جوجه کشی عروس هلندی با دستگاه یا به صورت طبیعی چه نکاتی دارد؟

دسته : سایر پرندگان

جوجه کشی عروس هلندی و تکثیر این پرنده زیبا، از جمله کارهای پردرآمد محسوب می شود. شما می توانید در منزل خود و در فضایی کوچک، اقدام به جوجه کشی عروس هلندی کنید. عروس هلندی، نژادهای مختلفی دارد و برای جوجه کشی این پرنده باید به نژادهای آن توجه کنید. در این نوشته، نکات مهم جوجه کشی این پرنده زیبا را برای شما بیان خواهیم کرد. از شما می خواهیم تا پایان این مطلب مفید و خواندنی همراه ما باشید.

جوجه کشی طبیعی عروس هلندی

اگر قصد جوجه کشی طبیعی عروس هلندی را دارید، ابتدا باید یک جفت عروس هلندی تهیه کنید. عروس هلندی مناسب برای تولید مثل، پرندگانی هستند که هیکلی درشت و بدن کشیده ای دارند. عروس هلندی نر و عروس هلندی ماده هر دو بای سالم و سرحال باشند و خوب غذا بخورند. حداقل سن پرنده هایی که خریداری می کنید، باید یک سال و نیم باشد و از جفت کردن پرنده های خیلی جوان یا پیر خودداری کنید. پر و بال های عروس هلندی های خریداری شده باید صاف و آراسته باشد و پاها و ناخنهایشان نیز سالم باشد. آمادگی کامل و مستی عروس هلندی از دیگر عواملی است که در هنگام خرید عروس هلندی های والد باید به آن توجه کنید.

در هنگام جفت گیری عروس هلندی، باید به تغذیه آنها توجه داشته باشید. هر روز، چندین بار به عروس هلندی های خود غذا بدهید. شما می توانید عروس هلندی را با خوراکی هایی چون گندم پخته شده، ارزن، تخم کتان،  کافیشه، شاهدانه، تخم آفتابگردان، سفیده تخم مرغ رنده شده، جوانه گندم، گشنیز، جعفری، حبوبات و سبزی های خرد شده تغذیه کنید.

جوجه کشی عروس هلندی به صورت طبیعی

قفس مناسب جوجه کشی عروس هلندی

در انتخاب قفس عروس هلندی نیز باید دقت داشته باشید. هرچه قفس این پرندگان جفت شده بزرگتر باشد، بهتر است. حداقل اندازه قفس مناسب برای عروس هلندی جفت شده 100*60*50 است تا پرنده ها به طور کامل احساس راحتی کنند.

هرآنچه در قفس وجود دارد و حواس پرنده را پرت می کند، مانند اسباب بازی و وسایل اضافی را از قفس بیرون بیاورید تا حواس پرنده ها به یکدیگر باشد. برای جوجه کشی طبیعی عروس هلندی، قفس پرنده را در معرض باد و بوهای نامساعد قرار ندهید و آنها را از سر و صدا دور کنید. حتی می توانید برای پرنده های خود لانه مناسبی در قفس بسازید تا آنها به داخل لانه روند و در خلوت آمیزش کنند. کف لانه را با پوشال چوب یا خاک اره بپوشانید و آن را در قسمت امن قفس پرنده قرار دهید.

بعضی افراد، عروس هلندی هایشان را در راه پله یا پارکینگ خانه خود نگهداری می کنند. اگر این مکانها، گرم و آرام و نورگیر باشند، برای نصب قفس پرنده های جفت بسیار مناسب است.

جفت گیری عروس هلندی جهت جوجه کشی

بعد از اینکه پرنده ها با هم آمیزش کردند، پرنده مادر باردار می شود و بعد از مدتی، تخم می گذارد. طول دوره جوجه کشی طبیعی عروس هلندی، 18 تا 22 روز است. در طول این مدت، پرنده مادر روی تخم های می نشیند و رطوبت و گرمای لازم برای رشد جنین داخل تخم را فراهم می کند.

اگر امکانات لازم برای جوجه کشی طبیعی را ندارید، می توانید با کمک دستگاه جوجه کشی و به روش مصنوعی این کار را انجام دهید. برای جوجه کشی عروس هلندی با دستگاه باید دما و رطوبت لازم را فراهم کنید و تخم های نطفه دار این پرنده را خریداری کنید.

جوجه کشی عروس هلندی با دستگاه جوجه کشی

شما با خرید دستگاه جوجه کشی ، می توانید تخم پرنده را به روش مصنوعی به جوجه تبدیل کنید. دستگاه جوجه کشی عروس هلندی، شرایط بدن مادر از قبیل گرما و رطوبت را برای تخم ها شبیه سازی می کند و  موجب رشد جنین و به دنیا آمدن جوجه ها بدون حضور مرغ مادر می شود. دستگاه جوجه کشی عروس هلندی، شامل سنسورهایی برای کنترل گرما و رطوبت است. می توان دمای لازم برای رشد جنین را به کمک این دستگاه ها تنظیم کرد. هم چنین بسیاری از این دستگاه ها، دارای سیستم چرخش خودکار هستند که موجب چرخیدن تخم ها می شود. هم چنین با تهویه هوا، گازهای سمی و اضافی از قبیل دی اکسید کربن را از محیط دور می کند.

درصد رطوبت لازم برای جوجه کشی عروس هلندی با دستگاه جوجه کشی باید بین 58 تا 63 درصد باشد. کل این دوره، بین 18 تا 20 روز طول می کشد.

در زمان ستر تخم ها، دمای دستگاه را روی 5/37 تنظیم کنید. هر زمان که تخم ها وارد دوره هچر شدند، دما را به اندازه 2/37 پایین بیاورید. برای اینکه جنین به لایه تخم نچسپد، باید به صورت متناوب و در بازه های زمانی مختلف، اقدام به چرخش تخم ها کنید. البته چرخش تخم ها به صورت خودکار توسط دستگاه جوجه کشی انجام می شود. در روزهای آخر جوجه کشی، باید عمل گردش دستگاه جوجه کشی را خاموش کنید؛ زیرا نیازی به این کار نیست.

در جوجه کشی مصنوعی می توان تعداد زیادی از تخم ها را هچ کرد و محدودیتی از این نظر وجود ندارد. برای جوجه کشی با کمک دستگاه جوجه کشی، شما می تونید در تمام فصول این کار را انجام دهید.

ضدعفونی کننده

محلول ضدعفونی کننده لوازم و سطوح

برای خرید و ثبت سفارش با واحد فروش شرکت تماس بگیرید: 09195808511

ساخت دستگاه جوجه کشی عروس هلندی

بعضی از افراد نیز به جای خرید دستگاه اقدام به ساخت دستگاه جوجه کشی می کنند. شاید شما هم در فکر باشید که این کار را انجام دهید. برای ساخت دستگاه در ابتدا باید مواد اولیه ساخت را تهیه کنید. مهم ترین وسایلی که نیاز دارید عبارتند از: یه محفظه مانند یخچال یا یخدان یونولیتی برای بدنه دستگاه، المنت یا لامپ برای تولید گرما، سیستم کنترل حرفه ای و… پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله ساخت دستگاه جوجه کشی با یخچال مراجعه فرمایید.

دما و رطوبت جوجه کشی عروس هلندی

دمای مناسب برای مراحل ستر تخم ها (دوره رشد جنین)، 5/37 درجه سانتی گراد است. در زمان هچر تخم ها (بیرون آمدن جوجه ها از تخم) این دما باید حدود 2/37 درجه سانتی گراد باشد. رطوبت مناسب برای جوجه کشی عروس هلندی بین 58 تا 63 درصد است.

دما و رطوبت جوجه کشی عروس هلندی

بهترین فصل برای جوجه کشی عروس هلندی

بهترین فصل برای جفت انداختن این پرنده ها، فصل بهار است. البته در فصول دیگر نیز می توانید این کار را انجام دهید. فصل تابستان، زمان استراحت عروس هلندی است و برای جفت گیری توصیه نمی شود. در فصول پاییز و زمستان، با استفاده از بخاری و تهویه هوا، دما و رطوبت لازم برای جوجه کشی عروس هلندی فراهم کنید.

سالن تکثیر و جوجه کشی عروس هلندی

تکثیر عروس هلندی آسان است و حتی می توان آنها را در قفس تکثیر کرد. پس نباید برای انتخاب سالن تکثیر و جوجه کشی عروس هلندی به خود سخت بگیرید. اگر جوجه کشی عروس هلندی را به صورت طبیعی می خواهید انجام دهید، بهتر است از قفس های بزرگ برای این کار استفاده کنید. آزادی عروس هلندی و نگهداری عروس هلندی در پاسیو، باعث شادابی پرنده می شود؛ اما در فصل جفت گیری، بهتر است پرنده را به مکانی دنج و آرام ببرید. برای جوجه کشی طبیعی عروس هلندی می توانید از قوطی های تکثیر با طول 24 و عرض 15 سانتی متر هم استفاده کنید. قوطی های تکثیر را می توانید از فروشگاه ها خریداری کنید یا خودتان آن را بسازید.

تخم مناسب جوجه کشی عروس هلندی

اگر برای جوجه کشی عروس هلندی از دستگاه جوجه کشی و روش مصنوعی استفاده کنید، فضایی 20 متری هم برای این کار کافی است. بعد از تبدیل شدن تخم ها به جوجه های عروس هلندی، می توانید آنها را در قفسی بزرگ نگهداری کنید. حواستان باشد که محیط زندگی عروس هلندی نباید زیاد گرم یا سرد باشد؛ زیرا در این صورت، جوجه ها اذیت خواهند شد.

برای جوجه کشی عروس هلندی از فضاهای کوچک شروع به کار کنید. هر زمان که درآمدتان خوب شد و در این کار پیشرفت کردید، می توانید اقدام به تهیه سالنی بزرگ و با امکانات مناسب کنید.

در این نوشته با نکات مهم برای جوجه کشی عروس هلندی آشنا شدید و دانستید که این کار، یکی از روشهای عالی برای درآمدزایی است. جوجه کشی عروس هلندی از جمله روشهای کارآفرینی در منزل به شمار می رود که هم به صورت طبیعی و هم با کمک دستگاه جوجه کشی امکان پذیر است.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

5 تیر 1399

سلام خسته نباشید شرمنده من چندجفت عروس هلندی لوتینو چیه جفت وایت فیس دارم اون یکی ها خوب تخم میکنم وجوجهاشونو خوب بزرگ میکنم ولی وایت فیسها نمیتونه جوجهاشو بزرگ کنه سری قبل ۶تا تخم گذاشت که ۵تا به دنیا اومد ولی بعد سه الا چهار روز جوجه میخورد انگار که زیادی غذابده جوجه خفه بشه همچین حالتی داشتن میخواستم بدونم باید چکار کنم ممنون میشم جوابمو بدین

  12 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  این مشکلات در بین عروس هلندی ها اتفاق میافتد و خیلی وقت ها بخاطر نداشتن تجربه یا همان زود بالغ شدن پرنده است. البته عروس هلندی ها بیشتر مواقع از سری دوم و سوم جوجه کشی به بعد جوجه دهی بهتری دارند.

6 مهر 1398

سلام عروس هلندی من جوجه میده ولی عروس نر جوجه‌ها را میکشه لطفا راهنمایی فرمایید

  24 آذر 1398

  سلام مهدی عزیز
  این مشکل به تغذیه عروس هلندی ها ارتباط دارد. زمانی که پرنده ماده شروع به تخمگذاری می کند شما باید دان خیلی معمولی به آن ها بدهید تا پرنده نر احساس مستی و جفت گیری نکند. عروس هلندی نر جوجه ها را میکشد تا مجددا جفت گیری کند.

17 تیر 1398

سلام دست شمادردنکنه که بی منت به هموطن خودت این کاررایادمیدهید.

مشاوره رایگان