غذای عروس هلندی

دسته : سایر پرندگان

در این مقاله قصد داریم شما را با ابعاد و دسته بندی های مختلفی در رابطه با غذای عروس هلندی آشنا کنیم.

عروس هلندی پرنده ای زیبا و ارزشمند است که طرفداران بسیاری دارد. بدون شک عروس هلندی همچون مرغ عشق، یکی از محبوب ترین پرنده های امروز است. اکثر افرادی که به نگهداری طوطی سانان علاقه مند هستند نیز این پرنده را به عنوان پرنده خانگی خود انتخاب می کنند. این پرنده از خانواده طوطی ها بوده و از نظر جثه، از سایز اعضاء کوچکتر است. توانایی یادگیری گفتگو و ادای کلمات، این پرنده زیبا را محبوب تر نیز کرده است.

به عنوان یک توصیه به شما می گوییم اگر صحبت کردن پرنده برایتان اهمیت دارد، جنس نر را انتخاب کنید. خلاصه اینکه عروس هلندی پرنده ای جذاب و دوست داشتنی است و خیلی زود با انسان ها خو می گیرد. در این مقاله شما را به صورت کامل با انواع روش های تغذیه عروس هلندی، در سنین و مراحل مختلف زندگی این پرنده دوست داشتنی، آشنا می کنیم. یک نکته مهم را به خاطر داشته باشید که عروس هلندی پرنده ای باهوش است. به او در انتخاب غذا آزادی عمل بدهید تا بتواند به مرور، غذای مورد علاقه اش را انتخاب نماید.

غذای مورد علاقه عروس هلندی

پیش از هر چیز باید بدانید حداقل روزانه، سه وعده به عروس هلندی خود غذا بدهید. غذای مورد علاقه عروس هلندی همچون غذای مرغ عشق ها و خیلی از پرندگان دیگر، دانه است. تخم ارزن یکی از غذاهای محبوب عروس هلندی در کنار تخم کتان، شاهدانه و تخم آفتاب گردان است. اما عروس هلندی برای رشد کافی تنها نیاز به تغذیه از این دانه ها را ندارد. غذای عروس هلندی باید ترکیبی از سبزیجات، مواد دارای پروتئین، تخم ها و آجیل باشد. این پرنده دوست داشتنی در هر وعده تا 15 گرم غذا مصرف می کند. قبل از غذا دادن به پرنده، هر بار از خالی بودن چینه دان او مطمئن شوید.

غذای عروس هلندی در دو ماهگی

ابتدا یک موضوع مهم را به خاطر داشته باشید که سلامتی عروس هلندی شما، به ویژه تا 2 ماهگی را می تواند تحت تاثیر قرار دهد. در مدت زمان نگهداری عروس هلندی هرگز از لبنیات به عنوان غذای این پرنده استفاده نکنید، زیرا عروس توانایی هضم لاکتوز را ندارد. اگر عروس هلندی شما در هنگام کودکی به سختی غذا بخورد، باید به وسیله سرنگ و هر بار در حدود 10 سی سی غذایی کاملا له شده به او بدهید.

یکی از بهترین ترکیب ها، استفاده از زرده تخم مرغ، بیسکوئیت مادر و کمی آرد نخود است. جوجه را تا حد امکان بی حرکت نگاه داشته و این محلول را داخل دهانش بریزید. این پرنده در شش هفته اول زندگی خود، به سختی غذا می خورد؛ به همین علت، توجه به غذای عروس هلندی تا دو ماهگی ، اهمیت بسزائی دارد.

به عنوان آخرین نکته در این بخش به شما توصیه می کنیم از اواخر ماه اول در قفس پرنده دانه نیز بگذارید تا به مرور زمان، به نوک زدن به آنها عادت کند. در اواخر ماه دوم نیز، کم کم وعده های غذایی پرنده را کم کنید تا به صورت طبیعی پرنده، تغذیه خود را به سمت دانه ببرد.

غذای عروس هلندی در دوماهگی

غذای عروس هلندی در زمان جوجه کشی

در تغذیه عروس هلندی تا قبل از بلوغ جنسی، از دادن دانه های گرم به حیوان همچون تخم بذرک، شاهدانه و کافشه بپرهیزید؛ و برعکس در هنگام جوجه کشی عروس هلندی ، تغذیه گرم عروس هلندی را آغاز کنید، که این زمان معمولا از 14 ماهگی به بعد پرنده است. از دانه هایی که باید در این دوره به پرنده داده شود، می توان به ارزن، کتان، تخم کاسنی و کافشه اشاره کرد. عروس هلندی شما در زمان جوجه کشی به سبزیجات نیز نیاز دارد، که بهترین آنها، جعفری، بروکلی، شوید و کاهو است. میوه هایی همچون هلو و سیب نیز در این دوران برای پرنده مفید است.

ضدعفونی کننده

محلول ضدعفونی کننده لوازم و سطوح

برای خرید و ثبت سفارش با واحد فروش شرکت تماس بگیرید: 09195808511

غذای عروس هلندی جوجه دار

پرنده در زمان جوجه کشی و بعد از آن، وقتی که جوجه دار می شود، نیاز به تقویت و تغذیه ی تکمیلی دارد. 15 روز قبل از تخم گذاری باید قطره های A، D، C و E به عروس هلندی بدهید. برای تقویت پرنده تان، در هفته یک نوبت به آن جوانه گندم بدهید؛ و همچنین حبوبات پخته که دارای پروتئین هستند را فراموش نکنید. توجه داشته باشید که سلامتی جفت های شما در زمان جوجه دار بودن و اساسا جفت های مولدتان، بسیار مهم است.

به علت آنکه عروس هلندی ممکن است تا نزدیک به 25 روز بر روی تخم های خود بخوابد، مسئولیت شما در این دوران بسیار بیشتر خواهد بود. غذای اصلی او در این دوره را باید حداقل تا 70 درصد ارزن تشکیل بدهد. در روز یک تخم مرغ به عروس هلندی جوجه دار خود بدهید. هر روز به او تخم آفتابگردان بدهید. در این دوران جوانه را فراموش نکنید. از هفته دوم نیز کم کم شروع به دادن میوه های رنده شده همچون هویج و هلو و سیب به پرنده نمایید.

غذای عروس هلندی جوجه دار

غذاهای تقویتی عروس هلندی

از بهترین غذاهای تقویتی عروس هلندی می توان به تمامی دسته ی پروتئین ها اشاره کرد. عروس هلندی بالغ به راحتی می تواند انواع مواد غذایی دارای پروتئین همچون گوشت، مرغ و گوشت بوقلمون را هضم نماید. اگر قصد تقویت پرنده خود را دارید، توجه به پروتئین ها ضروری است. کربوهیدرات ها نیز تامین انرژی این پرنده پر جنب و جوش را بر عهده دارند. از بهترین کربوهیدرات های تقویتی برای عروس هلندی می توان به لوبیا، ذرت، سیب زمینی و برنج پخته اشاره کرد. توجه کنید که به پرنده تان، ترکیبی جامع و متنوع از غذاها را بدهید و در طول هفته همچون سبزیجات، تنها دو بار به آنها کربوهیدرات بدهید. در انتها نیز برای تقویت بیشتر می توانید از محلول مکمل ویتامین در آب استفاده کنید.

غذاهای ممنوع برای عروس هلندی

همان طور که پیشتر گفتیم، در لیست غذاهای ممنوع برای عروس هلندی، لبنیات از همه مهمتر است. تلاش کنید به هیچ وجه عروس هلندی خود را با مشتقات شیر و هر گونه لبنیات، تغذیه نکنید. یکی دیگر از موارد مهم در تغذیه عروس هلندی به ویژه در دو ماه اول، تغذیه کم آنها با تخمه است. هر 10 روز یک بار و آن هم در تعدادی انگشت شمار به او تخمه بدهید. ضمنا به خاطر داشته باشید، سبزیجات و میوه جات زیاد باعث بروز اسهال در عروس هلندی می شود.

انتخاب ظرف غذای عروس هلندی

توجه به نظم، تمیزی و چیدمان صحیح قفس عروس هلندی ، اهمیت ویژه ای در سرحال بودن این پرنده دارد. این موضوع در مورد ظرف آب و غذای عروس هلندی نیز صادق است. به عنوان مثال، پرنده دوست دارد یکی از میله های قفس آن، نزدیک به ظرف دانه خوری باشد، که بتواند راحت تر غذا بخورد. ضمنا سعی کنید ظرف آبخوری و دانه خوری در کنار یکدیگر باشند.

عروس هلندی در قفس خود نیاز به سه ظرف دارد؛ ابتدا ظرف آبخوری که باید هر روز تمیز و با آب تازه پر شود، دوم ظرف غذا خوری یا دون خوری و سوم ظرف تخمه خوری. سعی کنید محلی را در گوشه قفس برای ظرف دانه خوری انتخاب کنید که به راحتی به وسیله مدفوع پرنده، آلوده نشود. برای سلامت ظروف و فضای عمومی قفس نیز به شما توصیه می کنیم حداقل هفته ای یک بار قفس پرنده را به صورت کامل تمیز کنید.

ظرف غذای عروس هلندی

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

11 تیر 1399

سلام من عروس هلندی جفت دارم همش پف میکنه درمان طبیعی چیه؟؟؟؟؟؟؟

  19 تیر 1399

  سلام دوست عزیز
  ممکن است از تغذیه عروس هلندی باشد و یا کمی مریض باشد. چند روز مولتی ویتامین داخل آب خوراکی پرنده مخلوط کنید، اگر بهتر نشد از آنتی بیوتیک استفاده کنید.

10 تیر 1399

سلام عروس هلندی من ۱ ماهش هست اصلا غذا‌ نمیخوره
همش هم خواب این طبیعی ؟؟؟؟

  19 تیر 1399

  سلام دوست عزیز
  یکماه سن کمی است و پرنده کمتر جنب و جوش دارد. اگر عروس هلندی شما غذا نمیخورد از سرلاکهای مخصوص استفاده کنید.

5 تیر 1399

سلام و درود
من یک عروس هلندی دارم تازه خریدم یک سال و نیم سن داره
نمیدونم چیکار کنم یاد بگیره بره تو قفس چون آشتی هست تو فضای خونه آزاده
همش میره روی نور مخفی سقف میشینه حتی نمیاد پایین غذا بخوره
باید خودم برم با چهارپایه بالا تا بیاد رو دستم بیارم غذا بهش بدم
؟؟؟؟

  25 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  بالاخره عادت کرده و باید کم کم عادتش بدهید تا حداقل جای دیگر غذا بخورد. پیشنهاد میکنیم تو اون قسمت که در حال حاضر غذا میخورد کمتر به پرنده غذا بدهید و ظرف غذای پرنده را جایی که پرنده میبیند بگذارید تا کم کم جای غذا خوردنش عوض شود. احتیاج به صبر و حوصله دارد.

2 تیر 1399

سلام ببخشید من یه عروس هلندی خریدم که دوماهشه اصلا دونه نمیخوره و مدام خودشو میکوبه به قفس و انگار گرسنشه ولی غذا نمیخوره باید چکار کنیم ؟

  25 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  عروس هلندی شما قبلا احتمالا با سرلاک تغذیه شده است. سرلاک مخصوص را تهیه کنید و به پرنده بدهید تا کم کم به خوردن دانه عادت کند.

30 خرداد 1399

باسلام.
من امروز یه عروس هلندی لوتینو گرفتم به گفته فروشنده شش روزه که سرلاکش رو قطع کرده و دونه می خوره و گفتن که حدود سه ماهش هست وقتی در خانه با دقت تر به پرنده نگاه کردم متوجه شدم که چینه دان پرنده زده بیرون و از هرکسی پرسیدم گفتن به خاطر اینکه تازه دونخور شده سینش خالی شده و کمی ضعیف شده! البته کمی دونه می خوره. می تونم درکنار دونه ای که میخوره کمی زرده تخم مرغ له شده و کمی بیسکویت مادر پودر شده با هم قاطی کنم و همراه با کمی آب مخلوط کنم که بشه شبیه به سرلاک که بخوام بهش بدم؟؟؟

  26 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  بله میشود ولی کم بدهید. از جوانه گندم هم در برنامه غذایی استفاده کنید تا کم کم دانه بیشتری بخورد.

30 خرداد 1399

سلام
عروس هلندی۲۰ماهه دارم،از جوجگی خودم بزرگش کردم
اول اردیبهشت ی نر وحشی کار براش گرفتم
تمام مراحل رو طی کردم،اما ماده با نر جفت نمیخوره
الان ماده رو از نر دوباره جدا کردم
خواهش میکنم بگید چکار کنم؟واقعا مستاصل شدم
ممنون بابت راهنمایی تون

  26 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  در عروس هلندی ها این اتفاق معمولا رخ میدهد و ماده، نر را قبول نمیکند. قاعدتا عروس هلندی نر باید تعویض شود. پیشنهاد میکنیم مقاله آموزش جوجه کشی عروس هلندی را هم مطالعه کنید.

16 دی 1398

سلام من یک عروس هلندی جدید خریدم که ترسیده چجوری ترسشو برطرف کنم وباش دوست بشم وهرچند مدت بهش غذا بدم ؟

  28 اسفند 1398

  سلام علی عزیز
  نباید عجله کنید و صبر و حوصله داشته باشید. غذای اصلی عروس هلندی ارزن هست و باید همیشه در اختیار پرنده باشد.

15 دی 1398

عروس هلندی تا کی از مادر تغذیه می کند

  29 فروردین 1399

  سلام دوست عزیز
  جوجه عروس هلندی تا 2 هفته توسط مادر تغدیه میشود و بعد از آن میتوانید جوجه را جدا کنید.

11 دی 1398

سلام من تازه یه عروس هلندی ۵ماهه ماده خریدم حرف نمیزنه و جیک جیک میکنه بنظر شما باید چطوری اموزشش بدم

10 دی 1398

سلام عروس هلندی من نزدیک ۳ ماهش هست
عاشق سیب زمینی پخته هست و به همه ی خوراکی های دیگه براش ارجحیت داره طوری که اگر سیب زمینی نخوره تمام طول ۲۴ ساعت در حال بی قراری و دراوردن صداهای التماس آمیزِ . من ارزن و دونه هاش رو روی سیب زمینی می ریزم که حدااقل اونطوری بخورتشون ولی چکارش کنم

  22 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  باید خیلی آهسته از مقدار سیب زمینی کم کنید و از مواد غذایی دیگر و دانه ها در برنامه غذایی عروس هلندی ها استفاده کنید. سعی کنید ارزان همیشه داخل قفس باشد.

5 آذر 1398

عروس هلندی من دوماهشه خیلیم شیطون و فضول ولی نمیدونم،نر یا ماده..بدنش خاکستری سرش فقط چند تا رگه زرد داره ،شنیدم که نرها کاملا کله زردی دارن به نظرتون رنگ سرش تغییر میکنه یا همینه؟گیج شدم..

  9 دی 1398

  سلام دوست عزیز
  برای این که بتوانید تشخصی جنسیت عروس هلندی ها را به درستی انجام دهید نیاز هست تا صبر کنید پرنده حدود 4 ماهه شود و به سن بلوغ نزدیک شود. معمولا نرها رنگشان قشنگتر و براق تر است.

25 آبان 1398

سلام :
عروس هلندی ها پدر و مادر به جوجه از بدو تولد غذا نمیدهند ایا می شود با دست غذا داد یا نه و اگر می شود چه نوع غذای و به چه وسیله ی

  18 اسفند 1398

  سلام دوست عزیز
  بله میشود. معمولا بعضی از پرنده فروشیها غذایی به نام سرلاک دارند که با سرنگ به دهان پرنده غذا را منتقل میکنند.

24 آبان 1398

سلام عروسهای من هرروز جفت گیری میکنن ولی تاحالا تخم نزاشتن بنظرم میرسه نازا هس بنظر شما چیه لطفا جواب بدین الان حدود یک هفته میشه

  18 اسفند 1398

  سلام دوست عزیز
  چون جفت گیری عروس هلندی ها تازه شروع شده عجله نکنید. احتمال خیلی زیاد تخمگذاری انجام میشود.

19 تیر 1398

عروس هلندی من ده یا دوازده روشه مادرش مرده است پدرش کیسه هوایش را ترکانده ایا خوب میشود

  13 مهر 1398

  سلام دوست عزیز
  برای راهنمایی در این مورد نیاز هست تا تصویر پرنده شما را ببینیم. لطفا تصویر عروس هلندی را به شماره تلگرام شرکت 09191015546 ارسال کنید تا شما را به خوبی راهنمایی کنیم.

19 تیر 1398

سلام جوجه من ۱۰روزش است باید روزی چند ساعت ب ساعت باید غذا بدهم

  14 مهر 1398

  سلام دوست عزیز
  شما دائما در لانه دان قرار دهید بوسیله پرنده مادر جوجه ها تغذیه می شوند. اگر به صورت دستی تغذیه می کنید حدودا هر سه تا چهار ساعت این کار را انجام دهید.

مشاوره رایگان