غذای غاز

دسته : غاز

غازها، پرندگانی زیبا از خانواده مرغابی های وحشی هستند. غازها در تمام نقاط دنیا از جمله ایران زندگی می کنند. غازها، پرندگان نسبتا بزرگی هستند و نژادهای مختلفی دارند. یکی از موضوعات مهم در زنده ماندن غاز ها، غذای غاز ها است. در این نوشته، توضیحات کاملی را درباره تغذیه این پرنده و چگونگی تغذیه جوجه غازها برای شما بیان کرده ایم. از شما می خواهیم تا پایان این نوشته، همراه ما باشید.

غذای غاز با توجه به روش نگهداری

در کشورهای مختلف، از مواد غذایی مختلفی برای غذا دادن به غازها استفاده می شود. انتخاب غذا، تا حد زیادی به روش پرورش غاز بستگی دارد. غذای غازهای خانگی و غازهایی که در محیطهای بسته نگهداری می شوند، با غذای غازهای آزاد فرق دارد. نکته ای که باید در تغذیه غازها رعایت کرد این است که غذای غاز، باید دارای نسبت مشخصی از پروتئین، چربی، سبزیجات، غلات و دانه ها باشد تا تمام نیازهای این پرنده، توسط غذایش تامین شود. غازها عاشق آب هستند و زیاد آب می خورند. آب، یکی از عناصر مهم برای ادامه حیات غازها است. اگر غذای غاز با آب ترکیب شود و حالت نرم و خمیری پیدا کند، آن غذا بهتر خورده می شود.

غذای غاز با توجه به روش نگهداری

تغذیه غازها چیست؟

غازها زیاد غذا می خورند؛ به همین دلیل است که جوجه غازها سریعا رشد می کنند و وزنشان بالا می رود.  غازها، پرندگانی گیاه خوار هستند و همیشه از خوردن سبزی و علف لذت می برند. غازها به خوردن علف تازه و سبزیجاتی مانند هویج و گوجه فرنگی علاقه دارند و شما می توانید از انواع سبزیجات برای غذا دادن به غازها استفاده کنید. علاوه بر سبزیجات، غازها را می توان با بذرها، دانه ها، ذرت، سبوس گندم، آرد برنج یا آرد گندم، سویا، گوشت و غذاهای باقی مانده انسان تغذیه کرد.

جیره غذایی غاز

جیره غذایی غازها، به سن غاز، جنسیت و نژآد غاز بستگی دارد. در ابتدای تولد جوجه غاز، پرنده را با نان ریز شده در آب یا شیر سیر می کنند. در همین هنگام، از سبزیجات و علفها نیز برای تغذیه غازها استفاده می شود تا جوجه ها به خوردن علف و سبزی عادت کنند. بعد از یک ماهگی غاز، می توان از خوراکی های سرشار از نشاسته و ذرت برای تغذیه غازها استفاده کرد. دانه ها و بذرهای نشاسته ای هم باعث رشد غازها می شود و هم چربی موردنیاز غاز را به بدن او می رساند. سبزیجات، برنج پخته شده و سیب زمینی پخته از دیگر غذاهای مناسب برای غازها است.

وقتی می خواهید جیره غذایی غاز را مشخص کنید، به میزان انرژی مصرفی پرنده باید توجه داشته باشید. غازهایی که در حال تولید مثل و جوجه کشی هستند یا تازه تخم گذاری کرده اند، به مواد غذایی بیشتری نیاز دارند و شما باید جیره غذایی این غازها را تغییر دهید. غازهای در حال تولید مثل را با کنسانتره گوشت، ذرت، سویا، نمک و سبوس گندم تغذیه کنید. جیره غذایی غازهای در حال تولید مثل، به جثه غاز و تعداد تخمهایی که گذاشته است نیز بستگی دارد. در این دوران، بهتر است به غازها اجازه دهید به هر اندازه که می خواهند غذا بخورند؛ زیرا بدن آنها به انرژی بیشتری نیاز دارد.

یادتان باشد که غازها، در هر سن و موقعیتی به آب فراوان نیاز خواهند داشت؛ پس آبخوری ها را همیشه با آب تمیز پر کنید. هم چنین شما باید در کنار جیره غذایی غاز ، مقدار زیادی سنگریزه در اختیار پرنده قرار دهید تا آنها را بخورد؛ زیرا سنگریزه باعث هضم بهتر غذا در معده غاز می شود.

غازها به منظور تولید گوشت، تخم گذاری و جوجه کشی و مصارف دیگر نگهداری می شوند. اگر غازها برای تولید گوشت پرورش داده می شوند، باید از خوراکی های چاق کننده برای تغذیه غاز استفاده کرد؛ اما اگر غازها به منظور تخم گذاری و جوجه کشی نگهداری می شوند، از گیاهان و سبزیجات باید تغذیه شوند تا زیاد چاق نشوند؛ زیرا غازهای چاق، در تخم گذاری و تولید مثل مشکل دارند و تخمهایی بدون نطفه می گذارند.

جیره غذایی غاز

غذای جوجه غاز

جوجه غازها را باید با جیره غذایی استارتر تغذیه کنید که متناسب با شرایط بدنی جوجه ها است و حدود 20 درصد پروتئین دارد. اگر می خواهید جوجه غازها، غذایشان را با اشتیاق بیشتری بخورند، غذای آنها را درون کمی آب بخیسانید. از 4 روزگی، جوجه غازها را به خوردن علف عادت دهید. بعد از رسیدن جوجه غاز به سن 14 روزگی، باید جوجه ها را با غذای رشد تغذیه کنید.

سبزیجات، بذرها و پسماندهای غذاهای انسان از جمله غذاهای مناسب برای دوران رشد جوجه محسوب می شوند. از 2 هفتگی تا 7 هفتگی، جوجه غاز را با غذای رشد سیر کنید. وقتی جوجه غازها 1 ماهه شدند، می توانید به آنها خوراکی های غنی و نشاسته ای بدهید. ذرت، پودر ذرت مخلوط شده با آب و پوره ذرت از جمله غذاهای سرشار از نشاسته هستند. وقتی جوجه ها 40 روزه شدند، غذای آنها را با 14 درصد پروتئین، 8 درصد فیبر خالص، 2 درصد کلسیم خالص و مواد دیگری مانند فسفر، لیسین و ویتامین ها ترکیب کنید تا تمام خوراکی های لازم به بدن جوجه ها برسد.

برای اینکه جوجه غازها رشد بهتری داشته باشند، ویتامین ها و املاح را درون آب حل کنید تا الکترولیتها و مواد ضروری به بدن جوجه ها برسد و رشد بهتری داشته باشند.

غذای غاز خانگی

اگر در خانه خود غاز نگهداری می کنید، می توانید از باقی مانده غذاهای خود به غازها بدهید. هم چنین می توانید از سبزیجاتی مانند هویج، کلم، کاهو، سیب زمینی پخته و گیاهانی مانند شبدر، یونجه و انواع سبزی خوردن برای غذا دادن به غازهای خود استفاده کنید.

پودر ذرت یا سبوس گندم مخلوط شده با آب، گزینه خوبی برای غذا دادن به غازهای خانگی است. شما می توانید نان را تکه تکه کنید و در آب بیندازید تا غازها آن را بخورند. نانی که به غازها می دهید، باید بدون کپک و آلودگی باشد.

غذای غاز خانگی

یادتان باشد که غازها، عاشق سبزی ها و علوفه های تازه و آبدار هستند. اگر حیاط دارید، می توانید در باغچه خانه خود سبزی بکارید و در روز، غازها را آزاد بگذارید تا چرا کنند و از سبزی ها بخورند. هم چنین غازها، علف های هرز و کرم های ساقه خوار را نیز می خورند و مزرعه، شالیزار یا باغ را از حشرات موذی و علفهای هرز پاکسازی می کند.

بعضی از افراد، برای سرعت بخشیدن به رشد غازهای خانگی خود، از غذای مکمل استفاده می کنند. اگر می خواهید به غازها غذای مکمل بدهید، بهتر است این کار را در هنگام عصر انجام دهید.

بهترین غذا برای غاز

بهترین غذا برای غاز، انواع سبزیجات و غلات است. غازها با خوردن سبزی ها و غلاتی مانند ذرت، گندم و جو بهتر رشد می کنند و سلامتی بیشتری دارند. البته برای بهتر رشد کردن آنها می توان از کنسانتره ها و پودرهای حاوی پروتئین استفاده کرد. غازها به صورت طبیعی سبزی ها و گیاهان را به عنوان غذای خود انتخاب می کنند؛ زیرا سیستم گوارش و بدن این پرنده، با گیاهخوار بودن متناسب است.

بهترین غذا برای غاز

تغذیه غاز در زمان جوجه کشی

تغذیه غاز در زمان جوجه کشی و تولید مثل با دیگر زمانها فرق دارد. در این زمان، شما باید از کنسانتره گوشت، سویا، نمک، ذرت و سبوس گندم برای غذا دادن به غازهای خود استفاده کنید. 4 هفته قبل از شروع جوجه کشی غاز ، دادن جیره غذایی ویژه را شروع کنید. غذای غازهای ماده در دوران جوجه کشی، باید حاوی 17 درصد پروتئین باشد، وجود 15 درصد پروتئین در غذای غازهای نر کافی است. در این دوران، غذا بدون محدودیت در دسترس پرنده باید باشد تا پرنده به اندازه نیازش غذا بخورد.

غذای غاز وحشی

غازهای وحشی، غازهایی هستند که زیستگاه اصلی آنها طبیعت است و در سرتاسر دنیا پراکنده شده اند. غازهای وحشی، از ویژگی ها و امکانات موجود در طبیعت برای ادامه دادن به زندگی استفاده می کنند. غازهای وحشی، معمولا بیشتر از غازهای اهلی غذا می خورند. غازها مانند دیگر پرندگان آبزی مستعد ذخیره چربی هستند و مقداری از غذای خورده شده توسط آنها، به چربی تبدیل می شود.

غازهای وحشی از دانه ها، سبزیجات، بذرها، کرم ها و حشرات ساقه خوار، علفهای هرز و علوفه برای غذا خوردن استفاده می کنند. این پرندگان، بعد از غذا خوردن، مقدار زیادی سنگریزه می خورند تا غذای آنها راحت تر و بهتر هضم شود. نوشیدن آب نیز یکی از کارهایی است که غازها زیاد انجام می دهند.

غذای غاز وحشی

در این نوشته با غذای غاز و چگونگی تغذیه غاز در موقعیتهای مختلف آشنا شدید. از اینکه در این نوشته همراه ما بودید از شما متشکریم.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

28 دی 1399

سلام.
من الان 5 ماه است که سه تا جوجه غاز خریدم.1نر و 2 تا ماده هستن،تقریباً الان بزرگ شدن اما من نمیدونم چه وقت تخم گذاری رو شروع میکنند،برا همین تخم نمیکنند!!!

  29 بهمن 1399

  سلام دوست عزیز
  زمان بلوغ جنسی غازها حدود 7 ماه است. البته تغذیه و فصل هم خیلی مهم هستند و اگر شرایط مناسب باشد، غازها در اوایل فصل بهار تخمگذاری میکنند.

  9 فروردین 1400

  سلام
  من جوجه غاز ۲ هفته ای دارم از دان پارس و یونجه تغذیه میدم بهشون ولی حالت فلجی میگیرن از قسمت پا و میمیرن چیکار باید بکنم که نمیرن
  ممنون میشم راهنمایی بکنید

   14 فروردین 1400

   سلام دوست عزیز
   سعی کنید کمتر از دان پارس در برنامه غذایی غازها استفاده کنید چون وزن پرنده را خیلی بالا می برد. در حال حاضر پیشنهاد می کنیم کمی فسفات به دان اضافه کنید.

22 آذر 1399

سلام میخواستم بدونم غاز من حدود 20….30تاتخم کرد دیگه تخم نمیکنه
یعنی کرچ شده
وقتی غاز تخم میکنه تخمش رو برندارم
خودش کرچ میشه تخم ها خراب نمیشن

  23 مرداد 1400

  سلام دوست عزیز
  اگر میخواهید غاز کرچ شود باید یک تخم کاذب همیشه در محل تخم گذاری باشد و وقتی پرنده کرچ شد تخم غازهای جمع آوری شده را زیر پرنده قرار دهید.

9 آذر 1399

سلام
غاز ما قبلاً تخم میذاشت الان چند هفته میشه که تخم نمی‌ذاره بنظرتون از چربیه زیادشونه یا چی؟

  23 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز
  غازها به صورت فصلی تخمگذاری دارند معمولا اواخر زمستان تا اواخر بهار است.

10 خرداد 1399

سلام من یک جوجه غاز دارم ترسیده پا نمیشه باید با دست نگه داری تا پا بشه چیکار کنم مشکل از چیه

  16 آذر 1399

  سلام دوست عزیز
  اگر بعد از مدت کوتاهی بلند شود ممکن است از ترس و استرس باشد. ولی اگر از یکی دو ساعت بیشتر باشد ممکن است از غذا و یا مریضی باشد. کمبود مواد معدنی مخصوصا فسفات این مشکل را بوجود می آورد ولی اگر مریض باشد ممکن است نیوکاسل گرفته باشد.

8 خرداد 1399

سلام ببخشید می توانم ب غازم ذرت خورد شده بدهم؟

  16 آذر 1399

  سلام دوست عزیز
  بله میتوانید ولی کلا برنامه غذایی غاز ذرت نباشد. از مواد غذایی دیگر مثل گندم و سویا و علوفه هم استفاده کنید.

30 اردیبهشت 1399

سلام..من یه سوال داشتم درباره جوجه غاز ،دلیل ریختن پر و قو جوجه غاز چیه بخصوص روی گردن و زیر شکمشون کلا خالی شده از قو و پوستشون معلومه..جوجه غازهام بیست روزه هستن ولی از روز سوم تا حالا پر گردنشون کلا ریخته

  16 آذر 1399

  سلام دوست عزیز
  این مشکل بیشتر بخاطر تغذیه نامناسب مخصوصا کمبود ویتامین هاست. دادن مولتی ویتامین و غذای کامل و سبزیجات میتواند مشکل پرریزی غازها را حل کند.

16 فروردین 1399

س ممنون بابت مقاله مفیدتون برای جوجه غاز های بیست روزه از چه داروی برای پیشگیری ازمریصی استفاده کنم وسنگ ریزه از کجاتهیه کنم برای هضم غذاشون بازم ممنون

  16 آذر 1399

  سلام دوست عزیز
  اگر تغذیه کامل باشد که تمام احتیاجات پرنده برطرف شود پرنده شما نسبت به بیماری ها، بدن مقاوم تری خواهد داشت. از مراکز معتبر، دان برای پرنده ها تهیه کنید. دادن ویتامین به عنوان مکمل غذایی هم میتواند به شما کمک کند. اگر غازها در فضای باز هستند خودشان از محیط برای تامین ویتامین استفاده میکنند ولی اگر محیط بسته است در دان های کامل موجود است.

11 فروردین 1399

سلام چند روزه یکی ازغازام آب ریزش بینی داره .کم اشتها .دلیلش میتونه چی باشه.

  16 آذر 1399

  سلام دوست عزیز
  بهتر هست برای پیشگیری از یک آنتی بیوتیک مثل تتراسایکلین به مدت 3 روز استفاده کنید. ولی اگر به پرنده های خود از نظر محیط و تغذیه بیشتر رسیدگی کنید غازها مخصوصا از هفته های سوم و چهارم به بعد پرنده های مقاومی هستند.

19 دی 1398

سلام من 4 تا ماده ویکی غاز نر دارم ولی فقط یکی از آن ها تخم میکنه اونم یکی دو روز در میان 3 تای دیگه تخم نمیکنن غذا هم سبوس گندم و آرد جو میدم وغاز ها کم در معرض نور خورشید قرار میگیرن و آنها لانه ی مخصوصی برای تخم گذاری ندارن آیا لازم است؟ ممنون

  21 دی 1399

  سلام دوست عزیز
  تخمگذاری غازها کلا کم است و به صورت فصلی انجام میشود. ولی غذایی که شما در اختیار غازها قرار می دهید برای زمان تخمگذاری کافی نیست. در ضمن در گله ای با تعداد کم، غاز نر معمولا با یک غاز ماده جفت گیری میکند. اگر قصد تولید تخم نطفه دار و جوجه غاز دارید برای غازهای ماده دیگر باید نر جداگانه تهیه کنید.

9 دی 1398

غازهام تخم نمیکنندبگیدچیکارکنم.ممنون

  22 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  تخمگذاری غازها به صورت فصلی است و معمولا اواخر زمستان شروع به تخمگذاری می کنند.

17 آذر 1398

با سلام

ببخشید ب روش سنتی با استفاده از مرغ سه تا جوجه غاز یک روزه دارم ولی هنوز گردن بلند نکردن جوجه ها. اصلا نمیدونم چی بهشون بدم یا ندم. لطفا راهنمایی کنید.

با تشکر

  21 دی 1399

  سلام دوست عزیز
  برای بهبود وضعیت جوجه غازها باید به تغذیه آن ها توجه کنید. شما می توانید از غذاهای آماده جوجه های گوشتی مرغ از مراکز تولید دان معتبر استفاده کنید. در غیر اینصورت از ذرت، سویا و سبزیجات و مخصوصا یونجه و مولتی ویتامین استفاده کنید.

3 آذر 1398

سلام
ممنون از وقتی که میگذارید
1- زمستان میشه از ذرت سیلوی و پرس یونجه استفاده کرد؟
2- اگه بخواهم با دستگاه جوجه کشی کنم نیاز هست یک تخم زیر غاز بزارم بمونه؟
3- هر غاز محلی بالغ چه مقدار غذا نیاز داره؟

  15 دی 1398

  سلام دوست عزیز
  1- بله میشود ولی دادن خود ذرت، گندم و مکملها هم نیاز پرنده است.
  2- اگر قصد جوجه کشی غاز با دستگاه را دارید تخم غاز ها اصلا در جای تخمگذاری نماند، چون احتمال کرچ شدن پرنده وجود دارد و میزان تخمگذاری پرنده کمتر میشود.
  3- هر غاز بالغ حدود 170 تا 190 گرم غذا نیاز دارد.

7 آبان 1398

باسلام استاد عزیز تفاوتهای عمده برای نگهداری قوغازها و غاز ها رو بفرمایین

  21 دی 1399

  سلام دوست عزیز
  تفاوتی بین نگهداری آن ها وجود ندارد. پیشنهاد میکنیم مقاله آموزش پرورش غاز را مطالعه کنید.

13 مرداد 1398

سلام آیا جوجه غاز در منطقه گرم و خشک مثل بلوچستان و در منطقه ی که آب کم هست میتواند دوام بیاورد ؟

  21 دی 1399

  سلام دوست عزیز
  بله میتوانند؛ به شرط این که از سایه بان خوب استفاده کنید و همچنین در محیط پرورش، حوضچه های آب قرار دهید.