جوجه کشی فنچ با دستگاه جوجه کشی و نگهداری جوجه فنچ ها چه نکاتی دارد

دسته : سایر پرندگان

جوجه کشی فنچ برای علاقه مندان به پرندگان از جمله فنچ کار جذابی می باشد. جوجه کشی فنچ همانند جوجه کشی دیگر پرندگان دارای نکات و ترفندهایی می باشد. در این مقاله ابتدا سه پارامتر مهم در جوجه کشی فنچ سپس نکاتی را در باره ی نگهداری جوجه فنچ ها مطالعه خواهید کرد. نکات مهم جوجه کشی فنچ عبارتند از: دما، رطوبت و دقت کردن در نچسیدن محتویات تخم نطفه دار فنچ به پوسته تخم. در ادامه درباره ی هر کدام از این سه عامل توضیح کامل داده ایم.

دمای جوجه کشی فنچ

اولین و مهم ترین پارامتر در جوجه کشی فنچ ، تامین دمای مناسب است. جنین تنها در محدوده درجه حرارتی محدودی رشد می کند. رشد جنین در درجه حرارت بالاتر این محدوده، سریع تر و در درجه حرارت های پایین تر این محدوده ، آهسته تر است. درجه حرارت خارج از محدوده ( حتی تنها یک درجه سانتی گراد ) به مرگ جنین منجر می شود.

اگر دمای دستگاه جوجه کشی کمی بالا بوده و جنین با سرعت بیش از حد رشد کند، احتمالا برای خروج از تخم بسیار ضعیف خواهد بود و حتی در صورت تفریخ نیز به احتمال زیاد خواهد مرد زیرا رشد سریع جنین، آن را به بروز ناهنجاری فیزیکی مستعد می کند و ضمنا محتویات کیسه زرده نیز به طور کامل به داخل شکم جوجه منتقل نمی شود. ( در شرایط عادی باقی مانده کیسه زرده قبل از تفریخ تخم به داخل بدن جنین کشیده می شود و به عنوان منبع انرژی و مواد مغذی برای ساعات و حتی تا روز اول و شاید دوم زندگی ایفای نقش می کند ).

از طرف دیگر اگر دمای دستگاه جوجه کشی پایین باشد ، جنین بیش از حد به آرامی رشد می کند و این موضوع سبب تاخیر در تفریخ تخم و همچنین ظاهر فیزیکی غیر طبیعی جوجه فنچ می شود .
بنابراین جنین باید فقط در درجه حرارت مناسب رشد یابد تا از قدرت بقاء خوبی برخوردار گردد .

جوجه کشی فنچ با دستگاه جوجه کشی داتیکس 5

رطوبت جوجه کشی فنچ

تامین رطوبت مناسب ( به ویژه در ثلث اول دوره جوجه کشی فنچ ) بسیار مهم است. رطوبت نسبی بین 50 تا 60 درصد برای محل استقرار تخم های فنچ مناسب است. کمبود بیش از حد رطوبت سبب خشکی جنین می شود که به نارسایی کلیه و توقف رشد، منتهی خواهد شد. به همین ترتیب اگر رطوبت ماشین جوجه کشی بیش از حد بالا باشد، کیسه هوایی موجود در انتهای پهن تخم فنچ کوچک خواهد بود که در صورت کوچکی بیش از حد به مرگ جنین در اواخر دوره جوجه کشی فنچ منجر می شود. اگر هم جوجه از تخم خارج شود ممکن است دچار مشکل پیدا بودن کیسه زرده و ناهنجاری های فیزیکی دیگر باشد. پیدا بودن کیسه زرده در جوجه تازه متولد شده، مشکل زا است و مستعد ابتلا به عفونت است .

تخم مناسب جوجه کشی فنچ

چگونه از چسبیدن محتویات تخم به پوسته در زمان جوجه کشی فنچ جلوگیری کنیم؟

عامل مهم سوم در جوجه کشی فنچ، جلوگیری از چسبیدن محتویات تخم پرنده به داخل پوسته آن است. در طی مدت جوجه کشی طبیعی ، پرندگان پدر و مادر به طور متوسط هر 35 دقیقه یک بار تخم ها را می گردانند و برای جوجه کشی مصنوعی در دستگاه جوجه کشی نیز این عمل به شکل صحیح و روزانه 5 تا 8 بار انجام شود. نچرخاندن کافی تخم ها به مرگ جنین منجر می شود.

تولد جوجه فنچ ها پس از پایان جوجه کشی فنچ

پس از حدود دو هفته مراقبت و خوابیدن والدین بر روی تخم ها (در صورت طبیعی)، تخم های سالم و بارور تفریخ شده و جوجه ها از تخم خارج می شوند. این جوجه ها از نظر تغذیه و سایر رسیدگی ها کاملا به والدین وابسته اند.

فنچ های مولد جوجه کشی فنچ

بعد از جوجه کشی فنچ ها جوجه فنچ ها باید در لانه نگهداری شوند

جوجه های تازه متولد شده کاملا کوچک و ناتوان بوده و چیزی شبیه زنبور هستند. هیچ شباهتی به والدین نداشته و فقط تعدادی پوش پر کرک مانند، روی سر و کمر آن ها وجود دارد. باید توسط والدین شان تغذیه شده و بدن شان گرم نگه داشته شود. برای یک یا دو روز اول پس از خروج از تخم، جوجه جوان مواد غذایی موجود در کیسه زرده باقی مانده از دوران جنینی را جذب می کند و نیازی به تغدیه ندارند. جوجه ها در هفته اول باید مرتبا گرم شوند ولی با رشد پرهای جوجه ها به تدریج نیار آن ها به گرم کردن، کمتر می شود و فقط شب ها نیاز به گرم کردن دارند. چشم جوجه ها معمولا تا 6 روزگی بسته است و پردارشدن آن ها بسته به گونه فنچ تا سن 14 تا 20 روزگی صورت می گیرد.

تامین غذای مورد نیاز جوجه ها در اوایل نگهداری جوجه فنچ ها

فنچ های نر و ماده، غذا و آب را خورده و در چینه دان خود ذخیره می کنند. سپس به سراغ جوجه های شان رفته و غذا را از چینه دان و معده شان به دهان باز گردانده و از طریق منقارشان به حلق جوجه های شان منتقل کرده و با میل و اشتیاق جوجه ها را نغذیه می کنند. این مواد غذایی باید دارای نسبت صحیح هر یک از مواد غذایی مورد نیاز باشند تا جوجه فنچ ها بهترین رشد و حداکثر توانایی را داشته باشند.

در چینه دان پرنده والد، مواد غذایی به صورت لایه لایه قرار می گیرد به طوری که لایه های بالاتر دارای آب بیشتر و لایه های پایینی، آب کمتری دارند. رفتار تغذیه ای پرنده های والد به این شکل است که ابتدا جوجه های جوان تر را با غذای آبکی تر لایه های بالاتر چینه دان و سپس جوجه های قدیمی تر را با غذای کم آب تر دخیره شده در لایه های پایین تر چینه دان تغذیه می کنند.

بنابراین جوجه های جوان نسبت به مسن تر ها آب بیشتری دریافت می کنند. جوجه ها با منقار باز و صدای جیرجیر و بارفتارهای ملتمسانه و درخواستگرانه خود، والدین شان را برای ارائه غذا تحریک می کنند.

غذا خواستن جوجه فنچ ها در دوران نگهداری جوجه فنچ

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

30 اردیبهشت 1397

سلام ، خسته نباشید ، من به تازگی در امر تولید و تکثیر فنچ شروع به سرمایه گذاری کرده ام، اطلاعات شما بسیار برایم مفید میباشد ولی اطلاعاتی راجع به واکسیناسیون و یا تقویت پرنده میخواستم اگر برایم ارسال بفرمایید ممنون میشوم .

  6 بهمن 1399

  سلام دوست عزیز
  برای واکسیناسیون فنچ ها میتوانید از واکسن B1 حدود هر سه ماه به پرنده ها اسپری کنید.
  برای تقویت پرنده ها از مولتی ویتامین و ویتامین AD3E هر سه تا چهار روز یکبار در ظرف آب فنچ ها بریزید.

23 بهمن 1396

سلام.ببخشید من میخاهم یک اتاق ۱۰ متری درست کنم برای پرورش فنچ.میخواستم بدونم آیا فنچ ها رامیتونم به صورت گله ای ول کنم.در اتاق یا باید برای هرجفت قفس تهویه کنم.ممنون.اگر جواب مرا بدهید.

  21 دی 1399

  سلام دوست عزیز
  بله پرورش و تکثیر فنچ به صورت گله ای امکان پذیر است.

مشاوره رایگان