تخم فنچ و دلایل جوجه نشدن آن

تخم فنچ

تخم فنچ به دو دلیل ممکن است به جوجه تبدیل نشود:

دلیل اول این که اساساً تخم فنچ بارور نبوده و اصلاً جنینی در آن تشکیل نشده باشد. دلیل دوم این که در فرایند جوجه کشی، جنین موجود در تخم فنچ مرده باشد. برای هر کدام از این دو حالت، علل بسیاری امکان پذیر است.

تخم فنچ
تخم فنچ نابارور به علل زیر ممکن است تولید شده باشد:

1. بی تجربگی جنسی در پرنده های جوان ممکن است موجب عدم موفقیت کامل در جفت گیری شده و نهایتاً اسپرم پرنده نر به دستگاه تناسلی پرنده ماده نرسد.
2. جفت شدن نامناسب فنچ ها نیز می تواند به این امر منجر شود. به عنوان مثال ممکن است در پرورش اختصاصی یک جفت فنچ اشتباهاً دو پرنده ماده انتخاب شده باشند و یا نر و ماده منتخب پرورش دهنده ممکن است با هم سازگار نبوده و عملاً جفت نشوند. همچنین جفت کردن پرنده های خیلی جوان یا خیلی پیر نیز ممکن است علت ناباروری تخم فنچ باشد.

3. عدم تامین عوامل محیطی موثر در جفت گیری موفق فنچ ها از سوی پرورش دهنده نیز می تواند علت ناباروری تخم فنچ ها باشد. تامین لانه مناسب برای گونه هایی که در لانه جفت گیری می کنند، چوب نشیمن ثابت و فاقد لرزش برای گونه هایی که بر روی چوب نشیمن جفت گیری می کنند، دوره نوردهی مناسب و دارای طیف کامل مورد نیاز چرخه جنسی پرنده ها، تغذیه مناسب فنچ ها و تامین نور، دما و رطوبت در دامنه مطلوب و به دور از استرس از موارد مهمی است که می توانند باعث برطرف کردن این مشکل شوند.

4. نقص ژنتیکی در پرنده ها مانند ضریب همخونی بالا

5. نقص فیزیولوژیکی در یکی از پرنده های نر یا ماده مانند عفونت یا تومور در اندام های تناسلی

6. نقص اندام ها در یکی از پرنده های نر یا ماده مثل لنگش، چاقی و یا فقدان انگشتان پا

7. جفت کردن به گونه‌ای برخی از فنچ ها، علی رغم جفت شدن و جفت گیری ظاهری به باروری تخم فنچ ها منجر نمی‌شود.

ضدعفونی کننده
محلول ضدعفونی کننده لوازم و سطوح

برای خرید و ثبت سفارش با واحد فروش شرکت تماس بگیرید: 09195808511

تخم فنچ

تشخیص بارور بودن تخم فنچ

گاهی اوقات تخم فنچ ممکن است به اشتباه نابارور تشخیص داده شود ولی در واقع تخم فنچ بارور بوده و جنین آن دچار مرگ زود هنگام رویانی شده باشد. درجه حرارت نادرست، تکان خوردن و لرزش لانه، ناهنجاری تخم پرنده و صفات ژنتیکی کشنده از شایع‌ترین علل مرگ زود هنگام جنینی است.

در اکثر موارد، مرگ زود هنگام جنینی با نوربینی تخم فنچ قابل مشاهده نیست و برای تشخیص آن نیاز به مشاهده داخل تخم پرنده توسط دامپزشک خبره یا شخصی آگاه می باشد. مشاهده بلاستودیسک سفید رنگ، بیانگر نابارور بودن تخم و وجود بلاستودرم (صفحه‌ای به شکل سرپوش بر روی ناحیه قطب زرده تخم فنچ که شامل لایه های زاینده اولیه است) بیانگر نوع بارور بودن تخم پرنده و مرگ رویان است. مرگ جنین ممکن است در اواسط دوره جوجه کشی فنچ در دستگاه جوجه کشی نیز رخ دهد که معمولاً به علت کمبود برخی مواد مغذی است. در واقع تخم گذاشته شده توسط یک پرنده ماده دچار کمبود ویتامین ها، در ثلث دوم دوران جوجه کشی، دچار مرگ جنینی می‌شود.

فنچ

تاثیر تغذیه فنچ بر بارور بودن تخم فنچ:

کمبودهای تغذیه ای جزئی همزمان با تخلیه ذخایر بدنی فنچ های ماده در فصل تولید مثل، به کمبود های بزرگ تبدیل می‌شود. اگرچه عفونت های باکتریایی یا قارچی نیز ممکن است باعث مرگ جنین در مراحل میانی دوره جوجه کشی فنچ گردد اما این مشکل در اغلب موارد مسئول مرگ در اواخر دوره جنینی است. مرگ جنینی در اواخر دوره جوجه کشی نیز ممکن است رخ دهد که عفونت های باکتریایی یا قارچی، دما یا رطوبت نامناسب یا وجود یک اختلال ژنتیکی (عمدتاً حالت غیر طبیعی جنین در زمان تفریخ تخم فنچ) از عمده دلایل آن است.

سلامت فنچ ها، رعایت بهداشت و روش قرنطینه مناسب، تامین لانه، قفس و بستر لانه تمیز، در جلوگیری از ورود عوامل بیماری زا به تخم فنچ از اهمیت زیادی برخوردار است و از آلوده شدن تخم و مرگ جنینی ناشی از آن پیشگیری می کند. علاوه بر این، پرندگان باید در یک منطقه‌ای پرورش یابند که عاری از سموم مونوکسیدکربن، نیکوتین، علف کش ها و حشره کش ها باشد. ارائه برخی از آنتی بیوتیک به پرنده های مولد می تواند منجر به مرگ و میر جنین شود و از این رو در صورت ضرورت درمان فنچ ها با آنتی بیوتیک ها، تاخیر در برنامه تولید مثلی فنچ ها توصیه می‌شود.

فنچ

فنچ

106 دیدگاه برای “تخم فنچ و دلایل جوجه نشدن آن

 1. Sepideh گفته:

  سلام شبتون خوش
  ۲۵روزه یه جفت فنچ خریدم
  امشب دیدم ک فنچ ماده پف کرده،پرس و جویی ک کردم گفتن تخم داره داخل شکمش،پنبه براشون گذاشتم فنچ نر برد به لونه،میخواستم راهنماییم کنین
  چجوری بدون اینکه بهشون استرس وارد شه ببینم تخم گذاشتن یا نه؟
  تغذبه شون چجوری باید باشه تو این دوران؟
  اگه تخم ها رفت زیر پنبه اا باید چیکار کنم؟
  بعد چند وقت جوجه ها بیرون میان و میشه فهمید تخم پوک نبوده؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   زمانیکه پرنده دائم در محل تخمگذاری خوابیده پس احتمال خیلی زیاد تخم کرده است. برای اطمینان از تخمگذاری میتوانید صبر کنید تا وقتی که پرنده برای خوردن دان و آب از روی تخم ها بلند میشود نگاه کنید.
   در زمانی که تخمگذاری انجام شده از غذای ارزن و مقدار کمی تخم کتان و خیلی کم برگ کاهو استفاده کنید.
   پرنده قبل از تخمگذاری پنبه ها را تخت میکند و امکان این که تخم فنچ ها زیر پنبه ها برود خیلی کم است. مگر اینکه بیش از حد پنبه در قفس قرار داده باشید.
   مدت زمان جوجه کشی فنچ ها و بیرون آمدن جوجه ها از تخم حدود 14 روز است البته از روزی که پرنده مستمر روی تخم ها میخوابد.

 2. سپیده گفته:

  سلام فنچای من یدونه تخم‌گذاشتن فرداش دیدم نبود ، دوباره فرداش تخم گذاشتن و باز دیدم نیست، دیشبم تخم گذاشتن و امروز صبح‌نبود، ینی سه روز متوالی تخم گذاشتن بعد لونه رو چک کردم دیدم سه تا تخمه رفتن لای دسمال کاغذیا و پنبه ، سه تارو برداشتم گذاشتم رو ولی هنوزم روشون نمیخابه تخمارو باید تکمیل کنه بعد رو همشون میخابه؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   جایی که برای تخم گذاری فنچ ها در نظر گرفتید مناسب نیست. از پنبه نزده شده استفاده کنید و کف لانه بریزید تا خودش جای مناسب را درست کند. چون به تخم فنچ ها دست زدید پرنده استرس گرفته و روی تخم ها نمی خوابد، بهتر است جوجه کشی را مجدد شروع کنید.

 3. محمد گفته:

  سلام من یک جفت فنچ خریدم دو روز بد تخم کردن لانه و قفس همه چیز از قدیم بوده فرداش دیدم تخمشون نیست دو روز بعد باز تخم کردن دوباره امروز دیدم نیست…اینا تخمشونو میخورن؟

  • manager گفته:

   سلام محمد عزیز
   معمولا پرنده هایی که ضعیف می شوند اقدام به خوردن تخم های خود می کنند. کمی به تغذیه فنچ ها رسیدگی کنید. احتمال هم دارد که به دلیل تغذیه نامناسب پوسته تخم فنچ ها خیلی نازک بوده و زود شکسته اند و بعد پرنده ها تخم ها را خورده اند.

   • ابراهیم گفته:

    سلام من فنچهام ده تخم گذاشتن ولی یکیش در آمده چکار باید کنم آیا بقیش هم به دنیا میاد بعدش روی چهار تا نشسته ولی بقیش گذاشته زیر پنبه

    • manager گفته:

     سلام دوست عزیز
     احتمالا مقدار زیادی پنبه برای پرنده ها قرار داده اید و تغذیه شما اصولی نبوده است که این میزان تخمگذاری داشته است. چون فنچ ها قادر به خوابیدن روی 10 تخم نیستند. شما از روزی که پرنده روی تخم ها خوابیده است تا 15 روز صبر کنید بعد تخم فنچ هایی که جوجه نشده اند را خارج کنید.

 4. وحید گفته:

  با سلام بهترین دمای نگهداری فنچ چند درجه است..ساکن مسجد سلیمان هستم و چند جفت فنچ بصورت گله ای دارم که قفس رو گداشتم داخل بالکن..ایا براشون مشکلی پیش میاد.
  جدیدا تخم گذاشتن کم روی تخم میخوابند ربطی به گرمای هوا داره یا طبیعیه
  با تشکر از شما

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   نخوابیدن فنچ ها روی تخم ها به گرما ربط دارد. منطقه شما خیلی گرم است و بهتر است در سه ماه تابستان پرنده ها غذای سبک تر بخورند و تخمگذاری نکنند چون اگر هم تخمگذاری کنند به علت گرمای زیاد تخم فنچ ها خراب می شوند.

 5. حسین گفته:

  من فنچام تا به حالا سه بار تخم گذاشتن که هر بار یکی یا دو تا تخم بوده و هیچکدوم جوجه نشد
  علت چیست؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   پرنده های شما از نظر تغذیه ضعیف هستند. احتیاج به رسیدگی بیشتر دارند از تخم مرغ و هویج استفاده کنید و تکه های سیب، کاهو و کلم بروکلی را به صورت متناوب به آن ها بدهید.

 6. رابی گفته:

  سلام ،الان ،نزدیک 2 ماه شده ولی جوجه هایشان در نمیاین از تخم ،چرا،فقط میرن رو تخم ها میخوابن

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   پرنده روزشمار ندارد و روی تخم ها می خوابد تا جوجه هایش به دنیا بیاید. زمانی که جوجه از تخم خارج نشده است شما باید تخم ها را بردارید تا پرنده مجددا تخمگذاری کند..

 7. علی گفته:

  باسلام سوالی داشتم یه جفت فنچ دارم که تخم کردن بعد از جوجه شدن تخم متاسفانه از جوجه مراقبت نکردن و مرد دلیلش چی میتونه باشه

  • manager گفته:

   سلام علی عزیز
   احتمال دارد از غذاهایی استفاده کرده اید که پرنده دوباره آماده جفتگیری و تخمگذاری شده و در تخمگذاری مجدد نتوانسته است تخمگذاری کند و تخم در تخمدان پرنده گیر کرده باشد.

 8. مهتاب گفته:

  سلام من یک جفت فنچ دارم که ۴ سری تخم گذاشتند ولی رو تخم ها نمیخوابند

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   قاعدتا وقتی پرنده تخم گذاری می کند روی تخم می خوابد. شاید شما زیاد به لانه تخمگذاری پرنده سرکشی می کنید و پرنده احساس ترس و استرس پیدا می کند. پیشنهاد می کنیم در زمان تخم گذاری هم غذاهای با پروتئین بالا به فنچ ها ندهید که این کار از مستی زیاد آن ها نیز جلوگیری می کند.

 9. سمیاری گفته:

  سلام من ی فنچ نر دارم هر سری که جفت گیری میکنه جوجش بدنیا میاد این سری ی ماده جدید خریدم هنوز جوجه بدنیا نیومده فقط پرهای ماده رو میکنه دور تخم میگذاره من باید چکار کنم؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   متاسفانه متوجه سوال شما نشدیم. یعنی یک فنچ را برای دو ماده استفاده کرده اید. بهتر است این پرنده ها را به صورت جفت نگهداری کنید و برای هر ماده یک نر. امیدواریم توانسته باشیم جواب سوال شما را بدهید. در غیر اینصورت لطفا توضیحات کامل تر ارائه کنید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم.

 10. علیرضا گفته:

  سلام یه جفت فنچ دارم و تخم گزاشتن و الان تخم هاشون بچه شده میخواستم بدونم ایا خوابیدن فنچ های نر و ماده روی جوجه مشکلی برای جوجه ها ایجاد نمیکنه؟؟؟همینکه هم میرن تو لونه غیرعمد پا میزارن روشون چطور؟؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   نه مشکلی ندارد. این عمکل کاملا عادی است و هر دو پرنده روی جوجه ها میرن و به آن ها غذا می دهند.

 11. mai گفته:

  سلام من جوجه فنچ هام از تخم در اومدن ولی پرنده نر همراه با ماده میرن تو لونه بعد جوجهاش تکون نمیخورن نمرده باشن

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   می توانید لانه را چک کنید ولی زیاد نشود چون استرس به پرنده ها وارد می شود و امکان دارد به جوجه ها دان ندهند.

 12. سیدحسین مظفری گفته:

  سلام من الان حدود ۴۵روزه یک جفت فنچ بالغ دارم تغذیه را عالی میدم ولی تخم نمیکنن دلیلش چیه؟ممنون

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   لانه تخم فنچ درون قفس قرار دهید و پنبه یا پارچه های خیلی ریز را در کف لانه قرار دهید و از نظر دما و نور هم پرنده را در شرایط مناسب قرار دهید تا اول لانه سازی را شروع کنند.

 13. میثاق گفته:

  سلام من فنچ هامو دیروزازپرنده فروشی خریدم روتخم نشسته بود اوردم خونه الان دیگه رو تخم نمیشنه نره چند بار رفت داخل لانه ماده اصلا نمیره دلیل چیه چیکارکنم راهنمایی کنین ممنون؟؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   زمانی که پرنده جا به جا می شود دچار استرس می شود و اتفاقی که به آن اشاره کردید می افتد. تخم فنچ ها را بردارید تا فنچ ها دوباره به جای جدید عادت کرده و تخمگذاری کنند.

 14. ارشیا گفته:

  سلام ببخشید فنچ های من چند روزه رو تخم هستن ولی امروز جابجاشون کردم حدودا 7 ساعت رو تخما نرفتن .اما الان دوبازه رفتن رو تخما ایا تخما خراب شدن یا جوجه میشن

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   متاسفانه شما کار اشتباهی انجام داده اید و به پرنده ها استرس وارد شده است و دیگر نمی شود کاری کرد. تخم فنچ ها را خارج کنید و منتظر تخمگذاری مجدد فنچ ها باشید.

 15. بابک گفته:

  سلام ببخشید من حدود دو هفته است که فنچ خریدم اما هنوز تخم نکردن حتی توی لونه هم ندیدم که برن یکی به من گفته بادام درختی برای فنچ خوبه در ضمن تخم مرغ آپز جلو شون می گذارم نمی خورند باید چی کار کنم

 16. حمید گفته:

  سلام فنچ های من 6 تا تخم گذاشتند تخم ها رنگشون قرمز متمایل به صورتی شده اما رگ نزده نشونه چی میتونه باشه نر و ماده جوان هستند یا نر نطفه ظعیف داره

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   احتمال دارد هنوز فنچ های شما به سن بلوغ جنسی نرسیده باشند. معمولا تخم فنچ های سری اول درصد نطفه داری کمی دارند. این که هیچکدام از تخم های پرنده نطفه دار نباشند می تواند از ضعیف بودن پرنده به دلیل تغذیه نا مناسب هم باشد.

 17. محمدرضا گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید. آیا تخمهای یک جفت فنچ را که بار اولشان هست که تخم میگذارند ، در صورتی که رویش نخوابند، میشود زیر پای یک جفت فنج دیگر گذاشت؟با تشکر از راهنمایی شما  

 18. Hamood گفته:

  سلام من به صورت گله ای مرغ عشق نگهداری میکنم. یه جفت فنچ هم به قفشون اضافه کردم فنج ها بعد 3هفته تخم گذاری کردن دوتا تخم. و بعد 18روز دیگه 4تا گذاشتن. الان تخمای قبلی به نظرتون جوجه میشن یا نه

 19. amir hosein گفته:

  سلام من یک جفت فنچ دارم و میخوام بدونم مواد غذایی اونا چیه و چرا همش تخم میزارن و میشینن روش ولی به دنیا نمییاد لطفا کمک کنید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   دلیل این که تخم فنچ ها به جوجه تبدیل نمی شوند از ضعیف بودن پرنده ها و احتمال خیلی زیاد از تغذیه آن ها است. پیشنهاد می کنیم در هفته به صورت متناوب از تخم مرغ آب پز رنده شده با هویج، کاهو، جعفری، تکه سیب، ارزن و کلم بروکلی استفاده کنید.

 20. سجاد گفته:

  سلام ببخشید فنج های من دو هفته میشه رو تخم ها خوابیدن ولی خبری از جوجه نیس
  الان به نظرتون تخم ها رو بردارم تغذیشون خوب بوده

 21. Rewz گفته:

  سلام.من چن ماهی هست یک جفت فنچ گرفتم توی این یه ماه اخیر ۷ یا ۸ تخم گذاشته دو تا شو اشتباهی بالای لونش گذاشت افتاد شکست پنبه گذاشتیم کف قفس گذاشته پنبه ریخته روش الان بالای ۲۰روزه خبری از جوجه نیست بقیه هم هنوز هیچکدوم در نیومده این اواخر هم یکی دیگ گذاشته…لطفا کمک کنید

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   لزومی ندارد شما پنبه را داخل لانه قرار دهید. فقط کمی در کف قفس بریزید تا خودشان به داخل لانه ببرند. چون فنچ ها تخمگذاری کرده اند و سپس شما پنبه گذاشتید پنبه ها روی تخم فنچ ها را گرفته. تخم فنچ ها را خارج کنید و صبر کنید تا فنچ خودش لانه را درست کند و تخمگذاری کند.

 22. کاظم گفته:

  سلام
  من یک جفت فنچ دارم که تا به حال 7 جوجه داده اند در دو دوره تخم گذاری
  و الان برای بار سوم تخم گذاشتن که روی آنها همیشه می خوابند و تخم ها لکه های سیاه رنگ گرفته و تیره شدن دلیل این تیرگی چی میتونه باشه البته اتاق نگهداری کمی سرده

 23. محمد گفته:

  با سلام و عرض خسته نباشید.من دو جفت فنچ دارم که یک جفتشون ۲ تا تخم گذاشتن و من که دیروز داشتم آب میزاشتم دیدم با کمی دستمال کاغذی رو شو یکمی پوشوندن.مشکلی هست؟الان تقریبا ۹ روزه تخم کردن.ممنون میشم راهنمایی کنید.

 24. مسلم گفته:

  سلام ببخشید لانه ی فنج هام طوریه ک تکان میخوره باید برطرف بشت یا خوبه

 25. مبین گفته:

  با سلام فنچ من چهار عدد تخم گذاشته چهار روز هم روی تخم هم بوده ولی ساعتی است نه فنچ ماده ونر روی تخم نخوابیده اند مشکل ان چیست

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   احتمال دارد فنچ های شما دچار استرس شده باشند که احتمالا بازدید زیاد شما یا اتفاقات ناگهانی دلیل ترس و استرس آن ها است.

 26. مهدی گفته:

  سلام
  خسته نباشید
  یک جفت فنچ زبرا دارم که درون تخمشان جوجه تشکیل شده ولی اخیرا متوجه شدم تخم خیلی کوچک شکسته شده و جوجه داخلش مرده است علت چه میتواند باشد
  ممنون میشوم کمکم کنید

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   احتمالا کمی پوسته تخم فنچ به دلیل تغذیه نازک شده و شکسته است. پیشنهاد می کنیم از پرنده فروشی ها کف دریا بگیرید و داخل قفس قرار دهید تا فنچ ها از آن تغذیه کنند و پوسته وضعیت خوبی پیدا کند.

 27. علیرضا گفته:

  سلام من دوتا فنج دارم ک روی در لانه تخم گذاشتن زیر تخمشم هیچی نیست مثل پنبه این چیزا مشکلی نداره ک؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   تخم فنچ در جای خوبی قرار نگرفته است. پیشنهاد می کنیم لانه تهیه کنید تا پرنده لانه را آماده سازی کند و تخم ها را آنجا بذارد.

 28. ابوالفضل گفته:

  سلام فنچ های من تخم گذاشتند فک کنم بچه ها زیاد دید زدن بخاطر اون روی تخم نمیخوابد الان چاره ای نیست که تخم ها جوجه شن؟؟؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   متاسفانه کاری نمی شود انجام داد. تخم فنچ ها را بردارید و به پرنده ها استرس وارد نکنید تا مجددا تخمگذاری کنند.

 29. Ali گفته:

  سه ماه هفت تخم گذاشته ولی جوجه نشوده ؟چرا ؟

 30. علی گفته:

  سلام من دو تا فنچ دارم که هر بیست روز یک تخم میگذارن اما هیچ کدام نه نطفه دارن و نه جوجه میشون رفتم از مغازه پرنده فروشی پرسیدم گفت مشکل از نر است
  آیا مشکل از نر است یا تغذیه نامناسب است و اگر تغذیه نامناسب است بی زحمت برام بفرستید

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   مشکل شما مربوط به فنچ نر نمی باشد. تغذیه نامناسب باعث شده است که فنچ ماده قادر به تخمگذاری بیشتر نیست و حتی یک تخم فنچ نیز به جوجه تبدیل نشده است.

 31. maya گفته:

  سلام
  من دو جفت فنچ دارم هرکدوم یه تخم گذاشتن اما خوردنش
  سه تا سوال دارم:۱.وقتی تخم گذاشتن دیگه نباید قفس رو جابه جا کرد؟راستش من میبردم تو حیاط تمیز میکردم😢
  ۲.زمانی که تخم میذارن تغذیه شون چی باید باشه؟!
  ۳.اینکه دو جفت فنچ تو یک قفس هستن ایرادی نداره؟یه دونه لونه هم گذاشتم توی قفس!

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   در زمان تخمگذاری فنچ ها نباید قفس را جا به جا کرد چون پرنده ها استرس می گیرند و احتمالا روی تخم ها هم نمی خوابند. باید قبل از تخمگذاری فنچ ها به پرنده ها رسیدگی کنید و از تخم مرغ آبپز و هویچ رنده شده همراه با و کاهو و تکه ای سیب به صورت متناوب و ارزن به صورت دائمی استفاده کنید. بعد از تخمگذاری تخم مرغ را از برنامه غذایی فنچ ها حذف کنید تا جوجه ها به دنیا بیایند سپس بعد از سه روز خیلی کم دوباره شروع کنید. نگهداری دو جفت فنچ در یک قفس ایرادی ندارد ولی باید از 2 لانه تخمگذار استفاده کنید.

 32. جمشید گفته:

  یه جفت فنچ دارم که سه هفته روی تخم خوابیدن
  جوجه نشده… بردارم تخماشونو؟

  • manager گفته:

   سلام جمشید عزیز
   بله تخم فنچ ها را بردارید تا مجددا تخمگذاری کنند. از نظر تغذیه به فنچ ها رسیدگی کنید تا از نظر باروری و نطفه داری وضعیت خوبی داشته باشند.

 33. amirali گفته:

  سلام من یک جفت فنچ دارم الان 22 روز هست که می خوابن 5 تا تخم هست و خبری از جوجه نیست دوتاشونم می خوابن باید صبر کنم یا باید بشکنم؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   تخم فنچ ها را بردارید تا پرنده آماده تخمگذاری جدید شود و به تغذیه فنچ ها رسیدگی کنید تا سری جدید از نظر باروری و نطفه داری در سطح خوبی قرار بگیرند.

 34. امیر گفته:

  سلام.فنچ های من حدود ۲هفتس که ۴تا تخم گذاشتن.برای تغذیه و تمیزی هم خیلی بهشون میرسم ولی خیلی کم روی تخم میخوابن.من تو اتاق خوابم ازشون نگهداری میکنم.پنبه هم گذاشتن تو قفس خیلی کم استاده کردن.میخواستم ببین الان باید چیکار کنم؟خیلی ممنون

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   فنچ ها قاعدتا بعد از گذاشتن چند تخم روی تخم های خود می خوابند. اگر پرنده شما روی تخم نمی خوابد حتما مشکلی وجود دارد. زمانی که فنچ تخمگذاری می کند نباید غذای مقوی به پرنده بدهید. در ضمن دمای محلی که قفس را قرار داده اید را با دماسنج اندازه گیری کنید میانگین دما بین 23 تا 28 درجه سانتی گراد باشد.

 35. حسین گفته:

  سلام من یه فنچ داشتم موقع تخم گذاری مرد ی تخم هم نهاده بود.الان هم ی ماده دیگه زدم جفتش اونم تخم داره ولی گوشه قفس کسل خوابیده .اولی که مرد بار اولش هم نبود. ولی این یکی بار اولشه.
  لطفا راهنمایی کنید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   تغذیه ای که به فنچ ها می دهید باید طوری باشد که نه خیلی زیاد باشد که پرنده چاق شود و نه خیلی کم که از ضعیف بودن دچار مشکلاتی مانند کسل شدن و… شود. پرنده شما باید سرحال و در حال جنب و جوش باشد.

 36. سپیده گفته:

  با سلام
  فنچ های من تخم گذاشتن اما ماده از قفس فرار کرد و نر تک مانده حالا رو تخم ها میشینه ولی نمیدونم یک جفت دیگه تهیه کنم براش یا نه ؟؟

 37. امیر حسین گفته:

  سلام من دو تا فنچ دارم که سه تا تخم گذاشتن و الان 15روز هست که تخم ها هنوز جوجه نشدن و بیشتر فنچ نر روی تخم میخوابه خیلی کم و گاهی وقت ها فنچ ماده روی تخم میخوابه به مدت کمی ولی فنچ نر همیشه روی تخم هاست ایا اشکالی وجود داره ؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اشکالی ندارد ولی اگر در یکی دو روز آینده جوجه فنچ ها از تخم خارج نشدند، تخم فنچ ها را بردارید و به پرنده ها رسیدگی کنید تا مجددا تخمگذاری کنند.

 38. محمد گفته:

  با سلام
  فنچ های من چهار تا تخم گذاشتن و الان حدود دو هفته هست و خبری از جوجه نیست و رنگ تخم داره تغییر میکنه یعنی یک سوم تخم سفید شده نشانه ی چیست؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   معمولا قسمت سفید تشکیل شدن کیسه هوایی تخم فنچ ها است. زمان را از روز تخمگذاری آخر که پرنده خوابیده محاسبه کنید 2 تا 3 روز صبر کنید تا مشخص شود.

 39. میثم گفته:

  سلام جوجه فنج های من چند روزه بدنیا امدن و پر در اروردن داخل لانه انها خیلی کثیف شده ب نظر شما اگر لانه رو بیرون از قفس بیارم تمیز کنم بعد دوباره جوجه ها رو بذارم داخلش و بذارم تو قفس اشکالی داره؟

 40. محمدباقراسدی گفته:

  باسلام
  من یک جفت فنچ دارم اول مهر۳ تا تخم گذاشتن روزی یکی و از پنج مهر بطور دائم شروع کردن خوابیدن روی تخم هارو. ولی هنوز در نیومدن
  تاکی باید صبر کرد؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   متاسفانه تخم فنچ ها جوجه نشده اند می توانید آن ها را بشکنید. اگر چیزی نبود و یا زرده سفیده بود نشان دهنده این است که تخم فنچ ها نطفه دار نبوده است. اگر جوجه تشکیل شده بود برای سری بعد بیشتر به تغذیه پرنده ها رسیدگی کنید و از تخم مرغ آبپز با هویچ رنده شده به صورت متناوب برای فنچ ها قرار دهید.

 41. احمد گفته:

  سلام من فنچ همهام تخم گذاشتن الان هیی دارن دور ور تخم میپلکن جابجاش میکنن میترسم مثل تخم قبلی بخورنش راهنمایی کنید

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر فنچ ها استرس نداشته باشند و تغذیه مناسب در اختیارشان قرار بگیرد کار درست انجام می شود. الان که تخمگذاری کرده اند کمی کاهو به فنچ ها بدهید و از دادن تخم مرغ پرهیز کنید.

 42. صالح گفته:

  سلام من دو جفت فنچ دارم الان تخم کردن اگر جوجه شد نباید کار خاصی انجام بدم برای جوجه ها لطفا راهنمایی کنید

 43. سروش گفته:

  سلام من تخم فنچ هامو برداشتم زیر قناری گذاشتم به نظرتون باز میکنن چون تخم های قناریم نطفه نداشت

 44. احمد گفته:

  سلام من فنچ هام یه تخم گذاشته بودن الان دیدم تخمه نیستش رفتم زیر پنبه هام نگاه کردم نبودش اصلا هیچی نبود یعنی چی شده؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   احتمال زیاد تخم فنچ ها توسط پرنده ها خورده شده است. این اتفاق نشان می دهد فنچ ها از نظر تغذیه در وضعیت خوبی نیستند که تخمگذاری مجدد را نیز انجام نداده اند.

 45. مهدی گفته:

  سلام من فنچ هامو داخل یک یک مغازه رها کردم با هم جفت شدن الا انم که فصل پاییزه ولی بخاری نراشتم فنچام تخم گذاشتن تخماشونو چک کردم هر جفت فنچ تقریبا پنج تا گزاشتن که همشون رگ های خونی دخل تخم رو گرفته و جنین معلومه
  میخواستم بدونم بخاری نزاشتم موردی نداره

  • manager گفته:

   سلام مهدی عزیز
   با توجه به این که هوا رو به سردی می رود بنابراین احتیاج به بخاری هست و دمای بین 21 تا 28 درجه برای تخم های فنج لازم است.

 46. حسین گفته:

  سلام فنچای من جدای لانه ک‌براشون گذاشتم تخم‌گذاشتن داخل لانه و‌بازم رفتن توی جای ظرفی ک براشون سبزی میزارمم تخم‌گذاشتن چیکار باید کنم با تشکر از راهنماییتون

  • manager گفته:

   سلام حسین عزیز
   به دلیل این که به غیر از لانه جای دیگر هم بوده که پرنده احساس خوبی داشته آنجا را برای تخمگذاری انتخاب کرده است. اگر مشکلی نیست بگذارید تخم های فنچ همان جا باقی بمانند در غیر اینصورت صبر کنید تا این مرحله به پایان برسد و آن جا را از قفس خارج کنید تا در لانه تخمگذاری کنند.

 47. aligolali137 گفته:

  سلام فنچ های من اصطلاحا قهر کردن و داخل لونه نمی رن دو تا ام تخم دارن آیا الان باید لونه رو عوض کنم و تخم ها رو دور بندازم ?

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر از زمان تخمگذاری فنچ ها حدود 10 روز گذشته و یا دو سه روز روی تخم ها خوابیده اند و الان دیگر روی تخم نمی روند تخم فنچ ها را بردارید. احتمالا زیاد سمت قفس رقته اید و بازدید کردید که باعث شده به فنچ ها استرس وارد شده باشد.

 48. محسن قصری گفته:

  با سلام تخمهایی که به جوجه تبدیل نشدن را چیکار باید بکنم ؟ چند روز بعد از تخم گذاری اگه به جوجه تبدیل نشدن دیگه باید مطمئن بود که دیگه نطفه ندارد؟ممنون میشم پاسخ بدید

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   زمانی که تخم فنچ ها نطفه ندارند کار خاصی برای انجام دادن نیست و باید دور ریخته شوند. اگر این حالت همیشه پیش می آید و درصدی از تخم ها به این شکل هستند یعنی پرنده ها از تغذیه مناسب برخوردار نیستند.

 49. رضا گفته:

  سلام.فنچ های من فقط یک تخم گذاشتن الان دوهفته میشه فقط یک تخم گذوشتن به نوبت روی تخم میخوابند ولی نمیدونم چرا جوجه نمیشه?

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   معمولا فنچ ها 4 تخم و بیشتر میگذارند. تک تخم بودن و تبدیل به جوجه نشدن آن نشان دهنده عدم تغذیه مناسب است. تخم فنچ را خارج کنید سپس به تغذیه پرنده ها رسیدگی کنید تا سری بعد تعداد تخم بیشتر و جوجه تولید شود.

 50. حسین گفته:

  من فنچم س تا تخم گذاشتن بعد دو هفته دیدم یکی از تخمها نیست کف قفس هم‌نبود بعد بیست یک روز رفتم بیینم جوجه شدن تخمها دیدم تخم ها شدن پنج تا و هیچ کدوم جوجه نشدن

 51. حسین گفته:

  سلام.دوتا فنچ دارم تخم گذاشتن اما روی تخماشون دوباره پنبه گذاشتن جوری ک تخما مشخص نیست راه حلش چیه؟

  • manager گفته:

   سلام حسین عزیز
   تخم فنچ ها را خیلی با احتیاط بردارید تا فنچ ها تخم های بعدی را بذارند و بعد تخم فنچ های اولیه هم را به آن ها اضافه کنید. برای دفعه اول این اتفاق نسبتا طبیعی است. برای سری بعد جای تخم پرنده تخم می شود و این مشکل پیش نمی آید.

 52. امیر گفته:

  من دوتا فنچ دارم تخم گذاشتن بعد از چند روز دیدم تخم رفته زیره پنبه ایا جوجه می شد لطفا راهنمایی کنید

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   ممکن است تخم فنچ تبدیل به جوجه نشود ولی چیزی اضافه نکنید تا برای سری های بعد پنبه ها تخت شود تا این مشکل برای دفعه بعد پیش نیاید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *