بیماری های بلدرچین و روش های پیشگیری و درمان سریع آنها را بشناسید

بیماری های بلدرچین که امروزه در حال شیوع هستند را بشناسید. در این مقاله سعی داریم تا شما را با معروفترین و مهم ترین بیماری های بلدرچین که در حال شیوع هستند آشنا کنیم. ابتدا راهنمای کامل پیشگیری از بیماری های بلدرچین را قرار داده ایم سپس درمورد هر بیماری توضیح کاملی قرار داده شده است.

برخی از مهم ترین بیماری های بلدرچین عبارتند از:

بیماری تیفوئید بلدرچین

بیرون زدگی مقعد بلدرچین

بیماری تاول کف پایی بلدرچین

بیماری نیوکاسل بلدرچین

بیماری مارک

بیماری اریزیپلاس

بیماری سالمونلا گالیناروم

بیماری پاستورلوز

بیماری لکوز و…

راهنمای پیشگیری از بیماری های بلدرچین

باید این مهم را به خاطر داشت که می توان از بروز اکثر بیماری های ویروسی با بکارگیری یک مدیریت خوب و کاربردی پیشگیری کرد . لانه ها باید تمیز و دارای تهویه و دمای مناسب باشند و از ورود جانوران موذی به آنها ممانعت شود .

بلدرچین نباید با انواع دیگر پرندگان پرورش داده شود، زیرا به خوبی مشخص شده که گونه های مختلف پرندگان دارای حساسیت های متفاوت در برابر ارگانیسم های عامل بیماری هستند .

از آنجا که بلدرچین های جوان به بیماری حساس تر هستند بنابراین آنها باید جدا از بلدرچین های مادر پرورش یابند زیرا بلدرچین های مادر ممکن است به طور تحت بالینی با میکروارگانیسم هائی آلوده باشند و یا به عنوان حاملین عوامل بیماریزا عمل کنند .

پیشگیری از بیماری های بلدرچین

در مزارع بزرگ پرورش بلدرچین توصیه می شود که سرپرست های مستقل جهت مراقبت از این پرنده ها گماشته شوند. شواهدی مبنی بر انتشار بیماری های خاصی مانند لکوز در مزارعی که بلدرچین و ماکیان به طور جداگانه پرورش می یابند ولی سرپرست آنها یکی است، وجود دارد. برعکس بلدرچین های ژاپنی ممکن است به عفونتهای تحت بالینی مبتلا شوند و آن را به سایر گونه های پرندگان انتقال دهند .

این پرندگان باید با غذای مناسب که از منبع مورد اطمینان خریداری شده تغذیه شوند. غذا باید در مکان خشک نگهداری شده و از رشد کپکها ممانعت بعمل آید و همچنین باید از جانوران موذی که ممکن است سبب ایجاد بیماری یا انتقال میکروارگانیسمها شوند محافظت گردد. این پرندگان باید به طور مرتب و روزمره بازبینی شده و اگر نشانه هائی از قبیل کزکردگی، لرزش، فلجی را نشان دادند جهت معاینه به دامپزشک ارجاع داده شوند .

پیشگیری در خلال شیوع بیماری

هنگامی که بیماری شیوع پیدا می کند صاحبان مزارع باید به توصیه هائی مبنی بر جداسازی پرندگان سالم از بیمار عمل کنند. زیرا کانی بالیسم ، خوردن مواد دفعی پرندگان بیمار و انتقال از طریق آئروسل سبب انتشار بیماری خواهد شد. توصیه می شود که لاشه ها سوزانده و یا به وسیله آهک مدفون شوند و تمام محل ضدعفونی گردد. همچنین انکوباتورها ضدعفونی شده و جوجه بلدرچین های تازه هچ شده در محلهای ضدعفونی شده پرورش یابند. منبع شیوع بیماری در صورت امکان شناسائی گردد و با اقدامات پیشگیری کننده مناسب بیماری تحت کنترل درآید .

بلدرچین ژاپنی با این که نسبت به برخی از بیماریها مقاوم است ولی نسبت به ابتلا طبیعی به اکثر بیماریهای ویروسی ماکیان حساس می باشد به خصوص هنگامی که تحت شرایط مدیریتی ضعیف پرورش یابد. هرچند تعداد گزارشهای مربوط به وقوع طبیعی بیماری در بلدرچین ها در مقایسه با ماکیان دیگر کمتر می باشد. اما این موضوع ممکن است ناشی از این واقعیت باشد که تعداد معدودی مزرعه پرورش بلدرچین وجود دارد. با توجه به پیشرفتهای اخیر در امر روشهای فنی تشخیصی در ویروس شناسی این احتمال وجود دارد که موارد بیشتری از وقوع طبیعی بیماری های ویروسی خصوصا آنهائی که ناشی از اعضای گروه آدنوویروس هستند گزارش شوند .

نشریه چکاوک : دکتر مصطفی رزمجو

1- بیماری تیفوئید، عفونت کورنا و روس سار کوما بلدرچین

بیماری تیفوئید بلدرچین

عامل بیماری تیفوئید پرندگان سالمونلاگالیناروم است. شیوع بیماری ناشی از سامونلاگالیناروم سبب تلفات بالایی در جوجه بلدرچین های ۱ تا ۳ روزه شده در جوجه بلدرچین های نر نیز تلفات پایینی را ایجاد کرد.

نشانه های بیماری تیفوئید

نشانه های بالینی بیماری، شامل افسردگی و تجمع جوجه بلدرچین ها به دور هم بود که در کالبد گشایی جوجه بلدرچین های تلف شده، پری کاردیت، نقاط نکروزه بر روی کبد، پرخونی شش ها، هیدروپری کارد، انتریت توام با خونریزی حاد و بزرگ شدگی طحال وجود داشت. نشانه ها و ضایعات بیماری در جوجه بلدرچین های نر, شامل کاهش اشتها، نفس نفس زدن خفیف، پرخونی کبد و انتریت بود.

بیماری نیفوئید بلدرچین

عفونت کورنا در بلدرچین ها

یک عفونت کورنا ویروسی سبب بیش از ۲۰ در صد تلفات در بلدرچین های ۸ تا ۹ روزه در چندین مزرعه پرورش بلدرچین در ایتالیا شد.

نشانه های بیماری عفونت کورنا

نشانه های بیماری عفونت کورنا بلدرچین (Corna Virus Infection)

نشانه های بالینی این بیماری عبارت از افسردگی، تاخیر در رشد، عدم اشتها، ترس از نور و آب ریزش بینی و گاهی اوقات عطسه بود. ضایعات میکروسکوپی شامل تورم کیسه های هوایی، رینیت کاتارال، ری کاردیت و پری هپاتیت بود. این بیماری باید ار عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا و ND و عفونت های باکتریایی ایجاد شده توسط اریزیپلوترکس و گونه های پاستورلا و عفونت های قارچی ناشی از گونه های آسپرژیلوس تفریق شود.

بیماری روس سار کوما بلدرچین (Sarcoma)

حساسیت بلدرچین ژاپنی به تلقیح ویروس عامل (CT- 842 Brayan Strain)  برای اولین بار توسط Reyniersand Saksteder 1960  نشان داده شد. تلقیح این ویروس به جوجه بلدرچین های یکروزه سبب ایجاد تومور در ۶ تا ۸ روزگی گردید. گزارش دیگری از روسیه نشان داد که بلدچین فقط به سویه های RAV1 و Brayan ویروس RS حساس می باشد. این حالت احتمالاً به ساختمان ژنتیکی بلدرچین مربوط بوده، وضعیت ژنتیکی بلدرچین ها تعیین کننده حساسیت آنها به سویه های مختلف RSV می باشد. همچنین RSV از جنین های بلدرچین که به طور طبیعی آلوده شده بودند، جدا شده است.

2- بیماری بیرون زدگی مقعد (پرولاپس) در بلدرچین

بیرون زدگی مقعد، اصطلاحاً تمایل به خارج پیدا کردن جزئی یا کلی مخاط کانال انتهایی بدن بلدرچین گفته می شود. این معضل معمولاً در شروع تخم گذاری در نیمچه های قوی و یا در بلدرچین ها تخم گذار خیلی چاق دیده می شود.

بیماری بیرون زدگی مقعد بلدرچین

عوامل موثر در بروز بیرون زدگی مقعد بلدرچین

1- جیره ی غذایی با انرژی بالا (مخصوص بلدرچین گوشتی) باعث چاق شدن و تولید چربی نیمچه ها شده در حالی که از نقطه نظر اسکلت و ماهیچه ضعیف می باشند.

2- مصرف بیش از اندازه دان و برنامه ی غلط نور دهی (ساعات نور زیاد شونده) باعث قوی شدن نیمچه ها می شود. این نیمچه ها حتی اگر وزن استاندارد داشته باشند، زودتر شروع به تخم گذاری می کنند. از آنجایی که از نظر فیزیکی هنوز بالغ نشده اند، ماهیچه های کانال تخم هنوز قدرت و ارتجاع لازم را ندارند.

تخم بلدرچین دو زرده، انگل و کانی بالیزم ( همدیگر خواری بلدرچین) با جراحت قسمت تحتانی بدن, باعت بیرون زدگی مقعد می شود. زمانی که مقعد متورم و یا زخمی باشد، حتی پس از تخم گذاری، کانال تخم مایل به برگشتن به حالت طبیعی خود را پیدا می کند. قبل از برگشتن قسمت انتهایی کانال به وضعیت اولیه، بلدرچین مورد حمله ی دیگر پرنده ها قرار می گیرد. این معضل بیشتر در حیواناتی که در قفس های نامناسب پرورش می یابد به چشم می خورد.

گاهی بیرون زدگی مقعد، به دنبال تغذیه ی خوب و حساب شده، مدیریت صحیح و نوردهی مناسب پیش می آید، پرورش دهنده ی بلدرچین نمی بایستی عجله کند و در این زمان بایستی تمامی سعی خود را برای شروع تخم گذاری بلدرچین ها در سن و وزن استاندارد معمول نماید.

3- بیماری تاول کف پایی بلدرچین

بلدرچین های مبتلا به تاول کف پائی نشانه های لنگش را نشان داده و در معاینات، مفاصل درگیر متورم و بزرگ شده بودند. بالشتک کف پائی و بافتهای اطراف دچار تورم پیازی شکل (Bulbons Swelling ) بودند. کپسول مفاصل تارس پا ضخیم و سفت شده و غشاهای سینوویال نیز ضخیم شده بود. با برش سطح محل ضایعه، برجستگی سفید رنگی در داخل بافت دیده می شد، که از این ضایعات باکتری E.Coli جدا شد.

بیماری تاول کف پایی بلدرچین

4- بیماری نیوکاسل بلدرچین

گزارش هائی از شیوع طبیعی بیماری نیوکاسل در گله های بلدرچین وجود دارد. دو محقق اظهار داشتند که بلدرچینها نسبت به ماکیان حساسیت کمتری به نیوکاسل داشته اند و این بیماری به ندرت در بلدرچینها تشخیص داده شده است. با وجود آنکه بیماری نیوکاسل به شکل بومی (اندمیک) در ماکیان هنگ کنگ وجود دارد و بلدرچینها در آنجا در مقیاس بزرگی پرورش می یابند، عفونت طبیعی ناشی از NDV از مدتها قبل دیده نشده است. این محققین همچنین اظهار داشته اند از آنجا که تعدادی از پرندگان وحشی به شکل تحت بالینی بیماری نیوکاسل مبتلا شده و حاملین فاقد نشانه های بیماری ND هستند، بنابراین ممکن است بلدرچینها نیز تحت شرایط محیطی خاص به عفونت تحت بالینی بیماری نیوکاسل مبتلا شوند .

علائم بیماری نیوکاسل در بلدرچین ها

این بیماری با کاهش وزن، اسهال، نشانه های عصبی مانند لرزش و فلجی پاها و عدم کنترل پرنده بر روی گردن، بال و پا و پائین آمدن میزان تولید تخم در گله مادر مشخص می گردد. در گزارش هائی که از شیوع طبیعی بیماری نیوکاسل در گله های بلدرچین وجود دارد، نشانه های تنفسی توصیف نشده است .

نشانه های بالینی نیوکاسل بلدرچین

نشانه های بالینی بیماری نیوکاسل در بلدرچین عبارت است از: تلفات ناگهانی، درجات متفاوتی از بی اشتهائی، کسالت و کز کردگی. در صورت ادامه بیماری، به تدریج این علائم شدیدتر و واضح تر شده و لاغری پیش رونده، مدفوع اسهالی با رنگ زرد روشن که پس از مدتی به صورت آبکی و شفاف در آمده و در انتها به صورت اسهال غلیظ و سبز رنگ در خواهد آمد، دیده خواهد شد.

نیمی از بلدرچینهای مبتلا، پس از سه تا چهار روز از شروع حالت بی اشتهائی و اسهال نشانه های عصبی کاملا مشخص و متفاوتی، ازعدم تعادل خفیف تا یک فلجی شل کامل (flaccid) نشان می دهند. این مورد که حالت خاصی از فلجی بوده شامل افتادن بر روی جناغ و یا به یک طرف بدن و کشیده شدن پاها به طرف عقب می باشد. بالها اندکی از هم باز شده، حالت آویخته داشته و بر روی بستر قرار می گیرد. سر بلدرچینهای مبتلا به طور وارفته ای به یک طرف آویزان می باشد. وقتی این گونه بلدرچینها در دست گرفته می شوند به نظر می رسد که کنترلی بر بالها و پاها و گردن خود ندارند ولی در عین حال هنوز هوشیار به نظر می رسند.

بیماری نیوکاسل بلدرچین

پرهای اطراف مقعد مرطوب بوده، گاهی اوقات به وسیله موادی به رنگ سفید گچی در می آید. در کالبد گشائی بلدرچینهای تلف شده ضایعاتی از قبیل درجات متفاوتی از تغییرات چربی (fatty change) در کبد و کلیه ها، رسوب اورات زرد رنگ بر روی قسمتهائی از کیسه های هوائی، پرخونی دوازدهه و قسمت فوقانی روده ها مشاهده می گردد. هیچ گونه ضایعه ماکروسکوپی در ریه ها، نای، مغز، مننژ، عصب سیاتیک و شبکه بازوئی و طناب نخاعی دیده نشده است .

آزمایش ویروس شناسی نیوکاسل

در آزمایش ویروس شناسی با استفاده از تخم مرغ جنین دار و مشاهده ضایعات ایجاد شده از جنینهای تلف شده، سویه حاد ویروس نیوکاسل (virulent velogenic strain) جدا شد. در آزمایش HIدر رقتهای دو برابر (Two-Fold Dilute) تیترهای ۱:۱۰۲۴،۱:۲۵۶ و ۱:۵۱۲ از سرم سه بلدرچین به دست آمد. عیار به دست آمده از آزمایش HI با مایع آلانتوئیک تخم مرغهای تلقیح شده ۱:۱۲۸، ۱:۲۵۶ و ۱:۲۵۶ بود .

در بررسی بیماریزائی ویروس بیماری نیوکاسل با منشا بلدرچین ژاپنی در ماکیان، ماندگاری ویروس در مغز، نای، ریه، کبد، طحال و خون به ترتیب حداقل به مدت ۸، ۵، ۷،۸ و ۴ روز پس از عفونت به تایید رسید. از نظر وجود ضایعات میکروسکوپی، کبد، محل اتصال ایلئوم و روده کور، پیش معده، نای، ششها، قلب و مغز طحال و بورس فابریسیوس مورد بررسی قرار گرفتند. نکروز، تخلیه شدید لنفوسیتها در ارگانهای لنفوئیدی و نفوذ سلول های تک هسته ای در کبد دیده شد. همچنین خونریزی شدید، دژنراسیون عصبی، نکروز، گلیوز و تجمع آستینی شکل سلولها به دور رگها در مغز ایجاد شده بود . (perivascular cuffing)

مطالعات نشان داد که می توان بلدرچینها را به طور موفقیت آمیزی علیه ویروس برونشیت و نیوکاسل واکسینه کرد. هر چند به علت مقاومت نسبی بلدرچینها به عفونت ناشی از NDV ، واکسیناسیون در آنها به طور گسترده ای مورد بررسی قرار نگرفته و کاربرد وسیعی ندارد .

بیماری نیوکاسل باید از عفونتهای کورناویروسی، آنفلوانزا، پاستورلوز، اریزیپلاس، کریپتوسپوریدوز، عفونتهای کلامیدیائی و مسمومیتهای غذائی تفریق شود .

نشریه چکاوک- دکتر مصطفی رزمجو

5- بیماری مارک بلدرچین

وقوع طبیعی بیماری مارک در بلدرچین اولین بار توسط وایت در اسل ۱۹۶۳ گزارش گردید. گزارشهای بعدی نشان داد که بلدرچینها وقتی در تماس نزدیک با پرندگان تفریحی و شکاری پرورش داده می شوند به بیماری حساس بوده و به طور تجربی نیز به MDV آلوده می شوند . با وجود آنکه بیماری مارک معمولا در جوجه های جوان اتفاق می افتد اما در بلدرچین این بیماری در پرندگان نسبتا مسن گزارش شده است.

نشانه های بیماری مارک در بلدرچین ها

پرنده معمولا نشانه های بالینی بیماری را بعد از بلوغ جنسی نشان می دهد. در عفونتهای طبیعی، بلدرچین ها ممکن است به طور ناگهانی تلف شوند و یا نشانه های بالینی ای از قبیل کز کردگی و بی اشتهائی را نشان دهند. معمول ترین یافته ماکروسکوپی بزرگ شدگی کبد به همراه نقاط کوچک پراکنده به رنگ زرد بر روی آن وطحال بزرگ شده (گاهی اوقات تا ۸ برابر اندازه طبیعی) می باشد . روده ها اغلب ضخیم شده و گاهی در سایر ارگانها نیز تومور دیده می شود. ضایعات هیستوپاتولوژیک غالبا در کبد، طحال و اعصاب محیطی مشاهده می گردد. این ضایعات با مشاهده حضور سلولهای لنفوئیدی همراه با پلاسمای پراکنده در بافت مشخص می گردند. همچنین اشکال میتوزی به ندرت دیده می شود.

آزمایش بیماری مارک بر روی بلدرچین ها

در آلودگی تجربی ۱۸ خانواده از بلدرچینها با سویه CR64 ویروس حاد مارک، تنها ۳ خانواده به بیماری مارک مبتلا شده، ضایعات ماکرو و میکروسکوپیک مارک را ۶۸ روز پس از آلوده سازی یعنی در سن ۷۵ روزگی نشان دادند. ضایعات عموما در کبد و طحال، کلیه و روده کوچک دیده شد و با حضور سلولهای لنفوئیدی نامتجانس و گاهی اوقات پلاسماسلها، مشخص می گردید .

بیماری مارک بلدرچین

روش های تشخیص بیماری مارک

تشخیص فرضی بیماری را میتوان با آزمایشهای AGID ، IFT و یا VN بر روی یک جفت سرم جمع آوری شده با یک هفته فاصله از پرنده ای که به طور بالینی بیمار است، انجام داد .

عفونت ناشی از MDV را می توان با مشاهده CPE در کشت های سلول کلیه جنین جوجه تلقیح شده با مایع رویی سوسپانسیون هموژنیزه تهیه شده از بافتهای آلوده به طور قطعی تشخیص داد. عامل MD ، CPE با خصوصیات ویروس هرپس ایجاد می کند . اگر کشت سلولی تک لایه ای به روش گیمسا و یا هماتوکسیلین و ائوزین رنگ آمیزی شود می توان پلی کاریوسیت های حاوی چند هسته را همراه با گنجیدگی های داخل سیتوپلاسمی مشاهده کرد .

همچنین میتوان ویروس را به وسیله میکروسکوپ الکترونی با رنگ آمیزی منفی تهیه شده از سلول تک لایه ای تجزیه شده با آب مقطر به تصویر درآورد .

نکته مهم در مورد بیماری مارک

بیماری مارک باید از سایر بیماریهای تومور زا مانند لکوز و رتیکولواندوتیلوز تشخیص تفریقی داده شود. اگر روده توسط عفونت MDV درگیر شود ممکن است با کلی گرانولوما اشتباه گردد .

در یک بیماری لنفوپرولیفراتیو که به طور طبیعی در ۳ گله بلدرچین ژاپنی در مکزیک روی داد ضایعات توموری عموما در کبد و طحال مشاهده گردید. در بررسی هیستوپاتولوژی یک ضایعه لنفوپرولیفراتیو چند شکلی همراه با نفوذ سلولهای بزرگ تیره رنگ لنفوسیت های با اندازه های مختلف و یاخته های شبه رتیکولوم دیده شده ولی هرپس ویروس عامل بیماری مارک از این بلدرچین ها جدا نشد. در سرم های تحت بررسی نیز آنتی بادی علیه MDV یافت نشد. در سرم تعداد معدودی ازاین بلدرچینها آنتی بادی علیه ویروس عامل رتیکولواندوتیلوز و ویروس تحت گروه A لکوز پرندگان وجود داشت .

نشریه چکاوک : دکتر مصطفی رزمجو

6- بیماری اریزیپلاس بلدرچین

اریزیپلاس روسیوپاتیه می تواند سبب بیماری در بلدرچین های ژاپنی شود. این بیماری در گله بلدرچین های ژاپنی مادر با مرگ ناگهانی بلدرچین ها ظاهر شد. در کالبد گشائی ، ضایعاتی از قبیل احتقان عمومی (General Congestion )، خونریزی در عضلات ران و سینه، تورم کبد، طحال و کلیه ها، ریه های ادماتوز و تیره رنگ مشاهده شد. از کشت ارگانهای احشائی بلدرچین های مبتلا، اریزیپلاس روسیوپاتیه جدا گردید.

منبع احتمالی عفونت در حالت فوق پودر ماهی بوده است. با تجویز پنی سیلین در آب آشامیدنی بلدرچین ها تلفات ناشی از ایریزیپلاس کنترل شد.

7- بیماری سالمونلا گالیناروم بلدرچین

شیوع بیماری ناشی از سالمونلا گالیناروم سبب تلفات بالائی در جوجه بلدرچین های ۱ تا ۳ روزه شده و در جوجه بلدرچین های نر نیز تلفات پائینی را ایجاد کرد .

نشانه های بالینی بیماری شامل افسردگی و تجمع جوجه بلدرچین ها به دور هم بود که در کالبدگشائی جوجه بلدرچین های تلف شده، پری کرادیت، نقاط نکروزه بر روی کبد، پر خونی ششها ، هیدروپری کارد، انتریت توام با خونریزی حاد و بزرگ شدگی خفیف طحال وجود داشت .

نشانه ها و ضایعات بیماری در جوجه بلدرچین های نر، شامل کاهش اشتها، نفس نفس زدن خفیف، پرخونی کبد و انتریت بود. ارگانیسم از کبد و خون درون قلب این پرندگان جدا شد .

بیماری سالمونلا گالیناروم بلدرچین

8- بیماری پاستورلوز در بلدرچین ها

بلدرچین ژاپنی همانند بلدرچین باب وایت به پاستورلوز حساس می باشد در بیشتر گزارشها شیوع بیماری پس از ورود بلدرچین های جدید از گله دیگری به مزرعه پرورش بلدرچین اتفاق افتاده است.

بلدرچینهای مبتلا در کنار هم تجمع یافته و نشانه هائی از قبیل کزکردگی و اسهال سبز رنگ نشان داده و در نهایت زمین گیر شده و تلف می شوند. در برخی از گزارشها میزان تلفات تا ۵۰ درصد ذکر شده است.

در کالبد گشائی بلدرچین های تلف شده هیپرمی عمومی، کبد متورم همراه با نواحی نکروز چند کانونی، نقاط نکروزه بر روی طحال، تیره رنگ بودن ششها و خونریزی در لایه موکوسی دوازدهه دیده شد. در هیستوپاتولوژی پنومونی بینابینی، نکروز چند کانونی طحال و کبد وجود داشت.

تشخیص بیماری پاستورلوز

برای تشخیص این بیماری از خون درون قلب و مهر حاصل از کبد لام هائی تهیه نموده و پس از رنگ آمیزی با رنگ ارگانیسم دو قطبی پاستورال مالتوسیدا مشاده می شود.

خون درون قلب بلدرچینهای تلف شده جهت بررسی های باکتریولوژیک و انجام آزمایشهای بیولوژیک در خرگوش گرفته شد.

کلنی های رشد کرده بر روی محیط آگار خون دار، شبیه به قطره شبنم، جدا از هم و محدب و کروی بودند. هیچ گونه همولیزی در محیط آگار خون دار مشاهده نشد و بر روی محیط مک کانگی نیز رشد نکرد.

ارگانیسم گرم منفی به شکل کوکوباسیل تکی یا دو تائی بوده و گلوکز، ساکاروز و مانیتول را بدون تولید گاز تخمیر کرد.

خرگوشهائی که با خون درون قلب بلدرچین های تلف شده تلقیح شده بودند، ظرف یک شب مردند. خرگوش های تلف شده ضایعات خاص بیماری پاستورلوز از قبیل تورم نای توام با خونریزی و کبد خالدار را نشان دادند. ارگانیسم به شکل خالص از کشت خون درون قلب خرگوشهای تلف شده جدا شد.

دلایل بروز بیماری پاستورلوز

تراکم بسیار بالای بلدرچینها در مکانی که تهویه ضعیفی دارند و همچنین استرس ناشی از حمل و نقل در مسافتهای طولانی، ممکن است از عوامل مساعد کننده شیوع بیماری و مرگ و میر در مقیاس بالا شود.

پاکسازی و ضدعفونی محیط نگهداری بلدرچین ها و کنترل حشرات و جوندگان در حذف ارگانیسم از محیط موثر می باشد. با استفاده از واکسن روغنی تهیه شده از باکتری جدا شده از گله و انجام اقدامات بهداشتی می توان بیماری را به طور موفقیت آمیزی کنترل نمود

9- بیماری کوکسیدیوز بلدرچین ها

بیماری شایع در پرندگان اهلی است که انگل تک یاخته آن را به وجود آورده و این  انگل به دستگاه گوارش حمله می کند .

بلدرچین با خوردن آب وغذای آلوده به انگل مبتلا به این بیماری می شود.این بیماری به لایه ی روده ای حمله کرده و بافت آن را معیوب می سازد به علاوه جذب مواد مغذی را کاهش داده و باعث آلودگی ثانویه و مرگ می گردد  .

علائم بیماری کوکسیدیوز

علایم کوکسیدیوز شامل کاهش میزان مصرف آب وغذا-کاهش وزن-سستی و بی حالی-پرهای ژولیده و رنگ پریدگی حیوان -اسهال خونی است .

این بیماری معمولا در سن۶-۲ هفتگی وارد بدن شده و اغلب به پرنده هایی که در کف زمین ویا در سالن گودال دار قرار دارند آسیب می رساند .

پرنده های بزرگتر معمولا مقاومت بیشتری در برابر این بیماری دارند و اگر هم دچار شوند به شدت پرندگان جوان نمی باشد .

پیشگیری از بیماری کوکسیدوز

پیشگیری از این بیماری به مدیریت مربوط می شود کف بستر خیس و رطوبت خیلی زیاد در سالن و به خصوص در اطراف آب خوری ها و دان خوری ها منبع اصلی آلودگی به حساب می آید .

قطعات سیمی که به منظور نگه داشتن دان خوری ها وآب خوری ها ساخته می شود به پیشگیری کمک خواهند کرد

همه پرندگانی که در کف سالن یا با ارتفاع از کف(سالن گودال دار) قراردارند در معرض این بیماری اند. اگر چه بلدرچین ایمنی بیشتری در برابر این بیماری دارد .

در برخی کشور ها برای جلوگیری از مشکل کوکسیدیوز در داخل دان مصرفی پرندگان داروی ضد انگل اضافه می کنند که به آن کوکسیدیواستات می گویند

این دارو در برابر انگل مقاومت کرده و باعث ایمنی در پرندگان می شود .

بهتر است قبل از شیوع بیماری در گله و بروز تلفات این دارو را استفاده کرد

به عنوان نتیجه می توان گفت بیماری وسلامت پرنده در ارتباط مستقیم با وضعیت بهداشتی مزرعه است .

در جایی که پاکیزه باشد پرندگان بدون مورد بالینی کوکسیدیوز ایمنی را افزایش می دهند.شرایط غیر بهداشتی اغلب منجر به موارد بالینی می شود که باید درمان شود.

10- بیماری لکوز بلدرچین

حساسیت بلدرچین ژاپنی به عفونت طبیعی با ویروس لکوز پرندگان توسط محققین گزارش شده است. ضایعات ماکروسکوپیک و میکروسکوپیک در بلدرچین با آنچه که در ماکیان توصیف گردیده مشابه می باشد .

بیماری لکوز بلدرچین

معمول ترین ضایعات ماکروسکوپیک عبارت از بزرگ شدگی کبد و طحال و ضخیم شدن دیواره روده است. آزمایشهای هیستوپاتولوژیک تعداد زیادی لنفوبلاست را همراه با مواردی از اشکال میتوزی نشان می دهد. وجود آنتی بادی علیه ویروس لکوز در سرم را می توان با آزمایش های VN و CFT تشخیص داد. جهت مطالعه حساسیت ژنتیکی پرندگان به ویروس لکوز، از هیبریدهای بلدرچین- ماکیان استفاده شده است. عفونت ناشی از ویروس لکوز باید از سایر بیماریهائی مانند MD و RE تفریق شود .

11- بیماری مایکوپلاسما گالی سپتیکوم در بلدرچین ها

عفونت طبیعی مایکوپلاسما گالی سپتیکوم در بلدرچین ژاپنی گزارش شده است. در یک گله ۲۰۰۰۰ قطعه ای بلدرچین، سینوزیت چرکی واگیردار شایع شده بود. این بیماری روند آهسته ای داشت و میزان تلفات روزانه آن ۲۵ عدد بود .

در گزارش دیگری ۱۰ درصد از جمعیت ۱۰۰۰ قطعه ای بلدرچینهای مادر دچار تورم صورت و کونژونکتیویت شده بودند .

نشانه های بیماری مایکوپلاسما گالی سپتیکوم

نشانه های بالینی اصلی شامل اختلال تنفسی، فلج اندامهای حرکتی، افسردگی، کاهش مصرف غذا و وزن بدن، کاهش تخمگذاری و افزایش تعداد تخمهای فاقد رنگ دانه و لمبه بودند .

معاینات پس از مرگ نشان داد که سینوس زیر کاسه چشمی متورم شده، به وسیله مواد پنیری و یا اکسودای موکوئیدی و ژلاتینی پر شده است. تخمدان ها دچار آبروفی گردیده و در بعضی از آنها تورم کیسه هوائی دیده می شود. نتیجه کشت باکتریائی از سینوسها، نای، ریه، طحال، کبد و تخمدانها بر روی محیطهای کشت گوناگون و جداسازی ویروس از این ارگانها منفی بود. با استفاده از محیط کشت مایکوپلاسما که بر اساس روش Frii’s Methodتهیه شده بود، سویه هائی از مایکوپلاسما گالی سپتیکوم، که به عنوان Fa11 مطرح شدند، از سینوسهای سه بلدرچین جدا گردید. رشد این سه جدایه در آزمایش مهار رشد با استفاده از سرم هیپرایمیون علیه سویه S6 مایکوپلاسما گالی سپتیکوم متوقف شد. ترکیبات آنتی ژنیک این سه جدایه با سویه S6 مایکوپلاسما گالی سپتیکوم وابستگی نزدیکی داشت. اما بر اساس آزمایش ها با هم یکسان نبودند.

12- بیماری هیستومونیازیس ( سیاه سر ) بلدرچین

عامل بیماری سیاه سر انگل تک یاخته هیستومونیازیس است. این  بیماری عفونی بوده و تلفات بالایی دارد. بعد از ورود پروتوزآ به داخل بدن در کبد جای گرفته ودر آنجا بافت مردگی می کند و باعث آسیب به بافت می شود  .

در پی آلودگی بیشترین مرگ ومیر در ۱۲-۱۰ روز اتفاق می افتد.بلدرچین های ۱۲-۳ هفته ای مستعد ترین گروه نسبت به این بیماری هستند اما عفونت در بالغ ها اتفاق می افتد .

ارگانیسم سیاه سر از میان مواد مدفوعی پرندگان آلوده و تخم کرم های روده ای منتقل می شود .

ارگانیسم های آزاد خارج از بدن میزبان مدت زیادی زنده نمی توانند بمانند اما آنهایی که در تخم کرم ها هستند ممکن است ماه ها یا سالها باقی بمانند .

نشانه های بیماری هیستومونیازیس

نشانه های بیماری شامل ضعف-پرهای ژولیده و پژمردگی-افتادگی بال ها-کاهش اشتها می باشد .

به علاوه ممکن است همراه این علایم افزایش تشنگی و قطرات زرد مدفوعی باشد .

اقدامات پیشگیری کننده شامل پرورش پرنده های جوان در سیم توری یا زمین خشک و کنترل کرم های روده ای است .

پرورش یک گونه –کاهش حشرات وجمعیت کرم خاکی از دیگر روش های پیشگیری است.

13- بیماری کرم های روده ای بلدچین ( capillaria spp )

کرم هایی هستند که از طریق ورود به داخل چینه دان باعث بروز مشکلات در بلدرچین می شوند به نام کرم های چینه دان یا کرم های لوله ای شناخته می شوند .

این کرم ها در حالنت معمول با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند اما اگر چینه دان از بدن پرنده مبیتلا جدا و شکاف داده شود می توان کرم های نخ مانند کوچکی را در داخل بافت آن مشاهده نمود  .

این کرم ها به مرور زمان روی همدیگر تجمع پیدا کرده و باعث بروز تلفات زیاد در بلدرچین می شوند .

این کرم ها باعث افزایش ضخامت دیواره چینه دان می شوند و پرنده های آلوده کم اشتها شده و دچار مشکلات تنفسی شدید می شوند .

برای درمان هیچ داروی موثری وجود ندارد ولی می توان با شیوه های مدیریتی مناسب این بیماری را کنترل وپیشگیری نمود .

روش های پیشگیری از کرم های روده ای

کلیه پرندگان در داخل قفس پرورش داده شوند.تخم این کرم ها روی کف بستر و در داخل مدفوع وجود دارد و در صورت پرورش پرندگان در داخل قفس با مدفوع خود و در نتیجه ناقل بیماری تماس مستقیم ندارند  .

ضروری است تا کلیه وسایل و کف بستر هرچند وقت یکبار  تمیز و ضد عفونی گردد .

اکثر پرورش دهندگاه به طور کامل پاکسازی نمی کنند که با رشد کرم ها مواجه می شوند .

نصب سیم توری های آشغال گیر زیر دان خوری ها وآب خوری ها ۶-۳ اینچ از زمین مانع از تماس پرندگان با قطرات می شود

64 دیدگاه برای “بیماری های بلدرچین و روش های پیشگیری و درمان سریع آنها را بشناسید

 1. امیر گفته:

  سلام
  ی بلدرچین ماده دارم که پشت کمرش یا بعبارتی روی بالش ی زائده سفت و چربی مانند اندازه نخود درومد و در حال رشد هم هست طوریکه الان کم کم از بین پرها دیده میشه و تقریبا اندازه نخود شده.زائد تقریبا سفته
  چیکارش کنم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   در قدم اول باید به پرنده آنتی بیوتیک داده شود و پس از متوقف شدن رشد در صورت از بین نرفتن زائده می شود آن را با یک وسیله استریل برید و خارج کرد و تا چند روز با اسپری های ضدعفونی کننده در طول روز ضدعفونی کرد.

 2. علی گفته:

  با سلام
  یکی از بلدرچین ها چند روزی هست بی حاله و فقط یه گوشه کز میکنه و خیلی کم اشتهاست و فعلا از بقیه ی بلدرچین ها جداست
  به چه بیماری مبتلاست و چجور درمان میشه
  با تشکر

  • manager گفته:

   سلام علی عزیز
   معمولا بیماری هایی که به صورت تکی برای بلدرچین ها اتفاق میافتد از مشکلات روده ای است. شما باید علائمی از فضله پرنده را در اختیار ما بگذارید. ولی فعلا در مرحله اول از تتراسایکلین انسانی به مدت 3 تا 4 روز استفاده کنید.

 3. ایوب گفته:

  سلام 50 تا بلدرچین داشتم که 10 تاشون فلج شدند و در عرض 15 روز مردن حالا تعداد فلج ها بیشتر میشود به درمانگاه مراجعه کردم گفتند کمبود دارند ویتامین دادند استفاده کردم و از داروخانه مولتی ویتامین همراه مواد معدنی گرفتم سه روز استفاده کردم ولی هر روز چندتایی فلج میشود لطفاً راهنمایی کنید در ضمن محل نگهداری باغچه زیر درخت انجیل است

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر غذاهای مقوی و کامل استفاده می کنید دلیل فلج شدن بلدرچین ها به احتمال خیلی زیاد گرفتن نیوکاسل است.

 4. رضا گفته:

  سلام مقاله ی شما بسیار خوب و باارزش بود من تعدادی بلدرچین در باغچه درون فنس نگهداریمیکنم یکی از اون ها که ماده هست چشمش رو باز نمیکنه احساس میکنم ملتهب شده چکار کنم

  • manager گفته:

   سلام رضا عزیز
   از این که مقاله برای شما مفید بوده است بسیار خرسندیم.
   چون فقط یکی از بلدرچین های شما به این بیماری دچار شده است پیشنهاد می کنیم برای بهبود از قطره های استریل چشمی انسانی استفاده کنید.

  • میلاد گفته:

   سلام من نزدیک ۱۰۰ عدد بلدرچین دارم الان سه عددشون توی چند روز شروع به چرت زدن کردن و الان فقط دنبال یه جای بی صدا میگردن برای خوابیدن اصلا نه اب میخورن نه غذا فضله هاشون هم سبز رنگه یه مقدار سیر با ماست بهشون دادم فضله رنگش درست شد غذا هم با دست میدم ولی خیلی سخت بلع دارن چیکار باید یکنم

   • manager گفته:

    سلام میلاد عزیز
    در مرحله اول به دان بلدرچین ها توجه کنید. اسهال سبز رنگ ممکن است نشانه های نیوکاسل باشد ولی چون بلدرچین نسبت به این بیماری مقاومت بیشتری دارد به این شکل ظاهر شده باشد. سیر را در دان آن ها رنده کنید و آنتی بیوتیک گیاهی هم خوب و اثر گذار است.

 5. ح گفته:

  سلام ممنون میشم جواب بدین..من یه بلدرچین داشتم حدود یه سال و دو سه ماهش بود.. و یه سال پیش واکسن بهش زده بودم ..چند هفته پیش که حالش کامل خوب بود یدفعه صبح حالش خیلی بد شد و میرفت یه جا وای میستاد منم ترسیدم و بهش یه واکسن زدم فک کنم همون ک پارسال زدم..کمتر از دو ساعت نشد ک افتاد مرد..میخاستم ببینم دلیلش چی بوده..ایا به خاطر واکسن بوده ؟یا مریضی خاصی داشته..حدودا یه ماه اخر بعضی وقتا میرفت یه گوشه کز میکرد ولی به طور کلی حالش خوب بود..ممنون میشم جواب بدین

 6. Zeinab گفته:

  سلام و وقت بخیر
  توضیحات کامل و عالی بود
  من بلدرچین ماده ای دارم که امشب یهویی متوجه شدم یه چیز قرمز رنگ مثل گوشت انگار از مقعدش زده بیرون و مدام زور میزنه که یه چیزی رو دفع کنه
  حالتش نرماله میگرده غذاشو میخوره ولی هر چند دیقه یکم زور میزنه
  من اول فکر کردم شاید داره تخم میزاره
  ولی دیدم طولانی شد
  و وقتی نگاش کردم از نزدیک حس کردم شاید بیرون زدگی مقعد باشه
  چیکارش بابد کنم😔؟

  • manager گفته:

   سلام
   این مشکلات برای بلدرچین ها به دلیل جیره غذایی و یا عفونت های روده ای است که در نهایت به تغذیه پرنده بستگی دارد.
   در بعضی اوقات استفاده از جیره های غذایی پر انرژی باعث چاقی بیش از اندازه پرنده می شود و بلدرچین های ماده در شروع تخمگذاری دچار مشکل می شوند.

 7. Sahel گفته:

  با عرض سلام و احترام
  ۶ عدد بلدرچین دارم که دوتا از اونا چندروزی هست عطسه میکنن و صدای گرفته مثل سرماخوردگی دارند.(در قفس و در حیاط منزل نگهداری میکنم و کف قفس را خاک ریختم)ممنون میشم شما بزرگوار برای حل این مشکل راهنمایی بفرمایید.سپاس

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   کف بستر بلدرچین ها را به جای خاک از پوشال استفاده کنید. از داروخانه انسانی قرص تترا سایکلین بگیرید و روزی دو عدد قرص را باز کنید و با دان بلدرجین ها قاطی کنید.

 8. hafez گفته:

  سلام وقت بخیر من دو تا بلدرچین دارم یکی نر چند ماه هست دارمش یدونه ماده چهد هفته پیش مردش یکی ماده خریدم بعد مرغم دارم دارویی ابی رنگ از دامپزشکی گرفتم و به مرغام و بلدرچین ها زدم ولی بلدرچین ماده بعد چند هفته الان متوجه شدم نشته سرپا نمیشه و مادم میخوابه اسهال ابکی داره فکر کنم نیوکاسل باشه.جاشون هم گربه داخل سبز میوه لاکی مشکی نگه میدارم داخل اتاق.چرا امپول زدم مقاومتش بیشتر نشد؟الان راه درمانش چیه کم کم احساس میکنم داره لاغر میشه

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر بیماری بلدرچین های شما نیوکاسل باشد درمان آن همان واکسن قبل از ابتلا است. اگر زده باشید احتمالا خوب می شوند. برای درمان اسهال بلدرچین ها هم می توانید از داروخانه انسانی قرص بگیرید و تا سه روز نصف قرص به آن ها بدهید.

 9. محمد گفته:

  سلام من تعداد8بلدرچین ماده و2نریک ماهه داشتم که بعد از یک هفته چهارتای آنها کسل شده و بعد از دوروز مردن والان یکی دیگه آنها همینطوری شده باید چکارکنم

  • manager گفته:

   سلام محمد عزیز
   لطفا به علائم بلدرچین ها اشاره کنید. اول از همه باید از دان بلدرچین ها مطمئن شوید که مشکلی نداشته باشد.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   در دو سه روز اول اگر مشکل از دان و گرم بودن محل پرورش جوجه بلدرچین ها نباشد. علت از عفونت کیسه زرده است.

 10. مسعود گفته:

  سلام ، من سه تا بلدرچین بالغ دارم ، یه نر دوتا ماده ، الان دو روزی هست که یکی از ماده ها گردنش به یه سمت به حالت تیک عصبی کج میشه و یه دفه میفته زمین و بال بال میزنه انگار داره جون میده ، بعدش بلند میشه راه میفته ، تغذیه ش خوبه و تخم هم میزاره ، بدنشو چک کردم علامت خاصی روی بدنش ندیدم ، بنظرتون علتش چی میتونه باشه و راه حلش چیه ؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بلدرچین شما دچار بیماری نیوکاسل شده است که البته در بلدرچین ها بیشتر به صورت نیوکاسل عصبی است. کمی از الکترولیت و ویتامین استفاده کنید احتمال درمان بیماری است.

 11. پریا گفته:

  سلام من دو بلدرچین دارم که در منزل نگهداری میکنم که هر دو ماده هستند . چند روزی است که یکی از بلدرچین هایم خون دفع میکند. چکار باید بکنم؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بیماری بلدرچین شما احتمال خیلی زیاد از تغذیه پرنده ها می باشد و مشکلات روده ای پیدا کرده اند.

 12. ابوالفضل اسلامی گفته:

  سلام ببخشید ۲۵۰۰عدد بلدرچین دارم امروز دیدم چشم هاشون عفونت کرده
  برا درمانشون چکار باید انجام بدم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   احتمال خیلی زیاد مشکل از تهویه هوای سالن شماست. اگر داخل سالن بوی نامطبوع و تند به مشام شما می رسد حتما دلیل بیماری بلدرچین های شما تهویه سالن است.

 13. علی گفته:

  سلام من ۶ عدد بلدرچین ماده دارم یکی از بلدر چینام همش چشماشو میبنده و گوشه ای کز میکنه ، غذا و اب هم کم میخوره . پر هاشم نا مرتبه .
  باید جداش کنم از باقی بلدرچینا ؟! و اینکه برای بهبودیش چه کنم ؟!

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   چون شما تعداد کمی بلدرچین دارید بهتر است بلدرچین بیمار را جدا کنید. اگر بیماری قابل انتقال باشد کمی جلوگیری می کند. اول باید بیماری تشخیص داده شود تا راه درمان مشخص شود و بهترین راه تشخیص مدفوع پرنده است.
   جهت پیشگیری بیماری های عفونی دادن سه روز آنتی بیوتیک راه خوبی است. اگر به سمت بهبود رفت 2 روز دیگر ادامه دهید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   معمولا بیماری تاول کف پا بلدرچین به دلیل بستر نا مناسب ایجاد می شود. اگر کم باشد با درست کردن بستر برطرف می شود. ولی اگر زیاد هست بهتر است گله عوض شود چون درمان آن از نظر زمانی وقت زیادی میبرد.

  • شاهین طارمی گفته:

   سلام ممنون بابت مقالتون عالی بود.
   بنده تقریبا 4000جوجه بلدرچین دارم تخم گذاری آنها به 2500تا در روز رسیده بود بعد از 4روز میزان تخم گذاری به شدت کاهش یافته لطفا راهنمایی نمایید.

  • manager گفته:

   سلام محمدحسین عزیز
   بله. وقتی بلدرچین حرکات غیر عادی را نشان می دهد یعنی دچار مشکل است. کمی جای پرنده را گرم تر کنید. اگر برطرف نشد و یا زیاد شدن آن را احساس کردید از آنتی بیوتیک استفاده کنید.

 14. محمدحسین گفته:

  سلام من یک بلدرچین ماده دارم که نره همش جفت گیری میکنه ولی ماده نمیزاره وماده هم همش یکجامیمونه وبانر هیجا نمیره باید چیکار کنم منونم

 15. الهام ح گفته:

  سلام من بلدرچین ماده ای دارم که در منزل نگهداری میکنم حدودا یک هفته ای هست که مفصل زانوی یکی از پاهاش متورم شده و قرمز هست. راه رفتن براش مشکل شده علامت دیگه ی نداره ..خوب غذا میخوره و هر روز تخم میذاره . لطف کنید راهنمایی کنید برای رفع مشکلش چکاری باید کرد

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   این عارضه ممکن است از تغذیه باشد هم از بستر پرنده و یا ضربه ای به مفصل بلدرچین شما وارد شده است. بررسی کنید و عوامل احتمالی را مرتفع کنید. از آنتی بیوتیک هم جهت رفع عارضه استفاده کنید.

 16. علی گفته:

  سلام من تعداد ۱۰۰۰۰ قطعه جوجه بلدرچین ریختم بار اولم هستش حدودا تعداد ۱۰۰۰ قطعه از این جوجه ها تلف شدن و پاهاشون به سمت پشت برگشته و دراز کش رو زمین افتادن میخواستم ببینم علت این مشکل چی میتونه باشه

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز این بیماری در بلدرچین ها ممکن است به 3 دلیل اتفاق افتاده باشد. 1- بستر جوجه 2- تغذیه نامناسب 3- ضعیف بودن جوجه بلدرچین ها
   البته اگر ذکر کنید این اتفاق چه زمانی رخ داده است دقیق تر می توانیم شما را راهنمایی کنیم.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بیماری بلدرچین شما احتمالا به دلیل تغذیه و سرما است. دو روز فقط آرد ذرت به پرنده دهید و جای بلدرچین ها دمای 23 تا 26 درجه داشته باشد. در ضمن زیر پای پرنده هم خشک باشد.

 17. پرهام گفته:

  سلام، مقاله جامع شما بسیار مفید بود. با تشکر فراوان میخواستم سوال کنم من چندماهی می‌شود که سه بلدرچین درمنزل برای دختر کوچکم نگهداری می کنم که دوتا ماده و تخم گذارند دو روز است که یکی از آنها تخم نمی گذارد و خیلی کز میکند و هر وقت آنرا برمیدارم مقداری آب از دهانش خارج می شود ، لطفا درصورت امکان راهنمایی بفرمائید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   احتمالا بلدرچین ماده قادر به تخمگذاری نیست و اصطلاحا دچار پیچ خوردن در قسمت تخمگذاری شده و پرنده کمی چاق شده است.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر سن بلدرچین ها بالای 5 تا 6 ماه هست بیماری خاصی ندارند. اگر کمتر هستند از کمبود ویتامین می تواند باشد. اگر بلدرچین نر هم در گله دارید تعدادشان نسبت به ماده ها یک به چهار باشد. از جفت گیری زیاد بلدرچین ها هم می تواند باشد.

 18. مرتضی گفته:

  سلام. علت کف کردن سفید رنگ روی مدفوع بلدرچین چیه؟؟؟خیلی ممنون میشم اگه جواب بدین.اگه خطر ناگه نزارم بچه هام بهش نزدیک بشن.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بلدرچین های نر در بالای مقعد و زیر دم خود محلی دارند که کف از آن خارج می شود و هر از گاهی هنگام مدفوع کمی از آن هم با مدفوع خارج می شود. نگران نباشید بلدرچین های شما اگر نر باشند بیماری خاصی ندارند.

 19. سعید گفته:

  سلام بلدرچین های نر چشم هاشون زخم شده و کور میشن انگار بقیه به چشماش نوک زدن چطور میشه جلوگیری کرد؟ مریضیه یا چیزیه دیگه؟ ممنون میشم کمکم کنید

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   تعداد زیاد نرها و نور زیاد که باعث استرس پرنده ها می شود دلیل این اتفاق است. پیشنهاد می کنیم شدت نور را کم کنید و به ازای هز 4 عدد بلدرچین ماده یک بلدرچین نر در نظر بگیرید.

 20. ali.e گفته:

  سلام یه سوال داشتم این بیماری هایی که گفتید انسان هم میتونه به اونها مبتلا بشه یا نه و اگه میتونه بشه از چه روش هایی به انسان منتقل میشه ؟ ممنون میشم زود جواب بدید مرسی

 21. نادر محمدي گفته:

  با سلام واحترام
  ممنون از توضیحات جامع شما
  من سوالی خدمت شما دارم، ممنون میشم اگر پاسخ بدهید. چند تا جوجه بلدر چین گرفتم و دارم بزرگ میکنم، بیشتر به خاطر دختر کوچکم، یکی از اینها حدودا یک هفته اش است و بسیار جیک جیک میکند، حتی در هنگام خوردن غذا و اب هم صدایش قطع نمیشود. واقعا نمیدونم چکار کنم. لطفا راهنمایی کنید

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به توضیحات شما ظاهرا جوجه ای که صدا می کند کم سن تر از بقیه هست. احتمال دارد کمی جای پرنده سرد باشد.

 22. علیر ضا جوزدانی گفته:

  باسلام
  من چندتا بلدرچین در قفس در منزل نگهداری میکنم یکی از انها موقع تخم گذاری , حاله ای که تخم درآن تشکیل می شود هم با تخم خارج شد وبه بدنش آوییزان ,من تنها کاری توانستم بکنم ,تخم را از حاله خارج کردم
  سوال : این بلدرچین را باید کشت یا خوب خواهد شد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *