بیماری های بلدرچین و روش های پیشگیری و درمان سریع آنها را بشناسید

دسته : بلدرچین

بیماری های بلدرچین که امروزه در حال شیوع هستند را بشناسید. در این مقاله سعی داریم تا شما را با معروفترین و مهم ترین بیماری های بلدرچین که در حال شیوع هستند آشنا کنیم. ابتدا راهنمای کامل پیشگیری از بیماری های بلدرچین را قرار داده ایم سپس درمورد هر بیماری توضیح کاملی قرار داده شده است.

مهم ترین بیماری های بلدرچین

بیماری تیفوئید بلدرچین

بیرون زدگی مقعد بلدرچین

بیماری تاول کف پایی بلدرچین

بیماری نیوکاسل بلدرچین

بیماری مارک

بیماری اریزیپلاس

بیماری سالمونلا گالیناروم

بیماری پاستورلوز

بیماری لکوز و…

راهنمای کلی پیشگیری از بیماری های بلدرچین

باید این مهم را به خاطر داشت که می توان از بروز اکثر بیماری های ویروسی با بکارگیری یک مدیریت خوب و کاربردی پیشگیری کرد . لانه ها باید تمیز و دارای تهویه و دمای مناسب باشند و از ورود جانوران موذی به آنها ممانعت شود .

بلدرچین نباید با انواع دیگر پرندگان پرورش داده شود، زیرا به خوبی مشخص شده که گونه های مختلف پرندگان دارای حساسیت های متفاوت در برابر ارگانیسم های عامل بیماری هستند .

از آنجا که بلدرچین های جوان به بیماری حساس تر هستند بنابراین آنها باید جدا از بلدرچین های مادر پرورش یابند زیرا بلدرچین های مادر ممکن است به طور تحت بالینی با میکروارگانیسم هائی آلوده باشند و یا به عنوان حاملین عوامل بیماریزا عمل کنند .

پیشگیری از بیماری های بلدرچین

در مزارع بزرگ پرورش بلدرچین توصیه می شود که سرپرست های مستقل جهت مراقبت از این پرنده ها گماشته شوند. شواهدی مبنی بر انتشار بیماری های خاصی مانند لکوز در مزارعی که بلدرچین و ماکیان به طور جداگانه پرورش می یابند ولی سرپرست آنها یکی است، وجود دارد. برعکس بلدرچین های ژاپنی ممکن است به عفونتهای تحت بالینی مبتلا شوند و آن را به سایر گونه های پرندگان انتقال دهند .

این پرندگان باید با غذای مناسب که از منبع مورد اطمینان خریداری شده تغذیه شوند. غذا باید در مکان خشک نگهداری شده و از رشد کپکها ممانعت بعمل آید و همچنین باید از جانوران موذی که ممکن است سبب ایجاد بیماری یا انتقال میکروارگانیسمها شوند محافظت گردد. این پرندگان باید به طور مرتب و روزمره بازبینی شده و اگر نشانه هائی از قبیل کزکردگی، لرزش، فلجی را نشان دادند جهت معاینه به دامپزشک ارجاع داده شوند.

پیشگیری در زمان شیوع بیماری بلدرچین

هنگامی که بیماری شیوع پیدا می کند صاحبان مزارع باید به توصیه هائی مبنی بر جداسازی پرندگان سالم از بیمار عمل کنند. زیرا کانی بالیسم ، خوردن مواد دفعی پرندگان بیمار و انتقال از طریق آئروسل سبب انتشار بیماری خواهد شد. توصیه می شود که لاشه ها سوزانده و یا به وسیله آهک مدفون شوند و تمام محل ضدعفونی گردد. همچنین انکوباتورها ضدعفونی شده و جوجه بلدرچین های تازه هچ شده در محلهای ضدعفونی شده پرورش یابند. منبع شیوع بیماری در صورت امکان شناسائی گردد و با اقدامات پیشگیری کننده مناسب بیماری تحت کنترل درآید .

بلدرچین ژاپنی با این که نسبت به برخی از بیماریها مقاوم است ولی نسبت به ابتلا طبیعی به اکثر بیماریهای ویروسی ماکیان حساس می باشد به خصوص هنگامی که تحت شرایط مدیریتی ضعیف پرورش یابد. هرچند تعداد گزارشهای مربوط به وقوع طبیعی بیماری در بلدرچین ها در مقایسه با ماکیان دیگر کمتر می باشد. اما این موضوع ممکن است ناشی از این واقعیت باشد که تعداد معدودی مزرعه پرورش بلدرچین وجود دارد. با توجه به پیشرفتهای اخیر در امر روشهای فنی تشخیصی در ویروس شناسی این احتمال وجود دارد که موارد بیشتری از وقوع طبیعی بیماری های ویروسی خصوصا آنهائی که ناشی از اعضای گروه آدنوویروس هستند گزارش شوند .

نشریه چکاوک : دکتر مصطفی رزمجو

1. بیماری تیفوئید بلدرچین

عامل بیماری تیفوئید پرندگان سالمونلاگالیناروم است. شیوع بیماری ناشی از سامونلاگالیناروم سبب تلفات بالایی در جوجه بلدرچین های ۱ تا ۳ روزه شده در جوجه بلدرچین های نر نیز تلفات پایینی را ایجاد کرد.

نشانه های بیماری تیفوئید

نشانه های بالینی بیماری، شامل افسردگی و تجمع جوجه بلدرچین ها به دور هم بود که در کالبد گشایی جوجه بلدرچین های تلف شده، پری کاردیت، نقاط نکروزه بر روی کبد، پرخونی شش ها، هیدروپری کارد، انتریت توام با خونریزی حاد و بزرگ شدگی طحال وجود داشت. نشانه ها و ضایعات بیماری در جوجه بلدرچین های نر, شامل کاهش اشتها، نفس نفس زدن خفیف، پرخونی کبد و انتریت بود.

بیماری نیفوئید بلدرچین

2. عفونت کورنا بلدرچین

یک عفونت کورنا ویروسی سبب بیش از ۲۰ در صد تلفات در بلدرچین های ۸ تا ۹ روزه در چندین مزرعه پرورش بلدرچین در ایتالیا شد.

نشانه های بیماری عفونت کورنا بلدرچین

نشانه های بیماری عفونت کورنا بلدرچین (Corna Virus Infection)

نشانه های بالینی این بیماری عبارت از افسردگی، تاخیر در رشد، عدم اشتها، ترس از نور و آب ریزش بینی و گاهی اوقات عطسه بود. ضایعات میکروسکوپی شامل تورم کیسه های هوایی، رینیت کاتارال، ری کاردیت و پری هپاتیت بود. این بیماری باید ار عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا و ND و عفونت های باکتریایی ایجاد شده توسط اریزیپلوترکس و گونه های پاستورلا و عفونت های قارچی ناشی از گونه های آسپرژیلوس تفریق شود.

3. بیماری روس سار کوما بلدرچین (sarcoma)

حساسیت بلدرچین ژاپنی به تلقیح ویروس عامل (CT- 842 Brayan Strain)  برای اولین بار توسط Reyniersand Saksteder 1960  نشان داده شد. تلقیح این ویروس به جوجه بلدرچین های یکروزه سبب ایجاد تومور در ۶ تا ۸ روزگی گردید. گزارش دیگری از روسیه نشان داد که بلدچین فقط به سویه های RAV1 و Brayan ویروس RS حساس می باشد. این حالت احتمالاً به ساختمان ژنتیکی بلدرچین مربوط بوده، وضعیت ژنتیکی بلدرچین ها تعیین کننده حساسیت آنها به سویه های مختلف RSV می باشد. همچنین RSV از جنین های بلدرچین که به طور طبیعی آلوده شده بودند، جدا شده است.

4. بیماری بیرون زدگی مقعد بلدرچین (پرولاپس)

بیرون زدگی مقعد، اصطلاحاً تمایل به خارج پیدا کردن جزئی یا کلی مخاط کانال انتهایی بدن بلدرچین گفته می شود. این معضل معمولاً در شروع تخم گذاری در نیمچه های قوی و یا در بلدرچین ها تخم گذار خیلی چاق دیده می شود.

بیماری بیرون زدگی مقعد بلدرچین

عوامل موثر در بروز بیرون زدگی مقعد بلدرچین

1- جیره ی غذایی با انرژی بالا (مخصوص بلدرچین گوشتی) باعث چاق شدن و تولید چربی نیمچه ها شده در حالی که از نقطه نظر اسکلت و ماهیچه ضعیف می باشند.

2- مصرف بیش از اندازه دان و برنامه ی غلط نور دهی (ساعات نور زیاد شونده) باعث قوی شدن نیمچه ها می شود. این نیمچه ها حتی اگر وزن استاندارد داشته باشند، زودتر شروع به تخم گذاری می کنند. از آنجایی که از نظر فیزیکی هنوز بالغ نشده اند، ماهیچه های کانال تخم هنوز قدرت و ارتجاع لازم را ندارند.

تخم بلدرچین دو زرده، انگل و کانی بالیزم ( همدیگر خواری بلدرچین) با جراحت قسمت تحتانی بدن, باعت بیرون زدگی مقعد می شود. زمانی که مقعد متورم و یا زخمی باشد، حتی پس از تخم گذاری، کانال تخم مایل به برگشتن به حالت طبیعی خود را پیدا می کند. قبل از برگشتن قسمت انتهایی کانال به وضعیت اولیه، بلدرچین مورد حمله ی دیگر پرنده ها قرار می گیرد. این معضل بیشتر در حیواناتی که در قفس های نامناسب پرورش می یابد به چشم می خورد.

گاهی بیرون زدگی مقعد، به دنبال تغذیه ی خوب و حساب شده، مدیریت صحیح و نوردهی مناسب پیش می آید، پرورش دهنده ی بلدرچین نمی بایستی عجله کند و در این زمان بایستی تمامی سعی خود را برای شروع تخم گذاری بلدرچین ها در سن و وزن استاندارد معمول نماید.

5. بیماری تاول کف پایی بلدرچین

بلدرچین های مبتلا به تاول کف پائی نشانه های لنگش را نشان داده و در معاینات، مفاصل درگیر متورم و بزرگ شده بودند. بالشتک کف پائی و بافتهای اطراف دچار تورم پیازی شکل (Bulbons Swelling ) بودند. کپسول مفاصل تارس پا ضخیم و سفت شده و غشاهای سینوویال نیز ضخیم شده بود. با برش سطح محل ضایعه، برجستگی سفید رنگی در داخل بافت دیده می شد، که از این ضایعات باکتری E.Coli جدا شد.

بیماری تاول کف پایی بلدرچین

6. بیماری نیوکاسل بلدرچین

گزارش هائي از شيوع طبيعي بيماري نيوکاسل در گله هاي بلدرچين وجود دارد. دو محقق اظهار داشتند که بلدرچينها نسبت به ماکيان حساسيت کمتري به نيوکاسل داشته اند و اين بيماري به ندرت در بلدرچينها تشخيص داده شده است. با وجود آنکه بيماري نيوکاسل به شکل بومي (اندميک) در ماکيان هنگ کنگ وجود دارد و بلدرچينها در آنجا در مقياس بزرگي پرورش مي يابند، عفونت طبيعي ناشي از NDV از مدتها قبل ديده نشده است. اين محققين همچنين اظهار داشته اند از آنجا که تعدادي از پرندگان وحشي به شکل تحت باليني بيماري نيوکاسل مبتلا شده و حاملين فاقد نشانه هاي بيماري ND هستند، بنابراين ممکن است بلدرچينها نيز تحت شرايط محيطي خاص به عفونت تحت باليني بيماري نيوکاسل مبتلا شوند .

علائم بیماری نیوکاسل در بلدرچین ها

اين بيماري با کاهش وزن، اسهال، نشانه هاي عصبي مانند لرزش و فلجي پاها و عدم کنترل پرنده بر روي گردن، بال و پا و پائين آمدن ميزان توليد تخم در گله مادر مشخص مي گردد. در گزارش هائي که از شيوع طبيعي بيماري نيوکاسل در گله هاي بلدرچين وجود دارد، نشانه هاي تنفسي توصيف نشده است .

نشانه های بالینی نیوکاسل بلدرچین

نشانه هاي باليني بيماري نيوکاسل در بلدرچين عبارت است از: تلفات ناگهاني، درجات متفاوتي از بي اشتهائي، کسالت و کز کردگي. در صورت ادامه بيماري، به تدريج اين علائم شديدتر و واضح تر شده و لاغري پيش رونده، مدفوع اسهالي با رنگ زرد روشن که پس از مدتي به صورت آبکي و شفاف در آمده و در انتها به صورت اسهال غليظ و سبز رنگ در خواهد آمد، ديده خواهد شد.

نيمي از بلدرچينهاي مبتلا، پس از سه تا چهار روز از شروع حالت بي اشتهائي و اسهال نشانه هاي عصبي کاملا مشخص و متفاوتي، ازعدم تعادل خفيف تا يک فلجي شل کامل (flaccid) نشان مي دهند. اين مورد که حالت خاصي از فلجي بوده شامل افتادن بر روي جناغ و يا به يک طرف بدن و کشيده شدن پاها به طرف عقب مي باشد. بالها اندکي از هم باز شده، حالت آويخته داشته و بر روي بستر قرار مي گيرد. سر بلدرچينهاي مبتلا به طور وارفته اي به يک طرف آويزان مي باشد. وقتي اين گونه بلدرچينها در دست گرفته مي شوند به نظر مي رسد که کنترلي بر بالها و پاها و گردن خود ندارند ولي در عين حال هنوز هوشيار به نظر مي رسند.

بیماری نیوکاسل بلدرچین

پرهاي اطراف مقعد مرطوب بوده، گاهي اوقات به وسيله موادي به رنگ سفيد گچي در مي آيد. در کالبد گشائي بلدرچينهاي تلف شده ضايعاتي از قبيل درجات متفاوتي از تغييرات چربي (fatty change) در کبد و کليه ها، رسوب اورات زرد رنگ بر روي قسمتهائي از کيسه هاي هوائي، پرخوني دوازدهه و قسمت فوقاني روده ها مشاهده مي گردد. هيچ گونه ضايعه ماکروسکوپي در ريه ها، ناي، مغز، مننژ، عصب سياتيک و شبکه بازوئي و طناب نخاعي ديده نشده است .

آزمایش ویروس شناسی نیوکاسل بلدرچین

در آزمايش ويروس شناسي با استفاده از تخم مرغ جنين دار و مشاهده ضايعات ايجاد شده از جنينهاي تلف شده، سويه حاد ويروس نيوکاسل (virulent velogenic strain) جدا شد. در آزمايش HIدر رقتهاي دو برابر (Two-Fold Dilute) تيترهاي ۱:۱۰۲۴،۱:۲۵۶ و ۱:۵۱۲ از سرم سه بلدرچين به دست آمد. عيار به دست آمده از آزمايش HI با مايع آلانتوئيک تخم مرغهاي تلقيح شده ۱:۱۲۸، ۱:۲۵۶ و ۱:۲۵۶ بود .

در بررسي بيماريزائي ويروس بيماري نيوکاسل با منشا بلدرچين ژاپني در ماکيان، ماندگاري ويروس در مغز، ناي، ريه، کبد، طحال و خون به ترتيب حداقل به مدت ۸، ۵، ۷،۸ و ۴ روز پس از عفونت به تاييد رسيد. از نظر وجود ضايعات ميکروسکوپي، کبد، محل اتصال ايلئوم و روده کور، پيش معده، ناي، ششها، قلب و مغز طحال و بورس فابريسيوس مورد بررسي قرار گرفتند. نکروز، تخليه شديد لنفوسيتها در ارگانهاي لنفوئيدي و نفوذ سلول هاي تک هسته اي در کبد ديده شد. همچنين خونريزي شديد، دژنراسيون عصبي، نکروز، گليوز و تجمع آستيني شکل سلولها به دور رگها در مغز ايجاد شده بود . (perivascular cuffing)

مطالعات نشان داد که مي توان بلدرچينها را به طور موفقيت آميزي عليه ويروس برونشيت و نيوکاسل واکسينه کرد. هر چند به علت مقاومت نسبي بلدرچينها به عفونت ناشي از NDV ، واکسيناسيون در آنها به طور گسترده اي مورد بررسي قرار نگرفته و کاربرد وسيعي ندارد .

بيماري نيوکاسل بايد از عفونتهاي کورناويروسي، آنفلوانزا، پاستورلوز، اريزيپلاس، کريپتوسپوريدوز، عفونتهاي کلاميديائي و مسموميتهاي غذائي تفريق شود .

نشریه چکاوک- دکتر مصطفي رزمجو

7. بیماری مارک بلدرچین

وقوع طبيعي بيماري مارک در بلدرچين اولين بار توسط وايت در اسل ۱۹۶۳ گزارش گرديد. گزارشهاي بعدي نشان داد که بلدرچينها وقتي در تماس نزديک با پرندگان تفريحي و شکاري پرورش داده مي شوند به بيماري حساس بوده و به طور تجربي نيز به MDV آلوده مي شوند . با وجود آنکه بيماري مارک معمولا در جوجه هاي جوان اتفاق مي افتد اما در بلدرچين اين بيماري در پرندگان نسبتا مسن گزارش شده است.

نشانه های بیماری مارک در بلدرچین ها

پرنده معمولا نشانه هاي باليني بيماري را بعد از بلوغ جنسي نشان مي دهد. در عفونتهاي طبيعي، بلدرچين ها ممکن است به طور ناگهاني تلف شوند و يا نشانه هاي باليني اي از قبيل کز کردگي و بي اشتهائي را نشان دهند. معمول ترين يافته ماکروسکوپي بزرگ شدگي کبد به همراه نقاط کوچک پراکنده به رنگ زرد بر روي آن وطحال بزرگ شده (گاهي اوقات تا ۸ برابر اندازه طبيعي) مي باشد . روده ها اغلب ضخيم شده و گاهي در ساير ارگانها نيز تومور ديده مي شود. ضايعات هيستوپاتولوژيک غالبا در کبد، طحال و اعصاب محيطي مشاهده مي گردد. اين ضايعات با مشاهده حضور سلولهاي لنفوئيدي همراه با پلاسماي پراکنده در بافت مشخص مي گردند. همچنين اشکال ميتوزي به ندرت ديده مي شود.

آزمایش بیماری مارک بر روی بلدرچین ها

در آلودگي تجربي ۱۸ خانواده از بلدرچينها با سويه CR64 ويروس حاد مارک، تنها ۳ خانواده به بيماري مارک مبتلا شده، ضايعات ماکرو و ميکروسکوپيک مارک را ۶۸ روز پس از آلوده سازي يعني در سن ۷۵ روزگي نشان دادند. ضايعات عموما در کبد و طحال، کليه و روده کوچک ديده شد و با حضور سلولهاي لنفوئيدي نامتجانس و گاهي اوقات پلاسماسلها، مشخص مي گرديد .

بیماری مارک بلدرچین

روش های تشخیص بیماری مارک بلدرچین

تشخيص فرضي بيماري را ميتوان با آزمايشهاي AGID ، IFT و يا VN بر روي يک جفت سرم جمع آوري شده با يک هفته فاصله از پرنده اي که به طور باليني بيمار است، انجام داد .

عفونت ناشي از MDV را مي توان با مشاهده CPE در کشت هاي سلول کليه جنين جوجه تلقيح شده با مايع رويي سوسپانسيون هموژنيزه تهيه شده از بافتهاي آلوده به طور قطعي تشخيص داد. عامل MD ، CPE با خصوصيات ويروس هرپس ايجاد مي کند . اگر کشت سلولي تک لايه اي به روش گيمسا و يا هماتوکسيلين و ائوزين رنگ آميزي شود مي توان پلي کاريوسيت هاي حاوي چند هسته را همراه با گنجيدگي هاي داخل سيتوپلاسمي مشاهده کرد .

همچنين ميتوان ويروس را به وسيله ميکروسکوپ الکتروني با رنگ آميزي منفي تهيه شده از سلول تک لايه اي تجزيه شده با آب مقطر به تصوير درآورد .

نکته مهم در مورد بیماری مارک بلدرچین

بيماري مارک بايد از ساير بيماريهاي تومور زا مانند لکوز و رتيکولواندوتيلوز تشخيص تفريقي داده شود. اگر روده توسط عفونت MDV درگير شود ممکن است با کلي گرانولوما اشتباه گردد .

در يک بيماري لنفوپروليفراتيو که به طور طبيعي در ۳ گله بلدرچين ژاپني در مکزيک روي داد ضايعات توموري عموما در کبد و طحال مشاهده گرديد. در بررسي هيستوپاتولوژي يک ضايعه لنفوپروليفراتيو چند شکلي همراه با نفوذ سلولهاي بزرگ تيره رنگ لنفوسيت هاي با اندازه هاي مختلف و ياخته هاي شبه رتيکولوم ديده شده ولي هرپس ويروس عامل بيماري مارک از اين بلدرچين ها جدا نشد. در سرم هاي تحت بررسي نيز آنتي بادي عليه MDV يافت نشد. در سرم تعداد معدودي ازاين بلدرچينها آنتي بادي عليه ويروس عامل رتيکولواندوتيلوز و ويروس تحت گروه A لکوز پرندگان وجود داشت .

نشریه چکاوک : دکتر مصطفی رزمجو

8. بیماری اریزیپلاس بلدرچین

اریزیپلاس روسیوپاتیه می تواند سبب بیماری در بلدرچین های ژاپنی شود. این بیماری در گله بلدرچین های ژاپنی مادر با مرگ ناگهانی بلدرچین ها ظاهر شد. در کالبد گشائی ، ضایعاتی از قبیل احتقان عمومی (General Congestion )، خونریزی در عضلات ران و سینه، تورم کبد، طحال و کلیه ها، ریه های ادماتوز و تیره رنگ مشاهده شد. از کشت ارگانهای احشائی بلدرچین های مبتلا، اریزیپلاس روسیوپاتیه جدا گردید.

منبع احتمالی عفونت در حالت فوق پودر ماهی بوده است. با تجویز پنی سیلین در آب آشامیدنی بلدرچین ها تلفات ناشی از ایریزیپلاس کنترل شد.

9. بیماری سالمونلا گالیناروم بلدرچین

شیوع بیماری ناشی از سالمونلا گالیناروم سبب تلفات بالائی در جوجه بلدرچین های ۱ تا ۳ روزه شده و در جوجه بلدرچین های نر نیز تلفات پائینی را ایجاد کرد .

نشانه های بالینی بیماری شامل افسردگی و تجمع جوجه بلدرچین ها به دور هم بود که در کالبدگشائی جوجه بلدرچین های تلف شده، پری کرادیت، نقاط نکروزه بر روی کبد، پر خونی ششها ، هیدروپری کارد، انتریت توام با خونریزی حاد و بزرگ شدگی خفیف طحال وجود داشت .

نشانه ها و ضایعات بیماری در جوجه بلدرچین های نر، شامل کاهش اشتها، نفس نفس زدن خفیف، پرخونی کبد و انتریت بود. ارگانیسم از کبد و خون درون قلب این پرندگان جدا شد .

بیماری سالمونلا گالیناروم بلدرچین

10. بیماری پاستورلوز در بلدرچین ها

بلدرچین ژاپنی همانند بلدرچین باب وایت به پاستورلوز حساس می باشد در بیشتر گزارشها شیوع بیماری پس از ورود بلدرچین های جدید از گله دیگری به مزرعه پرورش بلدرچین اتفاق افتاده است.

بلدرچینهای مبتلا در کنار هم تجمع یافته و نشانه هائی از قبیل کزکردگی و اسهال سبز رنگ نشان داده و در نهایت زمین گیر شده و تلف می شوند. در برخی از گزارشها میزان تلفات تا ۵۰ درصد ذکر شده است.

در کالبد گشائی بلدرچین های تلف شده هیپرمی عمومی، کبد متورم همراه با نواحی نکروز چند کانونی، نقاط نکروزه بر روی طحال، تیره رنگ بودن ششها و خونریزی در لایه موکوسی دوازدهه دیده شد. در هیستوپاتولوژی پنومونی بینابینی، نکروز چند کانونی طحال و کبد وجود داشت.

تشخیص بیماری پاستورلوز بلدرچین

برای تشخیص این بیماری از خون درون قلب و مهر حاصل از کبد لام هائی تهیه نموده و پس از رنگ آمیزی با رنگ ارگانیسم دو قطبی پاستورال مالتوسیدا مشاده می شود.

خون درون قلب بلدرچینهای تلف شده جهت بررسی های باکتریولوژیک و انجام آزمایشهای بیولوژیک در خرگوش گرفته شد.

کلنی های رشد کرده بر روی محیط آگار خون دار، شبیه به قطره شبنم، جدا از هم و محدب و کروی بودند. هیچ گونه همولیزی در محیط آگار خون دار مشاهده نشد و بر روی محیط مک کانگی نیز رشد نکرد.

ارگانیسم گرم منفی به شکل کوکوباسیل تکی یا دو تائی بوده و گلوکز، ساکاروز و مانیتول را بدون تولید گاز تخمیر کرد.

خرگوشهائی که با خون درون قلب بلدرچین های تلف شده تلقیح شده بودند، ظرف یک شب مردند. خرگوش های تلف شده ضایعات خاص بیماری پاستورلوز از قبیل تورم نای توام با خونریزی و کبد خالدار را نشان دادند. ارگانیسم به شکل خالص از کشت خون درون قلب خرگوشهای تلف شده جدا شد.

دلایل بروز بیماری پاستورلوز بلدرچین

تراکم بسیار بالای بلدرچینها در مکانی که تهویه ضعیفی دارند و همچنین استرس ناشی از حمل و نقل در مسافتهای طولانی، ممکن است از عوامل مساعد کننده شیوع بیماری و مرگ و میر در مقیاس بالا شود.

پاکسازی و ضدعفونی محیط نگهداری بلدرچین ها و کنترل حشرات و جوندگان در حذف ارگانیسم از محیط موثر می باشد. با استفاده از واکسن روغنی تهیه شده از باکتری جدا شده از گله و انجام اقدامات بهداشتی می توان بیماری را به طور موفقیت آمیزی کنترل نمود

11. بیماری کوکسیدیوز بلدرچین ها

بیماری شایع در پرندگان اهلی است که انگل تک یاخته آن را به وجود آورده و این  انگل به دستگاه گوارش حمله می کند .

بلدرچین با خوردن آب وغذای آلوده به انگل مبتلا به این بیماری می شود.این بیماری به لایه ی روده ای حمله کرده و بافت آن را معیوب می سازد به علاوه جذب مواد مغذی را کاهش داده و باعث آلودگی ثانویه و مرگ می گردد  .

علائم بیماری کوکسیدیوز بلدرچین

علایم کوکسیدیوز شامل کاهش میزان مصرف آب وغذا-کاهش وزن-سستی و بی حالی-پرهای ژولیده و رنگ پریدگی حیوان -اسهال خونی است .

این بیماری معمولا در سن۶-۲ هفتگی وارد بدن شده و اغلب به پرنده هایی که در کف زمین ویا در سالن گودال دار قرار دارند آسیب می رساند .

پرنده های بزرگتر معمولا مقاومت بیشتری در برابر این بیماری دارند و اگر هم دچار شوند به شدت پرندگان جوان نمی باشد .

پیشگیری از بیماری کوکسیدیوز

پیشگیری از این بیماری به مدیریت مربوط می شود کف بستر خیس و رطوبت خیلی زیاد در سالن و به خصوص در اطراف آب خوری ها و دان خوری ها منبع اصلی آلودگی به حساب می آید .

قطعات سیمی که به منظور نگه داشتن دان خوری ها وآب خوری ها ساخته می شود به پیشگیری کمک خواهند کرد

همه پرندگانی که در کف سالن یا با ارتفاع از کف(سالن گودال دار) قراردارند در معرض این بیماری اند. اگر چه بلدرچین ایمنی بیشتری در برابر این بیماری دارد .

در برخی کشور ها برای جلوگیری از مشکل کوکسیدیوز در داخل دان مصرفی پرندگان داروی ضد انگل اضافه می کنند که به آن کوکسیدیواستات می گویند

این دارو در برابر انگل مقاومت کرده و باعث ایمنی در پرندگان می شود .

بهتر است قبل از شیوع بیماری در گله و بروز تلفات این دارو را استفاده کرد

به عنوان نتیجه می توان گفت بیماری وسلامت پرنده در ارتباط مستقیم با وضعیت بهداشتی مزرعه است .

در جایی که پاکیزه باشد پرندگان بدون مورد بالینی کوکسیدیوز ایمنی را افزایش می دهند.شرایط غیر بهداشتی اغلب منجر به موارد بالینی می شود که باید درمان شود.

12. بیماری لکوز بلدرچین

حساسيت بلدرچين ژاپني به عفونت طبيعي با ويروس لکوز پرندگان توسط محققين گزارش شده است. ضايعات ماکروسکوپيک و ميکروسکوپيک در بلدرچين با آنچه که در ماکيان توصيف گرديده مشابه مي باشد .

بیماری لکوز بلدرچین

معمول ترين ضايعات ماکروسکوپيک عبارت از بزرگ شدگي کبد و طحال و ضخيم شدن ديواره روده است. آزمايشهاي هيستوپاتولوژيک تعداد زيادي لنفوبلاست را همراه با مواردي از اشکال ميتوزي نشان مي دهد. وجود آنتي بادي عليه ويروس لکوز در سرم را مي توان با آزمايش هاي VN و CFT تشخيص داد. جهت مطالعه حساسيت ژنتيکي پرندگان به ويروس لکوز، از هيبريدهاي بلدرچين- ماکيان استفاده شده است. عفونت ناشي از ويروس لکوز بايد از ساير بيماريهائي مانند MD و RE تفريق شود .

13. بیماری مایکوپلاسما گالی سپتیکوم در بلدرچین ها

عفونت طبیعی مایکوپلاسما گالی سپتیکوم در بلدرچین ژاپنی گزارش شده است. در یک گله ۲۰۰۰۰ قطعه ای بلدرچین، سینوزیت چرکی واگیردار شایع شده بود. این بیماری روند آهسته ای داشت و میزان تلفات روزانه آن ۲۵ عدد بود .

در گزارش دیگری ۱۰ درصد از جمعیت ۱۰۰۰ قطعه ای بلدرچینهای مادر دچار تورم صورت و کونژونکتیویت شده بودند .

نشانه های بیماری مایکوپلاسما گالی سپتیکوم

نشانه های بالینی اصلی شامل اختلال تنفسی، فلج اندامهای حرکتی، افسردگی، کاهش مصرف غذا و وزن بدن، کاهش تخمگذاری و افزایش تعداد تخمهای فاقد رنگ دانه و لمبه بودند .

معاینات پس از مرگ نشان داد که سینوس زیر کاسه چشمی متورم شده، به وسیله مواد پنیری و یا اکسودای موکوئیدی و ژلاتینی پر شده است. تخمدان ها دچار آبروفی گردیده و در بعضی از آنها تورم کیسه هوائی دیده می شود. نتیجه کشت باکتریائی از سینوسها، نای، ریه، طحال، کبد و تخمدانها بر روی محیطهای کشت گوناگون و جداسازی ویروس از این ارگانها منفی بود. با استفاده از محیط کشت مایکوپلاسما که بر اساس روش Frii’s Methodتهیه شده بود، سویه هائی از مایکوپلاسما گالی سپتیکوم، که به عنوان Fa11 مطرح شدند، از سینوسهای سه بلدرچین جدا گردید. رشد این سه جدایه در آزمایش مهار رشد با استفاده از سرم هیپرایمیون علیه سویه S6 مایکوپلاسما گالی سپتیکوم متوقف شد. ترکیبات آنتی ژنیک این سه جدایه با سویه S6 مایکوپلاسما گالی سپتیکوم وابستگی نزدیکی داشت. اما بر اساس آزمایش ها با هم یکسان نبودند.

14. بیماری هیستومونیازیس (سیاه سر) بلدرچین

عامل بیماری سیاه سر انگل تک یاخته هیستومونیازیس است. این  بیماری عفونی بوده و تلفات بالایی دارد. بعد از ورود پروتوزآ به داخل بدن در کبد جای گرفته ودر آنجا بافت مردگی می کند و باعث آسیب به بافت می شود  .

در پی آلودگی بیشترین مرگ ومیر در ۱۲-۱۰ روز اتفاق می افتد.بلدرچین های ۱۲-۳ هفته ای مستعد ترین گروه نسبت به این بیماری هستند اما عفونت در بالغ ها اتفاق می افتد .

ارگانیسم سیاه سر از میان مواد مدفوعی پرندگان آلوده و تخم کرم های روده ای منتقل می شود .

ارگانیسم های آزاد خارج از بدن میزبان مدت زیادی زنده نمی توانند بمانند اما آنهایی که در تخم کرم ها هستند ممکن است ماه ها یا سالها باقی بمانند .

نشانه های بیماری هیستومونیازیس

نشانه های بیماری شامل ضعف-پرهای ژولیده و پژمردگی-افتادگی بال ها-کاهش اشتها می باشد .

به علاوه ممکن است همراه این علایم افزایش تشنگی و قطرات زرد مدفوعی باشد .

اقدامات پیشگیری کننده شامل پرورش پرنده های جوان در سیم توری یا زمین خشک و کنترل کرم های روده ای است .

پرورش یک گونه –کاهش حشرات وجمعیت کرم خاکی از دیگر روش های پیشگیری است.

15. بیماری کرم های روده ای بلدرچین (capillaria spp)

کرم هایی هستند که از طریق ورود به داخل چینه دان باعث بروز مشکلات در بلدرچین می شوند به نام کرم های چینه دان یا کرم های لوله ای شناخته می شوند .

این کرم ها در حالنت معمول با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند اما اگر چینه دان از بدن پرنده مبیتلا جدا و شکاف داده شود می توان کرم های نخ مانند کوچکی را در داخل بافت آن مشاهده نمود  .

این کرم ها به مرور زمان روی همدیگر تجمع پیدا کرده و باعث بروز تلفات زیاد در بلدرچین می شوند .

این کرم ها باعث افزایش ضخامت دیواره چینه دان می شوند و پرنده های آلوده کم اشتها شده و دچار مشکلات تنفسی شدید می شوند .

برای درمان هیچ داروی موثری وجود ندارد ولی می توان با شیوه های مدیریتی مناسب این بیماری را کنترل وپیشگیری نمود .

روش های پیشگیری از کرم های روده ای

کلیه پرندگان در داخل قفس پرورش داده شوند.تخم این کرم ها روی کف بستر و در داخل مدفوع وجود دارد و در صورت پرورش پرندگان در داخل قفس با مدفوع خود و در نتیجه ناقل بیماری تماس مستقیم ندارند  .

ضروری است تا کلیه وسایل و کف بستر هرچند وقت یکبار  تمیز و ضد عفونی گردد .

اکثر پرورش دهندگاه به طور کامل پاکسازی نمی کنند که با رشد کرم ها مواجه می شوند .

نصب سیم توری های آشغال گیر زیر دان خوری ها وآب خوری ها ۶-۳ اینچ از زمین مانع از تماس پرندگان با قطرات می شود

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

18 مرداد 1401

سلام
من ۲۴تا بلدرچین۵ماهه دارم دوسال که بلدرچین نگه میدارم.تا الان به مشکل نخورده بودم .
ولی ۳روز پیش یکی از بلدرچینام خون بالا میورد
مجبور شدم ذبحش کنم.وقتی ذبح کردم داخل سنگدونش پر خون بود.دوباره یکی دیگه امروز همون طوری شده،میخواستم بدونم امکان داره از گرما باشه

  13 شهریور 1401

  سلام دوست عزیز
  مشکل دان داری فعلا تا 48 ساعت فقط آرد ذرت بده و بعد کم کم دان با کیفیت جایگزین کنید.

  11 دی 1401

  بلدرچینت ک اینطوریه رو دامپزشکی ببر گناه دارن

17 مرداد 1401

سلام ببخشید من ی جفت بلدرچین نرو ماده دارم
که ماده دیگه بعد از یک بار تخم گذاری دیگه
تخم نزاشت و دیگ از اون غذایی که براش میزارم نمیخوره
فقط نون خیس میخوره
از همه لحاظم نگه داریشون اوکیه
غذاشم پودر ذرته که همیشه میخوردش
اما ی مدتی هست بعد از تخم گذاری اصلان پودر ذرت نمبخوره
چه کنم
با تشکر

  13 شهریور 1401

  سلام دوست عزیز
  با نان خشک و آرد ذرت پرنده شما تخم گذاری نخواهد کرد و احتیاج به دان کامل تخمگذار داره.

13 تیر 1401

سلام من بلدرچین ماده دارم یه تخم گذاشته کاملا سفیده خال خالی نیست تخمه توش جوجس یا بیماری داره؟

  14 تیر 1401

  سلام دوست عزیز
  خیلی از بلدرچین ها تخم کاملا سفید رنگ یا آبی و سبز ساده و فاقد نقش های رنگی روی پوسته می گذارند، و جای نگرانی نیست

21 فروردین 1401

با سلام
یه جوجه بلدرچین حدودا 12 روزه هست
که حدود 2 یا3 روزه خیلی تپل شده طوری که زیر گلوش تا شکمش پف داره
دون کامل می خوره و سرحال جنب وجوش داره
فقط مشکل پف زیر گلوش چی میتونه باشه؟؟؟!!!!!
ممنون

22 فروردین 1400

سلام خسته نباشید .یکی از بلدرچین هام دوسه روزیه چشمهاشو میبنده و گردنشو پف میکنه و خالی میکنه .بعضی موقع هم اسهال میره البته در کنارش دستشویی سفت هم داره.اب و غذا هم میخوره مشکلش چیه و چطوری میتونم درمانش کنم؟

  13 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز
  البته با این مشخصات که نمی شود درمان کرد ولی اگر از تغذیه پرنده مطمئن هستید 3 روز تتراسایکلین داخل آب آشامیدنی پرنده بریزید اگر رو به بهبود نرفت به دامپزشک مراجعه کنید.

19 فروردین 1400

سلام
من‌ دوتا بلدرچین نر و ماده داشتم که بعدها یه ما ه دیگه هم به اونا اضافه کردیم ولی هیچ وقت نر با اون جفت گیری نکرد و حالت تهاجمی داشت بهش.
الان اون ماده ای که جفت نر بوده یک هفته است که مرده. نر بی قرار هست و اون صدای اواز رو داره گاهی روی این ماده میره و باهاش جفت گیری میکنه ولی بهش عادت نمیکنه و ازش گریزانه
چیکار میشه کرد که اروم بشه؟

  31 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  معمولا در بلدرچین ها به ازای هر 3 تا 4 ماده یک نر در نظر می گیرند. تعداد بلدرچین ماده شما کم است و بلدرچین نر بیش از حد مستی می کند.

17 فروردین 1400

سلام
بلدرچین ماده من از صبح بی اشتها شده و مدام چزت میزنه و اسهال شدید گرفته …هر چند دقیقه یکبار مدفوع میکنه و مدفوعش هم یک نقطه اب تقریبا زرد کمرنگه …
میشه منو راهنمایی کنید لطفا

  31 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  اول از تغذیه پرنده مطمئن شوید که تغییر ناگهانی و یا تعویض دان صورت نگرفته باشد. با توجه به این که توضیحات خیلی واضح نیست پیشنهاد می کنیم به دامپزشکی برای درمان مراجعه کنید. ولی احتمالا بلدرچین شما عفونت روده ای گرفته است.

15 فروردین 1400

سلام یکی از بلدرچین های من سرش دچار خونریزی شده چیکار کنم ؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

  31 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  پودری که داخل کپسول تتراسایکلین یا آموکسی سیلین انسانی هست روی زخم پرنده بریزید و قبل آن هم می توانید با بتادین ضدعفونی را انجام دهید.

3 فروردین 1400

سلام خسته نباشید
ببخشید بلدرچین من اوایل تخم میزاشت خوب بود اما جدیدا موقع تخم گذاشتن پاهاش فلج میشن و حالت چرت زدن پیدا میکنه و شروع میکنه به نفس نفس زدن اما بعدش خوب میشه
تخمش هم هعی کوچیک تر و قهوه ای تر میشه
میشه راهنمایی کنید چیکار میتونم بکنم ؟

  15 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  احتمال دارد پرنده شما کمی چاق شده باشد و هنگام تخمگذاری فشار زیادی برای پرنده دارد. پیشنهاد می کنیم از دان بلدرچین تخمگذار استفاده کنید.

26 اسفند 1399

سلام من الان بلدرچینم دو روزی میشه چشماشو بسته ولی زندس و راه هم میره چیکار کنم چشماشو باز کنه ؟لطفا سریعا جواب بدید

  19 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  شما توضیح نداید که چرا بلدرچین، چشمش بسته شده است. اگر زخم یا تاول دارد یک مشکل است ولی اگر از مریضی و ضعیفی باشد مشکل دیگری است. وضعیت جسمانی پرنده را بیشتر توضیح دهید.

25 اسفند 1399

سلام من ی بلدرچین دارم چند روزه حجم مدفوعش زیاد شده و حالت آب و کف رو مدفوعش میبینم.تا چند روز قبل از صبح زود صداهای خاصی از خودش در میورد الان نه.باید چیکار کنم‌خیلی ناراحتم.راهنماییم کنید لطفا

  19 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  زیاد شدن مدفوع بلدرچین مربوط به نوع غذا و حجم غذاست. ولی داشتن کف در مدفوع و خواندن آواز مربوط به بلدرچین های نر است که به بلوغ جنسی رسیده اند و طبیعی است. نگران نباشید، نیازی به انجام کار از سمت شما نیست.

23 اسفند 1399

باعرض سلام
من یه جفت بلدرچین دارم. هردو شون سالم هستند و سرحال اما مشکل این جاست که زیاد خودشونو میخارونن ،ممکن شپش یا…باشند.
میشه راهنمایی کنید 🙏🙏

  19 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  می توانید زیر پرها و بال بلدرچین ها را نگاه کنید، اگر چیزی باشد قابل روئیت هستند. از پودرهای ضد شپش هم که در داروخانه های دامپزشکی است می توانید استفاده کنید.

15 اسفند 1399

سلام میخواستم بدونم ممکنه یک بلدرچین روزی 2 بار تخم بذاره ؟

  23 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  خیر امکان پذیر نیست. چون از زمانی که زرده یک تخم بلدرچین آزاد شود و پوسته تشکیل شود حدود 20 ساعت زمان می برد.

11 اسفند 1399

سلام خسته نباشید ببخشید من دو تا بلدرچین داشتم که تازه خریده بودم یک هفته نگه داشتم تخم میذاشتن یکیشون روز اول خیلی کوچیک بود دفعه دوم خیلی بزرگ بود ولی از صبح دیدم هعی داره از مخرج اب میاد بیرون گفتم شاید میخواد تخم کنه پاهاش سرد بود نمیتونست راه بره و هعی از مخرجش اب میامد نمیدونم چی شده 😭😭😭میشه بگید دلیلش چی بود

  29 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  به تغذیه بلدرچین هایی که شروع به تخمگذاری می کنند باید توجه بیشتری کنید. نباید غذاهایی به پرنده داد که پرنده چاق شود و تخم درشت داشته باشد. چون احتمال گیر کردن تخم به علت چاقی و بزرگ بودن وجود دارد. این مشکل ممکن است حتی به مرگ پرنده منجر شود.

3 اسفند 1399

سلام بلدرچین من مدفوعش سفید پف داره مثل خامه ست مشکلش چیه؟

  25 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  این که گفتید مشکل نبست. زمانی که بلدرچین های نر به بلوغ می رسند این کف از بدنشان خارج می شود و جای هیچ نگرانی ندارد.

2 اسفند 1399

سلام
بلدرچین های من بیماری نیوکاسل گرفته اند لطفا روش درمان را توضیح دهید.

  25 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  متاسفانه بیماری نیوکاسل درمان خاصی ندارد. باید قبل از بیماری با واکسن زدن بلدرچین ها پیشگیری می کردید. صبر کنید تا نیوکاسل تمام شود و فقط ویتامین با دوز بیشتری بدهید تا مقاومت بدنی افزایش پیدا کند.

1 اسفند 1399

سلام خسته نباشید
بلدرچین ما با داروی ازیترومایسن 500 خورده چه چیزی بدهیم تا درست شود بیحال است

  25 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  مولتی ویتامین به پرنده بدهید تا اشتهای آن بیشتر شود و سپس غذای مناسب و استاندارد بلدرچین در اختیار آن قرار دهید.

28 بهمن 1399

سلام من چهار تا بلدرچین تخم گذار دارم صبح دیدم قسمت بالایی نوک یکیشون زرشکیه انگار که لخته ی خون زیر پوست جمع شده باشه
بعد چند ساعت گذشت رفتم دیدم یه قطره ی خیلی کوچیک انگار که خون باشه رو بینیش بود
چکار کنم ؟ از بقیه باید جدا بشه ؟
امکان داره به قفس خورده باشه و زخم شده باشه

  25 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  وقتی چند بلدرچین در یکجا نگهداری می شوند در هنگام بلوغ با هم جنگ و دعوا دارند. نور کمتری فعلا داشته باشند بهتر است تا از زد و خورد پرنده ها کم شود و کم کم حالت عادی شود.

26 بهمن 1399

سلام من دو تا بلدرچین خریدم که یکی مدفوع‌ ابکی و به رنگ قهوه ای هس ایا بیماری داد دان میخوره جنب و جوش زیاد هم داره و اب هم میخوره ولی و ماده هس ایا بیماری دارد

  8 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  نباید مشکل داشته باشد چون آب و غذا میخورد و جنب و جوش هم دارد. البته آبکی بودن دائم مدفوع هم نشانه خوبی نیست، به تغذیه و مکان نگهداری بلدرچین ها توجه بیشتری کنید.

22 بهمن 1399

سلام من10 بلدرچین دارم یکی از اون ها به تازگی غذا نمی خورد و اگر هم بخورد نشسته می خورد چکار باید به کنم

  11 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  اگر مدفوع پرنده به صورت اسهال هم است، با توجه به ناتوانی ایستادن می شود به بیماری نیوکاسل احتمال داد.

18 بهمن 1399

سلام خسته نباشید
عزیز من ده تا جوجه بلدرچین خریدم الان حدود شش روز یه هفتشون هست.صبح بلند شدم دیدم یکیشون مرده.
لطفا راهنماییم کنین چه کارکنم بقیشون تلف نشن‌.دان استارتر بهشون میدم اب هم دارن همیشه.وجاشون هم گرم هست.

  11 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  چون گفتید دما و غذای مناسب دارند پس نباید مشکل خاصی وجود داشته باشد. ولی جوجه بلدرچین ها عفونت کیسه زرده نسبتا زیاد می گیرند و در این سن احتمال تلفات دارد و از سن 10 روزگی به بعد مشکلی براشون رخ نمی دهد.

12 بهمن 1399

سلام من یه بلدرچین دارم که پر هاش باد کرده چشم هاش رو هی می بنده باز میکنه من فکر کردم میمیره اما هنوز زنده است چه کار کنم که خوب بشه

  25 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  با این علائم که شما می فرمایید مشکل قایل تشخیص نیست که بتوانیم روش درمان مناسب را به شما ارائه کنیم. شما به تغذیه بلدرچین و نحوه نگهداری خیلی اهمیت بدهید.

24 دی 1399

سلام بلدرچین نر من
حدود یک هفته س وزن کم میکنه
الان وزنش در حد جوجه چند روزه شده
اشتهاش خوبه و جنب و جوش هم داره
فقط کمی عصبیه و غذاشو تند تند میخوره و نوکش رو به ظرف غذا میکوبه لطف میکنید بفرمایید مشکل چیه ؟

  30 بهمن 1399

  سلام دوست عزیز
  احتمالا چیزی بلدرچین شما را دچار استرس کرده است. استرس ایجاد شده میتواند از نور زیاد هم باشد ولی چون پرنده غذا میخورد و وزن نمیگیرد پس دان بلدرچین هم دچار مشکل شده است. پیشنهاد میکنیم از مراکز معتبر دان مخصوص بلدرچین تهیه کنید.

22 دی 1399

سلام
یکی از بلدرچینهای من چشمش عفونت کرده و دور چشمش قرمز شده
چیکارش کنم که خوب بشه؟

  30 بهمن 1399

  سلام دوست عزیز
  میتوانید از قطره های استریل چشمی انسانی برای درمان بیماری بلدرچین خود استفاده کنید. داخل آب آشامیدنی پرنده هم تا سه روز تتراسایکلین مخلوط کنید تا اگر عفونی هست از بین برود. احتمال دارد محل نگهداری بلدرچین ها هم از نظر تهویه دچار مشکل باشد یا پرنده دیگری به چشمش نوک زده باشد.

15 دی 1399

سلام
یکی از بلدرچینام دور چشمش کمی قرمز شده (ولی ورم نداره) و موقعی که شبا لامپ روشن میکنم، چشمش برق میزنه(انگار روی چشمش آب جمع شده) و یکمی هم چشمش بسته هست و انگار چشمش کوچیک شده
این چه بیماری هست؟
چیکار کنم خوب شه؟

  28 بهمن 1399

  سلام دوست عزیز
  احتمالا پرنده های دیگر به چشم بلدرچین نوک زدند. میتوانید از قطره استریل چشمی انسانی تا سه روز برای پرنده خود استفاده کنید.

12 دی 1399

سلام من چند تا بلدرچین دارم 3تا یکیش نره و ازهمه کوچک تره زیر نوکش یک جورایی باد کرده بعضی مواقع هم مثل قناری آواز میخونه چند وقته که انگار دیگه یک پر از کنار چشم چپش کنده شده وتوی چشمش پر از اَشکه دلیلش بیماری؟ یا مهم نیست؟

  6 اسفند 1399

  سلام دوست عزیز
  بلدرچین های نر در زمان بلوغ آواز می خوانند و کاملا عادیست. در مورد چشم پرنده شما، احتمال دارد چون نسبت به سایر بلدرچین ها کوچک تر است بلدرچین های ماده به چشمش نوک زده باشند. هوای داخل قفس بلدرچین ها هم در جریان باشد؛ چون عدم جریان هوا باعث عفونت چشم می شود. می توانید از قطره استریل چشمی برای درمان بیماری بلدرچین خود اسنفاده کنید.

23 آذر 1399

سلام من بلدر چینم تخم میکنه پوست تخم نرم و نازک باید چیکار کنم

  7 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  دانی که برای تغذیه به پرنده ها می دهید مناسب نیست و دارای کمبود مواد معدنی، مخصوصا فسفر و کلسیم است.

19 آذر 1399

سلام و خسته نباشید
یکی از جوجه هام همش چشماش بسته است و غذا نمی خوره و از همه مهم تر مدفوع آبکی و سفید رنگی داره
واینکه برای پیشگیری لازم نیست به جوجه های دیگه چیزی بدم
ممنون

  23 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  چرا باید برای پیشگیری به بقیه جوجه ها دارو بدهید تا دچار مشکل نشوند. برای انتخاب داروی مناسب حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

18 آذر 1399

سلام من یک بلدرچین تخم گذار دارم که مدتی هم هست که تخم می‌زاره . این روز ها لرزش داشت ولی راه می رفت و آب و غذا هم میخورد امروز صبح هم حالش خوب بود اما الان که شب شده اصلا راه نمی ره خیلی کسل و بی رمق هم هست و غذا هم نمیخوره و لرزش داره .
لطفاً راهنمایی کنید .
علتش چیه ؟؟
چه بیماری داره ؟؟
چطور درمانش کنم ؟؟

  31 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  اگر نمی تواند روی پاهایش بایستد و اسهال هم دارد احتمالا بیماری نیوکاسل است. قبل از بیماری باید به پرنده واکسن زده میشد. از مولتی ویتامین استفاده کنید تا مقاومت پرنده بالا برود، شاید مریضی را رد کند.

9 تیر 1399

سلام خسته نباشید.من یه دونه بلدرچین دارم کف پاهاش و انگشت کوچیکش تاول زده و پاهاش هم اکثر وقت ها گرمه.چیکارش کنم تا تاولش خوب شه؟

  19 تیر 1399

  سلام دوست عزیز
  احتمالا بلدرچین شما به بیماری آبله پرندگان دچار شده است. برای بهبود و درمان بیماری، قسمت آبله را ضدعفونی کنید و غذاهای با پروتئین بالا به پرنده ندهید.

  16 دی 1399

  سلام
  بلدرچین من یکی هست از کجا بفهمم کور است بیانیست چون بلدرچین گذاشتم جلوی یک مرق وبد پرواز کرد رفت یک جای تاریک هیچی نمی خوره

   28 بهمن 1399

   سلام دوست عزیز
   اگر شما دست خود را به سمت چشم بلدرچین ببرید واکنش نشان می دهید و چشمش را میبند که نشان دهنده سالم بودن است. احتمالا بلدرچین شما ترسیده و به جای تاریک پناه برده است.

8 تیر 1399

سلام. تعداد۷عدد جوجه بلدرچین دارم از تخم که در اومدن تا یک هفته خوب و سالم بودن. الان به تدریج بالاها آویزان میشه و دچار فلج پاها میشن. اما اسهال ندارن ولی دوتا چرت میزنن و کمتر غذا میخورن. لطفا راهنمایی بفرمائید. تشکر

  19 تیر 1399

  سلام دوست عزیز
  بلدرچین های شما احتمال خیلی زیاد مشکل تغذیه دارند. غذای آن ها را قطع کنید و موقتا تا حدود 30 ساعت فقط آرد ذرت بدهید و بعد غذای مناسب بلدرچین از جای معتبر تهیه کنید. اگر خودتان هم بخواهید دان درست کنید پیشنهاد مقاله دان بلدرچین را چگونه بسازیم مطالعه کنید.

5 تیر 1399

سلام یه بلدر چین ماده دارم یکی از چشماش دورش ورم کرده و درحال بزرگ شدنه
قطره انتی بیوتیک و پماد چشمی انساتی استفاده کردم اولش خوبتر شد اما الان یک دفعه تورم بزرگ تر شد
لطفا راهنمایی کنید
بلدرچینم تخم هم میزاره

  12 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  احتمالا جایی که پرنده را نگه میدارید دچار مشکل است، پیشنهاد میکنیم قطره را عوض کنید و یک آنتی بیوتیک دیگر از داروخانه های دامپزشکی تهیه کنید.

4 تیر 1399

سلام خسته نباشید یه بلدرچین دارم دو روزه بی حاله و غذا نمیخوره و نمیتونه روی پاهاش خوب وایسته سرش هم نمیتونه خوب نگه دلره مدفوعش هم آبکیه. لطفابگین چیکار کنم

  25 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  علائمی که شما گفتید نشانه های بیماری نیوکاسل بلدرچین است که معمولا درمان ندارد و قبلش پرنده باید واکسینه شود تا دچار این بیماری نشود.

30 خرداد 1399

سلام خسته نباشید کز کردن و برش بدون کنترل به اطراف به صورت ملق زدن ونخوردن غذا و آب علائم چه بیماری است

  1 آبان 1399

  سلام دوست عزیز
  احتمال زیاد بلدرچین شما دچار بیماری نیوکاسل شده است و پرنده از ناحیه پا و گردن احتمالا فلج میشود.

15 دی 1398

با سلام من دوتا بلدرچین دارم یکیشون مدفوعش همراه با گفه علت چیه میتونید منا راهنمایی کنید ممنون

  29 فروردین 1399

  سلام دوست عزیز
  بلدرچین شما دچار بیماری خاصی نشده است. اگر گاهی کف با مدفوع بلدرچین خارج میشود نشانه نر بودن و بالغ شدن پرنده است.

  26 آذر 1399

  سلام من 70 تا بلدرچین دارم همه آنها سالم و سر حال بودن یکروز تا ساعت 12 نتوانستم به آنها دانه بدم بعد از خرید دانه پریخان در ظرف آب جوجه ها خیلی کسل و بی اشتها شدند من آنها را جایی نگه میدارم که هم تهویه داره هم گرما و نور مناسب ممنونم اگه میشه کمکم کنید

   7 فروردین 1400

   سلام دوست عزیز
   معمولا پرنده های ریز جثه و مخصوصا پرورشی که همیشه آب و غذا در دسترس دارند با چند ساعت قطعی دان دچار مشکل و استرس می شوند. اتفاقی که برای بلدرچین های شما افتاده است نتیجه استرس است.

14 دی 1398

سلام خسته نباشید،من 1000عدد بلدرچین دارم که در قفس مخصوص نگه داری میکنم، چهل عدد ماده 7ماهه رو که برای مصرف خانگی ذبح کردم متوجه شدم که داخل شکمش به جای تخم یک توده بزرگ (تقریبا 1/5برابر تخم بلدرچین) هست،آیا بیماری خاصی است؟آیا گوشت و تخم این پرنده ها قابل مصرف هست؟ممنون میشم سریع تر پاسخ بدید

  29 فروردین 1399

  سلام دوست عزیز
  این موضوعی که شما میفرمایید غیر عادیست و ممکن دارد عفونت کهنه شده ای باشد که از قبل داخل بدن بلدرچین ها باقی مانده است. پیشنهاد میکنیم پرنده هایی که این مشکل را دارند مصرف انسانی نکنید.

14 دی 1398

سلام من 3000تا بلدرچین ریختم روزی 70تا80تا تلفات دارم بلدرچین ها 15روزه هستن فزولاتشون به رنگ قهوای شکلاتی هسش وگاها مشکی رنگ و دور چشم هاشون باد کرده و. حاله ای به رنگ صورتی است ممنون میشم کمکم کنید و چ داریی بهشون بدم

  29 فروردین 1399

  سلام دوست عزیز
  سالن نگهداری بلدرچین ها مشکل تهویه دارد و گاز زیادی داخل سالن هست. تهویه را بهبود دهید و از داروی انرو استفاده کنید ولی اگر تهویه درست نشود مجددا بلدرچین ها دچار بیماری خواهند شد.

9 دی 1398

ممنون ازمطالبتون‌ من چن روزه بچه بلدرچین خریدم تواین۲روز۵تاش یهومردن علتش چیه براشون مولتی ویتامینواب شکرم میزارم برایه چی یهوبیحال میشن میمیرن

  22 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  جوجه های تازه متولد شده بلدرچین احتیاج زیادی به گرما دارند. در غیر اینصورت میتواند علت مرگ در سن کم از تغذیه و دان پرنده باشد.

3 آذر 1398

سلام یه سوال داشتم خواستم منو راهنمای کنید حدودا ۱۰۰ تا بلدرچین دارم و بعضی از بلدرچین زیر معتقد شون و رم کرده فشار که میدم از مقعد شون کف سفید میاد بیرون چی کار کنم ممنون

  15 دی 1398

  سلام دوست عزیز
  بلدرچین های نر هر وقت به بلوغ جنسی برسند این اتفاق میافتد که کاملا عادیست و کاری نداشته باشید.

24 تیر 1398

سلام
ی بلدرچین ماده دارم که پشت کمرش یا بعبارتی روی بالش ی زائده سفت و چربی مانند اندازه نخود درومد و در حال رشد هم هست طوریکه الان کم کم از بین پرها دیده میشه و تقریبا اندازه نخود شده.زائد تقریبا سفته
چیکارش کنم

  27 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  در قدم اول باید به پرنده آنتی بیوتیک داده شود و پس از متوقف شدن رشد در صورت از بین نرفتن زائده می شود آن را با یک وسیله استریل برید و خارج کرد و تا چند روز با اسپری های ضدعفونی کننده در طول روز ضدعفونی کرد.

24 تیر 1398

با سلام
یکی از بلدرچین ها چند روزی هست بی حاله و فقط یه گوشه کز میکنه و خیلی کم اشتهاست و فعلا از بقیه ی بلدرچین ها جداست
به چه بیماری مبتلاست و چجور درمان میشه
با تشکر

  27 مرداد 1398

  سلام علی عزیز
  معمولا بیماری هایی که به صورت تکی برای بلدرچین ها اتفاق میافتد از مشکلات روده ای است. شما باید علائمی از فضله پرنده را در اختیار ما بگذارید. ولی فعلا در مرحله اول از تتراسایکلین انسانی به مدت 3 تا 4 روز استفاده کنید.

24 تیر 1398

سلام 50 تا بلدرچین داشتم که 10 تاشون فلج شدند و در عرض 15 روز مردن حالا تعداد فلج ها بیشتر میشود به درمانگاه مراجعه کردم گفتند کمبود دارند ویتامین دادند استفاده کردم و از داروخانه مولتی ویتامین همراه مواد معدنی گرفتم سه روز استفاده کردم ولی هر روز چندتایی فلج میشود لطفاً راهنمایی کنید در ضمن محل نگهداری باغچه زیر درخت انجیل است

  28 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  اگر غذاهای مقوی و کامل استفاده می کنید دلیل فلج شدن بلدرچین ها به احتمال خیلی زیاد گرفتن نیوکاسل است.

19 تیر 1398

سلام وقت بخیر
اگر کف سفید در مدفوع بلدرچين ماده باشد نشانه چیست

  13 مهر 1398

  سلام دوست عزیز
  یکی از نشانه های نر بودن بلدرچین است نیازی به نگرانی نیست و بلدرچین شما دچار بیماری نیست.

19 تیر 1398

سلام مقاله ی شما بسیار خوب و باارزش بود من تعدادی بلدرچین در باغچه درون فنس نگهداریمیکنم یکی از اون ها که ماده هست چشمش رو باز نمیکنه احساس میکنم ملتهب شده چکار کنم

  15 مهر 1398

  سلام رضا عزیز
  از این که مقاله برای شما مفید بوده است بسیار خرسندیم.
  چون فقط یکی از بلدرچین های شما به این بیماری دچار شده است پیشنهاد می کنیم برای بهبود از قطره های استریل چشمی انسانی استفاده کنید.

8 خرداد 1398

سلام .یکی از بلدرچین های من از دهنش آب میاد غذا هم نمی خوره.چه مشکلی داره؟

  15 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  تغذیه پرنده ها نامناسب است و بلدرچین در قسمت روده ای دچار مشکل و بیماری شده است.

  20 تیر 1398

  سلام من نزدیک ۱۰۰ عدد بلدرچین دارم الان سه عددشون توی چند روز شروع به چرت زدن کردن و الان فقط دنبال یه جای بی صدا میگردن برای خوابیدن اصلا نه اب میخورن نه غذا فضله هاشون هم سبز رنگه یه مقدار سیر با ماست بهشون دادم فضله رنگش درست شد غذا هم با دست میدم ولی خیلی سخت بلع دارن چیکار باید یکنم

   27 شهریور 1398

   سلام میلاد عزیز
   در مرحله اول به دان بلدرچین ها توجه کنید. اسهال سبز رنگ ممکن است نشانه های نیوکاسل باشد ولی چون بلدرچین نسبت به این بیماری مقاومت بیشتری دارد به این شکل ظاهر شده باشد. سیر را در دان آن ها رنده کنید و آنتی بیوتیک گیاهی هم خوب و اثر گذار است.

3 اردیبهشت 1398

سلام ممنون میشم جواب بدین..من یه بلدرچین داشتم حدود یه سال و دو سه ماهش بود.. و یه سال پیش واکسن بهش زده بودم ..چند هفته پیش که حالش کامل خوب بود یدفعه صبح حالش خیلی بد شد و میرفت یه جا وای میستاد منم ترسیدم و بهش یه واکسن زدم فک کنم همون ک پارسال زدم..کمتر از دو ساعت نشد ک افتاد مرد..میخاستم ببینم دلیلش چی بوده..ایا به خاطر واکسن بوده ؟یا مریضی خاصی داشته..حدودا یه ماه اخر بعضی وقتا میرفت یه گوشه کز میکرد ولی به طور کلی حالش خوب بود..ممنون میشم جواب بدین

  2 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  زمانی که بلدرچین دچار بیماری می شود نباید از واکسن استفاده کنید.

2 اردیبهشت 1398

سلام و وقت بخیر
توضیحات کامل و عالی بود
من بلدرچین ماده ای دارم که امشب یهویی متوجه شدم یه چیز قرمز رنگ مثل گوشت انگار از مقعدش زده بیرون و مدام زور میزنه که یه چیزی رو دفع کنه
حالتش نرماله میگرده غذاشو میخوره ولی هر چند دیقه یکم زور میزنه
من اول فکر کردم شاید داره تخم میزاره
ولی دیدم طولانی شد
و وقتی نگاش کردم از نزدیک حس کردم شاید بیرون زدگی مقعد باشه
چیکارش بابد کنم😔؟

  9 تیر 1398

  سلام
  این مشکلات برای بلدرچین ها به دلیل جیره غذایی و یا عفونت های روده ای است که در نهایت به تغذیه پرنده بستگی دارد.
  در بعضی اوقات استفاده از جیره های غذایی پر انرژی باعث چاقی بیش از اندازه پرنده می شود و بلدرچین های ماده در شروع تخمگذاری دچار مشکل می شوند.

   30 خرداد 1399

   من الان تو اینترنت خوندم ظرف بلدرچین هارا که میشود یک قارچ هایی رشت میکنه که ما میگیریم یا بلدرچین ها الان هم من میخوام بلدرچین بخرم هیچ خطری نداره که🥺

    1 آبان 1399

    سلام دوست عزیز
    خود بلدرچین مشکلی ندارد ولی در زمان نگهداری، هر هفته میتوانید با مواد شوینده و وایتکس ظرف های آب را بشورید تا از زدن قارچ در امان باشند.

1 اردیبهشت 1398

با عرض سلام و احترام
۶ عدد بلدرچین دارم که دوتا از اونا چندروزی هست عطسه میکنن و صدای گرفته مثل سرماخوردگی دارند.(در قفس و در حیاط منزل نگهداری میکنم و کف قفس را خاک ریختم)ممنون میشم شما بزرگوار برای حل این مشکل راهنمایی بفرمایید.سپاس

  9 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  کف بستر بلدرچین ها را به جای خاک از پوشال استفاده کنید. از داروخانه انسانی قرص تترا سایکلین بگیرید و روزی دو عدد قرص را باز کنید و با دان بلدرجین ها قاطی کنید.

   27 بهمن 1399

   سلام
   ببخشید سه تا بلدرچين دارم اول یدونشون کرز می کرد و چشاش رو نیمه بسته می کرد و یکم بی‌حال میزد و بی اشتها الان یکی دیگشون اینطوری شوده ولی خفیف تر مدفوعشون هم به قرمزی میزنه چکار باید بکنم

    7 اردیبهشت 1400

    سلام دوست عزیز
    جایی که بلدرچین ها را نگهداری میکنید از نظر تهویه و بستر در شرایط نا مطلوبی هستند. اول به این موارد رسیدگی کنید و بعد پرنده ها را تحت درمان قرار دهید.

30 فروردین 1398

سلام بلدرچین نر بالای مقعد زیر دمش ورم داره مشکلش چیه ورمش به انداز ه یه تخم بلدرچینه

  6 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  یکی از نشانه های نر بودن بلدرچین همین موضوعی است که شما گفتید و نشانه بیماری نیست.

19 فروردین 1398

سلام وقت بخیر من دو تا بلدرچین دارم یکی نر چند ماه هست دارمش یدونه ماده چهد هفته پیش مردش یکی ماده خریدم بعد مرغم دارم دارویی ابی رنگ از دامپزشکی گرفتم و به مرغام و بلدرچین ها زدم ولی بلدرچین ماده بعد چند هفته الان متوجه شدم نشته سرپا نمیشه و مادم میخوابه اسهال ابکی داره فکر کنم نیوکاسل باشه.جاشون هم گربه داخل سبز میوه لاکی مشکی نگه میدارم داخل اتاق.چرا امپول زدم مقاومتش بیشتر نشد؟الان راه درمانش چیه کم کم احساس میکنم داره لاغر میشه

  24 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  اگر بیماری بلدرچین های شما نیوکاسل باشد درمان آن همان واکسن قبل از ابتلا است. اگر زده باشید احتمالا خوب می شوند. برای درمان اسهال بلدرچین ها هم می توانید از داروخانه انسانی قرص بگیرید و تا سه روز نصف قرص به آن ها بدهید.

19 فروردین 1398

سلام من تعداد8بلدرچین ماده و2نریک ماهه داشتم که بعد از یک هفته چهارتای آنها کسل شده و بعد از دوروز مردن والان یکی دیگه آنها همینطوری شده باید چکارکنم

  24 فروردین 1398

  سلام محمد عزیز
  لطفا به علائم بلدرچین ها اشاره کنید. اول از همه باید از دان بلدرچین ها مطمئن شوید که مشکلی نداشته باشد.

19 فروردین 1398

سلام علت اینکه جوجه ب پهلو میوفته و دست و پا میزنه و میمیره چیه بخوصوص تو دو سه روز اول

  24 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  در دو سه روز اول اگر مشکل از دان و گرم بودن محل پرورش جوجه بلدرچین ها نباشد. علت از عفونت کیسه زرده است.

16 فروردین 1398

سلام ، من سه تا بلدرچین بالغ دارم ، یه نر دوتا ماده ، الان دو روزی هست که یکی از ماده ها گردنش به یه سمت به حالت تیک عصبی کج میشه و یه دفه میفته زمین و بال بال میزنه انگار داره جون میده ، بعدش بلند میشه راه میفته ، تغذیه ش خوبه و تخم هم میزاره ، بدنشو چک کردم علامت خاصی روی بدنش ندیدم ، بنظرتون علتش چی میتونه باشه و راه حلش چیه ؟

  27 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  بلدرچین شما دچار بیماری نیوکاسل شده است که البته در بلدرچین ها بیشتر به صورت نیوکاسل عصبی است. کمی از الکترولیت و ویتامین استفاده کنید احتمال درمان بیماری است.

9 اسفند 1397

سلام من دو بلدرچین دارم که در منزل نگهداری میکنم که هر دو ماده هستند . چند روزی است که یکی از بلدرچین هایم خون دفع میکند. چکار باید بکنم؟

  14 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  بیماری بلدرچین شما احتمال خیلی زیاد از تغذیه پرنده ها می باشد و مشکلات روده ای پیدا کرده اند.

6 اسفند 1397

سلام ببخشید ۲۵۰۰عدد بلدرچین دارم امروز دیدم چشم هاشون عفونت کرده
برا درمانشون چکار باید انجام بدم

  10 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  احتمال خیلی زیاد مشکل از تهویه هوای سالن شماست. اگر داخل سالن بوی نامطبوع و تند به مشام شما می رسد حتما دلیل بیماری بلدرچین های شما تهویه سالن است.

5 اسفند 1397

سلام من ۶ عدد بلدرچین ماده دارم یکی از بلدر چینام همش چشماشو میبنده و گوشه ای کز میکنه ، غذا و اب هم کم میخوره . پر هاشم نا مرتبه .
باید جداش کنم از باقی بلدرچینا ؟! و اینکه برای بهبودیش چه کنم ؟!

  15 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  چون شما تعداد کمی بلدرچین دارید بهتر است بلدرچین بیمار را جدا کنید. اگر بیماری قابل انتقال باشد کمی جلوگیری می کند. اول باید بیماری تشخیص داده شود تا راه درمان مشخص شود و بهترین راه تشخیص مدفوع پرنده است.
  جهت پیشگیری بیماری های عفونی دادن سه روز آنتی بیوتیک راه خوبی است. اگر به سمت بهبود رفت 2 روز دیگر ادامه دهید.

26 دی 1397

باسلام بیماری تاول کف پا چطوری درمان میشه

  30 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  معمولا بیماری تاول کف پا بلدرچین به دلیل بستر نا مناسب ایجاد می شود. اگر کم باشد با درست کردن بستر برطرف می شود. ولی اگر زیاد هست بهتر است گله عوض شود چون درمان آن از نظر زمانی وقت زیادی میبرد.

  4 اسفند 1397

  سلام ممنون بابت مقالتون عالی بود.
  بنده تقریبا 4000جوجه بلدرچین دارم تخم گذاری آنها به 2500تا در روز رسیده بود بعد از 4روز میزان تخم گذاری به شدت کاهش یافته لطفا راهنمایی نمایید.

   25 اردیبهشت 1398

   سلام دوست عزیز
   اگر فرمول دان شما تغییر نکرده باشد احتمالا استرس محیطی مانند صدا، نور، دما و کم آبی می توانند روی تخمگذاری بلدرچین ها تاثیر مستقیم بذارند. پیشنهاد می کنیم مقاله افزایش تخمگذاری بلدرچین را مطالعه کنید.

26 دی 1397

سلام من یک بلدرچین ماده دارم که همش فین می کنه ایامریضیه یانه

  1 بهمن 1397

  سلام محمدحسین عزیز
  بله. وقتی بلدرچین حرکات غیر عادی را نشان می دهد یعنی دچار مشکل است. کمی جای پرنده را گرم تر کنید. اگر برطرف نشد و یا زیاد شدن آن را احساس کردید از آنتی بیوتیک استفاده کنید.

26 دی 1397

سلام من یک بلدرچین ماده دارم که نره همش جفت گیری میکنه ولی ماده نمیزاره وماده هم همش یکجامیمونه وبانر هیجا نمیره باید چیکار کنم منونم

  1 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  احتمالا بلدرچین ماده سنش نسبت به بلدرچین نر کمتر است یا ماده دچار مشکل است.

22 دی 1397

سلام من بلدرچین ماده ای دارم که در منزل نگهداری میکنم حدودا یک هفته ای هست که مفصل زانوی یکی از پاهاش متورم شده و قرمز هست. راه رفتن براش مشکل شده علامت دیگه ی نداره ..خوب غذا میخوره و هر روز تخم میذاره . لطف کنید راهنمایی کنید برای رفع مشکلش چکاری باید کرد

  8 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  این عارضه ممکن است از تغذیه باشد هم از بستر پرنده و یا ضربه ای به مفصل بلدرچین شما وارد شده است. بررسی کنید و عوامل احتمالی را مرتفع کنید. از آنتی بیوتیک هم جهت رفع عارضه استفاده کنید.

21 دی 1397

سلام من تعداد ۱۰۰۰۰ قطعه جوجه بلدرچین ریختم بار اولم هستش حدودا تعداد ۱۰۰۰ قطعه از این جوجه ها تلف شدن و پاهاشون به سمت پشت برگشته و دراز کش رو زمین افتادن میخواستم ببینم علت این مشکل چی میتونه باشه

  8 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز این بیماری در بلدرچین ها ممکن است به 3 دلیل اتفاق افتاده باشد. 1- بستر جوجه 2- تغذیه نامناسب 3- ضعیف بودن جوجه بلدرچین ها
  البته اگر ذکر کنید این اتفاق چه زمانی رخ داده است دقیق تر می توانیم شما را راهنمایی کنیم.

3 دی 1397

سلام خسته نباشین :یکی از بلدرچین مادهام متفوش آبکی آبکه مدت 12هست چکار کنم با تشکر

  15 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  بیماری بلدرچین شما احتمالا به دلیل تغذیه و سرما است. دو روز فقط آرد ذرت به پرنده دهید و جای بلدرچین ها دمای 23 تا 26 درجه داشته باشد. در ضمن زیر پای پرنده هم خشک باشد.

2 دی 1397

سلام، مقاله جامع شما بسیار مفید بود. با تشکر فراوان میخواستم سوال کنم من چندماهی می‌شود که سه بلدرچین درمنزل برای دختر کوچکم نگهداری می کنم که دوتا ماده و تخم گذارند دو روز است که یکی از آنها تخم نمی گذارد و خیلی کز میکند و هر وقت آنرا برمیدارم مقداری آب از دهانش خارج می شود ، لطفا درصورت امکان راهنمایی بفرمائید.

  15 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  احتمالا بلدرچین ماده قادر به تخمگذاری نیست و اصطلاحا دچار پیچ خوردن در قسمت تخمگذاری شده و پرنده کمی چاق شده است.

2 دی 1397

سلام من 6 تا بلدرچین دارم که سه تاشون کچل شدن(موهای روی سرشون داره میریزه) این مربوط به بیماری خاصی هست یانه؟

  16 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر سن بلدرچین ها بالای 5 تا 6 ماه هست بیماری خاصی ندارند. اگر کمتر هستند از کمبود ویتامین می تواند باشد. اگر بلدرچین نر هم در گله دارید تعدادشان نسبت به ماده ها یک به چهار باشد. از جفت گیری زیاد بلدرچین ها هم می تواند باشد.

1 دی 1397

سلام. علت کف کردن سفید رنگ روی مدفوع بلدرچین چیه؟؟؟خیلی ممنون میشم اگه جواب بدین.اگه خطر ناگه نزارم بچه هام بهش نزدیک بشن.

  16 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  بلدرچین های نر در بالای مقعد و زیر دم خود محلی دارند که کف از آن خارج می شود و هر از گاهی هنگام مدفوع کمی از آن هم با مدفوع خارج می شود. نگران نباشید بلدرچین های شما اگر نر باشند بیماری خاصی ندارند.

1 دی 1397

سلام بلدرچین های نر چشم هاشون زخم شده و کور میشن انگار بقیه به چشماش نوک زدن چطور میشه جلوگیری کرد؟ مریضیه یا چیزیه دیگه؟ ممنون میشم کمکم کنید

  16 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  تعداد زیاد نرها و نور زیاد که باعث استرس پرنده ها می شود دلیل این اتفاق است. پیشنهاد می کنیم شدت نور را کم کنید و به ازای هز 4 عدد بلدرچین ماده یک بلدرچین نر در نظر بگیرید.

19 آبان 1397

سلام یه سوال داشتم این بیماری هایی که گفتید انسان هم میتونه به اونها مبتلا بشه یا نه و اگه میتونه بشه از چه روش هایی به انسان منتقل میشه ؟ ممنون میشم زود جواب بدید مرسی

  8 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  تقریبا هیچ کدام از بیماری بلدرچین به غیر از آنفولانزای حاده پرندگان به انسان انتقال پیدا نمی کند.

11 شهریور 1397

با سلام واحترام
ممنون از توضيحات جامع شما
من سوالي خدمت شما دارم، ممنون ميشم اگر پاسخ بدهيد. چند تا جوجه بلدر چين گرفتم و دارم بزرگ ميكنم، بيشتر به خاطر دختر كوچكم، يكي از اينها حدودا يك هفته اش است و بسيار جيك جيك ميكند، حتي در هنگام خوردن غذا و اب هم صدايش قطع نميشود. واقعا نميدونم چكار كنم. لطفا راهنمايي كنيد

  25 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  با توجه به توضیحات شما ظاهرا جوجه ای که صدا می کند کم سن تر از بقیه هست. احتمال دارد کمی جای پرنده سرد باشد.

25 مرداد 1397

باسلام
من چندتا بلدرچین در قفس در منزل نگهداری میکنم یکی از انها موقع تخم گذاری , حاله ای که تخم درآن تشکیل می شود هم با تخم خارج شد وبه بدنش آوییزان ,من تنها کاری توانستم بکنم ,تخم را از حاله خارج کردم
سوال : این بلدرچین را باید کشت یا خوب خواهد شد؟

  25 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  احتمال خوب شدن بیماری بلدرچین شما خیلی کم است.