آموزش کامل جوجه کشی بوقلمون

دسته : بوقلمون

جوجه کشی بوقلمون با تهیه تخم نطفه دار مناسب آغاز می شود. از آن جا که بوقلمون ها سنگین وزن هستند میزان جفت گیری ناموفق در این پرنده زیاد است. در نتیجه میزان تخم های بی نطفه در جوجه کشی بوقلمون زیاد دیده میشود و لازم است در طول مدت پرورش بوقلمون های نژاد سنگین از عمل تلقیح مصنوعی استفاده شود.

شیوه نگهداری و حمل و نقل تخم نطفه دار بوقلمون تاثیر زیادی بر بالا رفتن درصد هچ بوقلمون ها دارد. رعایت این اصول برای تمامی پرندگان یکسان بوده و باید در جا به جایی مراقب باشید که به تخم های نطفه دار آسیب وارد نشود.

شرایط جوجه کشی بوقلمون

مدت زمان جوجه کشی بوقلمون 28 روز است که به طور معمول جوجه ها از بیست و هفتمین روز شروع به در آمدن از تخم می کنند. برای داشتن تجربه یک جوجه کشی موفق در بوقلمون ها مهم ترین نکته، حرارت مناسب است. حرارت غیر استاندارد باعث نابودی جنین داخل تخم نطفه دار می شود. حرارت مورد نیاز در جوجه کشی بوقلمون 37 الی 38 درجه سانتی گراد است.

رطوبت و عمل تهویه باید به درستی کنترل شود که در غیر این صورت عوارض نا مطلوب و جبران ناپذیری بر عملکرد جوجه کشی خواهد گذاشت. رطوبت نسبی باید در حدود 60 درصد در 25 روز اول (ستر) و 70 درصد در 3 روز آخر (هچر) باشد.

رطوبت در دستگاه جوجه کشی میزان تبخیر آب از تخم بوقلمون ها را کنترل می کند؛ سطح تبخیر به اندازه تخم ها و دما و سرعت جا به جایی هوا و ضخامت پوسته بستگی دارد. باید توجه داشته باشید که تخم های کوچک تر درصد رطوبت بیشتری از دست می دهند و اگر آن ها بیش از حد رطوبتشان در مراحل اولیه کم شود باعث چسبیدن جنین به پوسته و در نتیجه مرگ آن ها می شود. تهویه در سالن و کارخانه های بزرگ جوجه کشی بوقلمون در مقایسه با دستگاه های کوچک امری بسیار مهم است که با توجه به شرایط جوی اندازه تهویه مورد نیاز ممکن است تغییر یابد. تامین نکردن تهویه کافی میتواند موجب مرگ جنین یا جوجه گردد.

وضعیت بهداشت در تاسیسات جوجه کشی بسیار مهم است و ضد عفونی کردن دستگاه باید قبل و بعد از هر بار جوجه کشی انجام شود. ضدعفونی نادرست می تواند مرگ و میر جنین های در حال رشد را افزایش دهد. کشتن باکتری ها توسط گاز فرمالین بر اساس غلظت گاز، مدت زمان گاز دهی، دما و رطوبت دستگاه انجام می شود. برای از بین بردن موجودات باکتریایی در دستگاه  هچر استفاده از پرمنگنات پتاسیم و فرمالین اضافه نکنید وقتی که این دو ماده شیمیایی ترکیب می شوند گرما ایجاد می شود. برای ضدعفونی تاسیسات جوجه کشی بوقلمون میتوانید از ضدعفونی کننده بلدرچین دماوند هم استفاده کنید.

فیلم آموزش جوجه کشی بوقلمون

جوجه کشی بوقلمون با دستگاه

جوجه کشی بوقلمون دارای شرایط خاصی است و لازم است تا با علم وتجربه کافی اقدام به جوجه کشی در تعداد بالا انجام دهید. با توجه به شرایط خاص مورد نیاز جنین بوقلمون ، لازم است تا از دستگاه جوجه کشی به گونه ای استفاده شود تا یک مرتبه در دستگاه تخم بوقلمون ها چیده شود و تا روز آخر دیگر تخم بوقلمون جدید وارد دستگاه نشود. دستگاه هایی که هر هفته ورودی جدید دارند مناسب جوجه کشی بوقلمون  نیستند.

در طول جوجه کشی با انجام عملیات کندلینگ ( نوربینی تخم بوقلمون ) تخم های فاسد و بدون نطفه را از دستگاه جوجه کشی خارج کنید تا گازهای آلوده داخل دستگاه منتشر نشود. این عمل اکسیژن رسانی را در هنگام هچ بهتر می کند .

در هنگام هچ شدن جوجه بوقلمون ها صبر کنید تا تمامی جوجه ها متولد شوند و سپس اقدام به باز کردن درب دستگاه هچر کنید.

جوجه بوقلمون ها در هفته اول به دمای 35 درجه  و هفته دوم دمای 32 درجه و هفته سوم دمای 29 درجه و به ترتیب هفته های بعد 26 و 24 درجه نیاز دارند که استفاده از مادر مصنوعی برای گرم کردن جوجه بوقلمون ها توصیه می شود.

جوجه کشی بوقلمون به صورت طبیعی

امروزه جوجه کشی به صورت مصنوعی کاملا جانشین پرورش به روش طبیعی شده است. نگهداری و تکثیر طبیعی بوقلمون ها معمولا در مقیاس کوچک و در شرایط روستایی انجام می گیرد. نکته قابل اهمیت در مدل طبیعی پرورش حفاظت از جوجه ها در مقابل حیوانات مهاجم و نزولات جوی است. با توجه به نژاد و جثه و فصل، یک بوقلمون کرچ می تواند از 12 تا 15 جوجه بوقلمون مراقبت نماید و یا 20 جوجه در اختیار بوقلمون ماده قرار دارد.

مرغ مادری که برای پرورش جوجه ها در نظر گرفته می شود چه از نوع مرغ خانگی باشد و چه از نوع بوقلمون نباید هیچگونه بیماری به ویژه بیماری های انگلی داشته باشد. وجود شپش و بیماری سر سیاه بعد از دوران جوجه کشی بوقلمون و در طول دوره نگهداری جوجه بوقلمون ها بسیار مهم است. زیرا بیماری از مرغ مادر به جوجه بوقلمون ها سرایت می کند. برای جلوگیری از این امر پاشیدن فلورید سدیم دوبار در طی ده روز قبل از قرار دادن جوجه در زیر پرها نتیجه خوبی دارد.

جوجه کشی بوقلمون محلی

جوجه کشی بوقلمون ها به صورت طبیعی

غذای بوقلمون در زمان جوجه کشی

غذای بوقلمون ها باید در زمان جوجه کشی کاملا مقوی باشد و دارای تمام مواد معدنی مورد نیاز بدن آن ها باشد. کیفیت دان بوقلمون ها در این زمان تاثیر مستقیم در کیفیت جوجه کشی دارد. هر چه دان و غذای با کیفیت تری در اختیار پرنده قرار بگیرد جوجه کشی موفق تری خواهید داشت.

در نگهداری جوجه بوقلمون ها هم باید توجه ویژه ای به نحوه تغذیه آن ها کرد. جوجه بوقلمون ها وقتی که از سر از تخم بیرون آوردند باید سریعا به آب و غذا برسند. زمان تغذیه و آب دادن  اگر 36 ساعت تاخیر داشته باشد، جوجه بوقلمون ها به سختی غذا خوردن را یاد می گیرند. به غذایی که جوجه بوقلمون ها مصرف می کنند جیره آغازین ( پیش دان ) می گویند. پروتئین این جیره باید 28 درصد باشد. مواد اولیه پروتئین حیوانی در تغذیه طیور عبارتند از : پودر ماهی ، پودر گوشت و سویا. ولی چون پودر گوشت و پودر ماهی خیلی سریع آلوده می شوند و ممکن است پرورش دهندگان دچار مشکل شوند آن ها ترجیح می دهند تمام پروتئین خود را از سویا تامین کنند که به مراتب مطمئن تر است.

برای تامین پروتئین با منشا گیاهی می توان از کنجاله ها که عبارت است از باقی مانده دانه های روغنی که معمولی ترین دانه های روغنی نیز عبارتند از تخم پنبه ، سویا ، بادام زمینی و آفتاب گردان استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد پیشنهاد میکنیم مقاله غذای بوقلمون را مطالعه کنید.

غذای بوقلمون در زمان جوجه کشی

بهترین غذای برای بوقلمون ها در زمان جوجه کشی

جوجه کشی بوقلمون با سایر پرندگان

اگر قصد جوجه کشی بوقلمون را دارید و می خواهید تخم بوقلمون را با تخم پرنده های دیگر هچ کنید باید مدت زمان جوجه کشی سایر پرندگان را بدانید. تا با دیر تر یا زودتر قرار دادن آن ها در دستگاه بتوانید تخم های نطفه دار متعدد را با بوقلمون هچ کنید. مثلا مدت زمان جوجه کشی قرقاول 24 روز است پس 4 روز بعد از قرار دادن تخم بوقلمون ها در دستگاه جوجه کشی میتوانید تخم قرقاول ها را در دستگاه قرار دهید. یا زمان جوجه شدن تخم مرغ 21 روز است؛ بنابراین یک هفته پس از قرار دادن تخم بوقلمون ها باید تخم مرغ ها را در دستگاه جوجه کشی بگذارید. مدت زمان جوجه کشی تخم اردک هم مانند تخم بوقلمون 28 روزه است و می توانید از نظر دما ، رطوبت و تعداد روزها همزمان با بوقلمون تخم های نطفه دار را در دستگاه قرار دهید. اگر قصد این را دارید که تخم بوقلمون را با تخم اردک روسی درون دستگاه قرار دهید تخم بوقلمون ها را 6 تا 7 روز دیر تر درون دستگاه قرار دهید. ولی اگر برنامه جوجه کشی غاز و بوقلمون به صورت همزمان دارید باید تخم غاز را دو روز زود تر درون دستگاه قرار دهید چون تخم غاز 30 روزه هچ می شود و اگر قصد آب پاشی روی تخم غاز ها را دارید تخم غاز ها را بیرون دستگاه آب پاشی کنید و بعد درون دستگاه قرار دهید.

جوجه کشی بوقلمون با سایر پرندگان

آموزش جوجه کشی بوقلمون با سایر پرندگان به صورت همزمان

سوالات متداول

. مدت زمان جوجه کشی بوقلمون چه مقدار است؟

مدت زمان جوجه کشی بوقلمون 28 روز است که به طور معمول جوجه ها از بیست و هفتمین روز شروع به در آمدن از تخم می کنند.

دمای مورد نیاز در جوجه کشی بوقلمون 37 الی 38 درجه سانتی گراد است.

رطوبت نسبی باید در حدود 60 درصد در 25 روز اول (ستر) و 70 درصد در 3 روز آخر (هچر) باشد.

بله امکان پذیر است. اگر قصد جوجه کشی بوقلمون را دارید و می خواهید تخم بوقلمون را با تخم پرنده های دیگر هچ کنید باید مدت زمان جوجه کشی سایر پرندگان را بدانید. تا با دیر تر یا زودتر قرار دادن آن ها در دستگاه بتوانید تخم های نطفه دار متعدد را با بوقلمون هچ کنید.

قیمت دستگاه های جوجه کشی بوقلمون متفاوت است و با توجه به سایز و ظرفیت تغییر میکند. پیشنهاد میکنیم برای مشاهده قیمت ها از صفحه لیست قیمت دستگاه جوجه کشی بازدید کنید.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

23 اسفند 1399

با سلام دوستم بوقلمون مولد داره بهش توصیه کردم برای نگهداری تخم هارو بجرخونه متاسفنانه نگرفته تخم ها رو سر وته چرخونده بهش گفتم بخوابونه بچرخونه اون داخل شانه چرخونده بنظرتون مشکلی برای تخم ها پیش میاد الانم اورده بذارم داخل دستگاه

  22 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  اگر تخم بوقلمون ها را آهسته چرخانده باشد و مدت زمان نگهداری آن ها طولانی نباشد مشکلی ندارد.

25 آذر 1399

سلام خسته نباشید. جوجه کشی بوقلمون در چه فصلی انجام میشه؟؟ و آیا در زمستان هم میشه جوجه کشی کرد؟؟ ممنون از پاسخگویی شما

  7 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  بوقلمون های پرورشی در تمام فصول سال تخمگذاری دارند و امکان جوجه کشی با دستگاه وجود دارد. در حالت طبیعی اواخر زمستان و بهار زمان جوجه کشی بوقلمون ها است.

5 تیر 1399

سلام من تا روز۴م تخم بوغلمونارو نچرخوندم از روز ۴م ب بعو روزی دوبارمیچرخونم آیا تخم ها خراب شدن یا نشدن واسه عدم چرخش در ۴ روز اول…ممنون میشم جواب بدین…

  25 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  اگر قبل از ورود به دستگاه جوجه کشی باشد خیلی مهم نیست ولی اگر داخل دستگاه و در دوران جوجه کشی بوقلمون، تخم های نطفه دار گردش نداشتن حتما روز 8 تا 10 تخم بوقلمون ها را زیر نور نگاه کنید و ببینید نطفه شروع به رشد کرده است یا خیر.

21 خرداد 1399

سلام خسته نباشید،
من یه دستگاه خودم با ترموستات و دیمر درست کردم
میخاستم بدونم برای تخم بقلمون دما رو روی 37.7 تنظیم کردم و تاخیر ترموستات روی 0.2 درجست مشکلی پیش نمیاد؟؟
و دما و رطوبت مناسب دوره هچر چنده؟
ممنون میشم سریع جواب بدین چون من الان تخما رو تو دستگاه گزاشتم.

  26 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  دمای مورد نیاز جوجه کشی بوقلمون حدود 37 الی 38 درجه سانتی گراد و رطوبت در دوران ستر حدود 60 درصد و هچر حدود 70 درصد است.

7 خرداد 1399

سلام سوالی داشتم بنده دستگام بلدرچین دماوند هست 420تایی تخم بوقلمون میخوام بزارم فقط نمیدونم چرخش راک برای تخم بوقلمون رو چند بزارم یه چیز دیگه تایم چند ساعت چرخش داشته باشه لطفا بگید میخوام تنظیم کنم ممنون میشم

  26 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  برای جوجه کشی بوقلمون با دستگاه 5 دقیقه توقف و 2 ثانیه حرکت برای چرخش راک مناسب است.

5 آذر 1398

سلام من میخوام یه دستگاه جوجه کشی بخرم به نظر شما چه مدلشو بخرم بهتر نظرم روی بوقلمون و شترمرغ

  9 دی 1398

  سلام دوست عزیز
  کیفیت تمامی دستگاه های جوجه کشی دماوند یکسان استو قابلیت جوجه کشی از تمامی پرندگان را دارند. شما لطفا اعلام کنید قصد جوجه کشی از چه تعداد تخم نطفه دار بوقلمون یا شترمرغ را دارید تا بتوانیم شما را به بهترین نحو راهنمایی کنیم. همچنین میتوانید برای کسب مشاوره رایگان برای انتخاب دستگاه جوجه کشی مناسب جوجه کشی بوقلمون در ساعات اداری با دفتر تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند. 02177955451

23 آبان 1398

من یک دستگاه مهر مدل L09دارم ۵۰۰تاییه
تنظیمات تععین پرنده نداره
ولی دما دستی بالا پایین میشه
ایا میشه با این دستگاه بوقلمون یا بلدرچین هم کشید یا ن؟

  18 اسفند 1398

  سلام دوست عزیز
  با این دستگاه جوجه کشی آشنایی نداریم. ولی اگر دستی دما بالا و پایین میشود نوسانات دمایی زیادی به تخم نطفه دار وارد میشود. جوجه کشی بوقلمون هم نسبت به سایر پرندگان حساستر هست و ممکن هست شما دچار مشکل شوید.

23 آبان 1398

سلام ایا تو دستگاه هم تخم مرغ بزارم هم بوقلمون جفتشون در میان یا اینکه هر کدوم تو یه دما رطوبت خواسی باید باشن تا جوجه بشن؟

  18 اسفند 1398

  سلام علی عزیز
  بله امکان جوجه کشی همزمان بوقلمون و مرغ وجود دارد. باید تخم بوقلمون ها را یک هفته زودتر نسبت به تخم مرغ ها درون دستگاه قرار دهید تا همزمان هچ شوند.

12 مهر 1398

سلام…درود
زمان چرخش تخم بوقلمون ها مانند تخم مرغ هست اگر هر ۶ ساعت بچرخه مشکلی پیش میاد؟
ممنونم

  6 آذر 1398

  سلام دوست عزیز
  میزان چرخش تخم نطفه دار حداقل دارد که باید رعایت شود. شما چرخش تخم بوقلمون ها در زمان جوجه کشی را 4 بار در 24 ساعت تنظیم کنید ولی اگر بیشتر شود مشکلی پیش نمی آید.

8 شهریور 1398

با سلام خدمت شما
آیا شما 1200 عدد تخم نطفه دار بوقلمون را به صورت نسیه می فروشید؟

  9 شهریور 1398

  سلام دوست عزیز
  در حال حاضر در حوزه فروش تخم مناسب جوجه کشی بوقلمون فعالیت نداریم.

18 تیر 1398

سلام بنده شاطر سنگکی هستم.عمل لگن کردم و نمیتونم کار کنم.میخوام با علاقه ای که دارم برم تو کار جوجه کشی.بیسترم نظرم بوقلمونه.ممنون میشم از صفر تا صد راهنماییم کنید

  15 مهر 1398

  سلام دوست عزیز
  به دلیل این که مبحث طولانی است پیشنهاد میکنیم جهت کسب مشاوره رایگان جوجه کشی بوقلمون در ساعت 15 الی 18 با مشاورین شرکت تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.
  02177955451 داخلی 2

20 خرداد 1398

سلام دوستان خسته نباشید.من بعد از فارغ التحصیل شدن تو رشته کامپیوتر کار پیدا نکردم الان ی دستگاه خریدم حداقل سرگرم باشم اما متاسفانه تخم بوقلمون گیرم نمیاد لطفا اگه سراغ دارین با ای شماره تماس بگیرین ممنون میشم.

  23 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  بعضی اوقات تعدادی از افراد هستند که تخم نطفه دار مناسب جوجه کشی بوقلمون دارند و به شرکت اعلام می کنند. شما می توانید با دفتر تماس بگیرید تا اطلاعات این فروشندگان را در اختیار شما قرار دهند.
  02177955451 داخلی 2

9 خرداد 1398

سلام
دستگاه بخار دستگاه بنده حدود ۳،۲ ساعت خالی شده بوده و بخار توی دستگاه نمیرفته…
آیا مشکلی برای تخم بوقلمون پیش میاد؟؟

  7 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  2 تا 3 ساعت نمیتواند مشکلی به وجود بیاورد ولی توصیه می کنیم برای جلوگیری از این موضوع می توانید همیشه یک ظرف آب که سطح پهنی داشته باشد در کف دستگاه قرار دهید.

31 اردیبهشت 1398

ايا تخم بوقلمون هم نياز ب اب پاشي در دوره هاي مختلف دارد

  31 اردیبهشت 1398

  سلام مرتضی عزیز
  در جوجه کشی بوقلمون با دستگاه نیازی به آب پاشی بر بروی تخم های بوقلمون نیست.

4 اردیبهشت 1398

با سلام من دما از هفته اول ۳۷/۷گذاشتم از روز اول الان روز ۶ است ایا مشکلی پیش نمیاد؟

  2 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  معمولا برای جوجه کشی بوقلمون دمای 37.5 توصیه می شود.

3 اردیبهشت 1398

سلام تخم ها به چه صورت قرار بگیرند تو دستگاه؟

  2 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  تخم بوقلمون را در شانه مخصوص جوجه کشی بوقلمون به صورتی که نوک تخم رو به پایین باشد قرار دهید.

30 فروردین 1398

سلام من دستگاه جوجه کشی 24 تایی آرکام داشتم 2 سال پیش خریده بودم یه پارچه داشت داخلش جلوی فن وقتی پمپ آب آب رو مکش میکرد اون جذب میکرد و فن رطوبت ایجاد میکرد الان اون خراب شده و چیزی هست که جایگزینش کنم کع رو تخم ها اب چکه نکنه !!!!!!!!!!!!!!!
و همچنین دفترچه راهنمای کلیشو از کجا میشه تهیه کرد !!!!!!

  1 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  معولا اون پارچه ها از جنس نخی هستند شما می توانید از پارچه های کتان و فیتیله استفاده کنید. اطلاعی از این که دفترچه راهنمای دستگاه های آرکام را چطور می توانید تهیه کنید نداریم.

5 اسفند 1397

سلام ببخشید من تازه یک دستگاه جوجه کشی دماوند خریدم.برای جوجه کشی بوقلمون بایدگردش راک هارا چگونه تنظیم کنم گزینه هایtonوtoff?????

  5 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  برای جوجه کشی بوقلمون با دستگاه گزینه ton را بر روی عدد 3 و toff را عدد 5 قرار دهید.

14 شهریور 1397

سلام. فرموده بودید از روز ۱ تا ۱۴ رطوبت ۵۸ و از ۱۴ به بعد ۶۰ باشه. اگر در کل ۲۵ روز اول رطوبت روی ۵۹ ثابت باشد مشکل خاصی پیش میآید ؟ از نظر شما چند درصد احتمال سقط نطفه هستش ؟؟؟

  5 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  خیر از نظر رطوبت به مشکلی پیش نمی آید ولی جوجه کشی بوقلمون در سه روز آخر رطوبت حدود 70 درصد نیاز دارد.