جوجه کشی عروس هلندی با دستگاه یا به صورت طبیعی چه نکاتی دارد؟

دسته : سایر پرندگان

جوجه کشی عروس هلندی و تکثیر این پرنده زیبا، از جمله کارهای پردرآمد محسوب می شود. شما می توانید در منزل خود و در فضایی کوچک، اقدام به جوجه کشی عروس هلندی کنید. عروس هلندی، نژادهای مختلفی دارد و برای جوجه کشی این پرنده باید به نژادهای آن توجه کنید. در این نوشته، نکات مهم جوجه کشی این پرنده زیبا را برای شما بیان خواهیم کرد. از شما می خواهیم تا پایان این مطلب مفید و خواندنی همراه ما باشید.

جوجه کشی طبیعی عروس هلندی

اگر قصد جوجه کشی طبیعی عروس هلندی را دارید، ابتدا باید یک جفت عروس هلندی تهیه کنید. عروس هلندی مناسب برای تولید مثل، پرندگانی هستند که هیکلی درشت و بدن کشیده ای دارند. عروس هلندی نر و عروس هلندی ماده هر دو بای سالم و سرحال باشند و خوب غذا بخورند. حداقل سن پرنده هایی که خریداری می کنید، باید یک سال و نیم باشد و از جفت کردن پرنده های خیلی جوان یا پیر خودداری کنید. پر و بال های عروس هلندی های خریداری شده باید صاف و آراسته باشد و پاها و ناخنهایشان نیز سالم باشد. آمادگی کامل و مستی عروس هلندی از دیگر عواملی است که در هنگام خرید عروس هلندی های والد باید به آن توجه کنید.

در هنگام جفت گیری عروس هلندی، باید به تغذیه آنها توجه داشته باشید. هر روز، چندین بار به عروس هلندی های خود غذا بدهید. شما می توانید عروس هلندی را با خوراکی هایی چون گندم پخته شده، ارزن، تخم کتان،  کافیشه، شاهدانه، تخم آفتابگردان، سفیده تخم مرغ رنده شده، جوانه گندم، گشنیز، جعفری، حبوبات و سبزی های خرد شده تغذیه کنید.

جوجه کشی عروس هلندی به صورت طبیعی

قفس مناسب برای جوجه کشی عروس هلندی

در انتخاب قفس عروس هلندی نیز باید دقت داشته باشید. هرچه قفس این پرندگان جفت شده بزرگتر باشد، بهتر است. حداقل اندازه قفس مناسب برای عروس هلندی جفت شده 100*60*50 است تا پرنده ها به طور کامل احساس راحتی کنند.

هرآنچه در قفس وجود دارد و حواس پرنده را پرت می کند، مانند اسباب بازی و وسایل اضافی را از قفس بیرون بیاورید تا حواس پرنده ها به یکدیگر باشد. برای جوجه کشی طبیعی عروس هلندی، قفس پرنده را در معرض باد و بوهای نامساعد قرار ندهید و آنها را از سر و صدا دور کنید. حتی می توانید برای پرنده های خود لانه مناسبی در قفس بسازید تا آنها به داخل لانه روند و در خلوت آمیزش کنند. کف لانه را با پوشال چوب یا خاک اره بپوشانید و آن را در قسمت امن قفس پرنده قرار دهید.

بعضی افراد، عروس هلندی هایشان را در راه پله یا پارکینگ خانه خود نگهداری می کنند. اگر این مکانها، گرم و آرام و نورگیر باشند، برای نصب قفس پرنده های جفت بسیار مناسب است.

جفت گیری عروس هلندی جهت جوجه کشی

بعد از اینکه پرنده ها با هم آمیزش کردند، پرنده مادر باردار می شود و بعد از مدتی، تخم می گذارد. طول دوره جوجه کشی طبیعی عروس هلندی، 18 تا 22 روز است. در طول این مدت، پرنده مادر روی تخم های می نشیند و رطوبت و گرمای لازم برای رشد جنین داخل تخم را فراهم می کند.

اگر امکانات لازم برای جوجه کشی طبیعی را ندارید، می توانید با کمک دستگاه جوجه کشی و به روش مصنوعی این کار را انجام دهید. برای جوجه کشی عروس هلندی با دستگاه باید دما و رطوبت لازم را فراهم کنید و تخم های نطفه دار این پرنده را خریداری کنید.

جوجه کشی عروس هلندی با دستگاه جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی عروس هلندی باید استاندارد های لازم جوجه کشی از انواع تخم طوطی سانان را داشته باشد، اگر از دستگاه های معمولی که فقط برای جوجه کشی تخم ماکیان مثل مرغ و بلدرچین و … ساخته شده اند استفاده کنید، احتمالا با هچ ضعیفی روبرو خواهید شد.

استاندارد ترین دستگاه جوجه کشی برای عروس هلندی و طوطی سانان باید ویژگی های زیر را داشته باشد

* سیستم کنترل دما بر اساس پی آی دی طراحی شده باشد تا کمترین نوسان دمایی را داشته باشد.

* سیستم رطوبت ساز به روش تبخیری و با رطوبت هم دما با هوای دستگاه ایجاد شود.

* سیستم چرخش تخم عروس هلندی به صورت 180 درجه تا 360 درجه و خوابیده باشد.

* دستگاه دارای سیرکولاسیون منظم و هم دمایی بسیار دقیق باشد.

بهترین دستگاه جوجه کشی برای عروس هلندی

در حال حاضر بهترین دستگاه جوجه کشی برای عروس هلندی و سایر طوطی سانان در ایران دستگاه داتیکس 5 است، که با دستگاه های مطرح دنیا از قبیل آرکام کره جنوبی و برنسیا ی انگلیسی رقابت می کند؛ و دارای تمام ویژگی های ذکر شده مخصوص جوجه کشی عروس هلندی است. قیمت دستگاه جوجه کشی عروس هلندی در نمونه های خارجی بسیار گرانتر از دستگاه داتیکس است.

دستگاه جوجه کشی داتیکس 5 با دارا بودن 4 فن بلبرینگی تنها دستگاه مجهز به سیستم کواد فن می باشد که بالاترین راندمان در جوجه کشی انواع پرندگان و طوطی سانان را دارد. داتیکس دارای سیستم کنترل میکرو اس ام دی و برنامه حرفه ای پی آی دی با کمترین نوسان دمای دستگاه را در محدوده دلخواه تنظیم و نگهداری می کند.

این دستگاه حرفه ای با گارانتی صد در صد واقعی تا کنون هیچ رقیب داخلی نداشته است و برای آشنایی با ویژگی های منحصر به فرد آن می توانید به صفحه دستگاه جوجه کشی داتیکس 5 مراجعه کنید.

شما با خرید دستگاه جوجه کشی ، با ویژگی های ذکر شده می توانید تخم این پرنده را به روش مصنوعی به جوجه تبدیل کنید. دستگاه جوجه کشی عروس هلندی، شرایط بدن مادر از قبیل گرما و رطوبت را برای تخم ها شبیه سازی می کند و  موجب رشد جنین و به دنیا آمدن جوجه ها بدون حضور پرنده مادر می شود. دستگاه جوجه کشی عروس هلندی، شامل سنسورهایی برای کنترل گرما و رطوبت است. می توان دمای لازم برای رشد جنین را به کمک این دستگاه ها تنظیم کرد. هم چنین بسیاری از این دستگاه ها، دارای سیستم چرخش خودکار هستند که موجب چرخیدن تخم ها می شود. هم چنین با تهویه هوا، گازهای سمی و اضافی از قبیل دی اکسید کربن را از محیط دور می کند

درصد رطوبت لازم برای جوجه کشی عروس هلندی با دستگاه جوجه کشی باید بین 58 تا 63 درصد باشد. کل این دوره، بین 18 تا 20 روز طول می کشد.

در زمان ستر تخم ها، دمای دستگاه را روی 5/37 تنظیم کنید. هر زمان که تخم ها وارد دوره هچر شدند، دما را به اندازه 2/37 پایین بیاورید. برای اینکه جنین به لایه تخم نچسپد، باید به صورت متناوب و در بازه های زمانی مختلف، اقدام به چرخش تخم ها کنید. البته چرخش تخم ها به صورت خودکار توسط دستگاه جوجه کشی انجام می شود. در روزهای آخر جوجه کشی، باید عمل گردش دستگاه جوجه کشی را خاموش کنید؛ زیرا نیازی به این کار نیست.

در جوجه کشی مصنوعی می توان تعداد زیادی از تخم ها را هچ کرد و محدودیتی از این نظر وجود ندارد. برای جوجه کشی با کمک دستگاه جوجه کشی، شما می تونید در تمام فصول این کار را انجام دهید.

جوجه کشی عروس هلندی با دستگاه جوجه کشی داتیکس 5

ساخت دستگاه جوجه کشی عروس هلندی

بعضی از افراد نیز به جای خرید دستگاه اقدام به ساخت دستگاه جوجه کشی می کنند. شاید شما هم در فکر باشید که این کار را انجام دهید. برای ساخت دستگاه در ابتدا باید مواد اولیه ساخت را تهیه کنید. مهم ترین وسایلی که نیاز دارید عبارتند از: یه محفظه مانند یخچال یا یخدان یونولیتی برای بدنه دستگاه، المنت یا لامپ برای تولید گرما، سیستم کنترل حرفه ای و… پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله ساخت دستگاه جوجه کشی با یخچال مراجعه فرمایید.

دما و رطوبت جوجه کشی عروس هلندی

دمای مناسب برای مراحل ستر تخم ها (دوره رشد جنین)، 5/37 درجه سانتی گراد است. در زمان هچر تخم ها (بیرون آمدن جوجه ها از تخم) این دما باید حدود 2/37 درجه سانتی گراد باشد. رطوبت مناسب برای جوجه کشی عروس هلندی بین 58 تا 63 درصد است.

دما و رطوبت جوجه کشی عروس هلندی

بهترین فصل برای جوجه کشی عروس هلندی

بهترین فصل برای جفت انداختن این پرنده ها، فصل بهار است. البته در فصول دیگر نیز می توانید این کار را انجام دهید. فصل تابستان، زمان استراحت عروس هلندی است و برای جفت گیری توصیه نمی شود. در فصول پاییز و زمستان، با استفاده از بخاری و تهویه هوا، دما و رطوبت لازم برای جوجه کشی عروس هلندی فراهم کنید.

سالن تکثیر و جوجه کشی عروس هلندی

تکثیر عروس هلندی آسان است و حتی می توان آنها را در قفس تکثیر کرد. پس نباید برای انتخاب سالن تکثیر و جوجه کشی عروس هلندی به خود سخت بگیرید. اگر جوجه کشی عروس هلندی را به صورت طبیعی می خواهید انجام دهید، بهتر است از قفس های بزرگ برای این کار استفاده کنید. آزادی عروس هلندی و نگهداری عروس هلندی در پاسیو، باعث شادابی پرنده می شود؛ اما در فصل جفت گیری، بهتر است پرنده را به مکانی دنج و آرام ببرید. برای جوجه کشی طبیعی عروس هلندی می توانید از قوطی های تکثیر با طول 24 و عرض 15 سانتی متر هم استفاده کنید. قوطی های تکثیر را می توانید از فروشگاه ها خریداری کنید یا خودتان آن را بسازید.

تخم مناسب جوجه کشی عروس هلندی

اگر برای جوجه کشی عروس هلندی از دستگاه جوجه کشی و روش مصنوعی استفاده کنید، فضایی 20 متری هم برای این کار کافی است. بعد از تبدیل شدن تخم ها به جوجه های عروس هلندی، می توانید آنها را در قفسی بزرگ نگهداری کنید. حواستان باشد که محیط زندگی عروس هلندی نباید زیاد گرم یا سرد باشد؛ زیرا در این صورت، جوجه ها اذیت خواهند شد.

برای جوجه کشی عروس هلندی از فضاهای کوچک شروع به کار کنید. هر زمان که درآمدتان خوب شد و در این کار پیشرفت کردید، می توانید اقدام به تهیه سالنی بزرگ و با امکانات مناسب کنید.

در این نوشته با نکات مهم برای جوجه کشی عروس هلندی آشنا شدید و دانستید که این کار، یکی از روشهای عالی برای درآمدزایی است. جوجه کشی عروس هلندی از جمله روشهای کارآفرینی در منزل به شمار می رود که هم به صورت طبیعی و هم با کمک دستگاه جوجه کشی امکان پذیر است.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

27 فروردین 1400

سلام وقتتون بخیر
من عروس هلندی هامو از کوچیکی گرفتم و بزرگشون کردم کمی هم دستی هستن الان چند وقته تخم میزارن بعضی هاش به نطفه میرسه ولی دیگه روش نمیخوابن دوباره جفت گیری می
کنن و قبلی رو زودی ول میکنن . دفعات جفت گیری شون هم زیاده باید چکار کنم؟

  26 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  چون در هنگام تخمگذاری غذاهای پر کالری به عروس هلندی ها می دهید مجددا مست می شوند و جفت گیری جدید را شروع می کنند. در زمانی که پرنده تخم گذاشت ارزن خالی و کمی هم برگه کاهو به آن ها بدهید.

26 فروردین 1400

سلام وعرض ادب عروسهای من 25 روز روتخم خوابیده اما تخمشون هیچ تغییری نمی‌کنند میخواستم بدونم باید چیکار کنم

  26 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  احتمال خیلی زیاد تخم عروس هلندی بی نطفه است و از زیر پرنده بر دارید.

7 فروردین 1400

سلام
وقت بخیر
عروس هلندی های من یکبار جوجه دادن ولی بعد بار اول دیگه جوجه ندادن و مرتب تخم میزارن ، تخم ها هم بدون نطفه هستن ، امکانش هست راهنمایی کنید

  14 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  بهتر است پرنده نر و ماده حدود 40 تا 60 روز جدا از هم نگهداری شوند چون پشت سر هم جوجه کشی انجام شده، عروس هلندی ها ضعیف شده اند.

  21 فروردین 1400

  سلام و خسته نباشید
  اول از همه تشکر از مطالب بسیار اموزنده که در اختیار همه گذاشتید.
  عروس هلندی جفت انداختم دفعه اول باز نشد و هر ۵ تخم سیاه شد.الان بعد از یک هفته مجدد تخم گذاشتن برای تقویت باید چی بدم.و کار خاصی باید انجام بدم تا به نتیجه برسه.و احساس میکنم پوچ باشه یعنی ندفه نداره.برای این هم راهنمایی کنید ممنون.

   17 شهریور 1400

   سلام دوست عزیز
   قبل از این که پرنده شروع به تخمگذاری کند شما باید تقویت پرنده را شروع کنید و بعد از تخم گذاری غذای معمولی و کم کالری بدهید. برای تقویت، جوانه گندم، تخم مرغ آبپز و دادن مولتی ویتامین خیلی خوب است.

2 فروردین 1400

با سلام و عرض ادب و تبریک سال جدید
سوالم از شما اینه که ایا میشود تخم نطفه دار عروس رو خرید و زیر یک عروس ماده که کرچ شده باشه قرار داد؟؟ ایا مثل مرغ تخم پرنده دیگ ای رو قبول میکنه یا نه؟

  15 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  برای جوجه کشی طبیعی عروس هلندی می توانید تخم عروس هلندی را زیر یک عروس هلندی کرچ دیگر قرار دهید و مشکلی ندارد.

1 فروردین 1400

با سلام و خسته نباشید و تبریک سال نو .
میخواستم بدونم اگه عروس نر جفتگیری بلد نباشه ماده تخم میزاره .
و اینکه عروسهای من تخمهاشونو جایی نگه میدارن که اون خورده چوبها یا همون پوشال هاشو کنار میزنه و کف لانه تخمهاشو نگه میداره . میخواستم بدونم مشکلی ایجاد نمیکنه

  15 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  ممکن است پرنده ماده از مستی زیاد بدون جفت گیری تخمگذاری کند. ولی اگر با عروس هلندی نر جفت گیری نکرده باشد تبدیل به جوجه نخواهد شد. پرنده عروس هلندی برای جوجه کشی نیازی به پوشال ندارد.

14 اسفند 1399

با سلام و عرض ادب. عروسهای من ۳ تا تخم گذاشتن که دوتاش جوجه شد و در دو روز آخر روی تخم آخری زیاد نمینشستن و تخم یکم سرد شده بود و من سریع به دستگاه منتقل کردم. امروز جوجه از تخم بیرون اومده. میخوام بدونم بعد از چند ساعت از دستگاه خارجش کنم؟ و احتمال پذیرفتنش توسط پدر و مادرش هست؟ یا ریسک نکنم و خودم بهش سرلاک بدم

  23 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  بعد از حدود 16 تا 17 ساعت می توانید جوجه را از دستگاه جوجه کشی خارج کنید. احتمال خیلی زیاد می توانید جوجه را به زیر مادر انتقال دهید تا تغذیه شود.

2 اسفند 1399

با درود فراوان و سپاس از زمانی که صرف پاسخگویی میکنید
عروس هلندی ماده ما ۸ عدد تخم گذاشت از زمان اولین تخم یک ماه وآخرین تخم ۱۶ روز گذشته
هیچ تجربه ای در این زمینه نداریم و نگران هستیم
که چه باید کنیم و اصولاً اگر جوجه ای در کار باشد
بدون کمک از تخم در میآیند یا نیاز به کمک دارند و چه موقع که دیر نشود و از بین نروند

  25 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  تعداد تخم و فاصله زمانی که گفتید خیلی زیاد است. احتمالا عروس هلندی شما دو سری تخم گذاری پشت سر هم داشته است که خوب نیست. زمانی که پرنده شروع به تخم گذاری می کند از دادن غذاهای پر کالری پرهیز کتید تا دوباره مست نشوند. اگر جوجه به دنیا بیاید و شرایط عادی باشد خود والدین غذادهی را شروع می کنند و نیازی به دخالت شخص ندارد.

8 بهمن 1399

سلام وقت بخیر عروس هلندی بعد 7 روز تخم گذاری لحباز شده به شدت ماده کتک میزنه ممنون میشم علتش بگویید و اینکه چکار باید کرد

  23 مرداد 1400

  سلام پیام عزیز
  به پرنده ها غذای با کالری بالا داده اید و مجددا عروس هلندی نر مست شده است که باید آن را جدا کنید.

10 دی 1399

سلام عروسهای من الان یک ماهه که جفت گیری میکنن هفته ی اول هر روز الانم دوسهروز به بار ولی تخم نمیزارن به تغزیشونم خیلی میرسم ولی فایده نداره قفسشون هم بزرگه وجاداره جاشون گرمه نمیدونم چیکار باید بکنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  23 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  زمانی که عروس هلندی ها جفت گیری می کنند حتما تخم گذاری هم خواهند کرد. کمی صبر و حوصله کنید.

6 دی 1399

سلام و خسته نباشید ببخشید عروسهلندی های من تازه جوجه کردن 3 تا جوجه جوجه ی وسطی مرد
جوجه ی اولی بزرگ شده و چشماش هم باز شده و والدینش هم بهش غذا می دهند اما انگار پر هاشو می کنم و یکم خون به بدنش هست الان چیکارش کنم خیلی نگرانشم

  10 اسفند 1399

  سلام دوست عزیز
  تغذیه مناسب و نداشتن استرس موثر است. سعی کنید از سبزیجات و کف دریا و مولتی ویتامین استفاده کنید. نقاطی که در بدن عروس هلندی خونی شده را بتادین بزنید.

27 آذر 1399

سلام خسته نباشيد
من جوجه عروس هلندي رو با دستگاه جوجه كشي از تخم خارج كردم چجوري ميشه به جوجه يك روزه غذا داد ميشه راهنمايي كنيد؟؟

  7 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  در 24 ساعت اول که احتیاجی به تغذیه نیست. بعد از آن می توانید از داروخانه های دامپزشکی سرلاک تهیه کنید و با سرنگ جوجه ها را تغذیه کنید.

5 تیر 1399

سلام خسته نباشید شرمنده من چندجفت عروس هلندی لوتینو چیه جفت وایت فیس دارم اون یکی ها خوب تخم میکنم وجوجهاشونو خوب بزرگ میکنم ولی وایت فیسها نمیتونه جوجهاشو بزرگ کنه سری قبل ۶تا تخم گذاشت که ۵تا به دنیا اومد ولی بعد سه الا چهار روز جوجه میخورد انگار که زیادی غذابده جوجه خفه بشه همچین حالتی داشتن میخواستم بدونم باید چکار کنم ممنون میشم جوابمو بدین

  12 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  این مشکلات در بین عروس هلندی ها اتفاق میافتد و خیلی وقت ها بخاطر نداشتن تجربه یا همان زود بالغ شدن پرنده است. البته عروس هلندی ها بیشتر مواقع از سری دوم و سوم جوجه کشی به بعد جوجه دهی بهتری دارند.

6 مهر 1398

سلام عروس هلندی من جوجه میده ولی عروس نر جوجه‌ها را میکشه لطفا راهنمایی فرمایید

  24 آذر 1398

  سلام مهدی عزیز
  این مشکل به تغذیه عروس هلندی ها ارتباط دارد. زمانی که پرنده ماده شروع به تخمگذاری می کند شما باید دان خیلی معمولی به آن ها بدهید تا پرنده نر احساس مستی و جفت گیری نکند. عروس هلندی نر جوجه ها را میکشد تا مجددا جفت گیری کند.

   6 بهمن 1399

   رطوبت در ستر و هچر یکی هست

17 تیر 1398

سلام دست شمادردنکنه که بی منت به هموطن خودت این کاررایادمیدهید.