درصد جوجه درآوری (هچ) به چه عواملی بستگی دارد؟

دسته : آموزش جوجه کشی

یکی از مهمترین دغدغه خریداران دستگاه جوجه کشی بازدهی یا به اصطلاح راندمان و میزان جوجه درآوری آن دستگاه است. چرا که با تغییرات بازدهی یک دستگاه فرد می تواند سود یا زیان بکند. امروزه یکی از تبلیغات موثر در فروش ماشین های جوجه کشی میزان راندمان آن دستگاه ها می باشد. شرکت ها بر اساس همین عامل به تبلیغ برای دستگاه جوجه کشی خود می پردازند. شما زیاد شنیده اید که این دستگاه 100 درصد جوجه درآوری دارد و یا بالای 90 درصد جوجه درآوری دارد. ما در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که اصلا امکان جوجه درآوری دائمی بالای 90 درصد وجود دارد؟ یا این که اصلا بازدهی دستگاه را می توان صرفا بر اساس ماشین جوجه کشی تعیین کرد یا نه؟

قبل از پاسخ به این پرسش ها باید دانست که راندمان دستگاه جوجه کشی یعنی این که شما با توجه به تعداد تخمی که داخل دستگاه قرار داده اید چند جوجه دریافت نموده اید. بازدهی یک دستگاه با توجه به تعریف فوق یک مقدار ثابت نخواهد بود که بگوئیم این دستگاه 90 درصد هچ می دهد. چرا؟؟ چون عوامل مختلفی در میزان جوجه درآوری تاثیر گذار هستند. در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم و توضیحات کامل درمورد هر یک از عوامل درج شده است.

مهم ترین عوامل تاثیر گذار در درصد جوجه درآوری

اول: گله مادری، فصل جوجه کشی و شرایط نگهداری، حمل و کیفیت تخم پرنده ای که خریداری کرده اید و داخل دستگاه قرار داده اید.

دوم: کیفیت دستگاهی که تهیه کرده اید.

سوم: مکان و فضایی که دستگاه را قرار داده اید.

چهارم: تجربه شخصی خودتان که چقدر در مورد جوجه درآوری و هچ کردن تجربه و اطلاعات دارید.

فیلم درصد جوجه درآوری به چه عواملی بستگی دارد؟

1- تاثیر گله مادری در میزان هچ

شاید کمتر کسی به این توجه داشته باشد که بازدهی جوجه کشی به یک مجموعه عوامل بلند که ابتدای آن گله مادری است بستگی دارد.

گله مادری جوجه کشی

منظور از گله مادری همان پرنده هایی هستند که با پرنده نر جفت خورده و تخم نطفه دار تولید می کنند. این یکی از شروط اصلی تولید جوجه است. اما تاثیر گله مادری در جوجه کشی به چه نحو است؟

تغذیه گله مادری

عامل مهمی که باعث بالا رفتن بازدهی در هچ جوجه ها می شود تغذیه خوب و مناسب گله مادری می باشد که به مدت طولانی تخمگذاری می کند. پرنده تخمگذار باید از تغذیه کافی از جمله انرژی، پروتئین و ویتامین ها و هیدروکربن ها و ریز مغذی ها و مواد معدنی و … برخوردار باشد. کمبود هر کدام از این موارد در راندمان جوجه درآوری تاثیر می گذارد. برای داشتن جیره مناسب غذایی یا باید تجربه کافی داشت و یا باید با دکتر تغذیه طیور و افراد با تجربه مشورت کرد. برای مثال 2 نمونه عینی از تاثیر جیره و تغذیه گله مادری در میزان جوجه درآوری را در زیر بیان می کنیم:

مثال اول تاثیر جیره غذایی گله مولد بر میزان هچ

جوجه درآوری پایین، یکی از مشکلات ما در مشاوره اغلب با افرادی است که مرغ هایشان از تغذیه مناسبی برخوردار نیستند، می باشد. این افراد یا خود پرنده دارند و یا از کسانی تخم نطفه دار تهیه می کنند که تجربه و آگاهی لازم برای تغذیه تخم گذاری پرنده های مادری را ندارند. چون این پرنده ها از جیره غذایی مناسب بهره نبرده اند و فقط از غذای مانده، سبزیجات و یا گیاهان روئیده شده و …  تغذیه کرده اند میزان نطفه داری تخم پرنده پایین آمده و تاثیر مستقیم بر جوجه درآوری داشته است.

مثال دوم تغذیه گله مادری بر میزان راندمان جوجه کشی

این مثال درمورد افرادی است که به پرنده های خود جیره غذایی شرکتی و یا آنکه خودشان آماده کرده اند می دهند. چون آن جیره کمبود بعضی ویتامین ها را دارد ممکن است پرنده تخم نطفه دار داشته باشد اما به دلیل قوی نبودن نطفه داری تخم، جنین در میان راه رشدش متوقف می شود یا حتی اگر جوجه از تخم خارج شود ( هچ شود ) جوجه فلج و یا ضعیف است و بعد از مدتی تلف خواهد شد.

از ویتامین هایی که کمبود آن تاثیر مستقیم در جوجه درآوری دارد می توان به ویتامین A،k3، D3، E، B1 و … اشاره داشت.

تاثیر تغذیه گله مادری بر میزان هچ

نکته: زمانی که پرنده ها به مدت طولانی تخم گذاری می کنند و شما قصد جوجه کشی از این تخم ها را دارید باید به تغذیه آنها اهمیت زیادی بدهید چون پرنده هرچه این پرنده طولانی تر تخم کنند ضعیف تر شده و تخم ها قدرت هچ کمتری پیدا می کنند.

تاثیر نطفه داری تخم پرنده بر میزان بازدهی ماشین جوجه کشی

این مورد نیز از شروط اصلی جوجه درآوری خوب می باشد که ارتباط مستقیمی به عامل اول که تغذیه و دوم به نسبت تعداد پرنده نر و ماده که جفت می شوند دارد. به همین علت برای نطفه داری باید دو مورد را بررسی کنید تا نطفه داری خوبی داشته باشید.

نسبت تعداد پرنده نر و ماده برای داشتن نطفه داری بالای تخم پرنده

مثلا در مرغ با جثه معمولی برای 8 تا 10 مرغ نیاز به 1 عدد خروس و برای 3 یا 4 بلدرچین ماده 1 نر کافی است. نسبت نر به ماده در پرنده های گوناگون متفاوت است و این نسبت ها باید رعایت شود . به شکلی که اگر این نسبت ها رعایت نشود و یا تعداد نر گله زیاد باشد ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد.

تاثیر سن گله مولد بر میزان نطفه داری

برای مثال پرنده های خیلی جوان و یا خیلی پیر نطفه داری خوبی ندارند و باید به این امر توجه کرد.

شرایط محیط و مکان تخم گذاری پرنده برای داشتن راندمان خوب در جوجه کشی

گله مادری را اگر در قفس نگهداری می کنید باید حتما قفس استاندارد تهیه کنید که تلفات کمتری داشته باشید. اگر هم گله به صورت آزاد در سالن یا فضای باز هستند سعی کنید از بستر خشک استفاده کنید. مخصوصا محلی که پرنده در آن قسمت تخمگذاری می کند تا آلودگی به تخم سرایت نکند. زیرا آلودگی عموما باعث ایجاد عفونت در تخم می شود و به شدت در جوجه درآوری تاثیر دارد.

مکان مناسب تخم گذاری

از علائم عفونت می توان به مایع سبز مایل به زرد در تخم اشاره کرد که جوجه داخل تخم هچ نمی شود و مایع در آن سبز مایل به زرد و یا زرد پر رنگ همراه با بوی تعفن است. همانطور که در تصاویر زیر قابل مشاهده می باشد:

عفونت تخم نطفه دار عفونت تخم نطفه دار

نکته : خیس و نم دار بودن جای تخم گذاری از عوامل سرایت عفونت به تخم می باشد.

فصل های سال و تاثیر بر گله مادری

از عوامل موثر بر گله مادری فصول سال می باشد. زیرا پرنده هایی که در فضای باز نگهداری می شوند تخم گذاری آن ها با توجه به عوامل محیطی در فصل های مختلف متغیر می باشد. دما، نور و تا حدودی رطوبت تاثیر زیادی در تعداد تخم و کیفیت نطفه داری و رسیدن مواد غذایی لازم به پرنده را دارد. بطوریکه پرنده در بهار بهترین نتیجه و وضعیت را دارد و در تابستان ضعیف ترین حالت را دارد.

محل و زمان نگه داری تخم نطفه دار چه تاثیری در میزان هچ دارد؟

بهترین زمان قرار دادن تخم در دستگاه 3 تا هفت روز پس از تخم گذاری می باشد.

نکته قابل توجه آنکه شما نباید تخمی که در روز اول، پرنده تخم گذاری می کند را داخل دستگاه قرار دهید. این کار هچ شما را پایین می آورد.

در شرایط غیر صنعتی تخم پرنده ها به این دلیل که دما و رطوبت و چرخش ندارند نباید بیش از هفت روز بماند.

تخم های نطفه دار را در جایی قرار دهید که دمایی در حدود 17 تا 24 درجه داشته باشد. تخم ها را در 24 ساعت حداقل یکبار چرخش دهید که این عمل می تواند در راندمان جوجه کشی تاثیر بگذارد.

نکته: تخم هایی که از شهری به شهر دیگر منتقل می شوند چنانچه دچار تکان شدید شوند ممکن است در تخم باعث پارگی بند شالاژ شود و یا در حالت بدتر زرده و سفیده با هم قاطی شده و دیگر تخم مناسب جوجه کشی نخواهد بود.

نکته : در بعضی تخم ها مثل بوقلمون و پرندگان زینتی تکان خوردن تاثیر فراوانی در هچ دارد.

فیلم تاثیر گله مادری بر میزان هچ

2- تاثیر دستگاه جوجه کشی بر درصد جوجه درآوری

از عوامل موثر در جوجه کشی، کیفیت ماشین جوجه کشی است که استفاده می کنید.

دستگاه جوجه کشی 5 عمل اصلی انجام می دهد که موجب در آمدن ( هچ ) جوجه خواهد شد. هر چه دستگاه دقیق تر و حرفه ای تر این کار ها را انجام دهد شما جوجه کشی با راندمان بهتری خواهد داشت.

این 4 عمل اصلی عبارتند از: 1- تنظیم دما، 2- تنظیم رطوبت، 3- گردش هوا، 4- تهویه و 5-  چرخش تخم ها

همه دستگاه های موجود در دنیا همین 5 عمل را که نیاز جوجه کشی است انجام می دهند. هیچ کار خارق العاده دیگری هم انجام نمی دهند. ولی تفاوت اصلی دستگاه ها در کیفیت قطعات، طراحی مهندسی و علمی دستگاه، خدمات پس از فروش و مشاوره ای است که برای جوجه کشی به شما ارائه می دهند. هر چه این موارد حرفه ای تر باشند شما با خیال راحت تر و اطمینان بیشتری به جوجه کشی می پردازید.

تاثیر دستگاه جوجه کشی با کیفیت بر میزان جوجه درآوری

تولید و تنظیم دمای ماشین جوجه کشی

اولین و مهمترین کار دستگاه جوجه کشی تولید حرارت و تنظیم آن در محدوده دلخواه کاربر می باشد. حرارت تاثیر مستقیمی بر جوجه درآوری شما دارد و به هم ریختگی دما و عدم کنترل مناسب آن توسط دستگاه می تواند بهره وری شما را پایین بیاورد. امروزه تولید گرما با المنت صورت می گیرد که خود المنت از سیستم کنترل فرمان می گیرد. برای تنظیم حرارت، دستگاه نیاز به یک سنسور دقیق دارد که دما را سنجش کند و به کنترلر فرمان دهد که المنت خاموش و یا روشن باشد. برای عملکرد سیستم کنترل می توانید به توضیحات سیستم کنترل دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند رجوع کنید.

نکته: لازم به ذکر است که دمای بالا برای جوجه کشی بسیار خطرناک تر از دمای پایین می باشد. به نحوی که اگر تخم پرندگان در دمای بالای 41 تا 42 درجه سانتیگراد در مدت نیم ساعت قرار گیرند، همگی آن تخم ها از بین می روند. ولی اگر تخم پرندگان در دمای 32 تا 33 درجه سانتیگراد قرار گرفته باشند جنین داخل تخم ها برای چندین ساعت می توانند زنده بمانند.

البته امروزه شرکت ها برای حل این مشکل سیستم هشدار دهنده روی کنترلر دستگاه خود قرار می دهند. یعنی وقتی دما از حد مجازی که کاربر تعریف کرده است بالاتر برود سیستم کنترل آلارم  می دهد و کاربر می تواند سریعا مشکل بوجود آمده را حل نماید تا تخم های نطفه دار از بین نروند.

شرکت بلدرچین دماوند علاوه بر سیستم هشدار وسیله ای به نام جی اس ام جوجه کشی (GSM) را طراحی کرده است. که کاربر می تواند از هر مکانی که هست وضعیت دستگاه خود را کنترل نماید و در صورت نیاز تغییرات لازم را انجام دهد. این وسیله انحصاری شرکت دماوند می باشد.

فیلم تاثیر دستگاه جوجه کشی بر درصد جوجه درآوری

تولید و تنظیم رطوبت توسط دستگاه جوجه کشی و تاثیر آن بر راندمان جوجه کشی

دومین عامل مهم در ماشین جوجه کشی که بر جوجه درآوری تاثیر دارد تولید و تنظیم رطوبت است. این کار از طریق ظرف آب، بخور سرد التراسونیک، بخور گرم، مه پاش و  یا سیستم تبخیری انجام می گیرد. همه روش های ذکر شده تولید بخار می باشند ولی به نظر می رسد سیستم های تبخیری تاثیر بهتری بر جوجه درآوری دارند. برای فهم کارکرد آن میتوانید به صفحه رطوبت ساز دیسکی شرکت بلدرچین دماوند مراجعه نمائید.

نکته: وجود رطوبت برای جوجه کشی ضروری است. اما تاثیر آن بر بهره وری همچون دما نمی باشد. یعنی بالا و پایین رفتن رطوبت در چند ساعت آسیبی به تخم های درون دستگاه نمی زند. هر چند رطوبت خیلی کم در طول دوره جوجه کشی می تواند باعث خشک شدن آب اطراف جوجه و در نهایت خشک و چسبیدن جوجه به پوسته می شود. رطوبت خیلی زیاد هم در طول دوره سبب خفگی جوجه به علت آب زیاد می شود. البته همانطور که ذکر شد این امر در طولانی مدت به وجود می آید نه در طول یک یا دو روز. پس طبیعتا منظم بودن رطوبت در زمان ستر و هچر در راندمان جوجه کشی تاثیر گذار است. 2 تصویر زیر نمونه ای از جوجه های مرده بر اثر رطوبت پایین می باشد:

خشک شدن تخم بر اثر رطوبت پایین چسبیدن جوجه به پوسته تخم به دلیل رطوبت کم

گردش هوا در ماشین جوجه کشی عاملی موثر در میزان جوجه درآوری

از عوامل موثر در جوجه کشی داشتن گردش هوای یکسان در دستگاه می باشد. به نحوی که دما و رطوبت و اکسیژن بتواند به نحو یکنواختی به تخم های درون دستگاه برسد و موجب بالا رفتن بهره وری شود. مسلما استفاده از فن های مناسب گردش هوا که مخصوص سیرکولاسیون می باشند در جوجه کشی تاثیر بسزائی دارد.

فن سیرکولاسیون دستگاه جوجه کشی

تهویه در دستگاه جوجه کشی

تهویه به موقع تاثیر بالایی در ورود اکسیژن تازه به دستگاه دارد. اکسیژن تازه نیز می تواند موجب رشد جوجه ها و در نهایت بازدهی بالاتر جوجه کشی شود. عمل تهویه در دستگاه ها از طریق فن تهویه انجام می گیرد. البته اکثرا فن تهویه را با دما تنظیم کرده اند که در صورت بالا رفتن دما تهویه دستگاه شروع می شود. بعضی از شرکت ها هم برای رطوبت تهویه گذاشته اند که البته همانطور که بیان شد رطوبت چون نسبی است نیازی به تهویه ندارد. شرکت دماوند علاوه بر تهویه دما، تهویه ویژه ساعتی بر روی دستگاه های خود تعبیه نموده است که هر ساعت زمان خاصی به تهویه می پردازد. در اینصورت هوای تازه هر ساعت وارد دستگاه می شود و این تاثیر زیادی بر میزان هچ دارد.

نکته: لازم به ذکر است همانطور که بیان شد کار اصلی دستگاه همین موارد است که بیان شد. ولی متاسفانه شرکت های ایرانی به جای بهبود عملکرد اصلی دستگاه به سمت فانتزی سازی دستگاه خود از قبیل انتخاب پرنده و یا سخنگو بودن رفته اند که شاید برای عده ایی کاربرد داشته باشد ولی حرفه ایی ها از این ویژگی ها استفاده نمی کنند. از کیفیت لوازم اصلی دستگاه خود یعنی المنت، فن و… غافل مانده اند.

نکته مهم بعدی: همراهی شرکت های جوجه کشی در طول جوجه کشی است که با مشاوره حرفه ایی خود بتوانند شما را در جوجه درآوری بهتر همراهی کنند که این مورد نیز در اکثر شرکت های ایرانی انجام نمی پذیرد.

شرکت دماوند بخش مشاوره حرفه ایی برای راه اندازی مزرعه و پرورش ایجاد کرده است که افراد تازه کار را راحت تر و با خیال آسوده به جوجه کشی بپردازند.

چرخش تخم نطفه دار در دستگاه جوجه کشی

یکی دیگر از کارکردهای دستگاه جوجه کشی که تاثیر فراوانی بر جوجه درآوری دارد چرخش است. چرخش در ماشین های جوجه کشی امروزی توسط موتور و به صورت اتوماتیک می باشد. در طبیعت خود پرنده چند نوبت در شبانه روز تخم را می چرخاند ولی در دستگاه این کار به صورت اتوماتیک صورت می گیرد. البته این قابلیت برای شما وجود دارد که زمان حرکت را خودتان تنظیم نمایید.

3- تاثیر فضا و مکان ماشین جوجه کشی بر مقدار جوجه درآوری

متاسفانه بعضی از افراد، دستگاه جوجه کشی خود را در هر مکانی قرار داده و توقع دارند که بهترین نتیجه را داشته باشند. مسلما ماشین جوجه کشی با دما و رطوبت بیرونی در ارتباط است. از آنجا که باید همیشه هوای تازه وارد دستگاه شود چنانچه هوای بیرون دستگاه خیلی گرم و یا سرد باشد دستگاه در تنظیم دما و رطوبت دچار مشکل می شود. مثلا چنانچه هوای بیرون دستگاه بالای 30 درجه سانتیگراد باشد دمای دستگاه بدون آنکه المنت کار کند بالا می رود و بعد تهویه دستگاه روشن می شود و این کار باعث خروج رطوبت و هوای داخل دستگاه شده و در نهایت در طولانی مدت دستگاه دچار مشکل خواهد شد و در جوجه درآوری تاثیر مستقیم دارد.

مکان نامناسب دستگاه جوجه کشی

عکس آن هم رخ می دهد یعنی چنانچه در زمستان ها دما کمتر از 22 درجه سانتیگراد باشد علاوه بر این که المنت خیلی بیشتر باید کار کند و استهلاک دستگاه بالا می رود، تخم های موجود در طبقات ابتدایی دستگاه به علت ورود هوای سرد کمتر هچ می دهند. چون اختلاف فشار داخل و بیرون دستگاه زیاد می شود در کل در بهره وری و راندمان جوجه کشی تاثیر می گذارد.

بهترین مکان برای دستگاه جوجه کشی جایی است که خود فرد احساس راحتی دارد، دما بین 24 تا 28 درجه سانتیگراد است.

2 نکته مهم در مورد فضا و مکان دستگاه جوجه کشی

نکته1: گذاشتن دستگاه در حیاط، پارکینگ، راه پله، انبار خالی بزرگ و… مانند تصویر زیر اصلا ایده خوبی نمی باشد. دستگاه باید در مکانی به دور از نور مستقیم آفتاب و با دما و رطوبت مناسب باشد.

ملشین جوجه کشی در حیاط

نکته2: متاسفانه بعضی از شرکت ها برای خلاص شدن از تلفن مشتری سیستم کنترل دستگاه را طوری طراحی می کنند که تغییرات دما و رطوبت را نمایش ندهد. مثلا بعضی از دستگاه ها را هنگام زمستان در حیاط هم بگذارید دما در محدوده خاصی است و مشتری هم فکر می کند این دستگاه عالی است. متاسفانه باید گفت اصلا اینطور نیست بلکه دستگاه طوری طراحی شده است که دما هر چقدر هم بالا یا پایین برود در محدوده خاصی نمایش داده شود. این باعث می شود کاربر در جوجه کشی دچار مشکل شود.

4- اهمیت تجربه کاربر دستگاه جوجه کشی در بازدهی دستگاه

واضح است که کاربر هر چه بیشتر تجربه جوجه کشی داشته باشد، در کار با دستگاه و پرورش جوجه و خلاصه جوجه درآوری، بهتر خواهد بود. خیلی از افراد تازه کار و یا حتی با تجربه به علت نا آشنایی با جوجه کشی و ماشین جوجه کشی و انجام بعضی کارهای اشتباه جوجه درآوری خوبی ندارند. برای مثال باز کردن زیاد درب دستگاه در طول جوجه کشی و به خصوص بعد از بیرون آمدن اولین جوجه به شدت در جوجه درآوری شما تاثیر دارد. بعد از خروج اولین جوجه باید تا 10 ساعت منتظر خروج جوجه ها و خشک شدن بخش اول آن ها شوید. سپس با گرم کردن محیط، جوجه ها را خارج کنید. زیرا در صورت باز کردن مکرر درب باعث خروج رطوبت و پایین آمدن دما دستگاه و مرگ بقیه جوجه ها می شوید. این قبیل کارها در جوجه درآوری تاثیر بسزایی دارد.

آموزش محاسبه میزان جوجه درآوری

قابل ذکر است خیلی از افراد در شمارش درصد جوجه درآوری دچار مشکل هستند و اشتباه می کنند. ما دو نوع محاسبه داریم:

محاسبه نطفه داری گله:

در محاسبه اول می خواهیم بدانیم تخمی که از گله خودمان یا دیگری در دستگاه گذاشته ایم چند درصد نطفه دارد. مثلا فرد 126 عدد تخم مرغ داخل دستگاه گذاشته و 40 عدد جوجه درآمده است، در این حالت باید ببینیم چند تخم بدون نطفه است. اگر از کل 126 عدد تخم مثلا 35 عدد بدون نطفه باشد پس:

91=126-35

یعنی گله شما 72 درصد نطفه داری داشته و 91 تخم نطفه دار داشته است.

اما درصد هچ دستگاه چطور است؟

محاسبه هچ دستگاه:

در این محاسبه می خواهیم بدانیم مقدار هچ دستگاه چقدر است مثلا فرد 126 عدد تخم مرغ داخل دستگاه گذاشته و 40 عدد جوجه درآمده است و 35 عدد هم بدون نطفه بوده است در اینجا:

91=126-35

51=91-40

در این محاسبه 35 تخم بی نطفه از 126 عدد کم می شود و 91 عدد تخم می توانسته هچ شود. از 91 عدد تخم نطفه دار فقط 40 عدد تخم هچ شده یعنی مقدار هچ 44 درصد بوده است و 51 عدد تخم تبدیل به جوجه نشده است. اما کل بحث اینجاست که 51 عدد تخم در نیامده بخاطر دستگاه است و یا عوامل دیگر؟ این همان بحثی است که در مقاله دنبال نمودیم و گفتیم یکی از عوامل در نیامدن مثلا این 51 عدد تخم دستگاه است. عواملی مثل گله مادری و تغذیه و تمامی چیزهایی که در مقاله گفته شد بر در نیامدن تخم ها تاثیر داشته اند. که باید توسط یک متخصص مورد بررسی قرار گیرد که در صورت یافتن مشکل در هر بخش آن مشکل رفع شده و بهره وری بالا رود.

پس نحوه محاسبه میزان بازدهی دستگاه بسیار مهم می باشد. البته اینجا باید گفت شرکت هایی که دائما و در همه فصول وعده هچ بالای 90 درصد می دهند صرفا دروغی جهت فروش دستگاه بیان می دارند. زیرا دستگاه همانطور که بیان شد یکی از عوامل است و عوامل بسیار دیگری در جوجه کشی تاثیر گذار است.

17 نکته مهم برای بالا بردن بهره وری و درصد جوجه کشی

1- خودتان گله مادری داشته باشید و مکان نگهداری و تغذیه مناسب داشته باشند.

2- سن گله مادری نباید خیلی جوان یا پیر باشد.

3- تعداد نر و ماده گله مادری باید تناسب داشته باشد.

4- مواظب انتقال عفونت به گله مادری و تخم های نطفه دار باشید.

5- مدت زمان نگه داری تخم نطفه دار بین 3 تا 7 روز می باشد.

6- تخم نطفه دار را با آب نشورید و با سمباده کثیفی های آن را پاک نکنید. اگر لازم بود با دستمال خشک تخم ها را تمیز کنید.

۷- مواظب باشید تخم ها در حمل و نقل تکان شدید نخورند زیرا در بعضی پرنده ها مثل بوقلمون و پرندگان زینتی تاثیر فراوانی بر جوجه درآوری دارد.

8- در صورت لزوم، تخم ها و دستگاه را با فرمالین و یا سانوسیل ضدعفونی کنید.

9- دما و رطوبت مناسب را برای دستگاه در نظر بگیرید.

10- دستگاه جوجه کشی را در محل مناسب بگذارید. داخل حیاط، پارکینگ و یا مکان نامناسب و جلوی آفتاب قرار ندهید.

11- تهویه مکان دستگاه مناسب باشد.

12- برق مکان دستگاه باید یکنواخت باشد اگر یکنواخت نیست از ترانس استفاده کنید.

13- اگر تخم نطفه دار ندارید از افراد مطمئن تهیه نمایید.

14- نحوه نگهداری تخم نطفه دار و نحوه حمل آن بسیار مهم است. تخم نطفه دار در دمای 17 تا 24 درجه سانتیگراد و با گردش روزی یکبار مناسب است.

15- درب دستگاه را در طول جوجه کشی زیاد باز و بسته ننمائید.

16- در صورت تازه کار بودن از شرکت ها و افراد مطمئن مشاوره بگیرید.

17- اجازه ندهید افراد با تنظیمات دستگاه شما بازی کنند.

در پایان برای غنای این مقاله تقاضا مندیم در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهاد و یا داشتن هرگونه تجربه مفید با شرکت بلدرچین دماوند در تماس باشید و با درج نظرات و تجربه خود دیگران را یاری رسانید.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

20 فروردین 1401

سلام من یه دستگاه جوجه کشی با کارتن درست کردم فقط رطوبت سنج ندارم امکان درامدن جوجه ها است
ویه سوال دیگه معنی هچ چیه که میگن باید ۳روزا خر بزاریم میشه یه راهنمایی کنید 🙏

  22 فروردین 1401

  شما برای ساخت دستگاه جوجه کشی کوچک و آزمایشی همین که یک ظرف آب داخل دستگاه بزارید کافیست و لازم زیاد روی رطوبت حساسیت بخرج دهید.

26 فروردین 1400

سلام
راجبه دستگاه جوجه کشی داتیکس ۵ سوال داشتم این دستگاه تخم ها رو ۳۶۰ درجه میچرخونه یا نه؟
اگر میچرخونه چه جوری؟چون تخم ها روی غلطک سوار نمیشن که

  14 تیر 1401

  سلام دوست عزیز
  این دستگاه به روش ترنر کشویی چرخش کامل ۳۶۰ درجه به صورت رفت و برگشتی برای تخم ایجاد میکنه ولیکن به دلیل اینکه این چرخش رفت و برگشتی هست اصطلاحا معروف به ۳۶۰ درجه نیست و ۱۸۰ درجه معرفی میشه
  که مزایای بیشتری نسبت به ترنر های غلطکی دارد.

8 فروردین 1400

با سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس و ناظر گرامی. دستگاه جوجه کشی من دما روی ۳۶/۵ تا ۳۸ درجه متغیر است و تقریبا در طول روز یک بار بین این دما ها نواس داره مخصوصا صبح ها. میخواستم بدونم که آیا برای برای جنین خطر ناک است

  14 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  این میزان نوسان کمی زیاد است. چون اختلاف ذکر شده در صبح صورت می گیرد، دمای محیط قرارگیری دستگاه پایین و سرد است و باید محیط را گرم تر کنید.

22 اسفند 1399

سلام امروز روز 19 که دستگاه نشان میده،باید تخم هارو درسبد بذارم؟

  22 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  بله اگر تخم مرغ در دستگاه جوجه کشی است می توانید در سبد هچر قرار دهید.

20 اسفند 1399

سلام خسته نباشید
دمای 42 درجه در روز اول جوجه کشی باعث ازبین رفتن تخم ها می شود یانه.

  22 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  مشکلی ندارد، اگر تا چند دقیقه (نهایتا 5 تا 10 دقیقه) باشد. ولی هر چه زمان طولانی تر باشد به تخم مرغ ها آسیب بیشتری می رسد و حداکثر تا 30 دقیقه تقریبا تمام تخم ها از بین می رود.

21 مرداد 1399

باسلام وخسته نباشید بابت مقاله خوبتون میشه بگین چرا بعضی از تخم ها بعد از زمان مقرر برای بیرون جوجه ها وتمام شدن یک دوره جوجه کشی هنوز کامل نشدن وداخل تخم ها هنوز خون وجود داره

  2 شهریور 1399

  سلام محمد عزیز
  این حالت که میگویید به احتمال خیلی زیاد، دمای دستگاه شما پایین است. یک دما سنج طب سنج (زیر زبانی) از داروخانه تهیه کنید و حدود 3 تا 4 دقیقه روی تخم مرغ ها قرار دهید و بعد دما سنج را خارج کنید و ببینید چه دمایی را نشان میدهد.

28 تیر 1399

سلام، ممنون از اطلاعات مفیدتون
فقط یه سوال دارم، امروز اولین روز هچ تخم های مرغ من بود، چند تا از جوجه ها بیرون اومدن، من میتونم جوجه ها رو بعد از 48 ساعت بیرون بیارم، آیا مشکلی براشون پیش نمیاد؟ چون بیشتر سایت ها نوشتن 18 تا 24 ساعت!
و سوال دومم این هستش که بعضی از جوجه ها دیر بیرون میان بعضی ها زود، اگه بخوایم جوجه هایی که زودتر بیرون اومدن از تخم رو بعد از 24 تا 48 ساعت بیرون بیارم از دستگاه، آیا با وجود زیاد بودن جوجه و وقت گیر بودن آیا آسیبی به بقیه تخم ها نمیرسه؟ چون من هر چقدر فیلم دیدم توی اینترنت درباره هچ تخم، جوجه ها همه یکنواخت بیرون اومده بودن، ترسم از اینه که جوجه هایی که بیرون اومدن رو خارج کنم از دستگاه بعدش دما و رطوبت کاهش پیدا کنه باعث آسیب رسوندن به جنین بشه، لطفا یه راه حلی یا پیشنهاد میگید، ممنونم از شما و سایت بسیار عالیتون،

  10 شهریور 1399

  سلام دوست عزیز
  48 ساعت خیلی زیاد است. حداکثر همان 24 ساعت باشد. اگر جوجه ها زود از تخم خارج میشوند بخاطر خوب نگهداری نشدن تخم های نطفه دار مخصوصا در فصل گرما است؛ و تخم مرغ ها بیرون از دستگاه شروع به رشد میکنند. ولی در کل اگر جوجه ها بیشتر از 24 ساعت داخل دستگاه جوجه کشی باشند آسیب میبینند و آب بدن خود را از دست میدهند. (اصطلاحا دهیدراته میشوند) ولی اگر تعداد دفعات باز و بسته کردن درب دستگاه زیاد باشد به بقیه تخم مرغ ها آسیب میرسد.

26 خرداد 1399

سلام من یه دستگاه ۴۲۰ تایی گرفتم کارکرده رطوبت ساز نداره بجاش ظرف آب گذاشتم رطوبت روی ۶۰ رسید ولی دو سه درصد بالاترم میره میخاستم بدونم آیا بدون دستگاه رطوبت ساز میشه رطوبت روی ۶۰ بمونه آیا دو سه درصد بالا برای تخم مرغ ضرر داره؟؟ممنون از پاسخ شما

  10 شهریور 1399

  سلام علی عزیز
  خیر؛ این مقدار که رطوبت بالا و پایین میرود مشکلی وجود ندارد ولی برای زمان هچ باید بتوانید رطوبت را بالاتر ببرید.

26 اردیبهشت 1399

واینکه تخم هاررو روزی ۵ بار میگردونم ودما معمولا ۳۷الی ۳۸ هست وروطوبت هم معمولا از ۵۸درصدتا زیر۶۵درصد هست ..چندتا ازتخم مرغها هم دوزرده بوده که من نمیدونستم الان جوجه زنده هست داخلش اما زردی دومی سیاه شده امکان اینکه جوجه بمونه یا ازدست بره چقدره به نظرشما ..باتشکر فروان

  10 شهریور 1399

  دوست عزیز دما و رطوبتی که گفتید برای زمان ستر خوب است ولی در زمان هچر احتیاج به دمای کمتر و رطوبت بیشتر است. تقریبا هیچ تخم نطفه دار دو زرده ای تبدیل به جوجه نمیشود و تا به حال جایی ندیده ایم و نشنیده ایم.

26 اردیبهشت 1399

سلام خسته نباشید
بنده یک دستگاه دست ساز دارم با جانونی درست کردم ولامپ ۴۰ یک دستگاه رطوبت سنج ودماسنج دیجیتال دارم تخم مرغ وبوقلمون باهم گذاشتم همشون جوجه شدن اما بعضی هاشون سنشون کمتراز تاریخی هست که داخل دستگاه گذاشتم ولی بقیه سنشون مناسب با تاریخ پیش رفته سوال من اینه که اینا به هچ میرسند آیا واینکه وقتی درکل تخم به هچ میرسه اون پدسته هوای داخل تخم اندازش چقدر باید باشه ومن چندتا ازتخم هارو که داداشم بدون اطلاع من داخل دستگاه گذاشته ویادش نیس تاریخش کی بوده رو چه جوری بفهمم که چه زمان به هچ میرسند اطفا راهنمای کنید که فکرم بد درگیر شده دلم میسوزه که نمیرن خدای نکرده واینکه چون من زن هستم همه میگن زن که نمی تونه ازاین کارها بکنه جوجه ها درنمیان میخام ثابت کنم که زن هم میتونه ازاین کارها بکنه وموفق بشه .درکل ممنون بخاطر مطالب و راهنمای های خوب وعالی که گذاشتین

  10 شهریور 1399

  سلام دوست عزیز
  اولا در کل قرار نیست همه تخم نطفه دارها تبدیل به جوجه شوند و خیلی کم این اتفاق رخ میدهد که تمام تخم مرغ ها به جوجه تبذیل شوند. درآمدن جوجه از تخم (درصد جوجه درآوری) به عوامل مختلفی بستگی دارد و دستگاه یکی از عوامل است که در این مقاله به صورت کامل به همراه فیلم توضیح داده ایم.
  جوجه هایی که در تخم رشد کافی نکرده اند ممکن است مشکل از تخم نطفه دار باشد (مثلا عدم تغذیه مناسب پرندگان مادری)
  کسب مهارت در جوجه کشی و تولید تخم نطفه دار با کیفیت احتیاج به اطلاعات علمی و تجربیات شخصی دارد که با یک یا چند بار انجام دادن کار میسر نمیشود و هیچ ربطی هم به مرد یا زن بودن ندارد. شرکت بلدرچین دماوند مشتریان خانم بسیار موفقی در حال حاضر دارد.

7 اردیبهشت 1399

با سلام و خسته نباشید من دستگاه جوجه کشی شما را دارم دما و رطوبت دستگاه را تنظیم کردم بعد دو هفته اومدم برای نوربینی دیدم که تخمها رگ انداختن ولی جوجه نشدن علت را پرسیدم دیدم دمای داخل دستگاه زیر سی درجه است سپس دما را تنظیم کردم روی سی و شش و نیم چنتا تخمها را شکوندم دیدم خراب نشده ایا احتمال اینکه تخمها باز جوجه بشن هست یا نه ممنون

  10 شهریور 1399

  سلام علیرضا عزیز
  اگر مدت کمی از پایین بودن دما گذشته باشد امکان این که تبدیل به جوجه و خارج شدن از تخم را داشته باشند هست. ولی تخم نطفه دار چه پرنده ای در دستگاه قرار داده اید که روی 36.5 درجه سانتی گراد تنظیم کرده اید؟

26 فروردین 1399

سلام . یه نکته چند وقته دنبالشم ولی متاسفانه به نتیجه نمیرسم . اینکه زمان دقیق برای قرار دادن تخم مرغ در سبد هچ کیه ؟ آیا دقیق باید ۱۸ روز باشه ینی اگه ساعت ۹ شب تخم ها رو توی دستگاه گذاشتم دقیقا باید ساعت ۹ شب ۱۸ روز دیگه تخم ها رو توی سبد بذارم ؟ اگه زود تر بذارم با دیرتر چه تاثیری روی تخم ها داره ؟

  10 شهریور 1399

  سلام محمد عزیز
  شما در 3 روز آخر میتوانید انتقال به هچر را انجام دهید؛ حتی روز آخر قبل از درآمدن جوجه ها از تخم نطفه دار میتوانید این کار را انجام دهید.

26 فروردین 1399

با سلام و خسته نباشی من می خواهم تازه این کار را شروع کنم، می خواستم بدونم میشود چند نوع مختلف تخم را در دستگاهی که چند طبقه دارد انجام داد؟

  10 شهریور 1399

  سلام دوست عزیز
  بله میتوانید جوجه کشی همزمان چند پرنده را انجام دهید. فقط بهتر است برای بازدهی بهتر، زمان هچ شدن تخم نطفه دار ها را بدانید تا در زمان مناسب، تخم پرندگان با هم هچ شوند و جوجه ها با هم خارج شوند. مثلا جوجه کشی مرغ 21 روزه است و قرقاول 24؛ بهتر است تخم مرغ ها سه روز دیرتر از تخم قرقاول ها وارد دستگاه شوند.

12 فروردین 1399

سلام، خسته نباشید.
تخم ها در دستگاه جوجه کشی در زمان ستر باید

قسمت پهن رو به بالا باشد: میخواستم ببینم در زمان

هچر باید تخم ها را رو به صورت افقی قرار داد؟.

  10 شهریور 1399

  سلام دوست عزیز
  در زمان ستر باید تخم نطفه دار به صورت عمودی در شانه های جوجه کشی قرار بگیرد و نوک تیز آن پایین باشد و در زمان هچر به صورت افقی در سبد هچر قرار دهید.

29 اسفند 1398

سلام
من یک دستگاه جوجه کشی 126 عددی سه روز پیش خریذم و طبق فیلم رطوبت انرا تنظیم کردم ولی من طبق دفترچه روی 60 برای مرغ گذاشتم و دستگاه رطوبت را بین 43 الی 46 نشان می دهد

  10 شهریور 1399

  سلام دوست عزیز
  دستگاه 126 عددی با قرار دادن ظرف آب تامین رطوبت میشود. ظرف آب را به فن دائمی دستگاه نزدیک کنید تا افزایش رطوبت صورت بگیرد و در صورت مشکل با واحد پشتیبانی شرکت تماس بگیرید.
  02177955451 داخلی 2

19 اسفند 1398

سلام
من یه دستگاه جوجه کشی با کارتن درست کردم که اندازه آن ۲۶ در ۵۰ سانتی متر است. یه لامپ ۱۰۰ وات بستم روش و جلوی لامپ یه مقوا گذاشتم و دو تا کاسه آب با ابر هم زیر لامپ گذاشتم روش یه ترموستات و دماسنج جیوه ای و یه دماسنج رطوبت سنج دیجیتالی و یه فن ۱۲ ولت متوسط بستم.
تنها مشکلی که داره رطوبتش تامین نمیشه 🤔🤔🤔 حالا میخوام مشکلش رو بهم بگیین؟؟
ممنون

  25 شهریور 1399

  سلام دوست عزیز
  به این صورت نمیشود واقعا پاسخ دقیق و کاملی داد ولی شاید خروج هوا از دستگاه شما زیاد است و رطوبت درون دستگاه پایدار نیست. چون با توجه به ابعاد دستگاهتون، با مقدار خیلی کمی آب به رطوبت کافی خواهید رسید.

  23 فروردین 1400

  سلام من 15 تخم زیرمرغ گذاشتم امروز روز بیست و یکم هست فقط 2 تاش درآمده الان 6ساعت گذشته بقیشون در نیومدن چه زمانی در میان؟

   13 شهریور 1400

   سلام دوست عزیز
   شما تا 24 ساعت آینده هم صبر کنید اگر جوجه به دنیا نیامد تخم مرغ ها را بردارید. احتمالا تخم مرغ ها قابلیت جوجه شدن را ندارند.

11 بهمن 1398

برای تقویت مرغ وخروس جهت جوجه کشی از چه دونی استفاده کنیم که درصد هچ بالا باشه

  25 شهریور 1399

  سلام حمید عزیز
  هر چقدر دان کامل تر باشد و تمام نیازهای پروتئینی، ویتامینی، موادمعدنی، کربوهیدرات ها و ریز مغذی ها تامین گردد نتیجه مطلوبتری حاصل میشود. برای این کار یا از یک جیره نویس با تجربه و یا یک کارخانه تولید دان معتبر استفاده کنید. البته به تعداد پرنده هایی که پرورش میدهید هم بستگی دارد.

17 دی 1398

سلام
من دستگاه جوجه کشی سینا ماشین را خریدم
دما رو روی ۳۶/۹ تنظیم کردم.روی این دما المنت خاموش میشه ولی تا بخواد سرد بشه دما تا ۳۸/۳میره و میاد پایین دوباره به ۳۶/۹ رسید المنت روشن میشه و تا بخواد گرم کنه دما تا ۳۶/۵ میره و بعد دوباره میاد بالا.
این نوسان تقریبا هر ۵ دقیقه یکبار تکرار میشه
به نظرتون این مشکلی ایجاد میکنه؟
الان تخم بلدرچین توی دستگاهه
برای تخم بوقلمون هم اگه دما به این شکل باشه اشکالی داره؟

  31 شهریور 1399

  سلام دوست عزیز
  شما میانیگن دمای داخل دستگاه را میتوانید با یک طب سنج انسانی (زیرز بانی) یا دماسنج آزمایشگاهی (تمام شیشه ای) اندازه بگیرید. دما سنج را داخل دستگاه قرار دهید و حدود 4 دقیقه بعد دماسنج را خارج و عدد روی آن را بخوانید. اگر دما حدود 37.5 تا 37.8 درجه سانتیگراد بود برای زمان ستر جوجه کشی بلدرچین مناسب است و برای جوجه کشی بوقلمون هم حدود 37.4 تا 37.7 درجه سانتی گراد خوب است.

8 آذر 1398

سلام دلیل اینکه تو جوجه کشی های بلدرچین همیشه تعداد جوجه های نر خیلی بیشتر از ماده است چیه؟ حدود 70 درصد نر

  31 شهریور 1399

  سلام رضا عزیز
  معمولا درصد جوجه نر در جوجه کشی بلدرچین نسبت به ماده بیشتر است. ولی اگر شما دائما این عدد را دارید پیشنهاد میکنیم از یک گله دیگر، نرها را جابجا کنید.

4 آبان 1398

سلام.آیا ممکنه بارعایت همه ی نکات بالا درجوجه کشی غاز درسال اول 50درصد ودرسال دوم راندمان بالا درحد90درصد داشت؟

  31 شهریور 1399

  سلام دوست عزیز
  معمولا غازها در سال دوم به بعد راندمان بهتری نسبت به سال اول دارند. ولی راندمان بالا به عوامل زیادی بستگی دارد و 90 درصد هچ در جوجه کشی غاز و به صورت دائمی، تقریبا نشدنی است.

1 آبان 1398

سلام وقت بخیر
میخواستم بدونم بعد از اینکه جوجه ها به دنیا آمدن تا 24 ساعت باید درون دستگاه باشند و آیا دستگاه باید روشن باشد تنظیمات دما و رطوبت به چه صورت باید باشد

  31 شهریور 1399

  سلام دوست عزیز
  بله جوجه ها بین 16 تا 24 ساعت با همان میزان دما و رطوبت زمان هچر میتوانند داخل دستگاه باشند .

14 مهر 1398

سلام.با تشکر از توضیحات عالی شما.من دستگاه 420 عددی شما رو خریداری کردم.دو سری استفاده کردم.سری اول 50 درصد هچ داشتم. جوجهایی که نتونسته بودن در بیان که تعداد کمی نصفه جوجه بودن.ولی بیشترین تلفات مربوط ب دوره هچ بوده که داخل تخمشون پر اب بود و خفه شده بودن.
سری دوم رطوبت رو با روشی ک برا کالیبره گفتین کم کردم.این سری متاسفانه درصد تلفات بیشتر شد.جوجها در روزهای اول حدود یک هفتگی خفه شده. .و بعضی جوجها در مرحله هچ چسبیده و خشک شده بودن.بعضی جوجهام تخم خودشونو سوراخ کرده بودن ولی موفق به خارج شدن نشدن.
تخم هایی هم بودن ک بعد یک هفته بررسی رگهای خون نشان از نطفه دار بودن داشته ولی اخر دوره متوجه شدم که همون تخم جوجه ای تشکیل نشده.

ایا دستگاه در ارتفاع .مثلا دستگاه طبقه دوم باشه در تهویه هوا تاثیر داره؟
خیلی لطف میکنید به طور خلاصه راهنمایی کنید.شاید کسی هم مشکلات منو داشته باشه و با خوندن این پرسش و پاسخ مشکلش حل بشه ..متاسفانه در تماس تلفنی پاسخ گو شما کمی تند هستن و همیشه خسته و خوب راهنمایی نمیکنن و ادم مجبور میشه زود خداحافظی کنه.ممنون از اینکه وقتتون رو در اختیار مردم میزارین.

  1 مهر 1399

  سلام دوست عزیز
  مشکل جوجه هایی که نیمه رشد کردن در حالت کلی مربوط به تخم نطفه دار است. زمانی که 50 درصد جوجه درآوری در دستگاه صورت گرفته یعنی دما و رطوبت (شرایط جوجه کشی با دستگاه) نسبتا خوب بوده است و شرایط داخل دستگاه برای همه تخم مرغ ها یکسان است و بصورت انتخابی، دستگاه، رطوبت و دما را در اختیار تخم مرغ ها قرار نمیدهد.
  در حال دوم شما نباید رطوبت دستگاه را کم میکردید چون با توجه به توضیحات شما، رطوبت دستگاه مشکلی نداشته و این کار باعث چسبندگی جوجه های درون تخم شده است.
  مقالات و فیلم های آموزشی زیادی در سایت وجود دارد که پیشنهاد میکنیم حتما مشاهده کنید و در صورتی که سوال داشتید، ما در خدمت شما هستیم.

11 مهر 1398

سلام من یک دستگاه جوجه کشی دستی با دبه ۱۰لیتری شفاف درست کردم و ۱۱تخم گذاشتم پس از ۱۰روز ۷تخم نطفه دار بود ولی در روز۱۵فقط ۴تاوروز۱۷هم۲تاجوجه زنده بود.دما تو دستگاه من بین36الی38.5بودورطوبت همیشه بین۷۰الی۷۲درصد بود وپایین هم نمیومد.الانم دوروزه دوران هچرشروع شده.لطفا راهنمایی کنید مشکل از چیه و برای دفه بعد چکار کنم.
باتشکر

  11 آذر 1398

  سلام علی عزیز
  شما حرفی از چرخش نزدید که باید بدانید در زمان جوجه کشی، تخم نطفه دار حداقل 4 بار در روز چرخش نیاز دارد. رطوبت 70 درصد در زمان ستر هم کمی زیاد است.

13 شهریور 1398

سلام خیلی ممنون
من با رعایت کردن نکاتی که گفتید تونستم هچ ۸۰ درصد بوقلمون داشته باشم دستگاه هم مدل کاکس هست.

  20 شهریور 1398

  سلام دوست عزیز
  از این که تجربه خود را با ما به اشتراک گذاشتید خرسندیم.

8 شهریور 1398

سلام
من با انگیزه بالا این کار رو شروع کردم.
کلی مطلب خوندم و تحقیق کردم.
ولی متاسفانه موفق نبودم.
وقتی شما توی یه کاری این همه عوامل رو مشخص میکنین که میتونه باعث شکست بشه ، خیلی راحت هم میتونین ایراد دستگاهتونو پشت این عوامل پنهان کنین.
من که منصرف شدم
ولی ازتون میخوام که توی طراحی دستگاهتون تجدید نظر کنین.

  9 شهریور 1398

  سلام دوست عزیز
  1- مقاله فوق چکیده و حاصل چندین مقاله علمی و تجربیات افراد با تجربه حوزه جوجه کشی است که شما می توانید به منبع خارجی و یا ترجمه مقالات معتبر این حوزه مراجعه کنید.
  2- اگر دستگاه جوجه کشی مشکل ساختاری و فنی داشته باشد باید راندمان پایین و زیر 10 درصد داشته باشد.
  3- افراد زیادی که در جوجه کشی دچار مشکل بوده اند به اذعان خودشان با رعایت این نکات درصد جوجه درآوری بالایی داشته اند و این نکات آموزشی فقط جهت افزایش میزان هچ با دستگاه های جوجه کشی دماوند نیست و هر فردی با داشتن هر دستگاه با کیفیت خارجی یا ایرانی می تواند با رعایت این نکات در جوجه کشی موفق باشد.
  4- خدمات پس از فروش فعال شرکت بلدرچین دماوند نشان دهنده این است که ما به دنبال مخفی کردن مشکلاتی که امکان دارد در زمان جوجه کشی برای کاربران پیش بیاید نیستیم و آماده پاسخگویی به کاربرانیم.

3 شهریور 1398

سلام ممنون از توضحیات خوب شما.
سوالم اینه تو فصل زمستان یا تابستان میشه فضای مرغ هارو ب حد نرمال برسانیم باستفاده از ابزار گرمایش و سرمایش …اونوقت گله مادری تو بازدهی تخم تاثیر بهتری داره یااینک هیچ تفاوتی نداره.؟

  1 مهر 1399

  سلام دوست عزیز
  بله تاثیر زیادی دارد. برای بهره وری بالاتر از گله های مادری تخمگذار باید شرایط مناسب مثل دما و نور و تهویه را به حد مطلوب برسانید تا نتیجه و هچ بهتری در جوجه کشی داشته باشید.

22 مرداد 1398

سلام ببخشید .میشه مکان قرار دادن دستگاه رو بگید کجا باشه ؟؟مثالی بزنید تا جا بیافته. وبعد اینکه ایا جوجه کشی تو پاییز و زمستان به صرفه است و مشتری دارد؟؟

  26 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  بهترین مکان برای قرار گیری دستگاه جوجه کشی جایی است که انسان احساس راحتی کند و به راحتی بتواند در آن اتاق زندگی کند.

10 مرداد 1398

سلام
دستگاه هایی که رطوبت سازشون بیرون از دستگاهه بهتر هستن یا اونایی که رطوبت ساز دیسکی داخل خود دستگاه دارن؟
درسته که هرچه ظرفیت تخم دستگاه بیشتر باشه درصد جوجه آوری دستگاه پایینتر میاد؟
مثلا میگن دستگاه ۴۲۰ تایی از دستگاه ۱۸۵۰ تایی بهتره

  1 مهر 1399

  سلام سجاد عزیز
  رطوبت ساز دیسکی برای دستگاه جوجه کشی بهتر است.
  اگر دستگاه خالی باشد، پایداری دما و رطوبت داخل دستگاه کمتر است و مشکلات بیشتری را دارد. این که کدام دستگاه بهتر است بستگی به کار شما و تعداد تخم نطفه دار ها دارد. مثلا اگر قصد دارید تعداد تخم مرغ زیادی را همزمان داخل دستگاه قرار دهید و با هم هچ کنید؛ دستگاه های بزرگتر بهتر است ولی اگر تعداد تخم مرغ کمتر دارید خب قاعدتا دستگاه کوچک تر تهیه کنید. اگر در فواصل زمانی قصد قرار دادن تخم نطفه دار داخل دستگاه را دارید بهترین حالت داشتن 2 دستگاه جوجه کشی است.

23 تیر 1398

سلام. بوقلمون های محلیمون در سری اول تخم گذاری جوجه های خوبی هچ میکنن اما در سری دوم جوجه داخل تخم می میرن یا بعد از هچ شدن تا سن 7 روزگی هم نمیرسن. مشکلشون چیه؟؟؟؟؟؟؟ با تشکر.

  28 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  این که جوجه های به دنیا آمده در روزهای نخست تلفات می دهند می تواند مشکل از عفونت کیسه زرده باشد. پیشنهاد می کنیم یک دوره آنتی بیوتیک به گله مادری داده شود و جای تخم گذاری پرنده ها ضدعفونی شود تا میزان جوجه درآوری بهتر شود.

22 تیر 1398

سلام من دستگاه50تایی ایزی جیک دارم که معمولا5تاتخم بدون نطفه هستن ولی بیشتراز28جوجه در نمیاد?یه تعدادی نوک میزنند و میمیرند و یک تعدادی هم ب اخرین مرحله شاید تا روز20زنده هستن میرسند و میمیرند

  31 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  با تجه به توضیحاتی که شما دادید ظاهرا تغذیه پرنده های مادری مناسب نیست. پیشنهاد می کنیم به تغذیه آن ها کمی رسیدگی بیشتری کنید تا میزان هچ شما افزایش یابد.

19 خرداد 1398

تشکر خیلی عالی بود استفاده کردم …

  23 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  خواهش میکنم. از این که مقاله برای شما مفید بوده است بسیار خرسندیم. امیدواریم با استفاده از این مطالب پیشرفت خوبی در جوجه کشی داشته باشید.

11 خرداد 1398

سلام
ممنون از اطلاعات کاملی که در اختیار ما گذاشتید خدا خیرتون بده فقط یک سوال قبل از گذاشتن تخم ها در دستگاه دمای محل نگهداری باید چند درجه باشد.

  1 مهر 1399

  سلام دوست عزیز
  دمای بین 13 تا 20 درجه سانتی گراد برای زمان نگهداری تخم نطفه دارها قبل از شروع جوجه کشی ایده آل است. ولی اگر مدت نگهداری کم است تا 25 درجه هم میتوانید تخم مرغ ها را نگهداری کنید. (مدت زمان حدود 7 روز خوب است.)

10 خرداد 1398

سلام
متاسفانه من بدون توجه به اصول گفته شده موقع هچ درب دستگاه رو زیاد باز و بسته کردم و الآن با مشکل بیرون نیومدن جوجه ها(قرقاول آمریکایی ) مواجه شدم
آیا صلاح هست خودم به شکستن و بیرون آوردن جوجه ها اقدام کنم؟
امروز ۲۵مین روزه و تقریبا ۲۴ ساعته که ۴تا از تخم ها شکستن ولی جوجه بیرون نیومده

  1 مهر 1399

  سلام دوست عزیز
  بله متاسفانه کار اشتباهی انجام دادید؛ مخصوصا قرقاول در روزهای آخر رطوبت 70 تا 75 درصد را لازم دارد. ممکن است با شکستن و درآوردن جوجه ها از تخم، بتوانید تعدادی را خارج کنید ولی همیشه خود جوجه باید توان خارج شدن از تخم نطفه دار را داشته باشد.

8 اردیبهشت 1398

سلام
وقت بخیر
ممنون از مطالب فوق العاده ای که در اختیار مردم میگذارید
یک سوال میشه تخم قرقاول را قبل از گذاشتن داخل دستگاه نطفه سنجی کرد؟؟

  8 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  از این که مطالب سایت برای شما مفید بوده است بسیار خرسندیم.
  تخم نطفه دار هیچ پرنده ای را قبل از قرار دادن در دستگاه جوجه کشی نمی توانید نطفه سنجی کنید. بهترین زمان برای نطفه سنجی تخم پرندگان یک هفته تا ده روز بعد از قرار دادن تخم در دستگاه است. به این نکته توجه کنید که اگر تخم قرقاول ها از نژاد آمریکایی باشد پوسته آن بسیار ضخیم است و نطفه سنجی امکان پذیر نیست. پیشنهاد می کنیم مقاله جوجه کشی قرقاول را نیز مطالعه کنید.

21 فروردین 1398

سلام. ممنون از توضیحاتتون. من به تازگی دستگاه خریداری کردم و خیلی استرس از بابت راندمان و جوجه آوری دارم. مقالات شما خیلی آموزنده هستند و امیدوارم که بتونم با کمک اونا موفق شم.

  21 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  از این که مقالات سایت برای شما مفید بوده و به شما در مسیر کارتان کمک کرده است بسیار خرسندیم. شما همچنین می توانید از خدمات مشاوره رایگان جوجه کشی جهت افزایش میزان جوجه درآوری استفاده کنید.

18 اسفند 1397

سلام
افرادی که گله مادری ندارند برای جوجه کشی بهتر و هچ خوب باید چکار کنند؟ با توضیحاتی که شما دادید به فروشنده های تخم نطفه دار نمی شود اطمینان کرد؟

  18 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  در مرحله اول بهتر است از جوجه ها گله مادری تشکیل داده شود. برای شروع هم پیشنهاد می کنیم از افراد فروشنده تخم نطفه دار که در اطراف شما هستند و دیگران از آن ها خرید کرده اند و درصد جوجه درآوری بالا داشته اند استفاده کنید.

3 اسفند 1397

سلام
ممنونم از شما من با رعایت کردن نکات بالا تونستم امسال هچ جوجه کشی رو ۴۰ درصد افزایش بدم و الان هچ ۹۰ درصدی دارم.

  6 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  از این که مقاله برای شما مفید واقع شده و باعث پیشرفت کار شما شده است بسیار خزسندیم.

23 دی 1397

همش دروغه باور نکنید ملت دستگاهاشون خیلی به درد نخوره و بیشتراز بیست یا سی درصد بیشتر بازده نداره

  24 دی 1397

  سلام علی عزیز
  خوشحال میشویم شماره سریال دستگاه، تاریخ خرید و نام خود را اعلام کنید و همچنین یک توضیح کوتاه درمورد این که چه تعداد تخم نطفه دار از چه پرنده ای در دستگاه گذاشته اید و به ادعای شما 20 درصد جوجه درآوری داشته اید را در این جا ذکر نمایید تا کارشناسان خبره بلدرچین دماوند مورد شما را همین جا تحلیل نمایند که باعث راهنمایی شما و مردم عزیز شود.

  24 دی 1397

  سلام علی به نظر میرسه که مقاله رو اصن نخوندی چون بالا این همه توضیح دادن که جوجه درآوری به خیلی عوامل بستگی داره و تو یا جوجه کشی نکردی تا الان یا این که خیلی تازه کار هستی. همه کسایی که این کاره هستند حرفای بالا رو قبول دارند.

  22 مرداد 1398

  اینطور نیست علی جان .حتما چیزی رعایت نکردی

8 آبان 1397

با سلام و تشکر از مطالب ارائه شده
لطفا برای تغذیه و پرورش جوجه ی پرندگان زینتی بنده را راهنمائی کنید

  10 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  برای این که بتوانیم شما را به بهترین نحو راهنمایی کنیم نیاز هست تا اطلاعاتی از نوع پرنده و سن آن ها در اختیار ما قرار دهید.

31 شهریور 1397

سلام
این شرایط و توضیحاتی که گفتید فقط برای داشتن هچ بالا با دستگاه های دماوند هست؟

  31 شهریور 1397

  سلام دوست عزیز
  خیر. توضیحاتی که درج شده برای افزایش میزان هچ تمامی دستگاه های جوجه کشی می باشد.