آموزش پرورش و نگهداری قناری

دسته : سایر پرندگان

جهت انتقال و نگهداری قناری در خانه می‌توان او را در یک جعبه قرار داد. قفس قناری و تمام لوازم آن را پیشاپیش آماده نمایید تا قناری مدت زمان کوتاه تری در جعبه بماند. در طول مدت انتقال، پرنده را گرم نگه دارید. این سفر برای پرنده به حد کافی هیجان آور است، بنابراین از هرگونه ضربه اضافی یا عملی که باعث ناراحتی او شود ممانعت کنید. انتقال پرنده در روزهای سرد، دارای وزش باد و یا مرطوب، احتمال بروز بیماری را در او افزایش می دهد.

شاید مایل باشید در همان روز برای اطمینان از سلامتی پرنده او را به دامپزشک نشان دهید. در این صورت بهتر است از قبل با فروشنده توافق نمایید تا در صورتی که دامپزشک سلامتی پرنده را تایید نکند، حاضر به تعویض آن شود.

برای نگهداری قناری بهتر است تا با علائم بیماری پرنده آشنا شوید:

اگر پرنده سالم نیست و بیمار به نظر می رسد یا این که هرگونه حالت غیر عادی در او وجود دارد بی درنگ با فروشنده تماس بگیرید، چون هرچه بیشتر تامل کنید مسئولیت کمتری تقبل خواهد کرد. اگر قصد استرداد یا تعویض آن را دارید سریعاً اقدام کنید.

در صورتی که پرنده شما برای مدت طولانی بدون تحرک به نظر رسید، نترسید. او ممکن است چند روز اول غذای کافی نخورد که این یک عکس العمل طبیعی برای هر پرنده‌ای است که به محیطی ناآشنا منتقل می شود. پرنده به زودی آرامش پیدا خواهد کرد و در اطراف قفس حرکت کرده و با اشتها غذا خواهد خورد.

گاهی اوقات علائم بیماری در پرنده ناشی از ناآشنایی او به روابط با انسان هاست و بیماری خاصی وجود ندارد. مثلاً زمانی که به یک پرنده اهلی نشده از نزدیک نگاه می‌کنید ممکن است از ترس بدنش شروع به لرزیدن کند. بدین جهت همواره باید آرام و آهسته به قفس نزدیک شوید و اجازه دهید تا پرنده به تدریج به شما عادت نماید.

قناری بیمار و نگهداری قناری

زمان مناسب برای انتقال قناری به خانه و نگهداری آن

در صورت امکان پرنده را در اوایل روز به خانه بیاورید تا پیش از تاریک شدن هوا زمان کافی برای سازگاری با محیط جدیدش را داشته باشد. همچنین این فرصت را به شما می دهد که پرنده را پس از این که زمان کافی برای تطبیق با محیط و قفس قناری داشته و اضطراب ناشی از جابجایی نیز در او از بین رفته، دوباره مورد آزمایش قرار دهید.

نکات مهم هنگام گرفتن قناری در دست

اگر تجربه نداشته باشید، ممکن است در گرفتن پرنده مردد باشید، ولی باید بدانید که گاز گرفتن قناری ها دردناک و ناراحت کننده نیست، بنابراین هیچ جای نگرانی وجود ندارد. به یاد داشته باشید که پرنده، بیشتر از شما می ترسد. در جعبه را باز کرده و آن را مقابله در قفس قرار دهید. قناری باید از جعبه به قفس برود. اگر حرکت نکرد، از یک شاخه چوب کمک بگیرید، ولی به آرامی از آن برای راندن پرنده استفاده کنید.

هیچ گاه پرنده را از ناحیه گلویش نگیرید و همیشه سعی کنید که تمام وزن بدن او را در دست نگه دارید. اگر پرنده را از ناحیه دمش بگیرید به جای پرنده، فقط پرهایش در دستتان می ماند! برای گرفتن قناری باید هنگامی که بال ها در حالت استراحت می باشند، کف دستتان را به پشت حیوان گذاشته و با انگشتانتان دور بدن و پرهایش را احاطه کنید. اگر تصادفاً پرنده از دست شما در رفت و پرواز کرد، به راحتی با یک تور، یک دستمال و یا یک تکه پارچه می توانید او را بگیرید. مراقب باشید که او را محکم نپیچید و فشار ندهید زیرا در این صورت موجب شکستگی استخوان ها و یا خفگیش خواهید شد.

چند روز اول سعی نکنید پرنده را در دست بگیرید، فقط با او به آرامی صحبت کنید و در ضمن مزاحمش نشوید و بدانید که هرگونه حرکت یا صدای ناگهانی موجب وحشت او می شود و در پاسخ به آن ممکن است آرام در یک جا بنشیند و یا با بی قراری، دم و سرش را تکان دهد.

گرفتن قناری در دست هنگام نگهداری قناری

نگهداری قناری و ارتباط گرفتن با قناری در خانه

پرنده شما در مغازه به ارتباط گروهی با پرنده های دیگر عادت داشته و هنگامی که او را به خانه می آورید، تنها می ماند.

برای رهایی یک جفت قناری از تنهایی دو راه پیشنهاد می شود:

 • جوجه کشی طبیعی یا جوجه کشی مصنوعی با استفاده از دستگاه جوجه کشی و تولید جوجه قناری
 • ارتباط گرفتن خودتان با پرنده و توجه کردن به قناری ها

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تولید مثل و تکثیر قناری ها پیشنهاد می کنیم مقاله جوجه کشی قناری را مطالعه فرمایید.

این شما هستید که باید تشخیص دهید چه زمانی پرنده نیاز به توجه بیشتر دارد و آماده برقرار نمودن ارتباط بیشتر با شما می باشد و در نهایت می توانید او را در دست بگیرید. اگر قصد دارید قناریتان را تربیت کنید باید توجه داشته باشید که هر قناری به زمان خاص خود نیاز دارد. از این رو فرصت کافی در اختیار او قرار دهید . پرنده را در مدت کوتاه به انجام کار دلخواه خود مجبور نکنید و به او اجازه دهید تا بتدریج پیشرفت کند.

لانه نگهداری قناری

قفس نگهداری قناری

ترفندهای پرورش و نگهداری قناری

قناری پرنده ای زینتی و آواز خوان دارای سیستم بدنی قوی و مقاوم که می تواند برای شما بهترین گزینه کسب و کار و پرورش  باشد یا حتی به عنوان پرنده زینتی آرامش را برای خانه هایتان به ارمغان بیاورد .

در علوم زیست شناسی ، بر پایه طبقه بندی های موجود قناری وحشی جزایر قناری را به دسته ی گنجشک ها (passeros) و خانواده بزرگ فنچ ها (fringilidae) در دسته سبک بالان تعلق دارد و تمام خصوصیات پرندگان سبک بال را دارا است .

پرورش قناری

تاریخچه پرورش قناری

قناری آتلانتیک یا قناری وحشی ( در زبان لاتین سرنیوس کانارینوس )  ( sernus canaries )

یک پرنده آواز خوان بومی جزایر قناری ، جزایر مادیرا  ( madeira )و  جزیره آزور  ( azores )که جز خاک پرتغال هست میباشد .

قناری در این جزایر تا ارتفاع 1700 متری یافت می شود .

( جزایر قناری : مجمع الجزایری است مرکب از هفت جزیره  که در اقیانوس اطلس نزدیک به ساحل مراکش است و این جزیره یکی از هفده منطقه خود مختار اسپانیا ست . )

کشور هایی نظیر اسپانیا ، انگلستان ، آلمان ، و ایتالیا از نخستین کشور هایی بودند که در راه جوجه کشی ، تکثیر و آمیختن آن با پرندگان دیگر و تولید قناری هایی با رنگ ها و تیپ بندی خاص و متنوع گام های     چشم گیری برداشتند .

در اواخر قرن پانزدهم میلادی ، اسپانیایی ها قناری را به عنوان یک پرنده زینتی به اروپا آوردند و از آنجا به سایر قاره ها راه یافت . در این قرن جزیره ها به اشغال اسپانیایی ها درآمدند ، و هنگام برگشت به اسپانیا این پرنده خوش صدا را به همسران و بستگان خود پیشکش و هدیه می دادند .

تاریخچه نگهداری و پرورش قناری

انواع قناری

قناری ، به دو صورت وحشی و اهلی یافت می شود . قناری وحشی ، اغلب سبز و زرد است  با خطوطی در    رگه های مایل به قهوه ای که در پشتش نقش بسته است ؛ اما در اسارت در رنگ های مختلف و گوناگون تکثیر شد .

در سال 1899 توسط پرورش دهنده ای به نام هلدر ، قناری طوسی تولید گشت .او توانست با تکثیر های متوالی از یک نسل و تغییر زمینه زرد قناری سبز ، از رنگ زرد به سفید ، قناری هایی آبی و خاکستری تولید نماید و از ترکیب این قناری های آبی خاکستری با قناری سبز ، قناری طوسی خوش رنگ پدید آورد .

طول این پرنده 5/12 سانتی متر و فاصله نوک بال ها 20 تا 23 سانتی متر و وزن آن 15 تا 20 گرم است .

تقویت قناری در زمان نگهداری

گاهی ممکن است مرغ ماده با نر دعوا کند ؛ برای راحتی و جلوگیری از این اتفاق می توانید ، هنگام جفت گیری دو پرنده را با یک دیوار سیمی از هم جداکنید و وقتی که دو پرنده به یکدیگر عادت کردند و از میان آن دیوار شروع به عشق بازی کردند آن دیوار سیمی را بردارید .

برای قوی شدن بال و جثه پرنده آن ها را در یک اتاق با در و پنجره بسته رها میکنند که این کار  منجر به شکسته شدن  دم و بال قناری می شود ؛ به این منظور بهترین راه حل که پیش روی شماست دون های چربی سوز است . دانه کتان را تفت دهید تا چربی دون گرفته شود ؛ زمانی که شما دانه ها را تفت می دهید قناری کمتر می خورد ، در نهایت چربی قناری از بین می رود . همچنین برای این منظور می شود از دانه هایی مثل منداب و تخم ترب استفاده کرد .

تقویت قناری

ویژگی های قفس نگهداری قناری

قفس قناری ها باید فضای بزرگی داشته باشد ضمن حرکت و جنب و جوش کافی ، پرهایش نیز آسیب نبیند . قفس را فقط به دلیل ظاهر زیبا و ویژگی تزئینی انتخاب نکنید شاید برای پرنده کوچک باشد .

قفس باید حداقل طولی معادل 40 سانتی متر داشته باشد و اگر قفس را برای دو پرنده می خواهید باید        50 سانتی متر طول داشته باشد هم چنین بهتر است مستطیل  و مربع باشد تا دایره ای شکل ؛ زیرا قفس دایره ای و گرد فضایی تنگ و کوچک دارد . اگر  به پاکیزگی قفس پرنده اهمیت می دهید باید این را نیز بدانید که قفس فلزی مخفی شدن میکروب ها و چربی ها را بر خلاف قفس چوبی ممکن نمیسازد و راحت تر تمیز می شود .

یکی از کارهای مشکل در پرورش قناری داخل و خارج کردن پرنده از قفس است . بدین جهت در قفس قناری باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا شخص بتواند پرنده را درحالی که در میان دست خود گرفته است ، به راحتی و بدون برخورد دست با قفس از آن خارج نماید . بهترین نوع قفس به شکلی است که دارای لولا بوده و به طرف خارج باز می شود . ولی انواع دیگری نیز وجود دارد که به صورت کشویی به سمت بالا باز می گردد ، که باید مراقب این دسته در ها باشید ؛ زیرا به طور ناگهانی بسته می شوند و میتوانند برای قناری به مانند تیغ گیوتین عمل کنند . برای جلوگیری از احتمال وقوع چنین حالتی می توان از یک قلاب یا گیره لباس استفاده کرد ، و در را با نگه داشت . حتی برخی قفس ها دارای بیش از یک در ، با اندازه های مختلف می باشند و یا سقف آن ها به کنار می رود تا قناری بتواند هر موقع که مایل باشد داخل یا خارج شود .

قناری با قرار دادن وسایل اضافی گیج و سر در گم نکنید این گونه وسایل قفس رل در هم ریخته می کنند و مزاحم حرکت و آواز خواندن پرنده میشوند .

به عنوان چوب زیر پای قناری ، می توان از 2 یا 3 عدد شاخه درخت ، در درون قفس استفاده کرد .جهت ورزش دادن پاها و پنجه های قناری بهتر است چوب های دارای قطر های مختلف بین 1 تا 2 سانتی متر استفاده شود .هیچ گاه آن ها را بالای ظروف غذا و آب قرار ندهید و بهتر است به قدر کافی از هم دور باشند تا پرنده مجبور شود ، بین آن ها پرواز کند . باید نیز مراقب باشید که چوب ها به قدر لازم از دیوار های قفس دور باشند تا پرهای دم آسیب نبیند .

کف قفس را با حوله کاغذی یا پلاستیک بپوشانید روزنامه برای این کار مناسب نیست ، چرا که جوهر مطالب چاپ شده روی آن به بدن قناری مالیده می شود و باعث کثیف شدن او می گردد و حتی در برخی موارد موجب مسمومیت پرنده با سرب می شود . هر هفته قفس شسته و کاملا خشک کنید و هر چند وقت یک بار میله های قفس را پاکیزه نمایید . این کار را میتوانید به وسیله کاغذ سنباده نرم ، برس معمولی و یا برس مقعری که مخصوص پاک کردن چوب ها می باشد تمیز کنید .

محل قرارگیری قفس در منزل خود نکته بسیار مهمی است . قفس را سطح دید یعنی در ارتفاع 2 متر بالاتر از سطح زمین نصب کنید . اگر قفس را خیلی پایین نصب کنید موجب ترس و وحشت قناری می شود ؛ زیرا در طبیعت ، خطر یا به عبارتی دیگر پرنده شکاری همواره از بالای سر ، قناری را تهدید می کند .

روزانه چند ساعتی قفس را در معرض نور خورشید قرار دهید اما مواظب باشید پرنده آفتاب زده نشود .

ویژگی های قفس قناری

قناری سالم چه خصوصیاتی دارد؟

برای پرورش قناری و هم چنین خرید آن بهتر است از افراد خبره و معتبر مشاور بگیرید ؛ و از آن ها بخواهید که شما را در این امر راهنمایی کنند . قناری سالم خصوصیات و ویژگی های زیر را دارد :

جست و خیز ، چشمان پر فروغ و حرکاتی توام با نشاط ، پرهای تمیز بدون ریش ریش فلس های پنجه و ساق پا و پاهایی عاری از قارچ و … ، ناخن ها و انگشتان پرنده نباید کج باشد ، بال ها آویزان و شل نباشد . در یک قناری سالم و جوان بال ها به طور محسوسی از روی دم به هم مماس هستند . ضروریست که از هر طرف قفس ، به آرامی و به وسیله دست به پرنده اشاره کنید ؛ بایستی هر بار به طور واضح به اشارات شما واکنش نشان دهد این بدان خاطر است که پرنده ممکن است از یک چشم نابینا باشد  .                                                  اگر قناری ماده چشم هایش به طور محسوسی کوچک و کم فروغ بود مساوی است با بیماری کبدی که برای جوجه کشی مناسب نیست .

نکات مهم در تغذیه پرندگان قفسی

در زمان جوجه کشی غذای تخم مرغی به قناری بدهید ؛ دستورالعمل این غذای ساده عبارت است از : نصف هویج ، 1 عدد تخم مرغ ، بیسکویت مادر سبوس دار 2 عدد .

موقع جفت گیری هویج و تخم مرغ یا غذای تخم مرغی ، دون مخلوط و کم کاهو و کلم به پرنده میدهند ؛ دون مخلوط شامل : تخم کاسنی ، شاهدانه ، کنجد ، شلغم ، خرفه ، برزک و کلم است . بهتر است دانه ها را از دانه فروشی ها تهیه فرمایید ؛ زیرا در برخی فروشگاه ها دانه های آغشته به سموم نباتی را که صرفا برای بذر افشانی هستند می فروشند .

در تغذیه پرندگان قفسی رعایت چند نکته از اهمیت ویژه ای برخوردار است : 1- غذا باید تازه و طبیعی باشد    2- غذا باید متنوع باشد 3- غذا باید پاکیزه باشد 4- غذا باید طوری انتخاب شود که ضامن تندرستی پرنده باشد سبزیجات و میوه ها را قبل از مصرف خوب شست و شو کنید . هیچ گاه سبزیجات را به مقدار زیاد در دسترس پرنده قرار ندهید ؛ و قبل از این که پلاسیده و ترشیده شود باید آن را دور ریخت . میوه های تازه و رسیده را هفته ای یک بار  می توان در جیره غذایی قناری قرار داد ؛ لازم به ذکر است روزی که سبزی داده می شود ، خوراندن میوه ضرورتی ندارد . برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد پیشنهاد میکنیم مقاله غذای قناری را حتما مطالعه کنید.

تغذیه پرندگان قفسی

برای درمان بیماری های قناری از چه خوراکی استفاده کنیم؟

1- سیب درختی شیرین با طبیعت معتدل که یک فال کوچک آن سرشار از ویتامین های گوناگون است ، پوست سیب درختی به علت دارا بودن مقداری فیبر برای رفع یبوست و قسمت گوشتی ان برای اسهال مفید است .

2- گلابی با طبیعتی معتدل پر از ویتامین ها و املاح معدنی و بسیار فرح بخش است

3- پرتقال شیرین با طبیعتی معتدل که یک فال کوچک ان حاوی ویتامین c زیاد و املاح معدنی است ، برای بهبود آسم و سرماخوردگی و برونشیت است مفید است.

4- برای جلوگیری از گلو درد و چشم درد و مایکو پلاسما داروی زیر را تجویز کنید :

تریکو پلاس ، دو لیتر آب ، دو گرم و نیم متروپندازول ، 20 قطره دلتاسول یا B کمپلکس دو گرم ونیم .

5- دارو هایی برای برخی از بیماری های تنفسی مورد استفاده دارند.

آسم : ید ، ویتامین E ، سبزی شاهی چشم و آنتی بیوتیک

برونشیت : پرتقال شیرین ، شاهی ، ترکیب عسل و آبلیمو و گلیسیرین و بخور اوکالیپتوس  توضیح : ترکیب عسل و آبلیمو و گلیسیرین برای تمام بیماری های تنفسی از جمله خس خس سینه ، زکام و سرما خوردگی و …. مفید است .

این ترکیب را خوب هم زده و روزانه اول وقت به اندازه یک قاشق چایخوری در ظرف آبخوری در اختیار پرنده قرار دهید .

6- دلایل مسمومیت : خوردن غذاهای ترشیده و کپک زده ، سبزیجات وازده و آلوده ، خوردن دانه های آغشته به فضله موش و سوسک دانه های آلوده به سم که جهت بذر افشانی استفاده می شود ، پاشیدن اسپری  غیر مجاز و …. همه اینها میتوانند پرنده را مسموم کنند .

علائم مسمویت: مسمومیت علائمی شبیه به اسهال شدید دارد و کار تنفس به سختی انجام می شود .

درمان مسمومیت:

اگر مسمومیت به وسیله اسپری های پشه کش و از این دست به وجود آمده باشد چندان امید نیست و تنها کاری که میتوان انجام داد انتقال پرنده به هوای آزاد است ؛ چکاندن چند قطره شیر به وسیله  قطره چکان در دهان پرنده می تواند در خنثی کردن سم موثر باشد .

یک قاشق چایخوری مخلوط عسل و آب لیمو از طریق آب آشامیدنی مناسب است . شاهی ، کوبیده فندق ، کوبیده مریم گلی ضد سم هستند .

در شرایط حاد به سرعت به دامپزشک مراجعه کنید .

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

23 مرداد 1401

چه نوعی قناری بگیرم که به دمای محیط خوزستان سازگارباشه

  25 مرداد 1401

  سلام دوست عزیز
  قناریهای بومی که معمولا در قم و کاشان زیاد تولید میشن مناسب هستن البته دمای خونه برای خودتون در نظر میگیرید کافیه

8 فروردین 1400

سلام. ی جفت قناری با تخم خریدم. تخمش شکست برداشتمش. دیگه ماده داخل چال نمیره. مخرجشم خیلی بزرگ شده. چیکار کنم؟ یک روزه جا ب جا شدن

  14 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  در زمانی که پرنده تخمگذاری کرده و یا جوجه دارد نباید جا به جا شوند چون دچار استرس شده و کلا مراحل پرورش و نگهداری دچار مشکل می شود.

12 اسفند 1399

سلام قناری من مدفوع ب پرهاش میچسپه چیکار باید کنم

  28 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  احتمالا قناری شما مشکل روده ای و یا تغذیه ای دارد که این اتفاق رخ می دهد. در حالت عادی این اتفاق برای هیچ پرنده ای رخ نمی دهد. برای این که بتوانیم دقیق تر شما را راهنمایی کنیم تصویری از مدفوع پرنده به شماره واتساپ یا تلگرام مشاورین ارسال کنید. 09191015546

4 اسفند 1399

سلام
قناری من ماده س ی چند روزیه که جفتشو از دست داده تنها ی گوشه قفس میشینه نه آب می خوره نه غذا..
می خواستم بدونم چیکار کنم که از حالت افسردگی بیرون بیاد و ی جورایی باهام انس بگیرع احساس تنهایی نکنه؟!

  1 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  قناری ها را معمولا به صورت انفرادی نگهداری می کنند و فقط در زمان جوجه کشی پرنده ها را جفت می کنند. در نهایت شما می توانید یک قناری جدید تهیه کنید.

16 بهمن 1399

با سلام . قناری نر چه مدت طول میکشد مست شود ؟ قناری من 6 ماه است که نمیخواند از کجا بدونم که مست شده؟

  11 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  آواز خواندن یکی از نشانه های مست شدن است و هر چه تعداد خواندن بیشتر و بلندتر باشد پرنده آماده تر و برای جفت گیری مناسب است.

7 بهمن 1399

من الان قناری دارم که با سوت با من صحبت میکنن
یعنی وقتی سوت میزنم اونهاهم تکرار میکنن
ولی نمیدونم چرا بعضی وقت ها یکم میترسن
و اینکه تازه تخم گذاشتن و تخمش سوراخ شد و خودش نفهمید و روش خوابید تا چند رو که بعد دیدم تخم نصف
شده بعد یزره گذشت دیدم بازم روش نشسته
و چند دقیقه بعد دیدم نیست
دلیل اینکه تخم رو خورده چی هست؟
لطفا بگید
ممنونم

  23 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  معمولا قناری ها 4 تا 6 تخم میگذارند ولی بر اساس توضیحات شما که قناری یک تخم گذاشته، نشانه ضعیف بودن پرنده است و تخم قناری پوسته ضعیفی داشته و شکسته و پرنده آن را خورده است. پیشنهاد میکنیم از کف دریا استفاده کنید تا مشکل رفع شود.

5 بهمن 1399

سلام من وقتی دستمو از کنار قفس رد میکنم قناری میاد که گاز بگیره باید چیکار کنم

  28 بهمن 1399

  سلام دوست عزیز
  شما اگر قصد این را دارید که پرنده شما دستی باشد، بهتر است از مرغ عشق یا عروس هلندی برای نگهداری و پرورش استفاده کنید. قناری ها نسبتا استرس بیشتری دارند و برای دستی کردن مناسب نیستند.

26 دی 1399

سلام مدت یه هفتس قناریم چشمش کوچیک شده عفونت زرد رنگی از چشش دراوردم به زور کمی باز شده قطره از خونه داشتم کردم چشمش ولی خوبش نکرده
چیکار کنم از خوندنم افتاده

  23 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  قطره های جشم در صورت باز شدن زود خاصیت خود را از دست می دهند. بهتر است قطره چشمی تازه و غیر از این موردی که داشتید تهیه کنید.

19 دی 1399

سلام.
قناری های من دوبار تخم گذاری کردن ولی همشون پوچ بودن.چکار کنم تا جوجه بشن.لطفا اگر ویتامینی هست مثلaوbیا هرچیزی با مثال بگین.یعنی ویتامینaشامل این چیزاست و…..

  23 مرداد 1400

  سلام احسان عزیز
  دادن غذاهای متنوع و مولتی ویتامین و مخصوصا ویتامین AD3E به قناری ها خیلی می تواند موثر باشد.

3 دی 1399

سلام من باید چکار کنم تا قناریم زیبا بخواند

  10 اسفند 1399

  سلام دوست عزیز
  اولا خواندن قناری تا حدودی به نژاد پرنده بستگی دارد. دوما به پرنده از نظر تغذیه باید رسیدگی شود که سرحال باشد و اصطلاحا مست شود.

27 آذر 1399

با سلام
بنده یک قناری ماده دارم که با یک نر جفت خورد و تخم گذاشت ولی نر نطفه نداشت.
می‌خوام بدونم ماده با قناری نر دیگه جفت میشه ؟اگه میشه توضیح کامل بدهید.
ممنون

  7 فروردین 1400

  سلام امیر عزیز
  بله جفت می شود؛ ولی در کل قبل از جفت کردن قناری ها باید به پرنده ها از نظر تغذیه و نور رسیدگی شود تا کاملا مست بشوند، بعد برای جوجه کشی اقدام کرد.

26 آذر 1399

سلام من یه قناری نر دارم الان دو ماهه فقط جیک جیک میکنه بعد الان دیگه اونم نمیکنه
چی کارش کنم ؟

  23 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  رسیدگی به تغذیه، نور و محیط عوامل موثر در آواز خوانی قناری هستند. این عوامل را بررسی کنید.

15 آذر 1399

سلام وقتتون بخیر یه قناری گلاستر نر دارم که فکرکنم 9 یا 10 ماهه باشه خیلی سرحاله و حتی درفصلی باید میرفت توی لک و پرهاش میریخت خیلی آسیب ندید و بازم کاملا سرحال بود… سوالم اینه که میتونم باخودم ببرمش سفر باماشین؟4 ساعت باید توماشین باشه چندروز تو مقصد و باز همون 4 ساعت رو برگرده؟چه شرایطی رو باید براش رعایت کنم؟قفسش بزرگه در اصل قفس طوطیه چون میخواستم راحت باشه.باتوجه به اینکه سرده لازمه تو ماشین قفسشو با چیزی بپوشونم؟لازمه تو غذاش تغییی بدم ؟رو صندلی عقب بذارمش خوبه؟ممنون میشم برام کامل توضیح بدید و اگه نکته ای هست که من نپرسیدم برام بگید آخه خیلی دوسش دارم نمیخوام آسیب ببینه.خیلی ازتون ممنونم

  11 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز
  کلا پرنده ها در هنگام جا به جایی دچار استرس می شوند، مخصوصا قناری که نسبتا پرنده حساس تری است و عادت به جا به جایی ندارد. ولی اگر مجبور هستید با تغییرات کم تر در شرایطی مثل دان و نور و صدا این کار را انجام بدهید. دادن ویتامین و مواد معدنی می تواند به پرنده در زمان استرس کمک کند.

28 خرداد 1399

سلام خسته نباشید من یه قناری نر دارم از نظر خوندن بخونه ایا پر ریزی اون از گرمای محل نگه داری میتونه باشه چون من اونو تو پاسیو نگه میدارم

  5 آبان 1399

  سلام دوست عزیز
  بله از گرماست ولی مشکلی نیست و پر ریزی اگر درست باشد خوب هم هست.

16 دی 1398

سلام
لطفا برای مکان خواب قناری را راهنمایی بفرمائید که در قفس زیر قسمت خوابش چی بگذاریم ؟

  28 اسفند 1398

  سلام دوست عزیز
  داخل تمام قفس های نگهداری پرنده مثل قناری چوب هایی قرار دارد که پرنده روی همان میخوابد.

3 آذر 1398

سلام من یک قناری نر بسیار سرحال و بخون داشتم که سالم بود اما یه روز دیدم که کف قفس افتاده و مرده اما نترسیده بود نه مریض نمیدونم چرا

  15 دی 1398

  سلام دوست عزیز
  اگر قناری استرس شدید نداشته پس مشکل داخلی داشته که میتواند عوامل مختلفی داشته باشد. علت اصلی مرگ پرنده مثل تمامی موجودات زنده به صورت کالبد شکافی در آزمایشگاه ها مشخص میشود.

1 آذر 1398

سلام خسته نباشید من قناری اون اولا خیلی میخوند یکی دوبار گذاشتم جایی الان با صدای آب و جارو برقی و شلوغی میخونه خیلی کم شده خوندنش همش میپره اینور اونور بال بال میزنه میخوام براش ماده بخرم میشه بگید بخرم یانه انگار مسته 🙄😩

  27 آذر 1398

  سلام دوست عزیز
  پرورش دهنده های قناری گاهی برای آبتنی و آفتاب گیری پرنده ها جای قفس نگهداری قناری ها را عوض می کنند. ولی این که دائم جای قفس را عوض کنید کار درستی نیست. پخش شدن صدا برای خواندن قناری محرک خوبی است. می توانید از رادیو که موسیقی هم زیاد پخش می کند استفاده کنید. این امکان وجود دارد که قناری ماده را خریداری کنید و در قفس جداگانه روبروی هم قرار دهید و تغذیه مناسب برای آن ها در نظر بگیرید و زمانی که به کاملا به مستی رسیدند آن ها را جفت کنید.

10 مهر 1398

سلام علیکم
من یک قناری نر و ماده دارم میخواستم بدونم که چگونه قناری نرم رو دستی کنم ممنون از شما دوست عزیز و گرامی

  11 آذر 1398

  سلام دوست عزیز
  معمولا قناری را برای صدای زیبایش نگهداری میکنند و برای دستی کردن از پرنده هایی مثل طوطی، کاسکو، مرغ مینا، مرغ عشق و طوطی هلندی استفاده می کنند.

19 تیر 1398

سلام من الان دو روزه قناری هارو تنها گذاشتم اب و دون هم دارن طوری شون نمیشه؟اگـه اب و غذای کافی داشته باشن در اثر تنهایی نمیمیرن؟

  27 شهریور 1398

  سلام دوست عزیز
  قناری ها در اثر تنهایی نمیمیرند ولی نسبت به نبودن آب و غذا خیلی ضعیف و حساس هستند و خیلی زود باعث مرگ و میر آن ها می شود.

4 اردیبهشت 1398

باسلام قناری دارم که اگر نزدیک قفس بشود خیلی مترسد وتبش قلب ش رااحساس مکنم .خیلی خیلی مترسد. چگونه‌متوانم‌با این.پرنده ارتباط برقرار کنم نوع.باتشکر……قناری.گلاس.است

  4 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  سعی کنید کمتر به قفس نگهداری قناری نزدیک شوید تا کم کم پرنده عادت کند. البته قناری هایی که در سالن ها پرورش داده می شوند بیشتر نرس و استرس دارند.

3 اردیبهشت 1398

سلام علیکم . من یک قناری داری اما زیاد تر وقت در خانه تنها میماند . اسن خو کدام مشکل را برایش پیش نمی آورد؟

  4 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  تا زمانی که دان و آب برای پرنده مهیا باشد نگهداری قناری در فضای خانه مشکلی ایجاد نمی کند.

3 اردیبهشت 1398

سلام یه قناری نر دارم چند وقته رویه چوبی که تو قفس میزارن نمیره وقتیم میره شرو میکنه گاز گرفتن به ناخون هاش و سری میپره رویه جا دونی شبا هم همونجا میخوابه اصلا نزدیک چوب نمیشه از خوندنم افتاده 😢

  4 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  قناری شما احتمالا از پا دچار مشکل شده است. اگر پاهای پرنده خشکی زیادی گرفته است کمی پاهای آن را با روغن چرب کنید. اگر روغن های طبیعی مثل دنبه باشد خیلی بهتر است.

22 دی 1397

سلام یک قناری نر دارم که پال نداره 7 تا ریشه ی اولش بال نداره فقط ساقه اش هست دمش هم بعضی جاهاش

این چه مشکلی داره مریضه یا نه

  8 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  احتمالا قناری شما اصطلاحا تو لک رفته است. معمولا در فصل گرما این اتفاق برای پرنده ها میافتد و به مرور مجددا پرها در می آیند.