تخم فنچ و دلایل جوجه نشدن آن

دسته : سایر پرندگان

تخم فنچ به دو دلیل ممکن است به جوجه تبدیل نشود:

دلیل اول این که اساساً تخم فنچ بارور نبوده و اصلاً جنینی در آن تشکیل نشده باشد. دلیل دوم این که در فرایند جوجه کشی، جنین موجود در تخم فنچ مرده باشد. برای هر کدام از این دو حالت، علل بسیاری امکان پذیر است.

تخم فنچ
تخم فنچ نابارور به علل زیر ممکن است تولید شده باشد:

1. بی تجربگی جنسی در پرنده های جوان ممکن است موجب عدم موفقیت کامل در جفت گیری شده و نهایتاً اسپرم پرنده نر به دستگاه تناسلی پرنده ماده نرسد.
2. جفت شدن نامناسب فنچ ها نیز می تواند به این امر منجر شود. به عنوان مثال ممکن است در پرورش اختصاصی یک جفت فنچ اشتباهاً دو پرنده ماده انتخاب شده باشند و یا نر و ماده منتخب پرورش دهنده ممکن است با هم سازگار نبوده و عملاً جفت نشوند. همچنین جفت کردن پرنده های خیلی جوان یا خیلی پیر نیز ممکن است علت ناباروری تخم فنچ باشد.

3. عدم تامین عوامل محیطی موثر در جفت گیری موفق فنچ ها از سوی پرورش دهنده نیز می تواند علت ناباروری تخم فنچ ها باشد. تامین لانه مناسب برای گونه هایی که در لانه جفت گیری می کنند، چوب نشیمن ثابت و فاقد لرزش برای گونه هایی که بر روی چوب نشیمن جفت گیری می کنند، دوره نوردهی مناسب و دارای طیف کامل مورد نیاز چرخه جنسی پرنده ها، تغذیه مناسب فنچ ها و تامین نور، دما و رطوبت در دامنه مطلوب و به دور از استرس از موارد مهمی است که می توانند باعث برطرف کردن این مشکل شوند.

4. نقص ژنتیکی در پرنده ها مانند ضریب همخونی بالا

5. نقص فیزیولوژیکی در یکی از پرنده های نر یا ماده مانند عفونت یا تومور در اندام های تناسلی

6. نقص اندام ها در یکی از پرنده های نر یا ماده مثل لنگش، چاقی و یا فقدان انگشتان پا

7. جفت کردن به گونه‌ای برخی از فنچ ها، علی رغم جفت شدن و جفت گیری ظاهری به باروری تخم فنچ ها منجر نمی‌شود.

ضدعفونی کننده

محلول ضدعفونی کننده لوازم و سطوح

برای خرید و ثبت سفارش با واحد فروش شرکت تماس بگیرید: 09195808511

تخم فنچ

تشخیص بارور بودن تخم فنچ

گاهی اوقات تخم فنچ ممکن است به اشتباه نابارور تشخیص داده شود ولی در واقع تخم فنچ بارور بوده و جنین آن دچار مرگ زود هنگام رویانی شده باشد. درجه حرارت نادرست، تکان خوردن و لرزش لانه، ناهنجاری تخم پرنده و صفات ژنتیکی کشنده از شایع‌ترین علل مرگ زود هنگام جنینی است.

در اکثر موارد، مرگ زود هنگام جنینی با نوربینی تخم فنچ قابل مشاهده نیست و برای تشخیص آن نیاز به مشاهده داخل تخم پرنده توسط دامپزشک خبره یا شخصی آگاه می باشد. مشاهده بلاستودیسک سفید رنگ، بیانگر نابارور بودن تخم و وجود بلاستودرم (صفحه‌ای به شکل سرپوش بر روی ناحیه قطب زرده تخم فنچ که شامل لایه های زاینده اولیه است) بیانگر نوع بارور بودن تخم پرنده و مرگ رویان است. مرگ جنین ممکن است در اواسط دوره جوجه کشی فنچ در دستگاه جوجه کشی نیز رخ دهد که معمولاً به علت کمبود برخی مواد مغذی است. در واقع تخم گذاشته شده توسط یک پرنده ماده دچار کمبود ویتامین ها، در ثلث دوم دوران جوجه کشی، دچار مرگ جنینی می‌شود.

فنچ

تاثیر تغذیه فنچ بر بارور بودن تخم فنچ:

کمبودهای تغذیه ای جزئی همزمان با تخلیه ذخایر بدنی فنچ های ماده در فصل تولید مثل، به کمبود های بزرگ تبدیل می‌شود. اگرچه عفونت های باکتریایی یا قارچی نیز ممکن است باعث مرگ جنین در مراحل میانی دوره جوجه کشی فنچ گردد اما این مشکل در اغلب موارد مسئول مرگ در اواخر دوره جنینی است. مرگ جنینی در اواخر دوره جوجه کشی نیز ممکن است رخ دهد که عفونت های باکتریایی یا قارچی، دما یا رطوبت نامناسب یا وجود یک اختلال ژنتیکی (عمدتاً حالت غیر طبیعی جنین در زمان تفریخ تخم فنچ) از عمده دلایل آن است.

سلامت فنچ ها، رعایت بهداشت و روش قرنطینه مناسب، تامین لانه، قفس و بستر لانه تمیز، در جلوگیری از ورود عوامل بیماری زا به تخم فنچ از اهمیت زیادی برخوردار است و از آلوده شدن تخم و مرگ جنینی ناشی از آن پیشگیری می کند. علاوه بر این، پرندگان باید در یک منطقه‌ای پرورش یابند که عاری از سموم مونوکسیدکربن، نیکوتین، علف کش ها و حشره کش ها باشد. ارائه برخی از آنتی بیوتیک به پرنده های مولد می تواند منجر به مرگ و میر جنین شود و از این رو در صورت ضرورت درمان فنچ ها با آنتی بیوتیک ها، تاخیر در برنامه تولید مثلی فنچ ها توصیه می‌شود.

فنچ

فنچ

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

23 مهر 1401

سلام من یک جفت فنچ دارم که فنچ نر تازه بالغ شده و بار اولش هست که دوران تخم گذاری و جفت گیری رو لمس میکنه و فنچ ماده تا حالا این سابقه رو داشته و یک جوجه هم از یک فنچ نر دیگ هم ازش گرفدم ولی ب دلایلی فنچ نر قبلی مرد ، الان سه تا تخم گذاشتن و احتمال تخم چهارم برای فردا هست و فنچ نر ماده رو میزد من احتمال میدم از غذا پرنده باشه که بهشون با قطره و تخم مرغ حسابی بهشون رسیدم و الان فنچ هارو جدا کردم و ماده بعد از سه روز صبح ها و ظهر روی تخم میخابید امروز که جدا کردم الان نمیخابه از نظر غذایی هم حسابی بهشون رسیدم
سوالم این هست که احتمال سرد شدن تخم ها هستش دو روز قبلی هم روی تخم ها فقد تا ظهر میخابید؟
ایا جدا کردن فنچ ها از هم کار درستی بوده؟
اینک اونارو کنار هم بندازم کنار درستیه؟

  24 مهر 1401

  سلام دوست عزیز
  یکی از مهمترین نکات در نگهداری پرندگان خانگی مدیریت استرس پرنده هست، جداکردن جفت به شدت استرس زا هست.
  نکته دوم تقویت بیش از حد پرندگان هست که میتونه آسیب جدی به همراه داشته باشه

23 مرداد 1401

باسلام خدمت دوستان من یه جفت فنچ دارم که هر دفعه ۵تاتخم میزاره ولی اصلاجوجه نمیشه گاهی فقط یه بار سه تاتخم گذاشتن که یه دونه جوجه شدولی فرداش مرد ازهرکی میپرسم مشکل چیه هرکی یه راه کاری میده همه روانجام دادم ولی به نتیجه نرسیدم خواهشاراهنمایی کنید که من چیکارکنم خیلی ممنون

  25 مرداد 1401

  سلام دوست عزیز
  دراینگونه موارد مهمترین مساله تغذیه پرنده هاس کمبود مواد غذایی در تخم باعث این مشکلات می شود.

18 مرداد 1401

سلام خسته نباشید من از شما درباره ی یک سوال راهنمایی میخواستم من یک جفت فنچ دارم واونا چهار تا تخم گذاشتن ولی روی تخماشون نمیخوابن وروی تخم ها کاغذ گذاشتن علتش چیه؟

  13 شهریور 1401

  سلام دوست عزیز
  احتمال داره پرنده شما تعداد تخم بیشتری بزاره باید صبر کنید تا آخرین تخمگذاری را انجام بده بعد روی تخم ها بخوابد.

25 فروردین 1400

سلام ،یک جفت فنچ دارم یکسره تخم میزاشتن ولی متاسفانه تبدیل به جوجه نشدن،تا اینکه تخم گذاری کردن در جاییکه پنبه گذاشته بودم ،تا۲۰روز پیش که تبدیل به جوجه شداونم دوتا تخم بود تو لونه ولی یکیش جوجه شد ،امشب صدای جوجه رو نشنیدم نگاه کردم داخل لونه متاسفانه جوجه مرده بود کاملا جوجه بزرگ شده بود پراش کامل شده بود،میخواستم بپرسم دلیلش چی میتونه باشه؟بعد اینکه سه چهار باری نر و ماده خیلی همو میزدن که بهشون کاهو دادم بهتر شدن حال جوجه هم تا دیروز خوب بود

  26 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  قبل از جفت گیری غذای خوب و تخم مرغ آبپز و سبزیجات و بعد از تخم گذاری فقط ارزن و کمی کاهو بدهید. وقتی فنچ ها مست می شوند به جوجه غذا نمی دهند و ممکن است نر و ماده با هم دعوا کنند.

19 فروردین 1400

سلام من یه جفت فنچ دارم پنبه براشون گذاشتم بعد تخم گذاشتن یکش رو انداختن بیرون و یکیش هم کناره الان باید سه تخم دیگه هم داشته باشه ولی نیست احتمال میدم رفته باشه زیر پنبه ها چون خیلی زیاده من پنبه هارو نذاشتم تو لونه خودشون بردن بنظرتون چیکار کنم پنبه هارو کم کنم یا ۱۵ روز صبر کنم ؟؟راستی پرنده نر و ماده هر دوتاشون هم هی میزان داخل لونه ممنون میشم راهنمایی کنین ❤️

  31 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  نباید از پنبه زیاد استفاده کنید و شما باید کمی پنبه در کف قفس قرار بدهید تا خود فنچ ها لانه را بسازند. در حال حاضر اگر پرنده روی تخم خوابیده است صبر کنید و کاری انجام ندهید.

2 تیر 1399

سلام من هفته پیش یه جفت فنچ خریدم و از دیروز پنبه های داخل لانه رو خالی کردن و امروز دیدم ۲ تا تخم تو لونس میترسم دست بزنم آیا مشکلی پیش نمی آید چون زیر تخم پنبه نیست فقط یخورده روش پنبه هست لونشم از اون مخصوص فنچ هاست لطفا راهنمایی کنید من چیکار کنم آیا اون یخورده پنبه روشم بر دارم یا تخم ها رو ور دارم زیرش پنبه بزارم بعد تخم ها رو بزارم روش! لطفا بگید مرسی

  25 مرداد 1399

  سلام رضا عزیز
  کلا تخم فنچ ها را از قفس خارج کنید. تخم ها برای خیلی قبل است که زیر پنبه ها جا مانده و اگر هم تازه باشد چون پرنده ها جا به جا شدن روی تخم ها نمی خوابند. پنبه ها را کف قفس قرار دهید تا مجددا لانه را درست کنند و تخمگذاری کنند.

  24 تیر 1400

  سلام میتونی اینکارو کنی پنجه مخصوص بخری (از پرنده فروشی خب)!!بزاری تو لانه خودشون میبرن تو لانه
  حتما اینکه رو کن من خودم فکر دارم اینکه رو کردن

29 خرداد 1399

باسلام و درود فراوان ببخشین فنچ های من حدود بیست روز بیشتر میشه پنج تخم گداشتن فقط یکیشون تبدیل به جوجه شد الان اصولا باید چهار تا تخم که بدنیا نیومدن بردارم سوال داشتم پس اون جوجه که داخل لانه هست چکار کنم؟تخم هارو بردارم اون همچنان بمونه داخل لانه؟خیلی ممنونم.

  3 آبان 1399

  سلام دوست عزیز
  اگر این مدت از تخمگذاری فنچ ها گذشته؛ دیگر جوجه ای از تخم فنچ ها خارج نمیشود و باید آن ها را از لانه خارج کنید.

4 آذر 1398

سلام شبتون خوش
۲۵روزه یه جفت فنچ خریدم
امشب دیدم ک فنچ ماده پف کرده،پرس و جویی ک کردم گفتن تخم داره داخل شکمش،پنبه براشون گذاشتم فنچ نر برد به لونه،میخواستم راهنماییم کنین
چجوری بدون اینکه بهشون استرس وارد شه ببینم تخم گذاشتن یا نه؟
تغذبه شون چجوری باید باشه تو این دوران؟
اگه تخم ها رفت زیر پنبه اا باید چیکار کنم؟
بعد چند وقت جوجه ها بیرون میان و میشه فهمید تخم پوک نبوده؟؟

  9 دی 1398

  سلام دوست عزیز
  زمانیکه پرنده دائم در محل تخمگذاری خوابیده پس احتمال خیلی زیاد تخم کرده است. برای اطمینان از تخمگذاری میتوانید صبر کنید تا وقتی که پرنده برای خوردن دان و آب از روی تخم ها بلند میشود نگاه کنید.
  در زمانی که تخمگذاری انجام شده از غذای ارزن و مقدار کمی تخم کتان و خیلی کم برگ کاهو استفاده کنید.
  پرنده قبل از تخمگذاری پنبه ها را تخت میکند و امکان این که تخم فنچ ها زیر پنبه ها برود خیلی کم است. مگر اینکه بیش از حد پنبه در قفس قرار داده باشید.
  مدت زمان جوجه کشی فنچ ها و بیرون آمدن جوجه ها از تخم حدود 14 روز است البته از روزی که پرنده مستمر روی تخم ها میخوابد.

15 مهر 1398

سلام فنچای من یدونه تخم‌گذاشتن فرداش دیدم نبود ، دوباره فرداش تخم گذاشتن و باز دیدم نیست، دیشبم تخم گذاشتن و امروز صبح‌نبود، ینی سه روز متوالی تخم گذاشتن بعد لونه رو چک کردم دیدم سه تا تخمه رفتن لای دسمال کاغذیا و پنبه ، سه تارو برداشتم گذاشتم رو ولی هنوزم روشون نمیخابه تخمارو باید تکمیل کنه بعد رو همشون میخابه؟

  8 آبان 1398

  سلام دوست عزیز
  جایی که برای تخم گذاری فنچ ها در نظر گرفتید مناسب نیست. از پنبه نزده شده استفاده کنید و کف لانه بریزید تا خودش جای مناسب را درست کند. چون به تخم فنچ ها دست زدید پرنده استرس گرفته و روی تخم ها نمی خوابد، بهتر است جوجه کشی را مجدد شروع کنید.

23 تیر 1398

سلام من یک جفت فنچ خریدم دو روز بد تخم کردن لانه و قفس همه چیز از قدیم بوده فرداش دیدم تخمشون نیست دو روز بعد باز تخم کردن دوباره امروز دیدم نیست…اینا تخمشونو میخورن؟

  28 مرداد 1398

  سلام محمد عزیز
  معمولا پرنده هایی که ضعیف می شوند اقدام به خوردن تخم های خود می کنند. کمی به تغذیه فنچ ها رسیدگی کنید. احتمال هم دارد که به دلیل تغذیه نامناسب پوسته تخم فنچ ها خیلی نازک بوده و زود شکسته اند و بعد پرنده ها تخم ها را خورده اند.

   4 آذر 1398

   سلام من فنچهام ده تخم گذاشتن ولی یکیش در آمده چکار باید کنم آیا بقیش هم به دنیا میاد بعدش روی چهار تا نشسته ولی بقیش گذاشته زیر پنبه

    9 دی 1398

    سلام دوست عزیز
    احتمالا مقدار زیادی پنبه برای پرنده ها قرار داده اید و تغذیه شما اصولی نبوده است که این میزان تخمگذاری داشته است. چون فنچ ها قادر به خوابیدن روی 10 تخم نیستند. شما از روزی که پرنده روی تخم ها خوابیده است تا 15 روز صبر کنید بعد تخم فنچ هایی که جوجه نشده اند را خارج کنید.

19 تیر 1398

با سلام بهترین دمای نگهداری فنچ چند درجه است..ساکن مسجد سلیمان هستم و چند جفت فنچ بصورت گله ای دارم که قفس رو گداشتم داخل بالکن..ایا براشون مشکلی پیش میاد.
جدیدا تخم گذاشتن کم روی تخم میخوابند ربطی به گرمای هوا داره یا طبیعیه
با تشکر از شما

  15 مهر 1398

  سلام دوست عزیز
  نخوابیدن فنچ ها روی تخم ها به گرما ربط دارد. منطقه شما خیلی گرم است و بهتر است در سه ماه تابستان پرنده ها غذای سبک تر بخورند و تخمگذاری نکنند چون اگر هم تخمگذاری کنند به علت گرمای زیاد تخم فنچ ها خراب می شوند.

4 اردیبهشت 1398

من فنچام تا به حالا سه بار تخم گذاشتن که هر بار یکی یا دو تا تخم بوده و هیچکدوم جوجه نشد
علت چیست؟

  2 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  پرنده های شما از نظر تغذیه ضعیف هستند. احتیاج به رسیدگی بیشتر دارند از تخم مرغ و هویج استفاده کنید و تکه های سیب، کاهو و کلم بروکلی را به صورت متناوب به آن ها بدهید.

3 اردیبهشت 1398

سلام ،الان ،نزدیک 2 ماه شده ولی جوجه هایشان در نمیاین از تخم ،چرا،فقط میرن رو تخم ها میخوابن

  2 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  پرنده روزشمار ندارد و روی تخم ها می خوابد تا جوجه هایش به دنیا بیاید. زمانی که جوجه از تخم خارج نشده است شما باید تخم ها را بردارید تا پرنده مجددا تخمگذاری کند..

30 فروردین 1398

باسلام سوالی داشتم یه جفت فنچ دارم که تخم کردن بعد از جوجه شدن تخم متاسفانه از جوجه مراقبت نکردن و مرد دلیلش چی میتونه باشه

  20 تیر 1398

  سلام علی عزیز
  احتمال دارد از غذاهایی استفاده کرده اید که پرنده دوباره آماده جفتگیری و تخمگذاری شده و در تخمگذاری مجدد نتوانسته است تخمگذاری کند و تخم در تخمدان پرنده گیر کرده باشد.

8 اسفند 1397

سلام من یک جفت فنچ دارم که ۴ سری تخم گذاشتند ولی رو تخم ها نمیخوابند

  14 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  قاعدتا وقتی پرنده تخم گذاری می کند روی تخم می خوابد. شاید شما زیاد به لانه تخمگذاری پرنده سرکشی می کنید و پرنده احساس ترس و استرس پیدا می کند. پیشنهاد می کنیم در زمان تخم گذاری هم غذاهای با پروتئین بالا به فنچ ها ندهید که این کار از مستی زیاد آن ها نیز جلوگیری می کند.

5 اسفند 1397

سلام من ی فنچ نر دارم هر سری که جفت گیری میکنه جوجش بدنیا میاد این سری ی ماده جدید خریدم هنوز جوجه بدنیا نیومده فقط پرهای ماده رو میکنه دور تخم میگذاره من باید چکار کنم؟

  10 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  متاسفانه متوجه سوال شما نشدیم. یعنی یک فنچ را برای دو ماده استفاده کرده اید. بهتر است این پرنده ها را به صورت جفت نگهداری کنید و برای هر ماده یک نر. امیدواریم توانسته باشیم جواب سوال شما را بدهید. در غیر اینصورت لطفا توضیحات کامل تر ارائه کنید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم.

4 اسفند 1397

سلام یه جفت فنچ دارم و تخم گزاشتن و الان تخم هاشون بچه شده میخواستم بدونم ایا خوابیدن فنچ های نر و ماده روی جوجه مشکلی برای جوجه ها ایجاد نمیکنه؟؟؟همینکه هم میرن تو لونه غیرعمد پا میزارن روشون چطور؟؟؟

  25 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  نه مشکلی ندارد. این عمکل کاملا عادی است و هر دو پرنده روی جوجه ها میرن و به آن ها غذا می دهند.

26 دی 1397

سلام من جوجه فنچ هام از تخم در اومدن ولی پرنده نر همراه با ماده میرن تو لونه بعد جوجهاش تکون نمیخورن نمرده باشن

  1 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  می توانید لانه را چک کنید ولی زیاد نشود چون استرس به پرنده ها وارد می شود و امکان دارد به جوجه ها دان ندهند.

23 دی 1397

سلام من الان حدود ۴۵روزه یک جفت فنچ بالغ دارم تغذیه را عالی میدم ولی تخم نمیکنن دلیلش چیه؟ممنون

  9 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  لانه تخم فنچ درون قفس قرار دهید و پنبه یا پارچه های خیلی ریز را در کف لانه قرار دهید و از نظر دما و نور هم پرنده را در شرایط مناسب قرار دهید تا اول لانه سازی را شروع کنند.

23 دی 1397

سلام من فنچ هامو دیروزازپرنده فروشی خریدم روتخم نشسته بود اوردم خونه الان دیگه رو تخم نمیشنه نره چند بار رفت داخل لانه ماده اصلا نمیره دلیل چیه چیکارکنم راهنمایی کنین ممنون؟؟؟

  8 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  زمانی که پرنده جا به جا می شود دچار استرس می شود و اتفاقی که به آن اشاره کردید می افتد. تخم فنچ ها را بردارید تا فنچ ها دوباره به جای جدید عادت کرده و تخمگذاری کنند.

21 دی 1397

سلام ببخشید فنچ های من چند روزه رو تخم هستن ولی امروز جابجاشون کردم حدودا 7 ساعت رو تخما نرفتن .اما الان دوبازه رفتن رو تخما ایا تخما خراب شدن یا جوجه میشن

  8 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  متاسفانه شما کار اشتباهی انجام داده اید و به پرنده ها استرس وارد شده است و دیگر نمی شود کاری کرد. تخم فنچ ها را خارج کنید و منتظر تخمگذاری مجدد فنچ ها باشید.

3 دی 1397

سلام ببخشید من حدود دو هفته است که فنچ خریدم اما هنوز تخم نکردن حتی توی لونه هم ندیدم که برن یکی به من گفته بادام درختی برای فنچ خوبه در ضمن تخم مرغ آپز جلو شون می گذارم نمی خورند باید چی کار کنم

  15 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  کمی صبر کنید تا فنچ های شما به بلوغ جنسی برسند تا شروع به تخمگذاری کنند.

2 دی 1397

سلام فنچ های من 6 تا تخم گذاشتند تخم ها رنگشون قرمز متمایل به صورتی شده اما رگ نزده نشونه چی میتونه باشه نر و ماده جوان هستند یا نر نطفه ظعیف داره

  15 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  احتمال دارد هنوز فنچ های شما به سن بلوغ جنسی نرسیده باشند. معمولا تخم فنچ های سری اول درصد نطفه داری کمی دارند. این که هیچکدام از تخم های پرنده نطفه دار نباشند می تواند از ضعیف بودن پرنده به دلیل تغذیه نا مناسب هم باشد.

2 دی 1397

با عرض سلام و خسته نباشيد. آيا تخمهاي يك جفت فنچ را كه بار اولشان هست كه تخم ميگذارند ، در صورتي كه رويش نخوابند، ميشود زير پاي يك جفت فنج ديگر گذاشت؟با تشكر از راهنمايي شما  

  16 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر مدت حدود 6 روز باشد می توانید این کار را انجام دهید.

1 دی 1397

سلام من به صورت گله ای مرغ عشق نگهداری میکنم. یه جفت فنچ هم به قفشون اضافه کردم فنج ها بعد 3هفته تخم گذاری کردن دوتا تخم. و بعد 18روز دیگه 4تا گذاشتن. الان تخمای قبلی به نظرتون جوجه میشن یا نه

  16 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  تخم فنچ ها تبدیل به جوجه نخواهند شد.

29 آذر 1397

سلام من یک جفت فنچ دارم و میخوام بدونم مواد غذایی اونا چیه و چرا همش تخم میزارن و میشینن روش ولی به دنیا نمییاد لطفا کمک کنید.

  26 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  دلیل این که تخم فنچ ها به جوجه تبدیل نمی شوند از ضعیف بودن پرنده ها و احتمال خیلی زیاد از تغذیه آن ها است. پیشنهاد می کنیم در هفته به صورت متناوب از تخم مرغ آب پز رنده شده با هویج، کاهو، جعفری، تکه سیب، ارزن و کلم بروکلی استفاده کنید.

29 آذر 1397

سلام ببخشید فنج های من دو هفته میشه رو تخم ها خوابیدن ولی خبری از جوجه نیس
الان به نظرتون تخم ها رو بردارم تغذیشون خوب بوده

  27 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  قاعدتا در مدت دو هفته تخم فنچ ها باید به جوجه تبدیل میشدند. احتمالا تغذیه فنچ های شما دچار مشکل است.

10 آذر 1397

سلام.من چن ماهی هست یک جفت فنچ گرفتم توی این یه ماه اخیر ۷ یا ۸ تخم گذاشته دو تا شو اشتباهی بالای لونش گذاشت افتاد شکست پنبه گذاشتیم کف قفس گذاشته پنبه ریخته روش الان بالای ۲۰روزه خبری از جوجه نیست بقیه هم هنوز هیچکدوم در نیومده این اواخر هم یکی دیگ گذاشته…لطفا کمک کنید

  27 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  لزومی ندارد شما پنبه را داخل لانه قرار دهید. فقط کمی در کف قفس بریزید تا خودشان به داخل لانه ببرند. چون فنچ ها تخمگذاری کرده اند و سپس شما پنبه گذاشتید پنبه ها روی تخم فنچ ها را گرفته. تخم فنچ ها را خارج کنید و صبر کنید تا فنچ خودش لانه را درست کند و تخمگذاری کند.

9 آذر 1397

سلام
من یک جفت فنچ دارم که تا به حال 7 جوجه داده اند در دو دوره تخم گذاری
و الان برای بار سوم تخم گذاشتن که روی آنها همیشه می خوابند و تخم ها لکه های سیاه رنگ گرفته و تیره شدن دلیل این تیرگی چی میتونه باشه البته اتاق نگهداری کمی سرده

  3 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  احتمالا تخم فنچ ها خراب شده است. بهترین دمای نگهداری تخم فنچ بین 21 تا 27 درجه سانتی گراد است.

8 آذر 1397

با سلام و عرض خسته نباشید.من دو جفت فنچ دارم که یک جفتشون ۲ تا تخم گذاشتن و من که دیروز داشتم آب میزاشتم دیدم با کمی دستمال کاغذی رو شو یکمی پوشوندن.مشکلی هست؟الان تقریبا ۹ روزه تخم کردن.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  3 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  دستمال را بردارید تا بدن پرنده با تخم فنچ تماس داشته باشد.

19 آبان 1397

سلام ببخشید لانه ی فنج هام طوریه ک تکان میخوره باید برطرف بشت یا خوبه

  8 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  نباید تکان بخورد چون ممکن است تخم فنچ ها از زیر پرنده بیرون بیاید یا بیافند.

18 آبان 1397

با سلام فنچ من چهار عدد تخم گذاشته چهار روز هم روی تخم هم بوده ولی ساعتی است نه فنچ ماده ونر روی تخم نخوابیده اند مشکل ان چیست

  8 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  احتمال دارد فنچ های شما دچار استرس شده باشند که احتمالا بازدید زیاد شما یا اتفاقات ناگهانی دلیل ترس و استرس آن ها است.

17 آبان 1397

سلام
خسته نباشید
یک جفت فنچ زبرا دارم که درون تخمشان جوجه تشکیل شده ولی اخیرا متوجه شدم تخم خیلی کوچک شکسته شده و جوجه داخلش مرده است علت چه میتواند باشد
ممنون میشوم کمکم کنید

  10 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  احتمالا کمی پوسته تخم فنچ به دلیل تغذیه نازک شده و شکسته است. پیشنهاد می کنیم از پرنده فروشی ها کف دریا بگیرید و داخل قفس قرار دهید تا فنچ ها از آن تغذیه کنند و پوسته وضعیت خوبی پیدا کند.

16 آبان 1397

سلام من دوتا فنج دارم ک روی در لانه تخم گذاشتن زیر تخمشم هیچی نیست مثل پنبه این چیزا مشکلی نداره ک؟

  8 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  تخم فنچ در جای خوبی قرار نگرفته است. پیشنهاد می کنیم لانه تهیه کنید تا پرنده لانه را آماده سازی کند و تخم ها را آنجا بذارد.

16 آبان 1397

سلام فنچ های من تخم گذاشتند فک کنم بچه ها زیاد دید زدن بخاطر اون روی تخم نمیخوابد الان چاره ای نیست که تخم ها جوجه شن؟؟؟؟

  10 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  متاسفانه کاری نمی شود انجام داد. تخم فنچ ها را بردارید و به پرنده ها استرس وارد نکنید تا مجددا تخمگذاری کنند.

6 آبان 1397

سه ماه هفت تخم گذاشته ولی جوجه نشوده ؟چرا ؟

  13 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  پرنده ها خوب تغذیه نشده اند و اصطلاحا تخم فنچ ها نطفه ضعیف دارند.

6 آبان 1397

سلام من دو تا فنچ دارم که هر بیست روز یک تخم میگذارن اما هیچ کدام نه نطفه دارن و نه جوجه میشون رفتم از مغازه پرنده فروشی پرسیدم گفت مشکل از نر است
آیا مشکل از نر است یا تغذیه نامناسب است و اگر تغذیه نامناسب است بی زحمت برام بفرستید

  13 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  مشکل شما مربوط به فنچ نر نمی باشد. تغذیه نامناسب باعث شده است که فنچ ماده قادر به تخمگذاری بیشتر نیست و حتی یک تخم فنچ نیز به جوجه تبدیل نشده است.

5 آبان 1397

سلام
من دو جفت فنچ دارم هرکدوم یه تخم گذاشتن اما خوردنش
سه تا سوال دارم:۱.وقتی تخم گذاشتن دیگه نباید قفس رو جابه جا کرد؟راستش من میبردم تو حیاط تمیز میکردم😢
۲.زمانی که تخم میذارن تغذیه شون چی باید باشه؟!
۳.اینکه دو جفت فنچ تو یک قفس هستن ایرادی نداره؟یه دونه لونه هم گذاشتم توی قفس!

  13 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  در زمان تخمگذاری فنچ ها نباید قفس را جا به جا کرد چون پرنده ها استرس می گیرند و احتمالا روی تخم ها هم نمی خوابند. باید قبل از تخمگذاری فنچ ها به پرنده ها رسیدگی کنید و از تخم مرغ آبپز و هویچ رنده شده همراه با و کاهو و تکه ای سیب به صورت متناوب و ارزن به صورت دائمی استفاده کنید. بعد از تخمگذاری تخم مرغ را از برنامه غذایی فنچ ها حذف کنید تا جوجه ها به دنیا بیایند سپس بعد از سه روز خیلی کم دوباره شروع کنید. نگهداری دو جفت فنچ در یک قفس ایرادی ندارد ولی باید از 2 لانه تخمگذار استفاده کنید.

4 آبان 1397

یه جفت فنچ دارم که سه هفته روی تخم خوابیدن
جوجه نشده… بردارم تخماشونو؟

  13 آبان 1397

  سلام جمشید عزیز
  بله تخم فنچ ها را بردارید تا مجددا تخمگذاری کنند. از نظر تغذیه به فنچ ها رسیدگی کنید تا از نظر باروری و نطفه داری وضعیت خوبی داشته باشند.

3 آبان 1397

سلام من یک جفت فنچ دارم الان 22 روز هست که می خوابن 5 تا تخم هست و خبری از جوجه نیست دوتاشونم می خوابن باید صبر کنم یا باید بشکنم؟

  19 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  تخم فنچ ها را بردارید تا پرنده آماده تخمگذاری جدید شود و به تغذیه فنچ ها رسیدگی کنید تا سری جدید از نظر باروری و نطفه داری در سطح خوبی قرار بگیرند.

3 آبان 1397

سلام.فنچ های من حدود ۲هفتس که ۴تا تخم گذاشتن.برای تغذیه و تمیزی هم خیلی بهشون میرسم ولی خیلی کم روی تخم میخوابن.من تو اتاق خوابم ازشون نگهداری میکنم.پنبه هم گذاشتن تو قفس خیلی کم استاده کردن.میخواستم ببین الان باید چیکار کنم؟خیلی ممنون

  20 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  فنچ ها قاعدتا بعد از گذاشتن چند تخم روی تخم های خود می خوابند. اگر پرنده شما روی تخم نمی خوابد حتما مشکلی وجود دارد. زمانی که فنچ تخمگذاری می کند نباید غذای مقوی به پرنده بدهید. در ضمن دمای محلی که قفس را قرار داده اید را با دماسنج اندازه گیری کنید میانگین دما بین 23 تا 28 درجه سانتی گراد باشد.

3 آبان 1397

سلام من یه فنچ داشتم موقع تخم گذاری مرد ی تخم هم نهاده بود.الان هم ی ماده دیگه زدم جفتش اونم تخم داره ولی گوشه قفس کسل خوابیده .اولی که مرد بار اولش هم نبود. ولی این یکی بار اولشه.
لطفا راهنمایی کنید.

  20 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  تغذیه ای که به فنچ ها می دهید باید طوری باشد که نه خیلی زیاد باشد که پرنده چاق شود و نه خیلی کم که از ضعیف بودن دچار مشکلاتی مانند کسل شدن و… شود. پرنده شما باید سرحال و در حال جنب و جوش باشد.

1 آبان 1397

با سلام
فنچ های من تخم گذاشتن اما ماده از قفس فرار کرد و نر تک مانده حالا رو تخم ها میشینه ولی نمیدونم یک جفت دیگه تهیه کنم براش یا نه ؟؟

  20 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  مدتی صبر کنید تا جوجه فنچ ها از تخم ها خارج شوند و بزرگ شوند سپس پرنده جدید را خریداری کنید.

1 آبان 1397

سلام من دو تا فنچ دارم که سه تا تخم گذاشتن و الان 15روز هست که تخم ها هنوز جوجه نشدن و بیشتر فنچ نر روی تخم میخوابه خیلی کم و گاهی وقت ها فنچ ماده روی تخم میخوابه به مدت کمی ولی فنچ نر همیشه روی تخم هاست ایا اشکالی وجود داره ؟

  20 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  اشکالی ندارد ولی اگر در یکی دو روز آینده جوجه فنچ ها از تخم خارج نشدند، تخم فنچ ها را بردارید و به پرنده ها رسیدگی کنید تا مجددا تخمگذاری کنند.

29 مهر 1397

با سلام
فنچ های من چهار تا تخم گذاشتن و الان حدود دو هفته هست و خبری از جوجه نیست و رنگ تخم داره تغییر میکنه یعنی یک سوم تخم سفید شده نشانه ی چیست؟

  3 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  معمولا قسمت سفید تشکیل شدن کیسه هوایی تخم فنچ ها است. زمان را از روز تخمگذاری آخر که پرنده خوابیده محاسبه کنید 2 تا 3 روز صبر کنید تا مشخص شود.

28 مهر 1397

سلام جوجه فنج های من چند روزه بدنیا امدن و پر در اروردن داخل لانه انها خیلی کثیف شده ب نظر شما اگر لانه رو بیرون از قفس بیارم تمیز کنم بعد دوباره جوجه ها رو بذارم داخلش و بذارم تو قفس اشکالی داره؟

  30 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  صبر کنید تا جوجه ها از قفس خارج شوند سپس این کار را انجام دهید.

26 مهر 1397

باسلام
من یک جفت فنچ دارم اول مهر۳ تا تخم گذاشتن روزی یکی و از پنج مهر بطور دائم شروع کردن خوابیدن روی تخم هارو. ولی هنوز در نیومدن
تاکی باید صبر کرد؟

  3 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  متاسفانه تخم فنچ ها جوجه نشده اند می توانید آن ها را بشکنید. اگر چیزی نبود و یا زرده سفیده بود نشان دهنده این است که تخم فنچ ها نطفه دار نبوده است. اگر جوجه تشکیل شده بود برای سری بعد بیشتر به تغذیه پرنده ها رسیدگی کنید و از تخم مرغ آبپز با هویچ رنده شده به صورت متناوب برای فنچ ها قرار دهید.

25 مهر 1397

سلام من فنچ همهام تخم گذاشتن الان هیی دارن دور ور تخم میپلکن جابجاش میکنن میترسم مثل تخم قبلی بخورنش راهنمایی کنید

  26 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر فنچ ها استرس نداشته باشند و تغذیه مناسب در اختیارشان قرار بگیرد کار درست انجام می شود. الان که تخمگذاری کرده اند کمی کاهو به فنچ ها بدهید و از دادن تخم مرغ پرهیز کنید.

24 مهر 1397

سلام من دو جفت فنچ دارم الان تخم کردن اگر جوجه شد نباید کار خاصی انجام بدم برای جوجه ها لطفا راهنمایی کنید

  26 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  کمی تخم مرغ با هویچ رنده کنید پس از درآمدن جوجه فنچ ها در اختیارشان قرار دهید.

23 مهر 1397

سلام من تخم فنچ هامو برداشتم زیر قناری گذاشتم به نظرتون باز میکنن چون تخم های قناریم نطفه نداشت

  28 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر تخم فنچ های شما قابلیت جوجه درآوری داشته باشند زیر قناری هم در می آیند و مشکلی ندارد.

22 مهر 1397

سلام من فنچ هام یه تخم گذاشته بودن الان دیدم تخمه نیستش رفتم زیر پنبه هام نگاه کردم نبودش اصلا هیچی نبود یعنی چی شده؟

  23 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  احتمال زیاد تخم فنچ ها توسط پرنده ها خورده شده است. این اتفاق نشان می دهد فنچ ها از نظر تغذیه در وضعیت خوبی نیستند که تخمگذاری مجدد را نیز انجام نداده اند.

20 مهر 1397

سلام من فنچ هامو داخل یک یک مغازه رها کردم با هم جفت شدن الا انم که فصل پاییزه ولی بخاری نراشتم فنچام تخم گذاشتن تخماشونو چک کردم هر جفت فنچ تقریبا پنج تا گزاشتن که همشون رگ های خونی دخل تخم رو گرفته و جنین معلومه
میخواستم بدونم بخاری نزاشتم موردی نداره

  22 مهر 1397

  سلام مهدی عزیز
  با توجه به این که هوا رو به سردی می رود بنابراین احتیاج به بخاری هست و دمای بین 21 تا 28 درجه برای تخم های فنج لازم است.

20 مهر 1397

سلام فنچای من جدای لانه ک‌براشون گذاشتم تخم‌گذاشتن داخل لانه و‌بازم رفتن توی جای ظرفی ک براشون سبزی میزارمم تخم‌گذاشتن چیکار باید کنم با تشکر از راهنماییتون

  22 مهر 1397

  سلام حسین عزیز
  به دلیل این که به غیر از لانه جای دیگر هم بوده که پرنده احساس خوبی داشته آنجا را برای تخمگذاری انتخاب کرده است. اگر مشکلی نیست بگذارید تخم های فنچ همان جا باقی بمانند در غیر اینصورت صبر کنید تا این مرحله به پایان برسد و آن جا را از قفس خارج کنید تا در لانه تخمگذاری کنند.

20 مهر 1397

سلام فنچ های من اصطلاحا قهر کردن و داخل لونه نمی رن دو تا ام تخم دارن آیا الان باید لونه رو عوض کنم و تخم ها رو دور بندازم ?

  22 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر از زمان تخمگذاری فنچ ها حدود 10 روز گذشته و یا دو سه روز روی تخم ها خوابیده اند و الان دیگر روی تخم نمی روند تخم فنچ ها را بردارید. احتمالا زیاد سمت قفس رقته اید و بازدید کردید که باعث شده به فنچ ها استرس وارد شده باشد.

17 مهر 1397

با سلام تخمهایی که به جوجه تبدیل نشدن را چیکار باید بکنم ؟ چند روز بعد از تخم گذاری اگه به جوجه تبدیل نشدن دیگه باید مطمئن بود که دیگه نطفه ندارد؟ممنون میشم پاسخ بدید

  23 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  زمانی که تخم فنچ ها نطفه ندارند کار خاصی برای انجام دادن نیست و باید دور ریخته شوند. اگر این حالت همیشه پیش می آید و درصدی از تخم ها به این شکل هستند یعنی پرنده ها از تغذیه مناسب برخوردار نیستند.

16 مهر 1397

سلام.فنچ های من فقط یک تخم گذاشتن الان دوهفته میشه فقط یک تخم گذوشتن به نوبت روی تخم میخوابند ولی نمیدونم چرا جوجه نمیشه?

  24 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  معمولا فنچ ها 4 تخم و بیشتر میگذارند. تک تخم بودن و تبدیل به جوجه نشدن آن نشان دهنده عدم تغذیه مناسب است. تخم فنچ را خارج کنید سپس به تغذیه پرنده ها رسیدگی کنید تا سری بعد تعداد تخم بیشتر و جوجه تولید شود.

15 مهر 1397

من فنچم س تا تخم گذاشتن بعد دو هفته دیدم یکی از تخمها نیست کف قفس هم‌نبود بعد بیست یک روز رفتم بیینم جوجه شدن تخمها دیدم تخم ها شدن پنج تا و هیچ کدوم جوجه نشدن

  24 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  فنچ های شما از نظر تغذیه مشکل دارند، به تغذیه پرنده ها رسیدگی کنید.

15 مهر 1397

سلام.دوتا فنچ دارم تخم گذاشتن اما روی تخماشون دوباره پنبه گذاشتن جوری ک تخما مشخص نیست راه حلش چیه؟

  16 مهر 1397

  سلام حسین عزیز
  تخم فنچ ها را خیلی با احتیاط بردارید تا فنچ ها تخم های بعدی را بذارند و بعد تخم فنچ های اولیه هم را به آن ها اضافه کنید. برای دفعه اول این اتفاق نسبتا طبیعی است. برای سری بعد جای تخم پرنده تخم می شود و این مشکل پیش نمی آید.

8 مهر 1397

من دوتا فنچ دارم تخم گذاشتن بعد از چند روز دیدم تخم رفته زیره پنبه ایا جوجه می شد لطفا راهنمایی کنید

  15 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  ممکن است تخم فنچ تبدیل به جوجه نشود ولی چیزی اضافه نکنید تا برای سری های بعد پنبه ها تخت شود تا این مشکل برای دفعه بعد پیش نیاید.