جوجه کشی بوقلمون را خاص و حرفه ای انجام دهید

جوجه کشی بوقلمون

جوجه کشی بوقلمون با تهیه تخم نطفه دار مناسب آغاز می شود . از آن جا که بوقلمون ها سنگین وزن هستند میزان جفت گیری ناموفق در این پرنده زیاد می باشد و در نتیجه میزان تخم های بی نطفه در جوجه کشی بوقلمون زیاد مشاهده می شود . لذا لازم است در برخی نژاد های سنگین بوقلمون از عمل تلقیح مصنوعی استفاده شود .

شیوه نگهداری و حمل و نقل تخم نطفه دار بوقلمون تاثیر زیادی بر بالا رفتن درصد هچ بوقلمون ها دارد . رعایت این اصول برای تمامی پرندگان یکسان بوده و می توانید شرایط لازم نگهداری تخم نطفه دار را از اینجا ببینید .

مهم ترین عامل جهت بدست آوردن بهترین نتیجه در جریان جوجه کشی بوقلمون ، تامین درجه حرارت مناسب جهت رشد جنین می باشد . علاوه بر رطوبت ، تهویه و چرخش هوا در دستگاه جوجه کشی بوقلمون از موارد مهمی هستند که اگر به درستی کنترل نشوند عوارض نامطلوب و جبران ناپذیری بر عملکرد جوجه کشی بوقلمون و پرورش بوقلمون خواهد داشت .

در نهایت تخم ها به تغییرات ناچیز این سه عامل چندان حساس نمی باشد ، ولی یک تغییر جزئی در درجه حرارت قابل تحمل برای جنین و افزایش یا کاهش غیر ضروری آن می تواند تاثیر بسزایی در کاهش قابلیت جوجه درآوری تخم بوقلمون ها داشته باشد .

باید توجه داشت که بهترین دما در جوجه کشی بوقلمون ، میانگین دمای 37/5 درجه سانتی گراد می باشد . جوجه کشی در دمای بالاتر از 38 درجه و در روزهای 24 ـ 18 کاهش قابل توجه ای در قابلیت جوجه درآوری و افزایش تلفات جنین در پی داشته و نشانه های ویژه ای را از نظر آسیب شناسی از قبیل وارونگی و جابه جا شدگی جنین ، آب آوردن چشم ها ، به وجود خواهد آورد . هم چنین ثابت نگه داشتن دما در حدود 36/5 درجه باعث تاخیر در جوجه درآوری بوقلمون می شود . درجه حرارت های بیشتر از 37/5 درجه سانتی گراد ، نسبت به درجه حرارت های کم تر از آن به مراتب اثرات مخرب تری را بر جوجه کشی بوقلمون خواهد داشت .

بیشترین کاهش در میزان جوجه کشی بوقلمون هنگامی مشاهده می شود که درجه حرارت زیاد در طول هفته دوم جوجه کشی اعمال شود ، به عبارت دیگر اعمال دمای 38 درجه هنگامی که به مدت 6 روز و در هفته اول ، سوم و چهارم  جوجه کشی اعمال گردد ، تاثیری بر نتیجه هچ نخواهد داشت .

جوجه بوقلمون

در جوجه کشی بوقلمون هر هفته دما را تغییر دهید

.اما در هفته دوم جوجه کشی بوقلمون اعمال همین دما ، باعث کاهش در میزان جوجه درآوری می شود . این مسئله نشان دهنده حساسیت ویژه جنین بوقلمون به دماهای بالا به خصوص در هفته دوم جوجه کشی می باشد . بنابر این بهتر است که در جوجه کشی بوقلمون در ابتدای دروه دما را بر روی 38/5 تنظیم کرده و در روز ششم دما را به 37/7 درجه تغییر دهیم و پس از پایان روز 14 دما را به 37/5 تغییر دهیم  و تا روز 25 این دما را حفظ می کنیم .

در روز 25 برای ورود به مرحله هچ لازم است تا دمای دستگاه را به  37/2 کاهش دهیم . رطوبت نسبی باید در حدود 60 درصد در 24 روز اول و 70 درصد در 4 روز آخر باشد . مدت زمان جوجه کشی در بوقلمون 28 روز است . معمولا جوجه ها از روز 27 شروع به نوک زدن و درآمدن از تخم می کنند .

تنظیمات دما و رطوبت جوجه کشی بوقلمون در دستگاه جوجه کشی به شرح زیر می باشد

جوجه کشی بوقلمون

جوجه کشی شتر مرغ ،  جوجه کشی غاز ، طاووس  و بوقلمون دارای شرایط خاصی می باشد و لازم است تا با علم وتجربه کافی اقدام به جوجه کشی در مقیاس بالا انجام دهید . با توجه به شرایط خاص مورد نیاز جنین بوقلمون ، لازم است تا از دستگاه های جوجه کشی به گونه ای استفاده شود تا یک مرتبه در دستگاه تخم بوقلمون ها چیده شود و تا روز آخر دیگر تخم بوقلمون جدید وارد دستگاه نشود . لذا دستگاه هایی که هر هفته ورودی جدید دارند مناسب جوجه کشی بوقلمون نمی باشند .

در طول جوجه کشی با انجام عملیات کندلینگ ( نوربینی ) تخم های فاسد و بدون نطفه را از دستگاه جوجه کشی خارج کنید تا گازهای آلوده داخل دستگاه منتشر نشود . این عمل اکسیژن رسانی را در هنگام هچ بهتر می کند .

در هنگام هچ شدن جوجه بوقلمون ها صبر کنید تا تمامی جوجه ها متولد شوند و سپس اقدام به باز کردن درب دستگاه هچر کنید . جوجه ها در هفته اول به دمای 35 درجه  و هفته دوم دمای 32 درجه و هفته سوم دمای 29 درجه و به ترتیب هفته های بعد 26 و 24 درجه نیاز دارند که استفاده از مادر مصنوعی برای گرم کردن جوجه بوقلمون ها توصیه می شود .

جوجه بوقلمون

پرورش صنعتی بوقلمون فرمول دان بوقلمون

فرمون دان بوقلمون نژادهای بوقلمون

قفس بلدرچین

تخم گذاری بلدرچین کشتارگاه بلدرچین

غذای بلدرچین

جوجه کشی بوقلمون را خاص و حرفه ای انجام دهید
3.9 (78%) 10 votes

12 دیدگاه برای “جوجه کشی بوقلمون را خاص و حرفه ای انجام دهید

 1. sajjad گفته:

  سلام دوستان خسته نباشید.من بعد از فارغ التحصیل شدن تو رشته کامپیوتر کار پیدا نکردم الان ی دستگاه خریدم حداقل سرگرم باشم اما متاسفانه تخم بوقلمون گیرم نمیاد لطفا اگه سراغ دارین با ای شماره تماس بگیرین ممنون میشم.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بعضی اوقات تعدادی از افراد هستند که تخم نطفه دار مناسب جوجه کشی بوقلمون دارند و به شرکت اعلام می کنند. شما می توانید با دفتر تماس بگیرید تا اطلاعات این فروشندگان را در اختیار شما قرار دهند.
   02177955451 داخلی 2

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   تخم بوقلمون را در شانه مخصوص جوجه کشی بوقلمون به صورتی که نوک تخم رو به پایین باشد قرار دهید.

 2. Shaho گفته:

  سلام ببخشید من تازه یک دستگاه جوجه کشی دماوند خریدم.برای جوجه کشی بوقلمون بایدگردش راک هارا چگونه تنظیم کنم گزینه هایtonوtoff?????

 3. محمد جواد گفته:

  سلام. فرموده بودید از روز ۱ تا ۱۴ رطوبت ۵۸ و از ۱۴ به بعد ۶۰ باشه. اگر در کل ۲۵ روز اول رطوبت روی ۵۹ ثابت باشد مشکل خاصی پیش میآید ؟ از نظر شما چند درصد احتمال سقط نطفه هستش ؟؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *