بهترین غذا برای کبوتر

دسته : سایر پرندگان

انتخاب غذای کبوتر تقریبا برای اکثر افرادی که به نگهداری این پرنده مشغول هستند کار آسانی نیست. البته منظور ما انتخاب اصولی و صحیح دان برای کبوترهاست. در این مقاله قرار است که کاملا در مورد موضوع انتخاب بهترین برنامه غذایی برای کبوتر ها در شرایط و فصول مختلف سال توضیح دهیم.

وظیفه غذای کبوتر در تامین انرژی بدنشان

کبوتری که بدنش سرشار از قند باشد شاداب تر و پر انرژی تر است و بهتر اوج می گیرد. پس از اتمام قند ها بدن به دنبال کربوهیدرات ها می رود؛ این منبع انرژی قوه استقامت پرنده است و آزاد شدن آهسته انرژی آن ها توانایی پرش پرنده را برای اکثر طول روز می دهد. معمولا با توجه به متابولیسم کبوتر این انرژی بین 5 تا 15 ساعت دوام می آورد.

حال نقش چربی چیست؟

چربی به عنوان سرسخت ترین منبع انرژی، آخرین منبع انرژی است. پس از اتمام کربوهیدرات ها بدن به سراغ چربی ها و عضلات میرود و پروتئین ها از تحلیل رفتن عضلات جلوگیری می کنند.

مهم ترین غذای برای کبوتر چیست؟

ارزن مهم ترین غذا برای کبوتران پرشی است؛ در این میان از تخم علف و تخم جارو غافل نشوید. ارزن را معمولا در فصل تیر ماه به کبوتر می دهند، زیرا ارزن سبک بوده و کبوتر را در موقع پرواز سنگین نمیکند و در نتیجه کبوتر رکورد بهتری می زند. تخم جارو قیمت مناسبی دارد و می توانید برای تنوع غذایی از این دان استفاده کنید.

غذای کبوتر در تابستان

کبوتر ها همانند انسان ها به تغذیه سالم نیاز دارند. ما به عنوان پرورش دهندگان موفق باید به طبیعت دانه ها با توجه به فصول گرم و سرد دقت کنیم.

در فصل تابستان برای پایین آوردن دمای بدن کبوتر آب بیشتری در اختیار پرنده قرار دهید و به همراه آب از دوغ نیز میتوانید استفاده کنید و از میوه های تابستانی مثل خیار ، هندونه و … استفاده کنید. آب تنی در فوصول گرم سال برای سرحال شدن به پرنده ها بسیار کمک می کند. از دانه های سالم و مقوی مثل : جو ، گندم ، ذرت ، ارزن و تخم جارو و سایر دانه های با درصد چربی کم در برنامه غذایی کبوترها استفاده کنید. ویتامین های B و C و مولتی ویتامین هفته ای یک بار و پرو بیوتیک دو هفته یک بار برای کبوتر لازم است. همانطور که می دانید نمک برای کبوتر مفید است و علاوه بر اینکه باعث ضد عفونی و از بردن انگل ها می شود مکمل های های لازم بدن کبوتر را تامین میکند.

در فصل گرما از سبزیجاتی مثل جعفری ( هر دو روز یک بار ) غافل نشوید در این فصل نیاز به ویتامین ها دو چندان می شود.

غذای کبوتر در تابستان

بهترین غذا برای کبوترها در تابستان

نکته مهم در مورد آب تنی کبوترها

کبوتر آب تنی را دوست دارد و برای بهداشت به آن نیازمند است به همین منظور حداقل هفته ای یک بار تشت آبی در محوطه زندگی پرنده قرار داده و با آب تمیز آن را پر کنید. به محض اتمام آب تنی مواظب باشید که کبوتر از آن به عنوان آب آشامیدنی استفاده نکند و فورا آن را خالی کنید.

دان کبوتر در زمستان

بهترین نوع دان برای کبوترها در روز های سرد زمستان دان های درشت و مقوی و همچنین سالم است. ولی به خاطر گران بودن قیمت آنها تهیه اش برای همه مقدور نیست. در این حال بهترین روش این است که شما دان های روز مره کبوتر را 3 به 1 به گندم و ارزن تبدیل کنید.

گندم طبع گرمی دارد و برای کبوتر مفید است و برای این فصل (زمستان) اصلی ترین غذای پرنده است. تغذیه مناسب این فصل گندم، ماش، قره ماش و ذرت با پایه گندم است.

از این مخلوط دان هم می توانید استفاده کنید و به عنوان دان کامل کفتر ها بدهید. توجه داشته باشید که ترکیب دانه ها برای فصول مختلف و نوع کاربردی که می خواهید از آن سود ببرید متفاوت است.

در فصل سرما تنها به دادن گندم اکتفا نکنید و با متنوع کردن غذای کبوترها نیاز هایی بدنی آن ها را کاملا تامین کنید.

دان کبوتر در زمستان

بهترین غذا و دان برای کبوترها در زمستان

بهترین جیره و فرمول غذای کبوتر

برای هر 100 کیلو گندم، 5 کیلو عدس، 5 کیلو ذرت، 5 کیلو نخود ریز سفید، 5 کیلو گاو دانه یا قره ماش، 3 کیلو کافشه دهن بسته یا تخم ریز آفتاب گردان، 3 کیلو دان پارس، 5 کیلو جو سیاه، 5 کیلو ارزن در نظر بگیرید. با این ترکیب شما می توانید صاحب یکی از غنی ترین منابع دان مخلوط و البته تازه برای کبوتران خود باشید.

انتخاب ظرف غذای کبوتر

ظرف غذای کوچک برای استفاده کفترها مناسب تر است. در ادامه نحوه ساخت دانخوری برای کبوترها را به شما آموزش میدهیم.

ساختن این نوع ظرف غذا بسیار آسان و ارزان خواهد بود که ابزار ساخت به شرح زیر است :

1-  دو قاشق چوبی که دسته آن ها گرد باشد 2- بطری آب معدنی 3- قلاب 4- کنف 5- قیف 6- دان پرندگان

با یک ابزار تیز چهار سوراخ به اندازه ای که دسته قاشق ها از داخل آن ها رد شود روی بطری ایجاد کنید. با کمک قیف بطری را از دان پر کنید. می توانید در ظرف را بسته، بطری را برعکس کرده و از کنف برای آویزان کردن آن استفاده کنید یا به در قلاب وصل کرده، آن را در باغ یا باغچه آویزان کنید.

بهترین زمان برای غذا دادن به کبوتر

هنگامی که دو یا چند کبوتر از غذا خوردن دست بکشند و شروع به آشامیدن کردند، از غذا دادن صرف نظر کنید. بهتر است غذا یکباره داده نشود بلکه مشت مشت خورانده شود.

باید به کبوتر ها اجازه داد در انواع آب و هوا به جز برف و مه بیرون بروند و در این میان باید آب تازه تامین شود و قبل از بیرون رفتن به آنها غذا ندهید.

در مورد آب دادن به کبوتر ها باید گفت که یک ساعت بعد از دادن دان، آب را در اختیار کفتر ها قرار دهید. برای مثال اگر شما بعد از ظهر حدود ساعت 4 به پرندگان دان داده اید باید ساعت 5 آب را یک مرتبه در اختیارشان قرار داد. در فصل بهار که بهترین زمان برای جلد و عادتی کردن کبوتر است معمولا به کفتر ارزن می دهند که آن ها سبک شوند تا بتوانند در تابستان مسابقه بدهند.

بهترین زمان برای غذا دادن به کبوتر

زمان مناسب برای غذا دادن به کبوترها

غذای کبوتر در زمان جوجه کشی

در پاییز و اوایل زمستان که بهترین فصل جوجه کشی کبوتر است به کبوتر ها دانه های مقوی مثل کافشه و ماش می دهند تا آن ها روی فرم بیایند و استخوان بندی جوجه هایشان هم خوب در بیاید .

بهترین دان برای تغذیه کبوتر های جوجه دار مخلوطی از دانه هایی چون : ارزن ، قره ماش ، گاو دانه ، گندم ، ذرت ، نان بربری و نان سنگگ خشک بدون کپک، هاونگ شده ( به دلیل سبوس و نمک پرنده علاقه زیادی به خوردن آن نشان می دهد )

ته مانده غذاها به دلیل روغن موجود باعث انسداد روده و بیماری گوارشی می شود و از همچنین از دادن بیسکوییت ، پفک و ….. بپرهیزید.

خرید دان کبوتر

پیشنهاد میکنیم اگر نمیخواهید خودتان دان کبوتر را مخلوط و آماده کنید برای تهیه و خرید دان های سالم به دان فروشی های معتبر مراجعه کنید.

با گرفتن یک مشت از دان می توانید از پاک و تمیز بودن و عدم پشه و شپش خورده بودن آن اطمینان حاصل کنید. جالب است بدانید کبوتران اگر خود گرسنه بمانند ابتدا جوجه هایشان را سیر می کنند.

غذاهای مضر برای کبوتر

1- گندم و نان سیاه ( مشکلات گوارشی )

2- غذا های گوشتی ( منجر به مرگ پرنده )

3- استفاده از شیر و پنیر

4- دادن هسته میوه ها و تنقلات و غذا های باقی مانده

5 – تمامی مواد غذایی فاسد و کپک زده

غذای مضر برای کبوتر

5 غذای مضر برای کبوترها

سوالات متداول

مهم ترین غذا برای کبوتر چیست؟

ارزن مهم ترین غذا برای کبوتران پرشی است؛ در این میان از تخم علف و تخم جارو غافل نشوید. ارزن را معمولا در فصل تیر ماه به کبوتر می دهند، زیرا ارزن سبک بوده و کبوتر را در موقع پرواز سنگین نمیکند و در نتیجه کبوتر رکورد بهتری می زند.

در فصل تابستان برای پایین آوردن دمای بدن کبوتر آب بیشتری در اختیار پرنده قرار دهید و به همراه آب از دوغ نیز میتوانید استفاده کنید و از میوه های تابستانی مثل خیار ، هندونه و … استفاده کنید. آب تنی در فوصول گرم سال برای سرحال شدن به پرنده ها بسیار کمک می کند.

بهترین نوع دان برای کبوترها در روز های سرد زمستان دان های درشت و مقوی و همچنین سالم است. ولی به خاطر گران بودن قیمت آنها تهیه اش برای همه مقدور نیست. در این حال بهترین روش این است که شما دان های روز مره کبوتر را 3 به 1 به گندم و ارزن تبدیل کنید.

بهترین زمان برای غذا دادن به کبوترها بعد از ظهرهاست و یک ساعت بعد از تغذیه مناسب ترین زمان برای آشامیدن آب است.

در پاییز و اوایل زمستان که بهترین فصل جوجه کشی کبوتر است به کبوتر ها دانه های مقوی مثل کافشه و ماش می دهند تا آن ها روی فرم بیایند و استخوان بندی جوجه هایشان هم خوب در بیاید .

1- گندم و نان سیاه ( مشکلات گوارشی )

2- غذا های گوشتی ( منجر به مرگ پرنده )

3- استفاده از شیر و پنیر

4- دادن هسته میوه ها و تنقلات و غذا های باقی مانده

5 – تمامی مواد غذایی فاسد و کپک زده .

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

15 بهمن 1399

برای کسلی کبوتر درمان چیست؟خوب دان و آب می خورد پرش به نسب قابل قبولی دارد فقط کسل است

    25 اردیبهشت 1400

    سلام دوست عزیز
    ممکن است به دلیل کمبود بعضی از مواد غذایی مثل ویتامین ها باشد. 3 روز مولتی ویتامین داخل ظرف آب کبوترها بریزید و بعد از آن هفته ای یکبار تکرار کنید.