ویژگی های لانه فنچ

دسته : سایر پرندگان

لانه فنچ مکانی است که فنچ ها در آن تخم گذاری کرده و جوجه ها مراحل ابتدایی زندگی و رشد اولیه را داخل آن سپری می کنند. از این رو برای تولید مثل بهینه و پرورش فنچ ها، وجود لانه های مناسب که در اندازه ها، اشکال و جنس های مختلفی قابل تهیه است، ضرورت دارد. فنچ های گورخری از توانایی خوبی برای لانه سازی برخوردارند و در صورت دسترسی به مکان مناسب و مواد لازم برای لانه سازی، لانه خود را به زیبایی می سازند.

8 ویژگی مهم لانه فنچ

1. قابل تمیز کردن و ضدعفونی باشد. تمیز کردن و ضدعفونی نمودن لانه های فلزی آسان تر از لانه های چوبی یا پلاستیکی است. لانه فنچ حصیری واجد این ویژگی نبوده و فقط به صورت یک بار مصرف، برای یک دوره تولید مثلی و جوجه کشی فنچ ها قابل استفاده بوده و پس از خارج شدن جوجه ها باید حذف شده و با لانه جدید جایگزین شوند. زیرا شکاف های این نوع لانه ها برای پناه گرفتن و رشد انگل ها و باکتری ها مناسب است و ضدعفونی آن ها میسر نیست.

2. از مواد ایمن و غیر سمی باشد. برخی از چوب ها برای فنچ ها سمی هستند و نباید مورد استفاده قرار بگیرند. انواعی از لانه های سفالی، چوبی، فلزی و پلاستیکی می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

3. به منظور امکان بازدید راحت داخل لانه فنچ، سقف آن به صورت کشویی و یا لولایی به راحتی قابل باز شدن باشد.

4. نصب لانه در داخل قفس یا پرنده خانه باید به نحوی باشد که از لرزش، کج شدن و افتادن در امان باشد.

5. درب ورودی لانه فنچ در دیواره جلویی لانه و در بالاترین ارتفاع ممکن باشد.

6. کف آن بستر مناسبی برای تخم گذاری فنچ ها تعبیه شده باشد.

7. لانه فنچ می بایست دارای ابعاد مناسبی باشد تا بتواند فضای کافی برای پرورش حدود 6 جوجه در آن تا سن تقریبا 3 هفتگی را فراهم کند. به این منظور لانه های بزرگ که معمولا به طول و ارتفاع 15 و عرض 11 سانتی متر ساخته می شوند، مناسب هستند.

8. در بیرون و متصل به درب لانه فنچ، یک چوب نشیمن با قطر مناسب وجود داشته باشد.

با رعایت نکات فوق انتظار می رود فرایند پرورش فنچ با آرامش بیشتری میسر شود .

لانه فنچ طبیعی

محل مناسب برای نصب لانه فنچ

فنچ ها ترجیح می دهند که جعبه لانه در بالاترین مکان و در نزدیکی گوشه های فوقانی قفس یا پرنده خانه نصب شود. از نظر پرورش دهنده مکان ایده آل برای نصب لانه در ارتفاعی هم طراز با چشم است که برای دیدن و کنترل داخل لانه آسان تر است. در قفس های جفتی می توان لانه فنچ ها را در بیرون یکی از درب های جانبی قفس که در حالت کاملا باز تثبیت شده است، نصب کرد.

در این حالت در واقع لانه فنچ در بیرون قفس نصب شده و فضای داخلی قفس را اشغال نمی کند. درب لانه از طریق درب جانبی قفس در دسترس پرنده است. همچنین برای پرورش دهنده در صورت لزوم بدون وارد کردن دست به قفس، امکان بازدید لانه از طریق سقف قابل باز شدن آن، فراهم است. تعداد کمی از گونه های فنچ مانند سهره بلدرچینی علاقمند هستند که لانه شان به طور مستقیم بر روی کف قفس یا پرنده خانه باشد.

بهترین مکان نصب لانه فنچ

نصب لانه فنچ ها در دیواره پرنده خانه

مکان مناسب نصب لانه ها در دیواره پرنده خانه در ارتفاع 100 الی یا 180 سانتی متری کف پرنده خانه است. در این صورت پرنده معمولا آن را انتخاب نموده و از طرفی نگاه کردن به داخل لانه فنچ و حتی برداشتن و گذاشتن لانه ها به آسانی قابل انجام است. به منظور ایجاد یک پرنده خانه 40 جفتی بایستی مساحت 8 مترمربع را اختصاصی داد. بهترین مکان برای نصب لانه ها، دیواره عقبی پرنده خانه که مستحکم و فاقد لرزش است می باشد. به تبع آن لانه ها از لرزش مصون هستند، نصب لانه ها به دیوار آسان تر است و پرنده در انتهای قفس و مجاورت دیوار، از ناحیه پشت لانه ها احساس امنیت بیشتری می کند.

 ضمنا لانه های این پرنده ها باید در قسمت های کم نور تر  پرنده خانه نصب شود که انتهای قفس از این ویژگی نیز برخوردار است. سایر دیواره های قفس ( جانبی و جلویی ) از توری است و مزایای مذکور را ندارند. بنابراین ابعاد قفس باید طوری طراحی گردد که ا دیواره سالن پرورش به عنوان دیواره عقبی پرنده خانه بیشترین بهره برداری صورت پذیرد. به این منظور ساخت پرنده خانه ای به عرض 5/2 و طول 2/3 متر در مجاورت دیوار سالن پیشنهاد می گردد.

نصب لانه فنچ در قفس

در هر پرنده خانه چه تعداد لانه فنچ قرار دهیم؟

با توجه به ابعاد لانه های مناسب پرورش گروهی فنچ که به طول و ارتفاع 15 و عرض 11 سانتی متر است و با در نظر گرفتن فاصله تقریبا 20 سانتی متری بین لانه ها در دیواره عقبی پرنده خانه که حدود 2/3 متر طول دارد می توان در 5 ردیف و در هر ردیف 11 لانه، یعنی جمعا 55 لانه نصب کرد. معمولا فنچ ها تک همسری هستند اما برخی از فنچ های نر ممکن است با دو ماده جفت شوند. در این پرنده خانه نگهداری 50 عدد پرنده ماده و 40 عدد پرنده نر توصیه می شود.

در این صورت همه نرها جفت مناسب خود را یافته و برای تصاحب لانه مشکلی وجود نخواهد داشت و هیچ پرنده ماده ای بدون لانه نمی ماند. در صورتی که استفاده از دیواره توری قفس برای نصب لانه ها ضرورت یابد، حتما باید به روش مناسبی مکان نصب لانه فنچ کاملا ثابت و مصون از هر لرزشی شود.

جلوگیری از کثیف شدن سقف لانه فنچ ها

نکته قابل ذکر دیگر این که علیرغم وجود چوب نشیمن در پرنده خانه، بسیاری از فنچ ها علاقمند به نشستن روی سقف لانه ها هستند و در اثر دفع فضولات آن ها ، لانه و به خصوص سقف آن کاملا کثیف و آلوده می شود. به منظور اجتناب از این مشکل که باعث کثیفی لانه و بروز مشکلات بهداشتی می شود می توان تدبیری اندیشید که فنچ ها به بام لانه ها دسترسی نداشته باشند.

کثیف شدن لانه فنچ

مثلا می توان لانه ها را در داخل قفسه هایی با ابعاد متناسب با آن ها قرار داد که فضایی برای ورود پرنده به آن نباشد. یا روی ردیف لانه ها که کنار هم قرار گرفته اند یک قطعه چوب ایمن و غیر سمی به عرض حدود 20 سانتی متر و طولی که مجموع لانه ها را پوشش دهد، نصب کرد.

آموزش ساخت لانه فنچ

لانه یکی از مهم ترین ارکان در پرورش فنچ است. بدون ساخت لانه فنچ امکان پرورش و جوجه کشی از این پرنده وجود ندارد. بنابراین اولین اصل که باید در پرروش فنچ به آن اهمیت داده شود، ساخت لانه است.

برخی از پرنده فروشی ها لانه هایی مناسب برای این پرنده دارند. این لانه ها از استانداردهای صحیحی برخوردار است. از این رو دیگر نیازی به ساخت لانه نخواهید داشت. اما برخی از افراد به ساخت لانه برای پرندگان خود علاقه دارند.

از این رو توصیه می کنیم با ما در ادامه این مقاله همراه باشید. قصد داریم شما را با نحوه ساخت لانه ای مناسب برای فنچ ها آشنا کنیم. همچنین نکاتی را در این مقاله بیان می کنیم که برای ساخت لانه بسیار ضرورت دارد.

ایده ای برای ساخت لانه فنچ

در صورتی که قصد ساخت لانه ای برای پرنده های خود را دارید، ابتدا باید جنس لانه را تعیین کنید. معمولا جعبه های چوبی برای ساخت لانه گزینه بسیار مناسبی هستند. کار با چوب نه تنها برای شما آسان خواهد بود، بلکه جزئی از طبیعت به حساب می آید و پرنده ها را بیشتر جذب خود خواهد کرد.

به این منظور جعبه ای با عرض و طول 5 اینچ و ارتفاع 7 اینچ بسازید. همچنین باید در طراحی این جعبه ورودی برای پرنده ها در نظر بگیرید. در ساخت این جعبه نکات زیر را نیز به خاطر بسپارید.

 • قطر ورودی لانه باید بین 1 الی اینچ باشد؛
 • بهتر است که چوبی به عنوان نشیمن در مقابل ورودی لانه تعبیه کنید. این چوب به ورود آسان پرنده ها کمک می کند؛
 • قسمت فوقانی لانه به منظور نظافت راحت داخل لانه و سرکشی به مادر و جوجه هایش باید متحرک باشد؛

در مرکز داخل لانه باید برآمدگی به سمت بیرون ایجاد شود که فنچ مادر به راحتی مکانی مناسب برای قرار دادن تخم ها پیدا کند.

ایده ای برای ساخت لانه فنچ

ابعاد لانه فنچ

فنچ ها در هر دوره تخم گذاری بین یک الی 10 تخم نطفه دار می گذارند. درست است که تمام این تخم ها به جوجه تبدیل نمی شوند، اما باید شرایط لازم را برای آن ها فراهم کرد. به همین دلیل است که اندازه ها در ساخت لانه فنچ بسیار اهمیت دارد.

اندازه ها باید به گونه ای باشد که حداقل فضای لازم برای نگهداری 6 عدد جوجه فنچ به مدت 3 هفته را فراهم کند. این فضا برای پرورش جوجه ها مناسب است.

ابعاد لانه فنچ

ساخت لانه فنچ با توجه به نکاتی که در این متن گفته شد، بسیار آسان خواهد بود. تنها باید نکاتی که در این متن گفته شد را به خاطر بسپارید تا لانه ای کاملا راحت برای فنچ های خود بسازید.

سوالات متداول

لانه فنچ باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

1. قابل تمیز کردن و ضدعفونی باشد.

2. از مواد ایمن و غیر سمی باشد.

3. سقف آن به صورت کشویی و یا لولایی به راحتی قابل باز شدن باشد.

4. از لرزش، کج شدن و افتادن در امان باشد.

5. کف آن بستر مناسبی برای تخم گذاری فنچ ها تعبیه شده باشد.

سایر ویژگی ها به همراه توضیحات کامل در مقاله درج شده است.

از نظر پرورش دهنده مکان ایده آل برای نصب لانه در ارتفاعی هم طراز با چشم است که برای دیدن و کنترل داخل لانه آسان تر است.

میتوانید روی ردیف لانه ها که کنار هم قرار گرفته اند یک قطعه چوب ایمن و غیر سمی به عرض حدود 20 سانتی متر و طولی که مجموع لانه ها را پوشش دهد، نصب کرد

معمولا جعبه های چوبی برای ساخت لانه گزینه بسیار مناسبی هستند. کار با چوب نه تنها برای شما آسان خواهد بود، بلکه جزئی از طبیعت به حساب می آید و پرنده ها را بیشتر جذب خود خواهد کرد.

اندازه ها باید به گونه ای باشد که حداقل فضای لازم برای نگهداری 6 عدد جوجه فنچ به مدت 3 هفته را فراهم کند. لانه های بزرگ که معمولا به طول و ارتفاع 15 و عرض 11 سانتی متر ساخته می شوند، مناسب هستند.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

25 فروردین 1400

سلام جفت گیری فنچ چند ثانیه طول می کشه
و اینکه اگر در محیط خلوت که هیچ کسی وجود نداشته باشد قرار دهیم احساس تنهایی می کند یا اشکالی ندارد و همین طور برای عوض کردن آب و غذا و تمیز کردن باید با چهارپایه یا صندلی بالا برم و تمیز کنم و فنچ ها شلوغ می کنند اشکالی ندارد

  26 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  فنچ ها مثل گنجشک جفت گیری می کنند. اگر مشکل آب و غذا نداشته باشند به حضور شما به صورت دائمی نیاز نیست. آب و غذا در اختیار فنچ ها قرار دادن را با حوصله انجام بدهید تا استرس به پرنده ها وارد نشود.

9 فروردین 1400

سلام چرا ابعاد را برای ساخت لانه به اینچ گفتید؟
خیلی از افراد اینچ رو بلد نیستن، شما باید ابعاد رو به سانتی متر بفرمایید.
ممنون از مطالب زیباتون

  14 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  در تولید محتوای این مقاله برای این که گفته ها علمی باشند از منابع خارجی استفاده شده است. از پیشنهاد شما متشکریم، به زودی ابعاد به سانتی متر جایگزین خواهد شد. البته از ابزارهای ساده برای تبدیل اینچ به سانتی متر که در گوگل به راحتی قابل دسترس است هم می توانید استفاده کنید.

15 اسفند 1399

سلام. آیا باید لانه فنجها رو تمیز کرد؟ یعنی مثلا اول بهار کل لانه رو خالی کدد و باز براشون مواد اولیه محیا کرد؟ یا توی همونی که بودن میمونن؟

  23 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  بله قبل از تخمگذاری فنچ ها می توانید لانه را ضدعفونی کنید.

10 تیر 1399

سلام من یک جفت فنچ دارم ودائمن نر به لانه میرود و میخوابد
میخواستم ببینم چرا ماده به لانه نمیرود

  19 تیر 1399

  سلام مهدی عزیز
  احتمالا فنچ ماده هنوز به بلوغ جنسی نرسیده است؛ کمی صبر کنید. به تغذیه پرنده ها توجه داشته باشید و هر زمان که فنچ ها شروع به لانه سازی کردند یعنی آماده جفت گیری هستند.

4 تیر 1399

سلام من یک قفس متوسط دارم در داخلش یه لونه پلاستیکی دارم و یک جفت فنچ هم دارم آیا این لونه جای مناسبی هست برای تخم گزاری فنچ.

  25 مرداد 1399

  سلام پوریا عزیز
  کمی پنبه خام یا پارچه های خیلی خرد شده استفاده کنید و کف قفس فنچ ها بریزید تا به داخل لانه انتقال دهند و لانه را خودشان درست کنند.

31 خرداد 1399

سلام . من دو جفت فنچ در دو قفس مجزا دارم . هر دو جفت بالغ هستن چون تا حالا سه یا چهار تخم گذاشته اند . البته نه در لانه ؛ یا کف قفس تخم گذاشته اند و شکسته یا در ظرف غذایشان. تغذیه آنها کامل است . حدس زدم که لانه را پیدا نکردند . یک بار هم هر کدوم از فنچ ها رو گرفتم و در لانه انداختم و برای اینکه بیرون نیان چند ثانیه دستم رو جلوی درب لانه نگه داشتم.اما باز هم وضعیتشون تغییری نکرد . میشه راهنمایی کنید. آخه خیلی نگرانشون هستم.

  26 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  شما لانه مخصوص تخمگذاری فنچ ها را درون قفس نصب کنید و کمی پارچه نخی خیلی ریز شده کف قفس بریزید تا خودشان درون لانه را درست کنند. بعد داخل همان لانه تخمگذاری خواهند کرد.

30 خرداد 1399

سلام وقت بخیر بنده دو تا فنچ ک کاکلی مانند بودن گرفتم همراه تخم و جوجه ک راهت نزدیک بیستا میشدن ۱۲تا جوجه باز شده بودن الان ک پنجتاشون بزرگن میرفتن رو بقیه میمردن من باید چی کار کنم ک اینقد طلفات نده

  1 آبان 1399

  سلام دوست عزیز
  اگر این تعداد هستند باید جای بیشتری برای فنچ ها در نظر بگیرید.

16 دی 1398

با سلام من یک جفت فنچ زبرا گرفتم و قفسشون رو گذاشتم رو بالکن و دور بالکن رو پلاستیک کشیدم الان 4 تا تخم گذاشتن تو لونشون خورده چوب ریختم دمای بالکن سرده شبها ولی روزها حدود 16 درجه هست آیا تخمها جوجه مییشه؟ و آیا الان میشه تو کف لونه ها پنبه بریزم؟ با توجه به تخم گذاریشون؟

  28 اسفند 1398

  سلام فرزاد عزیز
  اگر در روز دما 16 درجه باشد پس در شب دمای حدود 3 تا 4 درجه دارید که خیلی کم هست. ولی به هر حال صبر کنید تا زمان هچ شدن تخم فنچ ها برسد. اگر براتون امکان دارد دمای فضای مورد نظر را بالا ببرید. برای دفعه بعد جوجه کشی از پنبه استفاده کنید.

16 دی 1398

سلام.وقتتون بخیر باشه.پیشاپیش از وقت و پاسخگویی تون ممنونم.
چند ماهی هست که یه جفت فنچ داریم ، ارزن و تخم مرغ و گاهی سیب و کاهو و هفته ای یکبار مولتی ویتامین و کف دریا تغذیه شون هست و نیمی از قسمتی از قفس رو که رو به ما هست رو با کاغذ کادو پوشوندم تا زمانی که ما توی هال میریم میایم کاری انجام میدهیم نترسن و اینور اونور قفس نپرن ، از نظر آفتاب هم پشت پنجره هستن ، گرمای خونه هم خوبه .خودشون لونشون رو بیرون از لونه اصلی توی ظرف سبزی و میوه شون ساختن که منم کاری نکردم گفتم هر جا راحت هستن همونجا باشن.قفس کاملا جای ثابتی داره اصلا تکون نمیخوره.
چند روز پیش فنچ ماده یه تخم گذاشت ، توی این چند روز روش خوابید ، دیروز که اومدم براشون آب بزارم چشمم افتاد کف قفس دیدم تخم افتاده کف قفس.
این بار دومه که تخم میزاره بعد میبینم افتاده کف قفس.چیزی رو دست نزدم،میخواستم بدونم مشکل از چیه ؟
و سوال بعدی م این هست که میفرمایید استرس وارد نشه ، تعویض روزنامه هر زمان که لازم بود ، گذاشتن آب ، برداشتن جای ارزن و پُر کردنش و دوباره گذاشتن اینا جزو استرس حساب میشه ؟

  28 اسفند 1398

  سلام کاربر عزیز
  1- لازم نیست با کاغذ کادو روبروی خودتان را بپوشانید. چون با این کار بیشتر به پرنده استرس وارد میشود.
  2- در زمانیکه پرنده تخم گذاری میکند نباید غذاهای پر انرژی و گرم مزاج به پرنده بدهید، چون دوباره پرنده مستی میکند و برای جفتگیری مجدد اقدام میکند و تخم را بیرون میاندازند. در زمان تخمگذاری فنچ ها از کاهو استفاده کنید و تخم مرغ را قطع کنید.
  3- زمانیکه دائم و به صورت چند روز در هفته این کارها انجام میشود پرنده نسبتا عادت میکند و مشکلی ندارد.

13 دی 1398

سلام من چند روز پیش یه دونه تخم داخل شکم فنچ گیر کرده بود بعد از چند تا فیلم که دیدم خودم با آرومی شکمشو ماساژ دادم تخمشو در اوردم ولی یکم نرم بود ایا این تخم جوجه میشه
؟؟

  29 فروردین 1399

  سلام دوست عزیز
  آن تخم فنچ تبدیل به جوجه نخواهد شد. کمی به جیره پرنده توجه بیشتری کنید تا این مشکلات پیش نیاید.

11 دی 1398

سلام فنچ های من ۳ تا تخم گزاشتن ولی روش نمی خوابن این طبیعی هس ؟؟+؟+ اگه هس پس کی رو تخم ها می خوابند ؟

  22 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  صبور باشید، معمولا فنچ ها بین 4 تا 5 تخم میگذارد و بعد از آن روی تخم ها میخوابند.

10 دی 1398

سلام من فنچ هام رو جایی انداختم که پر سرو صدا است ایا برای تخم گذاری ان ها مشکلی پیش نمی اید

  22 مرداد 1399

  سلام فرهاد عزیز
  بعضی از سر و صداها که به صورت معمولی و دائم باشد پرنده عادت میکند ولی صداهای بلند و ناگهانی پرنده را دچار ارسترس میکند.

4 آذر 1398

سلام خسته نباشید امروز دوشنبه 4/9/98 بعد از یک ماه چشمم اتفاقی به لونه فنچ هام خورد و دیدم 3 تا تخم گزاشتن محل نگهداری فنچ ها تو پذیراییه و من خودم تو اتاقم با عروس هلندیام فنچ ها کلا ازادن و اضافه غذاهای عروس هلندیام میزارم فنچ ها میخورن که شامل تخم مرغ و جوانه ها و… میشه اب هم که خودشون از اشپزخونه پیدا میکنن می خورن پذیرایی بخاری نداره و جاشون سرده می خواستم بدونم احتمال باز شدن تخم ها هست یا لق میشه تخم هاشون. من می خواستم زمانی که به مرحله تخم گزاری رسیدن جاشون عوض کنم اما متاسفانه دیر شد و تخم گزاشتن الانم جرعت نمیکنم جای لونشونو عوض کنم تو کوزه زندگی میکنن نر و ماده تا الان که تو لونه نرفتن یا شایدم تا اخرین تخم نمیرن بخوابن روی تخم هاشون اگه اطلاعات دقیق تری بدین ممنون میشم

  15 دی 1398

  سلام علی عزیز
  اصلا جای لانه فنچ ها را عوض نکنید. احتمالا جاشون سرد نشه. اولا قفس تو ارتفاع قرار دارد و بالای اتاق گرمتر است و بهتر است که لانه از جنس سفال هست و باعث میشود که دما در حد متعادل باشد. فنچ ها بعد از آخرین تخمگذاری روی تخم ها میخوابند.

3 آذر 1398

سلام من داخل لانه فنچام پنبه گذاشتم اما هیچ کدومشون داخل لانه نمیرن باید چیکار کنم؟

  15 دی 1398

  سلام دوست عزیز
  فنچ های شما هنوز به سن بلوغ جنسی نرسیده اند کمی باید صبر کنید تا پرنده ها به سن بلوغ جنسی برسند.

3 آذر 1398

سلام خسته نباشید،یک جفت فنچ دارم که تعدادی تخم گذاشتن و روی تخم ها میخوابن،اما لونشون کوچیکه اگه تخم ها جوجه بشن جا براشون خیلی کمه،میشه لطفا راهنمایی کنین چی کار کنم؟میترسم اگه الان لونرو عوض کنم دیگه روی تخم نخوابن،اگه بعد از به دنیا اومدن جوجه ها عوض کنم استرس بگیرن دیگه به جوجه ها غذا ندن،لطفا راهنمایی کنین؟

  15 دی 1398

  سلام دوست عزیز
  بله همین طور هست که گفتید به هیچ عنوان اقدام به تعویض لانه و جابجایی نکنید چون اتفاقاتی که گفتید رخ میدهد. پیشنهاد میکنیم برای این دوره جوجه کشی کاری نکنید و برای دوره بعد از لانه فنچ بزرگتری استفاده کنید.

3 آذر 1398

سلام من يك جفت فنچ يكماه پيش خريداري كردم و تغذيشونم هفته اي يكبار تخم مرغ و هفته اي دوبار سيب و خيار ميدم بهشون و ارزن اب هم كه دائم دارن تو لونه هم ميرن پنبه هم گذاشتم داخلش ولي اصلا تخم نميكنن لطفا راهنمايي بفرماييد

  15 دی 1398

  سلام دوست عزیز
  اولا خیار را از برنامه غذایی فنچ ها حذف کنید. دوما شما حدود سه ماه به پرنده های خود زمان بدهید تا به بلوغ جنسی برسند.

23 تیر 1398

سلام خسته نباشید.من دوتا فنچ جفت دارم تخم گذاشتن الانم تخماشون در اومده جوجه دارن چ نکاتی رو باید رعایت کنم؟؟

  28 مرداد 1398

  سلام دست عزیز
  کمی تخم مرغ آبپز رنده شده همراه با هویج و کمی برگه کاهو به صورت متناوب به فنچ ها بدهید ولی زیاده روی نشود. مولتی ویتامین هم در آب پرنده ها مخلوط کنید.

19 تیر 1398

سلام میشه به جای پنبه چی در لانه فنچ ها انداخت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  13 مهر 1398

  سلام سبحان عزیز
  شما می توانید از پارچه های نخی ریز شده استفاده کنید.

19 تیر 1398

سلام من یک جفت فنچ دارم که چهار تا جوجه آوردن این یه هفته است کی لانه جدید رو بزارم تا دوباره تخم گذاری کنند؟؟؟؟؟؟؟

  14 مهر 1398

  سلام دوست عزیز
  احتیاج به لانه جدید نیست مجددا در همان لانه قبلی تخم گذاری می کنند.

6 خرداد 1398

سلام خسته نباشید
من دو جفت فنچ تو ی قفس متوسط دارم میخواستم بدونم میشه دوتا لونه واسه جفت گیری شون بزارم تو قفس یا اینکه چیکار کنم که بتونم جوجه گیری کنم

  27 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  بله میتوانید دو عدد لانه فنچ در قفس برای تخمگذاری فنچ ها قرار دهید.

2 اردیبهشت 1398

سلام من یک جفت فنچ خریدم امروز الان کف قفس رفتن هر کدومشون یه گوشه قفس این عادیه یا نه میشه راهنمایی کنید برا جفت کردن اینا

  12 اردیبهشت 1398

  سلام امیر عزیز
  رفتار فنچ های شما کاملا عادی است و نگران نباشید. چون پرنده ها جاشون عوض شده کمی استرس دارند و کف قفس هستند.

1 اردیبهشت 1398

چند وقت یکبار باید اب بازی داد فنچ ها رو ؟

  9 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  در هفته یک تا دو بار آب بازی برای فنچ ها توصیه می شود.

1 اردیبهشت 1398

با سلام من یک جفت فنچ خریدم که با هم لونه هم ساخته بودن ولی پس از مدتی فنچ نر مرد و من یک فنچ نر دیگه خریدم ایا فنچ هایم با هم جفت میشوند؟

  17 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  بله جفت می شوند البته اگر سن پرنده نر کم باشد ممکن است کمی طول بکشد.

31 فروردین 1398

سلام فنج تخم گذاشت از لونه افتاده بیرون شکسته باید چیکار کنم فکر کنم لونه زیادی پنبه داره باید ازچی استفاده کنم به جای پنبه

  17 تیر 1398

  سلام امیر عزیز
  بعضی وقت ها پرنده به دلیل استرس تخم ها را از لانه بیرون میاندازد. گاهی هم به دلیل مست شدن و آماده شدن برای جفت گیری مجدد این اتفاق رخ می دهد. زمانی که فنچ تخمگذاری می کند غذاهای پرانرژی به آن ها ندهید.

30 فروردین 1398

سلام من فنچ ماده ام تو لونه میخوابه یعنی میخواد تخم کنه

  20 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  خوابیدن فنچ در لانه از نشانه های تخمگذاری است.

29 فروردین 1398

سلام وقتتون بخیر
من یه جفت فنچ دارم که 7 تخم گذاشت 5 تاش جوجه شد الان نگاه میکنم لونشون خیلی کثیفیه جوجه ها هم تقریبا 15 روزه هستن من باید داخل لونشونو تمیز کنم یا دست نزنم لطفا راهنمایی کنید

  1 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  فعلا به لانه فنچ ها دست نزنید چون ممکن است به مادر و پدر جوجه ها استرس وارد شود و از غذا دادن به جوجه ها امتناء کنند.

18 فروردین 1398

سلام من هشت تافنج توی یک قفس انداختم امکان داره تخم گذاری نکنن

  24 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  خیر. احتمال خیلی زیاد فنچ های شما تخمگذاری خواهند کرد.

18 فروردین 1398

سلام من فنچام روی لانه میخوابن و توی اون نمیرن باید چکار کنم

  24 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  فنچ ها هر زمان که می خواهند تخمگذاری کنند لانه را آماده می کنند و ماده تخمگذاری می کند و روی تخم ها می خوابد. سایر مواقع به همان شکل هست که مشاهده می کنید و فنچ ها به داخل لانه نمی روند.

17 فروردین 1398

سلام میخوام یه چهار پنج جفت فنچ بیارم قفسشون باید چه اندازه باشه و چه خانه هایی براشون بخرم سفالی اهنی کدومش بهتره

  25 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم از قفس های به اصطلاح جوجه پران و لانه های سفالی فنچ استفاده کنید.

8 اسفند 1397

من 5جفت فنچ خریدم برا لونه و جوجه کشی چیکا باید بکنم

  18 اسفند 1397

  سلام دانیال عزیز
  به نکات زیر توجه کنید:
  1- فنچ ها جفت باشند
  2- لانه تخمگذاری فنچ ها را از مغازه های پرنده فروشی تهیه کنید.
  3- از نظر تغذیه به پرنده ها رسیدگی کنید.
  4- محلی که پرنده ها قرار دارند رفت و آمد کمی داشته باشد.

6 اسفند 1397

سلام ببخشید یه ماهه ی جفت فنچ گرفتم که براشون لونه ای که تو پرنده فروشی هست گذاشتم و پنبه و نخ درونش گذاشتم ولی اصلا تخم نمیزارن
الان سقف لونه رو در آوردم درونش نشستن ولی بعد چند ساعت دیدم پنبه رو پخش کردن بودن. چیکار کنم؟

  10 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  فنچ خودش اقدام به لانه سازی می کند. شما پنبه را در کف قفس بریزید خودشان جای تخمگذاری را درست می کنند.

4 اسفند 1397

سلام من ۴تافنچ تویه قفس دارم .فنچ بالغ بار اول تخم کف قفس گذاشت گذاشتمش تولونه بعد دیدم انداختنش بیرون بعد چندروز یه تخم دیگه گذاشتن ترسیدم بی افته بیرون تخم لانه رو گذاشتم پایین تراما دیگه نرفتن تو روتخم بخوابند
منم لانه روباز گذاشتم جای اولش.امابازم نمیرند چیکارکنم

  15 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  شما کمی پنبه کف قفس قرار دهید و لانه فنچ ها را جا به جا نکنید تا خود پرنده اول لانه را درست کند. زمانی که لانه را درست کرد در همان جا تخمگذاری می کند.

26 دی 1397

سلام اندازه نخ کاموا برای لونه فنچ چقدر باشه

  30 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  2 تا 3 سانت خوب است.

25 دی 1397

سلام من یک جفت فنچ دارم لانه سازیش هم کرده داخل لانه هم میخوابه اما تخم گذاری نمیکنه مشکل چیه

  2 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  وقتی فنچ ها لانه سازی می کنند یعنی آماده تخمگذاری هستند. کمی صبر کنید.

24 دی 1397

سلام میخوام توی یک قفس نسبتا بزرگ دو جفت فنچ بالغ بذارم ایا باهم دعوا میکنند یاهر کی میره داخل لونه خودش

  2 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  می توانید از قفس بزرگ استفاده کنید و فنچ ها را به صورت گله ای در آن ها رها کنید. البته با حفظ تناسب تعداد فنچ ها این کار را انجام دهید.

24 دی 1397

سلام فنچ‌های‌من امادع تخم گذارین ولی نر چوب های ریزو جمع میکنه و در لانه‌ میزاره و اصلا داخل لانه‌نمیرن لانه هم‌سفالی هس و مخصوص فنچ

  2 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  کمی پنبه یا پارچه خرد شده در کف قفس قرار دهید تا داخل لانه را برای تخمگذاری آماده کنند.

21 دی 1397

باسلام
دو جفت فنچ دارم، یه جفت زبرا یه جفت سفید. توی یک قفس بزرگ باهم نگهداریشون میکنم. فنچ زبرا شب داخل یکی از لونه ها میرن ولی جفت سفید یا روی لونه یا میله نشستن میخوابن و داخل لونه نمیرن.
یه شب زیر نظر گرفتم، جفت زبرا که میرن داخل یکی از لونه ها جفت سفید هم میخوان برن داخل همون ولی نر زبرا اجازه نمیده و بیرون میخوابن.
میخواستم ببینم مشکل کجاس؟
هر دو جفت حدود ۷..۸ ماه سن دارن.

  8 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  احتمالا هر دو جفت فنچ خواهان همان لانه هستند. پیشنهاد می کنیم شما از یکی دو تا لانه فنچ دیگر هم استفاده کنید و به داخل قفس اضافه کنید. اگر از یکی استفاده شد سپس لانه های اضافه را خارج کنید.

2 دی 1397

سلام یه جفت فنج دارم الان سه هفته اس اصلان تخم نمیکنن بالغ هم هستند همش پف میکنن و نوک به بال خود میزنن ایا مریض هستند؟؟؟

  15 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  با نشانه هایی که شما به آن اشاره کردید فنچ های شما دچار مشکل هستند. احتمال دارد جای پرنده ها سرد باشد یا از تغذیه مناسبی برخوردار نیستند.

1 دی 1397

من فنچام تخم گذاری کردند الاک جوجه کردند ۶ تل حالا من چیکار کنم

  16 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  شما فقط به تغذیه فنچ ها رسیدگی کنید و از تخم مرغ آب پز و هویچ رنده شده، کاهو و تکه های سیب به صورت متناوب استفاده کنید.

30 آذر 1397

سلام من میخوام بدونم چطور فنچ های سفید تشخیص بدیم اینکه نر هستن یا ماده واینکه بالغ شدن یا هنوز به بلوغ نرسیدن؟؟ ممنونم

  25 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  از روی نوک فنچ می توانید تعیین جنسیت را انجام دهید. وقتی پرنده ها به بلوغ جنسی میرسند نوک پرنده نر براق و خوش رنگ تر می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله روش های کاربردی تشخیص جنسیت فنچ را مطالعه فرمایید.

29 آذر 1397

سلام من یک جفت فنچ دارم که تخم میزارن ولی روش نمیشینه بعد از مدتی اونو میندازه بیرون از لونه چه کار کنم؟

  27 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  از نظر تغذیه به فنچ ها رسیدگی کنید.

10 آذر 1397

دوجفت فنج دارم جفت نمیشن عوضم کردم ولی بازم جفت نشدن فقط جواب بدین

  27 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم شما یک جفت فنچ جوان تهیه کنید و کمی صبر کنید تا جفت شوند.

10 آذر 1397

سلام من یک جفت فنج دارم هرکاری کردم تخم نکردن اصلا تولونه نمی رن که بخوان تخم کنن چهارتالونه عوض کردم تغذیه شوکه نگو همه چی میدم ولی تخم نمی کنن.من نمی دونم جفت نشدن یااگه جفت نشدن چیکارکنم جفت بشن؟

  27 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم خیلی در کار پرنده ها دخالت نکنید. یکی از عوامل عدم تخمگذاری همان تعویض لانه فنچ ها است. این کار باعث وارد شدن استرس به آن ها شده است.

9 آذر 1397

سلام من یک جفت فنج دارم داخل لانه شان هم پنبه گذاشتم اما نمیدوم
چرا نمیرن توش بخوابن تازه هم بالغ شدن .الان یک هفته هست خریدم چرا تخم گذاری نمیکنند؟ تغذیه کاملی هم دارن .انگار میترسن به داخل لانه شان بروند لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1 دی 1397

  سلام محمدحسین عزیز
  شما باید کمی پنبه در کف قفس بریزید تا فنچ ها خودشان لانه را بسازند.

9 آذر 1397

سلام‌.من یه جفت فنج دارم پنج دوره تخم گذاشته ولی موفق نشده .از وقتی هم که پاییز اومده ماده ام پف کرده و دیگه هردوهفته یه بار یک عدد تخم میذاره ولی روش نمیخوابه
تغذیه هم کامله .خواهش میکنم بگید مشکل ازچیه؟

  1 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  این که 5 بار تخمگذاری داشته ولی جوجه ای تولید نشده نشان دهنده این است که یا خود پرنده ها یا تغذیه آن ها مشکل دارد. با توجه به توضیحات شما از ظاهر پرنده احتمالا مشکل از تغذیه و مکان قرارگیری است. امکان دارد مکانی که فنچ ها را قرار داده اید سرد است.

7 آذر 1397

سلام خسته نباشید فنچ مادم ده تا تخم کرده بعد نزدیک هشت تاش جوجه شدن تولونه جا واس نفس کشیدنم نبود من لونشونو عوض کردم ویکی بزرگترشو گرفتم ولی الان هیچ کدوم به جوجه ها توجه نمیکنن چیکارکنم توروخدا زودتر جوابمو بدید ممنون

  3 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  شما با تعویض لانه فنچ ها به پدر و مادر جوجه ها استرس وارد کرده اید و باعث این اتفاق شده اید. پیشنهاد می کنیم از داروخانه های طیور یا بعضی از لوازم پرنده فروشی ها غذای آماده یا اصطلاحا سرلاک بگیرید و با سرنگ به صورت دستی جوجه ها را تغذیه کنید تا زمانی که خودشان به دان خوردن بیافتد.

19 آبان 1397

من دو جفت فنچ دارم یک جفتشون تخم گذاشته بود من تخم هارا برداشتم و گذاشتم تو لونه اون یکی جفت چون که اون جفتی که تخم گذاشته بود روی تخم ها نمی خوابید حالا طوری نیست

  8 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  اشکالی ندارد و تخم فنچ ها اگر زیر هر فنچی قرار بگیرد و قابلیت جوجه درآوری داشته باشد تبدیل به جوجه خواهند شد.

19 آبان 1397

سلام
یه جفت فنچ دارم باهم جفت شدن لانه سازی هم کردن ولی تخم نمیزارن،تغذیه ی کاملی هم دارن چیکارکنم ،ماده روبایدعوض کنم؟!

  8 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  خیر. فعلا احتیاج به تعویض فنچ ماده نیست. حداقل 2 هفته صبر کنید.

7 آبان 1397

سلام من یک جفت فنچ دارم اصلا داخل لونه نمیرن و کلا پنبه داخل لونه نمیذارن امروز رفتم بهشون سر بزنم دیدم که تخم گذاشتن ولی بیرون از قفس افتاده چه کار باید بکنم.

  12 آبان 1397

  سلام حمید عزیز
  فنچ ها در مرحله اول تخمگذاری کم تجربه هستند و ممکن است در مرحله اول و دوم تخمگذاری، تخم ها را خراب کنند. در زمان تخمگذاری دان خیلی مقوی به پرنده ندهید و تخم فنچ بیرون افتاده را 4 تا 5 روز نگهدارید اگر در این مدت تخمگذاری مشخصی کرد تخم فنچ قبلی را نیز به آن اضافه کنید. در غیر این صورت صبر کنید تا پرنده مرحله بعدی تخمگذاری را شروع کند.

27 مهر 1397

چرا لانه چوبی فنچ ها که خودشان می‌سازند زود خراب میشود

  30 مهر 1397

  سلام متین عزیز
  احتمالا چوب هایی که برای ساختن استفاده می کنند و مکانی که لانه را می سازند با شرایط موجود در طبیعت یکسان نیست. پیشنهاد می کنیم از لانه فنچ های آماده استفاده کنید.

26 مهر 1397

سلام
من یه جفت فنج دارم و در قفس شاخه درخت گذاشتم وکمی چوب جارو ریختم وفنج هاهم لانه می‌سازند ولی بعد از یک روز لانه خراب میشود وحتی داخل لانه حاظری هم نمی‌روند لطفاً کمک کنید چون پرنده ها آماده تخم گذاری هستن ولی لانه ندارند حتی پنبه هم در قفس گذاشتم
اگر شاخه ها را بردارم که داخل لانه حاظری بروند فنج ها قهر نمیکنند

  30 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  شاخه درخت مشکلی ندارد در قفس قنچ ها باشد ولی از لانه های آماده استفاده کنید و شاخه های ریز و چوب جاروها را جمع کنید و از پارچه نخی خرد شده خیلی ریز استفاده کنید تا فنچ ها لانه سازی کنند.

24 مهر 1397

سلام چرا فنج نر دنبال جوجه خود می گذارد

  26 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  برای این که جوجه بزرگ شده است و فنچ نر آن را به عنوان رقیب خود می داند. جوجه را از قفس خارج کنید.

24 مهر 1397

با سلام
۲ تا فنچ دارم
تو لونشون فضله کردن، کپک زده فضله
این لونه چوبیه

لونه باید تمیز بشه؟
عوض بشه؟
یا مشکلی نیست؟

ممنون

  28 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  بهتر است لانه فنچ ها تعویض شود و لانه پلاستیکی استفاده کنید.

22 مهر 1397

سلام.
من یه جفت فنچ دارم.سوالم اینه ک اونارو میشه توی این فصل توی اتاقم نگه دارم؟توی اتاق تخمگذاری میکنن؟یا اینکه بیرون توی سرما بهتره؟

  29 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  حتما فنچ ها را داخل اتاق بیاورید چون شرایط بهتر است و تخمگذاری و جوجه دهی هم می کنند.

21 مهر 1397

سلام فنچ های من دو تا جوجه داشتن که اونا رو خیلی نگاه کردم که فنچ ها هر دو جوجه رو بیرون انداختن و جوجه ها مردن و الان فنچ ها دیگه داخل لانه نمی رن در حالی که دو تا تخم هم دارن باید چیکار کنم ? ممنون

  23 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  احتمال زیاد به پرنده ها استرس وارد شده است. برای دو تخم فنچ مانده نیز دیگر نمی شود کاری انجام داد. تخم فنچ ها را خارج کنید و محیط آرام همراه با تغذیه مناسب برای پرنده ها در نظر بگیرید تا مجددا تخمگذاری کنند.

20 مهر 1397

با سلام میگم چند وقته فنچ خریدم پنبه هم تو کف ریختم ولی داخل لانه نمیبرنشون اصلا تا بحال تو لانه نرفتن

  22 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  احتمالا فنچ های شما هنوز به بلوغ جنسی نرسیده اند که داخل لانه نمی روند کمی صبر کنید.

15 مهر 1397

آیا برای تست سلامتی باید کاری انجام داد یا خیر ؟؟؟ممنونم.

  17 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر فنچ ها سرحال هستند و پرهای خود را پف نمی کنند و سر خود را زیر بال نمی برند و خوب آب و دان می خورند نباید مشکلی باشد.

15 مهر 1397

با سلام من یک جفت فنچ داشتم که بعزد از تخم گزاری 1جوجه آوردند اما بعد از حدود 1-2 ماه جوجه مریض شد و مرد من چه باید بکنم تا دوباره تخم بگزارند؟ آیا نشانه ای به جز درست کردن خانه دارد؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  16 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  فنچ پرنده ای است که اگر شرایط تغذیه و جای مناسبی داشته باشد 5 تا 6 تخم میگذارد و بلافاصله پس از دان دادن به جوجه ها سری بعدی را شروع می کند. مشکل پیش اومده برای شما مربوط به لانه سازی فنچ ها نیست. شما از نظر جا و تغذیه دقت کنید. احتمالا پرنده ها ضعیف هستند.

14 مهر 1397

سلام
ضمن عرض خسته نباشید و تشکر از مطالب مفیدتون
سوال ، ایا میشه چند نوع فنچ رو با هم در یک پاسیو یا فضای باز اتاق یا قفس بزرگ باهم نگهداری کرد ؟
مثلا فنچ گلدین با فنچ ستاره ای با فنچ زبرا و بنگالی رو
چون من از هر کدوم این فنچها 2 جفت دارم و رسیدگی به اونها در قفسهای مجزا کمی برام سخته
اگر جواب مثبت هست لطفا مزایا و معایب رو هم بفرمایید
ممنون

  24 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  معمولا چون از یک خانواده هستند احتمال جفت خوردن با یکدیگر هم وجود دارد. مخصوصا پرنده هایی که از نظر جثه و خلق و خوی شبیه به هم هستند و زمانی که نژادها قاطی باشند از ارزش مالی آن ها کم می شود. بهتر است جدا باشند. پیشنهاد می کنیم مقاله پرورش و تکثیر فنچ را نیز مطالعه کنید.

14 مهر 1397

خسته نباشید. الان ۴ روزه که ناخن فنچ جاوای من کنده شده انگار و جاش سیاه شده و معمولا رو یه پاش وای میسه. میشه راهنماییم کنید که باید چیکار کنم؟ ایا ناخنش رشد میکنه؟

  15 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر جایی که ناخن فنچ شما افتاده است خشک شده و خون نمی آید نیازی نیست کاری کنید. اگر خون می آید از پودر آموکسی سیلین استفاده کنید و چند بار در روز روی زخم بریزید.

13 مهر 1397

سلام من یک جفت فنچ خریدم میخواستم بدونم پنبه رو باید داخل خونش بزارم یا داخل یه ظرف بریزم بزارم کف قفس خودش پنبه رو ببره داخل لونه بسازه

  15 مهر 1397

  سلام محمود عزیز
  فرقی نمی کند. چون اگر پنبه را داخل لانه فنچ ها هم قرار دهید آن ها را خارج و دوباره خودشان می سازنند.

12 مهر 1397

سلام من یک جفت فنچ سفید دارم حدود 22روزه که خریدم لونه شان هم از بازار خریدم توش پنبه هم ریختم ولی شبها فقط یکی میره لونه اون یکی میمونه بیرون ایا اینها جفت هستند???

  12 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  احتمالا سن فنچ ها کم است و به بلوغ جنسی نرسیده اند. در رنگ سفید بعد از مدتی رنگ نوک فنچ نر پر رنگ تر و قشنگ تر می شود. اگر مشاهده کردید پنبه ها را بیرون میریزند یعنی آماده جفت شدن و تخمگذاری هستند. کاری انجام ندهید تا فنچ ها مجددا لانه سازی کنند.

11 مهر 1397

سلام من یک جفت فنچ بالغ دارم که جفت خوردن و لونه با پنبه هم گذاشاتم ولی اصلان سمت لونه نمیرن و روی جا دونی تخم گذاشتن باید چی کار کنم.

  12 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  در حال حاضر محلی را که تخم های فنچ قرار گرفته است جا به جا نکنید زیرا با جا به جایی پرنده دیگر روی تخم ها نمی خوابد. پیشنهاد می کنیم یک عدد جا دونی دیگر تهیه کنید.

4 مهر 1397

ممنونم از راهنماییاتون

1 مهر 1397

ممنونم از پاسخگویی و کمکتون.الان که تاریخ یکم مهرماه هست دقیقا ده روزی میشه که جفتگیری کردن.کف لونشون پنبه گذاشتم امروز و امیدوارم همونطور که گفتید تخم بزارن به زودی.

28 شهریور 1397

سلام 1ماه فنچ خریدم نر و ماده ولی تخم نزاشتن علتش چیه بم بگید

  1 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر شرایط نگهداری خوب باشد تخمگذاری می کنند. امکان دارد سن فنچ هایی که خریداری کرده اید نیز کم باشد و هنوز به سن تخمگذاری نرسیده باشند. بهتر است حدود 20 روز دیگر صبر کنید و شرایط را از نظر تغذیه و نور و لانه تخمگذاری فراهم کنید.

17 شهریور 1397

من یک جفت فنچ دارم جفت شد ولی نره لانه نمی سازه ماده دیدم چند بار شاخه های که برا لانه سازی شان آوردم بردارشته و میبره روی سقف ولش میکنه وبعد دوباره شاخه داخل کف می افته ولی نره هیچ کاری نمی کنه چیکار کنم که شاخه های که برای لانه سازی شان آوردم ببرند در لانه لطفت کمکم کنید

  22 شهریور 1397

  سلام دوست عزیز
  شما باید لانه مخصوص فنچ داشته باشید و کمی پنبه خام و یا پارچه های نخی خورد شده (نسبتا ریز شده) قرار دهید تا پرنده ها پس از جفت شدن شروع به بردن آن ها به داخل لانه ها کنند.

   15 دی 1398

   سلام میگم پنبه را من داخل لونه فنچ بزارم یا بندازم کف قفس خودش برداره لطفا جواب بدید

    29 فروردین 1399

    سلام دوست عزیز
    پنبه را کف قفس فنچ ها قرار دهید تا خود پرنده به داخل لانه منتقل کند.

  30 شهریور 1397

  سلام من دو جفت فنچ ۳یا۴ماهه دارم ولی همشونم بالغن من اونارو توی انباریمون ول کردم و اون جارو گل. خونه کردم ولی هنوز تخم نذاشتن من تازه یه هفتس تو انباری گذاشتم میشه جوابمو بدید ممنون میشم

   31 شهریور 1397

   سلام دوست عزیز
   یک هفته زمان کمی است. حدود 15 تا 20 روز صبر کنید اگر مانعی از نظر شرایط پرورش وجود نداشته باشد جفت گیری انجام خواهد شد.

23 مرداد 1397

سلام.من یه قفس بزرگ با ارتفاع دو متر و عرض یک متر دارم.یه هفتس یه جفت فنچ خریدم و به محض رسیدن شروع کردن چوب بردن داخل لانه و لانشون تمام استاندارد هارو داره چندبارم تو این روزا جفتگیریشونو دیدم.آیا تو همین روزا تخم میزارن یا ممکنه طول بکشه؟

  25 مرداد 1397

  سلام دوست عزیز
  بله. حتما تخم گذاری می کنند. اگر بقیه شرایط مانند تغذیه مناسب و قدرت باروری پرنده نر و ماده و… هم خوب باشند تولید جوجه هم خواهند کرد.

   27 شهریور 1397

   سلام.ببخشید من یه جفت فنچ معمولی داشتم تو قفسم که تا خریدمشون لونه کردن و تخم گذاشتن.قفسم از نظر ابعاد فوق العاده خوبه و واسه چیزی حدود ۵۰ جفت پرنده جا داره.غذای پرنده هامم ارزن و کتان و هویج و تخم مرغ اب پز و… میدم مداوم.الان ده روزی میشه که یه جفت فنچ نرگسی انداختم تو قفس که چندباری هم جفت گیری کردن و یکی از لونه های مرغ عشقارو هم انتخاب کردن و هی میرن توش ولی شبا توش نمیخوابن.یکی دو دونه هم چوب بردن توش.بنظرتون ممکن هست مشکلی داشته باشه لونشون و تخم نزارن؟

    1 مهر 1397

    سلام دوست عزیز
    تا زمانی که فنچ ها تخم گذاری نکنند در لانه نمی خوابند و فنچ های شما چون جفت گیری کرده اند به زودی تخم گذاری خواهند کرد. کمی پنبه خام یا پارچه نخی خیلی ریز شده در قفس قرار دهید تا لانه سازی را انجام دهند.

26 تیر 1397

سلام فنچ های من ۵تخم دارند ولی تا از کنار فنچ هام ردمیشم از لونه بیرون میان می خواستم ببینم تخم ها در میان یا نه

  27 تیر 1397

  سلام دوست عزیز
  روی تخم خوابیدن و بلند شدن از تخم را خود فنچ ها تعیین میکنند. ولی معمولا دفعه اول کم تجربه هستند و در مجموع نباید به پرنده ای که تخم کرده استرس وارد کرد. تا جای امکان از نزدیک شدن به لانه فنچ ها به غیر از موارد ضروری پرهیز کنید.

   5 مرداد 1397

   ممنونم که جوابم رو دادین فنچ های من الان سه تا جوجه دادن وجوجه الان پنچ روزشون شده بازهم میگم ممنونم

11 تیر 1397

من یه جفت فنچ دارم که نمیدونم زیر لونشون چی بزارم و فنچ ها چند بار یک بار تخم میزارن

  11 تیر 1397

  سلام دوست عزیز
  شما میتوانید از پنبه خام و پارچه نخی ریز ریز شده برای کف لانه فنچ ها استفاده کنید و بهتر است که این مواد را در قفس قرار دهید و خود فنچ ها به اندازه کافی در لانه خود قرار بدهند.
  درمورد تخمگذاری فنچ ها نیز اگر شرایط جوجه کشی فنچ ها به طور کامل برقرار باشد فنچ ها مرتب پس از هر دوره شروع به تخمگذاری میکنند. اگر اطلاعات کافی درباره ی جوجه کشی فنچ ها ندارید پیشنهاد میکنیم مقاله نکات مهم جوجه کشی فنچ را مطالعه بفرمایید.

4 تیر 1397

سلام من یک سوال داشتم زمانی که جوجه فنچ ها بیرون میان از لونه پرت نشن

  24 شهریور 1397

  سلام دوست عزیز
  قنچ نر و ماده به دلیل مستی زیاد جوجه ها را از لانه بیرون می اندازند که این اتفاق به دلیل خوردن گرمی بیش از حد اندازه فنچ ها می باشد. بهتر است کمی کاهو به فنچ ها داده شود.

2 فروردین 1397

سلام
من تقریبا ماه سوم پاییز بود 1 جفت فنچ خریدم و الان که 3 ماه و خرده ای می گذره هفته ی پیش 1 تخم گذاشتن و از اول همین هفته تاحالا 6 تای دیگه رو روزی 1 بار تخم گذاشتن و فک کنم بازم بزارن
منظورم از این حرفها این بود که کسایی که میرن پرنده میخرن عجله نکنن

2 فروردین 1397

سلام من تقریبا بک ساله دوتا فنچ دارم وتا الان واقعا 80 تا تخم گذاشته و هیچ کدوم جوجه نمیشه لطفا کمکم کنید.

22 آذر 1396

سلام ببخشید دوباره سوال میکنم . فنچ هام شبها باهم ودر کنار هم میخوابن
به نظرتون اون لونه رو که خودم تهیه کردم تغریبن شکل کوزه هستش بردارم ولونه ی پلاستیکی مخصوص فنچ هارو بزارم چون یکم بزرگه برا اون میپرسم

22 آذر 1396

سلام .
من یک جفت فنچ خریدم یک ماه پیش براشون یک لانه سفالی درس کردم گذاشتم ودر اختیارشون چیزهای,نرم گذاشتم تا ببرن لونشون وهمین کار رو میکنن فنچ نر به شدت در حال لونه سازیه فنچ ماده هم کمکش میکنه .به تغذیشون خیلی,خیلی,خوب میرسم .
مثلا .کف دریا .تخم مرغ آبپز رنده شده .هویج .کاهو …..
ولی تا الان تخمی نذاشتن.ومطمعن هستم که جفت شدن ..
ود یک جای ثابت گذاشتم هواشم خوبه
لطفا کمکم کنین

  3 تیر 1397

  فنچارو به مدت یک هفته از هم جدا کنین و خوب تقویت کنین بعد دوباره اونارو کنار هم قرار بدین حتما تخم میزارن

29 آبان 1396

بعد میگم لونه من به شکل پیاله هست که سرش بازه به نظرتون مناسبه لونه هوا یا نور له تخم فنچ اسیب نمیرسونه ؟
جوابمو بدید ممنون میشم کسی راهنمایی داشت به شمارم پیامک بزنه فقط پیامک
09192834308

29 آبان 1396

سلام.خسته نباشید،من سه روز پیش ی جفت فنچ خریدم ولی همش کف قفس هستن و اصلا بالا نمبان و داخل لونه برن مسکل چیه ممنون؟؟

  13 خرداد 1397

  خوب جفت نشدن یا لونه مناسب نیس

  17 خرداد 1398

  هنو عادت نکردن به جای جدید