مقایسه دستگاه جوجه کشی ستر و دستگاه جوجه کشی هچر و تعریف ستر و هچر

دسته : آموزش جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی ستر و دستگاه جوجه کشی هچر از نظر ظاهری کاملا مشابه یک دیگر هستند. به گونه ای که هر دو دارای یک عایق کارا نسبت به فضای بیرون دستگاه جوجه کشی ، فن ، رطوبت ساز ، گرماساز هستند. تنها تفاوت اساسی و کلی دستگاه جوجه کشی ستر و دستگاه جوجه کشی هچر بیشتر در آن چیزی است که درون آن ها است مثل فن ها و مکنده ها و رطوبت سازها و پنکه های گردش هوا در دستگاه های جدید با استفاده از فن آوری ها جدید امکان ستر و هچر همزمان در یک دستگاه بوجود آمده است. در ادامه درمورد ستر و هچر همزمان در یک ماشین جوجه کشی توضیحات کامل و جالبی داده شده است.

در مورد این دستگاه ها دقت شود تا عایق بین دو ورق آن ها از نوع مرغوب و با ضریب رسانش مناسب انتخاب شوند. نکته مهم دیگر این که سعی شود تا از یک دستگاه رطوبت ساز سرد و در نزدیکی فن دستگاه جوجه کشی یا رطوبت ساز دیسکی استفاده شود.

جهت تامین رطوبت دستگاه می توان از اسپری تحت فشار استفاده کرد زیرا آب را به اندازه ذرات بخار خرد و پودر می کند و نزدیک فن به گونه ای نصب می شود تا به همراه گردش هوا بتواند این رطوبت را نیز منتشر کند. البته غیر از این روش می توان از روش ترکیبی پدکولینگ نیز استفاده نمود به گونه ای که دقیقا یک کولر آبی بدون بدنه را درون ماشین جوجه کشی طراحی نمود با همان پوشال همان پمپ و همان کفی برای ایجاد حرارت نیز می توان از انواع لوازم الکتریکی و گردش آب گرم استفاده کرد ولی به لحاظ یکنواختی بهتر است تا از گردش هوای گرم استفاده شود.

در مورد درب دستگاه جوجه کشی ستر و دستگاه جوجه کشی هچر نیز می توان گفت در صورت این که نیاز مبرم به سرکشی به درون دستگاه احساس شد بهتر است تا جنس درب ها از شیشه دوجداره تهیه شوند تا از اتلاف انرژی و تبادل دمای بیرون دستگاه با دمای داخلی جلوگیری شود.

سنسورهای دستگاه جوجه کشی ستر و هچر

دستگاه های جوجه کشی هچر و ستر دارای یکسری حسگر یا سنسورهایی می باشند که میزان دقت آن ها با یک دیگر متفاوت است. این سنسور ها شامل رطوبت سنج ، دما سنج و حسگر مهم دیگری که معمولا نسبت به آن بی توجهی می شود سنسور اکسیژن و دی اکسید کربن است که البته این نوع حسگرها گران قیمت ولی موثر هستند. از جمله سایر این تجهیزات صفحه دیجیتال خارج دستگاه است که با مشاهده آن می توان متوجه فعال یا عدم فعال بودن تجهیزات ذکر شده درون دستگاه شد علاوه بر آن می توان از طریق سیستم کنترل میزان خاصیت تجهیزات دستگاه جوجه کشی نیز مورد بررسی قرار گیرد برای مثال سیستم کنترل ها وظیفه تنظیم دور فن ها با توجه به وضعیت دما و رطوبت محیط را برعهده دارند.

بهتر است که سنسورها به سخت افزارهای رایانه ای متصل باشند تا از بابت کنترل دائمی و دقیق آن ها اطمینان حاصل نماییم. علاوه بر تمام این گفته ها برخی دستگاه ها یکسری لوازم جانبی دیگر نیز مثل کرک جمع کن که کرک جوجه ها را جمع آوری می کند دارا هستند که تمام این لوازم جانبی و لوازم اصلی بهتر است تا قابلیت جداشدن داشته باشند تا بتوان در مواقع لزوم آن ها را برداشت و شست ، و تعمیرات یا سرویس دستگاه جوجه کشی را آسان تر نمود .

قطعه ای مهم در ماشین جوجه کشی ستر

مهمترین وسیله ای که در دستگاه جوجه کشی ستر بکاربرده می شود الکتروموتوری با قابلیت تنظیم سرعت های مختلف جهت حرکت راک و شانه های دستگاه جوجه کشی است که این عمل همانند حرکت دادن تخم ها توسط مرغ مادر در جوجه کشی طبیعی سبب جلوگیری از چسبندگی زرده به پوسته تخم حین فرایند جوجه کشی می شود.

ستر و هچر همزمان در یک دستگاه جوجه کشی از تبلیغات تا واقعیت

” ستر و هچر در یک دستگاه جوجه کشی ”   با  ” ستر و هچر همزمان در یک دستگاه جوجه کشی ” دو جمله ای است که تفاوت های مهم با یکدیگر دارند. امروز اگر در پی خرید یک ماشین جوجه کشی باشید به دفعات یکی از دو جمله بالا را و یا هر دوی آن را در توضیحات فروشنده و یا در کاتالوگ های تبلیغاتی خواهید دید. هرچند به ظاهر این دوجمله شبیه یک دیگر هستند ولی تفاوت های مهمی در باطن آن ها می باشد.

تعریف ستر و هچر در جوجه کشی

در ابتدا لازم است تا برای درک بهتر این موضوع تعریف دقیقی از اصطلاحات ستر و هچر در جوجه کشی بیان کنیم.

ستر ( ستری ) :

قسمتی از دستگاه جوجه کشی که شرایط جوجه کشی پرندگان را با انجام 4 عمل اصلی لازم برای جوجه کشی از ابتدای دوره تا ساعاتی قبل از تولد جوجه ها بر عهده دارد. این شرایط عبارتند از :

1- تولید و حفظ دما در محدوده مورد نیاز که برای هر پرنده مقدار معینی می باشد. حتی در جوجه کشی برخی از پرندگان مانند جوجه کشی غاز و بوقلمون هر 7 روز یک بار این عدد تغییر می کند.

2- تولید و حفظ رطوبت مورد نیاز جوجه کشی ( میزان رطوبت باعث می شود میزان تبخیر آب داخل تخم در اثر گرما بیش یا کم تر از حد مورد نیاز نشود تا جوجه ها دچار کم آبی و یا خفگی در آب نشوند.)

3-چرخش تخم ها : چرخش تخم ها مانع چسبندگی زرده به پوسته شده و به جنین کمک میکند تا در روزهای پایانی بتواند کل زرده را به راحتی به داخل شکم خود ببرد. این عمل تا ۳ روز قبل از تولد اهمیت دارد و پس از آن اهمیت چندانی ندارد.

4- اکسیژن رسانی ( تهویه) : جنین ها در طول دوره رشد نیاز به اکسیژن دارند و هرچه به زمان تولد نزدیک تر می شوند نیازشان به اکسیژن افزایش یافته و همچنین دی اکسید کربن بیشتری داخل دستگاه منتشر میکنند.

مدت زمانی که تخم مرغ در دستگاه ستر جوجه کشی سپری میکند را که از روز شروع تا ۳ روز قبل از اتمام جوجه کشی می باشد دوران ستری می گویند.

دستگاه جوجه کشی ستر و هچز همزمان

هچر (هچری) :

قسمتی از دستگاه جوجه کشی که شرایط جوجه کشی پرندگان را با انجام 3 عمل اصلی لازم برای جوجه کشی از ابتدای دوره تا ساعاتی قبل از تولد جوجه ها بر عهده دارد. به مدت زمان سپری شده در حالت هچر دوران هچری می گویند و جوجه به دنیا آمده از دستگاه را به اصطلاح هچ شده می گویند. تنها عاملی که دیگر در دوران هچری به آن نیاز نیست گردش تخم ها می باشد.

دستگاه جوجه کشی هچر

تفاوت های شرایط ستر و هچر

اما تفاوت های زیادی بین شرایط دما و رطوبت و اکسیژن در زمان ستر و هچر می باشد که در ادامه توضیح می دهیم.

دما : در دوران هچر در اکثر پرندگان دما حدود 0.3 الی 0.5 درجه سانتی گراد پایین تر از آخرین دمای دوران ستر قرار می گیرد. علت این امر گرمای بالای تولیدی از جوجه ها در هنگام هچ می باشد. با خنک نگهداشتن نیم درجه ای دستگاه در دوران هچر کمک زیادی به کیفیت جوجه های تولید شده خواهد شد.

رطوبت: با تنظیم مقدار رطوبت حدود 10 الی 20 درصد بالاتر از زمان ستر در دستگاه هچر به نرم شدن پوسته تخم ها و خروج راحت تر دستگاه ها کمک کرده و همچنین رطوبت بالا باعث می شود جوجه جوان تا زمان خروج از دستگاه دچار کم آبی و دی هیدراته شدن نشود.

اکسیژن (تهویه) : جوجه های در حال هچ و یا جنین های نزدیک به جوجه شدن به مراتب اکسیژن بیشتری از زمان قبل نیاز دارند. با تغییر اتوماتیک باز و بسته شدن دمپر ها و یا روشن و خاموش شدن بیشتر فن های تهویه میزان اکسیژن دستگاه را افزایش می یابد.

در دستگاه هچر، بخش گردش و شانه های استاندارد نگهداری تخم کارایی نداشته و جای خود را به سبد های استاندارد هچری که دارای شبکه های کافی برای عبور راحت هوا و کفه با زبری مناسب برای جلوگیری از باز شدن پای جوجه ها می باشد، می دهد.

سبد ها باید به صورتی روی هم قرار گیرند تا جوجه ها نتوانند از آن خارج شوند و یا این که درب های مناسبی داشته باشند.

جلوگیری از انتشار باکتری ها در دستگاه جوجه کشی هچر :

مهم ترین اتفاقی که در دستگاه هچر رخ میدهد، خروج باکتری های بسیار همراه جوجه در حال هچ می باشد. جوجه به دنیا آمده در طی دوران رشد به این باکتری ها مقاوم شده ولی جنین های تازه ایجاد شده هیچ مقاومتی به این باکتری ها نداشته و دربرابر این تعداد بالا از باکتری به سختی می توانند مقاومت کنند. لذا در صورتی که در دستگاهی که در وضعیت ستری قرار دارد، محیطی ایجاد کنیم که به شرایط هچر نزدیک باشد، امکان خروج جوجه هست ولیکن در جوجه های سری بعد دچار کاهش هچ خواهیم شد.

حال با توجه به توضیحات بالا مشخص شد هچ کردن جوجه ها در دستگاه ستر امری است که با تغییر حالات دستگاه ستر به وضعیت هچر کاملا شدنی است و لی ایجاد شرایط ستر و هچر همزمان در یک دستگاه چه منطقی دارد!! آیا هوش مصنوعی ( ترموستات دیجیتال) می تواند مانع انتشار باکتری ها در دستگاه شود؟؟

اگر با توضیحات بالا شما مشکلی در این موارد نمی بینید به شما یادآوری میکنیم که هر دستگاه جوجه کشی که در دنیا ساخته می شود به راحتی می تواند تغییر وضعیت ستر و هچر دهد و یا در پایین هر دستگاهی می توان وضعیت هچری ایجاد کرد و این یک قابلیت به شمار نمی آید. و مراقب باشید بهای بیشتری بابت آن نپردازید.

کلاهبرداری با جمع ظرفیت دستگاه جوجه کشی ستر و هچر:

همچنین دقت کنید در تمام دنیا در هر نوع از دستگاه با هر بدنه  و سیستم کنترلی که باشد ظرفیت استاندارد تعداد تخم مرغ دستگاه در حالت ستر و راک های دستگاه محاسبه می شود و اگر قرار باشد تخمی خارج از راک ها قرار گیرد حال چه در سبد کف دستگاه باشد و یا جای دیگر جزو ظرفیت دستگاه محاسبه نمی شود. مهمترین دلیل اینکه عده ای سودجو جمع ظرفیت حالت ستر و هچر دستگاه را به خریدار اعلام میکنند فریب مشتری است تا گمان کند دستگاه را با توجه به ظرفیت ارزان تر از سایر برند های مطرح در بازار خریداری می کند.

قابل توجه که هیچکدام از سازندگان دستگاه جوجه کشی صنعتی در دنیا که ماشین های جوجه کشی سایز بزرگ تولید می کنند حتی از یک دستگاه برای ستر و هچر همزمان استفاده نمی کند و یا اکثر کمپانی های بزرگ دنیا که دستگاه های سایز متوسط تولید می کنند مانند آرکام کره و برینسیا آمریکایی هیچ توصیه ای برای استفاده همزمان دستگاه برای ستر و هچر ندارند و دستگاه های مخصوص ایام هچ طراحی و تولید کرده اند. که در تصویر زیر مشاهده می نمایید.

دستگاه جوجه کشی ستر و هچر جدا

البته انجام عمل ستر و هچر توامان برای دستگاه جوجه کشی کوچک با ظرفیت کمتر از 100 عدد در تمام دنیا به دلیل اینکه این ظرفیت از کار جوجه کشی جنبه اقتصادی بالایی نداشته و بیشتر جهت آموزش و یا تفریح انجام می شود امری عادی و فراگیر هست.

توجه

یک دستگاه جوجه کشی نیمه صنعتی یا صنعتی می تواند ستر و هچر در یک دستگاه باشد، ولی انجام توامان غیر اصولی می باشد.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

8 اسفند 1399

سلام و عرض ادب
من دستگاه ۲۱۰تایی شما رو خریدم و طبقه پایین رو هم ثابت کردم تا به عنوان هچر استفاده کنم.
سوالم اینه که برای زمان ستر و هچر همزمان دما و رطوبت دستگاه رو چند بگذارم….
ممنون از پاسختون

  1 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  روزی که جوجه ها نوک زدند رطوبت را روی 70 درصد و دما را روی 37.5 درجه سانتی گراد قرار دهید.

29 دی 1399

سلام
آیا دستگاه های 126 تایی ستر و هچر همزمان هستند و میتوان در دوران جوجه کشی تخم تازه اضافه کرد
و نحوه ی کار با ستر و هچر چطوری هست
و اگه هم ستر و هچر همزمان نیست میتوان باز با ستر و هچر همزمان کار کرد نحوه ی کار چطوری است

  29 بهمن 1399

  سسلام دوست عزیز
  بله امکان جوجه کشی ستر و هچر همزمان با دستگاه جوجه کشی 126 عددی وجود دارد. فقط هنگام ثبت سفارش و خرید بفرمایید که طیقه پایین راک برای شما ثابت شود تا برای زمان هچر از آن استفاده کنید. شما همیشه تخم های نطفه دار تازه تر را طبقه بالا قرار دهید و تخم قدیمی را در طبقه وسط و تخمی که نزدیک هچ است را به طبقه پایین منتقل کنید.
  میتوانید تمام تخم های نطفه دار را هم به صورت همزان داخل دستگاه قرار دهید و همزمان هچ کنید.

11 اردیبهشت 1399

سلام،بنده در نظر دارم دستگاهی برای جوجه کشی بوقلمون از شما خریداری کنم ،ولی میخواستم ببینم شما برای تعداد 1000 عدد تخم بوقلمون چه دستگاهی پیشنهاد میکنید و چه دستگاهی برای هچ بوقلمونها ،،در ضمن آیا شما آموزش برای بهتر نتیجه گرفتن هم به مشتری ارایه میدید ،،

  1 مهر 1399

  سلام دوست عزیز
  دستگاه dq200 برای 1100 عدد تخم بوقلمون طراحی شده و برای هچ هم دستگاه dq100 که برای هچ 250 عدد تخم بوقلمون مناسب است را به شما پیشنهاد میکنیم. با توجه به 28 روز هچ شدن تخم بوقلمون میتوانید به 4 قسمت مساوی تخم درون ستر قرار دهید. شرکت برای بالا بردن اطلاعات کاربر در سایت، فیلم و مقالات آموزشی زیادی قرار داده است و در ساعات کاری هم میتوانید از مشاوره رایگان استفاده کنید و سوالات خود را به صورت تلفنی از مشاورین شرکت بپرسید.

29 بهمن 1398

سلام.من دستگاه ۱۲۶تایی تخم مرغ از شما خریدم.میخواستم بدونم در دوران هچر گفته حرکت راک از اتومات بیرون میاد و دستی میشه.در دوران هچر شرایطش چجوریه؟؟؟هر چند وقت یکبار باید حرکت بدیم؟؟؟آیا دوران هچر تخم هر حیوان با یکدیگر متفاوت است؟؟؟در دفترچه ننوشته چنین چیزی رو.لطفا زود جواب بدید.با سپاس.

  1 مهر 1399

  سلام دوست عزیز
  در زمان هچر یا همان سه روز پایانی با گرفتن 3 تا 4 ثانیه دو دکمه که عکس فلش رو به بالا و رو به پایین دارد چراغ هچر روی برد شما روشن میشود و دیگر راک دستگاه بالا و پایین نمیشود و موتور از حالت اتومات خارج میشود. برای اطلاعات بیشتر از دستگاه پیشنهاد میکنیم فیلم راه اندازی و تنظیمات دستگاه را مشاهده کنید.

22 خرداد 1398

سلام من یک دستگاه 126تای خریدم چون نتونستم یکجا پر کنم رورانه چند عدد تخم میگذاشتم بعدار زمان ستر جوجه های زیاددی تلف سدن علت چیست
سه باری اب دستگاه تمام شد اگر تخم ها تا روز اخز درحالت ستر باشد اشکالی پیش نمیاد

  1 مهر 1399

  سلام دوست عزیز
  اگر قصد دارید تخم مرغ ها را به اینصورت که توضیح دادید داخل دستگاه قرار دهید، دمای دستگاه را روی 37.5 درجه سانتی گراد قرار دهید و تخم مرغ های تازه را در طبقه بالا همیشه قرار دهید. زمانی که قصد مجدد قرار دادن تخم مرغ ها را دارید تخم مرغ های قدیمی را به طبقه پایین تر و تخم مرغ های جدید را بالاتر و رطوبت روی 63 تا 67 درصد خوب است و هیچ وقت دستگاه جوجه کشی دچار بی آبی نشود.

31 اردیبهشت 1398

نمیشه بعد از هر بار جوجه کشی با گاز فرمالین دستگاهو ضد عفونی کرد؟

  1 مهر 1399

  سلام دوست عزیز
  چرا میشود. ولی اولا بهتر است بعد از هر چند دفعه ضدعفونی، ماده ضدعفونی کننده را عوض کنید. گازفرمالین برای جاهایی خوب است که خود شما در آنجا حداقل 24 ساعت حضور نداشته باشید چون برای انسان خیلی مضر است.

1 اسفند 1397

سلام من دستگاه تازه از شما خرید کردم تعداد 588 عددی ستر به خوبی انجام داد ولی در زمان هچر تلفات بالای دادم به دلیل خفگی جوجه ها و نوک نزدن به پوسته یا نوک زدن و سوراخ کردن ولی نتونستن بیرون بیان و خفه شدن چون من بیشتر بوقلمون کار میکنم وتمام نکات و تنظیمات دستگاه را مو به مو اجرا کردم میخواستم ببینم راهی برای بهبود و حل این مشکل است یا دستگاه عوض کنم و دستگاه دیگری خرید کنم.

  8 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  به نظر می رسد تکنیک جدیدی را باید در زمان ستر و هچر به کار ببرید. لطفا جهت کسب اطلاعات با واحد پشتیبانی شرکت تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.
  02177955451

30 آذر 1397

سلام. در دستگاههای 84و 126 عددی ستر و هچر همزمان یا همون توامان در یک دستگاه از کارایی دستگاه کم نمیکنه؟

  25 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  استفاده از دستگاه جوجه کشی به صورت ستر و هچر همزمان از نظر علمی کار صحیحی نیست. بعضی از افراد انجام میدهند ولی زمانی که چند بار کار ستر و هچر را انجام می دهید آلودگی در دستگاه زیاد می شود.