دستگاه جوجه کشی شترمرغ چه مشخصه هایی دارد

دسته : شترمرغ

دستگاه جوجه کشی شترمرغ مشخصه هایی ویژه و خاص دارد. اما عملیات جوجه کشی شترمرغ بسیار پر ماجرا تر از دستگاه خاص شترمرغ می باشد.

جوجه کشی شترمرغ مانند سایر طیور نیاز به تامین و کنترل ۴ عامل اصلی جوجه کشی یعنی دما ، رطوبت، اکسیژن و گردش تخم ها دارد.

اما تفاوت های جوجه کشی شترمرغ با سایر پرندگان در چیست؟

جوجه کشی در دستگاه جوجه کشی شترمرغ

1-  دمای دستگاه جوجه کشی شترمرغ

در انواع پرندگان گرچه مقادیر دما و رطوبت تفاوت هایی با هم دارند. ولی میزان این مقادیر بسیار به هم نزدیک بوده. حتی در بسیاری از دستگاه های خانگی می توان با تنظیم میانگین دمای مورد نیاز چندین نوع پرنده مثلا (بوقلمون، غاز و بلدرچین) را با هم در یک دستگاه، جوجه کشی کرد. جوجه کشی شترمرغ با سایر پرندگان به طورهمزمان و یا در یک دستگاه امکان پذیر نیست.

اختلاف زیاد دمای مورد نیاز برای جوجه کشی شترمرغ نسبت به سایر پرندگان دلیل این حرف ما می باشد. دمای مورد نیاز تخم شترمرغ در دوران ستر ۲/۳۶ و در دوران هچر ۳۷ درجه سانتی گراد می باشد.

تفاوت دما در جوجه کشی شترمرغ با سایر پرندگان حدود یک درجه می باشد. اما این مهمترین عامل تفاوت جوجه کشی شترمرغ با سایر پرندگان نیست.

دمای دستگاه جوجه کشی شترمرغ

2- رطوبت در دستگاه جوجه کشی شترمرغ

رطوبت مهمترین عامل در جوجه کشی شترمرغ می باشد. دستگاه های جوجه کشی شترمرغ بر خلاف دستگاه های معمولی نیاز کمتری به تولید رطوبت برای دوره جوجه کشی دارند. در بسیاری از مواقع در جوجه کشی شترمرغ نیاز به رطوبت گیری از دستگاه جوجه کشی شترمرغ داریم.

تخم شترمرغ دارای پوسته ای بسیار سخت و ضخیم بوده. این امر موجب شده تا در طول دوره جوجه کشی آب داخل تخم به سختی تبخیر شود. لذا در طول دوره جوجه کشی شترمرغ نیازی به تامین رطوبت بالا برای دستگاه جوجه کشی شترمرغ نمی باشد. حتی در مناطقی که میزان رطوبت محیط بالا می باشد، لازم است تا رطوبت محیط و یا داخل دستگاه را به روش های مختلف کاهش داد.

رطوبت دستگاه جوجه کشی شترمرغ

رطوبت واقعی دستگاه جوجه کشی شترمرغ را چگونه محاسبه کنیم؟

برای این کار لازم است تا هر تخم شترمرغ شماره گذاری شده. در ابتدای جوجه کشی وزن شده و در یک برگه مخصوص خود، مشخصات آن نوشته شود. در طول دوره هر یک هفته یک بار وزن کشی و کندلینگ مجدد انجام شود.

معمولا برای شروع کار رطوبت دستگاه جوجه کشی روی عدد ۲۵ درصد تنظیم می شود. اگر شرایط داخل دستگاه جوجه کشی ایده‌آل باشد هر تخم شترمرغ باید در طول یک هفته حدود دو الی دو و نیم درصد از وزن خود را از دست داده باشد. اگر بعد از یک هفته مقدار کاهش وزن بیش از این باشد نشانگر کمبود رطوبت داخل دستگاه می باشد. برای حل این مشکل کافیست تا حدود ۳ الی ۵ درصد رطوبت را افزایش دهیم تا هفته بعد نتیجه کاهش وزن را مشاهده کنیم.

اگر بعد از یک هفته مقدار کاهش وزن کمتر از دو درصد باشد بیانگر رطوبت زیاد دستگاه است. رطوبت بالا مانع تبخیر آب داخل تخم می باشد. حال باید رطوبت را بین ۳ تا ۵ درصد کاهش دهیم تا در هفته بعد نتیجه را ببینیم.

برای افزایش رطوبت داخل دستگاه معمولاً از بخارسازهای التراسونیک استفاده می نمایند. اما برای کاهش رطوبت داخل دستگاه نیاز به سیستم های پیشرفته و گران قیمت خشک کننده هوا می باشد. که کمتر دستگاهی مجهز به این سیستم ها می باشد.

از آنجا که محل استقرار دستگاه جوجه کشی نیاز به دما و رطوبت معینی دارد معمولاً از دستگاه اسپیلت یا کولر های گازی برای اتاق محل نصب دستگاه استفاده می گردد. بهترین و معمول ترین روش با صرفه برای کاهش رطوبت محیط اطراف و داخل ماشین استفاده از حالت رطوبت گیر کولر های گازی می باشد

3- اکسیژن دستگاه جوجه کشی شترمرغ

جنین شترمرغ نیاز به اکسیژن بالا مخصوصا در هفته ی آخر جوجه کشی دارد. پوسته سخت می تواند این امر را دشوارتر نماید.

با افزایش مقدار رطوبت دستگاه جوجه کشی شترمرغ به میزان حدود ۵ تا ۱۰ درصد به نرم شدن پوسته کمک کرده و هچ موفق تری را بدست می آورید. اما آنچه که یک دستگاه مخصوص شترمرغ باید برای تامین اکسیژن داشته باشد سیستم اتوماتیک هواگیری دستگاه براساس تایم های مشخص است. باید در زمان ورود به حالت هچر این مقادیر هوا رسانی افزایش پیدا کنند.

4- راک دستگاه جوجه کشی شترمرغ و گردش تخم شترمرغ:

استفاده از راک های مستحکم و قوی از جنس گالوانیزه و موتورهای گیربکس دار با قدرت تحمل وزن تخم های بارگیری شده برای دستگاه ضروری می باشد. استفاده از راک های به اصطلاح دستگاه مرغی برای جوجه کشی شترمرغ امری کاملا اشتباه و غیر استاندارد می باشد.

تخم شترمرغ حداقل هر یک ساعت یک بار باید تغییر وضعیت داشته باشد. حداقل میزان زاویه چرخش باید بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ درجه باشد. زاویه ۱۸۰ درجه می تواند به بالا رفتن کیفیت جوجه های هچ شده کمک زیادی نماید.

در طول سالیان گذشته در ایران دستگاه های زیادی برای شترمرغ به بازار عرضه شده. عمده تفاوت این دستگاه ها با دستگاه های معمولی فقط در فاصله طبقات بوده. هرچند میزان هچ شترمرغ در این دستگاه ها کمتر از حد متعارف می باشد. ولیکن به علت قیمت بسیار پایین تر از دستگاه های خارجی جایگاه ویژه ای در بین هواداران جوجه کشی شترمرغ دارد.

گاها دیده شده در دستگاه های خانگی با تغییراتی در راک دستگاه و تنظیمات مربوط به شترمرغ تا ۴ تخم شترمرغ را جوجه کشی کرده اند. می تواند برای اعضای یک خانواده بسیار جذاب و مفرح باشد و یا برای انجام یک پروژه دانشجویی مفید واقع شود. ولی توصیه میکنیم برای فعالیت های صنعتی از دستگاه های حرفه ای شترمرغ استفاده کنید.

تخم شترمرغ

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

23 آبان 1398

سلام تخم نطفه دار شتر مرغ را کجا باید تهیه کرد

  18 اسفند 1398

  سلام دوست عزیز
  در حال حاضر مزرعه یا فرد خاصی را نمیشناشیم تا معرفی کنیم. ولی چون قیمت تخم شترمرغ بالاست باید در زمان خرید خیلی تحقیق کنید و از جاهای معتبر خرید کنید تا راندمان جوجه کشی بالایی داشته باشید.

27 خرداد 1398

سلام به جای کولر گازی از چه چیزی میشه استفاده کرد ؟؟؟؟

  27 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  جهت کاهش رطوبت محیط جوجه کشی شترمرغ می توانید از دستگاه رطوبت گیر هم استفاده کنید.

   4 تیر 1398

   سلام دستگاه رطوبت گیر رو شرکت شما داره ، قیمتش چنده ؟؟؟؟

    4 تیر 1398

    سلام محمد عزیز
    در حوزه فروش دستگاه رطوبت گیر فعالیت نداریم.

9 خرداد 1398

سلام . در توضیح بعضی از دستگاهها عنوان شده که سیستم ستر و هچر هم زمان ندارند .این یعنی چه .ما کولر گازی نمیتونیم استفاده کنیم .در صورت عدم استفاده از کولر گازی تقریبن چقد راندمان پایین میاد ،.دستگاه ۶۴تایی خوب چه مارکی پیشنهاد میکنید .در مورد تهیه تخم نطفه دار هم منبع مطمعنی برای معرفی دارین .،ممنون

  12 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  چون قصد دارید تخم شترمرغ در دستگاه جوجه کشی قرار دهید از قسمت پایین دستگاه زیر طبقات می توانید به عنوان هچر استفاده کنید. ولی در کل از نظر علمی دستگاه ستر و هچر جدا از هم باشد بهتر است چون به دلیل از تخم خارج شدن جوجه ها در زمان هچر آلودگی در دستگاه منتشر می شود.
  داشتن گولر برای تنظیم کردن دما و رطوبت محیط لازم است چون تخم شترمرغ احتیاج خیلی کمی به رطوبت دارد. بهتر است دمای اتاق هم پایین تر باشد تا اختلاف فشار دستگاه و اتاق برای جریان هوا بیشتر شود.
  در حال حاضر فروشنده تخم نطفه دار شترمرغ که معتبر باشد نمیشناسیم.

14 بهمن 1397

با سلام.برای تهیه دستگاه جوجه کشی شترمرغ از کجا اقدام کنیم؟آیا باید به صورت پیش فروش بخریم یا دستگاه آماده در نمایندگی داریدممنون

  17 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  شما می توانید جهت تهیه و سفارش دستگاه جوجه کشی شترمرغ با واحد فروش شرکت تماس بگیرید.
  02177955451

21 خرداد 1397

میشه بدون خرید کولر گازی یا دستگاه رتوبت گیر از دستگاه جوجه کشی شتر مرغ بهره کامل برد .

  23 خرداد 1397

  سلام دوست عزیز
  زمان جوجه کشی شترمرغ در فصل بهار و تابستان میباشد که در این زمان هوا گرم میباشد. محیط خشک یکی از عوامل مورد نیاز برای جوجه کشی شترمرغ می باشد و گرما در این فصول در روند جوجه کشی مشکل ایجاد میکند. در نتیجه بدون استفاده از کولر گازی در محیطی که دستگاه جوجه کشی شترمرغ قرار دارد نمیشود راندمان خوبی بدست آورد.

20 خرداد 1397

سلام
خسته نباشید دستگاهی که بیشترین تخم شتر مرغ جهت جوجه کشی را دارد کدام مدل را معرفی میکنید
ممنون

  20 خرداد 1397

  سلام دوست عزیز
  شما میتوانید از دستگاه 96 عددی تخم شترمرغ استفاده کنید.
  اطلاعات کامل این دستگاه در لینک زیر موجود می باشد:
  https://dquail.com/product/دستگاه-dq200-sh/