غذای عروس هلندی

در این مقاله قصد داریم شما را با ابعاد و دسته بندی های مختلفی در رابطه با غذای عروس هلندی آشنا کنیم.

عروس هلندی پرنده ای زیبا و ارزشمند است که طرفداران بسیاری دارد. بدون شک عروس هلندی همچون مرغ عشق، یکی از محبوب ترین پرنده های امروز است. اکثر افرادی که به نگهداری طوطی سانان علاقه مند هستند نیز این پرنده را به عنوان پرنده خانگی خود انتخاب می کنند. این پرنده از خانواده طوطی ها بوده و از نظر جثه، از سایز اعضاء کوچکتر است. توانایی یادگیری گفتگو و ادای کلمات، این پرنده زیبا را محبوب تر نیز کرده است.

به عنوان یک توصیه به شما می گوییم اگر صحبت کردن پرنده برایتان اهمیت دارد، جنس نر را انتخاب کنید. خلاصه اینکه عروس هلندی پرنده ای جذاب و دوست داشتنی است و خیلی زود با انسان ها خو می گیرد. در این مقاله شما را به صورت کامل با انواع روش های تغذیه عروس هلندی، در سنین و مراحل مختلف زندگی این پرنده دوست داشتنی، آشنا می کنیم. یک نکته مهم را به خاطر داشته باشید که عروس هلندی پرنده ای باهوش است. به او در انتخاب غذا آزادی عمل بدهید تا بتواند به مرور، غذای مورد علاقه اش را انتخاب نماید.

غذای مورد علاقه عروس هلندی

پیش از هر چیز باید بدانید حداقل روزانه، سه وعده به عروس هلندی خود غذا بدهید. غذای مورد علاقه عروس هلندی همچون غذای مرغ عشق ها و خیلی از پرندگان دیگر، دانه است. تخم ارزن یکی از غذاهای محبوب عروس هلندی در کنار تخم کتان، شاهدانه و تخم آفتاب گردان است. اما عروس هلندی برای رشد کافی تنها نیاز به تغذیه از این دانه ها را ندارد. غذای عروس هلندی باید ترکیبی از سبزیجات، مواد دارای پروتئین، تخم ها و آجیل باشد. این پرنده دوست داشتنی در هر وعده تا 15 گرم غذا مصرف می کند. قبل از غذا دادن به پرنده، هر بار از خالی بودن چینه دان او مطمئن شوید.

غذای عروس هلندی در دو ماهگی

ابتدا یک موضوع مهم را به خاطر داشته باشید که سلامتی عروس هلندی شما، به ویژه تا 2 ماهگی را می تواند تحت تاثیر قرار دهد. در مدت زمان نگهداری عروس هلندی هرگز از لبنیات به عنوان غذای این پرنده استفاده نکنید، زیرا عروس توانایی هضم لاکتوز را ندارد. اگر عروس هلندی شما در هنگام کودکی به سختی غذا بخورد، باید به وسیله سرنگ و هر بار در حدود 10 سی سی غذایی کاملا له شده به او بدهید.

یکی از بهترین ترکیب ها، استفاده از زرده تخم مرغ، بیسکوئیت مادر و کمی آرد نخود است. جوجه را تا حد امکان بی حرکت نگاه داشته و این محلول را داخل دهانش بریزید. این پرنده در شش هفته اول زندگی خود، به سختی غذا می خورد؛ به همین علت، توجه به غذای عروس هلندی تا دو ماهگی ، اهمیت بسزائی دارد.

به عنوان آخرین نکته در این بخش به شما توصیه می کنیم از اواخر ماه اول در قفس پرنده دانه نیز بگذارید تا به مرور زمان، به نوک زدن به آنها عادت کند. در اواخر ماه دوم نیز، کم کم وعده های غذایی پرنده را کم کنید تا به صورت طبیعی پرنده، تغذیه خود را به سمت دانه ببرد.

غذای عروس هلندی در دوماهگی

غذای عروس هلندی در زمان جوجه کشی

در تغذیه عروس هلندی تا قبل از بلوغ جنسی، از دادن دانه های گرم به حیوان همچون تخم بذرک، شاهدانه و کافشه بپرهیزید؛ و برعکس در هنگام جوجه کشی عروس هلندی ، تغذیه گرم عروس هلندی را آغاز کنید، که این زمان معمولا از 14 ماهگی به بعد پرنده است. از دانه هایی که باید در این دوره به پرنده داده شود، می توان به ارزن، کتان، تخم کاسنی و کافشه اشاره کرد. عروس هلندی شما در زمان جوجه کشی به سبزیجات نیز نیاز دارد، که بهترین آنها، جعفری، بروکلی، شوید و کاهو است. میوه هایی همچون هلو و سیب نیز در این دوران برای پرنده مفید است.

غذای عروس هلندی جوجه دار

پرنده در زمان جوجه کشی و بعد از آن، وقتی که جوجه دار می شود، نیاز به تقویت و تغذیه ی تکمیلی دارد. 15 روز قبل از تخم گذاری باید قطره های A، D، C و E به عروس هلندی بدهید. برای تقویت پرنده تان، در هفته یک نوبت به آن جوانه گندم بدهید؛ و همچنین حبوبات پخته که دارای پروتئین هستند را فراموش نکنید. توجه داشته باشید که سلامتی جفت های شما در زمان جوجه دار بودن و اساسا جفت های مولدتان، بسیار مهم است.

به علت آنکه عروس هلندی ممکن است تا نزدیک به 25 روز بر روی تخم های خود بخوابد، مسئولیت شما در این دوران بسیار بیشتر خواهد بود. غذای اصلی او در این دوره را باید حداقل تا 70 درصد ارزن تشکیل بدهد. در روز یک تخم مرغ به عروس هلندی جوجه دار خود بدهید. هر روز به او تخم آفتابگردان بدهید. در این دوران جوانه را فراموش نکنید. از هفته دوم نیز کم کم شروع به دادن میوه های رنده شده همچون هویج و هلو و سیب به پرنده نمایید.

غذای عروس هلندی جوجه دار

غذاهای تقویتی عروس هلندی

از بهترین غذاهای تقویتی عروس هلندی می توان به تمامی دسته ی پروتئین ها اشاره کرد. عروس هلندی بالغ به راحتی می تواند انواع مواد غذایی دارای پروتئین همچون گوشت، مرغ و گوشت بوقلمون را هضم نماید. اگر قصد تقویت پرنده خود را دارید، توجه به پروتئین ها ضروری است. کربوهیدرات ها نیز تامین انرژی این پرنده پر جنب و جوش را بر عهده دارند. از بهترین کربوهیدرات های تقویتی برای عروس هلندی می توان به لوبیا، ذرت، سیب زمینی و برنج پخته اشاره کرد. توجه کنید که به پرنده تان، ترکیبی جامع و متنوع از غذاها را بدهید و در طول هفته همچون سبزیجات، تنها دو بار به آنها کربوهیدرات بدهید. در انتها نیز برای تقویت بیشتر می توانید از محلول مکمل ویتامین در آب استفاده کنید.

غذاهای ممنوع برای عروس هلندی

همان طور که پیشتر گفتیم، در لیست غذاهای ممنوع برای عروس هلندی، لبنیات از همه مهمتر است. تلاش کنید به هیچ وجه عروس هلندی خود را با مشتقات شیر و هر گونه لبنیات، تغذیه نکنید. یکی دیگر از موارد مهم در تغذیه عروس هلندی به ویژه در دو ماه اول، تغذیه کم آنها با تخمه است. هر 10 روز یک بار و آن هم در تعدادی انگشت شمار به او تخمه بدهید. ضمنا به خاطر داشته باشید، سبزیجات و میوه جات زیاد باعث بروز اسهال در عروس هلندی می شود.

انتخاب ظرف غذای عروس هلندی

توجه به نظم، تمیزی و چیدمان صحیح قفس عروس هلندی ، اهمیت ویژه ای در سرحال بودن این پرنده دارد. این موضوع در مورد ظرف آب و غذای عروس هلندی نیز صادق است. به عنوان مثال، پرنده دوست دارد یکی از میله های قفس آن، نزدیک به ظرف دانه خوری باشد، که بتواند راحت تر غذا بخورد. ضمنا سعی کنید ظرف آبخوری و دانه خوری در کنار یکدیگر باشند.

عروس هلندی در قفس خود نیاز به سه ظرف دارد؛ ابتدا ظرف آبخوری که باید هر روز تمیز و با آب تازه پر شود، دوم ظرف غذا خوری یا دون خوری و سوم ظرف تخمه خوری. سعی کنید محلی را در گوشه قفس برای ظرف دانه خوری انتخاب کنید که به راحتی به وسیله مدفوع پرنده، آلوده نشود. برای سلامت ظروف و فضای عمومی قفس نیز به شما توصیه می کنیم حداقل هفته ای یک بار قفس پرنده را به صورت کامل تمیز کنید.

ظرف غذای عروس هلندی

غذای عروس هلندی
3.1 (61.96%) 245 votes

4 دیدگاه برای “غذای عروس هلندی

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   برای راهنمایی در این مورد نیاز هست تا تصویر پرنده شما را ببینیم. لطفا تصویر عروس هلندی را به شماره تلگرام شرکت 09191015546 ارسال کنید تا شما را به خوبی راهنمایی کنیم.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   شما دائما در لانه دان قرار دهید بوسیله پرنده مادر جوجه ها تغذیه می شوند. اگر به صورت دستی تغذیه می کنید حدودا هر سه تا چهار ساعت این کار را انجام دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *