مهمترین اهداف پرورش قرقاول

مهمترین اهداف پرورش قرقاول

۱- مصرف گوشت

استفاده گوشت قرقاول یکی از اهداف اصلی پرورش قرقاول می باشد. گوشت قرقاول یکی از خوشمزه ترین و لذیذ ترین انواع گوشت در جهان  به شمار می رود و این گوشت در مقایسه با گوشت مرغ و بوقلمون خواص بیشتری داشته و در جایگاه بالاتری قرار می گیرد. البته نباید فراموش کرد که افراد زیادی معتقدند که اصولاً گوشت شکار  کبک، قرقاول  اهو و یا بز کوهی بهتر و لذیذتر از سایر انواع گوشت است، همچنین باید خاطر نشان کرد که یکی از مشکلات مصرف گوشت قرقاول قیمت گران آن است که امکان دستیابی آن را برای خانواه های فقیر نا ممکن و برای خانواده های طبقه متوسط جامعه دشوار می سازد.

۲- راه اندازی شکار گاه های مصنوعی

شکار پرندگان حلال گوشت، یکی از ورزش های قدیمی ایرانیان است و در قرآن کریم نیز به آن موضوع اشاره شده و حتی به مسلمانان اجازه داده شده است که از سگ های تازه برای این کار استفاده کنند، از این رو می توان پرورش قرقاول و رها کردن آن در شکارگاه های مصنوعی  تفریح جالبی برای طرفداران این نوع ورزش آماده کرد، بدیهی است که راه اندازی این گونه شکارگاه های مصنوعی می تواند یکی از عوامل مهم جذب توریست باشد. در چنین حالتی می توان ضمن جلوگیری از آسیب و تخریب محیط زیست، فرصت های شغلی فراوانی ایجاد کرد. نظر به این که ایران یک کشور رو به رشد محسوب می گردد، لذا یافتن راه حل های قانونی ایجاد اشتغال از جمله مسائل مهم و ملی تلقی می شود. قابل ذکر است که در سال های اخیر بسیاری از کشور های اروپایی تلاش هایی در زمینه راه اندازی شکارگاه های مصنوعی نموده اند که از آن میان میتوان انگلستان را ذکر کرد که سالانه در حدود  ۱۵ میلیون پرنده عمدتاً به منظور ورزش تیر اندازی پرورش می یابند، ضمناً علاقه روز افزونی برای مصرف گوشت این نوع پرندگان وجود دارد. حدود ۱۵-۱۰ پوند هزینه تولید یک پرنده در انگلستان می شود تا به هوا رفته و هدف تیر قرار گیرد ظهور تیر اندازی تفریحی به عنوان یک ورزش و پرداخت سخاوت مندانه هزینه این ورزش از سوی ورزشکاران این رشته، پرورش این نوع پرندگان را در انگلستان رونق داده است. شکار هر پرنده پرورشی برای شکارچی ۱۵ پوند خرج دارد. پیوستن به اتحادیه شکارچیان هم ۲۰۰۰ پوند هزینه دارد. لذا این ورزش برای گردانندگان در آمد زیادی در بر دارد.

۳- استفاده از زیبایی های پرنده

یکی از اهداف پرورش قرقاول استفاده از زیبایی پرنده در باغ های بزرگ خصوصی و عمومی است. برخی از پرورش دهندگان قرقاول، با انتخاب نژاد های زیبا و معینی اقدام به پرورش آن نموده و در  انتها آن قرقاول ها را به باغ وحش ها، پارک پرندگان و پارک های معمولی می فروشند تا در معرض دید عموم قرار گیرند. امروزه شهرداری های بسیاری از شهر های کوچک و بزرگ اقدام به تاسیس و راه اندازی قفس های بزرگ نگهداری از پرندگان مختلف در پارک های شهر کرده اند و در این قفس ها تعداد زیادی از گونه های مختلف پرندگان نگهداری شده و هر روز مورد بازدید هزاران نفر قرار می گیرند.

۴- استفاده از تاکسیدرمی

تاکسیدرمی عبارت است از روشی که به وسیله آن اقدام به خشک کردن پرنده نموده و ان را به صورت مجسمه ای زیبا و دیدنی در می آورند. بدیهی است که راه اندازی کارگاه های تاکسیدرمی می تواند منبع در آمد خوبی برای افراد بوده و این پرندگان خشک شده باعث جلب گردشگران و جهانگردان گردیده و ارز آوری خوبی برای کشور داشته باشد.

پیام بگذارید