضای شما از بخاری و هیترهای ترموستات دار می توانید استفاده کنید.
   5- خاک اره تولید گرد و خاک می کند و برای مرغ ها مشکل ساز خواهد شد و کاه هم به اندازه پوشال قدرت جذب رطوبت را ندارد.
   6- اگر قصد تولید تخم مرغ خوراکی دارید احتیاجی به خروس نیست. ولی برای تولید تخم نطفه دار نسبت 10 مرغ و 1 خروس را رعایت کنید.

 11. عمراني گفته:

  سلام خسته نباشید تعدادی مرغ تخمگذار شش ماهه دارم ک تازه به تخم اومدن هنوز کمه اما بهم نوک میزنن و همدیگه رو زخمی میکنن باید چکار کنم ک بهم آسیب نزنن؟ با تشکر

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   مرغ ها از نظر تغذیه دچار کمبود مواد غذایی هستند. اگر مرغ های تخمگذار را در لانه نگهداری می کنید نور را کم کنید.

 12. PoryA گفته:

  سلام پرتولید ترین نژاد مرغ بومی ک بتونیم تهیه کنیم چ نژادیه با چند درصد تخمگذاری؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بهترین نژاد جهت تولید تخم مرغ همان مرغ های بومی که اسم هایی مثل گلپایگانی، جهادی، رنگی و ورامینی دارند هستند. البته تبلیغاتی هم از نژادهایی مانند بلک استار هم می کنند که مادری این نژاد در ایران موجود نیست و در مورد تعداد تخمگذری این نژاد اغراق های زیادی شده است.

 13. رجب گفته:

  سلام من 20میلیون دارم بنضرشما مرغ کوشتی یاتخمی صرفه اقتصادی داردمیخام بریزم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   با سرمایه 20 میلیون نمی شود کار پرورش مرغ تخمگذار یا گوشتی را انجام داد مخصوصا اگر به صورت صنعتی باشد.
   شما می توانید اگر جا دارید مرغ بومی در حدود 500 تا 700 عدد نگهدارید.

 14. حمید گفته:

  سلام ممنون از راهنمایی های خوبتون میخواستم بدونم برای پرورش 1000 عدد مرغ تخم گذار چقد سرمایه لازم است و سود دهی تقریبا چقدر است

  • manager گفته:

   سلام حمید عزیز
   در حال حاضر حدود 60 میلیون سرمایه نیاز دارید. سود پرورش مرغ تخمگذار بستگی به میزان بهره وری شما و قیمت خرید بازار دارد.

 15. حسن گفته:

  سلام و عرض خسته نباشید
  ببخشید من سوالم این بود ک در پرورش مرغ تخمگذار در طی دوران نوردهی در زمان تاریکی غذای انها چجوری باید داده شود یعنی تو ۱۶ ساعت تاریکی مطلق در ۲۰ هفته ی اول چجوری باید پرنده غذاشو تامین کنه؟
  ۸ساعت نور و ۱۶ ساعت تاریکی لازمه ک پشت هم باشه یا نه ساعتای نور دهی فرقی نمیکنه؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   شما زمان نوردهی را بر عکس گفتید. 16 ساعت روشنایی و 8 ساعت خاموشی برای پرورش مرغ تخمگذار نیاز هست. در زمان خاموشی احتیاجی به آب و غذا نیست. این ساعات برای زمان تخمگذاری مرغ است.

 16. علي گفته:

  سلام و خسته نباشید
  من میخوام پرورش مرغ بومی شروع کنم در قفس با ١٠٠عدد مرغ و بیشترش کنم بنظر شما اگر در اتاقکی در حیاط که با نایلون پوشیده شده میشه قفس هارو گذاشت

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اولا مرغ بومی بهتر است در محیط باز باشد و این کار که گفتید مشکلات متعددی جهت ایجاد کردن شرایط محیطی دارد.

 17. محمد حاج محمد باقر گفته:

  آقا سلام
  خیلی خوب بود – عالی
  اگه ما بخایم شرو کنیم، راهنماییمون میکنین ؟ مشاوره میدین ؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   از این که مطالب برای شما مفید بوده است بسیار خرسندیم.
   شما می توانید جهت کسب مشاوره رایگان پرورش و نگهداری مرغ تخمگذار در ساعات اداری با مشاورین شرکت تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.
   02177955451 داخلی 2

 18. محمد گفته:

  سلام من یه جائی دارم که قفس مرغ برای نگهداری بصورت اتومات هست میخوام مرغ بومی بزارم داخلش نظرتون چیه؟ضمنا قفس اتوماتیک ما ۱۲۰۰ مرغ جا میگیره

 19. سجاد گفته:

  سلام تحریک نوری تو چ سنی و چطوری باید انجام بشه

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   از 4 ماه به بعد می توانید هر دو تا سه روز 15 تا 20 دقیقه افزایش نور دهید تا نوردهی مرغ های تخمگذار به 16 تا 17 ساعت روشنایی برسد.

 20. امیر گفته:

  سلام
  یه مقدار زمین در حوالی زنجان دارم و می خواستم بدونم اگه سوله مورد نظر رو بسازم در 300 متر چند عدد مرغ تخم گذار می تونم سرمایه گذاری کنم و روزانه به چه مقدار تخم مرغ برداشت میشه و اگر مشاوره برای راه اندازی بخواهیم کسی اینکار رو انجام می ده

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   حدود 1500 عدد مرغ تخمگذار می توانید نگهدارید. در شرایط نسبتا خوب حدود 1000 تا 1100 عدد تخم مرغ برداشت خواهید کرد. جهت کسب مشاوره می توانید با دفتر تماس بگیرید.
   02177955451

 21. مسلم گفته:

  سلام دوست عزیزمیخواستم برم توکارپرورش مرغ تخمگذاروخودمم علاقه دارم به نظرشماخوبه بازارکارش خوبه به عنوان یه شغل میتونم روش حساب کنم باتشکر

  • manager گفته:

   سلام مسلم عزیز
   خیلی از افراد کارشان تولید تخم مرغ است. ولی این که چطور این کار را انجام دهید و از پس کار بر بیاید و سرمایه گذاری کنید مهم است.
   پیشنهاد می کنیم با مشاورین شرکت تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.
   02177955451 داخلی 105

 22. حسین گفته:

  سلام
  مرغ های ما تازه به تخم گذاری افتادن شرایط مورد نیاز برای افزایش تخم گذاری هاشون رو لطف میکنید با ریز ترین نکته ها توضیح بدید؟
  جلوگیری از رطوبت زیرشون؟روشنایشون؟
  دمای محوطشون؟
  جدا سازی خروس یا ماندگاریشون کنار مرغ؟
  روشنایی شون؟
  چطور تنظیم کردن تهویشون؟
  اگه چیزی هم نیازه یاکمکی به افزایش تخمشون میکنه لطف میکنید اگه اضافه کنید به مطالبتون
  تشکر از راهنمایتون

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   زیر مرغ ها خشک باشد و از پوشال استفاده کنید.
   16 تا 17 ساعت نوردهی در 24 ساعت داشته باشید.
   19 تا 25 درجه سانتیگراد دمای خوبی است.
   اگر جهت تخم مرغ خوراکی می باشد احتیاج به خروس نیست.
   برای تهویه می توانید از تایمر استفاده کنید تا سالن شما هم خیلی سرد نشود هم اکسیژن کافی در سالن داشته باشد.
   از دان مرغ تخمگذار استفاده کنید.

 23. سامان گفته:

  سلام و خسته نباشید.
  بنده یک منزل در روستا دارم به متراژ 600تا 700متر که شرایط اب و هوایش میشه گفت خوبه
  میخواستم ببینم با 10میلیون پول میشه پرورش مرغ تخم گذار رو شروع کرد که سود اوری داشته باشه؟
  باید از کجا دوره یا مشاوره بگیرم چون تخصصی اصلا در پرورش ندارم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   در حال حاضر هر مرغ آماده تخمگذاری حدود 25000 تا 27000 تومان هزینه دارد. به نظر ما این مبلغ برای پرورش مرغ تخمگذار کم است. اگر قصد دارید به عنوان شغل اصلی استفاده کنید بهتر است بیشتر تحقیق کنید و اطلاعات بیشتری کسب کنید. پیشنهاد می کنیم با مشاورین شرکت تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.
   02177955451 داخلی 105

 24. عرفان گفته:

  سلام برای نطفه دار شدن تخم باید چکار کرد؟

 25. ارمان گفته:

  سلام خسته نباشید من میخواستم مرغ تخمگذار در قفس نگهداری کنم به نظر شما بومی بهتره یا صنعتی صرفه اقتصادی کدام بیشتره مساحت سالنم 50 متره باتشکر

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   مساحت 50 متر برای مرغ صنعتی کافی نیست و تهیه پولت صنعتی کمی سخت است و اگر قصد نگهداری مرغ بومی را دارید بهتر است از بستر استفاده کنید.

 26. شایان گفته:

  سلام
  بنده قصد دارم در یک زیر زمین 50 متری مرغ
  تخمگذار پرورش بدم.
  ایااین محیط مناسب هست؟
  در این فضا میشه از قفسه‌های صنعتی استفاده کرد؟
  از نظر اقتصادی درآمدش در حدی هست که سرمایه گذاری کنم؟
  حدود درآمد در این فضا مشخصه؟
  کانال تلگرام فعال نیست راه ارتباطی دیگری برای مشاوره و راهنمایی دارید؟
  ممنونم از پاسخ

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   به دلیل این که در زیر زمین تهویه خوب انجان نمی شود پیشنهاد می کنیم مرغ تخمگذار در این مکان پرورش ندهید. زیرا پرنده ها دچار مشکل خواهند شد و بوی تولید شده از مدفوع مرغ ها گاز زیادی و بدی تولید می کند و اهالی خانه دچار مشکل خواهند شد.
   کانال تلگرام بلدرچین دماوند: https://t.me/dquail_com
   تلفن تماس جهت کسب مشاوره رایگان: 02177955451 داخلی 105

 27. رضا گفته:

  سلام. وقتتون بخیر. یک سوال داشتم. میشه مرغ بومی تخم گذار را درقفس مرغ صنعتی پرورش داد ؟ ممنون میشم جواب منو زودتر بدین

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بهتر است این کار را انجام ندهید زیرا این نژاد احتیاج به فعالیت بیشتر دارد و درون قفس به سرعت چاق می شوند که مشکلات زیای به همراه خواهد داشت.

 28. solgi گفته:

  سلام خسته نباشید .
  من یه انبار ۱۰۰متری دارم خواستم اقدام کنم واسه مرغ تخمگذار.
  میخواستم بپرسم چقد سرمایه میخواد و چه وسایلی میخواد.
  هر روز چند تخم می‌گذارند؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   در فضای 100 متر می توانید حدود 400 تا 500 عدد مرغ تخمگذار پرورش دهید. در شرایط خوب 280 تا 350 عدد تخمگذاری دارند و با دانخوری سطلی و آبخوری های دستی و یا سطلی اتوماتیک قابل راه اندازی می شود.

 29. ahmad گفته:

  سلام
  یعنی دوره تخمگذاری مرغها ده ماه میباشد؟و بعد این مدت باید مرغ دیگری جایگزین کرد؟

 30. معصومه گفته:

  سلام,خسته نباشید. من توی یه حیاط ۳۰۰متری چندساله که مرغ جهادی نگهداری میکنم, ولی مرغ هام نه زیاد چاق میشن و نه زیاد تخم میگذارن. دانه گندم, ذرت و یونجه بهشون میدم. اصلا صرفه اقتصادی برام ندارن. چندتا سوال داشتم اولا برای ۱۰۰تا جوجه چقدر گندم باید روزانه بهشون بدم ؟
  وچرا مرغهام با وجود تغذیه زیاد ریز میمونن و تخم حتی فصل تابستون کم میگذارن؟؟ممنون

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   تغذیه مرغ ها باید به صورت فرمول کامل انجام شود و فقط گندم یا ذرت خالی نمی تواند بهره وری مرغ ها را بالا ببرد. شما احتیاج به دان مرغ تخمگذار دارید و محل نگهداری باید از نظر نور و دما تحت کنترل باشد. اگر مرغ حدود 5 تا 6 ماه سن داشته باشد و شروع به تخمگذاری کند حدود 110 تا 115 گرم دان نیاز دارند.

  • سجاد گفته:

   من میخام این کارو شروع کنم .از کم میخام شروع کنم .ایمیلمو میدم ممنون میشم اگ برا کمک و هم اندیشی ب من پیام بدین.

   • manager گفته:

    سلام سجاد عزیز
    لطفا جهت کسب مشاوره رایگان با مشاورین شرکت تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.
    02177955451 داخلی 2

 31. محمد احمدی گفته:

  سلام من می خواهم پروش مرغ جهت تخم گذاری پروش دم در فضای باز (یعن ییک اتاق جهت خواب و فضای باز که با تور مورغی محصور شده است )باید چه کار کنم که راحتر پروش دم
  لازم به ذکر اس که در منطقه خوزستان ماهشهر می خواهم این کارو بکنم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   جهت حفظ کردن شرایط جوی باید فضای سرپوشیده هم داشته باشید تا بهره وری شما بالا برود و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.

 32. عصمتی گفته:

  با سلام .مطلب .عالی و مفید هست.اما یه سوال
  من پرورش مرغ گوشتی دارم میخوام به تخمگذار تغییر وضعیت بدم .۱-نظرتون راجع به ان و اینکه ایا سیستم بسته مرغ گوشتی با تخمگذار چند درصد باید (از نظر ساخت و ساز)تغیر کند؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر قصد تولید تخم مرغ دارید و منظورتان پرورش مرغ های صنعتی سفید تخمگذار است احتیاج به قفس دارید. ولی اگر قصد تولید تخم مرغ بومی را دارید در کف سالن مرغ ها را نگهدارید. فقط در کنار دیوارهای سالن جا برای تخمگذاری پرنده ها تهیه کنید.

 33. BCT_silvers گفته:

  سلام من توی باغچمون که نسبتا بزرگه 25 تا مرغ و خروس دارم شبا میرن توی قفسشون قفسشونم گرمه مرغای جهادی هستن میخواستم مرغ مرندی بخرم بنظرتون بهتره که همشونو بفروشمو 15 مرغ مرندی بخرم ؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر منظورتان تولید تخم مرغ است از نظر تعداد با هم فرق نمی کنند. ولی از نظر اندازه تخم مرغ های جهادی بزرگتر هستند و از نظر جثه و گوشت هم بهتر و درشت تر هستند.

 34. مرتضی گفته:

  سلام ، ۱۵۰عدد مرغ در روز خوب نگداری بشن چند تخم میشه ازشون گرفت تقریبا؟

 35. محد چوبین گفته:

  با سلام وتشکر از راهنمایئ وراهگشایئ شما آیا برای شروع سرمایه گذاری واشتغال به تولید تخم مرغ چقدر سرمایه کافی است و در چه نقاطی از حوالی تهران مناسبتر برای انجام اینکار می باشد واینکه تولید را از قبل باید بازاریابی کرد یا اینکه بعد از تولید ونکته دیگر آیا با توجه به شرایط اقتصادی امروز این سرمایه گذاری ما بازای یک میلیون بعد از یک دوره شش ماهه با توجه به همه هزینه ها و با شرایط معمولی چند درصد سود دهی دارد وبرای شروع از کجا باید شروع کرد آیا نیاز به اخذ مجوز از ارگان خاصی دارد آیا سیتم های دولتی دراینخصوص مساعدت و همیاری ونظارت دارند یا خیر .

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر منظور شما تولید مرغ صنعتی یا همان مرغ های سفیذ لگهورن با سویه های صنعتی است باید به جهاد و دامپزشکی مراجعه کنید.
   اگر منظورتان تولید تخم مرغ رسمی است هم می توانید از جهاد جهت مجوز اقدام کنید هم خودتان شروع به کار کنید.
   در حال حاضر هم قیمت تخم مرغ رسمی و هم صنعتی مناسب است. ولی امکان تعیین سود برای شما به این صورت نمی باشد. ولی تخم مرغ تقریبا همیشه بازار جهت فروش دارد و قیمت به تقاضای بازار بستگی دارد.

 36. صفاری گفته:

  سلام
  میخواستم درباره مرغ بلک ایستار فرانسه منو راهنمایی بفرمایید ،بنظرتان برای شروع خوبست یا نه ؟

 37. وحید فراهانی گفته:

  سلام
  بنده ۱۰۰۰ عدد جوجه یک روزه بومی را مدت ۱۰۰روز نگهداری کردم هفته پیش جای مرغ و خروس را جدا کردم برای اینکه خروس ها زودتر چاق بشوند باید چه بکنم ؟
  برای جلوگیری از رطوبت کف چکار میشه کرد ؟

  • وحید فراهانی گفته:

   سلام
   با وجود کاهش واردات سویا از چه خوراک جایگزینی باید استفاده کرد ؟
   برای فروش خروس ها چطور میشه با خریدار منصف رابطه برقرار کرد ؟

   • manager گفته:

    سلام وحید عزیز
    1- متاسفانه نمی توان سویا را حذف کرد.
    2- لطفا عکس و وزن خروس ها و شهر خود را به شماره تلگرام 09191015546 ارسال کنید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   1- برای چاق شدن خروس ها ابتدا باید فضای نگهداری آن ها را به گونه ای طراحی کنید که جای زیادی برای گردش نداشته باشند. پروتئین و انرژی کافی در غذا مرغ و خروس ها موجود باشد. شدت نور کم باشد و از روشنایی حدود 8 تا 9 ساعت روشن و 4 ساعت خاموشی استفاده کنید.
   2- برای جلوگیری از رطوبت کف از پوشال استفاده کنید و مکان نگهداری پرنده ها هم باید تهویه مناسب داشته باشد.

 38. محمدرضا گفته:

  سلام خسته نباشین، من حدود 150 عدد مرغ تخمگذار دارم، حدود 6 ماهه هستن ولی فقط 5 تاشون تخم میزاره، چکارشون باید بکنم که بیشتر بشن از لحاظ وزنی هم همه درشت هستن

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد می کنیم شما در ابتدا از دان مرغ تخمگذار استفاده کنید. در حال حاضر نیز که فصل سرماست سعی کنید کمی جای پرنده ها گرم باشد. از روشنایی 16 تا 17 ساعت بهره ببرید و تهویه مناسب داشته باشید.

 39. آرش گفته:

  سلام میخواستم تو یک خونه متروکه ۸۰ متری توی چابهار پرورش مرغ تخمگذار بومی رو شروع کنم 1_برای این منطقه از چه نوع نژادی استفاده کنم و چه غذایی بهشون بدم که هم صرفه اقتصادی داشته باشه و هم راندمان بالایی رو بتونم بگیرم ?
  2_از قفس استفاده کنم یا کف؟و
  3_حداقل چقدر سرمایه میخواد؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد می کنیم در کف پرورش را انجام دهید و از نژاد تخمگذار بومی استفاده کنید.
   سرمایه گذاری شما به تعداد مرغ هایی که قصد نگهداری دارید بستگی دارد. شما حدودا 300 تا 350 عدد هم می توانید داشته باشید که خرید خود مرغ ها در حدود دانه ای 22 تا 25 هزار تومان هزینه دارند .

 40. رضا گفته:

  سلام.مرغ تخمگذار سفید چند بار واکسین میزنند ؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   معمولا تا 3 ماهگی سه بار واکسن نیوکاسل استفاده می شود و بعضی از واکسن ها در سه ماهگی یکبار و بعضی ها هر چند وقت یکبار تکرار می شوند. بعضی از پرورش دهندگان نیز هر ماه از خون پرنده ها تیتر (آزمایش) می گیرند. ولی معمولا تولید کننده های جوجه برنامه واکسیناسیون را ارائه می کنند.

 41. مهدی گفته:

  سلام ببخشید پیشنهادی درباره تکثیر جوجه زینتی دارید که کدوم نژاد پرسود و سخت جون هستن در مقابل بیماری من الان حدود ۲۰۰ تا مرغ و ۱۰۰تا خروس نژاد مرندی دارم تکثیر میکنم و میخواستم نژاد دیگه ای هم تکثیر کنم ممنون اگه پیشنهاد هاتون و بگید

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   از نظر سخت جون بودن تقریبا در یک ردیف هستند و تفاوین زیادی با هم ندارند. از نظر پرسود بودن نیز شما باید در منطقه خود تحقیق کنید که خریداران، کدام نژاد را بیشتر می پسندند.

 42. Ali گفته:

  با عرض سلام‌ و خسته نباشید خدمت مدیر محترم… بنده قصد دارم که در میحطی ۱۰۰ الی ۱۵۰ متری که زمین متعلق به خودمان میباشد (از نظر اینکه نیازی به اجاره دادن نیست گفتم)، مرغ تخمگذار پرورش دهم… در شرایط کنونی آیا با سرمایه ای نزدیک به ۳۰ میلیون میتوانم این کار را شروع کنم و به سود دهی برسم؟ پیشنهاد شما برای شروع چه تعداد جوجه است؟ آیا با توجه به اینکه هم وقتم و سرمایه ام رو میخوام بزارم در این کار و در حال ازدواج هستم در حال حاضر پیشنهاد میکنید اینکار انجام دهم یا خیر؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر فضای سر پوشیده شما دارای آب و برق و گاز هست می توانید در هر متر حدود 5 عدد مرغ تخمگذار نگهدارید که برای شروع میزان نسبتا خوبی است. میانیگن تخمگذاری مرغ های تخمگذار 70 % در گله یعنی روزی 350 تخم مرغ است. شما باید خودتان محاسبه کنید آیا برای شما به صرفه است یا نه؟ اگر سوال دیگری دارید در خدمت شما هستیم.

 43. مهران گفته:

  سلام میخواستم بدونم مرغ های پیر را بعد از تخم گذاری چگونه میتوان فروخت؟؟ به کجا و چه کسانی؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   ممکن است بعضی از کشتارگاه ها اگر تعداد نسبتا زیاد باشد و بعضی از کسانی که به صورت وانتی پرنده میفروشند خریدار باشند.

 44. علی گفته:

  سلام من حدود ۳۰ مرغ محلی دارم ک یکساله هستن اما هرکدام در هفته دو تخم بیشتر نمیگذارن لطفا راهنمای کنید

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   احتیاج به نور 16 تا 17 ساعته و دان مرغ تخمگذار و در حال حاضر که هوا سرد است احتیاج به گرم کردن محل نگهداری دارند.

 45. محمد گفته:

  سلام من علاقه زیادی به پرورش مرغ تخمگذار دارم تاجایی که بیشتر وقتها به مرغ فکر می کنم .فضا کافی دارم اما نمی دانم در استان هرمزگان کدام نژاد مناسب است مرغهای محلی استان بعد از گذاشتن 12عدد قرچ می شوند و نمی دانم سود اقتصادی دارند یانه لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد می کنیم از نژادی که به چندین نام در ایران هستند ولی در حقیقت یک نژاد هستند ( گلپایگانی یا جهادی، رنگی و ورامینی) استفاده کنید و سرغ نژادهای دیگر نروید چون در این سیستم بعضی ها به دروغ اطلاعات و آمار میدهند.

 46. عباس اسماعیلی گفته:

  سلام اسماعیلی هستم یک قطعه زمین حدود 6 هکتار زمین دارم نزدیکای روستای خودمون هستش میخواستم مرغ تخم گذار پرورش بدم و حدودا واسه استارت چقدر سرمایه نیازه و چقدر زمین رو واسه استارت باید بکار بگیرم

 47. پدرام گفته:

  سلام وخسته نباشید
  یه سوالی داشتم از خدمتتون.
  من علاقه ی زیادی به پروش مرغ های زینتی مانند نژاد سوماترا،کوشین و … را دارم،میخواستم بدونم این نژاد ها رو باید جداگانه به صورت جفت نگه داشت یا میشود تمامی این نژاد های زینتی را در یکجا به صورت جفت نگه داشت.از بابت جفت گیری نژاد ها با یکدیگر منظورم هست.مثلا مرغ سوماترا با خروس امپراطور نمیخوام جفت گیری کنند.که جوجه هاشون دورگه بشوند.
  یک سوال دیگه هم دارم
  این نژاد ها به همدیگر اجازه ی جفت گیری میدهند؟چون در بعضی از پرندگان نژاد های مختلف به هم اجازه ی جفت گیری نمیدهند به عنوان مثال عروس هلندی به طوطی اجازه جفت گیری نمیدهد در مرغ های زینتی این موضوع صدق میکند یا تمامی این نژاد میتوانند باهم جفت گیری بکنند؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بله باید به صورت جداگانه نگهداری کنید تا نژاد آن ها به صورت خالص باشند و در زمان فروش هم راحت تر خواهید بود. اگر در کنار هم باشند جفت گیری خواهند کرد.

 48. حسن گفته:

  سلام خسته نباشید دوستان عزیزمن باتوجه به علاقه که به نگهداری مرغ تخم گذاردارم چطورمیتونم بایه سرمایه کوچیک شروع کنم

  • manager گفته:

   سلام حسن عزیز
   اگر جا و فضا جهت نگهداری مرغ تخمگذار در اختیار دارید و هزینه جانبی (کرایه و کارگر) ندارید پیشنهاد می کنیم با تعداد کم (حدود 100 عدد) شروع کنید و از مرغ بومی تخمگذار استفاده کنید.

 49. علی رضا میرزائی گفته:

  سلام .برای مرغ بومی در سالن ۵۰ متر مربع چند وات نور لازمه؟

 50. برهان گفته:

  سلام من چن ساله تو فکر این کارم و بهش علاقه دارم . نداشتن سرمایه زیاد و بازار پر ریسک کشور دلایل مهم برای شروع نکردن بودن. کمکم کنیدلطفا

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر جایی دارید که احتیاج به اجاره دادن نیست و خودتان هم می توانید کارهای مربوط را انجام دهید با تعداد کم شروع کنید. در غیر اینصورت عجله نکنید و با توجه به علاقه ای که فرمودید سعی کنید با انجام کار عملی در مزارع افراد دیگر و مطالعه، خود را در سیستم نگهداری مرغ تخمگذار نگهدارید تا موقعیت فراهم شود.

 51. علیرضا گفته:

  سلام تشکر از زحماتتو بنده ۵۰متر فضای سرپوشیده دارم میخواستم بدونم چندتا مرغ تخمگذار میشه نگهداری کرد واینکه برای تهیه مرغ نیمچه از کجا باید اقدام بکنم تشکر .

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   حدود 170 تا 200 عدد مرغ تخمگذار در فضای 50 متری می توانید نگهدارید. جایی که می خواهید مرغ نیمچه تهیه کنید نیز هر چقدر به محلی که هستید نزدیکتر باشد بهتر است.

 52. حامد گفته:

  سلام برای مشاوره و همکاری میشه راهنمایی کنید چطور میشه باهاتون ارتباط داشت؟

  • manager گفته:

   سلام حامد عزیز
   شما می توانید جهت کسب مشاوره پرورش مرغ تخمگذار با شماره تلفن 02177955451 داخلی 105 تماس بگیرید و با کارشناسان بلدرچین دماوند صحبت کنید. همچنین می توانید به صورت حضوری به دفتر تهران مراجعه فرمایید.

 53. مهدی گفته:

  سلام برای مرغی بومی ک به تخم اومده چند ساعت روشنایی لازمه چند ساعت خاموشی

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   16 تا 17 ساعت نور و 24 ساعت خاموشی دهید.

   • Yas گفته:

    عرض سلام و ادب.امیر هستم.میفرمایید 16 ساعت روشنایی و 24 ساعت تاریکی.سوال اول ایا در مدت 24 تاریکی احتیاج به دان دهی و تغذیه مرغها هست؟؟؟
    و دوم اینکه ایا این مدت تاریکی باید تاریکی مطلق باشد،یعنی هیچ نوری در سالن نباشد؟؟؟
    سوال سوم ایا تمام نور سالن از نوردهی مصنوعی استفاده شود یا نور افتاب به صورت طبیعی هم دخیل باشد؟؟؟
    سپاسگزارم از لطف و بزرگواری شما…

    • manager گفته:

     سلام دوست عزیز
     16 ساعت روشنایی و 8 ساعت خاموشی نه 24 ساعت.
     می توانید از نور خیلی ضعیف استفاده کنید.
     اگر امکان استفاده از نور آفتاب برای شما میسر است مشکلی ندارد در غیر اینصورت از نور مصنوعی استفاده کنید.

 54. مجتبی خدا دادی گفته:

  سلام من حدود ۱۲۰۰ نیمچه ۴ ماهه دارم بدون قفس وقتی نور سالن زیاد میشه دچار خودخوری یا کانیبالیسم میشن طبق گفته شما برای زمان تخمگذاری باید ساعت نوردهی سالن زیاد بشه برای جلوگیری از کانیبالیسم چکار باید بکنم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   از شدت نور کم کنید و مدت زمان را آهسته و هر دو تا سه روز حدود نیم ساعت اضافه کنید ولی با شدت کم. به دان پرنده ها از نظر پروتئین دقت کنید چون کمبود پروتئین یکی از عوامل کانی بالیسم است.

 55. حمید گفته:

  سلام یکی اینکه برای پرورش مرغ تخم گذار مرغ بومی بهتره یا مرغ سفید واینکه الان برای مرغ سفید جهت تخم گذاری مراجعه کردیم گفتن باید مرغ سه ماهه بخرین حالا سوالم این است الان زمان خوبیه برای خریدن مرغ سفید ؟درضمن مرغ تخم گذار سفید الان در بازار وجود دارد یا باید همان سه ماهه بخریم ؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   معمولا افرادی که قصد تولید تخم مرغ دارند مرغ های تخمگذار 90 تا 100 روزه را خریداری می کنند که البته باید مورد اطمینان باشند. مرغ های تخمگذار سفید را بیشتر تولیدکنندگانی نگهداری می کنند که مرغداریهای صنعتی و بزرگ دارند و معمولا از 100.000 تا به بالا مبادرت به نگهداری می کنند که زیر نظر جهاد و دامپزشکی نیز هستند. جوجه ها و نیمچه ها را نیز زیر نظر جهاد و دامپزشکی خریداری و نگهداری می کنند. اگر این شرایط برای شما فراهم است می توانید مرغ تخمگذار پرورش دهید در غیر اینصورت همان مرغ بومی را شروع کنید.

 56. ehsan گفته:

  مطالب بسیار مفید بودند ممنون ازتون

  • manager گفته:

   سلام احسان عزیز
   بسیار خوشحال هستیم که این مقاله در مسیر کار به شما کمک کرده است و برای شما مفید واقع شده است. اگر به نگهداری مرغ بومی هم علاقه مند هستید پیشنهاد میکنیم مقاله پرورش مرغ بومی را حتما مطالعه فرمایید.

 57. کسب و کار گفته:

  سلام یک مرغ مولد تخمی بومی تا چند وقت تخم میگذارد؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر برای کسب درآمد به فکر نگهداری مرغ تخمگذار بومی هستید این مرغ ها حدود 10 ماه تخمگذاری همراه با صرفه اقتصادی دارند.

 58. الیای گفته:

  تشکر خیلی مفید بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *