آموزش پرورش و نگهداری فنچ

دسته : سایر پرندگان

پرورش پرندگان و تکثیر آن ها یکی از شغل هایی است که علاقمندان زیادی را در سراسر جهان به خود جلب کرده است. آیا شما نیز یکی از افرادی هستید که به پرورش پرندگان زینتی علاقه مند هستید؟ پرورش فنچ نیز تا حدودی مانند پرندگان دیگر انجام می شود، اما به دلیل تفاوت هایی که در هر گونه از این پرنده های کوچک زینتی وجود دارد، بهتر است نکاتی را در رابطه با چگونگی پرورش و فروش این پرندگان زیبا بدانید. در نتیجه تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

به طور کلی بسته به هدف از پرورش فنچ و مکان نگه داری آن ها ، پرورش فنچ ها به دو روش اصلی زیر صورت می پذیرد :

1 . پرورش فنچ به عنوان پرنده خانگی : در این روش یک جفت پرنده در یک قفس و یا حداکثر چند جفت پرنده در یک پرنده خانه در حیاط ، پاسیو یا گلخانه منزل نگه داری و پرورش می یابند .

2 . پرورش فنچ و تکثیر اقتصادی آن به عنوان یک شغل سودآور : در این روش به منظور تکثیر انبوه فنچ ، تعداد زیادی فنچ در قالب گله های مجزا به عنوان پرنده مولد در تعدادی پرنده خانه که در یک سالن مناسب تعبیه شده اند ، نگه داری می شوند .

فنچ یا سهره پرنده ای کوچک و بسیار زیباست که توجه افراد علاقمند زیادی را به خود جلب می کند. سهره ها اصالتا از جنگل ها و مناطق کوهستانی کشور استرالیا مهاجرت کرده اند و انواع و نژادهای مختلفی دارند. با توجه به این موضوع که امروزه خرید و فروش پرنده هایی مانند فنچ سود زیادی برای افرادی که جوجه کشی و تکثیر انواع پرنده های زینتی را انجام می دهند دارد، در این متن به این موضوع خواهیم پرداخت. در واقع قصد داریم روش های نگهداری و تکثیر فنچ را به صورت گله ای و در تعداد بالا بیان کرده و چگونگی سودآوری و صادرات آن را حتی از گوشه ای از منزلتان برای شما شفاف کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه تکثیر این پرنده پیشنهاد می کنیم مقاله جوجه کشی فنچ را هم مطالعه کنید.

پرورش فنچ

آموزش پرورش فنچ

پرورش فنچ به صورت گله ای

اولین قدم در پرورش فنچ این است که شما با انواع این پرندگان زیبا آشنایی داشته باشید. انواع مختلفی از این گونه سهره در کشور ما وجود دارند که از جمله آن ها می توان به فنچ راه راه، فنچ زبرا، فنچ پیشانی قرمز، فنچ بنگالی، فنچ رنگین کمانی، فنچ سینه سرخ، فنچ بلوطی و … اشاره کرد.

در مرحله بعد باید تعیین کنید که قرار است چه فضایی را برای پرورش این پرنده های زیبا استفاده کنید؟ معمولا برای پرورش گله ای این پرنده ها مکانی را مختص آن ها در نظر می گیرند و گوشه ای از محیط منزل معمولا جای مناسبی برای این کار نیست. با این حال می توان منزل را جایی به عنوان نقطه شروع این کسب و کار پر سود در نظر گرفت.

چیزی که در پرورش فنچ اهمیت بسیار بالایی دارد، روش تغذیه این فنچ هاست. فنچ ها باید وعده های غذایی مرتب، سالم و غنی داشته باشند. در غیر این صورت تخم های آن ها نیز  ممکن است بدون نطفه بوده یا جوجه ای ضعیف را به دنیا بیاورند. ارزن ریز، میوه ها و سبزیجات شسته و خشک شده، ویتامین، شاهدانه و انواع بادام یا گردو و … برای رشد صحیح این پرندگان حیاتی خواهد بود. این مورد نشان می دهد که شما تنها با دادن دانه و آب نمی توانید فنچ هایی سالم داشته باشید و ممکن است در معرض هر نوع بیماری قرار بگیرند.

پرورش فنچ به صورت گله ای

نکات مهم پرورش و نگهداری فنچ به صورت گله ای

شرایط پرورش فنچ در خانه

برای پرورش دادن فنچ در خانه باید محیط مناسبی را برای نگهداری از آن ها آماده کنید. این محیط باید ویژگی هایی از قبیل دمای مناسب و نور و فضای کافی را داشته باشد. شما نمی توانید به پرورش و تکثیر این فنچ ها در فضا و قفسی کوچک بپردازید، چرا که آ« ها به پرواز کردن نیاز دارند. در نتیجه این که فضایی بزرگ و کافی را برای آن ها در نظر بگیرید، اولویت زیادی دارد. از فضاهایی مثل بالکن بزرگ، حیاط، پشت بام، حتی زیر زمین نیز می توانید برای چنین کاری بهره بگیرید.

بهتر است در پرورش این پرنده ها از قفس کوچک و معمولی استفاده نکرده و اگر قصد تکثیر به تعداد زیاد را دارید، از روش قفس میله و توری استفاده کنید. این روش باعث می شود که آن ها فضای بیشتری برای جنب و جوش داشته باشند. با این حال آن ها نیازمند لانه هایی گرم و بزرگ و ظرف های غذا و آب پر و راحت هستند. توجه داشته باشید میله های توری تیز نباشند و البته جنس میله ای که آن ها قرار است روی آن بایستند بهتر است از چوب خشک شده باشد. زیرا فلزات و چوب خشک ممکن است باعث ایجاد حساسیت در سهره ها شوند.

همچنین لازم به ذکر است که این پرندگان کوچک و زیبا حساسیت نسبتا بالایی نسبت به دمای محیط دارند. به همین دلیل است که نباید قرار دادن وسایل گرمایشی و سرمایشی را در محل استقرار قفس آن ها فراموش کنید.

و در آخر به یاد داشته باشید که این پرندگان به خصوص جوجه های آن ها نیازمند رسیدگی مداوم و تغذیه غنی و مرتب هستند.

بهتر است برای شروع و پس از آماده سازی محیط مناسب برای پرورش، از گونه هایی استفاده کنید که بیشترین مقاومت را در برابر دمای محیط و بیماری دارند. معمولا جوجه های فنچ زبرا چنین مقاومتی را از خود نشان می دهند و بهتر است برای شروع کار با تعدادی از آن ها شروع کنید. بهتر است در ابتدای امر قفس را شلوغ نکنید و اجازه دهید به مرور زمان و با افزایش جفت گیری آن ها تعداد فنچ هایتان افزایش یایند.

پرورش فنچ در خانه

شرایط پرورش فنچ در خانه

سود پرورش فنچ

پرورش فنج در عین حال که کاری سخت و دشوار به نظر می رسد، اما در صورتی که کمی صبر و حوصله به خرج دهید، خواهید دید که سودآوری بسیار خوبی خواهد داشت. در چنین شغلی به هیچ عنوان نباید انتظار سود یک شبه داشته باشید. زیرا در بهترین حالت سوددهی کار شما از چند ماه بعد از شروع کارتان آغاز خواهد شد.

شما می توانید کار خود را با تعداد کمی سهره شروع کرده و ظرف چند ماه به سودی باورنکردنی دست پیدا کنید. پرندگان زینتی مثل فنچ که قیمت بالایی ندارند، برای شروع کار مناسب تر هستند. به این دلیل که اگر بخواهید کار خود را با پرندگان گران قیمتی مثل طوطی شروع کنید، در همان ابتدای کار اگر حتی یکی از آن ها را از دست بدهید باید ضرری میلیونی را متحمل شوید. ما این دسته از پرندگان که هم قیمت بالایی ندارند، کمتر مریض می شوند، نگهداری از آن ها سخت نیست و هم قابلیت تکثیر بیشتری دارند را برای شروع این کار پیشنهاد می کنیم.

سود پرورش فنچ

درآمد و سودآوری پرورش فنچ

پرورش فنچ برای صادرات

همان طور که اشاره کردیم، پرورش فنچ در صورتی که شما به بازدهی یک یا چند ماهه اعتقاد نداشته باشید، کاری بسیار پر سود است و می توانید از آن درآمد نسبتا  خوبی کسب کنید. در صورتی که بتوانید نژادهای حساس تری از این نوع پرنده را پرورش داده و با جوجه کشی با دستگاه جوجه کشی تعداد آن ها را گسترش دهید، می توانید به صادرات این پرنده ها نیز فکر کنید. صادرات فنچ در صورتی ممکن است که شما پرنده هایی سالم پرورش داده باشید و البته مجوز این کار را نیز کسب کنید. طبیعتا صادرات فنچ نسبت به پرورش و فروش فنچ در داخل کشور، سودآوری بیشتری خواهد داشت.

صادرات فنچ

پرورش فنچ برای صادرات

پرورش و نگهداری فنچ در قفس

صرف نظر از هدف و شیوه نگه داری و پرورش فنچ ، قفس یا پرنده خانه محل زندگی و زیست گاه پرنده بوده و تمام مراحل زندگی پرنده در داخل آن سپری می شود . از این رو پرورش دهنده فنچ باید با درک نیازها و اصول نگه داری صحیح این پرندگان ، قفس یا پرنده خانه مناسب را طراحی و اجرا نموده و بهترین و مناسب ترین شرایط محیطی را برای پرورش فنچ ها فراهم نماید . بر خلاف طراحی قفس بلدرچین که می توان  در ساخت آن از توری های مشبک با ابعاد بزرگ تر استفاده کرد در ساخت قفس فنچ باید توری مناسب تهیه شود به طوری که پرنده یا جوجه های آن نتوانند از قفس خارج شوند .

هنگام پرورش فنچ برای احساس راحتی فنچ ها در قفس یا پرنده خانه می بایست شرایط محیط داخل آن ها طوری طراحی و ساخته شود که راحتی و آرامش پرنده تامین شود . فنچ ها برخلاف طوطی سانان نمی توانند بر روی دیواره های قفس بخزند و بازی کنند . از این رو پرواز ، تنها وسیله ورزش موثر آن ها است . بنابراین طول قفس نگه داری فنچ ها بایستی حتی الامکان زیاد باشد تا امکان پرواز مناسب را برای آن ها فراهم کند.

شکل و ابعاد قفس یا پرنده خانه باید به گونه ای باشد که تمام جاهای آن در دسترس و قابل نظافت باشد. درهای قفس باید به اندازه کافی بزرگ باشد که امکان وارد کردن دست و گرفتن پرنده ها فراهم باشد و در حدی بزرگ نباشد که باعث فرار پرنده از قفس شود . در یک قفس به هیچ وجه نباید کم تر از یک جفت پرنده نگه داری شود و نگه داری تعداد بیشتر با رعایت تراکم مناسب پرنده در واحد سطح ، امکان پذیر است و بستگی به میزان بزرگی قفس دارد.

در هر صورت بهتر است در یک قفس بیش از سه جفت فنچ نگه داری نشود و برای پرورش فنچ در تعداد بیشتر ( تا حداکثر 40 جفت ) باید از پرنده خانه هایی با ابعاد مناسب ( حدودا 8 متر مربع مساحت و با ارتفاع 2 متر ) استفاده شود . در هنگام آماده سازی قفس یا پرنده خانه برای فنچ ها سعی شود بزرگ ترین قفس ممکن تهیه و در صورت امکان پرنده خانه مناسب ساخته شود .

نکات مهم در مورد قفس و لانه فنچ

1 . اجتناب از طراحی های تزئیناتی پیچیده و ایجاد فضاهایی که نظافت آن ها سخت است .

2 . اجتناب از ساخت ساختارهای استوانه ای کوتاه یا بلند در قفس های کوچک

3 . ممانعت از وجود شکاف هایی که ممکن است انگشتان پای پرنده در آن گیر کند .

4 . عدم تعبیه وسایلی از جنس فلزات سمی مثل برنز یا مس

5 . عدم تعبیه وسایلی که رنگ آن ها در حال جدا شدن است .

6 . عدم استفاده از چوب های سمی ( چوب برخی گیاهان برای فنچ ها سمی است ) به عنوان چوب نشیمن

16 نکته مهم نگهداری فنچ

1- ارائه آب آشامیدنی تازه و سالم به طور روزانه

2- دسترسی به مواد غذایی تازه و کافی

3- دسترسی دائمی به یک منبع ایمن کلسیم

4- نور کافی طبیعی و یا نور مصنوعی با طیف روشنایی مناسب

5- اگر برنامه برای جوجه کشی فنچ دارید یک قفس به اندازه کافی بزرگ تهبه کنید.

6- تمیز نگه داشتن قفس، چوب های نشیمن، ظروف، کف قفس و لانه و ضدعفونی کردن آن ها

7- ارائه خوراک نرم شامل تخم مرغ آب پز همراه با سبزیجات خرد شده حداقل چند بار در هفته

8- نظارت بر وضعیت ظاهری مدفوع فنچ ها ، به هر گونه تغییر در وضعیت مدفوع باید مشکوک شده و احتمال وقوع بیماری گوارشی را جدی گرفت.

9- عدم نصب قفس فنچ ها در مکان های پر تردد و پر سر و صدا به منظور جلوگیری از استرس

10- عدم پرورش توام فنچ ها با پرندگان منقار عقابی از قبیل طوطی سانان. زیرا این پرنده ها با منقار قوی خود می توانند به فنچ ها آسیب وارد کنند.

11- تامین محیط مناسب و عاری از آفات و عدم امکان نزدیک شدن حیوانات شکارچی به قفس

12- ایجاد امکان حمام کردن برای فنچ ها

13- از دست دادن پر فنچ ها که ناشی از پر ریزی طبیعی آن ها نباشد باید مورد توجه قرار گیرد و علت بروز آن مشخص شود.

14- بررسی دقیق و مرتب قفس به منظور مشاهده و شناسایی پرنده هایی که ممکن است مجروح یا بیمار باشند.

15- بررسی روزانه شرایط محیطی مانند تهویه هوا، دما و نور به منظور اطمینان از مناسب بودن آن ها.

16- دسترسی به خدمات مراقبت های بهداشتی (دامپزشک) هنگام بروز بیماری

سخن پایانی در مورد پرورش و نگهداری فنچ

پرورش فنچ نیز مانند پرورش سایر پرندگان تزئینی ممکن است کاری دشوار به نظر بیاید.  به همین جهت برای شروع پرورش دادن فنچ و داشتن باغی کوچک از این پرندگان رنگارنگ نیاز دارید که به برخی از مسائل از قبیل مواردی که در این متن به توضیح آن ها پرداختیم، توجه داشته باشید. در این مقاله سعی کردیم به اغلب نکات اولیه پرورش فنچ بپردازیم و سود و امکان صادرات آن را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

سوالات متداول

آیا پرورش و نگهداری چند جفت فنچ در یک قفس امکان پذیر است؟

مشکلی ندارد و امکان پذیر است در صورتی که شرایط نگهداری آن ها به خوبی رعایت شود.

در صورتی که صبر و حوصله کافی داشتید چون سرعت ثکثیر فنچ ها بالاست می توانید به در آمد خوبی دست پیدا کنید. میزان آن بستگی به تعداد پرنده و قیمت گذاری شما دارد.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

20 مهر 1401

سلام وقت بخییر
واقعا عالی و کاربردی بود .
فقط یک سوال و اون اینکه
من یک جفت فنچ داخل قفس دارم و الان ی جوجه داره که دان خور شده و تخم گذاشته باز فنچ ماده.
سوالم اینه میشه یک جفت فنچ دیگه داخل همون قفس نگه دارم ؟ که کلا داخل ی قفس ۲ جفت نگه دارم
مشکلی پیش نمیاد و اینکه چه موقع زمان اینکه جفت دوم را وارد قفس کنم هست؟ کار خاصی باید بکنم؟
ابعاد قفس هم لطف کنید برای ۲ جفت بگید چقدره
قفس من ی قفس معمولی سایز متوسط حدواد ۵۰ سانت طول
سپاس از جواب دهی

3 تیر 1401

ببخشید من می خواهم فنج گله ای پرورش بدم
الان یه قفس فنج دارم ۸ تا تخم گذاشته این ها بزرگ شدن بفرستم جای بزرگ خودشون باز جفت میگیرن تخم میزان بیشتر میشن

  24 مهر 1401

  سلام دوست عزیز
  بله امکان نگهداری دو جفت در قفس به ابعاد ۵۰ سانت هست
  ولی امکان ایجاد استرس برای پرنده ای که در حال جوجه کشی هست وجود داره، اگر شرایط نگهداری جداگانه دارید از این کار صرف نظر کنید

17 خرداد 1401

سلام میشه یک جفت فنچ جدا کرد و با فنچ های دیگه جفت زد؟؟

18 اسفند 1400

ایا میشه در یک سالن پرورش چند جفت مختلف فنچ همه باهم نگاهداری کرد مشکلی پیش نمی اید

  24 مهر 1401

  سلام دوست عزیز
  بله امکانش هست

18 دی 1400

سلام من یک جفت فنچ دارم ک ۱۱ روزه تخم گذاری کردن چهار روزی هستش نر نمیشه رو تخما و ماده میزد با نوکش نر رو ک بره بشینه ولی نر نمینشست اولش خوب میشست ولی الان نه ، الان ماده رو هم ک رو تخما میشینه نمیزاره بشینه

  24 مهر 1401

  سلام دوست عزیز
  احتمال اینکه شما زیاد از حد دارید پرنده رو تقویت میکنید هست

10 فروردین 1400

سلام ایا میشه سه جفت فنچ را در یک قفس کوچک معمولی نگه داشت ؟

  14 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  بله امکان پرورش وجود دارد و مکشلی نیست.

15 دی 1398

سلام ببخشید میخواستم ببینم فنچ بازار خوبی داره یا خیر چون میخوام پرورش بدهم و اگر دارده از چند جفت فنچ شروع کنم

7 دی 1398

سلام.از پرنده فروشی ای که فنچ ها را خریدم گفت یکم پنبه بزارم کف قفس خودشون میزارن تو لونه حالا اگه خودم بزارم تو لونه مشکلی نداره؟

  25 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  پنبه را در کف قفس قرار دهید تا خود فنچ ها لانه را بسازند. اگر داخل لانه هم قرار دهید دوباره فنچ ها، پنبه ها را بیرون میریزند و کار پرنده را زیاد میکنید.

10 مهر 1398

سلام.فنجای من تخمای خودشونا میخورن لطفا بگید چیکار کنم که نخورن راهنماییم کنید

  24 آذر 1398

  سلام رسول عزیز
  قنچ های شما مشکل تغذیه دارند شما علاوه بر ارزن در هفته 2 تا 3 بار از تخم مرغ آبپز رنده شده استفاده کنید. گاهی کاهو و کلم بروکلی هم میتوانید استفاده کنید و از پرنده فروشی ها کف دریا بخرید و داخل لانه نصب کنید.

2 اردیبهشت 1398

سلام من دراصفهان ١٠٠٠تا فنچ دارم كجابفروشم

  15 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  می توانید جهت فروش فنچ هایی که پرورش داده اید به بازار خلیج تهران یا همان بازار پرنده ها در آزادگان مراجعه کنید.

4 اسفند 1397

سلام خسته نباشین من یه سوله ی ۲۰۰ متری دارم استفاده نشده تا حالا و محل زندگیمم اونجاس بنظرتون سوداورترین بهترین پرورش پرنده ی زینتی چیه من تو این ابعاد شروع کنم ممنون

  25 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  پرند های زینتی خیلی زیاد هستند. از فنچ و مرغ و خروس های زینتی، قرقاول تا انواع اردک را می توانید انتخاب کنید.

24 دی 1397

سلام ضمن تشکرازشما
قصدساخت پرنده خانه به ابعاد یک در یک متر به ارتفاع 2.5 متردر محیط یک پاسیو سرپوشیده هفت متری را دارم
اول بفرماییدکه توی این ابعاد چندجفت فنچ میشه نگهداری کرد ؟ثانیا به پرنده فروشی ها که مراجعه می کنیم از کجا بدانیم که جفتهای که به ما می دهد خواهر و برادر نیستند که مشگلات بعدی گریبان گیرمان نشود ؟البته یک راهکار به فکرم رسید ان هم این است که نرها از یک فروشگاه خریداری بشه ماده ها هم ازفروشگاه دیگری نظر شما چیست ؟
باسپاس ازشما

  2 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  ارتفاع فضایی که در نظر دارید خوب است و طول و عرض کم است. در مجموع اگر تهویه داشته باشید حدود 20 تا 25 جفت فنچ می توانید پرورش دهید. راهکاری که گفتید مناسب است و از یک محل پرنده ها را نخرید شاید تولید کننده یکی باشد.

22 دی 1397

سلام.من تازه شروع به پرورش فنج بصورت گله ای کردم میخواستم ببینم راههای صرفه جویی توخوردن ارزن یاتغذیه شون چیه …چه چیزهایی میتونه باعث شه کمترارزن مصرف کنن؟؟

  8 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  ارزن غذای اصلی فنچ ها است. ولی به صورت متناوب هم می توانید از هویج، تکه های سیب و برگ کاهو استفاده کنید.

2 دی 1397

سلام من چند جفت فنچ دارم تو یه اتاق ۲۰متری ارتفاع ۳/۵متر همه فنچ هم جفت شدن رفتن تو لونه ولی فقط یه جفت سه تا تخم کرده دوتا جوجه داده بقیه تخم نمیکنن تغذیه هم ارزن تخم مرغ ابپز میزم ویتالین هم تو ابشون ریختم چرا تخم نمیکنن؟ممنون

  15 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  محل پرورش فنچ ها باید دمای 23 تا 28 درجه سانتی گراد داشته باشد و از روشنایی 16 تا 17 ساعت استفاده کنید.

1 دی 1397

سلام فنچ هام ۴تاتخم گذاشتن یکی شاخوردن دوتاش امروزجوجه شدیکی ازجوجه هامردامایکیش زنده مونده من خونشونواووردم پایین قفس که اگراون یکی جوجه پایین افتاداسیب نبینه امادیگه بهش غذانمیدن چیکارکنم خودم میتونم بهش غذابدم ؟اون یکی تخم چی میشه؟لطفاجواب بدین

  16 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  به هیچ عنوان نباید لانه تخمگذاری فنچ ها تغییر کند. چون فنچ ماده احساس ترس و استرس می کند و روی تخم فنچ ها نمی خوابد و اگر جوجه به دنیا آید نیز به آن غذا نمی دهد. افتادن جوجه از داخل لانه در مرحله اول تخمگذاری به دلیل بی تجربگی پرنده و بعد تغذیه بیش از حد مقوی پرنده ها است که باعث می شود فنچ ها جوجه را از لانه بیرون بیاندازند.

1 دی 1397

سلام
من کار پروش فنچ رو شروع کردم
میشه بگید که آنها را می تونم کجا بفروشم؟

  16 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر در تهران هستید در بازار پرندگان و بازار خلیج در آزادگان می توانید فنچ های خود را بفروشید.

1 دی 1397

سلام ایا میشه فنچ هارا دستی کرد اگر میشه چطوری

  16 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  برای دستی کردن مرغ عشق ها بهتر هستند چون از خانواده طوطی ها هستند.
  ولی اگر بتوانید در زمانی که فنچ ها خیلی کوچک هستند آن ها را جدا کنید و با غذاهای آماده و سرنگ جوجه ها را تغذیه کنید دستی کردن فنچ ها تا حدودی امکان پذیر است.

9 آبان 1397

سلام حداقل هزینه برای پرورش فنچ چقدره که سود آور باشه

  10 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  حداقل بالای 50 جفت فنچ نگهداری کنید. در حال حاضر خرید فنچ به صورت کلی حدود جفتی 18.000 تومان است. به صرفه بودن آن به بهره وری و هزینه های شما در این رابطه دارد.

13 مهر 1397

سلام برای پرورش فنچ به صورت گله ای چه نکاتی رو باید رعایت کنم که سود عایدم بشه؟ فنچ ها تا چه دمایی از لحاظ سرمای محیط مقاوم هستن؟ ممنون از شما

  15 مهر 1397

  سلام امیر عزیز
  1. در محلی که برای نگهداری فنچ ها در نظر دارید بیشتر از حد پرنده نریزید و تراکم را بالا نبرید.
  2. به اندازه کافی دانخوری و آبخوری در اختیار پرنده ها قرار دهید.
  3. فنچ ها را به صورت جفت جفت رها کنید تا تعداد نرها و ماده ها با هم هماهنگ باشد.
  4. اگر در طول دوره نگهداری تلفات دادید ابتدا تشخیص دهید نر است یا ماده سپس جایگزین کنید.
  5. دما محیط کمتر از 19 درجه سانتیگراد و حداکثر 29 درجه سانتیگراد باشد و در تعداد بالا از تهویه استفاده کنید.

12 مهر 1397

سلام یک غذای مناسب برای فنچ لطفا بگید

  15 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  اصلی ترین غذای فنچ ها ارزن ریز می باشد. از مکمل هایی مانند سیب، هویچ و کاهو هم می توانید استفاده کنید. در زمان تخمگذاری نیز می توانید از تخم مرغ آب پز رنده شده به همراه هویچ و تخم خرفه هم استفاده شود.

11 مهر 1397

چه طوری لونه رو برای فنج ها مناسب کنم تا برن توش

  12 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  شما فقط لانه تخمگذاری درون قفس قرار دهید و کمی پنبه خام یا پارچه کاملا نخی ریز شده دورن لانه قرار دهید و به تغذیه فنچ ها رسیدگی کنید و کمی صبر و حوصله داشته باشید. پیشنهاد می کنیم مقاله لانه فنچ را نیز مطالعه فرمایید.

27 شهریور 1397

سلام من دوتا فنج وارم چه جوری بفم نر و ماده ای شونا یکی زبرا و یکی سفسد قهوای

  5 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  فنچ های نر که به بلوغ رسیده اند نوک براق و خوش رنگ تر نسبت به ماده ها دارند. پرهای روی بال آن ها زیباتر است ولی در رنگ سفید فقط از نوکشان قابل تشخیص می باشد. پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله تعیین جنسیت فنچ را مطالعه فرمایید.

19 شهریور 1397

من دوتا فنج خریدم با ۵ تخم ولی شبا به لانه می رن ولی روز ها نه

  22 شهریور 1397

  سلام دوست عزیز
  فنچ ها چون جا به جا شدن روی تخم ها نمی خوابند و تخم فنچ ها نیز خراب شده اند. تخم ها را دور بریزید و تغذیه و مکان مناسب را فراهم کنید تا مجددا جفت گیری و تخمگذاری کنند.

7 مرداد 1397

سلام خسته نباشید.
من دو جفت فنچ خریدم و در یک قفس بزرگ گذاشتم.
اما الان یک هفته هست که هنوز با هم جفت نشدند و دوتا نر پیش هم هستند و دوتا ماده پیش هم و اگر یک ماده بیاد پیش یک نر اون نر ماده رو نوک میرنه و همین بر عکس هم هست.
باید چیکار کنم؟
راهنماییم کنید لطفا

  25 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم شما فعلا کار خاصی انجام ندهید تا پرنده ها خودشان با هم جفت شوند. احتمالا هنوز تمام فنچ ها به سن بلوغ جنسی نرسیده اند.

8 خرداد 1397

باسلام اگر فنچم تخم هاش خراب بشه روش بازم میخوابه دوم اینکه چند روز میخوابه روی تخم ممنون میشم جواب بدید

  6 بهمن 1399

  سلام دوست عزیز
  از روزی که فنچ آخرین تخم را میگذارد 13 تا 14 روز دوره خوابیدن طول میکشد. اگر تا 2 روز بعد هم اتفاقی رخ نداد تخم فنچ ها را بردارید.

10 اردیبهشت 1397

سلام دوست عزیز بنده حدود دویست جفت فنج به صورت گله ای دارم تازه سری اولشون هست که تخمگذاری کردن ولی خروجی خوبی نداشتن وخیلی از جوجه چه در لانه وچه جوجه هایی که از لانه بیرون اومده بودن از بین رفتن
خواستم فنجها رو قفسی کنم ودر هر قفس دو جفت بندازم
نظر شما در مورد پرورش در قفس به این صورت چیه؟
ایا به نظر شما خروجیشون بهتر میشه؟
یا عجله نکنم و همانطور به صورت گله ای نگهداری کنم
عذرخواهی میکنم که وقتتون روگرفتم
خیلی خیلی ممنون

  19 اردیبهشت 1397

  سلام
  اگر به 4 قسمت تقسم شود بهتر است و در مراحل بعدی بهتر نیز خواهد شد. رها کردن چند عدد فنچ ماده اضافه و تغذیه خوب می تواند مشکلات را خیلی کم کند.

29 آبان 1396

با سلام
امروز جفت فنچ خریدم خواستم بدونم
1_حالا که هوا سرده ظرف برای اب تنی بزارم
2چه قسمت هایی از تخم.مرغ و چقدر به فنچ ها بدم
3علایم جفت شدن چیه
موفق باشید

  12 بهمن 1396

  سفیدی تخمه مرغ و70در صدرابخور 30درصدرابراش بزار..فنج ها خیلی دوسش دارن.