بهترین روش برای ساخت دستگاه جوجه کشی با یخچال و دیگر لوازم در خانه

ساخت دستگاه جوجه کشی

در این مقاله سعی نموده ایم نحوه ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی برای کسانی که دوست دارند جوجه کشی دستی را تجربه کنند ، توضیح دهیم.  این روش برای تجربه اندوزی کودکان و نوجوانان در جهت برانگیخته شدن خلاقیت و کشف استعدادشان بسیار توصیه می شود. اما اگر به دنبال تجربه حرفه ای و کسب درآمد هستید با توجه به اهمیت صرفه جویی در وقت و هزینه بهتر است دستگاه جوجه کشی صنعتی را از شرکت های معتبر تهیه نمایید.

ساخت دستگاه جوجه کشی با یخچال

اگر قصد ساخت یک دستگاه جوجه کشی دست ساز را دارید یکی از گزینه های خوب برای بدنه دستگاه استفاده از یخچال های قدیمی و سوخته می باشد. ساخت دستگاه جوجه کشی با یخچال می تواند احساس خوشایندی را در شما ایجاد کند. تا حدی که بسیاری از افراد از شدت خوشحالی ادعای اختراع دستگاه جوجه کشی می کنند!!!

ساخت دستگاه جوجه کشی با یخچال

آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی با یخچال و چند نکته مهم:

 • بدنه یخچال بدون شکستگی باشد. ( زیرا شکستگی ها و نفوذ هوا به داخل لایه های میانی می تواند محلی برای رشد باکتری ها شود. )
 • ابعاد یخچال مناسب ظرفیت مورد نیاز باشد.
 • برای تهویه دستگاه حداقل نیاز به سه دریچه بر روی دستگاه است. یک دریچه جهت خروج هوا روی سقف یخچال حداقل به قطر ۴ سانتی متر و دو دریچه در دیواره های کناری در پایین ترین قسمت به قطر ۲ سانتی متر.
 • المنت را با مقداری فاصله از دیواره های پلاستیکی دستگاه نصب کنید. تا حرارت باعث آسیب به بدنه یخچال نشود. معمولا برای تبدیل یک یخچال با سایز متوسط یک المنت ۲۰۰ الی ۳۰۰ وات میله ای با طول ۳۰ الی ۵۰ سانتی متر کفایت می کند.
 • در صورتی که نوارهای لاستیکی درب یخچال پوسیده شده است ابتدا نوار مگنت را تعویض کنید. تا دستگاه جوجه کشی دست ساز شما دما را از دست ندهد.
 • در انتخاب یک کنترلر برای دستگاه وسواس بیشتری به خرج دهید. تا یک جوجه کشی لذت بخش را تجربه کند. ترموستات های ضعیف و بی کیفیت معمولا نمی توانند حتی یک دوره ی کامل جوجه کشی با شما همراهی کنند.
 • برای چرخش تخم ها از راک های فلزی به شکل زیر استفاده کنید. معمولا یک موتور مدل (۶۰KTYZ) تا تعداد ۶۰۰ تخم مرغ را می تواند بچرخاند.

راک دستگاه جوجه کشی با یخچال

وسایل مورد نیاز برای ساخت دستگاه جوجه کشی با یخدان یونولیتی

 • یخدان یونولیتی درب دار
 • سرپیچ متصل به سیم
 • نوار چسب
 • لامپ ۲۵ وات
 • توری مرغی با توری فلزی مناسب
 • دما سنج و رطوبت سنج دیجیتال
 • ظرف آب مناسب برای قرار گرفتن داخل یخدان
 • اسفنج

ساخت دستگاه جوجه کشی با یخبندان یونولیتی

مراحل ساخت دستگاه جوجه کشی با یخدان یونولیتی

۱- یک یخدان یونولیتی انتخاب کرده و روی بدنه آن سوراخی ایجاد نمایید به اندازه ای که سرپیچ از آن عبور کند. سپس توسط نوار چسب سرپیچ را از داخل و خارج سوراخ به بدنه یخدان بچسبانید. این کار را با دقت انجام دهید تا بر اثر تماس لامپ با بدنه یونولیتی باعث آتش سوزی نشود. سپس یک لامپ ۲۵ وات را به سرپیچ متصل نمایید.

همچنین می توانید از یک جعبه مقوایی به جای یخدان یونولیتی استفاده کنید ولی بدلیل عایق بودن جعبه یونولیتی این جعبه برای ساخت دستگاه جوجه کشی مناسب تر است.

نصب لامپ در ساخت دستگاه جوجه کشی

۲ – جدا کننده های توری اطراف لامپ

با استفاده از توری مرغی یا توری های فلزی موجود در بازار اطراف لامپ را بپوشانید این کار از تماس جوجه ها پس از تولد با لامپ جلوگیری می کند.

در صورت تمایل می توانید از توری موجود در کف جعبه استفاده کنید تا از جمع شدن فضولات زیر پای پرنده جلوگیری شود.

قرار دادن دماسنج در دستگاه جوجه کشی دست ساز

۳ – اضافه نمودن دما سنج و رطوبت سنج دیجیتال

مطمئن شوید که دما سنج و رطوبت سنج به درستی و با دقت زیاد کار می کند و آن را در جعبه و جایی کنار تخم مرغ ها قرار دهید.

قرار دادن طرف آب پس از ساخت دستگاه جوجه کشی

۴ – جهت تامین رطوبت مورد نیاز جوجه کشی یک ظرف آب داخل جعبه قرار دهید می توانید داخل ظرف از اسفنج استفاده نمایید تا بتوانید رطوبت مورد نیاز جعبه را کنترل نمایید.

شیشه دستگاه جوجه کشی دست ساز

۵ – روی درب یخدان برشی ایجاد کنید و با استفاده از شیشه قاب عکس یا طلق پلاستیکی محل برش خورده را بپوشانید و اطراف آن را با نوار چسب محکم بچسبانید.

در صورت تمایل می توانید لولایی روی درب یخدان نصب نموده تا عمل باز و بسته نمودن درب دستگاه راحت تر انجام پذیرد.

جهت گردش جریان هوا و تهویه داخل جعبه می توانید دو سوراخ کوچک در طرفین جعبه ایجاد نمایید و یک سوراخ کوچک روی درب بالای آن در نظر بگیرید.

مرحله پایانی ساخت دستگاه جوجه کشی

۶ – تست دستگاه جوجه کشی

قبل از قرار دادن تخم مرغ های نطفه دار درون دستگاه می بایست دستگاه را برای یک روز یا حتی بیشتر روشن کنیم تا از رطوبت و دمای مورد نیاز در دستگاه مطمئن شویم. در طول دوره جوجه کشی درجه حرارت دستگاه باید روی ۳۷.۵ درجه سانتیگراد ثابت بماند و می بایست رطوبت دستگاه برای ۱۸ روز اول بین ۵۵ تا ۶۵ درصد و برای چهار روز آخر بین ۶۵ تا ۷۵ درصد تنظیم شود.

جهت کنترل رطوبت دستگاه می توانید آب جذب شده به اسفج را خارج نموده و یا برای افزایش رطوبت مقداری آب به ظرف داخل دستگاه اضافه نمایید.

مراحل جوجه کشی با دستگاه جوجه کشی دست ساز

قرار دادن تخم مرغ ها

شروع جوجه کشی پس از ساخت دستگاه جوجه کشی

تهیه تخم نطفه دار خیلی مهم است چرا که در برخی موارد مشاهده شده بدلیل رعایت نکردن اصول نگه داری تخم های نطفه دار پس از قرار گیری تخم مرغ ها در دستگاه نطفه رشد نکرده و تمامی زحمات شما از بین می رود. لذا جهت تهیه تخم مرغ نطفه دار مناسب می توانید به بازارهای محلی اطراف خود مراجعه کرده یا از افرادی که به آنها اعتماد دارید تخم نطفه دار مرغوب تهیه کنید.

کیفیت تخم مرغ نطفه دار بستگی به سلامت مرغ دارد لذا در صورت لزوم می توانید از فروشنده بخواهید تا جهت بررسی و اطمینان از سلامت مرغ ها شما را به مزرعه خود ببرد. معمولا مرغ های آزاد تخم های با کیفیت تری نسبت به مرغ های داخل قفس تولید می کنند.

معمولا نرخ جوجه درآوری خوب بین ۵۰ تا ۸۵ درصد از تخم ها می باشد.

تخم مرغ نطفه دار مرغ های تخم گذار معمولا کوچک تر هستند این درحالی است که تخم مرغ گوشتی معمولا درشت تر می باشد به هرحال شما می توانید از کشاورز سوال کنید تا اطلاعات لازم درباره نژاد مرغ های مزرعه خود در اختیار شما قرار دهد.

اطلاعات مهم نظیر زمان و آمار تخم مرغ ها قرار گرفته در دستگاه جوجه کشی را ثبت کنید

ثبت اطلاعات و تاریخ دستگاه جوجه کشی دست ساز

 یک تخم مرغ به ۲۱ روز زمان نیاز دارد تا به جوجه تبدیل شود و مهم است که شما بدانید چه زمان و چه تعداد تخم را داخل دستگاه قرار داده اید. همچنین میزان دما و رطوبت اندازه گیری شده در هر روز را ثبت نمایید تا در صورت مشاهده تغییر سریعا نسبت به رفع آن اقدام کنید.

چرخش تخم مرغ ها در دستگاه جوجه کشی دست ساز

چرخش تخم مرغ ها دستگاه جوجه کشی دست ساز

تخم مرغ ها را می بایست در هر روز و در فواصل زمانی منظم بچرخانید این امر می بایست تا روز ۱۸ جوجه کشی ادامه پیدا کند. برای چرخش درست تخم مرغ ها می توانید یک طرف آن را علامت “O” و طرف دیگر آن را با علامت “X” نشانه گذاری کنید و در هر مرحله یک چهارم تا نیم دور تخم مرغ ها را بپرخانید.

نکته : در دستگاه های جوجه کشی ساخته شده در کارخانجات معتبر این عمل به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به بازرسی انجام می پذیرد.

مشاهده داخل تخم مرغ ها بعد از هفته اول

نوربینی تخم مرغ

این کار به شما کمک می کند تا تخم های نطفه دار را از سایر تخم ها شناسایی نمایید. برای عمل کندلینگ یا نوربینی تخم مرغ ها می توانید یک دستگاه کندلر تهیه کرده و یا توسط یک چراغ قوه و در فضای تاریک، داخل تخم مرغ ها را یک به یک مشاهده کنید. پس از بررسی تخم مرغ ها آنهایی که نطفه دار نیستند و یا تفاوتی با سایر تخم های نطفه دار دارند را از دستگاه خارج نمایید.

اگر از چراغ قوه برای مشاهده تخم مرغ ها استفاده می کنید می بایست لنز آن به اندازه ای کوچک با شد که با قرار دادن تخم مرغ روی آن نور از اطراف مشاهده نشود.

برای ساخت کندلر خانگی می توانید یک چراغ رومیزی را داخل جعبه مقوایی با ابعاد مناسب قرار داده و روی جعبه را سوراخ کنید و تخم مرغ را روی سوراخ قرار داده و داخل آن را مشاهده نمایید.

برای مشاهده داخل تخم مرغ به آرامی آن را بچرخانید تا از ایجاد نطفه در آن مطمئن شوید.

جنین زنده مانند یک نقطه دیده می شود که با رگ های خونی به اطراف احاطه شده است.

جنین مرده شبیه به حلقه و یا رگه هایی از خون دیده می شود.

تخم مرغ بدون نطفه کاملا شفاف بوده و نور از آن عبور می کند.

توجه به صدای تق تق در روز بیست و یکم

روز بیست و یکم جوجه کشی بعد از ساخت دستگاه جوجه کشی

اگر دقت کنید در روز بیست و یکم صدای ضربه زدن نوک جوجه ها به تخم ها را می شنوید این صدا به منظور ترکیدن کیسه هوای داخل تخم و برخورد نوک جوجه با پوسته تخم مرغ ایجاد می شود. پس از شنیدن صدا شاید تا ۱۲ ساعت زمان لازم باشد تا جوجه به طور کامل از تخم خارج شود.

نکته : در حین خروج جوجه ها از تخم هرگز به آنها کمک نکنید و اجازه دهید خود حیوان این کار را انجام دهد چرا که برخی از جوجه ها هنوز توان شکستن تخم را ندارند و به زمان بیشتری برای جذب انرژی لازم دارند.

جوجه کشی بوقلمون

31 دیدگاه برای “بهترین روش برای ساخت دستگاه جوجه کشی با یخچال و دیگر لوازم در خانه

 1. مهدی نوری گفته:

  سلام
  ممنون از اطلاعات مفید شما
  واینگه چخش تخم ها اگر روی صفحه ای چیدمان شده باشه و ۹۰ تا۱۸۰ حول محور بچرخه درست هست؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   این نوع چرخش هم مناسب است و مشکل برای تخم نطفه دار به وجود نمی آورد. البته هدف نچسبیدن زرده به دیواره است که روزی حداقل ۴ بار مناسب است.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   پرورش جوجه بلدرچین هم مانند جوجه مرغ است. فقط احتیاج به گرمای بیشتر ۳۸ تا ۳۹ درجه در چند روز اول دارد. برای تهیه دان به جاهای معتبر مراجعه کنید با از حدول جیره غذایی که در تصویر زیر قابل مشاهده می باشد استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم مقاله پرورش بلدرچین را نیز مطالعه کنید.
   جیره غذایی بلدرچین

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   در دستگاه جوجه کشی دست ساز بهتر است حداقل روزی ۴ بار بچرخانید. این کار کمک می کند که زرده به پوسته نچسبد و هچ خوبی داشته باشید.

 2. دانیال گفته:

  سلام خسته نباشید شما در بالا گفتید که باید تخم مرغ ها را به صورت منظم نیم دور یا یک چهارم چرخ داد اما نگفتید که این کار باید هر چند ساعت انجام بشه؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر خودتان قصد ساخت دستگاه جوجه کشی دارید باید حداقل روزی ۴ بار این کار صورت بگیرد که زرده به دیواره نچسبد.

 3. حمید گفته:

  سلام خسته نباشید
  دماسنج و رطوبت سنج دیجیتال از کجا باید تهیه کنیم؟؟؟
  دماسنج هم حتما باید دیجیتال باشه یا دماسنج جیوه ای هم میشه استفاده کرد؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   دما سنج و رطوبت سنج را می توانید از مغازه ها و فروشگاه هایی که لوازم آزمایشگاهی می فروشند تهیه کنید.
   دما سنج های جیوه ای که جنس بدنه آن ها تماما شیشه می باشد و در آزمایشگاه ها استفاده می شود و دما سنج هایی که در مطب ها و داروخانه ها موجود هست جهت اندازه گیری مناسب هستند.
   جهت تهیه رطوبت سنج عقربه ای نیز می توانید با دفتر بلدرچین دماوند تماس بگیرید.
   تلفن تماس: ۰۲۱۷۷۹۵۵۴۵۱

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *