اهمیت آب در تغذیه طیور

آب خوردن طیور

مواد خوراکی خشک فقط محتوی 10 الی 15% آب هستند و طیور در حدود 2 برابر  یا بیشتر آب نیاز دارند نسبت به خوراکی که میخورند. آب باید تمیز و تازه و عاری از مواد شیمیایی باشد. آن نباید محتوی انگلها یا باکتری های مضر باشد. آب باید به صورت تغذیه آزاد در دسترس باشد اگر مصرف آب در جوجه ها محدود باشد رشد جوجه ها خیلی آهسته می گردد. در آب و هوای خنک محدودیت آب برای رشد آهسته گله های مادری یا جلوگیری از سندروم آسیت استفاده می شود مرغان تخمگذاری که برای یک یا دو روز بدون آب بمانند تولید تخم آنها متوقف می شود و برای ریکاوری نیاز به 2 الی 3 هفته دارند آب در یک ظرف با عمق مناسب باید باشد تا شرایط مناسبی را برای استفاده پرنده مهیا سازد. ظرفی با عمق 2cm کافی است. هنگامی که درجه حرارت بالا است جوجه ها مایل اند به قسمت های خنک تر پن ها (Pen ) بروند. به خصوص اگر یک باد ملایم یا پنکه وجود داشته باشد. داشتن آبی که به آسانی در دسترس باشد در این مناطق مهم است چرا که پرندگان ممکن است برای نوشیدن آب به قسمتهای گرم برنگردند.

آب خوری های نیپل کمک می کنند به حفظ آب و مانع از به هدر رفتن آن می شوند اما جوجه ها آب کمتری می نوشند. آب خوری نیپل نیازمند مدیریت بادقتی است.

سطح و ارتفاع لوله ها باید برای جوجه ها مناسب باشد. برای جوجه ها مقابل چشمانشان و در پرندگان بالغ  باید بالاتر از چشمانشان قرار داشته باشد. فشار آب برای پرندگانی که از آب خوری نیپل استفاده می کنند نباید زیاد باشد. جوجه هایی که به تازگی هیچ می شوند باید قبل یا در زمان مشابه ای که غذا را دریافت می کنند به آب دسترس داشته باشند.

 آب خوریها باید به آسانی در دسترس باشند و طیور نباید برای رسیدن به آب مجبور به طی کردن مسافت زیادی باشند. بیش از 2 متر برای جوجه های گوشتی و 4 متر برای مرغان بالغ نباید باشد. در آب و هوای گرم در دسترس بودن آب خیلی اهمیت دارد. مقدار آب مورد نیاز بیشتر می شود در شرایطی که دما بالاتر از 25 درجه سانتی گراد باشد. پرندگان خودشان را توسط تبخیر آب از دستگاه تنفس شان خنک می کنند و آنها آب از دست می دهند هنگامی که توسط دهانشان تنفس می کنند در آب و هوای گرم آب خنک بهتر از آب گرم است. برای گروههای بزرگ طیور لوله های آب باید 40 تا 60 سانتی متر زیر سطح زمین باشند تا آب خنک را برای جوجه ها تامین کنند. لوله هایی که از سطح زمین می روند و تانکهای آب اضطراری باید در سایه قرار گیرند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *