از فروشنده دستگاه جوجه کشی چی بپرسیم؟

دسته : آموزش جوجه کشی

چندی پیش یک مشتری به دفتر شرکت بلدرچین دماوند برای خرید یک دستگاه جوجه کشی مراجعه نمود. ابتدا چندین سوال عمومی در مورد ماشین جوجه کشی پرسید و بعد از آن ها پرسید که آیا دستگاه شما زمانی که دچار مشکل شود خود سیستم کنترل به صورت سخنگو اعلام می کند که کجای دستگاه مشکل دارد.

کارشناس شرکت با تعجب گفت که این امکان را ما نداریم و تا جایی که اطلاع دارم در زمینه دستگاه جوجه کشی هیچ یک از دستگاه های موجود در دنیا همچین ویژگی ندارند. اما مشتری با اطمینان می گفت که قبل از ما دفتر شرکت دیگری بوده است و فروشنده آن شرکت ادعا کرده است که دستگاه جوجه کشی شرکت آن ها سخنگو است و اگر دچار مشکلی شود به صورت هوشمند خودش اعلام می کند که کجای دستگاه خراب است.

با آنکه کارشناس شرکت دستگاه جوجه کشی دماوند تعجب کرده بود که چطور برای فروش یک دستگاه چنین شرافت انسانی را لگد مال می کنند اما به خریدار گفت که برای سنجش درستی این ادعا آیا از آن فروشنده سوالی پرسیده است که گفت خیر. کارشناس شرکت دماوند گفت حداقل می توانستی درخواست کنی که در مقابل شما سنسور رطوبت را قطع نماید و نحوه کار این سیستم را توضیح دهد.

به هر حال در ذهن ما این سوال شکل گرفت که با توجه به هزینه ای که مردم برای خرید دستگاه جوجه کشی می کنند چطور می توانند با فروشندگان شرکت مختلف صحبت کنند که به این نتیجه برسند که این دستگاه همان محصولی است که میخواهند. در واقع چه پرسش هایی بپرسند که متوجه شوند شرکتی که ادعای فروش دستگاه می کند، اولا کلاهبردار نباشد ثانیا محصولی که به دنبال آن هستند چه به لحاظ قیمت چه به لحاظ فنی همانی است که می خواهند. در این مقاله سعی می کنیم به این موضوع بپردازیم.

ابتدا 7 روش برای پیدا کردن یک تولید کننده دستگاه جوجه کشی به شما معرفی می نماییم سپس به موضوع مقاله خواهیم پرداخت.

7 روش پیدا کردن بهترین برند و شرکت دستگاه جوجه کشی

1- پرسیدن از هم محلی هایی که قبلا دستگاه جوجه کشی خریده اند و راضی بوده اند. این روش یکی از بهترین روش ها برای شناختن ماشین جوجه کشی خوب است.

2- مراجعه به مغازه های فروش لوازم مرغداری و جوجه کشی در شهر و یا منطقه خودتان و از او درباره دستگاه جوجه کشی بپرسید. اما باید توجه داشته باشید بعضی نمایندگی ها به دلیل روابط اقتصادی که با برخی شرکت ها دارند فقط یک برند را معرفی می کنند. پس اگر چند مغازه در منطقه شما هست از همه آن ها درباره ماشین جوجه کشی بپرسید.

3- جستجو در گوگل با کلمه دستگاه جوجه کشی یا قیمت دستگاه جوجه کشی

با این جستجو می توانید با شرکت های که در این زمینه فعالیت می کنند آشنا شوید. در سایت هر شرکت می توانید قبل از این که با آن ها تماس بگیرید از توضیحاتی که در مورد محصولاتشان داده اند مطلع شوید. البته پیشنهاد می کنیم فقط صفحه اول گوگل را ملاحظه ننماید و صفحات بعدی جستجوی گوگل را هم ملاحظه نمایید.

زیرا بعضی شرکت ها برای گمراه کردن مشتری سایت های مختلفی ایجاد کرده اند که مشتری در هر کدام از آن سایت ها با توضیحات مختلفی روبرو می شود که متاسفانه گیج تر می شود.

جستجو دستگاه جوجه کشی در گوگل

4- جستجو در اینستاگرام

از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام شما می توانید که با شرکت هایی که دستگاه تولید می کنند آشنا شوید. البته توجه کنید افراد زیادی در اینستاگرام صفحات فروش ایجاد کرده اند و مدعی فروش دستگاه جوجه کشی هستند که نه تنها تولید کننده نیستند بلکه بعضی کلاهبردار هم هستند.

5- جستجو در گروه های دام و طیور در تلگرام

گروه های زیادی در تلگرام ایجاد شده اند که در زمینه ای که شما علاقمند هستید فعالیت دارند. شما می توانید با عضویت در آن گروه ها و پرسیدن در آن گروه ها از شرکت های سازنده دستگاه جوجه کشی به نتیجه دلخواه خود برسید.

6- نمایشگاه های بین المللی و استانی

با حضور در نمایشگاه ها به خصوص نمایشگاه بین المللی  تهران می توانید با شرکت های برند و در این حوزه آشنا شوید.

نمایشگاه بین المللی دام و طیور تهران

7- جستجو در مجلات و سایت های مرتبط با دام و طیور

10 سوال مهم که باید از شرکت سازنده ماشین جوجه کشی پرسیده شود

هر کسی که با شرکت های فروشنده دستگاه جوجه کشی یا هر دستگاه دیگری ارتباط می گیرد و قصد تهیه دستگاه جوجه کشی دارد می تواند پرسش های زیر را بپرسد. اما باید به پاسخ ها دقت نمایید چرا که نحوه پاسخ دهی مشخص می کند که شما به هدف رسیده اید یا نه؟

1- جوجه درآوری دستگاه شما چگونه است؟

2- لوازم همراه دستگاه جوجه کشی چه چیزهایی است؟

3- کیفیت قطعات استفاده شده چگونه است؟

4- قیمت دستگاه چند است؟ تخفیف دارد یا نه؟

5- گارانتی و خدمات پس از فروش چطور و چگونه ارائه می شود؟

6- نحوه پرداخت هزینه چگونه است؟ نحوه ارسال چگونه است؟

7- هزینه ارسال دستگاه چگونه است؟

8- آدرس و تلفن شرکت را دوباره چک نمایید؟

9- مشاوره درباره جوجه کشی دارید یا خیر؟

10- تخم نطفه دار چگونه تهیه نماییم؟

حال به بررسی هر پرسش پرداخته تا آگاهی بیشتری نسبت به سوال ها پیدا نماییم.

1- جوجه درآوری دستگاه شما چگونه است؟

این سوال از مهم ترین سوالات مشتریان از سازندگان دستگاه جوجه کشی است. البته متاسفانه شرکت ها برای فروش بیشتر یا تخریب رقیب وعده جوجه درآوری 95 تا 100 درصد به مشتری می دهند و هیچ وقت جواب درست به مشتری نمی دهند.

البته بعضی از مشتری ها هم درباره جوجه درآوری سوال می پرسند که دستگاه شما چند درصد خراب می کند؟؟؟!!!

همیشه توضیح این است که دستگاه هیچ تخم نطفه داری را خراب نمی کند بلکه جوجه درآوری به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از آن ها ماشین جوجه کشی است. عواملی مانند گله مادری تخمگذار، تغذیه گله مادری، زمان نگهداری تخم نطفه دار تا در دستگاه قرار گیرد، دمای محیطی که تخم نطفه دار در آن نگهداری می شود، تجربه کسی که جوجه کشی می کند، مکان جوجه کشی و عوامل زیاد دیگری که می توانید برای مطالعه بیشتر به مقاله درصد جوجه درآوری به چه عواملی بستگی دارد مراجعه نمایید.

خلاصه آنکه اگر از شرکتی درباره جوجه درآوری سوال نمودید و با قطعیت به شما 100 درصد اعلام کرد شک نمایید. زیرا مثلا بالاخره تعدادی از تخم پرندگان بدون نطفه و یا نطفه داری ضعیفی دارند که تخم نطفه دار تبدیل به جوجه نمی شود.

میزان جوجه درآوری

2- دقیقا همراه دستگاه چه لوازمی ارائه می شود؟

این سوال از این جهت اهمیت دارد که خیلی شرکت ها لوازم همراه دستگاه را به شما می فروشند در حالی که این لوازم جزو دستگاه بوده است. مثل شانه ها و سبد هچر و یا دفترچه راهنما.

بعضی فروشگاه ها دستگاه را به عنوان دستگاه جوجه کشی ارزان به شما میفروشند و بعد این قطعات را به چند برابر قیمت به شما خواهند فروخت.

گاهی بعضی شرکت ها مثلا شانه تخصصی هر پرنده را حذف نموده اند و فقط به شما سبد هچر را می دهند. به جای آن شانه های تخصصی در این سبدها خط کش می گذارند و به عنوان شانه همه کاره می فروشند. البته این کار شدنی است اما مسلما شرکتی که به شما علاوه بر سبد هچر که مثل شانه همه کاره است شانه ی تخصصی هم می دهد هزینه بیشتری را برای شما پرداخت کرده است و کار شما را حرفه ای تر می کند. بعضی فروشنده ها هم برخی لوازم جانبی جوجه کشی را به عنوان لوازم ضروری به زور به مشتری میفروشند مثل لوازم ضد عفونی کننده. خریدار دستگاه باید توجه داشته باشد خیلی از این لوازم در بازار با هزینه کمتری هم یافت می شود.

شرکت بلدرچین دماوند همراه دستگاه، بخار ساز مخصوص جوجه کشی و شانه مخصوص هر پرنده و سبد هچر و دفترچه و سی دی راهنما ارائه می کند.

3- کیفیت قطعات استفاده شده چگونه است؟

مشتری حق دارد بداند که قطعات استفاده شده در ساخت دستگاه جوجه کشی آیا کیفیت لازم را دارد یا نه. بعضی شرکت ها دستگاه های خود را خارجی معرفی می نمایند و قطعات آن را هلندی، سوئیسی، کره ایی، ژاپنی و از این قبیل کشورها معرفی می کنند. ممکن است قطعات خارجی شبیه آن قطعات اصلی در داخل کشور موجود باشد. این قطعات اولا بسیار گران هستند ثانیا همانطور که می دانیم بخاطر تحریم های ظالمانه کشورهای اروپایی به ایران جنس ارسال نمی شود. به همین دلیل قطعات اروپایی و آمریکایی و حتی کره ای خوب در کشور کم است. بیشترین واردات ایران از چین است.

پس نتیجه می گیریم خیلی از این شرکت ها برای فروش بیشتر به دروغ متوسل شده اند. مثل خیلی لباس فروش ها که وقتی میگوییم لباس کجایی است بلافاصله می گویند ترک است. در حالی که می دانیم، فقط مارک ترک دارد. وقتی از این افراد سوال می شود چرا دروغ می گویی آن ها می گویند که دروغ نگفته ام بلکه چون کارگران هم وطن ترک، آن را دوخته اند. پس کار دست ترک است و اینطور مشتری را گمراه می کنند.

خیلی از این قطعات نیز چینی هستند و چون قطعه مونتاژ شده شبیه مثلا سوئیسی است فروشنده بلافاصله می گوید قطعه سوئیسی است. برای این منظور می توانید اصطلاحا کپی گواهینامه (Lincense) سوئیسی آن قطعه را از فروشنده درخواست کنید. زیرا قطعات اصلی گواهینامه دارند.

متاسفانه علاوه بر این دروغ کاری بعضی فروشنده ها برای کم کردن هزینه های دستگاه جوجه کشی از قطعات نا مرغوب و غیر کاربردی برای جوجه کشی استفاده می نمایند. مثلا از فن تهویه جهت گردش هوا استفاده می کنند و یا این که در سیستم کنترل که مغز دستگاه است از قطعات نا مرغوب و برنامه نویسی ضعیف استفاده می کنند و سیستم کنترل بعد از مدتی اصطلاحا هنگ می کند یعنی وسط کار جوجه کشی از کار می افتد.

4- قیمت دستگاه چند است؟ تخفیف دارد یا نه؟

مشتری می تواند از شرکت فروشنده دستگاه لیست قیمت دستگاه های آن شرکت را درخواست کند. البته قبل از آن می تواند در سایت اصلی آن شرکت قیمت ها را چک کند و با توجه به لوازم همراه می توانید قیمت اصلی را در بیاورید. همانطور که گفته شد بعضی اوقات برخی شرکت ها در سایت قیمت درج نکرده اند و ممکن است کار برای شما مشکل شود. زیرا امکان دارد به هر مشتری قیمت متفاوتی بدهند. امکان دارد شرکتی چند سایت داشته باشد و روی هر سایت قیمت متفاوت درج کنند و مشتری گیج شود. یا این که قیمت دستگاه را بدون لوازم بر روی سایت درج کنند و وقتی شما تماس میگیرید قیمت لوازم را به چند برابر ارزش آن به قیمت دستگاه اضافه کنند.

 با این کار اگر مشتری درخواست تخفیف کند یک مقدار کمی به او تخفیف می دهند. در حالیکه مشتری فکر می کند تخفیف دریافت کرده است دستگاه را با قیمتی بسیار بالاتر از ارزش واقعی آن خریداری کرده است.

پیشنهاد می کنیم قیمت دستگاه های مختلف را با توجه به کیفیت آن بررسی کنید و بعد از سبک و سنگین کردن خرید نهایی را انجام دهند.

قیمت دستگاه جوجه کشی

5- گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه چطور و چه مدت است؟

اگر از شرکت ها و برندهای معتبر خرید کنید حتما دستگاه جوجه کشی خودشان را ضمانت یا اصطلاحا گارانتی می کنند. گارانتی یعنی شرکت متعهد می گردد در مدتی که اعلام می کند دستگاه شما اگر دچار مشکل فنی شد تعمیر و قطعات معیوب آن تعویض نماید. متاسفانه فرهنگ گارانتی در ایران به درستی جا نیفتاده است و شرکت ها بهانه های مختلف برای ندادن گارانتی می آورند. اما شما با بررسی وضعیت قطعات دستگاه و گارانتی شرکت و پرسیدن از کسانی که از گارانتی آن شرکت استفاده نموده اند می توانید کیفیت خدمات دهی شرکت را بدست بیاورید.

چند نکته را در خدمات توجه کنید. آیا شرکت مذکور در منطقه شما نمایندگی خدمات دارد یا نه؟ اگر نمایندگی خدمات ندارد خود شرکت کجا واقع شده است که بتوانید در کمترین زمان به شما خدمات برساند؟ و این که دستگاه به نحوی است که شما بتوانید به راحتی قطعه معیوب را جایگزین نمایید.

6- نحوه ارسال دستگاه جوجه کشی را بپرسید؟

شرکت ها اغلب از طریق باربری دستگاه مورد نظر شما را ارسال می کنند. شما باید در نظر داشته باشید که دستگاه از کجای ایران برای شما ارسال می گردد. زیرا شرکت هایی که در شهرستان ها تولید دارند هزینه ایی که شما بابت باربری می پردازید خیلی بیشتر از شرکت هایی است که در تهران تولید دارند. نکته دیگر آن که اگر برای دستگاه شما در حین حمل و نقل مشکلی پیش آید آیا شرکت از شما پشتیبانی خواهد کرد یا این که شما را به امان خدا رها خواهد نمود.

البته راه های دیگری هم برای ارسال از طریق پست و اتوبوس و یا تیپاکس برای شما وجود دارد که هزینه آن به مراتب بیشتر از باربری است.

ارسال دستگاه جوجه کشی از کارخانه

7- هزینه ارسال چگونه خواهد بود؟

در نظر داشته باشید که اغلب برای این که دستگاه دست شما برسد چند مسیر را طی خواهد نمود. مثلا از کارخانه تا باربری از باربری تا شهر مقصد و از باربری شهر مقصد تا درب خانه. این مسیرها ممکن است برای شما هزینه زا باشد. از شرکت درباره هزینه ارسال سوال کنید.

نکته مهم اینجاست که بعضی شرکت ها هزینه ارسال را روی قیمت دستگاه اضافه می کنند و در تبلیغات خود هزینه ارسال را رایگان اعلام می کنند. در حالیکه هزینه باربری را قبلا از شما دریافت می نمایند.

8- آدرس و تلفن شرکت را دوباره چک کنید؟

شما قبل از خرید باید از آدرس و تلفن شرکت مورد نظر مطمئن شوید. مثل همه شغل ها ممکن است افرادی با تلفن و مکان جعلی پیدا شده و کلاهبرداری نمایند. گاهی نیز برخی شرکت ها چندین آدرس و تلفن را اعلام می نمایند که باید بررسی کنید که قابل اطمینان باشند.

حتما قبل از خرید نهایی آدرس و تلفن ثابت و همراه فروشنده را بررسی کنید. در اینترنت جستجو نمایید که این شماره ها از قبل موجود باشند و ممکن است دیگران درباره این افراد مطالبی گذاشته باشند که در خرید کردن به شما کمک نماید.

9- مشاوره درباره جوجه کشی دارید یا خیر؟

از مهم ترین مسائل در فروش دستگاه جوجه کشی آن است که آن شرکت بعد از فروش دستگاه در کنار شما و حین جوجه کشی است یا نه؟ خیلی از شرکت های تولیدی ماشین جوجه کشی شاید به جرات یک بار هم جوجه کشی نکرده باشند. این شرکت ها قطعا نمی توانند به شما درباره جوجه کشی کمکی نمایند و شما را بعد از فروش دستگاه رها می نمایند. شما بدون این که بدانید باید چه کاری انجام دهید به دنبال فردی می گردید که شما را کمک کند.

ممکن است شرکت ها ادعا نمایند که مشاوره جوجه کشی هم دارند اما می توانید قبل از خرید بخش مشاوره آن ها تست نمایید.

10- تخم نطفه دار چگونه تهیه نماییم؟

این سوال خیلی به شرکت های فروشنده دستگاه مربوط نمی باشد و بازار جدایی برای خود دارد. اما این مطلب چون دغدغه خیلی از خریداران دستگاه است این جا مطرح می شود. برای خرید تخم نطفه دار و دانستن درباره آن می توانید به مقاله از کجا تخم نطفه دار تهیه نماییم مراجعه کنید.

بدانید که از بهترین راه های خرید تخم نطفه دار آن است که

1- مزارع تولیدی تخم نطفه دار در منطقه خود را شناسایی کنید و بعد از پرس و جو از آن ها خرید نمایید.

2- بعضی از بازارهای پرندگان و بازارهای محلی جای خوبی برای خرید تخم نطفه دار است که البته ممکن است در این بازارها کلاهبردارانی باشند که تخم خوراکی پرندگان را به عنوان نطفه دار با کیفیت می فروشند.

3- جستجو در فضای مجازی و پیداکردن افراد مطمئن که تخم نطفه دار با کیفیت می فروشند.

4- از همه موارد بالا بهتر آن است که شما برای خود گله مادری آماده کنید که در تهیه تخم نطفه دار دچار مشکل نشوید.

خیلی اوقات در روستاها و شهرستان ها افراد به دوستان و هم محله ای خود که در حیاط خانه چند مرغ و خروس دارند مراجعه می نمایند و تخم مرغ های آن ها را جمع آوری می کنند و داخل دستگاه می گذارند. این روش از لحاظی بهتر است اما مشکل این است که این تخم مرغ ها به علت این که گله مادری جیره مناسبی نداشته است دارای نطفه داری ضعیف تری است.

در پایان یادآوری می کنیم که شما به عنوان خریدار که قرار است مبلغی را در برابر خرید یک دستگاه بپردازید حق دارید که فروشنده به سوالات شما با حوصله پاسخ دهد. شما بعد از مطمئن شدن از کیفیت دستگاه و خدمات و قیمت و بقیه مسائل از آن شرکت خرید نمایید.

تهیه تخم نطفه دار

در خرید دستگاه جوجه کشی موارد زیر را مد نظر داشته باشید

1- در خرید دستگاه جوجه کشی عجله نکنید.

2- حتما از منابع مختلف شرکت مورد نظر خود را مورد بررسی قرار دهید.

3- شرکت ها در فضای مجازی و واقعی تبلیغات فراوانی می کنند که شما باید آن ها را مورد پرسش قرار دهید. شرکت هایی که در تبلیغات خود بزرگ نمایی می کنند را بیشتر مورد بررسی قرار دهید. زیرا یکی از شگردهای فروش، تبلیغات دروغین است.

4- اگر می توانید خود و یا نماینده خود را برای خرید به دفتر مرکزی و یا نمایندگی شرکت فروش دستگاه بفرستید.

5- حتما بررسی کنید که شرکت فروشنده دستگاه چقدر اطلاعات دست اول و کاربردی به شما درباره جوجه کشی ارائه می کند. به سایت آن ها مراجعه کنید هر چه اطلاعات بهتری دریافت نمودید می توانید تا حدودی از حرفه ای بودن آن شرکت مطمئن شوید.

حتما موارد و سوال های بیشتری در ذهن شما است که می توانید از فروشنده ها برای راستی آزمایی بپرسید. در این مقاله به مهمترین و کاربردی ترین سوالات پرداخته ایم. امیدواریم  مورد استفاده شما باشد.

از انتقادات و پیشنهادات شما استقبال می کنیم.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

2 دی 1398

سلام خواستم بدونم ارسال برای خارج از ایران هم دارید؟

  2 دی 1398

  سلام دوست عزیز
  بله برای سایر کشورها ارسال دستگاه داشته ایم. شما در کدام کشور هستید؟

7 شهریور 1398

با سلام و خسته نباشید توسعه شما برای راه اندازی ( تا جاییکه بودجه ام اجازه میده ) در جایی سردسیر ،شهر خلخال با ۱۵۰ ملیون و اجاره محل ۲۰۰ متری (سوله ) برق ۳فاز با ۲ملیون اجاره و داشتن علاقه به این شغل چی میتونه باشه ؟ با تشکر از راهنمایی

  2 شهریور 1399

  سلام دوست عزیز
  برای راهنمایی اول به شما توصیه میکنیم قبل از هر کاری ابتدا به بازار فروش فکر کنید و اول هم از منطقه خودتان شروع کنید و ببینید کدام منطقه شما بازار بهتری دارد.

21 تیر 1398

آخه چرا دروغ میگید من الان سه روزه تماس میگیرم هم با شماره موبایل تو سایت هم تلفن شرکت کسی جواب نمیده. خداروشکر نمایندگی هم زنجان ندارید

  22 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  با توجه به تاریخی که این پیام را گذاشتید، شما در روز و ساعات تعطیل با شزکت تماس گرفته اید. شماره موبایل درج شده در سایت فقط جهت پیام دادن در تلگرام و واتس آپ است. شما می توانید تا در روز و ساعات اداری با دفتر تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.

4 خرداد 1398

سلام
ممنون از ارائه مطالب ارزشمند تون.
بفرمائید هر دوره جوجه کشی چند روزه هستش (از زمان ورود تخم مرغ به دستگاه تا روز تولد جوجه چند روز طول میکشه)؟

  2 شهریور 1399

  سلام دوست عزیز
  زمان جوجه کشی مرغ از لحظه ورود تخم مرغ به دستگاه تا درآمدن جوجه، 21 روز است.

21 اردیبهشت 1398

سلام دستگاه را چند روزه ارسال میکنید و ساعات پاسخ گویی واحد فروش چه زمانی است ؟؟؟

  21 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  ساعت 9 الی 13 و 14:30 الی 18:30 با واحد فروش تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.
  02177955451

24 دی 1397

با عرض سلام و خسته نباشید
میخواستم بدونم اینکه از روز اول تا اخرین لحظه در جوجه آوری کمک میکنین ، مشاوره میدین که چکار کنیم و چکار نکنیم؟
باتشکر

  2 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  دقیقا همانطور که فرمودید از روز اول تا روز آخر در کنار شما خواهیم بود و یکی از تفاوت های شرکت بلدرچین دماوند با سایر شرکت ها داشتن مشاوران خبره و ارائه مشاوره در طول دوره جوجه کشی است.