غذای کاسکو

دسته : سایر پرندگان

داشتن یک برنامه مناسب برای غذای کاسکو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. کاسکو یا طوطی خاکستری آفریقایی به دلیل استعداد و قدرت صحبت کردن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بسیاری از کسانی که کاسکو دارند دغدغه شان این است که برنامه مدون و مشخصی برای پرنده خانگی محبوب‌ شان فراهم کنند. نکته ای که درمورد تغذیه طوطی سانان شایان توجه است این است که فرمول مشخصی برای غذا دادن به این پرنده ها وجود ندارد.

اغلب پرندگان نیاز به مواد غذایی یکسانی دارند، اما هرگونه از آنها ممکن است کمتر یا بیشتر از دیگری به ماده غذایی خاصی نیاز داشته باشد. برای مثال ممکن است یکی بیشتر و دیگری کمتر به مواد غذایی از قبیل چربی، پروتئین، ویتامین ها یا مایعات در غذای شان نیاز داشته باشند. مواد غذایی مورد نیاز هر پرنده به عوامل متددی مثل؛ سن، اندازه، جنس، محیط زندگی، میزان فعالیت، مریضی یا جراحت و عوامل دیگر بستگی دارد.

با وجود این همانطور که درمورد انسان نیز صادق است یک رژیم غذایی مناسب برای کاسکو رژیمی است که شامل ترکیب کافی و متنوعی از سبزیجات، حبوبات، میوه‌ ها و… باشد. این برنامه غذایی متنوع، ویتامین، مواد معدنی، پروتئین و دیگر مواد مورد نیاز یک کاسکوی سالم و با نشاط را فراهم می کند. بیشتر مشکلات و بیماری هایی که ممکن است برای کاسکو در زمان نگهداری کاسکو پیش بیاید به دلیل کمبود ویتامین ها، مواد معدنی یا دیگر مواد غذایی ضروری است. لذا از آنجایی که کاسکوها به غذاهایی که به آنها می دهید عادت می کنند علاوه بر اینکه مجموعه غذایی مناسبی برایش فراهم می کنید، هرگز دادن غذاهای جدید را به او فراموش نکنید. به طور کلی می‌ توان یک رژیم غذایی متعادل برای کاسکو را به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • سبزیجات
 • حبوبات
 • میوه ها
 • مرکبات (تخمه، آجیل و …)
 • سبزیجات برگ دار مانند اسفناج و کلم به مقدار کم

یک برنامه غذایی مناسب شامل تمامی موارد بالا می‌ شود. نکته ای که بسیار مهم است غذاهایی است که برای کاسکو مضر هستند که لازم است درمورد آن ها بسیار مراقب باشیم. مواردی از قبیل:

 • گیاه و میوه آواکادو
 • هر ماده غذایی که دارای کافئین باشد از قبیل: نوشابه، قهوه و…
 • شکلات و کاکائو
 • نوشیدنی گازدار
 • هسته و تخم بسیاری از میوه ها
 • مشروبات الکلی
 • غذاهای چرب، سوخته، شور و حاوی ادویه ها
 • غذاهای بیش از حد شیرین
 • داروهای خواب آور
 • رنگ های مصنوعی و مواد نگهدارنده

این مواد را هرگز نباید به عنوان غذای کاسکو به او بدهیم و همچنین باید آن ها از دسترس او خارج کنیم زیرا برای کاسکو بسیار مضر هستند و خوردن آن ها ممکن است عواقب جبران ناپذیری داشته باشد. در ادامه به معرفی مناسب ترین ‌ ترکیبات غذای کاسکو می‌پردازیم.

ترکیبات غذای کاسکو

نکته ای که در غذای کاسکو از اهمیت قابل توجهی برخوردار است تنوع است. از آنجایی که کاسکو به غذاهایی که مکرراً به او می دهید عادت می کند، بنابراین توصیه می شود اگر می خواهید کاسکویی شاد و سالم داشته باشید سعی کنید از برنامه غذایی متنوعی استفاده کنید. در ادامه ترکیبات غذایی مناسب را معرفی می کنیم.

ترکیبات غذای کاسکو

اجزای غذای کاسکو

میوه و سبزیجات تازه و ارگانیک

میوه ها و سبزیجات تازه از مناسب ترین مواد غذایی برای کاسکو هستند. میوه و سبزیجاتی مانند کلم، هویج، سیب، کلم بروکلی، هلو و کاهو و… می توانند غذای مناسبی برای کاسکو باشند که می توانید به دو صورت خام و پخته به کاسکو بدهید. البته برخی از سبزیجات که دارای ویتامین آ هستند (به رنگ قرمز و نارنجی هستند مانند هویج) بهتر است با اندکی بخار پخته شوند تا هضم شان راحت تر شود. سبزیجات و میوه های مختلف را در مخلوط کن ترکیب کنید و به کاسکو بدهید. میوه ها و سبزیجات مخلوط بسیار مورد علاقه کاسکو ها هستند، همچنین می توانید به این روش میوه ها و سبزیجاتی هم که دوست ندارند ولی برای شان خوب است را به آن ها بدهید.

آجیل ها و تخم آفتاب گردان

آجیل ها و مغزهایی مثل مغز گردو پسته و بادام می توانند غذای مناسبی برای کاسکو باشند. زیرا حاوی مقادیر قابل توجهی از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز کاسکو هستند. اما چند نکته درمورد استفاده از آجیل ها وجود دارد که لازم است رعایت کنید:

 • آجیل های بو داده و شور برای کاسکو مضر است، باید از آجیل خام استفاده کنید.
 • میزان چربی موجود در آجیل ها بسیار زیاد است و نباید زیاد توسط کاسکو مصرف شوند. توصیه می شود فقط به مقدار کم و به منظور پاداش و تشویق به او داده شوند.
 • تا جایی که ممکن است پوست آجیل ها را نشکنید. عمل شکستن پوست آجیل برای کاسکو بسیار لذت بخش است و تحریک جسمی و روحی خوبی در او ایجاد می کند.

تخم آفتاب گردان، خوب ولی ناکافی

تخم آفتاب گردان غذای بسیار مناسبی برای کاسکو است و حاوی بسیاری از ویتامین های مورد نیاز کاسکو از جمله ویتامینE  ویتامینB  و بسیاری از مواد معدنی از قبیل منیزیم، پتاسیم، روی و کلسیم است و برای کاسکوها غذای بسیار لذیذی است، اما در استفاده بیش از حد آن دو خطر وجود دارد:

 1. تخم آفتاب گردان چربی بالایی دارد که برای کاسکو مضر است.
 2. اگر بیش از حد به کاسکو تخم آفتاب گردان بدهید به آن عادت می کند و از خوردن مواد غذایی دیگری که برایش لازم است امتناع می ورزد.

بنابراین توصیه می شود به میزان کم یعنی روزانه نصف قاشق سوپ خوری به او تخم آفتابگردان بدهید نه بیشتر از آن.

استفاده از دانه ها در غذای کاسکوها

دانه ها از غذاهای مورد علاقه کاسکو هستند. البته دانه ها به تنهایی نمی توانند پاسخگوی نیازهای غذایی کاسکو باشند اما در کنار موارد دیگر می توانند برای کاسکو بسیار مفید باشند. هنگام استفاده از دانه ها دقت کنید که کپک نداشته باشند و فاسد نباشند. کاسکوها معمولا دانه های جوانه زده را خیلی دوست دارند و با لذت می خورند. لذا توصیه می شود دانه ها را در مقداری از آب تمیز و در دمای اتاق خیس کنید تا جوانه بزنند (مانند وقتی که سبزه عید آماده می کنید). سپس دانه های جوانه زده را جلوی کاسکو قرار دهید تا میل کند.

پوره های مختلف

در دنیای وحش، کاسکوها غذای جویده شده را از دهان خودشان به جوجه‌ ها می دهند. به همین ترتیب شما نیز می توانید چند بار در هفته غذای له شده و پوره شده به کاسکوتان بدهید. این کار باعث محکم شدن رابطه تان با او می شود و کاسکو نیز احساس امنیت می کند. مثلا کدو تنبل را از وسط نصف کنید و با کمی آب تا 45 دقیقه بجوشانید تا نرم شود، وقتی که سرد شد آن را با قاشق به کاسکو بدهید. کاسکو ها پوره سیب زمینی و هویج را نیز دوست دارند.

غلات و حبوبات

غلات و حبوبات می توانند منبع غذایی بسیار خوبی برای کاسکو باشند. لوبیا، نخود فرنگی، عدس و لوبیا سبز حبوبات مورد علاقه کاسکو هستند که می توانید به دو صورت خام و پخته به او بدهید. همچنین غلاتی مثل برنج سبوس دار، جو و ماکارونی به صورت پخته و بدون نمک و روغن می توانند در برنامه غذایی کاسکو قرار بگیرند.

غذای کاسکو ها در زمان جوجه کشی

کاسکوها معمولاً از اواخر زمستان و در فصل بهار، اقدام به جفت گیری و تولید مثل می کنند. اما با رواج استفاده از دستگاه جوجه کشی معمولا در دیگر فصل ها نیز اقدام به جوجه کشی کاسکو می شود. تجربه نشان داده است که اگر شرایط محیطی و غذایی مناسب برای کاسکو وجود داشته هیچ محدودیتی برای جوجه کشی وجود ندارد. اما بهتر است بیشتر از دوبار در طول یک سال اقدام به جوجه کشی نشود.

غذای کاسکو در زمان جوجه کشی

بهترین برنامه غذایی در زمان جوجه کشی و تکثیر کاسکوها

در زمان جوجه کشی در صورتی که کاسکوی مادر جوجه اش را تغذیه نکند لازم است از طریق سرنگ این وظیفه را بر عهده بگیریم و تا بزرگ شدن به او غذا بدهیم. جوجه کاسکوها تا 24 ساعت بعد از به دنیا آمدن نیاز به غذا دادن ندارند. بعد از گذشت یک روز از تولد، هر سه ساعت یک بار مخلوط تخم مرغ آب پز و آب گرم را به صورت خمیری و آبکی از طریق سرنگ به او بدهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تکثیر کاسکو پیشنهاد می کنیم مقاله جوجه کشی کاسکو را مطالعه کنید.

غذای کاسکو در سنین مختلف

کاسکوها مانند دیگر پرندگان مراحل رشد طبیعی دارند. اگر چه نمی توان در خانه به طور کامل تجارب دنیای وحش را برای شان بازسازی کرد، اما باید برای آنها شرایطی را ایجاد کنیم که در سلامت کامل بزرگ شوند و شادابی شان از دست نرود. بنابراین برای سنین مختلف رشد یک کاسکو لازم است شرایط مناسب و غذای مناسب آن مرحله را در اختیارش بگذاریم که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

غذای کاسکو در سنین مختلف

برنامه غذایی کاسکوها در سنین مختلف

تا شش هفتگی

بعد از به دنیا آمدن جوجه کاسکو تا 24 ساعت نباید به او غذا بدهیم، اما بعد از گذشت یک روز به مرور و با استفاده از سرنگ عمدتاً تخم مرغ آب پز له شده به همراه آب گرم به او می دهیم. تا شش هفته بعد از تولد، جوجه کاسکو عمدتاً در مرحله رشد بدنی قرار دارد و به جز غذا خوردن به شکلی که گفته شد و خوابیدن کار دیگری نباید انجام دهد.

شش تا نه هفتگی

پالاما کلارک، پرورش دهنده و متخصص رفتارشناسی طوطی سانان، این دوره را مرحله کنجکاوی می نامد. جوجه کاسکوها معمولا از شش هفتگی شروع می کنند به جستجوی محیط اطراف شان، آنها بسیار علاقه مند جستجو و پیدا کردن هستند، بنابراین توصیه می شود از ترکیبات غذایی که در قسمت قبل معرفی شدند مواردی را که خوردنشان آسان تر است (مخلوط میوه و سبزیجات ریز شده و له شده) استفاده کنید و آنها را در میان وسایل بازی شان قرار دهید. برای آن ها فضایی به وجود آورید که در حین بازی کردن جستجو کنند و غذای خودشان را پیدا کنند. این کار به کنجکاو و شاداب شدن کاسکو کمک می کند.

نه تا شانزده هفتگی

جوجه کاسکوها در این مرحله به مرور از حالت یک جوجه زشت بیرون آمده به یک پرنده با بال و پرهای زیبا تبدیل می شوند. در این مرحله لازم است برنامه غذایی کاسکو ها را گسترش دهیم، غذاهای متنوع و جدیدتر به آن ها بدهیم و شرایطی را به وجود بیاوریم تا غذاها و موقعیت های جدیدی را تجربه کنند.

دوازده ماهگی و استقلال غذایی کاسکوها

در دنیای وحش در این سن احتمال اینکه کاسکوهای جوان از خانواده هایشان جدا نشده و مستقل نشده باشند بسیار کم است. در این مرحله کاسکوها در حیات وحش به استقلال کامل می رسند. اما از آنجایی که نمی توانیم شرایط موجود در حیات وحش را بازسازی کنیم، باید تاجایی که می توانیم شرایط جدید چالش برانگیزی برای او ایجاد کنیم. به عنوان مثال می توانیم آجیل های دربسته را در اختیار او قرار بدهیم تا او خود پوسته شان را بشکند و مغزشان را بخورد.

غذای کاسکوها در دوازده ماهگی تا سه سالگی

در دنیای وحش کاسکوهای نوجوان از خانواده هایشان جدا می شوند و به گروه های دیگر نوجوان می پیوندند. این دوره بسیار مهم است. در خانه ممکن است این دوره چنین ظاهر شود که او از انسان مورد علاقه اش روی گردانده و به عضو دیگری علاقه مند شود. کاسکوهای جوان به دلیل تغییرات هورمونی به دنبال جفت مناسب خود می گردند و به یک نوجوان یاغی تبدیل می شوند که ممکن است در برخوردهای روزانه سرکشی کند. یک نوجوان از قوانین پیروی نمی کند پس باید تدابیر تازه ای برای غذا دادن به او بیندیشید.

سه سال به بالا

در سه سالگی کاسکوها به بلوغ کامل رسیده و شخصیت اصلی آنها شکل گرفته است. اگرچه کاسکوها تا پنج یا شش سالگی به بلوغ جنسی نمی رسند، اما ممکن است علاقه مندی های جنسی را پیشاپیش به جفت آینده نشان دهند. در این دوره با افزایش اعتماد به نفس و شکل گیری شخصیت شان به دنبال برقرار کردن ارتباط با دیگران هستند. این نکته در چگونگی غذا دادن به آنها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

غذای کاسکو در فصول مختلف سال

در غذا دادن به پرندگان مخصوصاً کاسکو تنوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. کاسکوها پرندگانی بازیگوش و شاد هستند، اگر اینگونه نباشند حتما مشکلی وجود دارد که یکی از دلایل آن می تواند نداشتن تنوع غذایی باشد. اگر از غذاهای تکراری برای کاسکو استفاده کنید او به آن ها عادت می کند. لذا توصیه می شود برای رژیم غذایی کاسکو از غذاهای متنوعی استفاده کنید و به این صورت کنجکاوی کاسکوتان را برانگیزید. توصیه می شود در فصول مختلف سال از میوه ها و غذاهای مخصوص آن فصل ها به کاسکو بدهید و صرفاً به غذاهای تکراری اکتفا نکنید. در ابتدا ممکن است کاسکوها غذاهای جدید را پس بزنند، لذا سعی کنید غذاهای جدید را در میان وسایل بازی شان قرار دهید تا با بازی و کنجکاوی جستجو کنند و با غذای جدید ارتباط برقرار کنند.

غذای کاسکوها در فصول مختلف سال

نکات مهم غذای کاسکوها در طول سال

ظرف غذای مناسب کاسکو

ظرف آب و غذای کاسکو موضوع مهمی است که معمولاً مورد بی توجهی قرار می گیرد. به طور کلی کاسکو به سه نوع ظرف مناسب غذا نیاز دارد.

 1. ظرف غذای مناسب برای غذاهای خشک (دانه ها، حبوبات، آجیل و مکمل های غذایی خشک)
 2. ظرف غذای مناسب برای غذاهای تر(سبزیحات، میوه ها و غلات پخته شده)
 3. ظرف مناسب برای آب

مناسب و تمیز بودن این ظروف بسیار مهم است، دقت کنید همیشه ظرف آب را تمیز نگه دارید تا کاسکو از آب تازه و سالم استفاده کند. دقت کنید ظروفی که برای کاسکو خریداری می کنید واجد شرایط زیر باشند:

 • به راحتی بتوان آن ها را در لانه یا قفس کاسکو به صورت ثابت نصب کرد.
 • به راحتی قابل شستشو باشند.
 • حداقل دور ریز دانه را داشته باشند و کاسکو بتواند تمام دانه های موجود را بخورد.
 • کاسکو به راحتی بتواند از غذاها استفاده کند و نوک پرنده دچار آسیب نشود.
ظرف غذای کاسکو

انتخاب ظرف غذای مناسب کاسکو

2 نکته مهم در مورد غذای کاسکوها

 1. کاسکوهایی که تازه وارد محیط (خانه) جدیدی می شوند معمولا کمتر از حد معمول غذا می خورند. لذا با قاشق به آن ها غذا بدهید تا احساس امنیت بیشتری کنند. لازم به ذکر است این کار کمی زمان می برد، صبور باشید. سعی کنید با بازی به او غذا بدهید. به عنوان مثال خودتان با قاشق از غذای مورد نظر بخورید سپس بسیار هیجان زده شوید و نشان دهید که چقدر خوشمزه است و بعد به کاسکو کمی از آن را پیشنهاد دهید.
 2.  هرگز به کاسکو از دهان خودتان غذا ندهید. نگذارید با دندانتان بازی کند. اساساً میکروب های موجود در بدن کاسکو برای انسان خطرناک نیست، اما یک باکتری معمولی در بدن انسان می تواند کاسکو را بیمار کند، حتی با قاشقی که در دهان خودتان کرده اید به کاسکو غذا ندهید.

در پایان:

کاسکو یا طوطی خاکستری آفریقایی به دلیل توانایی صحبت کردن بسیار محبوب است و بسیاری از مردم علاقه مند به نگهداری از این پرنده‌ی دوست داشتنی به عنوان حیوان خانگی هستند. برای اینکه کاسکو سالم و بانشاط و بازیگوش باشد باید شرایط مناسب و غذای متنوع و سالم در اختیار او قرار بدهیم. مرور آنچه در این مقاله گفته شد باعث می شود درک روشن تری از غذای کاسکو به دست آوریم و با خصوصیات و نکات مهم غذای کاسکو آشنا شویم.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود