لانه فنچ مناسب برای تکثیر و پرورش باید چه ویژگی هایی داشته باشد

لانه فنچ

لانه فنچ مکانی است که فنچ ها در آن تخم گذاری کرده و جوجه ها مراحل ابتدایی زندگی و رشد اولیه را داخل آن سپری می کنند . از این رو برای تولید مثل بهینه و پرورش فنچ ها ، وجود لانه های مناسب که در اندازه ها ، اشکال و جنس های مختلفی قابل تهیه است ، ضرورت دارد . ضمنا فنچ های گورخری از توانایی خوبی برای لانه سازی برخوردارند و در صورت دسترسی به مکان مناسب و مواد لازم برای لانه سازی ، لانه خود را به زیبایی می سازند .

ویژگی های لانه فنچ مناسب تولید مثل و تکثیر  فنچ ها

1 . قابل تمیز کردن و ضدعفونی باشد . تمیز نمودن و ضدعفونی نمودن لانه های فلزی آسان تر از لانه های چوبی یا پلاستیکی است . لانه فنچ حصیری واجد این ویژگی نبوده و فقط به صورت یک بار مصرف ، برای یک دوره تولید مثلی و جوجه کشی فنچ ها قابل استفاده بوده و پس از خارج شدن جوجه ها باید حذف شده و با لانه جدید جایگزین شوند . زیرا شکاف های این نوع لانه ها برای پناه گرفتن و رشد انگل ها و باکتری ها مناسب است و ضدعفونی آن ها میسر نیست .

2 . از مواد ایمن و غیر سمی باشد . برخی از چوب ها برای فنچ ها سمی هستند و نباید مورد استفاده قرارگیرند . انواعی از لانه های سفالی ، چوبی ، فلزی و پلاستیکی نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند .

3 . به منظور امکان بازدید راحت داخل لانه فنچ ، سقف آن به صورت کشویی و یا لولایی به راحتی قابل باز شدن باشد .

4 . نصب لانه در داخل قفس یا پرنده خانه باید به نحوی باشد که از لرزش ، کج شدن و افتادن مصون باشد .

5  . درب ورودی لانه فنچ در دیواره جلویی لانه و در بالاترین ارتفاع ممکن باشد .

6 . کف آن بستر مناسبی برای تخم گذاری فنچ ها تعبیه شده باشد .

 7 . لانه فنچ می بایست دارای ابعاد مناسبی باشد تا بتواند فضای کافی برای پرورش حدود 6 جوجه در آن تا سن تقریبا 3 هفتگی را فراهم کند . به این منظور لانه های بزرگ که معمولا به طول و ارتفاع 15 و عرض 11 سانتی متر ساخته می شوند ، مناسب هستند .

8 . در بیرون و متصل به درب لانه فنچ، یک چوب نشیمن با قطر مناسب وجود داشته باشد .

با رعایت نکات فوق انتظار می رود فرایند پرورش فنچ با آرامش بیشتری میسر شود .

لانه فنچ طبیعی

محل مناسب برای نصب لانه فنچ

فنچ ها ترجیح می دهند که جعبه لانه در بالاترین مکان و در نزدیکی گوشه های فوقانی قفس یا پرنده خانه نصب شود. از نظر پرورش دهنده مکان ایده آل برای نصب لانه در ارتفاعی هم طراز با چشم است که برای دیدن و کنترل داخل لانه آسان تر است. در قفس های جفتی می توان لانه فنچ ها را در بیرون یکی از درب های جانبی قفس که در حالت کاملا باز تثبیت شده است، نصب کرد.

در این حالت در واقع لانه فنچ در بیرون قفس نصب شده و فضای داخلی قفس را اشغال نمی کند. درب لانه از طریق درب جانبی قفس در دسترس پرنده است. همچنین برای پرورش دهنده در صورت لزوم بدون وارد کردن دست به قفس، امکان بازدید لانه از طریق سقف قابل باز شدن آن، فراهم است. تعداد کمی از گونه های فنچ مانند سهره بلدرچینی علاقمند هستند که لانه شان به طور مستقیم بر روی کف قفس یا پرنده خانه باشد.

بهترین مکان نصب لانه فنچ

نصب لانه فنچ ها در دیواره پرنده خانه

مکان مناسب نصب لانه ها در دیواره پرنده خانه در ارتفاع 100 الی یا 180 سانتی متری کف پرنده خانه است. در این صورت پرنده معمولا آن را انتخاب نموده و از طرفی نگاه کردن به داخل لانه فنچ و حتی برداشتن و گذاشتن لانه ها به آسانی قابل انجام است. به منظور ایجاد یک پرنده خانه 40 جفتی بایستی مساحت 8 مترمربع را اختصاصی داد. بهترین مکان برای نصب لانه ها، دیواره عقبی پرنده خانه که مستحکم و فاقد لرزش است می باشد. به تبع آن لانه ها از لرزش مصون هستند، نصب لانه ها به دیوار آسان تر است و پرنده در انتهای قفس و مجاورت دیوار، از ناحیه پشت لانه ها احساس امنیت بیشتری می کند.

 ضمنا لانه های این پرنده ها باید در قسمت های کم نور تر  پرنده خانه نصب شود که انتهای قفس از این ویژگی نیز برخوردار است. سایر دیواره های قفس ( جانبی و جلویی ) از توری است و مزایای مذکور را ندارند. بنابراین ابعاد قفس باید طوری طراحی گردد که ا دیواره سالن پرورش به عنوان دیواره عقبی پرنده خانه بیشترین بهره برداری صورت پذیرد. به این منظور ساخت پرنده خانه ای به عرض 5/2 و طول 2/3 متر در مجاورت دیوار سالن پیشنهاد می گردد.

نصب لانه فنچ در قفس

در هر پرنده خانه چه تعداد لانه فنچ قرار دهیم؟

با توجه به ابعاد لانه های مناسب پرورش گروهی فنچ که به طول و ارتفاع 15 و عرض 11 سانتی متر است و با در نظر گرفتن فاصله تقریبا 20 سانتی متری بین لانه ها در دیواره عقبی پرنده خانه که حدود 2/3 متر طول دارد می توان در 5 ردیف و در هر ردیف 11 لانه، یعنی جمعا 55 لانه نصب کرد. معمولا فنچ ها تک همسری هستند اما برخی از فنچ های نر ممکن است با دو ماده جفت شوند. در این پرنده خانه نگهداری 50 عدد پرنده ماده و 40 عدد پرنده نر توصیه می شود.

در این صورت همه نرها جفت مناسب خود را یافته و برای تصاحب لانه مشکلی وجود نخواهد داشت و هیچ پرنده ماده ای بدون لانه نمی ماند. در صورتی که استفاده از دیواره توری قفس برای نصب لانه ها ضرورت یابد، حتما باید به روش مناسبی مکان نصب لانه فنچ کاملا ثابت و مصون از هر لرزشی شود.

جلوگیری از کثیف شدن سقف لانه فنچ ها

نکته قابل ذکر دیگر این که علیرغم وجود چوب نشیمن در پرنده خانه، بسیاری از فنچ ها علاقمند به نشستن روی سقف لانه ها هستند و در اثر دفع فضولات آن ها ، لانه و به خصوص سقف آن کاملا کثیف و آلوده می شود. به منظور اجتناب از این مشکل که باعث کثیفی لانه و بروز مشکلات بهداشتی می شود می توان تدبیری اندیشید که فنچ ها به بام لانه ها دسترسی نداشته باشند.

کثیف شدن لانه فنچ

مثلا می توان لانه ها را در داخل قفسه هایی با ابعاد متناسب با آن ها قرار داد که فضایی برای ورود پرنده به آن نباشد. یا روی ردیف لانه ها که کنار هم قرار گرفته اند یک قطعه چوب ایمن و غیر سمی به عرض حدود 20 سانتی متر و طولی که مجموع لانه ها را پوشش دهد، نصب کرد.

123 دیدگاه برای “لانه فنچ مناسب برای تکثیر و پرورش باید چه ویژگی هایی داشته باشد

  • manager گفته:

   سلام دست عزیز
   کمی تخم مرغ آبپز رنده شده همراه با هویج و کمی برگه کاهو به صورت متناوب به فنچ ها بدهید ولی زیاده روی نشود. مولتی ویتامین هم در آب پرنده ها مخلوط کنید.

 1. سبحان گفته:

  سلام من یک جفت فنچ دارم که چهار تا جوجه آوردن این یه هفته است کی لانه جدید رو بزارم تا دوباره تخم گذاری کنند؟؟؟؟؟؟؟

 2. محمد طرفی گفته:

  سلام خسته نباشید
  من دو جفت فنچ تو ی قفس متوسط دارم میخواستم بدونم میشه دوتا لونه واسه جفت گیری شون بزارم تو قفس یا اینکه چیکار کنم که بتونم جوجه گیری کنم

 3. Amir گفته:

  سلام من یک جفت فنچ خریدم امروز الان کف قفس رفتن هر کدومشون یه گوشه قفس این عادیه یا نه میشه راهنمایی کنید برا جفت کردن اینا

  • manager گفته:

   سلام امیر عزیز
   رفتار فنچ های شما کاملا عادی است و نگران نباشید. چون پرنده ها جاشون عوض شده کمی استرس دارند و کف قفس هستند.

 4. mahdy گفته:

  با سلام من یک جفت فنچ خریدم که با هم لونه هم ساخته بودن ولی پس از مدتی فنچ نر مرد و من یک فنچ نر دیگه خریدم ایا فنچ هایم با هم جفت میشوند؟

 5. amir گفته:

  سلام فنج تخم گذاشت از لونه افتاده بیرون شکسته باید چیکار کنم فکر کنم لونه زیادی پنبه داره باید ازچی استفاده کنم به جای پنبه

  • manager گفته:

   سلام امیر عزیز
   بعضی وقت ها پرنده به دلیل استرس تخم ها را از لانه بیرون میاندازد. گاهی هم به دلیل مست شدن و آماده شدن برای جفت گیری مجدد این اتفاق رخ می دهد. زمانی که فنچ تخمگذاری می کند غذاهای پرانرژی به آن ها ندهید.

 6. یوسف گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من یه جفت فنچ دارم که 7 تخم گذاشت 5 تاش جوجه شد الان نگاه میکنم لونشون خیلی کثیفیه جوجه ها هم تقریبا 15 روزه هستن من باید داخل لونشونو تمیز کنم یا دست نزنم لطفا راهنمایی کنید

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   فعلا به لانه فنچ ها دست نزنید چون ممکن است به مادر و پدر جوجه ها استرس وارد شود و از غذا دادن به جوجه ها امتناء کنند.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   فنچ ها هر زمان که می خواهند تخمگذاری کنند لانه را آماده می کنند و ماده تخمگذاری می کند و روی تخم ها می خوابد. سایر مواقع به همان شکل هست که مشاهده می کنید و فنچ ها به داخل لانه نمی روند.

 7. رامین گفته:

  سلام میخوام یه چهار پنج جفت فنچ بیارم قفسشون باید چه اندازه باشه و چه خانه هایی براشون بخرم سفالی اهنی کدومش بهتره

  • manager گفته:

   سلام دانیال عزیز
   به نکات زیر توجه کنید:
   1- فنچ ها جفت باشند
   2- لانه تخمگذاری فنچ ها را از مغازه های پرنده فروشی تهیه کنید.
   3- از نظر تغذیه به پرنده ها رسیدگی کنید.
   4- محلی که پرنده ها قرار دارند رفت و آمد کمی داشته باشد.

 8. amin گفته:

  سلام ببخشید یه ماهه ی جفت فنچ گرفتم که براشون لونه ای که تو پرنده فروشی هست گذاشتم و پنبه و نخ درونش گذاشتم ولی اصلا تخم نمیزارن
  الان سقف لونه رو در آوردم درونش نشستن ولی بعد چند ساعت دیدم پنبه رو پخش کردن بودن. چیکار کنم؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   فنچ خودش اقدام به لانه سازی می کند. شما پنبه را در کف قفس بریزید خودشان جای تخمگذاری را درست می کنند.

 9. محمد حسین گفته:

  سلام من ۴تافنچ تویه قفس دارم .فنچ بالغ بار اول تخم کف قفس گذاشت گذاشتمش تولونه بعد دیدم انداختنش بیرون بعد چندروز یه تخم دیگه گذاشتن ترسیدم بی افته بیرون تخم لانه رو گذاشتم پایین تراما دیگه نرفتن تو روتخم بخوابند
  منم لانه روباز گذاشتم جای اولش.امابازم نمیرند چیکارکنم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   شما کمی پنبه کف قفس قرار دهید و لانه فنچ ها را جا به جا نکنید تا خود پرنده اول لانه را درست کند. زمانی که لانه را درست کرد در همان جا تخمگذاری می کند.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   می توانید از قفس بزرگ استفاده کنید و فنچ ها را به صورت گله ای در آن ها رها کنید. البته با حفظ تناسب تعداد فنچ ها این کار را انجام دهید.

 10. مهدی گفته:

  سلام فنچ‌های‌من امادع تخم گذارین ولی نر چوب های ریزو جمع میکنه و در لانه‌ میزاره و اصلا داخل لانه‌نمیرن لانه هم‌سفالی هس و مخصوص فنچ

 11. حسین گفته:

  باسلام
  دو جفت فنچ دارم، یه جفت زبرا یه جفت سفید. توی یک قفس بزرگ باهم نگهداریشون میکنم. فنچ زبرا شب داخل یکی از لونه ها میرن ولی جفت سفید یا روی لونه یا میله نشستن میخوابن و داخل لونه نمیرن.
  یه شب زیر نظر گرفتم، جفت زبرا که میرن داخل یکی از لونه ها جفت سفید هم میخوان برن داخل همون ولی نر زبرا اجازه نمیده و بیرون میخوابن.
  میخواستم ببینم مشکل کجاس؟
  هر دو جفت حدود ۷..۸ ماه سن دارن.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   احتمالا هر دو جفت فنچ خواهان همان لانه هستند. پیشنهاد می کنیم شما از یکی دو تا لانه فنچ دیگر هم استفاده کنید و به داخل قفس اضافه کنید. اگر از یکی استفاده شد سپس لانه های اضافه را خارج کنید.

 12. سیدحسین مظفری گفته:

  سلام یه جفت فنج دارم الان سه هفته اس اصلان تخم نمیکنن بالغ هم هستند همش پف میکنن و نوک به بال خود میزنن ایا مریض هستند؟؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   با نشانه هایی که شما به آن اشاره کردید فنچ های شما دچار مشکل هستند. احتمال دارد جای پرنده ها سرد باشد یا از تغذیه مناسبی برخوردار نیستند.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   شما فقط به تغذیه فنچ ها رسیدگی کنید و از تخم مرغ آب پز و هویچ رنده شده، کاهو و تکه های سیب به صورت متناوب استفاده کنید.

 13. علی گفته:

  سلام من میخوام بدونم چطور فنچ های سفید تشخیص بدیم اینکه نر هستن یا ماده واینکه بالغ شدن یا هنوز به بلوغ نرسیدن؟؟ ممنونم

 14. علی گفته:

  سلام من یک جفت فنج دارم هرکاری کردم تخم نکردن اصلا تولونه نمی رن که بخوان تخم کنن چهارتالونه عوض کردم تغذیه شوکه نگو همه چی میدم ولی تخم نمی کنن.من نمی دونم جفت نشدن یااگه جفت نشدن چیکارکنم جفت بشن؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد می کنیم خیلی در کار پرنده ها دخالت نکنید. یکی از عوامل عدم تخمگذاری همان تعویض لانه فنچ ها است. این کار باعث وارد شدن استرس به آن ها شده است.

 15. محمدحسین گفته:

  سلام من یک جفت فنج دارم داخل لانه شان هم پنبه گذاشتم اما نمیدوم
  چرا نمیرن توش بخوابن تازه هم بالغ شدن .الان یک هفته هست خریدم چرا تخم گذاری نمیکنند؟ تغذیه کاملی هم دارن .انگار میترسن به داخل لانه شان بروند لطفا راهنمایی کنید ممنون

 16. سینا گفته:

  سلام‌.من یه جفت فنج دارم پنج دوره تخم گذاشته ولی موفق نشده .از وقتی هم که پاییز اومده ماده ام پف کرده و دیگه هردوهفته یه بار یک عدد تخم میذاره ولی روش نمیخوابه
  تغذیه هم کامله .خواهش میکنم بگید مشکل ازچیه؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   این که 5 بار تخمگذاری داشته ولی جوجه ای تولید نشده نشان دهنده این است که یا خود پرنده ها یا تغذیه آن ها مشکل دارد. با توجه به توضیحات شما از ظاهر پرنده احتمالا مشکل از تغذیه و مکان قرارگیری است. امکان دارد مکانی که فنچ ها را قرار داده اید سرد است.

 17. علیرضا گفته:

  سلام خسته نباشید فنچ مادم ده تا تخم کرده بعد نزدیک هشت تاش جوجه شدن تولونه جا واس نفس کشیدنم نبود من لونشونو عوض کردم ویکی بزرگترشو گرفتم ولی الان هیچ کدوم به جوجه ها توجه نمیکنن چیکارکنم توروخدا زودتر جوابمو بدید ممنون

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   شما با تعویض لانه فنچ ها به پدر و مادر جوجه ها استرس وارد کرده اید و باعث این اتفاق شده اید. پیشنهاد می کنیم از داروخانه های طیور یا بعضی از لوازم پرنده فروشی ها غذای آماده یا اصطلاحا سرلاک بگیرید و با سرنگ به صورت دستی جوجه ها را تغذیه کنید تا زمانی که خودشان به دان خوردن بیافتد.

 18. جواد گفته:

  من دو جفت فنچ دارم یک جفتشون تخم گذاشته بود من تخم هارا برداشتم و گذاشتم تو لونه اون یکی جفت چون که اون جفتی که تخم گذاشته بود روی تخم ها نمی خوابید حالا طوری نیست

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اشکالی ندارد و تخم فنچ ها اگر زیر هر فنچی قرار بگیرد و قابلیت جوجه درآوری داشته باشد تبدیل به جوجه خواهند شد.

 19. محمدرضا گفته:

  سلام
  یه جفت فنچ دارم باهم جفت شدن لانه سازی هم کردن ولی تخم نمیزارن،تغذیه ی کاملی هم دارن چیکارکنم ،ماده روبایدعوض کنم؟!

 20. حمید گفته:

  سلام من یک جفت فنچ دارم اصلا داخل لونه نمیرن و کلا پنبه داخل لونه نمیذارن امروز رفتم بهشون سر بزنم دیدم که تخم گذاشتن ولی بیرون از قفس افتاده چه کار باید بکنم.

  • manager گفته:

   سلام حمید عزیز
   فنچ ها در مرحله اول تخمگذاری کم تجربه هستند و ممکن است در مرحله اول و دوم تخمگذاری، تخم ها را خراب کنند. در زمان تخمگذاری دان خیلی مقوی به پرنده ندهید و تخم فنچ بیرون افتاده را 4 تا 5 روز نگهدارید اگر در این مدت تخمگذاری مشخصی کرد تخم فنچ قبلی را نیز به آن اضافه کنید. در غیر این صورت صبر کنید تا پرنده مرحله بعدی تخمگذاری را شروع کند.

  • manager گفته:

   سلام متین عزیز
   احتمالا چوب هایی که برای ساختن استفاده می کنند و مکانی که لانه را می سازند با شرایط موجود در طبیعت یکسان نیست. پیشنهاد می کنیم از لانه فنچ های آماده استفاده کنید.

 21. متین گفته:

  سلام
  من یه جفت فنج دارم و در قفس شاخه درخت گذاشتم وکمی چوب جارو ریختم وفنج هاهم لانه می‌سازند ولی بعد از یک روز لانه خراب میشود وحتی داخل لانه حاظری هم نمی‌روند لطفاً کمک کنید چون پرنده ها آماده تخم گذاری هستن ولی لانه ندارند حتی پنبه هم در قفس گذاشتم
  اگر شاخه ها را بردارم که داخل لانه حاظری بروند فنج ها قهر نمیکنند

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   شاخه درخت مشکلی ندارد در قفس قنچ ها باشد ولی از لانه های آماده استفاده کنید و شاخه های ریز و چوب جاروها را جمع کنید و از پارچه نخی خرد شده خیلی ریز استفاده کنید تا فنچ ها لانه سازی کنند.

 22. amir گفته:

  با سلام
  ۲ تا فنچ دارم
  تو لونشون فضله کردن، کپک زده فضله
  این لونه چوبیه

  لونه باید تمیز بشه؟
  عوض بشه؟
  یا مشکلی نیست؟

  ممنون

 23. عیوض گفته:

  سلام.
  من یه جفت فنچ دارم.سوالم اینه ک اونارو میشه توی این فصل توی اتاقم نگه دارم؟توی اتاق تخمگذاری میکنن؟یا اینکه بیرون توی سرما بهتره؟

 24. aligolali137 گفته:

  سلام فنچ های من دو تا جوجه داشتن که اونا رو خیلی نگاه کردم که فنچ ها هر دو جوجه رو بیرون انداختن و جوجه ها مردن و الان فنچ ها دیگه داخل لانه نمی رن در حالی که دو تا تخم هم دارن باید چیکار کنم ? ممنون

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   احتمال زیاد به پرنده ها استرس وارد شده است. برای دو تخم فنچ مانده نیز دیگر نمی شود کاری انجام داد. تخم فنچ ها را خارج کنید و محیط آرام همراه با تغذیه مناسب برای پرنده ها در نظر بگیرید تا مجددا تخمگذاری کنند.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر فنچ ها سرحال هستند و پرهای خود را پف نمی کنند و سر خود را زیر بال نمی برند و خوب آب و دان می خورند نباید مشکلی باشد.

 25. محمد صادق گفته:

  با سلام من یک جفت فنچ داشتم که بعزد از تخم گزاری 1جوجه آوردند اما بعد از حدود 1-2 ماه جوجه مریض شد و مرد من چه باید بکنم تا دوباره تخم بگزارند؟ آیا نشانه ای به جز درست کردن خانه دارد؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   فنچ پرنده ای است که اگر شرایط تغذیه و جای مناسبی داشته باشد 5 تا 6 تخم میگذارد و بلافاصله پس از دان دادن به جوجه ها سری بعدی را شروع می کند. مشکل پیش اومده برای شما مربوط به لانه سازی فنچ ها نیست. شما از نظر جا و تغذیه دقت کنید. احتمالا پرنده ها ضعیف هستند.

 26. حمزه گفته:

  سلام
  ضمن عرض خسته نباشید و تشکر از مطالب مفیدتون
  سوال ، ایا میشه چند نوع فنچ رو با هم در یک پاسیو یا فضای باز اتاق یا قفس بزرگ باهم نگهداری کرد ؟
  مثلا فنچ گلدین با فنچ ستاره ای با فنچ زبرا و بنگالی رو
  چون من از هر کدوم این فنچها 2 جفت دارم و رسیدگی به اونها در قفسهای مجزا کمی برام سخته
  اگر جواب مثبت هست لطفا مزایا و معایب رو هم بفرمایید
  ممنون

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   معمولا چون از یک خانواده هستند احتمال جفت خوردن با یکدیگر هم وجود دارد. مخصوصا پرنده هایی که از نظر جثه و خلق و خوی شبیه به هم هستند و زمانی که نژادها قاطی باشند از ارزش مالی آن ها کم می شود. بهتر است جدا باشند. پیشنهاد می کنیم مقاله پرورش و تکثیر فنچ را نیز مطالعه کنید.

 27. Saeid.afr گفته:

  خسته نباشید. الان ۴ روزه که ناخن فنچ جاوای من کنده شده انگار و جاش سیاه شده و معمولا رو یه پاش وای میسه. میشه راهنماییم کنید که باید چیکار کنم؟ ایا ناخنش رشد میکنه؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر جایی که ناخن فنچ شما افتاده است خشک شده و خون نمی آید نیازی نیست کاری کنید. اگر خون می آید از پودر آموکسی سیلین استفاده کنید و چند بار در روز روی زخم بریزید.

 28. محمود طغیانی گفته:

  سلام من یک جفت فنچ خریدم میخواستم بدونم پنبه رو باید داخل خونش بزارم یا داخل یه ظرف بریزم بزارم کف قفس خودش پنبه رو ببره داخل لونه بسازه

  • manager گفته:

   سلام محمود عزیز
   فرقی نمی کند. چون اگر پنبه را داخل لانه فنچ ها هم قرار دهید آن ها را خارج و دوباره خودشان می سازنند.

 29. Hamed گفته:

  سلام من یک جفت فنچ سفید دارم حدود 22روزه که خریدم لونه شان هم از بازار خریدم توش پنبه هم ریختم ولی شبها فقط یکی میره لونه اون یکی میمونه بیرون ایا اینها جفت هستند???

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   احتمالا سن فنچ ها کم است و به بلوغ جنسی نرسیده اند. در رنگ سفید بعد از مدتی رنگ نوک فنچ نر پر رنگ تر و قشنگ تر می شود. اگر مشاهده کردید پنبه ها را بیرون میریزند یعنی آماده جفت شدن و تخمگذاری هستند. کاری انجام ندهید تا فنچ ها مجددا لانه سازی کنند.

 30. عباس گفته:

  سلام من یک جفت فنچ بالغ دارم که جفت خوردن و لونه با پنبه هم گذاشاتم ولی اصلان سمت لونه نمیرن و روی جا دونی تخم گذاشتن باید چی کار کنم.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   در حال حاضر محلی را که تخم های فنچ قرار گرفته است جا به جا نکنید زیرا با جا به جایی پرنده دیگر روی تخم ها نمی خوابد. پیشنهاد می کنیم یک عدد جا دونی دیگر تهیه کنید.

 31. Saeid.af گفته:

  ممنونم از پاسخگویی و کمکتون.الان که تاریخ یکم مهرماه هست دقیقا ده روزی میشه که جفتگیری کردن.کف لونشون پنبه گذاشتم امروز و امیدوارم همونطور که گفتید تخم بزارن به زودی.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر شرایط نگهداری خوب باشد تخمگذاری می کنند. امکان دارد سن فنچ هایی که خریداری کرده اید نیز کم باشد و هنوز به سن تخمگذاری نرسیده باشند. بهتر است حدود 20 روز دیگر صبر کنید و شرایط را از نظر تغذیه و نور و لانه تخمگذاری فراهم کنید.

 32. محمد گفته:

  من یک جفت فنچ دارم جفت شد ولی نره لانه نمی سازه ماده دیدم چند بار شاخه های که برا لانه سازی شان آوردم بردارشته و میبره روی سقف ولش میکنه وبعد دوباره شاخه داخل کف می افته ولی نره هیچ کاری نمی کنه چیکار کنم که شاخه های که برای لانه سازی شان آوردم ببرند در لانه لطفت کمکم کنید

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   شما باید لانه مخصوص فنچ داشته باشید و کمی پنبه خام و یا پارچه های نخی خورد شده (نسبتا ریز شده) قرار دهید تا پرنده ها پس از جفت شدن شروع به بردن آن ها به داخل لانه ها کنند.

  • مهدی گفته:

   سلام من دو جفت فنچ ۳یا۴ماهه دارم ولی همشونم بالغن من اونارو توی انباریمون ول کردم و اون جارو گل. خونه کردم ولی هنوز تخم نذاشتن من تازه یه هفتس تو انباری گذاشتم میشه جوابمو بدید ممنون میشم

 33. سعید گفته:

  سلام.من یه قفس بزرگ با ارتفاع دو متر و عرض یک متر دارم.یه هفتس یه جفت فنچ خریدم و به محض رسیدن شروع کردن چوب بردن داخل لانه و لانشون تمام استاندارد هارو داره چندبارم تو این روزا جفتگیریشونو دیدم.آیا تو همین روزا تخم میزارن یا ممکنه طول بکشه؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بله. حتما تخم گذاری می کنند. اگر بقیه شرایط مانند تغذیه مناسب و قدرت باروری پرنده نر و ماده و… هم خوب باشند تولید جوجه هم خواهند کرد.

   • Saeid.af گفته:

    سلام.ببخشید من یه جفت فنچ معمولی داشتم تو قفسم که تا خریدمشون لونه کردن و تخم گذاشتن.قفسم از نظر ابعاد فوق العاده خوبه و واسه چیزی حدود ۵۰ جفت پرنده جا داره.غذای پرنده هامم ارزن و کتان و هویج و تخم مرغ اب پز و… میدم مداوم.الان ده روزی میشه که یه جفت فنچ نرگسی انداختم تو قفس که چندباری هم جفت گیری کردن و یکی از لونه های مرغ عشقارو هم انتخاب کردن و هی میرن توش ولی شبا توش نمیخوابن.یکی دو دونه هم چوب بردن توش.بنظرتون ممکن هست مشکلی داشته باشه لونشون و تخم نزارن؟

    • manager گفته:

     سلام دوست عزیز
     تا زمانی که فنچ ها تخم گذاری نکنند در لانه نمی خوابند و فنچ های شما چون جفت گیری کرده اند به زودی تخم گذاری خواهند کرد. کمی پنبه خام یا پارچه نخی خیلی ریز شده در قفس قرار دهید تا لانه سازی را انجام دهند.

 34. مهدی گفته:

  سلام فنچ های من ۵تخم دارند ولی تا از کنار فنچ هام ردمیشم از لونه بیرون میان می خواستم ببینم تخم ها در میان یا نه

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   روی تخم خوابیدن و بلند شدن از تخم را خود فنچ ها تعیین میکنند. ولی معمولا دفعه اول کم تجربه هستند و در مجموع نباید به پرنده ای که تخم کرده استرس وارد کرد. تا جای امکان از نزدیک شدن به لانه فنچ ها به غیر از موارد ضروری پرهیز کنید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   شما میتوانید از پنبه خام و پارچه نخی ریز ریز شده برای کف لانه فنچ ها استفاده کنید و بهتر است که این مواد را در قفس قرار دهید و خود فنچ ها به اندازه کافی در لانه خود قرار بدهند.
   درمورد تخمگذاری فنچ ها نیز اگر شرایط جوجه کشی فنچ ها به طور کامل برقرار باشد فنچ ها مرتب پس از هر دوره شروع به تخمگذاری میکنند. اگر اطلاعات کافی درباره ی جوجه کشی فنچ ها ندارید پیشنهاد میکنیم مقاله نکات مهم جوجه کشی فنچ را مطالعه بفرمایید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   قنچ نر و ماده به دلیل مستی زیاد جوجه ها را از لانه بیرون می اندازند که این اتفاق به دلیل خوردن گرمی بیش از حد اندازه فنچ ها می باشد. بهتر است کمی کاهو به فنچ ها داده شود.

 35. Mahdi گفته:

  سلام
  من تقریبا ماه سوم پاییز بود 1 جفت فنچ خریدم و الان که 3 ماه و خرده ای می گذره هفته ی پیش 1 تخم گذاشتن و از اول همین هفته تاحالا 6 تای دیگه رو روزی 1 بار تخم گذاشتن و فک کنم بازم بزارن
  منظورم از این حرفها این بود که کسایی که میرن پرنده میخرن عجله نکنن

 36. bahman گفته:

  سلام ببخشید دوباره سوال میکنم . فنچ هام شبها باهم ودر کنار هم میخوابن
  به نظرتون اون لونه رو که خودم تهیه کردم تغریبن شکل کوزه هستش بردارم ولونه ی پلاستیکی مخصوص فنچ هارو بزارم چون یکم بزرگه برا اون میپرسم

 37. bahman گفته:

  سلام .
  من یک جفت فنچ خریدم یک ماه پیش براشون یک لانه سفالی درس کردم گذاشتم ودر اختیارشون چیزهای,نرم گذاشتم تا ببرن لونشون وهمین کار رو میکنن فنچ نر به شدت در حال لونه سازیه فنچ ماده هم کمکش میکنه .به تغذیشون خیلی,خیلی,خوب میرسم .
  مثلا .کف دریا .تخم مرغ آبپز رنده شده .هویج .کاهو …..
  ولی تا الان تخمی نذاشتن.ومطمعن هستم که جفت شدن ..
  ود یک جای ثابت گذاشتم هواشم خوبه
  لطفا کمکم کنین

 38. مهرشاد گفته:

  بعد میگم لونه من به شکل پیاله هست که سرش بازه به نظرتون مناسبه لونه هوا یا نور له تخم فنچ اسیب نمیرسونه ؟
  جوابمو بدید ممنون میشم کسی راهنمایی داشت به شمارم پیامک بزنه فقط پیامک
  09192834308

 39. مهرشاد گفته:

  سلام.خسته نباشید،من سه روز پیش ی جفت فنچ خریدم ولی همش کف قفس هستن و اصلا بالا نمبان و داخل لونه برن مسکل چیه ممنون؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *