مراحل جوجه‌ کشی بلدرچین

جوجه کشی بلدرچین

جوجه کشی بلدرچین به صورت طبیعی و با دستگاه قابل انجام می باشد. جوجه کشی بلدرچین  با دستگاه در دو مرحله انجام می شود. مرحله اول ستر و مرحله دوم هچر. هر کدام از این مراحل نکات و ترفندهای خود را دارد که در ادامه به آن ها پرداخته ایم.

ستر در جوجه کشی بلدرچین با دستگاه :

محلی که تخم بلدرچین های آماده جوجه کشی بلدرچین درون شانه های مخصوص خود در آن قرار گرفته و تا ۷۲ ساعت قبل از خروج جوجه ها با شرایط دمای ۳۷.۷ و رطوبت ۶۰% در آن قراردارند ، ستر نام دارد .

دمای ستر جوجه کشی بلدرچین :

بهترین دما برای جوجه‌ کشی بلدرچین به طور متوسط معادل ۳۷.۸-۳۷.۲ درجه می‌ باشد . کاهش دما منجر به ديرتر خارج شدن جوجه‌ ها از تخم‌ بلدرچین می‌شود و افزايش آن منجر به زودتر خارج شدن جوجه‌ ها از تخم‌ بلدرچین می‌گردد . درجه حرارت مناسب جوجه کشی بلدرچین در ماشين های مختلف تا حدودی متفاوت می‌ باشد . البته گاهی اوقات حساسیت بالای سنسورها چند دهم بالاتر و یا پایین تر نمایش می دهند که طبیعی می باشد .

رطوبت ستر جوجه کشی بلدرچین با دستگاه جوجه کشی:

از عوامل اصلی جوجه کشی بلدرچین رطوبت بوده به طوری که کاهش یا افزایش بیش از حد آن مشکلاتی را در روند جوجه درآوری تولید می کند. در دستگاه جوجه کشی رطوبت به طرق مختلف ( ظرف آب درونی، رطوبت سرد و یا اسپری ریز قطرات آب ) تامین می شود . نحوه تامین رطوبت براساس ابعاد و تهویه دستگاه توسط کارخانه سازنده مشخص می گردد ، ولی کاربر براساس شرایط محیطی و تجربه می تواند منابع دیگر تامین رطوبت را به دستگاه خود اضافه نماید .

رطوبت جوجه کشی بلدرچین

دمای موجود در ماشين های جوجه‌ کشی باعث دی هیدراته شدن ( ازدست دادن آب ) تخم‌ و تلفات جنين می‌شود . از اين رو توجه به رطوبت مناسب از اهميت بسياری در جوجه کشی بلدرچین برخوردار است . از طرفی کاهش رطوبت ماشين جوجه‌ کشی منجر به افزايش تبخير و بزرگ شدن  کيسه های هوايی داخل تخم می‌شود . در نتيجه نوک جوجه زود تر به اطاقک هوایی می‌رسد و مشکل جمع نشدن کامل زرده و عفونت کیسه زرده در جوجه بلدرچین ها مشاهده می شود . هم چنين افزايش رطوبت نيز منجر به وسعت دير به هنگام کيسه هوا شده و جوجه بلدرچین در اين زمان قادر به تنفس نخواهند بود .

تهويه در تکثیر بلدرچین:

 طی دوره جوجه‌ کشی بلدرچین اکسيژن مورد نياز جنين توسط منافذ موجود در پوسته تخم‌ بلدرچین تامين می‌شود . دی‌ اکسيد کربن نيز از همين منافذ خارج می‌گردد . ميزان اکسيژن مورد نياز جهت رشد جنين حدود ۲۱% می‌ باشد . به ازای هر ۱% کاهش ميزان اکسيژن ۵%ميزان جوجه‌ دهی کاهش می‌يابد . هم چنين عدم خروج دی‌ اکسيد کربن و تجمع آن در اطراف تخم‌ ها منجر به کاهش درصد جوجه درآوری می‌شود.

در دستگاه های جوجه کشی پرتابل تهویه توسط دریچه های ورود هوای تازه و خروج هوای آلوده و هم چنین فن های تخلیه کننده هوا صورت می گیرد. در برخی از دستگاه ها هوای خنک تازه از دریچه های پایینی وارد شده و بعد از ورد به محوطه هیتر و گرم شدن در دستگاه پراکنده می شود هم چنین هوای الوده همراه با هوای گرم به سمت بالای دستگاه رفته و از دریچه های تخلیه خارج می شود. تهویه محل استقرار دستگاه امر مهمی در جوجه کشی بلدرچین و سایر طیور می باشد .

چرخش تخم‌ بلدرچین ها در دستگاه هنگام جوجه کشی :  

در شروع جوجه کشی بلدرچین هنگام چیدن تخم بلدرچین ها در ماشین جوجه کشی انتهای پهن (قسمت کیسه هوایی) رو به بالا و انتهای تیز آن رو به پایین قرار می گیرد . چنان چه این عمل صورت نگیرد سر جوجه در قسمت  باریک قرار می گیرد و جوجه در روز پایانی جوجه کشی بلدرچین قادر به تنفس نمی باشد . اگر عمل چرخش به طور منظم انجام نگیرد باعث چسبندگی جوجه بلدرچین به پوسته شده و میزان جوجه درآوری کاهش می یابد. عمل چرخاندن موجبات گرم شدن يکنواخت تخم‌ بلدرچین ها را نيز فراهم می‌کند . اين عمل چندين بار در طی روز انجام می‌گيرد . تعداد دفعات چرخش در طی روز حداقل ۶-۴ بار و در برخی از ماشين های جوجه‌ کشی هر ۱ ساعت يک بار انجام می‌شود .

هچر جوجه کشی بلدرچین با دستگاه :

سه روز باقی مانده ، يعنی از روز ( ۱۳ – ۱۷ در جوجه کشی بلدرچین ) تخم بلدرچین ها را در داخل دستگاه جوجه کشی هچر (جوجه‌گير) قرار می‌دهند که دمای آن۲/۳۷ درجه و رطوبت آن ۷۵% است .

در دستگاه هچر از سه عامل از عوامل چهارگانه مذکور در ستر مورد توجه می‌باشد  دما ، رطوبت ، اکسيژن

رطوبت بيشتر در دستگاه هچر به اين علت است که بعد از روز ۱۴ جنين تنفس دارد ، و دی‌ اکسيد کربن و آب ترکيب شده و منجر به شکستگی پوسته‌ها می‌شوند . همچنين جنين در روز ۱۴ مقداری از کلسيم پوسته تخم را برداشت می‌کند .

در طی دوره ۱۷ روزه جوجه‌ کشی بلدرچین ها ۱۴ روز در ستر و ۳ روز در هچر قرار دارند ، زمان انتقال تخم‌ بلدرچین ها ازستر به هچر به شرايط تخم‌ ها بستگی دارد . فارق از این که جوجه ای در روز ۱۴ به پوسته نوک زده یا نه تخم ها را به هچر منتقل کنید.

دما جوجه کشی بلدرچین

نکات طلایی در جوجه کشی بلدرچین

– تخم نطفه دار بلدرچین که از مولد های نگهداری شده در قفس بلدرچین تخم گذار تهیه می شود بسیار مناسب تر از تخم های جمع اوری شده از بلدرچین های نگهداری شده در بستر می باشد .

– حداقل هفته ای یک بار به گله مولد مولتی ویتامین محلول در آب داده شود تا آمار هچ در جوجه کشی بلدرچین بیشتر و جوجه های تولید شده سالم تر باشند .

– دمای محیط نگهداری تخم ها قبل از جوجه کشی بلدرچین بین ۱۶ تا ۲۰ درجه باشد .

– بهترین  مدت زمان نگهداری گله بلدرچین تخم گذار از زمان شروع تخم گذاری ۶ الی ۹ ماه می باشد .

19 دیدگاه برای “مراحل جوجه‌ کشی بلدرچین

 1. pezhman گفته:

  باسلام و خسته نباشید
  بهترین دانی که برای بلدرچین یک روزه پیشنهاد میکنید چیست؟
  کدام برنامه غذایی جهت پرورش بهتر بلدرچین پیشنهاد میکنید؟

 2. حسین نوری گفته:

  با سلام و خدا قوت
  من قصد دارم تو یه محل ۵۰ متری با تعداد ۲۰۰۰ قطعه و قفس های استاندارد یک واحد تولید تخم راه بندازم و کم کم به تعداد بالا گسترش بدم.
  برای شروع استاندارد و این تعداد چه مبلغ سرمایه لازمه؟
  آیا صرفه اقتصادی داره؟
  و اینکه جوجه چند روزه مناسبه برای شروع؟
  ممنونم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   شما برای این تعداد بلدرچین به ۱۰ متر قفس نیاز دارید. بلدرچین های ۳۰ تا ۴۰ روزه نیز برای پرورش در قفس مناسب هستند. محل نگهداری نیز باید از نظر نور، دما و تهویه تجهیز شود. نگهداری حداقل ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ عدد برای داشتن صرفه اقتصادی مناسبتر می باشد. در تعدادی که شما گفتید نیز باید هزینه تهیه قفس، بلدرچین ها، مکان، انرژی و کارگر را محاسبه کنید سپس تصمیم به شروع کار بگیرید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بستگی به خود شما دارد و این که توقع شما از نظر مالی چه مقدار می باشد؟ می توانید با یک عدد دستگاه جوجه کشی کوچک و چند عدد بلدرچین تخم گذار هم این کار را انجام دهید.ولی تولید جوجه و پرورش در مقیاس های کوچک صرفه اقتصادی زیادی ندارد.

 3. علی آقا گفته:

  سلام من یه اتاق به اندازه ۱۶متر مربع دارم که فضای مناسبی هست برای پرورش بلدرچین تخم گذار
  به نظر شما چند قطعه توی همچین فضایی نگهداری میشه؟
  لوازم موردنیاز چی هست و از آیا توی سایتتون دارید؟
  برای این تعداد باید مجوز بگیرم؟
  ممنون میشم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر اتاق بحشی از منزل مسکونی باشد بویی که از پرورش بلدرچین ها در آن محل تولید می شود باعث آزار و اذیت می شود. ولی اگر در اطراف شما کسی نیست حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ عدد بلدرچین به شرط داشتن تهویه مناسب می توانید نگهداری کنید. برای شروع نیز از آبخوری و دانخوری های دستی و معمولی موجود در بازار شروع کنید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   جوجه بلدرچین ها در ۲۴ ساعت اولیه تقریبا دان نمی خورند. بعد از آن نیز میزان دانی که میخورند بسیار ناچیز است و به چشم نمی آید. تقریبا در چند ساعت اول نیز به علت جذب کیسه زرده تمایلی به دان و آب ندارند.

 4. عارف کامیاب گفته:

  سلام خسته نباشید من میخواستم تو حیاطمون یه نگهداری مرغ خروس یا بلدرچین بپردازم به نظر شما کدومشون بهتره .میخواستم دستگاه جوجه کشی بخرم ازشون جوجه بگیرم اگه میشه راهنماییم کنین برام خیلی مهمه مرسی

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد ما به شما نگهداری مرغ و خروس می باشد زیرا نیاز به مراقبت کمتری دارند و نسبت به بلدرچین به عوامل محیطی مقاوم تر هستند. همچنین چون فضا باز می باشد امکان حمله توسط گربه یا… می باشد که در این شرایط بلدرچین هیچگونه دفاعی نمیتواند از خود کند. اگر علاقمند به کسب اطلاعات درباره ی جوجه کشی مرغ می باشید نیز پیشنهاد میکنیم مقاله جوجه کشی مرغ را به آدرس زیر مطالعه کنید:
   https://dquail.com/جوجه-کشی-مرغ/

 5. Hossein گفته:

  سلام و درود دوست عزیر،

  چطور ميتوان از بلدرچین و طیور خانگی بدون ماشین جوجه کشی، جوجه گرفت؟ ایا وقت یا فصل بخصوصی دارد یا چطور میشه مطمئن شد الان وقته جوجه گیریه؟

  باتشکر.حسین

  • manager گفته:

   سلام
   برخی از طیور مانند بلدرچین در اسارت جوجه کشی طبیعی انجام نمی دهند و یا به سختی این کار صورت میگیرد. سایر طیور اغلب در اواخر بهار و تابستان به اصطلاح کرچ می شوند که می توانند تعداد کمی تخم را به جوجه تبدیل کنند.

 6. ساحل گفته:

  با سلام وخسته نباشید،تا چند روز پس از بیرون آمدن بلدرچین میتوان آن را در دستگاه جوجه کشی با دمای ۳۷.۲و رطوبت۷۲نگه داشت، از چندین روز میتوان به آن غذا داد،ایا امکان دارد که بلدرچین در روز بیستم بیرون بیاید؟مرسی

  • داریوش جهانشاهی گفته:

   سلام تا ۳۶ ساعت حداکثر ولی بهتره یک بار در پایان ۲۴ ساعت جوجه ها خرج بشن از هچری و دوباره ۱۲ ساعت بعد الباقی جوجه بلدرچین ها رو خارج کنید. جوجه کشی بلدرچین ۱۷ روز هست اگر بیشتر طول کشید احتمالا دمای دستگاه جوجه کشی پایین بوده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *