جوجه کشی بوقلمون را خاص و حرفه ای انجام دهید

جوجه کشی بوقلمون

جوجه کشی بوقلمون با تهیه تخم نطفه دار مناسب آغاز می شود . از آن جا که بوقلمون ها سنگین وزن هستند میزان جفت گیری ناموفق در این پرنده زیاد می باشد و در نتیجه میزان تخم های بی نطفه در جوجه کشی بوقلمون زیاد مشاهده می شود . لذا لازم است در برخی نژاد های سنگین بوقلمون از عمل تلقیح مصنوعی استفاده شود .

شیوه نگهداری و حمل و نقل تخم نطفه دار بوقلمون تاثیر زیادی بر بالا رفتن درصد هچ بوقلمون ها دارد . رعایت این اصول برای تمامی پرندگان یکسان بوده و می توانید شرایط لازم نگهداری تخم نطفه دار را از اینجا ببینید .

مهم ترین عامل جهت بدست آوردن بهترین نتیجه در جریان جوجه کشی بوقلمون ، تامین درجه حرارت مناسب جهت رشد جنین می باشد . علاوه بر رطوبت ، تهویه و چرخش هوا در دستگاه جوجه کشی بوقلمون از موارد مهمی هستند که اگر به درستی کنترل نشوند عوارض نامطلوب و جبران ناپذیری بر عملکرد جوجه کشی بوقلمون و پرورش بوقلمون خواهد داشت .

در نهایت تخم ها به تغییرات ناچیز این سه عامل چندان حساس نمی باشد ، ولی یک تغییر جزئی در درجه حرارت قابل تحمل برای جنین و افزایش یا کاهش غیر ضروری آن می تواند تاثیر بسزایی در کاهش قابلیت جوجه درآوری تخم بوقلمون ها داشته باشد .

باید توجه داشت که بهترین دما در جوجه کشی بوقلمون ، میانگین دمای 37/5 درجه سانتی گراد می باشد . جوجه کشی در دمای بالاتر از 38 درجه و در روزهای 24 ـ 18 کاهش قابل توجه ای در قابلیت جوجه درآوری و افزایش تلفات جنین در پی داشته و نشانه های ویژه ای را از نظر آسیب شناسی از قبیل وارونگی و جابه جا شدگی جنین ، آب آوردن چشم ها ، به وجود خواهد آورد . هم چنین ثابت نگه داشتن دما در حدود 36/5 درجه باعث تاخیر در جوجه درآوری بوقلمون می شود . درجه حرارت های بیشتر از 37/5 درجه سانتی گراد ، نسبت به درجه حرارت های کم تر از آن به مراتب اثرات مخرب تری را بر جوجه کشی بوقلمون خواهد داشت .

بیشترین کاهش در میزان جوجه کشی بوقلمون هنگامی مشاهده می شود که درجه حرارت زیاد در طول هفته دوم جوجه کشی اعمال شود ، به عبارت دیگر اعمال دمای 38 درجه هنگامی که به مدت 6 روز و در هفته اول ، سوم و چهارم  جوجه کشی اعمال گردد ، تاثیری بر نتیجه هچ نخواهد داشت .

جوجه بوقلمون

در جوجه کشی بوقلمون هر هفته دما را تغییر دهید

.اما در هفته دوم جوجه کشی بوقلمون اعمال همین دما ، باعث کاهش در میزان جوجه درآوری می شود . این مسئله نشان دهنده حساسیت ویژه جنین بوقلمون به دماهای بالا به خصوص در هفته دوم جوجه کشی می باشد . بنابر این بهتر است که در جوجه کشی بوقلمون در ابتدای دروه دما را بر روی 38/5 تنظیم کرده و در روز ششم دما را به 37/7 درجه تغییر دهیم و پس از پایان روز 14 دما را به 37/5 تغییر دهیم  و تا روز 25 این دما را حفظ می کنیم .

در روز 25 برای ورود به مرحله هچ لازم است تا دمای دستگاه را به  37/2 کاهش دهیم . رطوبت نسبی باید در حدود 60 درصد در 24 روز اول و 70 درصد در 4 روز آخر باشد . مدت زمان جوجه کشی در بوقلمون 28 روز است . معمولا جوجه ها از روز 27 شروع به نوک زدن و درآمدن از تخم می کنند .

تنظیمات دما و رطوبت جوجه کشی بوقلمون در دستگاه جوجه کشی به شرح زیر می باشد

جوجه کشی بوقلمون

جوجه کشی شتر مرغ ،  جوجه کشی غاز ، طاووس  و بوقلمون دارای شرایط خاصی می باشد و لازم است تا با علم وتجربه کافی اقدام به جوجه کشی در مقیاس بالا انجام دهید . با توجه به شرایط خاص مورد نیاز جنین بوقلمون ، لازم است تا از دستگاه های جوجه کشی به گونه ای استفاده شود تا یک مرتبه در دستگاه تخم بوقلمون ها چیده شود و تا روز آخر دیگر تخم بوقلمون جدید وارد دستگاه نشود . لذا دستگاه هایی که هر هفته ورودی جدید دارند مناسب جوجه کشی بوقلمون نمی باشند .

در طول جوجه کشی با انجام عملیات کندلینگ ( نوربینی ) تخم های فاسد و بدون نطفه را از دستگاه جوجه کشی خارج کنید تا گازهای آلوده داخل دستگاه منتشر نشود . این عمل اکسیژن رسانی را در هنگام هچ بهتر می کند .

در هنگام هچ شدن جوجه بوقلمون ها صبر کنید تا تمامی جوجه ها متولد شوند و سپس اقدام به باز کردن درب دستگاه هچر کنید . جوجه ها در هفته اول به دمای 35 درجه  و هفته دوم دمای 32 درجه و هفته سوم دمای 29 درجه و به ترتیب هفته های بعد 26 و 24 درجه نیاز دارند که استفاده از مادر مصنوعی برای گرم کردن جوجه بوقلمون ها توصیه می شود .

جوجه بوقلمون

پرورش صنعتی بوقلمون فرمول دان بوقلمون

فرمون دان بوقلمون نژادهای بوقلمون

قفس بلدرچین

تخم گذاری بلدرچین کشتارگاه بلدرچین

غذای بلدرچین

جوجه کشی بوقلمون را خاص و حرفه ای انجام دهید
3.9 (78.33%) 12 votes

18 دیدگاه برای “جوجه کشی بوقلمون را خاص و حرفه ای انجام دهید

 1. sajjad گفته:

  سلام دوستان خسته نباشید.من بعد از فارغ التحصیل شدن تو رشته کامپیوتر کار پیدا نکردم الان ی دستگاه خریدم حداقل سرگرم باشم اما متاسفانه تخم بوقلمون گیرم نمیاد لطفا اگه سراغ دارین با ای شماره تماس بگیرین ممنون میشم.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بعضی اوقات تعدادی از افراد هستند که تخم نطفه دار مناسب جوجه کشی بوقلمون دارند و به شرکت اعلام می کنند. شما می توانید با دفتر تماس بگیرید تا اطلاعات این فروشندگان را در اختیار شما قرار دهند.
   02177955451 داخلی 2

 2. m.sh گفته:

  سلام
  دستگاه بخار دستگاه بنده حدود ۳،۲ ساعت خالی شده بوده و بخار توی دستگاه نمیرفته…
  آیا مشکلی برای تخم بوقلمون پیش میاد؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   2 تا 3 ساعت نمیتواند مشکلی به وجود بیاورد ولی توصیه می کنیم برای جلوگیری از این موضوع می توانید همیشه یک ظرف آب که سطح پهنی داشته باشد در کف دستگاه قرار دهید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   تخم بوقلمون را در شانه مخصوص جوجه کشی بوقلمون به صورتی که نوک تخم رو به پایین باشد قرار دهید.

 3. hamed گفته:

  سلام من دستگاه جوجه کشی 24 تایی آرکام داشتم 2 سال پیش خریده بودم یه پارچه داشت داخلش جلوی فن وقتی پمپ آب آب رو مکش میکرد اون جذب میکرد و فن رطوبت ایجاد میکرد الان اون خراب شده و چیزی هست که جایگزینش کنم کع رو تخم ها اب چکه نکنه !!!!!!!!!!!!!!!
  و همچنین دفترچه راهنمای کلیشو از کجا میشه تهیه کرد !!!!!!

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   معولا اون پارچه ها از جنس نخی هستند شما می توانید از پارچه های کتان و فیتیله استفاده کنید. اطلاعی از این که دفترچه راهنمای دستگاه های آرکام را چطور می توانید تهیه کنید نداریم.

 4. Shaho گفته:

  سلام ببخشید من تازه یک دستگاه جوجه کشی دماوند خریدم.برای جوجه کشی بوقلمون بایدگردش راک هارا چگونه تنظیم کنم گزینه هایtonوtoff?????

 5. محمد جواد گفته:

  سلام. فرموده بودید از روز ۱ تا ۱۴ رطوبت ۵۸ و از ۱۴ به بعد ۶۰ باشه. اگر در کل ۲۵ روز اول رطوبت روی ۵۹ ثابت باشد مشکل خاصی پیش میآید ؟ از نظر شما چند درصد احتمال سقط نطفه هستش ؟؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *