شرایط مهم در جفت گیری و جوجه کشی کبوتر

دسته : سایر پرندگان

از اول خرداد ماه کبوتر شروع به جفت گیری می کند . برای تهیه محیط مناسب جفت گیری باید به تهیه لانه های جداگانه ای برای هر جفت کبوتر پرداخت ، تا بتوان به جوجه های حاصله بهتر رسیدگی کرد و از  توی هم رفتن کبوترها جلوگیری کرد . هر لانه باید جایگاهی برای تخم گذاری داشته باشد . طبیعی است که ساختار عضلانی کبوتر ماده و نر باید خوب باشد . ( زیاد چاق و یا زیاد لاغر نباشند ) . از شرایط مهم باروری و جوجه درآوری مبتلا نبودن کبوتر نر و ماده به بیماری های واگیر و انگلی است .

جفت گیری کبوتر

کبوتر ماده اولین تخم خود را در سن پنج ماهگی می گذارد ولی به ندرت قبل از یک سالگی با کبوتر نر جفت گیری می کند . کبوتر ماده در هر بار فقط یک تخم می گذارد و پس از دو روز تخم بعدی را می گذارد و بعد از جفت گیری با کبوتر نر ، اسپرم تا هشت روز در مجرای تخم بر ، زنده و فعال باقی می ماند و تخم یک روز قبل از تخم گذاری بارور می گردد ، سپس به دور زرده سه لایه از سفیده قرار می گیرد و سپس پوسته داخلی و خارجی ساخته شده و تخم در طی 16 تا 24 ساعت در مجرای تخم بر کبوتر ماده کامل می شود و سپس به بیرون از بدن ، رانده می شود . پس از 25 تا 30 روز از اولین جفت گیری ، از تخم در آمدن جوجه ها صورت می گیرد و پس از آن کبوتر ها می توانند دوباره جفت گیری کرده و پس از پنج روز تخم گذاری کنند و معمولا بعد از تخم گذاری دوم ، کبوتر  نر و ماده به مدت 19 تا 20 روز با هم به نگهداری از تخم می پردازند . کبوتر ماده در طول شب و کبوتر نر روزها بر روی تخم می خوابند .

تخم کبوتر را نمی توان در دستگاه جوجه کشی صنعتی قرار داد زیرا جوجه کبوترهای تازه از تخم درآمده ، بدنی برهنه و ضعیف و لاغر دارند و نیازمند تغذیه به وسیله مادران خود می باشند . کبوتر ماده  با استفاده از شیره چینه دان و غذای له شده به جوجه ها غذا می دهد ، هم چنین جوجه کبوتر نیازمند پرستاری ، حمایت و گرمای بدن مادر خود هستند .

پس از کمی بزرگ شدن جوجه ها ، کبوتر های ماده دوباره اقدام به تخم گذاری می کنند . البته در جوجه کشی صنعتی تخم کبوتر به درجه حرارت 30 تا 38 درجه حرارت سانتی گراد و درجه رطوبتی معادل 70 % تا 75 % نیازدارد و باید تخم را روزی دوبار چرخاند . تشخیص نر و ماده بودن جوجه ها بسیار دشوار است و نیاز به تمرین دارد .

اگر یکی از والدین جوجه کبوتر ها بمیرد و یا کبوتر ماده به جوجه های خود توجهی نکند باید جوجه ها را به زیر پر و بال کبوتر ماده گذاشت که جوجه هایی به متان سن و سال دارد و یا به تغذیه دستی این جوجه ها به وسیله قطره چکان اقدام نمود و دانه ها را ابتدا تخمیر ، سپس له کرده و به جوجه ها خوراند.

جوجه کبوتر

کبوتر ماده به مدت یک هفته جوجه ها را زیر پر و بال خود می گیرد ، سپس در سه هفته بعد فقط به آن ها غذا می دهد و در سن چهار هفتگی ، هنگامی که بال و پر جوجه ها در می آید و می توانند خود به تنهایی غذا بخورند ، آنان را از مادر گرفته و جهت پرورش و یا کشتار جدا می کنند . باید جوجه های جدا شده جهت پرورش در آشیانه خاصی که گنجایش 45 تا 60 جوجه دارد تا هنگام بلوغ و جفت گیری نگهداری کرد.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

10 فروردین 1400

سلام ببخشید من یه جفت کفتر دارم جفت کردن مادش جوجه بوده تازه بالغ شده هنوز تو پراش خون داره الان تخم کردن سه روزه که یک تخم کردن هنوز تخم دومو ننداخته تخم اولم ترک خورده به نظرتون چیکار کنم

  14 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  جوجه کبوترهای به دنیا آمده کمی طول می کشد که پرهای خود را تخت کنند. تخم کبوتری که ترک خورده دیگر ارزش جوجه درآوری ندارد ولی احتمالا پرنده، روز سوم مجدد تخمگذاری می کند. اگر پرنده ضعیف باشد و پشت سر هم تخمگذاری کند ممکن است یک تخم بگذارد. به صورت ژنتیکی کبوترها در هر بار دو تخم می گذارند.

10 آذر 1399

سلام خسته نباشید
من 10تا کفتر گرفتم و تمام شرایط لازم برای جفتگیری رو براشون ایجاد کردم اما باهم جفت نمیشن چیکار کنم که جفت بشن

  17 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز
  کبوترها بر اساس نژاد، سن بلوغ جنسی متفاوت دارند اگر تا به حال جفت گیری نکردند احتمالا هنوز بالغ نشدند.

21 اسفند 1397

سلام مجدد.شانه و جعبه هچر برای کبوتر و بلدر چین یکسان است یا تفاوت دارد و از کجا تهیه کنم

  21 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  شما می توانید برای جوجه کشی کبوتر با دستگاه از شانه های جوجه کشی تخم کبک استفاده کنید.
  جهت تهیه شانه با واحد فروش شرکت تماس بگیرید. 02177955451