غذای مرغ عشق و بهترین جیره غذایی برای مرغ عشق

غذای مرغ عشق

غذای مرغ عشق مانند غذای دیگر پرندگان دارای خصوصیاتی می باشد. ما در این مقاله سعی کرده ایم این خصوصیات را کاملا به شما بگوییم.

همان طور که شما نمی توانید با آب و نان خالی زنده بمانید، مرغ عشق ها نیز قادر به تحمل جیره های خاصی که تنها از دانه و آب تشکیل شده باشند، نیستند. حتما جیره ای که تنها از یک غذا تشکیل شده باشد، چه از لحاظ مواد مغذی و چه از نقطه نظر روانی، قابل قبول نمی باشد. جیره های غذایی فقیر، موجب بروز تعدادی از مشکلات مرتبط با سلامتی شامل:

 عفونت های تنفسی

 ریزش پرها

فلسی شدن پوست

اختلالات تولید مثلی می گردد.

به علاوه، جیره غذایی نامناسب سبب کاهش طول عمر مرغ عشق نیز می شود. در ادامه به جیره مناسب مرغ عشق که توسط انجمن جهانی دامپزشکان طیور توصیه شده است، اشاره نموده ایم:

۱- دانه ها، تیره گندمیان و بقولات: ۵۰ درصد

۲- میوه جات و سبزیجات به رنگ سبز تیره یا پرتقالی تیره: ۴۵ درصد

۳- پروتئین به شکل گوشت (کاملا پخته)، تخم مرغ (کاملا پخته) یا محصولات لبنی: ۵ درصد

در ادامه مطلب، به حد کفایت به توضیح اجزای تشکیل دهنده جیره مطلوب مرغ عشق پرداخته ایم.

هنگام قرار دادن غذای تازه در دان خوری ، مواد غذایی باقی مانده به جهت پیشگیری از ایجاد فساد و حفط سلامتی پرنده، باید دور ریخته شوند. در حالت ایده آل، مواد غذایی موجود در قفس مرغ عشق باید هر ۲ الی ۴ ساعت یک بار، تعویض گردند. (هر ۳۰ دقیقه یک بار در آب و هوای بسیار گرم). در حقیقت، مرغ عشق هنگام صبح، ظهر و شب بایستی از مواد غذایی مطلوب برخوردار گردد.

بهترین غذای مرغ عشق

۱- دانه ها، غلات و بقولات مناسب غذای مرغ عشق

دانه ها، غلات و بقولات تشکیل دهنده جیره مرغ عشق، بایستی حاوی اقلام غذایی تازه و پاکیزه باشند. دانه ها، باید داخل ظروف خشک و تمیز ریخته شود. جهت اطمینان از وجود غذای کافی، ظرف غذای پرنده بایستی روزانه بررسی گردد. تنها به مشاهده ظاهری ظرف غذا اکتفا ننمایید. بهتر است ظرف غذا را از قفس خارج نموده و زیر نور کافی بررسی کنید. (انجام عمل مزبور بهتر است در سینک ظرفشویی یا روی سطل زباله انجام پذیرد).

در ادامه، بایستی پوسته های خالی دانه ها جدا گشته و دور ریخته شوند. انجام پدیده مذکور از این جهت حائز اهمیت است که مرغان عشق حتی در صورت تامین ناکافی مواد غذایی نیز، رفتار غیرعادی از خویش بروز نمیدهند. این گونه از پرندگان با نظافت خاصی به مصرف مواد غذایی می پردازند. به عبارتی، ایشان پوسته های خالی دانه ها را دوباره در ظرف غذا قرار می دهند. در صورت عدم دقت صاحبان، ممکن است گرسنه بمانند.

غلات در غذای مرغ عشق

آیا ارزن غذای مناسبی برای مرغ عشق است؟

یکی از محبوب ترین مواد غذایی برای مرغان عشق، دانه ارزن می باشد. خوشه های طلایی رنگ ارزن، هم به عنوان غذای مرغ عشق و هم به عنوان اسباب بازی مورد استفاده قرار می گیرد. البته به سبب وجود ذخایر چربی در ارزن، بهتر است جهت پیشگیری از وقوع چاقی، از تغذیه افراطی مرغ عشق با ارزن خودداری نمایید.

از دیگر غلات و بقولاتی که جهت تغذیه مرغ عشق بکار می روند، می توان به غلات صبحانه غیر شیرین، نان گندم و لوبیا، برنج و پاستای پخته اشاره نمود.

ارزن در غذای مرغ عشق

استفاده از دانه های گیاهان در غذای مرغ عشق

دانه های گیاهان چه به صورت خشک، چه به صورت خیس خورده و باد کرده و چه به حالت جوانه زده، غذایی مناسب برای مرغان عشق می باشند. البته دانه های جوانه زده، به سبب تامین پروتئین کامل، بهتر هستند. مرغان عشق در طبیعت از دانه ها و مواد گیاهی گوناگون تغذیه می نمایند. منقار آن ها جهت شکستن و خرد نمودن دانه های کوچک اختصاصی شده است. (برخی مرغان عشق قادر به شکستن دانه ۲۱ نوع گیاه مختلف هستند). چنان چه به فضای داخلی منقار بالایی مرغ عشق توجه فرمایید، با برآمدگی های کوچکی که جهت گرفتن و خرد نمودن دانه ها اختصاصی گشته اند، مواجه خواهید شد.

تشخیص دانه تازه و کهنه

گاه، برخی از صاحبان پرندگان زینتی در خصوص تشخیص دانه های تازه از کهنه، دچار مشکل می گردند. برای تشخیص دانه های تازه از کهنه، بهترین شیوه سبز نمودن تعدادی از آن ها در آب می باشد. بدین منظور، بایستی دانه ها را به صورت یکنواخت در آب پخش نموده و موارد اضافی را خارج نمایید. ۲ تا ۳ روز بعد، دانه های تازه جوانه خواهد زد، در حالی که دانه های کهنه تغییری نخواهند نمود. پس از جوانه زدن دانه ها، می توانید از آن ها جهت غذای مرغ عشق خویش بهره گیرید. البته، بایستی دقت نمایید که از دانه های جوانه زده ای که بوی نامناسب می دهند یا کپک زده شده اند، جهت تغذیه پرنده استفاده نکنید. (دانه های کپک زده، سبب بیماری پرنده خواهند گشت).

۲- میوه جات و سبزیجات به عنوان غذای مرغ عشق

سبزیجات پرتقالی تیره یا سبز تیره و میوه جات، حاوی ترکیبات پیش ساز ویتامین A می باشند. ویتامین A ، جزء مهمی از جیره غذایی پرندگان محسوب می شود، اما متاسفانه دانه ها، غلات و بقولات، فاقد ترکیبات ویتامین گفته شده هستند. ویتامین A از رخداد عفونت پیشگیری نموده و موجب حفظ سلامتی چشم، دهان و دستگاه تنفس می گردد. سبزیجات و میوه جات غنی از ترکیبات پیش ساز ویتامین A، شامل مواردی چون هویچ، سیب زمینی شیرین، سیب زمینی هندی، کلم بروکلی، فلفل قرمز خشک و اسفناج می شوند.

صاحبان گرامی، بایستی میوه جات و سبزیجات تازه را به قطعات کوچک و مناسب، جهت تغذیه مرغ عشق تقسیم نمایند. برای نمونه، هویچ خرد شده یا پخته، سیب زمینی هندی بخارپز یا پخته و سیب زمینی شیرین، جهت غذای مرغ عشق بسیار مناسب می باشند. سبزیجات و میوه جات پخته، بایستی خنک شده (معادل درجه حرارت اتاق) و سپس به پرندگان زینتی ارائه گردند.

میوه به عنوان غذای مرغ عشق ها

سبزیجات و میوه جات کنسرو شده

برخی از پرندگان، به سبزیجات و میوه جات کنسرو شده یا یخ زده علاقه مند می باشند. علاقه مندی ایشان به ترکیبات اخیر به دو شکل بروز می یابد:

الف- بلع و مصرف سبزیجات و میوه جات کنسرو شده یا یخ زده

ب- سایش و مالش منقار به بافت حریره مانند مواد غذایی مذکور

لازم به ذکر است، مقادیر فراوان سدیم موجود در مواد غذایی کنسرو شده، ممکن است برای مرغ عشق خطرناک باشد. توصیه ما به خوانندگان گرامی، استفاده از محصولات غذایی (میوه جات و سبزیجات) تازه می باشد. عموم مرغان عشق به میوه جات دانه دار همانند انجیر و توت فرنگی بسیار علاقه مند هستند. لذا، مناسب است گاهی اوقات از میوه جات دانه دار برای غذای مرغ عشق ها و این دسته از پرندگان استفاده نمایید.

۳- ترکیبات غذایی پروتئینی مناسب غذای مرغ عشق

جهت تامین نیاز پروتئینی مرغ عشق، خوانندگان محترم می توانند علاوه بر گوشت (کاملا پخته)، از توفو، ماهی تن غوطه ور در آب، تخم مرغ پخته یا املت شده، پنیر روستایی، ماست (غیر شیرین) و پنیر و کم چرب نیز، بهره مند گردند. در غذای مرغ عشق با فرآورده های لبنی زیاده روی نکنید. دستگاه گوارشی مرغ عشق، فاقد آنزیم لاکتاز می باشد. مرغ عشق نمی تواند به طور کامل از مزایای مواد غذایی لبنی استفاده نماید.

پروتئین غذای مرغ عشق

غذای مرغ عشق و بهترین جیره غذایی برای مرغ عشق
۴.۴ (۸۸%) ۵ votes

14 دیدگاه برای “غذای مرغ عشق و بهترین جیره غذایی برای مرغ عشق

 1. علیرضا گفته:

  سلام مرسی از این مطالب پر بار من سه روز هست مرغ عشق خریدم ولی هیچ سر صدایی وهیچ واکنشی نسبت به هم نشون ندادن

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   ممکن است پرنده های شما به سن بلوغ جنسی نرسیده باشند. البته جا به جایی هم پرنده را دچار استرس می کند.

 2. SHPA81 گفته:

  سلام ببخشید من دیروز یه مرغ عشق پیدا کردم
  نمیدونستم چی میخوره واسه همین یکم بهش
  لکلک دادم ولی الان چیزای دیگه هم جلوش گذاشتم ولی فقط لکلک میخوره . چی کار باید بکنم ؟؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   غذای اصلی مرغ عشق ارزن است و از جوانه گندم، کاهو، هویج، سیب و سبزیجات مختلف هم به صورت متناوب استفاده کنید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   غذای مرغ عشق ها تنوع زیادی دارند . می توانید به تناوب از هویچ، تکه های سیب، برگ کاهو، کلم، کلم بروکلی و برنج های مانده که با آب جوش چربی شان از بین رفته باشد استفاده کنید. ولی ارزن باید به صورت دائم جزو برنامه غذایی آن ها باشد.

 3. فاطمه حسینی گفته:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون
  من دوهفته ست یه جفت مرغ عشق گرفتم که هیچ سبزی ای به غیراز کاهو اونم خیلی کم نمیخورن
  میشه راهنماییم کنید علتش چیه؟ممنونم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   کم کم مرغ عشق خود را عادت به غذاهای مختلف بدهید و از جعفری، کلم بروکلی، تکه های سیب و هویج هم استفاده کنید.

 4. سهیل گفته:

  سلام .ممنون از اطلاعاتتون .من یک جفت مرغ عشق دارم که زمانی که تخم میگذاره بعد از مدتی اون رو از لانه بیرون میندازه .
  ۱-آیا مشکل از تغزیه هست ؟من مولتی ویتامین هفته ای یک بار در آب و سفیده تخم مرغ ۲ روز یک باز را شروع کردم
  ۲-آیا در لانه آنها باید چیزی گذاشت ؟منظور الیاف هست
  ۳-دقیقا میوه چه باید داد ؟پخته یا خام ؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   زمانی که پرنده تخمگذاری کرد باید تخم مرغ و غذاهای پرکالری را از برنامه غذایی مرغ عشق ها حذف کنید. در غیر اینصورت پرنده احساس مستی گرده و قصد جفت گیری مجدد می کند.
   احتیاج نیست چیزی داخل لانه قرار دهید.
   برگ سبزی جعفری، اسفناج، برگه کاهو، تکه سیب، هویج و کلم بروکلی به صورت متناوب در اختیار مرغ عشق ها قرار دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *