قفس مرغ عشق به عنوان محل زندگی پرنده باید چه ویژگی هایی داشته باشد

دسته : سایر پرندگان

قفس مرغ عشق در بین تجهیزات لازم برای نگهداری مرغ عشق اهمیت ویژه ای دارد. به علاوه محل قرار گیری قفس مرغ عشق در منزل مسکونی شما نیز حائز اهمیت است.

اکیداً به شما توصیه می کنم، پیش از ورود مرغ عشق به منزل، در خصوص تجهیرات لازم برای نگهداری مرغ عشق تصمیم گیری نمایید. پیش از این نیز ذکر شد که مرغ عشق هنگام ورود به مکان تازه دچار تنش می گردد، لذا خریداران و خوانندگان محترم بایستی از ایجاد تنش مضاعف در این پرنده دوست داشتنی ( با تغییر مکرر مکان قفس مرغ عشق )، اجتناب ورزند. یک قفس مرغ عشق علاوه بر اندازه مناسب، باید دارای تجهیزاتی چون میله‌های افقی و عمودی، ظروف غذا و آب مناسب، سه یا چهار نشیمنگاه در ارتفاعات متفاوت و نیز پوشش مناسب جهت پوشانیدن قفس مرغ عشق در مواقع ضروری بوده و لانه ی مناسبی جهت جفت گیری مرغ عشق داشته باشد.

محل قرار گیری انواع قفس مرغ عشق

 برخی از انواع قفس ها، انحصارا بایستی روی میز قرار گیرند. تعدادی نیز باید الزاماً در حالت ایستاده استفاده شوند. انتخاب هر یک از این انواع، کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. اگر شما دارای منزلی پر جنب وجوش، همراه با کودکان خردسال و سایر جانوران دست آموز هستید، ما قفس های نصب شده بر دیوار را به شما توصیه می نماییم. در صورت برخوردار بودن از زندگی آرام و عاری از هرگونه جنب و جوش، قفس مرغ عشق و سه پایه زیر آن گزینه مناسب برای شما خواهند بود.

قفس مرغ عشق قفس مرغ عشق

هنگام خریداری سه پایه زیر قفس مرغ عشق ، دقت نمایید که شی مزبور کاملاً با استقامت بوده و با قفس مرغ عشق از نقطه نظر اندازه، در تناسب باشد. به سبب آن که پرنده اغلب اوقات خویش را در داخل قفس می گذراند، شما با انتخاب قفس ایمن و مطلوب برای وی، محیط زندگی مرغ عشق را ایده آل می نمایید.

هنگام انتخاب قفس مرغ عشق بایستی به چند نکته خاص توجه نمایید:

1- از اندازه مناسب قفس مرغ عشق اطمینان حاصل نمایید. ابعاد قفس مطلوب برای یک جفت مرغ عشق (طول، عرض و ارتفاع)، بایستی حداقل 75*60*100 سانتی متر مکعب باشد.

2 – قفس آکریلیک، به لحاظ شستشو از سایر انواع قفس ها، مناسب تر می باشد. قفس های ساخته شده از چوب یا بامبو، ظرف مدت زمان کوتاهی توسط منقار پرنده از بین می روند.

3 – از باز و بسته شدن مناسب در قفس مرغ عشق ، پیش از خریداری مطمئن شوید. از ابتیاع قفس هایی که دارای دری گیوتین مانند هستند، جداً خودداری کنید.

4 – سینی کف قفس مرغ عشق بایستی ساختاری مناسب داشته و ورود و خروج آن به قفس به آسانی انجام پذیرد. به علاوه در زیر سینی، باید شبکه سیمی وجود داشته باشد که هنگام تعویض و شست و شوی سینی، مانع فرار پرنده گردد.

اندازه و ابعاد قفس مرغ عشق

به یاد داشته باشید که قفس بایستی به اندازه ای بزرگ باشد که لوازم قفس مرغ عشق نظیر ظروف غذا و آب، نشیمنگاه ها و اسباب بازی های پرنده مثل نردبان مرغ عشق به راحتی در آن جای گیرند. جهت اطمینان از اندازه مناسب قفس، می توانید طول، عرض و ارتفاع آن را اندازه گیری نمایید. چنان چه ذکر شد، اندازه قفس مطلوب برای یک جفت مرغ عشق حداقل 75*60*100 سانتی متر مکعب می باشد. در برخی از کتب، ابعاد طول، عرض و ارتفاع قفس در کم ترین حالت برای یک قطعه مرغ عشق، سرجمع ۱۵۲ سانتی متر بیان شده است (طول: ۶۰ سانتی متر، عرض: ۴۶ سانتی متر و ارتفاع: ۴۶ سانتی متر).

جنسیت مرغ عشق در اندازه ی قفس موثر است چنان چه مرغ عشق خریداری شده دارای ذاتی پر جنب و جوش بوده و متعلقات قفس نیز فراوان است، اندازه قفس مرغ عشق بایستی بزرگ تر باشد. توصیه ما به شما، انتخاب بزرگ ترین نوع قفس ممکن می باشد. به یاد داشته باشید که مرغان عشق همانند هواپیماهای کوچک، به جای حرکت عمودی هلیکوپتری، عموما به صورت افقی پرواز می کنند. بدین لحاظ، قفس های مستطیلی شکل و طویل در مقایسه با قفس های مرتفع و باریک، ارجح می شود. قفس های مستطیلی شکل، امکان پرواز افقی پرنده را فراهم می نمایند.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

3 تیر 1401

سلام. اگر خونه مرغ عشق پوشیده نباشه ممکنه پرنده بترسه و تخم نذاره؟ یا حتما باید پوشیده باشه و دیده نشه؟

  13 تیر 1401

  سلام دوست عزیز
  بهتره پوشیده باشه

23 فروردین 1400

سلام مرغ عشق من تنها هستش و قراره یه دونه ماده بخرم ولی قفس من کوچیکه وپرنده نمیتونه پرواز کنه میشه بگید قفس چقدر بزرگ باید باشه

  13 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز
  در پرنده فروشی ها قفس جفت کن مرغ عشق وجود دارد که باید تهیه کنید.

28 خرداد 1399

سلام.
ببخشید من میخوام مرغ عشق بخرم
فقط میشه بگین که اگه تک بخرم میمیره؟
یعنی یکدونه نر 😊

  5 آبان 1399

  سلام دوست عزیز
  اگر قصد خرید مرغ عشق دارید بهتر است جفت و به صورت نر و ماده خریداری شوند. معمولا مرغ عشق تنها خیلی ماندگار نیست.

   10 آذر 1399

   سلام دوست عزیز اگر بیشتر اوقات در خانه هستی ومیخوای بامرغ عشقت بازی کنی بودجه کافی نداری تکی بخر ولی اگه وقط در روز برای غذا و آب به مرغ عشق سربزنی جفت بخر

17 آذر 1398

ممنون از زحمات شما مقاله بسیار عالی و آموزنده بود .

  17 آذر 1398

  سلام ایلیا عزیز
  متشکریم. از این که مقاله برای شما مفید و آموزنده بوده است بسیار خوشحالیم.

18 تیر 1398

سلام من یه روز هست که یه جفت مرغ عشق خریدم و الان موضوعی که من رو نگران کرده اینه که مرغ عشق ماده هی چشماش رو باز و بسته میکنه مثل کسی که خوابش میاد.رنگ مفوعش هم برخی اوقات سفید یک دسته و بعضی وقتا هم سبز تیره هست دمای اتاق 25تا27 درجه هست
میخواستم بپرسم که آیا این نشونه ها به علت بیماری هست یا خیر ممنون از سایت خوبتون

  15 مهر 1398

  سلام محمد عزیز
  جا به جایی در پرنده استرس ایجاد می کند و این مشکلات پیش می آید. 2 روز صبر کنید اگر مشاهده کردید که پرنده ها بهتر نشدند به مدت 4 روز از تتراسایکلین انسانی 250 در ظرف آب ( هر روز یک عدد ) استفاده کنید و فقط از ارزن و مقدار خیلی کمی تخم کتان استفاده کنید.

3 اردیبهشت 1398

سلام به نظرتون یک مرغ عشق بخرم بهتره و راحت تر دستی میشه یا یه جفت بخرم؟ من توی روز میتونم سرگمش کنم ولی اگه جفت داشته باشه دیگه فکر نکنم به من اهمیتی بده
راهنمایی کنید لطفاً ❣

  2 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  معمولا برای دستی کردن مرغ عشق ها از یک عدد استفاده می کنند.

  26 بهمن 1399

  دوست عزیز ، هیچ مشکلی نیست . من یک جفت مرغ عشق از یه ماهگی نگه داشتم الان اهلی اهلی هستن . فرقی نمیکنه جف بگیری یا نه ولی اگه میخوای اهلی بشه از کوچولوگی نگه دار

2 اردیبهشت 1398

سلام.من یک جفت مرغ عشق سال پیش خریدم الان بعدیکسال هنوزجفت نخوردن. وتازه بعدیکسال شروع کردن به خوردن سبزیجات وتخم مرغ.بعدشم بخاطر سروصدای زیادی که صبح داشتن ر و ی قفس پارچه میکشیدم بعد یک مدت خوندنشون خیلی کم شد

  15 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  نباید در محیطی که قفس مرغ عشق را قرار داده اید نور را کم کنید. نور و زمان باعث می شود پرنده ها به سمت جفت گیری و تخمگذاری بروند و نشانه هایی که گفتید شروع این کار است.

17 فروردین 1398

سلام.
من یه جفت مرغ عشق دارم جفت گیری نکردن ولی جفت هستند
علتش چیه

  25 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  مرغ عشق ها یا به بلوغ جنسی نرسیده اند یا شرایط نگهداری و قفس و تغذیه آن ها مناسب نیست.

7 اسفند 1397

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم چرا هر جفت مرغ عشقی میخرم بعداز چندروز ماده واسه چندساعت ک میره تو لونه دیگه بعدش اصلا سمت لونه نمیره دوسه باری لونه رو عوض کردم بازم همین مشکل داشتم حتی مرغ عشق هامم عوض کردم ولی بازم فرقی نکرد اصلا تخم نمیکنن

  18 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  زمانی که پرنده جا به جا می شود دچار استرس میشود. بهترین حالت برای نگهداری مرغ عشق به صورت تک جفت، پرنده هایی هستند که در همین محیط های تک جفتی تولید شده اند در غیر اینصورت چند جفت مرغ عشق هم زمان نگهدارید.

6 اسفند 1397

سلام من ی مرغ عشق دارم الان کاملا دستی هستند می خواستم آن ها را سخنگو کنم میشه راهنمایی کنید

4 اسفند 1397

ببخشید بالای نوک مرغ عشق مادم قهوه ای شده این علامت چیه؟؟!!

  25 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  نشانه بلوغ جنسی پرنده جهت آماده شدن تولید مثل مرغ عشق است.

4 اسفند 1397

سلام
من یه مرغ عشق ماده دارم هروقت نر میره سمتش برای جفت گیری اونو میزنه یا فرار میکنه
ماده هر یه 2سه هفته ای جدا کردم یه ماده دیگه خریدم انداختم پاش بعد یه نر برای ماده خریدم
بعد که اوردمشون خونه تا نره صدای ماده قبلی رو شنید اومد نرو میزد تا بره تو اون قفس من دوباره گذاشتمشون پیش هم ولی حالا هم دوباره نره که میره سمتش ماده فرار میکنه
بعدم براشون که دونه میزارم ماده سرشو میکنه تو دونه خوری همه ی دونه هارو میریزه رو زمین
چیکار کنم
لطفا جواب بدین

  25 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  معمولا پرورش مرغ عشق ها به صورت چند جفتی حدود 10 تا 15 جفت در یک قفس مرغ عشق نسبتا بزرگ نسبت به پرورش تک جفتی آن ها خیلی بهتر جواب می دهد چون در این حالت اتفاقاتی که شما به آن اشاره کردید زیاد رخ می دهد.

11 آذر 1397

سلام ببخشید من تازه یک جفت مرغ عشق خریدم . مرغ عشق تر ماده هرو هی میزنه ماده هی می خواد بخوابه مشکلشان چیه؟

  25 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  مرغ عشق نر آماده جفت گیری هست ولی ماده هنوز آماده نیست. پیشنهاد می کنیم کمی صبر کنید.

10 آذر 1397

سلام‌ .من به تازگی دو تامرغ عشق رام گرفتم و جای بلندی روی یخچال گذشتم برای وسایل سرگرمی چی براشون بخرم آیا زود برشون لانه و بخرم بهشون تخم کتان وارزن بدم مشکلی نداره یا شادانه.

  27 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر در شهر تهران ساکن هستید می توانید به خیابان اسکندری مراجعه نمایید تا وسایل سرگرمی مورد نیاز مرغ عشق ها را تهیه نمایید و در قفس آن ها قرار دهید.
  برای غذای اصلی مرغ عشق ها از ارزن درشت و بقیه دانه ها خیلی کم و از سبزیجات، برگه کاهو، کلم بروکلی، هویج و سیب به صورت متناوب استفاده کنید.
  پیشنهاد می کنیم مقاله غذای مرغ عشق را نیز مطالعه نمایید.

8 آذر 1397

سلام برای داخل لانه مرغ عشق باید چی بریزیم برای تخم گذاری؟؟

  3 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  نیازی نیست چیزی در قفس مرغ عشق ها قرار دهید.

18 آبان 1397

سلام؛ عرض ادب… خسته ننباشیید، عذر میخوام، برای رنگ کردن قفس مرغ عشق هام میخواستم از رنگهای اسپری استفاده کنم، آیا اینکار میتونه مضر باشه؟

  8 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر در هنگام رنگ کردن قفس، مرغ عشق ها داخل قفس نباشند مشکلی ندارد.

17 آبان 1397

سلام مرغ عشق من دو ماه است خریدم الان سه تا تخم گذاشته خا ن اش پلاستیکی است مادرش روۺ
روۺ خوابیده ایا جاش سرد نیست یعنی تخمش جوجه میشه راهنمای میخام

  8 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر قفس مرغ عشق شما در جای معتدلی مثل محل زندگی خودتان باشد نباید مشکل خاصی وجود داشته باشد.

9 آبان 1397

سلام من یک سوال دارم که خیلی درگیرم دو تا مرغ عشق دارم گه از لونه میترسند و فرار میکنن‌ و‌ طرفش‌ نمیرن‌ چیکار‌ کنم‌

  10 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  احتمالا مرغ عشق های شما سن کمی دارند. کمی صبر کنید تا به لانه عادت کنند و زمانی که آماده تخمگذاری شوند به داخل لانه خواهند رفت.

12 مهر 1397

سلام یه جفت مرغ عشق دارم که تخم دارن اگه قفسشون رو عوض کنم تو لک می رن ?می خوان بزارمشون تو یه قفس بزرگتر

  15 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  بهتر است صبر کنید تا جوجه ها را در بیارن و شروع به غذا دادن جوجه ها کنند.

10 مهر 1397

من مرغ عشقم در بسیار وقت ها در قفس است ودر حال دستی کردنشان هستم از کجا بفهمم جفت هستند یا نه

  12 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  مرغ عشق ماده رنگ بالای نوکش روشن و نر تیره می باشد. اگر هم رنگ هستند جفت نیستند. پیشنهاد می کنیم مقاله جفت گیری مرغ عشق را نیز مطالعه کنید.

14 شهریور 1397

سلام قفس من بعضی جاهایش قور شده گشاد شده و مرغ عشقای من فرار میکنن برای تعمیرش باید چیکار کنم لطفا کمکم کنید❤

  5 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر قفس معمولی باشد ارزش تعمیر ندارد و قفس نو خریداری کنید. برای تعمیر آن نیز می توانید به فروشگاه های قفس مرغ عشق مراجعه کنید.

16 خرداد 1397

سلام خسته نباشید من درقفس مرغ عشق که یه جفت هستن نر ماده ام هستن دوتا لونه گذاشتم که هرکدوم پسندین برن توش ایا باشن یا یکی از لونه هارو بردارم ممنون میشم جواب بدین

  6 بهمن 1399

  سلام دوست عزیز
  نیازی به 2 عدد لانه نیست همان یک عدد کافیست.

8 اردیبهشت 1397

با سلام قفس مرغ عشق من 20سانت ه طول ش خوبه یا عوضش کنم مرغ عشقا میخوان جفتگیری کنن با تشکر

  10 اردیبهشت 1397

  سلام
  این اندازه کم است. شما میتوانید از قفس های جفت کن قناری که در بازار موجود است برای این کار استفاده کنید.

  25 شهریور 1397

  سلام.حتما عوضش کن چون مرغ عشق وقتی تصمیم به جفت گیری می‌کنه که جایش بزرگ باش

16 فروردین 1397

سلام میخواستم بپرسم میشه ۳تامرغ عشق تویک قفس باشه…سپاسگزارم

  25 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  نگهداری مرغ عشق ها بهتر است به صورت جفت جفت در قفس باشد.