غذای مرغ عشق و بهترین جیره غذایی برای مرغ عشق

غذای مرغ عشق

غذای مرغ عشق مانند غذای دیگر پرندگان دارای خصوصیاتی می باشد. ما در این مقاله سعی کرده ایم این خصوصیات را کاملا به شما بگوییم.

همان طور که شما نمی توانید با آب و نان خالی زنده بمانید، مرغ عشق ها نیز قادر به تحمل جیره های خاصی که تنها از دانه و آب تشکیل شده باشند، نیستند. حتما جیره ای که تنها از یک غذا تشکیل شده باشد، چه از لحاظ مواد مغذی و چه از نقطه نظر روانی، قابل قبول نمی باشد. جیره های غذایی فقیر، موجب بروز تعدادی از مشکلات مرتبط با سلامتی شامل:

 عفونت های تنفسی

 ریزش پرها

فلسی شدن پوست

اختلالات تولید مثلی می گردد.

به علاوه، جیره غذایی نامناسب سبب کاهش طول عمر مرغ عشق نیز می شود. در ادامه به جیره مناسب مرغ عشق که توسط انجمن جهانی دامپزشکان طیور توصیه شده است، اشاره نموده ایم:

1- دانه ها، تیره گندمیان و بقولات: 50 درصد

2- میوه جات و سبزیجات به رنگ سبز تیره یا پرتقالی تیره: 45 درصد

3- پروتئین به شکل گوشت (کاملا پخته)، تخم مرغ (کاملا پخته) یا محصولات لبنی: 5 درصد

در ادامه مطلب، به حد کفایت به توضیح اجزای تشکیل دهنده جیره مطلوب مرغ عشق پرداخته ایم.

هنگام قرار دادن غذای تازه در دان خوری ، مواد غذایی باقی مانده به جهت پیشگیری از ایجاد فساد و حفط سلامتی پرنده، باید دور ریخته شوند. در حالت ایده آل، مواد غذایی موجود در قفس مرغ عشق باید هر 2 الی 4 ساعت یک بار، تعویض گردند. (هر 30 دقیقه یک بار در آب و هوای بسیار گرم). در حقیقت، مرغ عشق هنگام صبح، ظهر و شب بایستی از مواد غذایی مطلوب برخوردار گردد.

بهترین غذای مرغ عشق

1- دانه ها، غلات و بقولات مناسب غذای مرغ عشق

دانه ها، غلات و بقولات تشکیل دهنده جیره مرغ عشق، بایستی حاوی اقلام غذایی تازه و پاکیزه باشند. دانه ها، باید داخل ظروف خشک و تمیز ریخته شود. جهت اطمینان از وجود غذای کافی، ظرف غذای پرنده بایستی روزانه بررسی گردد. تنها به مشاهده ظاهری ظرف غذا اکتفا ننمایید. بهتر است ظرف غذا را از قفس خارج نموده و زیر نور کافی بررسی کنید. (انجام عمل مزبور بهتر است در سینک ظرفشویی یا روی سطل زباله انجام پذیرد).

در ادامه، بایستی پوسته های خالی دانه ها جدا گشته و دور ریخته شوند. انجام پدیده مذکور از این جهت حائز اهمیت است که مرغان عشق حتی در صورت تامین ناکافی مواد غذایی نیز، رفتار غیرعادی از خویش بروز نمیدهند. این گونه از پرندگان با نظافت خاصی به مصرف مواد غذایی می پردازند. به عبارتی، ایشان پوسته های خالی دانه ها را دوباره در ظرف غذا قرار می دهند. در صورت عدم دقت صاحبان، ممکن است گرسنه بمانند.

پادکست ( فایل صوتی ) غذای مرغ عشق

غلات در غذای مرغ عشق

آیا ارزن غذای مناسبی برای مرغ عشق است؟

یکی از محبوب ترین مواد غذایی برای مرغان عشق، دانه ارزن می باشد. خوشه های طلایی رنگ ارزن، هم به عنوان غذای مرغ عشق و هم به عنوان اسباب بازی مورد استفاده قرار می گیرد. البته به سبب وجود ذخایر چربی در ارزن، بهتر است جهت پیشگیری از وقوع چاقی، از تغذیه افراطی مرغ عشق با ارزن خودداری نمایید.

از دیگر غلات و بقولاتی که جهت تغذیه مرغ عشق بکار می روند، می توان به غلات صبحانه غیر شیرین، نان گندم و لوبیا، برنج و پاستای پخته اشاره نمود.

ارزن در غذای مرغ عشق

استفاده از دانه های گیاهان در غذای مرغ عشق

دانه های گیاهان چه به صورت خشک، چه به صورت خیس خورده و باد کرده و چه به حالت جوانه زده، غذایی مناسب برای مرغان عشق می باشند. البته دانه های جوانه زده، به سبب تامین پروتئین کامل، بهتر هستند. مرغان عشق در طبیعت از دانه ها و مواد گیاهی گوناگون تغذیه می نمایند. منقار آن ها جهت شکستن و خرد نمودن دانه های کوچک اختصاصی شده است. (برخی مرغان عشق قادر به شکستن دانه 21 نوع گیاه مختلف هستند). چنان چه به فضای داخلی منقار بالایی مرغ عشق توجه فرمایید، با برآمدگی های کوچکی که جهت گرفتن و خرد نمودن دانه ها اختصاصی گشته اند، مواجه خواهید شد.

تشخیص دانه تازه و کهنه

گاه، برخی از صاحبان پرندگان زینتی در خصوص تشخیص دانه های تازه از کهنه، دچار مشکل می گردند. برای تشخیص دانه های تازه از کهنه، بهترین شیوه سبز نمودن تعدادی از آن ها در آب می باشد. بدین منظور، بایستی دانه ها را به صورت یکنواخت در آب پخش نموده و موارد اضافی را خارج نمایید. 2 تا 3 روز بعد، دانه های تازه جوانه خواهد زد، در حالی که دانه های کهنه تغییری نخواهند نمود. پس از جوانه زدن دانه ها، می توانید از آن ها جهت غذای مرغ عشق خویش بهره گیرید. البته، بایستی دقت نمایید که از دانه های جوانه زده ای که بوی نامناسب می دهند یا کپک زده شده اند، جهت تغذیه پرنده استفاده نکنید. (دانه های کپک زده، سبب بیماری پرنده خواهند گشت).

2- میوه جات و سبزیجات به عنوان غذای مرغ عشق

سبزیجات پرتقالی تیره یا سبز تیره و میوه جات، حاوی ترکیبات پیش ساز ویتامین A می باشند. ویتامین A ، جزء مهمی از جیره غذایی پرندگان محسوب می شود، اما متاسفانه دانه ها، غلات و بقولات، فاقد ترکیبات ویتامین گفته شده هستند. ویتامین A از رخداد عفونت پیشگیری نموده و موجب حفظ سلامتی چشم، دهان و دستگاه تنفس می گردد. سبزیجات و میوه جات غنی از ترکیبات پیش ساز ویتامین A، شامل مواردی چون هویچ، سیب زمینی شیرین، سیب زمینی هندی، کلم بروکلی، فلفل قرمز خشک و اسفناج می شوند.

صاحبان گرامی، بایستی میوه جات و سبزیجات تازه را به قطعات کوچک و مناسب، جهت تغذیه مرغ عشق تقسیم نمایند. برای نمونه، هویچ خرد شده یا پخته، سیب زمینی هندی بخارپز یا پخته و سیب زمینی شیرین، جهت غذای مرغ عشق بسیار مناسب می باشند. سبزیجات و میوه جات پخته، بایستی خنک شده (معادل درجه حرارت اتاق) و سپس به پرندگان زینتی ارائه گردند.

میوه به عنوان غذای مرغ عشق ها

سبزیجات و میوه جات کنسرو شده

برخی از پرندگان، به سبزیجات و میوه جات کنسرو شده یا یخ زده علاقه مند می باشند. علاقه مندی ایشان به ترکیبات اخیر به دو شکل بروز می یابد:

الف- بلع و مصرف سبزیجات و میوه جات کنسرو شده یا یخ زده

ب- سایش و مالش منقار به بافت حریره مانند مواد غذایی مذکور

لازم به ذکر است، مقادیر فراوان سدیم موجود در مواد غذایی کنسرو شده، ممکن است برای مرغ عشق خطرناک باشد. توصیه ما به خوانندگان گرامی، استفاده از محصولات غذایی (میوه جات و سبزیجات) تازه می باشد. عموم مرغان عشق به میوه جات دانه دار همانند انجیر و توت فرنگی بسیار علاقه مند هستند. لذا، مناسب است گاهی اوقات از میوه جات دانه دار برای غذای مرغ عشق ها و این دسته از پرندگان استفاده نمایید.

3- ترکیبات غذایی پروتئینی مناسب غذای مرغ عشق

جهت تامین نیاز پروتئینی مرغ عشق، خوانندگان محترم می توانند علاوه بر گوشت (کاملا پخته)، از توفو، ماهی تن غوطه ور در آب، تخم مرغ پخته یا املت شده، پنیر روستایی، ماست (غیر شیرین) و پنیر و کم چرب نیز، بهره مند گردند. در غذای مرغ عشق با فرآورده های لبنی زیاده روی نکنید. دستگاه گوارشی مرغ عشق، فاقد آنزیم لاکتاز می باشد. مرغ عشق نمی تواند به طور کامل از مزایای مواد غذایی لبنی استفاده نماید.

پروتئین غذای مرغ عشق

67 دیدگاه برای “غذای مرغ عشق و بهترین جیره غذایی برای مرغ عشق

 1. علی گفته:

  سلام من میخواهم یک جفت مرغ عشق بخرم از کجا بفهمم آنها تخم میزارن و بچه دار میشن راهنمایی کنید لطفا

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد میکنیم از مرغ عشق های جوان استفاده کنید تا پس از مدتی نگهداری و رسیدگی، شروع به تخمگذاری کنند و مطمئنا عملکرد بهتری خواهید داشت.

 2. علی گفته:

  سلام ممنونم بابت این اطلاعاتتون
  اگر جوجه مرغ عشق ها کمی بزرگ باشن میشه بهشون سویا داد یا نه؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بله میشود ولی پیشنهاد میکنیم به غیر از غذای اصلی مرغ عشق که ارزن است بقیه مواد غذایی به صورت متناوب در اختیار پرنده قرار بگیرد.

 3. فرید گفته:

  سلام مرغ عشق من دونه های ارزنشو از دون خوری میریزه کف قفس میشه لطفا علتشو بگید؟ ممنونم ازلطفتون که پاسخ میدین .

  • manager گفته:

   سلام فرید عزیز
   دانخوری پرنده را خیلی پر نکنید و هر روز با کمی فوت کردن پوسته های ارزن را خارج کنید تا پرنده خیلی دنبال دانه نگردد و ارزن ها را از دانخوری خارج نکند.

 4. مهران گفته:

  سلام ی مرغ عشق گرفتم ازکجا بدونم نریاماده

 5. نوید گفته:

  سلام
  مرغ عشق ماده ام همش داخل لانه میره و نر بهش غذا میده ولی شب ها ماده میاد بیرون لانه میخوابه بعد دوباره صبح میره داخل لانه. من بهشون ارزن و کمی تخم کتان و هفت تخم با کمی کاهو و هویج میدم.
  میخواستم بدونم کی تخم میذارن؟ و لازمه غذای دیگری بهشون بدم؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   میتوانید از تکه های سیب و تخم مرغ آبپز هم استفاده کنید البته کم و به صورت متناوب.
   مواردی که شما به آن اشاره کردید نشانه های بلوغ جنسی است و هر زمان که شروع به جفت گیری کنند چند روز بعد تخمگذاری خواهند کرد.

 6. نسیم گفته:

  سلام
  من دو هفته است که جفت مرغ عشق خریدم اصلا داخل آشیانه نمیرن و دایم یک جا نشستن
  جه مشکلی دارن

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   احتمالا پرنده های خریداری شده شما سن کمی دارند و باید بیشتر صبر کنید تا پرنده ها به بلوغ جنسی برسند که حدود 3 ماه خواهد بود.

 7. Reza گفته:

  سلام من ی جفت مرغ عشق دارم چند روزی هست که ی تخم گذاشته و مرغ ماده روی تخم میشینه ایا امکان داره که بازم تخم بزارن بعدش باید قفس مرغ عشق ها رو شب من به داخل خونه میارم مشگلی داره یا خیر با تشکر

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   معمولا مرغ عشق ها 4 و 5 یا حتی بیشتر تخمگذاری میکنند به شرط این که از نظر تغذیه و جا در شرایط مطلوب باشند. بهتر است از اول فضایی را برای پرنده در نظر بگیرید که احتیاجی به جابجایی نداشته باشند.

 8. مرجان گفته:

  سلام وقت شما بخیر
  من دو روزه که یک جفت مرغ عشق خریدم ماده روی دوتا تخم خوابیده
  جابجایی با ماشین و منزل جدید باعث میشه که تخم ها جوجه نشن ؟؟؟
  و اینکه الان که روی تخم خوابیده به جز ارزن و مولتی ویتامین در آب چه غذاهایی بهشون بدم که مست نشن ؟
  و نیاز هست که وان آب براشون بزارم ؟
  و آخر اینکه میشه قفسشون رو در گلخانه ی پر از گل که کولر آبی داره و نورگیره بزارم ؟ رطوبت و باد کولر آبی و رفت و آمد دو سه بار در روز در گلخانه برای نگهداری از گیاهام مشکلی براشون ایجاد نمیکنه؟؟؟

  • manager گفته:

   سلام
   چون پرنده خیلی تحرک ندارد همان غذای ساه ارزن در این زمان کافیست.
   برای آبتنی مرغ عشق ها اصلا چیزی در قفس نگذارید.
   اگر گلخانه هوای خوبی از نظر دمایی دارد خوب است ولی جایی مرغ عشق ها را قرار دهید که باد مستقیم کولر به آن ها نخورد و در زمانی که پرنده تخمگذاری کرده است جابجا نشوند.

 9. علی ، ج گفته:

  سلام
  راهنمایی و اطلاعاتتون بسیار عالی و مفید بود ، ممنون

 10. محمد گفته:

  سلام.خسته نباشید.من یه جفت مرغ عشق خریدم.زمانی که خریدم تخم داشتن.و توی لانه همـمیرفتن.وقتی اوردمشون خونه چند باری جاشونو عوض کردم.داخل لانه میرفتن.ولی الانـ نمیرن.علاوه بر این تخم رو از لانه انداختن بیرون.البته من تخم رو وگدوباره داخل لانه گذاشتم.دیگه داخل لانه نرفتن.میشه راهنماییم کنید.چیکار کنم؟؟؟فکر می کنمـخیلی بهشون استرس دادم.تخم رو از توی لانه بردارم.؟؟؟ اویل وقتی سمت قفس می رفتمـ خیلی سر و صدا می کردن.اما الان هر کاری می کنم هیچ تحرکی ندارن.یه جا می ایستن.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   تخم مرغ عشق ها دیگر ارزش ندارند و تبدیل به جوجه نخواهند شد. در زمان تخمگذاری مرغ عشق ها نباید جای پرنده عوض شود چون استرس می گیرند و دیگر روی تخم نمی خوابند. پیشنهاد می کنیم صبر کنید تا شرایط برای پرنده آرام شود و فقط به غذای مرغ عشق ها رسیدگی کنید و از جابجایی و تغییرات ناگهانی بپرهیزید تا پرنده ها مجددا تخمگذاری کنند.

 11. khalilisahar21 گفته:

  سلام من ٣ هفته پیش یک مرغ عشق پیدا کردم با جستجو در گوگل تشخیص دادیم ماده است
  بعد از یک هفته یک مرغ عشق نر خریدیم که تنها نمونه
  اما اصلا سازگاری نداره همش نر رو نوک میزنه
  اوایل حتی نمیزاشت مرغ نر غذا بخوره
  مرغ عشق نر خیلی پر جنب و جوشه اما اصلا سر و صدایی نداره
  یبار داشت ریز ریز میخوند ماده نوکش زد دیگه نمیخونه
  و اینکه ماده یهو شروع میکنه جیغ زدن نر رو میترسونه چیکار کنم ؟؟؟!!!

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   مرغ عشق ماده شما سن بیشتری دارد و آماده جفت گیری است ولی مرغ عشق نر که خریداری کردید سن کم دارد و به بلوغ جنسی نرسیده است. مرغ عشق ها را تو قفس جدا کنار هم بزارید تا نر آماده جفتگیری شود و از نظر تغذیه هم بیشتر رسیدگی کنید.

  • انابل گفته:

   شما باید نر رو اول در یک قفس جدا کنار ماده قرار دهید تا عادت کنند و بعد در یک قفس بیاندازید

 12. حسین گفته:

  با سلام.من ی روزه ی جفت مرغ عشق خریدم فروشنده میگه 4ماهشونه.میخواستم بدونم سن بلوغ جنسی مرغ عقشا چند ماهگیه؟
  در ضمن اینا خواهر برادرن از نظر جفت گیری با هم مشکل خواهند داشت یا نه؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   سن جفت گیری مرغ عشق ها حدود 6 ماه است که این موضوع به مسائل پرورشی هم بستگی دارد.
   خواهر و برادر بودن مرغ عشق ها در نسل اول برای جفت گیری مشکلی پیش نمی آورد.

 13. حسین گفته:

  سلام من الان نزدیک یک سال که دوتا مرغ عشق خریدم تازگی ها کم اشتها شدن وغذاهایی که قبلا در ظرف غذا شون می ذاشتم مثل تخم مرغ اب پز. هویج. سیب. وارزن میخوردند تازگی ها از ظرف غذا غذا هاشون رو بیرون می ریزند . وقتی که در اتاق پروازشون شون میدم گچ دیوار. کاغذ. و مقوا را می خورند و همین طور پر ریزی دارند علتش چیست

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   مرغ عشق های شما دچار کمبود مواد معدنی و ویتامین هستند. کمی مولتی ویتامین در آب بریزید البته مولتی ویتامین همراه با مواد معدنی هم هست. از پرنده فروشی ها درخواست خرید کف دریا کنید و در لانه قرار دهید.

 14. abalfazl گفته:

  سلام چه نوع مواد غذایی بیشتر از همه پروتئین دارد که البته بتواند اون مواد را بخورد

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   غذای اصلی مرغ عشق ارزن است ولی از سبزیجات و میوه ها هم استفاده کنید. در زمان آمادگی برای جفت گیری از تخم مرغ آب پز که پروتئین بالایی دارد هم می توانید استفاده کنید.

 15. سمیرا گفته:

  سلام من تازه یه مرغ عشق خریدم خیلی جوجه اس چی باید بهش بدم؟؟ ارزن میتونه بخوره؟؟

 16. مرغ عشق گفته:

  سلام حدود سه هفته هست مرغ عشق گرفتم مرغ ماده دنبال مرغ نر می انداخت و اونو میزد منم یکهفته از هم جداشون کردم دیروز پیش هم انداختمشون ولی دوباره مرغ ماده قصد زدن مرغ نر رو داره چیکار کنم گاهی اوقات نوک هم دیگ رو میگیرن غذا هم بهشون جعفری گشنیز یونجه تخم کتان میدم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   در نگهداری مرغ عشق به صورت تک جفتی داخل قفس این موارد که تعریف کردید پیش می آید. اگر از غذاهایی مثل کاهو و تکه های سیب و هویج استفاده کنید و فعلا تخم مرغ ندهید تا پرنده ها مستی نکنند بهتر است.

 17. مژگان گفته:

  سلام من دوتا مرغ عشق دارم تخم گذاشتن الان جوجه شده ولی چون مرغ عشق نر بچه هارو اذیت میکرد اونو از قفس جدا کردم گذاشتم یه قفس دیگه ، نمیدونم تا کی جدا باشن از هم لطفا راهنمایی کنین ممنون

  • manager گفته:

   سلام
   مرغ عشق نر کمی مستی می کند. بهتر است که جدا کردید. تا زمانی که جوجه مرغ عشق ها خوشان بتوانند غذا بخورند مرغ عشق نر جدا باشد بهتر است.

 18. دانیال گفته:

  سلام مرغ عشقام تخم مرغ و میوه نمیخورند چجوری عادتون بدم که بخورند و تخم بزارن؟

 19. محمد اسماعیل گفته:

  سلام من یک جفت مرغ عشق تقریبا یک ساله دارم و همه ی این موارد رو امتحان کردم ولی تخم نمی زارن البته چند ماه پیش تخم گذاشتن ولی اونی که ازش پرنده هارو خریدم گفت چون برای اولین بار تخم گذاشتن تخم هاشون رو بنداز بیرون

  • manager گفته:

   احتیاجی به بیرون انداختن تخم مرغ عشق ها نبود. بعضی اوقات که مرغ عشق ها به صورت تک جفتی نگهداری می شوند تخمگذاری نمی کنند ولی شرایط محیطی و غذایی و نور خیلی برای تخمگذاری پرنده موثر است. اگر همان شرایط که مرغ عشق ها تخمگذاری کردن ایجاد شود دوباره پرنده تخمگذاری خواهد کرد.

 20. محسن گفته:

  سلام خسته نباشید من مرغ عشقام دوبار تخم کردن یه بار که ۲۵ روز موند تخما جوجه نشد خراب شد این سری هم مرغ عشق ماده تخم کرده ولی زیاد از لونه بیرون میاد زیاد تو لونه نمیمونه بعد من هر روز تخم مرغ کاهو سیب میدم نمی دونم مشکلش کجاس

  • manager گفته:

   سلام
   زمانی که مرغ عشق ها اقدام به تخمگذاری می کنند نباید تخم مرغ و غذاهای مقوی به آن ها بدهید چون پرنده قبل از به دنیا آمدن جوجه ها آماده جفتگیری و تخمگذاری مجدد می شود.

 21. متین گفته:

  سلام. ممنون از اطلاعات مفیتون.من مرغ عشقم رو در فضای آزاد خونه رها میکنم و خیلی عادت کرده و سختشه بره تو قفس ولی شبها و دو سه ساعت در روز تو قفسه. و اینکه دوسه ماهه خریدمشون ولی تخم نمیزاره و تو لونه مخصوص تخم گذاری هم نمیره و خیلی بی قراره. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به توضیحات شما ظاهرا شما فقط یک پرنده دارید ولی اگر پرنده های شما جفت هستند کمی از نظر غذایی رسیدگی بیشتر کنید و صبر کنید تا پرنده ها آماده جفت گیری شوند.

 22. بهزاد گفته:

  با سلام .ممنون از مقاله پر بارتون.من دو هفته ای هست که یک جفت مرغ عشق خریدم.آیا موقعی که می خوام غذای دیگه ای بهشون بدم باید دانه ارزن رو از قفس بردارم آخه غیر از ارزن چیزه دیگه نمیخورن.در ضمن اکثرا تو لونه هستن بندرت میان بیرون.آیا لونشونو از قفس بردارم؟مرسی اگه راهنماییم کنید

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   ارزن جزو اصلی ترین غذای مرغ عشق های داخل قفس است. میتوانید آن را بردارید ولی حتما بعد از چند ساعت مجددا دانخوری را به داخل قفس برگردانید.

 23. سجاد گفته:

  سلام یه جفت مرغ عشق خریدم جوجه هستن سنش نمیدونم چقدره ولی دم بلند نداره خیلی کوچیک و کوتاه هست مرغ عشق نر خیلی سرحال تر از ماده است از دست فروش خریدم تو آزادگان غذا فقط و فقط ارزن میخوره اصلا تخم مرغ آب پز و سیب لب نمیزنه چجوری بهشون میوه بدم که بخورن کف دریا براشون بخرم یا لازم نیست

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   در خوردن پرنده ها برای چیزهای دیگر عجله نکنید. اول هر دو تا سه روز یکبار از مولتی ویتامین در آب آشامیدنی آن ها استفاده کنید سپس به مقدار کم از برگ کاهوی سبز و بعد تکه های سیب و بعد از آن ها هویچ و تخم مرغ به مقدار کم و به صورت متناوب برای آن ها قرار دهید تا کم کم به غذای جدید عادت کنند.

 24. علیرضا گفته:

  سلام مرسی از این مطالب پر بار من سه روز هست مرغ عشق خریدم ولی هیچ سر صدایی وهیچ واکنشی نسبت به هم نشون ندادن

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   ممکن است پرنده های شما به سن بلوغ جنسی نرسیده باشند. البته جا به جایی هم پرنده را دچار استرس می کند.

 25. آتنا گفته:

  سلام . من چند سال است ک مرغ عشق دارم ولی فقط با ارزن تغذیه شدن الان چجوری ب سبزیجات عادتش بدم؟
  یه بار براش هویج و سیب گذاشتم حتی یه ذره هم نخورد
  ممنون از راهنماییتون

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   باید این کار را کم کم و به صورت متناوب ادامه دهید تا پرنده به خوردن سبزیجات و… عادت کند که بسیار برای آن مفید است.

 26. مرضیه سادات گفته:

  سلام.
  من نمیدونم این مواد رو به چه صورت بهشون بدم‌.تو قفس بذارم یا توی محفظه بیرونی که توی جداره قفس آویزون کردم.
  در ضمن هرچی سبزیجات میذارم اصلا نمیخورن خشک میشه!میگم شاید درشت خرد میکنم اینجورن؟
  مرغ ماده زیاد میره تو لونه یعنی وقت تخم گذاریشه؟

  • manager گفته:

   سلام
   شما به صورت متناوب این مواد غذایی را در کف قفس قرار دهید و احتیاج به خورد کردن هم ندارد. چون مرغ عشق نوک قوی دارد. ولی صبر کنید تا پرنده عادت کند.

 27. نسترن گفته:

  سلام دوست عزیز
  حدود ۳ ماه پیش یک جفت مرغ عشق خریدم ،لانه هم براشون گذاشتم اما تخم نذاشتن
  آیا مشکل خاصی وجود داره یا این موضوع طبیعی هست؟

  • manager گفته:

   سلام
   کمی صبر کنید و از نظر غذایی به پرنده ها رسیدگی کنید. شاید در زمانی که شما آن ها را خریداری کردید جوجه بوده اند پس صبر کنید تا به بلوغ جنسی برسند.

 28. محمد گفته:

  سلام من یه هفته است مرغ عشق خریدم چشاشون کاملا مشکی اما مرغ عشق نر یکمی پاهاش تیرست نمی دونم جونه یا پیر؟

 29. SHPA81 گفته:

  سلام ببخشید من دیروز یه مرغ عشق پیدا کردم
  نمیدونستم چی میخوره واسه همین یکم بهش
  لکلک دادم ولی الان چیزای دیگه هم جلوش گذاشتم ولی فقط لکلک میخوره . چی کار باید بکنم ؟؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   غذای اصلی مرغ عشق ارزن است و از جوانه گندم، کاهو، هویج، سیب و سبزیجات مختلف هم به صورت متناوب استفاده کنید.

 30. محمد گفته:

  سلام خسته نباشید ب جز ارزن از چ دونی میشه استفاده کرد ک توجیح اقتصادی داشته باشه برای تولید انبوه مرغ عشق ممنون

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   غذای مرغ عشق ها تنوع زیادی دارند . می توانید به تناوب از هویچ، تکه های سیب، برگ کاهو، کلم، کلم بروکلی و برنج های مانده که با آب جوش چربی شان از بین رفته باشد استفاده کنید. ولی ارزن باید به صورت دائم جزو برنامه غذایی آن ها باشد.

 31. فاطمه حسینی گفته:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون
  من دوهفته ست یه جفت مرغ عشق گرفتم که هیچ سبزی ای به غیراز کاهو اونم خیلی کم نمیخورن
  میشه راهنماییم کنید علتش چیه؟ممنونم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   کم کم مرغ عشق خود را عادت به غذاهای مختلف بدهید و از جعفری، کلم بروکلی، تکه های سیب و هویج هم استفاده کنید.

 32. سهیل گفته:

  سلام .ممنون از اطلاعاتتون .من یک جفت مرغ عشق دارم که زمانی که تخم میگذاره بعد از مدتی اون رو از لانه بیرون میندازه .
  1-آیا مشکل از تغزیه هست ؟من مولتی ویتامین هفته ای یک بار در آب و سفیده تخم مرغ 2 روز یک باز را شروع کردم
  2-آیا در لانه آنها باید چیزی گذاشت ؟منظور الیاف هست
  3-دقیقا میوه چه باید داد ؟پخته یا خام ؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   زمانی که پرنده تخمگذاری کرد باید تخم مرغ و غذاهای پرکالری را از برنامه غذایی مرغ عشق ها حذف کنید. در غیر اینصورت پرنده احساس مستی گرده و قصد جفت گیری مجدد می کند.
   احتیاج نیست چیزی داخل لانه قرار دهید.
   برگ سبزی جعفری، اسفناج، برگه کاهو، تکه سیب، هویج و کلم بروکلی به صورت متناوب در اختیار مرغ عشق ها قرار دهید.

 33. مجید دیانتی گفته:

  مطالب بسیار عالی است ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *