پرورش قرقاول را چگونه شروع کنیم تا درآمد بیشتری داشته باشیم

دسته : قرقاول

پرورش قرقاول معمولا به دو دلیل انجام می شود. دلیل اول کسب درآمد. دلیل دوم علاقه به این پرنده ی زیبا. در اکثر مواقع فقط کسب درآمد دلیلی برای شروع این کار می باشد. آیا شما هم برای کسب درآمد به فکر پرورش قرقاول افتاده اید؟ اگر جواب شما بله می باشد توصیه میکنیم هرگز به سمت این کار نروید. دلیل این حرف کاملا مشخص می باشد.

 علاقه نداشتن به قرقاول و تنها به فکر کسب درآمد بودن مطمئنا شما را به موفقیت نخواهد رساند. این مقاله برای کسانی مفید است که ابتدا به قرقاول علاقه داشته و در کنار آن به دنبال راهی برای رسیدن به درآمد می باشند. شاید این مقاله مقداری طولانی باشد. توصیه می کنیم اگر می خواهید در این کار (پرورش قرقاول) موفق باشید حتما تمامی بخش ها را مطالعه کنید.

مهم ترین اهداف پرورش قرقاول

۱- تولید پروتئین و مصرف گوشت قرقاول

استفاده گوشت قرقاول به عنوان یک منبع تامین پروتئین یکی از اهداف اصلی پرورش قرقاول می باشد. گوشت قرقاول یکی از خوشمزه ترین و لذیذ ترین انواع گوشت در جهان  به شمار می رود. این گوشت در مقایسه با گوشت مرغ و بوقلمون خواص بیشتری داشته. مقوی تر نیز می باشد. البته افراد زیادی معتقدند که گوشت شکار کبک، قرقاول، آهو و بزکوهی بهتر و لذیذتر از سایر انواع گوشت است. یکی از مشکلات مصرف گوشت قرقاول قیمت گران آن است که خرید را برای خانواده های سطح پایین و متوسط اقتصادی نا ممکن و دشوار می سازد.

تولید گوشت در مزرعه پرورش قرقاول

امروزه با انجام اقدامات اصلاح نژادی انتخابی و طراحی روش های پرورش قرقاول بدون نیاز به شکار در حیات وحش، میزان تولیدات قرقاول افزایش یافته. هزینه های آن روند کاهشی را در بر داشته و گوشت قرقاول با قیمت مناسب تری نسبت به گذشته در بازار موجود می باشد. باعث رونق بازار گوشت قرقاول نیز خواهد شد.

۲- راه اندازی شکارگاه مصنوعی قرقاول

شکار پرندگان حلال گوشت، یکی از ورزش های قدیمی است. حتی در کتب آسمانی نیز به آن اشاره شده و به مسلمانان اجازه داده که از سگ های تازی برای شکار استفاده کنند. پرورش قرقاول و رها کردنش در شکارگاه های مصنوعی تفریح جالبی برای طرفداران این نوع ورزش می باشد. در سالیان اخیر با رشد فرهنگ جوامع به کلی مسئله شکار امری ناپسند تلقی می شود. بدیهی است که راه اندازی شکارگاه های مصنوعی قرقاول می تواند یکی از عوامل مهم جذب توریست باشد. در چنین حالتی می توان ضمن جلوگیری از آسیب و تخریب محیط زیست، فرصت های شغلی فراوانی ایجاد کرد. ایران کشوری رو به رشد محسوب می گردد. یافتن راه حل های قانونی ایجاد اشتغال از جمله مسائل مهم و ملی حساب می شود. در سال های اخیر بسیاری از کشور های اروپایی تلاش هایی برای راه اندازی شکارگاه های مصنوعی نموده اند.

شکارگاه مصنوعی برای پرورش قرقاول

2-1- ورزش تیراندازی در شکارگاه های مصنوعی قرقاول

در انگلستان (که مدعیان زیادی در امر رعایت حقوق حیوانات دارد) سالانه در حدود 15 میلیون پرنده برای ورزش تیر اندازی پرورش می یابند. ضمناً علاقه روز افزونی برای مصرف گوشت این نوع پرندگان وجود دارد. حدود ۱۵-۱۰ پوند هزینه تولید یک پرنده در انگلستان می شود تا به هوا رفته و هدف تیر قرار گیرد.

تیر اندازی، تفریحی به عنوان یک ورزش و پرداخت هزینه از سوی ورزشکاران این رشته، پرورش این نوع پرندگان را در انگلستان رونق داده است. شکار هر پرنده پرورشی برای شکارچی ۱۵ پوند خرج دارد. پیوستن به اتحادیه شکارچیان هم ۲۰۰۰ پوند هزینه دارد. این ورزش برای گردانندگان در آمد زیادی در بر دارد.

پرورش قرقاول برای ورزش تیراندازی

۳- استفاده از زیبایی های قرقاول

یکی از اهداف پرورش قرقاول استفاده از زیبایی پرنده در باغ پرندگان های بزرگ خصوصی و عمومی است. برخی از پرورش دهندگان قرقاول، با انتخاب نژاد های زیبا و معینی اقدام به پرورش آن نموده. در انتها آن قرقاول ها را به باغ وحش ها، پارک پرندگان و پارک های معمولی می فروشند. در این مکان ها قرقال ها در معرض دید عموم قرار می گیرند. امروزه شهرداری های بسیاری اقدام به راه اندازی قفس های بزرگ نگهداری از پرندگان مختلف در پارک های شهر کرده اند. در قفس ها تعداد زیادی از گونه های مختلف پرندگان نگهداری شده و هر روز مورد بازدید هزاران نفر قرار می گیرند.

زیبایی برخی نژادهای قرقاول مانند قرقاول لیدی و قرقاول های طلایی باعث شده تا مردم برای زینت باغچه ها به پرورش قرقاول و نگهداری آن اقدام نمایند.

پرورش قرقاول برای زیبایی پرورش قرقاول طلایی

۴- استفاده از قرقاول در تاکسیدرمی

تاکسیدرمی چیست؟

تاکسیدرمی ( taxidermy )عبارت است از روشی که به وسیله آن اقدام به خشک کردن پرنده نموده و ان را به صورت مجسمه ای زیبا و دیدنی در می آورند.

راه اندازی کارگاه های تاکسیدرمی می تواند منبع در آمد خوبی برای افراد باشد. پرندگان خشک شده باعث جلب گردشگران و جهانگردان گردیده و ارز آوری خوبی برای کشور دارند.

تاکسیدرمی در پرورش قرقاول

شروع پرورش قرقاول

به طور کلی پرورش قرقاول را به دو روش شروع می کنند. راه اول تهیه کردن تعدادی قرقاول مولد می باشد. راه دوم خرید تخم نطفه دار قرقاول برای جوجه کشی و تولید جوجه قرقاول است. هر دو روش دارای نکاتی می باشد که میزان موفقیت در کار پرورش قرقاول را افزایش می دهد. ما در این جا هر دو راه را کاملا توضیح داده ایم.

راه اول: خرید قرقاول مولد

اگر شما خرید گله مولد قرقاول را برای شروع کار انتخاب کرده اید به نکات زیر توجه کنید.

اولین نکته سن قرقاول ها می باشد. سن قرقاول های مولدی که خریداری می شوند باید 11 الی 17 ماه باشد.

دومین نکته رعایت تعداد قرقاول های ماده و نر نسبت به هم است. در مقابل هر 8 عدد قرقاول ماده حداقل یک عدد نر باید خرید. مثلا برای 50  قرقاول ماده تقریبا 7 عدد قرقاول نر نیاز داریم.

سومین نکته نوع سیستم انتخابی برای پرورش می باشد. قرقاول مادر را می توان در دو نوع سیستم پرورش داد. اول در قفس قرقاول، دوم بر روی بستر. استفاده از قفس برای قرقاول ها مزایا و معایب دارد که بعدا به آن اشاره خواهیم کرد.

گله پرورش قرقاول

12 نکته بسیار مهم در پرورش گله مولد قرقاول

1-      بهتر است گله قرقاول مادر روی بستر نگهداری شود.

2-      هر 4 عدد قرقاول دستکم یک متر مربع فضا نیاز دارند.

3-      نظافت بستر را رعایت کرده و به فاصله های منظم ضدعفونی و تمیز کنید.

4-      از قرقاول هایی که نسبت خواهر و برادری دارند برای تشکیل گله استفاده نکنید.

5-      سیستم روشنایی محیط پرورش قرقاول باید توان تنظیم نور را داشته باشد.

6-       مناسب ترین اندازه ی نور در زمان تخم گذاری 10 الی 15 لوکس می باشد.

7-      روشنایی های با میزان زیاد باعث ایجاد بیماری کانی بالیسم که به معنی هم دیگر خواری می باشد در بین گله خواهد شد.

8-      تهویه سالن اهمیت زیادی دارد. تهویه باید دائم و منظم بوده و شدت آن نباید به صورتی باشد که شوک دمایی در سالن ایجاد کند.

9-      کنترل حرارت سالن قرقاول مولد باعث بالا رفتن کیفیت تولید شده و جلوی استرس های دمایی را می گیرد. بهترین دما 22 تا 26 درجه می باشد.

10-     کنترل رطوبت در محدود مجاز باعث خشک ماندن بستر شده و از ایجاد لجن و قارچ درکف بستر جلوگیری می کند. بهترین رطوبت سالن قرقاول 25 الی 50 می باشد.

11-     رطوبت کم ( خشک بودن بستر ) قرقاول را دچار بیماری های تنفسی می کند.

12-     استرس را در محل کنترل کنید. استرس می تواند از تغییر ناگهانی نور و یا خاموشی های بیجا، ورود یک شخص، حیوان و یا شیئ نا آشنا برای پرندگان و یا ایجاد صدا باشد. مهمترین استرس ها توسط تغییرات جیره غذایی و دمای محیط حاصل می شوند.

راه دوم: خرید تخم نطفه دار قرقاول برای جوجه کشی

می توانید برای شروع کار با خرید تخم نطفه دار قرقاول، کار را شروع کنید. پیشنهاد ما برای شروع، جوجه کشی با حدود 500 عدد تخم نطفه دار قرقاول است. این کار باعث می شود تا با تکنیک های جوجه کشی قرقاول آشنا شوید. میزان هچ جوجه کشی از قرقاول آمریکایی در صورت استفاده از دستگاه جوجه کشی مناسب و رعایت شرایط محیطی حدود 70 درصد است. بعد از یک دوره جوجه کشی که 24 تا  26 روز می باشد حدود 350 عدد جوجه قرقاول خواهید داشت.

جوجه کشی قرقاول برای شروع پرورش قرقاول

6 توصیه در جوجه کشی قرقاول:

1-      برداشت تخم‌ قرقاول تقریبا هر یك ساعت و با نظم مشخصی انجام شود. با این کار از تعداد تخم هایی که مناسب جوجه کشی قرقاول نمی باشند کاسته می شود.

2-      تخم هایی که توسط قرقاول ها گذاشته شده را سریع جمع و تمیز کنید. میتوانید تخم ها را در مکانی مناسب که دارای دمای 15 درجه سانتیگراد، رطوبت 75 درصد است نگهداری کنید. مدت زمان نگهداری این تخم ها نهایتا دو هفته می باشد.

3-      اگر مجبور به نگهداری تخم ها بیشتر از دو هفته می باشید چرخش آنها در طی روز را فراموش نکنید. یک دفعه چرخاندن کافی می باشد.

4-      تخم های نطفه دار را پیش از ورود به دستگاه ضدعفونی کنید.

5-      جنین های در حال رشد داخل دستگاه نسبت به صداهای نابجا حساس هستند. وجود استرس های صوتی می تواند موجب تلف شدن آنها شود.

6-       استفاده از بخار سازهای دیسکی و تولید رطوبت ملایم تاثیر بسیار بالا بر جوجه درآوری بهتر دارد.

پرورش صنعتی قرقاول برای تولید گوشت

قرقاول های گوشتی موجود در ایران از نژادهای خزری و آمریکایی (ring-necked) می باشند. تعدادی از پرورش دهندگان هم از قرقاول پاکستانی به عنوان قرقاول گوشتی استفاده می کنند. سایر نژادها مثل قرقاول سیلور بدلیل وزن بالا، تعداد کم تخمگذاری و جوجه درآوری سخت به صورت مصنوعی توجیه اقتصادی ندارد.

تغذیه در پرورش قرقاول

قرقاول‌ها در شروع پرورش احتیاج بسیار زیادی به انرژی دارند. عالی ترین نتیجه با جیره استارتر  28% پروتئین تا 4 هفته اول، 25% پروتئین از 4 تا 10 هفته و 22% پروتئین از 10 تا 16 هفته بدست می‌آید. میزان پروتئین مورد نیاز قرقاول برای رسیدن به عالی ترین نتیجه اینگونه می باشد. در 4 هفته نخست 27 درصد پروتئین، از 4 الی 10 هفتگی 23 درصد پروتئین در نهایت از 10 الی 16 هفتگی 21 درصد.

تغدیه در مزرعه پرورش قرقاول

 البته بنا بر اقلیم مناطق و قیمت برخی نهادها گاهاَ از سایر اقلام در تهیه غذای قرقاول استفاده می کنند. استفاده از ضد قارچ ها در تولید غذای پرندگان شایع است.

کشتار در مزرعه پرورش قرقاول

برای کشتار قرقاول در مقدار صنعتی باید از ظرفیت کشتارگاه های سایر ماکیان استفاده نمود. در مقایس های کم و نیمه صنعتی با ایجاد سالن کشتار و بسته بندی و دستگاه پرکن قرقاول کشتار در مزرعه انجام می شود.  رعایت اصول بهداشتی کشتار پرندگان و دریافت مجوزهای لازم از سازمان دامپزشکی عملیات کشتار در مزرعه ضروری می باشد. در سالهای اخیر به علت جلوگیری از شیوع بیماری های مشترک بین انسان و پرندگان کشتار قرقاول در مزرعه پرورش قرقاول از سوی نهادهای مسئول توصیه نمی شود.

فروش محصول تولیدی مزرعه پرورش قرقاول

گوشت قرقاول به دو صورت بسته بندی شده ی منجمد و یا تازه عرضه می شود. گوشت قرقاول جزء کالاهای لوکس محسوب می شود. بهترین مکان برای عرضه، سوپر پروتئین های لوکس که تنوع محصول دارند هستند. فروشگاه های زنجیره ای و مال های بزرگ در بخش سوپر مارکت معمولا انواع محصولات پروتئینی لوکس را عرضه می کنند.

فروش گوشت به عنوان سود پرورش قرقاول

امکان عرضه قرقاول به صورت زنده در کنار اردک ، غاز، مرغ بومی، بلدرچین و … در بازارهای محلی که به صورت جمعه بازار و … تشکیل می شود از قدیم مرسوم بوده است.

خرید قرقاول و تخم قرقاول برای توسعه کار پرورش قرقاول

جهت خرید قرقاول برای پرورش در هر سطحی سعی کنید از مزارع معتبر که مجوزهای پرورش قرقاول را دارند تهیه کنید. از تهیه تخم نطفه دار به صورت اینترنتی و تلفنی به شدت اجتناب کنید. در سال های گذشته کلاهبرداری های زیادی به عنوان فروش تخم نطفه دار پرندگان در کشور از طریق سایت های اینترنتی انجام شده است.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

3 دی 1399

سلام
ما چند تا قرقاول داریم که یکی از آن ها در اثر نوک زدن بقیه مرده چی کار کنیم به هم نوک نزنن؟

  10 اسفند 1399

  سلام دوست عزیز
  بله قرقاول ها متاسفانه این مشکل را دارند. بهتر است یا جداگانه نگهداری شوند یا از جای وسیع برخوردار باشند.

25 آبان 1398

سلام جوجه قرقاول روباید ازکجا تهیه کرددرچه فصلی مثلا بعد عید ایا جوجه پیدامیشه یان؟

  7 بهمن 1398

  سلام دوست عزیز
  برای تهیه جوجه قرقاول ماه های فروردین و اردیبهشت بهترین زمان است.

24 آبان 1398

سلام .آيا براي پرورش قرقاول به مجوز نياز هست .يا شرايطي دارد

  18 اسفند 1398

  سلام دوست عزیز
  معمولا برای پرورش قرقاول ها در تعدا کم و نیمه صنعتی احتیاجی به مجوز نیست.

25 مرداد 1398

سلام امروز ۲۵ مرداد ایا امکان جوجه کشی برای قرقاول هام هست ؟؟
چند روزهدجوجه ها بیرون میان چه کارهایی باید انجام بدم؟؟؟

  27 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  به دلیل بالا بودن میزان نطفه دار نبودن تخم پرندگان در تابستان، جوجه کشی در این فصل بازدهی خوبی ندارد و پیشنهاد می شود که در پاییز این کار را انجام دهید.
  دوره جوجه کشی قرقاول 24 روزه است.

19 تیر 1398

سلام
چند تا سوال داشتم از خدمتتون
اول اینکه قرقاوول ها در روز چند گرم دان مصرف میکنند؟و قیمت دانشون چنده؟
دوم اینکه وزن قرقاوول نر و ماده چند گرمه و چند مدت طول میکشه به این وزن برسه؟؟
سوم اینکه در روز چند تا تخم میکنند؟
ممنون از شما

  27 شهریور 1398

  سلام دوست عزیز
  قرقاول بالغ تقریبا روزی 50 گرم دان مصرف می کند قیمت دان در حال حاضر حدود 2600 تا 2800 تومان است. وزن قرقاول نر 1.400 تا 1.600 کیلوگرم و وزن ماده 1.200 تا 1.400 کیلوگرم می شود. پرورش قرقاول برای گوشتی شدن حدود 4 ماه زمان می برد. در ماه تقریبا 50 تا 60 عدد تخمگذاری دارند.

27 خرداد 1398

سلام با تشکر آیا میتوان در گلخانه قرقاول گوشتی پرورش داد و قیمت جوجه یک روزه چند است؟

  28 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  پوشش گلخانه ها از پلاستیک است و این موضوع باعث می شود که گرما و سرما را نتوانید کنترل کنید. اگر بتوانید دمای هوا را کنترل کنید و زیر 30 درجه سانتی گراد نگهدارید می توانید پرورش قرقاول را انجام دهید.
  در حال حاضر اطلاع دقیق از قیمت جوجه یک روزه قرقاول نداریم.

24 دی 1397

سلام، چند شرکت برای تهیه تخم نطفه دار معرفی کنید

  2 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  متاسفانه شرکت در این خصوص سراغ نداریم. بهتر است شما تخم نطفه دار را از افرادی که تولید کننده هستند و جوجه تولید می کنند تهیه کنید. پیشنهاد می کنیم مقاله از کجا تخم نطفه دار تهیه کنیم را مطالعه فرمایید.

3 دی 1397

با سلام و عرض ادب
آیا نهادهای فعال جهت خرید قرقاول گوشتی و زینتی و مورد اعتماد وجود دارد

  15 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  نهادی به این شکل که مدنظر شما است سراغ نداریم. پیشنهاد می کنیم کمی بیشتر تحقیق کنید و از پرورش دهندگان قرقاول که سابقه زیادی دارند اطلاعات بگیرید.

11 آذر 1397

سلام میشه لطف کنید بگید روش فروش تخم وگوشت قرقاول پرورشی روکه چطوری وکجا بفروشیم تخم رو. لطفا جواب رو به ایمیلم بفرستید باتشکر🙏

  25 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم فروش خود را در ابتدا از اطراف خود شروع کنید و از فروش مجازی استفاده کنید.

9 آذر 1397

سلام من قصد دارم در جاده چالوس کار پرورش قرقاول شروع کنم حدود دویست متر هم مکانی هست که در ابتدا در نظر دارم, چقدر از این فضا رو بصورت مسقف داشته باشم چقدر رو باز, و توضیحات دیگه ای که امکانش هست برای شروع کار به من بدید ممنون میشم

  29 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  اگر منظورتان پرورش قرقاول گوشتی است باید کلا به صورت مسقف انجام شود تا تحت کنترل باشد و درآمد حاصل از این کار افزایش یابد.
  اگر قرقاول تزئینی دارید می توانید به صورت نیمه باز انجام دهید و کمی فضا آزاد هم در اختیار پرندگان قرار دهید.

17 آبان 1397

با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون،
آیا در مناطق سردسیری مثل اردبیل میشود قرقاول را پرورش داد

  8 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  میتوانید از سیستم پرورش نیمه باز قرقاول استفاده کنید تا در زمان های لازم پرنده جایی برای در امان بودن از شرایط جوی داشته باشد.

17 آبان 1397

سلام فرمودید از قرقاول خواهر برادری برای مولد استفاده نشه .خوب اگر استفاده نشه و نر و ماده از دو گله جدا باشن در نسل بعدی که بوجود میان قاعدتا همه خواهر برادر هستن بعد اگه بخواهیم از اون نسل مجدد تکثیر بکنیم چه باید کرد؟ تشکر

  8 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  سعی کنید در این موارد حداکثر 3 نسل بیشتر نشود.

14 آبان 1397

سلام قیمت جوجه قرقاول چند می باشد و در امد قرقاول مثلا1000 قرقاول ماهی چند تومان درامد دارد

  25 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  قرقاول نژادها و قیمت های مختلفی دارد ولی قرقاول های گوشتی یا همان آمریکایی در حال حاضر حدودا 140 تا 160 هزار تومان است.
  اگر از پس کار برآیید می توانید درآمد خوبی داشته باشید.

16 تیر 1397

سلام ایا پرورش قرقاول نیاز به دما و نور و رطوبت دقیق دارد؟ اگر این موارد رعایت نشود قرقاول ها ازبین می روند؟

  25 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  بله. دما و نور و رطوبت در پرورش قرقاول اهمیت زیادی در تولید و میزان بهره وری دارد.

30 خرداد 1397

لطفا در مورد غذای قرقاول کیفیت آن اجزای آن توضیح دهید

  31 خرداد 1397

  سلام دوست عزیز
  به دلیل طولانی بودن بحث پیشنهاد میکنم مقاله غذای قرقاول از چه اجزایی تشکیل شده است را در آدرس زیر بخوانید. سپس اگر سوالی داشتید در همان صفحه ثبت کنید تا کارشناسان ما پاسخ شما را بدهند.
  https://dquail.com/غذای-قرقاول

20 خرداد 1397

سلام این نوع فعالیت بسیار ارزنده و مصرف پروتئین را به خود کفایی می رسونه

  16 دی 1399

  من می خوام این کار را در اصفهان را اندازی کنم
  زیر پاهاشون باید چی بریزم مثلا خاک چوب یا خاک یا چیزی اصلا نمی خواد
  ودر ماه چقدر هزینه دان دارد

   28 بهمن 1399

   سلام دوست عزیز
   در پرورش قرقاول برای کف سالن میتوانید از پوشال یا ماسه نرم استفاده کنید. قرقاول بالغ حدود 70 گرم در روز مصرف دان دارد و قیمت هر کیلو دان در حال حاضر حدود 10.000 تومان است.

2 خرداد 1397

باسلام وسپاس ازمطالب پر معنا وشيرين وآموزنده هاييكه در راستاي بدست اوردن انها زحمت كشيديد وبه اشتراك گذاشته ايد بنده براي اولين بار درباره اين پرنده ريبا مطالعه شروع كردم و بازهم مشتاق بيشتر مطالعه هستم وشايد روزي نه چندان دور به خاص خداوند يك توليد كننده اي از ان شوم انشاالله وبازهم تشكر ازشما بابت راهنمايي هاي خوب وارزنده شما

مشاوره رایگان