غذای مرغ عشق و بهترین جیره غذایی برای مرغ عشق

دسته : سایر پرندگان

غذای مرغ عشق مانند غذای دیگر پرندگان دارای خصوصیاتی می باشد. ما در این مقاله سعی کرده ایم این خصوصیات را کاملا به شما بگوییم.

همان طور که شما نمی توانید با آب و نان خالی زنده بمانید، مرغ عشق ها نیز قادر به تحمل جیره های خاصی که تنها از دانه و آب تشکیل شده باشند، نیستند. حتما جیره ای که تنها از یک غذا تشکیل شده باشد، چه از لحاظ مواد مغذی و چه از نقطه نظر روانی، قابل قبول نمی باشد. جیره های غذایی فقیر، موجب بروز تعدادی از مشکلات مرتبط با سلامتی شامل:

 عفونت های تنفسی

 ریزش پرها

فلسی شدن پوست

اختلالات تولید مثلی می گردد.

به علاوه، جیره غذایی نامناسب سبب کاهش طول عمر مرغ عشق نیز می شود. در ادامه به جیره مناسب مرغ عشق که توسط انجمن جهانی دامپزشکان طیور توصیه شده است، اشاره نموده ایم:

1- دانه ها، تیره گندمیان و بقولات: 50 درصد

2- میوه جات و سبزیجات به رنگ سبز تیره یا پرتقالی تیره: 45 درصد

3- پروتئین به شکل گوشت (کاملا پخته)، تخم مرغ (کاملا پخته) یا محصولات لبنی: 5 درصد

در ادامه مطلب، به حد کفایت به توضیح اجزای تشکیل دهنده جیره مطلوب مرغ عشق پرداخته ایم.

هنگام قرار دادن غذای تازه در دان خوری ، مواد غذایی باقی مانده به جهت پیشگیری از ایجاد فساد و حفط سلامتی پرنده، باید دور ریخته شوند. در حالت ایده آل، مواد غذایی موجود در قفس مرغ عشق باید هر 2 الی 4 ساعت یک بار، تعویض گردند. (هر 30 دقیقه یک بار در آب و هوای بسیار گرم). در حقیقت، مرغ عشق هنگام صبح، ظهر و شب بایستی از مواد غذایی مطلوب برخوردار گردد.

بهترین غذای مرغ عشق

1- دانه ها، غلات و بقولات مناسب غذای مرغ عشق

دانه ها، غلات و بقولات تشکیل دهنده جیره مرغ عشق، بایستی حاوی اقلام غذایی تازه و پاکیزه باشند. دانه ها، باید داخل ظروف خشک و تمیز ریخته شود. جهت اطمینان از وجود غذای کافی، ظرف غذای پرنده بایستی روزانه بررسی گردد. تنها به مشاهده ظاهری ظرف غذا اکتفا ننمایید. بهتر است ظرف غذا را از قفس خارج نموده و زیر نور کافی بررسی کنید. (انجام عمل مزبور بهتر است در سینک ظرفشویی یا روی سطل زباله انجام پذیرد).

در ادامه، بایستی پوسته های خالی دانه ها جدا گشته و دور ریخته شوند. انجام پدیده مذکور از این جهت حائز اهمیت است که مرغان عشق حتی در صورت تامین ناکافی مواد غذایی نیز، رفتار غیرعادی از خویش بروز نمیدهند. این گونه از پرندگان با نظافت خاصی به مصرف مواد غذایی می پردازند. به عبارتی، ایشان پوسته های خالی دانه ها را دوباره در ظرف غذا قرار می دهند. در صورت عدم دقت صاحبان، ممکن است گرسنه بمانند.

پادکست ( فایل صوتی ) غذای مرغ عشق

غلات در غذای مرغ عشق

آیا ارزن غذای مناسبی برای مرغ عشق است؟

یکی از محبوب ترین مواد غذایی برای مرغان عشق، دانه ارزن می باشد. خوشه های طلایی رنگ ارزن، هم به عنوان غذای مرغ عشق و هم به عنوان اسباب بازی مورد استفاده قرار می گیرد. البته به سبب وجود ذخایر چربی در ارزن، بهتر است جهت پیشگیری از وقوع چاقی، از تغذیه افراطی مرغ عشق با ارزن خودداری نمایید.

از دیگر غلات و بقولاتی که جهت تغذیه مرغ عشق بکار می روند، می توان به غلات صبحانه غیر شیرین، نان گندم و لوبیا، برنج و پاستای پخته اشاره نمود.

ارزن در غذای مرغ عشق

استفاده از دانه های گیاهان در غذای مرغ عشق

دانه های گیاهان چه به صورت خشک، چه به صورت خیس خورده و باد کرده و چه به حالت جوانه زده، غذایی مناسب برای مرغان عشق می باشند. البته دانه های جوانه زده، به سبب تامین پروتئین کامل، بهتر هستند. مرغان عشق در طبیعت از دانه ها و مواد گیاهی گوناگون تغذیه می نمایند. منقار آن ها جهت شکستن و خرد نمودن دانه های کوچک اختصاصی شده است. (برخی مرغان عشق قادر به شکستن دانه 21 نوع گیاه مختلف هستند). چنان چه به فضای داخلی منقار بالایی مرغ عشق توجه فرمایید، با برآمدگی های کوچکی که جهت گرفتن و خرد نمودن دانه ها اختصاصی گشته اند، مواجه خواهید شد.

تشخیص دانه تازه و کهنه

گاه، برخی از صاحبان پرندگان زینتی در خصوص تشخیص دانه های تازه از کهنه، دچار مشکل می گردند. برای تشخیص دانه های تازه از کهنه، بهترین شیوه سبز نمودن تعدادی از آن ها در آب می باشد. بدین منظور، بایستی دانه ها را به صورت یکنواخت در آب پخش نموده و موارد اضافی را خارج نمایید. 2 تا 3 روز بعد، دانه های تازه جوانه خواهد زد، در حالی که دانه های کهنه تغییری نخواهند نمود. پس از جوانه زدن دانه ها، می توانید از آن ها جهت غذای مرغ عشق خویش بهره گیرید. البته، بایستی دقت نمایید که از دانه های جوانه زده ای که بوی نامناسب می دهند یا کپک زده شده اند، جهت تغذیه پرنده استفاده نکنید. (دانه های کپک زده، سبب بیماری پرنده خواهند گشت).

2- میوه جات و سبزیجات به عنوان غذای مرغ عشق

سبزیجات پرتقالی تیره یا سبز تیره و میوه جات، حاوی ترکیبات پیش ساز ویتامین A می باشند. ویتامین A ، جزء مهمی از جیره غذایی پرندگان محسوب می شود، اما متاسفانه دانه ها، غلات و بقولات، فاقد ترکیبات ویتامین گفته شده هستند. ویتامین A از رخداد عفونت پیشگیری نموده و موجب حفظ سلامتی چشم، دهان و دستگاه تنفس می گردد. سبزیجات و میوه جات غنی از ترکیبات پیش ساز ویتامین A، شامل مواردی چون هویچ، سیب زمینی شیرین، سیب زمینی هندی، کلم بروکلی، فلفل قرمز خشک و اسفناج می شوند.

صاحبان گرامی، بایستی میوه جات و سبزیجات تازه را به قطعات کوچک و مناسب، جهت تغذیه مرغ عشق تقسیم نمایند. برای نمونه، هویچ خرد شده یا پخته، سیب زمینی هندی بخارپز یا پخته و سیب زمینی شیرین، جهت غذای مرغ عشق بسیار مناسب می باشند. سبزیجات و میوه جات پخته، بایستی خنک شده (معادل درجه حرارت اتاق) و سپس به پرندگان زینتی ارائه گردند.

میوه به عنوان غذای مرغ عشق ها

سبزیجات و میوه جات کنسرو شده

برخی از پرندگان، به سبزیجات و میوه جات کنسرو شده یا یخ زده علاقه مند می باشند. علاقه مندی ایشان به ترکیبات اخیر به دو شکل بروز می یابد:

الف- بلع و مصرف سبزیجات و میوه جات کنسرو شده یا یخ زده

ب- سایش و مالش منقار به بافت حریره مانند مواد غذایی مذکور

لازم به ذکر است، مقادیر فراوان سدیم موجود در مواد غذایی کنسرو شده، ممکن است برای مرغ عشق خطرناک باشد. توصیه ما به خوانندگان گرامی، استفاده از محصولات غذایی (میوه جات و سبزیجات) تازه می باشد. عموم مرغان عشق به میوه جات دانه دار همانند انجیر و توت فرنگی بسیار علاقه مند هستند. لذا، مناسب است گاهی اوقات از میوه جات دانه دار برای غذای مرغ عشق ها و این دسته از پرندگان استفاده نمایید.

3- ترکیبات غذایی پروتئینی مناسب غذای مرغ عشق

جهت تامین نیاز پروتئینی مرغ عشق، خوانندگان محترم می توانند علاوه بر گوشت (کاملا پخته)، از توفو، ماهی تن غوطه ور در آب، تخم مرغ پخته یا املت شده، پنیر روستایی، ماست (غیر شیرین) و پنیر و کم چرب نیز، بهره مند گردند. در غذای مرغ عشق با فرآورده های لبنی زیاده روی نکنید. دستگاه گوارشی مرغ عشق، فاقد آنزیم لاکتاز می باشد. مرغ عشق نمی تواند به طور کامل از مزایای مواد غذایی لبنی استفاده نماید.

پروتئین غذای مرغ عشق

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

20 مرداد 1401

سلام من یک جفت مرغ عشق دارم به جز ارزن هیچی دیگه نمیخوره حتی گرسنه نگه میدرم باز هم به جز ارزن هیچی نمیخورن
چطوری باید بهشون یاد بدم تخم مرغ هویج سبزیجات بخورن؟

  25 مرداد 1401

  سلام دوست عزیز
  شما دائم از سبزیجات بصورت کم استفاده کنید و کمی حوصله و زمان بزارید مشکل حل میشه.

25 فروردین 1400

سلام
وقتتون بخیر
من یک مرغ عشق یکسال و نیمه دارم که جفت نداره.یکبار واسش جفت اوردم قبول نکرد. تنها اسباب بازیش آیینه است .میخواستم بدونم تا الان که تنها بوده مشکلی واسش پیش نمیاد در ضمن دستی هست و همیشه تو خونه آزاده و نزدیک به ده تا پونزده کلمه حرف میزنه و اینکه فقژ با آیینه عشق بازی میکنه.فقط ارزن میخوره و بعضی اوقات سبزیجات ولی به میوه و تخم مرغ علاقه ای نداره . به نظرتون واسش جفت بیارم یا نه …؟

  26 مرداد 1400

  اگر قصد تکثیر پرنده را داشته باشید این کار را باید انجام بدهید. ولی چون خیلی وقت است که مرغ عشق شما تنهاست اول پرنده جدید را در یک قفس جداگانه در کنار مرغ عشق خودتان قرار بدهید و بعد از 20 تا 30 روز که احساس کردید به هم تمایل پیدا کردند درون یک قفس قرار بدهید.

20 فروردین 1400

سلام خسته نباشید من یه هفته هست یه جفت مرغ عشق خریدم ولی ساعت و وقت غذاش رو نمیدونم ممنون میشم راهنمایی کنید

  17 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز
  برای تغذیه، دانخوری پرنده همیشه ارزن داشته باشد و تغذیه های جانبی را به صورت متناوب و کم در طول روز در اختیارش قرار بدهید. مثل سیب، کاهو، هویچ، تخم مرغ آبپز، سبزیجات و جوانه گندم

5 فروردین 1400

مرغ عشقا عاشق کاهو هستن به طرز عجیب😍

  26 فروردین 1400

  سلام ببخشید خاشتم بفهمم که فرق مرغ عشق های اسپانگل،هولندی و عادی چیه؟؟؟
  ممنون

   26 مرداد 1400

   سلام دوست عزیز
   مرغ عشق های هلندی بزرگتر و کشیده تر هستند.

  26 فروردین 1400

  سلام ممنون بابت مقاله یه سوال داشتم مرغ عشقی دارم که تقربیا دوسه هفته ای میشه که ارزن بالا میاره ولی وقتی که میوه بهش میدیم اصلا این اتفاق نمی افته و میگن که باید به پزشک مراجعه کنیم اما مرغ عشق ها ظریف هستن و تحمل زیر دست دکتر رو ندارن خواهش میکنم راهنمایی کنید

   26 مرداد 1400

   سلام دوست عزیز
   دکتر مگر میخواهد با مرغ عشق شما چه کاری انجام بدهد که تحمل زیر دست دکتر را ندارد؟
   ظاهرا پرنده شما مقداری مشکل روده ای پیدا کرده است. به دامپزشک فقط اطلاعات بدهید هم کافی است تا دارو تجویز کند.
   پیشنهاد می کنیم فعلا ارزن چند روز ندهید و بعد از مصرف دارو به صورت خیلی کم در اختیار پرنده قرار بدهید (برای شروع چند دانه) و به مرور زیاد کنید.

4 فروردین 1400

قفس مرغ عشق روحتما توارتفاع بایدگذاشت؟

  15 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  قرار دادن قفس مرغ عشق در ارتفاع باعث احساس امنیت برای پرنده می شود و بهتر است کمی ارتفاع داشته باشد.

16 آذر 1399

سلام چرا مرغ عشقم مدفوع خودشو میخوره و اصلا هویچم و این چیزا هم میدم لب نمیزنه

  10 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز
  خوردن مدفوع توسط خود پرنده نشانه کمبود مواد غذایی به خصوص مواد معدنی است.
  برای مرغ عشق خود از پرنده فروشی ها کف دریا تهیه کنید.

10 آذر 1399

سلام .
ممنونم از اطلاعات خوبی که قرار دادید.یکی از فامیلامون دیروز مرغ عشقی که داشت و داد به من من نگه دای کنم .الان نمیدونم مرغ عشق نیاز به ظرف حموم داره یا نه؟
بعد تو یه سایت دیگه خوندم که میشه مرغ عشق رو دستی کرد و با اموزش درست مرغ عشق هم میتونه مثل سایر پرندگان (طوطی ها)صحبت کنه. ایا این درسته؟اگه اره میشه راهنمایی کنید

  17 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز
  ظرف حمام گاهی در اختیار پرنده قرار می گیرد مثلا هفته ای یکبار و البته در شرایط جفت هم نباشند. آموزش حرف زدن به مرغ عشق بستگی به سن دارد و خیلی کم حرف می زنند.

31 خرداد 1399

سلام. من سه جفت مرغ عشق دارم که گروهی زندگی میکنن توی دو تاقفس. یک جفتشون مولدهستن و حدودچهل روز پیش برای اولین بار دوتا جوجه دادن. الان بازم تخم گذاشته ولی فکرمیکنم نطفه نداره.غذاشونم کتان، ارزن، جوانه گندم و تخم مرغ میدم، سری قبل تره و جعفری و هویجم داده بودم ولی این بار نه. میشه لطف کنین بگین چرا نطفه ندارن واینکه تو دوران تخمگذاری چه تغذیه ای رو پیشنهاد میکنید؟ ممنون از لطف شما که پاسخگوی سوالات هستید

  26 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  طبق گفته شما، سری قبل به مرغ عشق ها رسیدگی خوبی داشته اید؛ ولی این دفعه مواد غذایی لازم را در اختیار پرنده ها قرار نداده اید. همان مواد غذایی که گفتید در ابتدا، بهترین برنامه غذایی برای زمان جفت گیری مرغ عشق هاست.

15 دی 1398

سلام من میخواهم یک جفت مرغ عشق بخرم از کجا بفهمم آنها تخم میزارن و بچه دار میشن راهنمایی کنید لطفا

  28 اسفند 1398

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد میکنیم از مرغ عشق های جوان استفاده کنید تا پس از مدتی نگهداری و رسیدگی، شروع به تخمگذاری کنند و مطمئنا عملکرد بهتری خواهید داشت.

15 دی 1398

سلام ممنونم بابت این اطلاعاتتون
اگر جوجه مرغ عشق ها کمی بزرگ باشن میشه بهشون سویا داد یا نه؟

  29 فروردین 1399

  سلام دوست عزیز
  بله میشود ولی پیشنهاد میکنیم به غیر از غذای اصلی مرغ عشق که ارزن است بقیه مواد غذایی به صورت متناوب در اختیار پرنده قرار بگیرد.

13 دی 1398

سلام مرغ عشق من دونه های ارزنشو از دون خوری میریزه کف قفس میشه لطفا علتشو بگید؟ ممنونم ازلطفتون که پاسخ میدین .

  29 فروردین 1399

  سلام فرید عزیز
  دانخوری پرنده را خیلی پر نکنید و هر روز با کمی فوت کردن پوسته های ارزن را خارج کنید تا پرنده خیلی دنبال دانه نگردد و ارزن ها را از دانخوری خارج نکند.

13 دی 1398

سلام ی مرغ عشق گرفتم ازکجا بدونم نریاماده

  29 فروردین 1399

  سلام دوست عزیز
  اگر مرغ عشق بالغ شده باشد بالای نوکش آبی رنگ میشود.

5 آذر 1398

سلام
مرغ عشق ماده ام همش داخل لانه میره و نر بهش غذا میده ولی شب ها ماده میاد بیرون لانه میخوابه بعد دوباره صبح میره داخل لانه. من بهشون ارزن و کمی تخم کتان و هفت تخم با کمی کاهو و هویج میدم.
میخواستم بدونم کی تخم میذارن؟ و لازمه غذای دیگری بهشون بدم؟؟

  9 دی 1398

  سلام دوست عزیز
  میتوانید از تکه های سیب و تخم مرغ آبپز هم استفاده کنید البته کم و به صورت متناوب.
  مواردی که شما به آن اشاره کردید نشانه های بلوغ جنسی است و هر زمان که شروع به جفت گیری کنند چند روز بعد تخمگذاری خواهند کرد.

4 آذر 1398

سلام
من دو هفته است که جفت مرغ عشق خریدم اصلا داخل آشیانه نمیرن و دایم یک جا نشستن
جه مشکلی دارن

  15 دی 1398

  سلام دوست عزیز
  احتمالا پرنده های خریداری شده شما سن کمی دارند و باید بیشتر صبر کنید تا پرنده ها به بلوغ جنسی برسند که حدود 3 ماه خواهد بود.

15 مهر 1398

سلام من ی جفت مرغ عشق دارم چند روزی هست که ی تخم گذاشته و مرغ ماده روی تخم میشینه ایا امکان داره که بازم تخم بزارن بعدش باید قفس مرغ عشق ها رو شب من به داخل خونه میارم مشگلی داره یا خیر با تشکر

  8 آبان 1398

  سلام دوست عزیز
  معمولا مرغ عشق ها 4 و 5 یا حتی بیشتر تخمگذاری میکنند به شرط این که از نظر تغذیه و جا در شرایط مطلوب باشند. بهتر است از اول فضایی را برای پرنده در نظر بگیرید که احتیاجی به جابجایی نداشته باشند.

24 تیر 1398

سلام وقت شما بخیر
من دو روزه که یک جفت مرغ عشق خریدم ماده روی دوتا تخم خوابیده
جابجایی با ماشین و منزل جدید باعث میشه که تخم ها جوجه نشن ؟؟؟
و اینکه الان که روی تخم خوابیده به جز ارزن و مولتی ویتامین در آب چه غذاهایی بهشون بدم که مست نشن ؟
و نیاز هست که وان آب براشون بزارم ؟
و آخر اینکه میشه قفسشون رو در گلخانه ی پر از گل که کولر آبی داره و نورگیره بزارم ؟ رطوبت و باد کولر آبی و رفت و آمد دو سه بار در روز در گلخانه برای نگهداری از گیاهام مشکلی براشون ایجاد نمیکنه؟؟؟

  27 مرداد 1398

  سلام
  چون پرنده خیلی تحرک ندارد همان غذای ساه ارزن در این زمان کافیست.
  برای آبتنی مرغ عشق ها اصلا چیزی در قفس نگذارید.
  اگر گلخانه هوای خوبی از نظر دمایی دارد خوب است ولی جایی مرغ عشق ها را قرار دهید که باد مستقیم کولر به آن ها نخورد و در زمانی که پرنده تخمگذاری کرده است جابجا نشوند.

22 تیر 1398

سلام
راهنمایی و اطلاعاتتون بسیار عالی و مفید بود ، ممنون

19 تیر 1398

سلام.خسته نباشید.من یه جفت مرغ عشق خریدم.زمانی که خریدم تخم داشتن.و توی لانه همـمیرفتن.وقتی اوردمشون خونه چند باری جاشونو عوض کردم.داخل لانه میرفتن.ولی الانـ نمیرن.علاوه بر این تخم رو از لانه انداختن بیرون.البته من تخم رو وگدوباره داخل لانه گذاشتم.دیگه داخل لانه نرفتن.میشه راهنماییم کنید.چیکار کنم؟؟؟فکر می کنمـخیلی بهشون استرس دادم.تخم رو از توی لانه بردارم.؟؟؟ اویل وقتی سمت قفس می رفتمـ خیلی سر و صدا می کردن.اما الان هر کاری می کنم هیچ تحرکی ندارن.یه جا می ایستن.

  15 مهر 1398

  سلام دوست عزیز
  تخم مرغ عشق ها دیگر ارزش ندارند و تبدیل به جوجه نخواهند شد. در زمان تخمگذاری مرغ عشق ها نباید جای پرنده عوض شود چون استرس می گیرند و دیگر روی تخم نمی خوابند. پیشنهاد می کنیم صبر کنید تا شرایط برای پرنده آرام شود و فقط به غذای مرغ عشق ها رسیدگی کنید و از جابجایی و تغییرات ناگهانی بپرهیزید تا پرنده ها مجددا تخمگذاری کنند.

12 خرداد 1398

سلام من ٣ هفته پیش یک مرغ عشق پیدا کردم با جستجو در گوگل تشخیص دادیم ماده است
بعد از یک هفته یک مرغ عشق نر خریدیم که تنها نمونه
اما اصلا سازگاری نداره همش نر رو نوک میزنه
اوایل حتی نمیزاشت مرغ نر غذا بخوره
مرغ عشق نر خیلی پر جنب و جوشه اما اصلا سر و صدایی نداره
یبار داشت ریز ریز میخوند ماده نوکش زد دیگه نمیخونه
و اینکه ماده یهو شروع میکنه جیغ زدن نر رو میترسونه چیکار کنم ؟؟؟!!!

  15 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  مرغ عشق ماده شما سن بیشتری دارد و آماده جفت گیری است ولی مرغ عشق نر که خریداری کردید سن کم دارد و به بلوغ جنسی نرسیده است. مرغ عشق ها را تو قفس جدا کنار هم بزارید تا نر آماده جفتگیری شود و از نظر تغذیه هم بیشتر رسیدگی کنید.

  18 تیر 1398

  شما باید نر رو اول در یک قفس جدا کنار ماده قرار دهید تا عادت کنند و بعد در یک قفس بیاندازید

9 خرداد 1398

با سلام.من ی روزه ی جفت مرغ عشق خریدم فروشنده میگه 4ماهشونه.میخواستم بدونم سن بلوغ جنسی مرغ عقشا چند ماهگیه؟
در ضمن اینا خواهر برادرن از نظر جفت گیری با هم مشکل خواهند داشت یا نه؟

  7 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  سن جفت گیری مرغ عشق ها حدود 6 ماه است که این موضوع به مسائل پرورشی هم بستگی دارد.
  خواهر و برادر بودن مرغ عشق ها در نسل اول برای جفت گیری مشکلی پیش نمی آورد.

8 خرداد 1398

سلام من الان نزدیک یک سال که دوتا مرغ عشق خریدم تازگی ها کم اشتها شدن وغذاهایی که قبلا در ظرف غذا شون می ذاشتم مثل تخم مرغ اب پز. هویج. سیب. وارزن میخوردند تازگی ها از ظرف غذا غذا هاشون رو بیرون می ریزند . وقتی که در اتاق پروازشون شون میدم گچ دیوار. کاغذ. و مقوا را می خورند و همین طور پر ریزی دارند علتش چیست

  15 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  مرغ عشق های شما دچار کمبود مواد معدنی و ویتامین هستند. کمی مولتی ویتامین در آب بریزید البته مولتی ویتامین همراه با مواد معدنی هم هست. از پرنده فروشی ها درخواست خرید کف دریا کنید و در لانه قرار دهید.

6 خرداد 1398

سلام چه نوع مواد غذایی بیشتر از همه پروتئین دارد که البته بتواند اون مواد را بخورد

  19 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  غذای اصلی مرغ عشق ارزن است ولی از سبزیجات و میوه ها هم استفاده کنید. در زمان آمادگی برای جفت گیری از تخم مرغ آب پز که پروتئین بالایی دارد هم می توانید استفاده کنید.

15 اردیبهشت 1398

سلام من تازه یه مرغ عشق خریدم خیلی جوجه اس چی باید بهش بدم؟؟ ارزن میتونه بخوره؟؟

  15 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  غذای جوجه مرغ عشق ها اگر بتوانند خودشان غذا بخورند مشکلی ندارد که ارزن باشد.

  21 خرداد 1398

  ارزن ریز

3 اردیبهشت 1398

سلام حدود سه هفته هست مرغ عشق گرفتم مرغ ماده دنبال مرغ نر می انداخت و اونو میزد منم یکهفته از هم جداشون کردم دیروز پیش هم انداختمشون ولی دوباره مرغ ماده قصد زدن مرغ نر رو داره چیکار کنم گاهی اوقات نوک هم دیگ رو میگیرن غذا هم بهشون جعفری گشنیز یونجه تخم کتان میدم

  2 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  در نگهداری مرغ عشق به صورت تک جفتی داخل قفس این موارد که تعریف کردید پیش می آید. اگر از غذاهایی مثل کاهو و تکه های سیب و هویج استفاده کنید و فعلا تخم مرغ ندهید تا پرنده ها مستی نکنند بهتر است.

2 اردیبهشت 1398

سلام من دوتا مرغ عشق دارم تخم گذاشتن الان جوجه شده ولی چون مرغ عشق نر بچه هارو اذیت میکرد اونو از قفس جدا کردم گذاشتم یه قفس دیگه ، نمیدونم تا کی جدا باشن از هم لطفا راهنمایی کنین ممنون

  15 اردیبهشت 1398

  سلام
  مرغ عشق نر کمی مستی می کند. بهتر است که جدا کردید. تا زمانی که جوجه مرغ عشق ها خوشان بتوانند غذا بخورند مرغ عشق نر جدا باشد بهتر است.

31 فروردین 1398

سلام مرغ عشقام تخم مرغ و میوه نمیخورند چجوری عادتون بدم که بخورند و تخم بزارن؟

  17 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  از میزان کم شروع کنید و ویتامین محلول در آب برای مرغ عشق ها تهیه کنید.

31 فروردین 1398

سلام من یک جفت مرغ عشق تقریبا یک ساله دارم و همه ی این موارد رو امتحان کردم ولی تخم نمی زارن البته چند ماه پیش تخم گذاشتن ولی اونی که ازش پرنده هارو خریدم گفت چون برای اولین بار تخم گذاشتن تخم هاشون رو بنداز بیرون

  18 تیر 1398

  احتیاجی به بیرون انداختن تخم مرغ عشق ها نبود. بعضی اوقات که مرغ عشق ها به صورت تک جفتی نگهداری می شوند تخمگذاری نمی کنند ولی شرایط محیطی و غذایی و نور خیلی برای تخمگذاری پرنده موثر است. اگر همان شرایط که مرغ عشق ها تخمگذاری کردن ایجاد شود دوباره پرنده تخمگذاری خواهد کرد.

30 فروردین 1398

سلام خسته نباشید من مرغ عشقام دوبار تخم کردن یه بار که ۲۵ روز موند تخما جوجه نشد خراب شد این سری هم مرغ عشق ماده تخم کرده ولی زیاد از لونه بیرون میاد زیاد تو لونه نمیمونه بعد من هر روز تخم مرغ کاهو سیب میدم نمی دونم مشکلش کجاس

  20 تیر 1398

  سلام
  زمانی که مرغ عشق ها اقدام به تخمگذاری می کنند نباید تخم مرغ و غذاهای مقوی به آن ها بدهید چون پرنده قبل از به دنیا آمدن جوجه ها آماده جفتگیری و تخمگذاری مجدد می شود.

30 فروردین 1398

سلام. ممنون از اطلاعات مفیتون.من مرغ عشقم رو در فضای آزاد خونه رها میکنم و خیلی عادت کرده و سختشه بره تو قفس ولی شبها و دو سه ساعت در روز تو قفسه. و اینکه دوسه ماهه خریدمشون ولی تخم نمیزاره و تو لونه مخصوص تخم گذاری هم نمیره و خیلی بی قراره. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  20 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  با توجه به توضیحات شما ظاهرا شما فقط یک پرنده دارید ولی اگر پرنده های شما جفت هستند کمی از نظر غذایی رسیدگی بیشتر کنید و صبر کنید تا پرنده ها آماده جفت گیری شوند.

19 فروردین 1398

با سلام .ممنون از مقاله پر بارتون.من دو هفته ای هست که یک جفت مرغ عشق خریدم.آیا موقعی که می خوام غذای دیگه ای بهشون بدم باید دانه ارزن رو از قفس بردارم آخه غیر از ارزن چیزه دیگه نمیخورن.در ضمن اکثرا تو لونه هستن بندرت میان بیرون.آیا لونشونو از قفس بردارم؟مرسی اگه راهنماییم کنید

  24 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  ارزن جزو اصلی ترین غذای مرغ عشق های داخل قفس است. میتوانید آن را بردارید ولی حتما بعد از چند ساعت مجددا دانخوری را به داخل قفس برگردانید.

16 فروردین 1398

سلام یه جفت مرغ عشق خریدم جوجه هستن سنش نمیدونم چقدره ولی دم بلند نداره خیلی کوچیک و کوتاه هست مرغ عشق نر خیلی سرحال تر از ماده است از دست فروش خریدم تو آزادگان غذا فقط و فقط ارزن میخوره اصلا تخم مرغ آب پز و سیب لب نمیزنه چجوری بهشون میوه بدم که بخورن کف دریا براشون بخرم یا لازم نیست

  27 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  در خوردن پرنده ها برای چیزهای دیگر عجله نکنید. اول هر دو تا سه روز یکبار از مولتی ویتامین در آب آشامیدنی آن ها استفاده کنید سپس به مقدار کم از برگ کاهوی سبز و بعد تکه های سیب و بعد از آن ها هویچ و تخم مرغ به مقدار کم و به صورت متناوب برای آن ها قرار دهید تا کم کم به غذای جدید عادت کنند.

7 اسفند 1397

سلام مرسی از این مطالب پر بار من سه روز هست مرغ عشق خریدم ولی هیچ سر صدایی وهیچ واکنشی نسبت به هم نشون ندادن

  18 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  ممکن است پرنده های شما به سن بلوغ جنسی نرسیده باشند. البته جا به جایی هم پرنده را دچار استرس می کند.

5 اسفند 1397

سلام . من چند سال است ک مرغ عشق دارم ولی فقط با ارزن تغذیه شدن الان چجوری ب سبزیجات عادتش بدم؟
یه بار براش هویج و سیب گذاشتم حتی یه ذره هم نخورد
ممنون از راهنماییتون

  15 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  باید این کار را کم کم و به صورت متناوب ادامه دهید تا پرنده به خوردن سبزیجات و… عادت کند که بسیار برای آن مفید است.

4 اسفند 1397

سلام.
من نمیدونم این مواد رو به چه صورت بهشون بدم‌.تو قفس بذارم یا توی محفظه بیرونی که توی جداره قفس آویزون کردم.
در ضمن هرچی سبزیجات میذارم اصلا نمیخورن خشک میشه!میگم شاید درشت خرد میکنم اینجورن؟
مرغ ماده زیاد میره تو لونه یعنی وقت تخم گذاریشه؟

  25 اردیبهشت 1398

  سلام
  شما به صورت متناوب این مواد غذایی را در کف قفس قرار دهید و احتیاج به خورد کردن هم ندارد. چون مرغ عشق نوک قوی دارد. ولی صبر کنید تا پرنده عادت کند.

4 اسفند 1397

سلام دوست عزیز
حدود ۳ ماه پیش یک جفت مرغ عشق خریدم ،لانه هم براشون گذاشتم اما تخم نذاشتن
آیا مشکل خاصی وجود داره یا این موضوع طبیعی هست؟

  25 اردیبهشت 1398

  سلام
  کمی صبر کنید و از نظر غذایی به پرنده ها رسیدگی کنید. شاید در زمانی که شما آن ها را خریداری کردید جوجه بوده اند پس صبر کنید تا به بلوغ جنسی برسند.

24 دی 1397

سلام من یه هفته است مرغ عشق خریدم چشاشون کاملا مشکی اما مرغ عشق نر یکمی پاهاش تیرست نمی دونم جونه یا پیر؟

  2 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  با مشخصاتی که شما دادید نمی شود تشخیص سن پرنده را دارد.

24 دی 1397

سلام ببخشید من دیروز یه مرغ عشق پیدا کردم
نمیدونستم چی میخوره واسه همین یکم بهش
لکلک دادم ولی الان چیزای دیگه هم جلوش گذاشتم ولی فقط لکلک میخوره . چی کار باید بکنم ؟؟؟

  2 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  غذای اصلی مرغ عشق ارزن است و از جوانه گندم، کاهو، هویج، سیب و سبزیجات مختلف هم به صورت متناوب استفاده کنید.

22 دی 1397

سلام خسته نباشید ب جز ارزن از چ دونی میشه استفاده کرد ک توجیح اقتصادی داشته باشه برای تولید انبوه مرغ عشق ممنون

  8 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  غذای مرغ عشق ها تنوع زیادی دارند . می توانید به تناوب از هویچ، تکه های سیب، برگ کاهو، کلم، کلم بروکلی و برنج های مانده که با آب جوش چربی شان از بین رفته باشد استفاده کنید. ولی ارزن باید به صورت دائم جزو برنامه غذایی آن ها باشد.

1 دی 1397

سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون
من دوهفته ست یه جفت مرغ عشق گرفتم که هیچ سبزی ای به غیراز کاهو اونم خیلی کم نمیخورن
میشه راهنماییم کنید علتش چیه؟ممنونم

  16 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  کم کم مرغ عشق خود را عادت به غذاهای مختلف بدهید و از جعفری، کلم بروکلی، تکه های سیب و هویج هم استفاده کنید.

   24 مهر 1401

   سلام خسته نباشید من یه جفت مرغ عشق دارم این دوتا خوب باهم جفتن ازکنارهم تکون نمیخورن ولی مشکل اینجاست که من یه لونه ی پلاستیکی داخل قفس بود یه چندباری ماده رفت داخلش اومد بیرون ولی بعدش دیگه قطعش کرد منم رفتم یه لونه ی چوبی بزرگ تر واسشون ساختم ولی داخل اونم نمیره رو چوب نزدیک قفس میشینه ولی داخل نمیرن بنظرتون چیکارکنم همین قفس خوبه یا مشکل چیز دیگه هستش؟

    24 مهر 1401

    سلام دوست عزیز
    از قفس بزرگتر استفاده کنید
    از لانه سفالی استفاده کنید
    سعی کنید به پرنده استرس ندید و زیاد به داخل لانه نگاه نکنید

8 آذر 1397

سلام .ممنون از اطلاعاتتون .من یک جفت مرغ عشق دارم که زمانی که تخم میگذاره بعد از مدتی اون رو از لانه بیرون میندازه .
1-آیا مشکل از تغزیه هست ؟من مولتی ویتامین هفته ای یک بار در آب و سفیده تخم مرغ 2 روز یک باز را شروع کردم
2-آیا در لانه آنها باید چیزی گذاشت ؟منظور الیاف هست
3-دقیقا میوه چه باید داد ؟پخته یا خام ؟

  3 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  زمانی که پرنده تخمگذاری کرد باید تخم مرغ و غذاهای پرکالری را از برنامه غذایی مرغ عشق ها حذف کنید. در غیر اینصورت پرنده احساس مستی گرده و قصد جفت گیری مجدد می کند.
  احتیاج نیست چیزی داخل لانه قرار دهید.
  برگ سبزی جعفری، اسفناج، برگه کاهو، تکه سیب، هویج و کلم بروکلی به صورت متناوب در اختیار مرغ عشق ها قرار دهید.

6 آذر 1397

مطالب بسیار عالی است ممنون

  6 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  از این که مقاله برای شما مفید واقع شده است بسیار خرسندیم.

   15 آذر 1399

   سلام
   ی سوال داشتم
   آیا میشه مرغ عشق هم خون ( خواهر بردار ) جفت زد ؟

    11 شهریور 1400

    سلام دوست عزیز
    اگر این کار را انجام ندهید بهتر است؛ چون ممکن است در نولید جوجه مشکلاتی به وجود بیاید. البته نسبت پدر و مادر جوجه ها هم مهم است و می تواند تاثیر گذار باشد.