ترفندهای پرورش اردک در خانه و مزرعه به عنوان شغلی پر سود

دسته : اردک

پرورش اردک، شغلی پر سود است. درآمد حاصل از پرورش اردک به تعداد اردک ها و نژاد آنها بستگی دارد. درآمد پرورش اردک در خانه بین 1 تا 3 میلیون تومان است. با رشد کارتان و ایجاد مزرعه پرورش اردک درآمد شما نیز رشد می کند؛ به طوری که به درآمدهای 20 تا 30 میلیون تومانی هم دست پیدا می کنید.

عصر ما، عصر کار آفرینی است. بسیاری از افراد با سرمایه کم کسب و کار خود را راه اندازی کرده اند و به سود فراوانی دست یافته اند. پرورش اردک، یکی از آن مشاغلی است که سود خوبی به دنبال دارد. اگر دوست دارید با پرورش اردک و درآمد آن آشنا شوید، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

آشنایی با اردک

اردک، پرنده ای زیبا و با نمک است که در نزدیک آب و در شالیزارها به وفور دیده می شود. اردک، حیوان کم توقعی است و در برابر انواع بیماری ها مقاومت می کند. به همین دلیل است که پرورش اردک ، کاری کم ریسک و پر سود است. در مقایسه با دیگر حیوانات اهلی، سرعت رشد اردک بالا است. گوشت اردک گرم بوده و ارزش تغذیه ای آن بالا است. گوشت اردک می تواند جایگزین خوبی برای گوشت مرغ باشد؛ زیرا اردک مانند مرغ واکسینه نمی شود و هیچ گونه هورمون یا مواد مضری در گوشت اردک وجود ندارد.

تاریخچه پرورش اردک

پرورش اردک ابتدا در شهرهای شمالی ایران شروع شد. شالی کارها بعد از اتمام برداشت برنج اردک ها را داخل شالیزار رها می کنند. اردک ها آفات زمین را می خورند و با حرکت خود داخل شالیزار، نوعی شخم کشی انجام می دهند. بعد از اینکه اردک به اندازه کافی بزرگ شد، آن را می کشند و از گوشت آن برای پختن غذا استفاده می کنند. شاید شما هم تا به حال خورشت فسنجان تهیه شده با گوشت اردک خورده باشید؛ در این صورت می دانید که این غذا چه طعم خوبی دارد و گوشت اردک تا چه اندازه در خوشمزه تر کردن فسنجان تاثیرگذار است.

هم اکنون پرورش اردک، تنها به شهرهای شمالی ایران محدود نمی شود. مزرعه پرورش اردک این روزها در بیشتر مناطق ایران وجود دارد. برای پرورش اردک، باید ابتدا یک مکان مسقف در نظر بگیرید و مقداری پول برای خرید تجهیزات لازم کنار بگذارید. به علت پرطرفدار شدن گوشت اردک و تقاضای بیشتر بازار، در تمام طول سال می توانید به پرورش اردک و فروش آنها بپردازید.

پرورش اردک در شمال

پرورش اردک در خانه

بسیاری از اهالی روستا و شهرهای کوچک، جوجه اردک ها را از بازار خریداری می کنند و شروع به مراقبت از آنها می کنند. از آنجایی که روستاییان به آب راه ها و مزارع بیشتر دسترسی دارند، می توانند محیطی مناسب برای پرورش اردک فراهم کنند. بعد از اینکه اردک ها بزرگ و گوشتی شدند، آنها را به بازار می برند و به قیمتی معادل دو برابر قیمت خرید می فروشند و با این کار سود خوبی به دست می آورند.

شما هم می توانید در خانه خود به پرورش اردک بپردازید. از بازار، حدود 20 تا 30 جوجه اردک سالم بخرید، اتاقی از خانه خود را به این کار اختصاص دهید و اردک ها را داخل آن اتاق بیندازید .می توانید زیر زمین خانه خود را به پرورش اردک ها اختصاص دهید. نکته ای که باید رعایت کنید این است که در اتاق مخصوص اردک ها، تهویه مناسبی در نظر بگیرید تا بوی اردک ها از محیط خارج شود. هم چنین به طور منظم اتاق اردک ها را تمیز کنید تا آلودگی ها و بیماری ها به اردک ها آسیبی نرسانند.

در فصول سرد سال، در محیطی که اردک ها در آن قرار دارند، از سیستم گرمایش برای گرم نگه داشتن محیط استفاده کنید. غذای اردک ها برنج، سبوس برنج، پودر ذرت، پودر گندم، سویا، کرم ها، حشرات و… هستند. برای اطمینان از سالم ماندن اردک ها، گاهی اوقات به آنها، ویتامین ها و مکمل های غذایی مخصوص اردک بدهید.

پرورش صنعتی اردک

پرورش صنعتی اردک در مقایسه با پرورش خانگی آن نیاز به تجهیزات بیشتری داشته و در نتیجه سود بیشتری حاصل می شود. برای پرورش صنعتی اردک ها، یکی از 3 روش زیر پیشنهاد می گردد:

پرورش اردک در فضای باز

در این روش، جوجه اردک‌ها را تا 2 هفتگی آنها، داخل سالن پرورش می دهند و سپس اردک ها را به شالیزار یا آب بندها منتقل می کنند. در این روش اردک ها به صورت آزاد پرورش داده می شوند. کشاورزان و مزرعه داران می توانند از این روش برای پرورش اردک استفاده کنند. برای پرورش اردک در فضای باز، باید برای هر اردک یک متر مربع از مرتع یا استخر را اختصاص داد. متخصصین دام و طیور توصیه می کنند که اردک ها تا 1 ماهگی، در جای خشک و دور از آفتاب و رطوبت نگهداری شوند تا در این مدت بدنشان از پرهای اصلی پوشانده شود و سپس به شالیزار یا آب راه منتقل شوند.

پرورش اردک در فضای نیمه باز

در این روش باید هم سالن و هم استخر داشته باشید. برای پرورش اردک در فضای باز، ابتدا آنها را در سالنی نگهداری می کنند. این سالن به قسمتهای تقسیم بندی می شود و جلوی هر قسمت، گردش گاهی وجود دارد. منظور از گردش گاه، استخرهایی است که اردک ها در آن به شنا و گردش می پردازند. این روش از دیگر روش های پرورش اردک رایج تر است.

پرورش اردک در فضای بسته

مناطق خشک و سرد برای پرورش اردک، از این روش باید استفاده کنند. برای پرورش اردک ، قفس، نرده یا بستری پوشالی فراهم می شود و جوجه اردک ها داخل آن محفظه نگهداری می شوند. اردک های نگهداری شده در قفس آزادی عمل ندارند و این موضوع ناراحت کننده ای است.

سالن پرورش اردک

برای پرورش اردک، باید با شرایط و ویژگی های سالن مناسب برای پرورش اردک آشنا باشید. اردک ها، علاقه زیادی به آب دارند و در صورت دسترسی به آب بهتر رشد می کنند. اگر در کنار سالن سقف دار، استخری داشته باشید که اردک ها را داخل آن بیندازید، رشد و شادابی اردک ها را افزایش خواهید داد. یکی از مهم ترین نکات در مراقبت از اردک، دمای سالن پرورش اردک است که باید بین 28 تا 32  درجه سانتی گراد باشد. نکته مهم دیگر، عایق سازی کف سالن با پوشال و خرده چوب است تا گرمای محیط حفظ شود. تهویه هوای سالن پرورش اردک بسیار مهم است؛ زیرا اردک از دیگر پرندگان بوی بیشتری دارد و فن‌های تهویه هوا برای سالن نگهداری اردک باید قوی‌تر از سالن‌های دیگر باشد.

پرورش اردک در شالیزار

بسیاری از صاحبان مزارع برنج، به این فکر می افتند که در شالیزار خود به پرورش اردک بپردازند. اردک ها، پرنده ساقه خوار و دیگر آفات مزارع برنج مانند کرم سبز برگ خوار برنج را شکار می کنند و با این کار سهم به سزایی در کاهش مصرف کود شیمیایی دارند. غذای اصلی اردک های شالیزار، سبوس برنج و علف های هرز مزرعه است. زمانی که برنج ها داخل شالیزار کاشته می شوند یا در زمان برداشت برنج از زمین، باید اردک ها به فضای دیگری مانند انبار یا حیاطی بزرگ منتقل شوند و بعد از اتمام کار برداشت برنج، دوباره به شالیزار برگردند.

در فاصله بین برداشت برنج و کاشت دوباره آن می توان از آب شالیزار و فضای سبز اطراف آن برای پرورش و تکثیر اردک ها استفاده کرد. پرورش دهنده اردک، می تواند اردک ها را برای مصارف غذایی بفروشد و از این راه هم کسب درآمد کند.

پرورش اردک در شالیزار

پرورش اردک اسرائیلی

اردک اسرائیلی که به اردک مسکویی یا اردک روسی نیز معروف است، از دیگر انواع اردک ها جثه بزرگتری دارد. تنوع رنگی اردک های اسرائیلی زیاد است و بسیار زیبا هستند. این اردک ها به شنا کردن علاقه ای ندارند و بیشتر اوقات در خشکی به سر می برند. اردک های اسرائیلی در سال، سه دوره اقدام به تولید مثل و تخم گذاری می کنند. طول مدت جوجه کشی مصنوعی اردک با دستگاه جوجه کشی ۲۸ روز است؛ اما در اردک اسرائیلی این فرآیند حدود ۳۵ روز زمان می‌برد. در بالای منقار اردک اسرائیلی، زائده‌ای قرمز رنگ وجود دارد و با این مشخصه، به راحتی قابل تشخیص است.

پرورش اردک اسرائیلی

پرورش اردک گوشتی

تولید جهانی گوشت اردک در سال 2012 تقریبا به 4.3 میلیون تن رسید. پرورش اردک های گوشتی به منظور فروش و عرضه آنها به بازار گوشت و مرغ انجام می شود. ارزش غذایی بالا، رطوبت و چربی گوشت اردک باعث پرطرفدار شدن اردک های گوشتی شده است. اردک گوشتی را می توان با آب یا بدون آب پرورش داد. اردک های گوشتی از نژاد سفید پکینی، نژاد روسی یا اسرائیلی و نژاد ایلسبوری هستند. بهترین وزن برای اردک های گوشتی در 2 ماهگی، 3 کیلوگرم است که با تغذیه مناسب و اضافه کردن مکمل ها، رساندن اردک ها به این وزن امکان پذیر می شود.

پرورش اردک گوشتی

طرح توجیهی پرورش اردک

طرح توجیهی چیست؟ تمام کسب‌وکارهای تازه باید پیش از آغاز تولید یا ورود به بازار، طرح توجیهی تهیه کنند. طرح توجیهی برای بررسی تحقق پذیر بودن یا تحقق ناپذیر بودن یک ایده نوشته می شود. تهیه یک طرح توجیهی در کار آفرینی و راه اندازی کسب و‌ کار های جدید موجب صرفه جویی در زمان و سرمایه می شود. برای نوشتن طرح توجیهی، باید شرایط اقتصادی، قوانین موجود، برنامه عملیاتی، زمان بندی کارها و قابلیت عرضه محصول به بازار در نظر گرفته شود. طرح توجیهی با توجه به موارد گفته شده، منطقی ترین راه دستیابی به هدف را به افراد نشان می دهد.

طرح توجیهی پرورش اردک یعنی اینکه شما مشخص کنید که ایده شما چیست؟ بازار متقاضی محصول شما چه بازاری است؟ برای اجرایی کردن ایده پرورش اردک چه برنامه ای دارید؟ مکانی که برای پرورش اردک باید داشته باشید، چه مکانی است؟ می خواهید محصول شما تخم اردک باشد یا اردک زینتی یا اردک گوشتی؟ هزینه ها و سود پرورش و جوجه کشی اردک در ایران چیست؟ و در نهایت بپرسید که آیا این طرح توجیه پذیر است یا خیر؟

نوشتن طرح توجیهی با مطالعه، بررسی و تحلیل بازار باید همراه باشد. وقتی به این سوالات پاسخ دادید، شما تمام جوانب کار پرورش اردک را سنجیده اید و میتوانید با خیال راحت تر وارد کار پرورش اردک شوید.

پرورش اردک و جوجه کشی آن در مناطق گرمسیری

در اقلیم های گرم و مدیترانه ای ، اردک ها اغلب بر روی بستر نرده ای پرورش می‌یابند. زیرا تهویه از طریق بستر در دفع حرارت محسوس سودمند است. برخی مصالح مانند شبکه های سیمی با روکش پلاستیکی، پلاستیک فشرده، بستر فلزی مشبک، بستر نرده ای چوبی یا ساخته شده از گیاه بامبو به عنوان مواد بستر استفاده شده اند اما باید به دقت ساخته و نصب شوند زیرا تراشه ها و لبه های تیز باعث خراشیدگی پا شده و بلافاصله عفونی شده و باعث التهاب مفاصل و سپتی سمی می گردد. در هنگام استفاده از بامبو به خصوص در زمان اتصال آن ها به یک دیگر جهت استحکام، تراشه های آن باعث جراحت و به تدریج مرگ پرنده می‌شود.

وضعیت فاضلاب در بستر نرده ای

جهت جلوگیری از تجمع فاضلاب در زیر نرده ها تعبیه زهکش ها ضروری است و چاه فاضلاب مناسب جهت ورودی مجاری زهکش ها و سیستم فاضلاب نیز باید فراهم گردد. در قسمت بستر نرده ای، کف پوش های ورودی فاضلاب و مجاری زهکش ها جهت جلوگیری از فعالیت بی هوازی باکتری ها در فاضلاب و ایجاد بوی نا مطبوع مرتبا شسته و تمیز شوند. استفاده از سیستم های هدایت کننده فاضلاب به سمت مجاری جمع کننده آن توصیه می شود.

پرورش اردک در اقلیم های گرمسیری در گذشته

در گذشته، در جایگاه های پرورش نیمه متراکم گله مادر و جوجه اردک به محوطه ماسه ای و پوشیده از کاه و کلش دسترسی داشتند اما با افزایش نگرانی‌ها درباره سلامت و بهداشت در زمان جوجه کشی اردک  به تدریج باعث ساخته شدن محوطه بتونی گردید که این نوع بستر نیز جهت ممانعت از کثیف شدن پرهای پرندگان، نیازمند شست و شوی مداوم است. جلوگیری از آلوده شدن اردک های اهلی به بیماری توسط پرندگان وحشی به خصوص پرندگان آبزی مهاجر ضروری است به همین منظور میتوان از توری های پلاستیکی یا توری های مشبک با چشمه های ریز جهت محصور کردن پرندگان بهره جست.

پرورش اردک در اقلیم های گرمسیری

تاثیر سایه در پرورش اردک

در اقلیم های گرم، سایه بودن مداوم محوطه بتونی از جذب نور خورشید جلوگیری کرده و امکان استراحت پرندگان بر سطح خنک و سرد و به دور از نور خورشید را فراهم می‌کند. در اقلیم های مدیترانه ای و معتدل آلونک های متحرک در طول تابستان برای پرندگان سایه ایجاد کرده و در فصول سرد سال نیز از تابش و حرارت خورشید استفاده می کنند.

علاقه ی اردک ها به شنا کردن

اردک های مادر و جوجه اردک ها جهت شنا کردن به آب خارج محوطه دسترسی دارند. اردک ها از شنا کردن لذت برده و در دفع حرارت آن ها موثر است زیرا افزایش جریان خون به پاها، بالها و نوک و متعاقبا دفع حرارت محسوس برای پرندگان خوشایند است. علی رغم این، دفع حرارت به این شیوه تحت تاثیر دمای آب قرار می گیرد. مجاری آب با عرض ۵۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر و حداکثر عمق ۱۵ سانتیمتر جهت کاهش فاضلاب تولید شده به منظور جلوگیری از افزایش دمای آب در سایه قرار گیرند.

فراهم کردن آب جاری حتی با سرعت ناچیز، می تواند دمای آب را تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد کاهش دهد که با افزایش نگرانی ها درباره آلودگی و قوانین آمریکای شمالی و اتحادیه اروپا، فاضلاب باید در زمین های کشاورزی منتشر شده و یا از ورود آب زائد به نهر و رودخانه ها و سیستم های فاضلاب جلوگیری شود. فراهم کردن محوطه بیرون با اسپری کنترل شده آب به صورت الکتریکی در دو متری بالای سر جوجه، بدون تولید فاضلاب به طور قابل توجهی باعث کاهش دما می گردد. مرطوب کردن بستر محوطه بیرون در تبادل گرمایی موثر بوده و در ساعات گرم روز با ایجاد بستر خنک جهت استراحت و رفتار اجتماعی آن ها سودمند است.

استخر مزرعه پرورش اردک

 

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

15 دی 1398

باسلام من 7عددارک اسرائیلی ماده و 4تا نردارم وقصد دارم تخمگزار باشن ..الان 6 ماهشان تمام شده ولی تخم نمیزارن ..براتخم گزاری شرایط خاصی لازم دارن؟جاشونم ی ک چاردیواری با بلوک درست کردم ک یطرفش نصفش بازه تور کشیدم…ایا دمای هواهم تاثیر داره؟غذاشونم نون و گندم وگاها جو هست..لطفا راهنمایی کنین..ممنونم

  29 فروردین 1399

  سلام دوست عزیز
  اگر ساعات روشنایی و تغذیه مناسب اردک ها به خوبی رعایت شود سرما روی اردک خیلی تاثیر گذار نیست.
  پیشنهاد میکنیم 16 تا 17 ساعت نوردهی در برنامه پرورش قرار دهید.
  غذای اردک های شما هم مناسب نیست و پیشنهاد میکنیم از دان تخمگذار استفاده کنید.

4 آذر 1398

سلام من 2 اردک نر و ماده دارم می خواستم ببینم چی کار کنم تا روی تخماش بشینه اخه دستگاه جوجه کشی ندارم

  15 دی 1398

  سلام دوست عزیز
  خود پرنده باید کرچ شود. شما یک تخم مرغ بدون استفاده در محلی که اردک تخمگذاری میکند بذارید و تخم اردک های جدید را جمع کنید تا احتمال خوابیدن پرنده روی تخم ها و کرچ شدن زیاد شود.

7 مهر 1398

سلام و خسته نباشید به ادمین عزیز بخاظر مطالب مفیدتون. من یه مجموعه ی پرورش ماهی قزل الای اب لب شور دارم. که در انتهای مزرعم یه استخر هزار متر مربعی خاکی واسه ذخیره ی پسابم وجود داره. خواستم بپرسم که ایا قابلیت پرورش اردک در اب لب شور در صورت در دسترس بودن اب شیرین واسه مصرف خوراکشون را دارم یا نه؟؟

  24 آذر 1398

  سلام احسان عزیز
  اگر قصد پرورش و نگهداری اردک دارید احتیاجی به آب زیاد نیست و همین که آب خوراکی خوب در اختیارشان باشد کافیست.

25 مرداد 1398

سلام ببخشید من ۲۰تا اردک روسی دارم ۴ماهشه پر همدیگه رو میکنن چیکار باید بکنم

  27 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  این اتفاق به دلیل کمبود مواد غذایی پیش می آید. لطفا غذاهایی که در اختیار اردک ها قرار می دهید را بفرمایید تا مشخص شود چه موادی در غذای اردک ها کم است.

23 تیر 1398

سلام و وقت بخیر
آیا میشه با داربست رو زمین کشاورزی سالن ساخت و اردک داخل اون نگهداشت و کف سالن رو بتن ریزی نکرد و دست نزد ؟

  30 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  جایی که شما قصد ساخت سالن دارید باید بتواند پرنده های شما را در برابر شرایط محیطی ( گرما، سرما و باران ) حفظ کند. البته ناگفته نماند که در این بین اردک در برابر این شرایط خیلی مقاوم هست. کف سالن باید همیشه خشک باشد و آب نباید از اطراف به این قسمت نفوذ کند.

12 خرداد 1398

با سلام خسته نباشید
من حدود ۴۵۰ تا اردک گوشتی میتونم پرورش بدم اما برای فروشش مشکل دارم میخواستم بدونم شما برای این امر میتونین با ما مشارکت داشته باشین

  12 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  اگر در تهران هستید می توانید بعد از پایان دوره پرورش اردک ها برای فروش آن ها به بازار خلیج مراجعه کنید. در غیر این صورت می توانید با کارشناسان شرکت تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.

1 اردیبهشت 1398

سلام وعرض ادب من تو منطقه گرمسیر هستم زمین به اندازه دوهکتار دارم اونجا هم دوتا استخر هرکدام 3000متر هست با فضای باز.الانم اول برج 2هستیم
حداقل هزار قطعه جوجه اردک میخوام بگیرم
فقط راهنماییم کنید تا حرارت چند درجه دووم میارن اگر هم با گرما مشکلی ندارن شاید هم تا دوهزارتا بیارم

  9 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  پرورش جوجه اردک در یک الی دو هفته اول احتیاج به گرما دارد ولی هر چه بزرگتر می شود نسبت به محیط و گرما و سرما مقاومت بیشتری دارد. با توجه به داشتن استخر از روز 25 به بعد داشتن سایه بان در نزدیکی استخر کافی است.

1 اردیبهشت 1398

میخواستم بدونم کدوم شاخه سود بیشتری داره
جوجه کشی
گوشتی
یا فروش تخم اردک
و برای پرورش صنعتی باید از کجا شروع کنم و از کی مشاوره بگیرم و ایا این کار در یزد جواب میده یا نه

  9 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  شما باید در منطقه خودتان بررسی های محیطی و پیرامونی لازم را انجام دهید تا متوجه شوید پرورش اردک یا جوجه کشی و یا فروش تخم نطفه دار اردک بازار بهتر برای شما دارد تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید.
  جهت کسب مشاوره می توانید با مشاورین شرکت تماس بگیرید.
  02177955451 داخلی 2

8 اسفند 1397

بازار فروشش بعداز پایان دوره توی تهران نیست عایا حتما باید برد شمال؟:(

  14 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  در تهران هم فرادی هستند که گوشت اردک مصرف می کنند ولی جای مخصوص برای فروش وجود ندارد. در شمال خیلی از مردم مصرف می کنند و به همین دلیل بازار بیشتری دارد.

24 دی 1397

سلام من درمنزل 4عدداردک دارم 1نرو3تاماده. میخوام که برام تخم بزارن ولی نمیدونم چکارکنم اگه میشه برام توضیح بدیدکه چکارکنم

  2 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  اردک ها معمولا در 6 ماهگی تخمگذاری می کنند. البته اگر شرایط نگهداری و تغذیه خوب باشد. در غیر این صورت دیرتر هم ممکن است.

11 آذر 1397

سلام میخواستم بدونم چه نوع اردک هایی در ایران وجود داره!؟ممنون میشم جواب بدید!

  25 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  اردک هایی که به صورت انبوه پرورش داده می شوند پکنی هستند که در تعداد بالا تکثیر و تولید می شوند. اردک ها در ایران از نظر نژاد نسبتا زیاد هستند ولی تکثیر زیاد ندارند. حتی نژادهای تزئینی هم در ایران به شکل کم وجود دارد. اردک مسکووی هم هست که به صورت کم تولید می شوند.

6 آذر 1397

سلام خسته نباشید من چند ماهی هست که چهل تا اردک دارم ولی مشکل من اینجاست که اینا بیش از اندازه خوراک میکنن هر جوری هم حساب میکنم فقط جز ضرر چیز دیگه ای نداره الان هفته ای یه چیزی حدود 110 هزار تومن میخورن غذا بهشون دانه پارس با آرد گندوم میدم البته نان هم میخرم بهشون میدم در کنارش هر نوع غذایی هم که پرسیدم برای خوراک اردک کیلویی کمتر از 1700 تومن نبود بعد اردک رو تو شمال از ما میخرن دونه ای 25 هزار تا 30 هزار که هر جور حساب میکنم فقط ضرره نه سود به نظر شما راهی هست که باصرفه باشه در پرورش اردک؟

  3 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  رمان پرورش اردک نباید بیشتر از 55 تا 60 روز شود و برای گوشتی شدن نباید پرنده خیلی فضای گردش داشته باشد. اگر بیش از 55 تا 60 روز نگهداری شوند راندمان پایین است و توجیه ندارد.
  در 20 روز اول از غذای با کیفیت تر و سپس غذای بیشتر و ارزان تر به اردک ها بدهید.

15 آبان 1397

سلام. سپاس از مطالب مفیدتون.
شرکت بلدرچین دماوند فروش جوجه اردک و غذای مخصوص رو عرضه میکنه؟ آیا اردک های پرورش داده شده رو هم خریداری میکنید؟ و واکسن نیاز دارن در طول دوره پرورش؟
سپاس

  10 آذر 1397

  سلام دوست عزیز
  لطفا جهت خرید جوجه اردک با تلفن 02177955451 داخلی 105 تماس بگیرید. شرکت بلدرچین دماوند در حوزه خرید جوجه فعالیت نمی کند ولی اگر مشتری باشد شما را معرفی خواهد کرد.
  اردک ها در حالت پرورش به واکسن خاصی نیاز ندارند ولی دادن 2 تا 3 مرحله از واکسن های نیوکاسل بهتر است.

4 آبان 1397

سلام، اردک سه ماهه نسبت به سرمای پاییز و زمستان مقاوم هست؟ تا چند ماهگی باید در فضای سرپوشیده و گرم باشند؟

  13 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  اردک ها تقریبا بعد از یکماه نسبتا به سرما مقاوم هستند و در سه ماهگی اگر پرنده در جایی پرورش داده شود که کف آن خشک باشد و در زمان بارندگی و باد در امان باشند خیلی به سرما مقاوم هستند.

3 آبان 1397

با درود
من در شمال زندگی میکنم یه باغچه حدود سه هزار متری در بخش کجور یعنی در اب و هوای ییلاقی دارم ارتفاع از سطح دریا 1600متر هوای خشک و خنک و رودخانه و جوی آب و استخر نداریم میزان اب هم آنقدر نیست که استخر بزنم آیا در این نوع اب و هوا ودر فضای باغی میشود پرورش اردک داشت در ضمن فقط شش ماه از سال ما میتوانیم آنجا باشیم از اردیبهشت تا آبان ماه
منتظر پاسخ شما هستم

  19 آبان 1397

  سلام دوست عزیز
  می توانید نگهداری اردک را انجام دهید. احتیاج به جوی و استخر نیست فقط کمی آب جهت مصرف اردک ها تهیه کنید. اگر از جوجه اردک شروع می کنید در اوایل باید جای گرم و خشک داشته باشید و از 20 روزگی به بعد اردک ها به راحتی می توانند در فضای باز زندگی کنند و در زمان بارندگی و باد سر پناه لازم است.

17 مهر 1397

ما دوتا جوج اردک گرفتیم کلی پول غذاشون مثل جوجه مرغ نیستن و هر چیزی نمیخورن فقط ماکارانی و هویج پخته و خیار و لپه باقالی و برنج به نظرم پروش تو خونه اصلا به صرفه نیست فقط شمال تو طبیعت باشن کرم و حلزون بخورن….

  24 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  شما با دادن غذاهایی که فرمودید عادت اردک ها را تغییر داده اید. شما در تهیه غذای اردک ها می توانید از خیلی چیزهایی که جوجه مرغ ها نمی خورند استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم گندم خورد شده همراه با ذرت را کمی قبل از دادن به پرنده ها خیس کنید و بعد آرام آرام هر چیزی که پسمانده غذای شما باشد را میخورد.

  22 خرداد 1398

  سلام ببین اردک که داری برای اینکه پول کمتری خرج کنی براش اشغال کاهو بخر بنظرم خیلی بصرفس

14 مهر 1397

سلام و عرض ادب
بنده میخام از صفر شروع به انجام پرورش اردک کنم اطلاعاتمم در حدی هست ک از تو سایتای مختلف خوندم و تجربه عملی ندارم محل کارمم میخام اگه بشه برم شمال حالا یکسری اطلاعات راجب پرورش اردک میخام
از کجا بچه اردک تهیه کنم
غذاشون از کجا تهیه کنم
یه اردک گوشتی چند روزه قابل فروشه
چه جوری میتونم مشتری پیدا کنم براشون
ببخشید تعداد سوالام زیاد شد

  24 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  1. برای تهیه جوجه اردک می توانید با دفتر بلدرچین دماوند تماس بگیرید.
  2. برای غذا اردک ها نیز میشود فرمول داد و شما خودتان مواد را تهیه کنید و با هم مخلوط کنید.
  3. اگر از دان خوب استفاده بشود 50 تا 60 روز زمان برای گوشتی شدن اردک ها لازم است.
  4. اگر به منطقه شمال بروید و آن جا کار بزرگ کردن جوجه ها را انجام دهید در آن منطقه مشتری همیشه هست.
  برای کسب اطلاعات بیشتر نیز با دفتر می توانید تماس بگیرید.

12 مهر 1397

سلام باتشکر در یک سالن 80 متری چه تعداد ظرفیت اردک میتوان پرورذش داد؟

  12 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  در سالنی که به آن اشاره کردید از جوجه یکروزه اردک تا حدود 55 تا 60 روز حدود 300 تا 350 عدد اردک می توانید پرورش دهید. حتما زیر آن ها را خشک نگهدارید و به تهویه توجه ویژه ای داشته باشید.

7 شهریور 1397

باسلام وتشکرازمطالب زیبای شما
برای تهیه جوجه اردک راهنمایی میخواستم.
تشکر

  10 شهریور 1397

  سلام دوست عزیز
  از این که این مقاله به افزایش اطلاعات شما کمک کرده است بسیار خرسندیم.
  لطفا جهت کسب راهنمایی برای تهیه جوجه اردک با شماره تلفن 02177955451 داخلی 105 تماس حاصل فرمایید.

مشاوره رایگان