قانقاریا ( Gangrenous Dermatitis ) بیماری خطرناک در طیور

قانقاریا
GD از جمله بیماری های طیور می باشد که ضرر فراوانی به اقتصاد دامپروری می زند . این بیماری بال های حیوان را مورد حمله قرار می دهد ، بال ها کبود شده ، تولید گاز کرده و در آنها عفونت پوستی ایجاد می شود .
این بیماری همراه ابتلای حیوان به بیماری هایی که سیستم ایمنی را تضعیف می کند مانند بورس عفونی ، مارک ، هپاتیت و مسمومیتهای آفلاتوکسینی دیده می شود و همچنین به همراه بیماریهای ناشی از کلستریدیوم ، استافیلوکوک و اشرشیاکلی دیده می شود .
GD خود را به صورت نکروز پوستی و عفونی شدن بافت ها نشان می دهد و معمولا منجر به مرگ می شود . صدمات پوستی این بیماری به علت اثرات ثانویه باکتریایی از نوع کلستریدیوم پرفرنژز تیپ A می باشد .
شیوع این بیماری در بین جوجه های ۱۷ روزه تا ۲۰ هفته ای گزارش شده است که اکثر آنها جوجه های گوشتی ۴ تا ۸ هفته ای بوده اند 
GD معمولا به طور ناگهانی بعد از واکسن بورس نیز دیده می شود چون ایمنی طیور پایین می آید .
افزایش تراکم ، ضعیف بودن سیستم تهویه ، بالا بودن رطوبت ، رعایت نکردن مسایل بهداشتی و کانی بالیسم فاکتورهایی هستند که میزان ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند .
مرگ ناگهانی در طیور اولین نشانه این بیماری است . در مراحل اولیه این بیماری طیور ، بدون هیچ نشانه ای بر روی پوست می میرند ولی گاهی در بین انگشتان آنها رطوبت دیده می شود . در زیر بال ها قرمزی و تورم به چشم می خورد که به کبودی می زند و گاهی آب میان بافتی از زیر پوست خارج می شود .
در برخی مواقع هنگام ابتلا به این بیماری سلول های خونی کاهش پیدا می کند و در برخی موارد هایپر گلاسمی و به دنبال آن در مرحله آخر بیماری هیپرگلاسمی بروز می کند .
اگر بیماری بر اثر کلستریدیا باشد سرعت تخریب بافتی سریع است و بعد از مرگ لاشه حیوان سبز رنگ می شود و مایع ژلاتینی از بافت خارج می گردد . پاها متورم شده و عفونت ماهیچه همراه با گاز دیده می شود . دیگر اندام ها از جمله قلب ، ریه ، مفصل زانو نیز آسیب می بینند . ریه ها متورم و ترشح دار می شود و در مواردی مغز استخوان زرد می شود .
▪ درمان :
برای درمان این بیماری می توان از پمادهای آنتی بیوتیک بر روی پوست استفاده کرد و از داروهای کلرامفنیکل ، جنتامایسین … استفاده کرد .
▪ پیشگیری و کنترل :
وجود دانخوری و آبخوری کافی می تواند از برخی استرس ها بکاهد که در کاهش و جلوگیری از این بیماری موثر است . کاهش تعداد بازدید کنندگان از فارم ، اطمینان از بالانس بودن جیره و دارای مواد معدنی لازم می تواند از ابتلا به این بیماری بکاهد .
روی ( Zn ) به کاهش عفونت های پوستی کمک می کند پس جیره باید مقدار کافی روی داشته باشد . مکمل های ویتامین E نیز باید به جیره یا آب افزوده شود و جیره از نظر کپک و آفلاتوکسین کنترل شود .
مواد ضد عفونی کننده مناسب و رعایت نکات بهداشتی نیز کمک بزرگی به کاهش بیماری GD می کند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *