غذای اردک

دسته : اردک

اگر قصد دارید تغذیه اردک را اصولی و درست انجام دهید تنها به سیر و پر شدن معده اردک فکر نکنید. شما باید موادغذایی مفیدی را به اردک بدهید که ارزش غذایی بالایی دارند. به طور مثال برخی افراد برای تغذیه اردک از خرده نان استفاده می کنند و تصور می کنند نان برای اردک غذای مناسبی است. در حالی که خرده نان برای اردک به هیچ وجه ارزش غذایی مناسبی ندارد و ممکن است به دلیل هضم ناقص نان در بدن اردک، سلامت این پرنده به خطر بیفتد.

غذای اردک در هر دوره سنی باید حاوی انواع ویتامین ها، پروتئین ها، املاح، مواد معدنی و کربوهیدرات ها باشد تا علاوه بر سیر کردن اردک از ارزش غذایی کافی برخوردار بوده و بتواند سلامت این پرنده را تضمین کند. نسبت هر یک از مواد مورد نیاز اردک باید در حد استاندارد باشد تا در سلامت و وزن اردک اختلالی را ایجاد نکند. در صورتی که این نسبت استاندارد در غذای اردک رعایت نشود مثلا میزان کربوهیدرات در حد بالاتر از استاندارد باشد تخم گذاری اردک با مشکل و اختلال مواجه خواهد شد.

همواره این نکته را به خاطر داشته باشید که تغذیه درست اردک  به دریافت اطلاعات و کسب تجربه نیاز دارد. مطالعه مقاله‌ ها و منابع علمی مرتبط و کسب تجربه از پرورش دهندگان اردک به شما کمک می کند تا در زمینه تغذیه اردک به فردی خبره و متخصص تبدیل شوید.

همانطور که در گذشته در مورد غذای بلدرچین با شما صحبت کردیم اگر دوست دارید با تغذیه اردک هم به صورت تخصصی و اصولی آشنا شوید در ادامه این مقاله همراه ما باشید. شما بعد از مطالعه این مقاله می توانید به راحتی اردک را با انواعی از موادغذایی تغذیه کنید که ارزش غذایی بالایی دارند و سلامت این پرنده را تامین می کنند.

ترکیبات و اجزای غذای اردک

همان طور که پیش تر گفتیم غذای اردک باید حاوی نسبت معینی از ویتامین ها، کربوهیدرات ها، پروتئین ها، املاح، مواد معدنی و فسفر باشد که در هر دوره از سن اردک این نسبت متفاوت و متغیر می شود.

تا سن 8 هفتگی مواد غذایی اردک باید حاوی 20 درصد سبوس گندم، 58 درصد ذرت، 17 درصد سویا، 5 درصد مکمل ها (ویتامین ها + پروتئین و مواد معدنی) باشد.

بعد از اینکه اردک سن 8 هفتگی را پشت سر گذاشت تا زمان تخم گذاری موادغذایی این پرنده باید شامل ترکیبات زیر باشد:

 • 20 درصد سبوس گندم
 • 10 درصد سبوس برنج
 • 45 درصد آرد ذرت
 • 10 درصد سویا
 • 5 درصد مکمل های حاوی ویتامین
 • 5 درصد پودر استخوان

در صورتی که اردک در مرحله تخم گذاری و مادر شدن باشد برای تولید تخم هایی با کیفیت بالا باید 15 درصد پروتئین و 2600 کیلو کالری انرژی در غذای اردک وجود داشته باشد.

اگر شما قصد دارید اردک را به صورت کم و سنتی در باغچه منزل حیاط دار یا روستا نگهدارید می توانید از ضایعات منازل هم کمک بگیرید و همراه دان کمی هم از ضایعات میوه ها، سیفی جات و دور ریزها هم استفاده کنید.

تمام غذاهایی که شما به اردک می دهید باید به صورت تکه های کوچک باشد زیرا اردک  برای جویدن غذا دندان ندارد و گوارش مکانیکی غذا در سنگدان این پرنده انجام می شود.

ترکیبات غذای اردک

ترکیبات و اجزای غذای اردک

غذای اردک در زمان جوجه کشی

غذایی که به اردک ها در زمان جوجه کشی داده می شود باید حالت پودری و یا به صورت پلت تهیه شود. پلت غذایی است که شامل انواع ویتامین های مورد نیاز اردک ها و مواد ریز مغذی است. در پلت کربوهیدرات ها به حالت ژلاتینه قرار دارند تا اردک ها راحت تر و سریع تر بتوانند آنها را هضم کنند.

دادن غذای پلت در زمان جوجه کشی اردک برای پرورش دهندگان این پرنده ها نیز دارای منفعت است زیرا غذای اردک ها در این حالت دور ریزی کمتری دارد و باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود.

غذای اردک در زمان جوجه کشی

نکات مهم در مورد غذای اردک ها در زمان جوجه کشی

به طور کلی به این موضوع توجه داشته باشید که حتما همراه هر غذایی که به اردک ها می دهید دادن آب را فراموش نکنید. ممکن است اردک ها با کمبود غذا دچار مشکل خاصی نشوند اما کم آبی حتما بدن آنها را دچار مشکلاتی مانند اختلال در گردش خون و سیستم عصبی می کند. البته دقت کنید آبی که به اردک ها می دهید باید سالم و عاری از هر گونه آلودگی باشد تا اردک ها بیمار نشوند.

غذای اردک ها در طبیعت

یکی از حالت های مناسب برای غذا دادن به اردک رها کردن این پرنده در طبیعت است. البته این جمله بدین معنا نیست که شما هیچ توجهی به غذای اردک در طبیعت نداشته باشید بلکه باید اطمینان حاصل کنید آنچه اردک تغذیه می کند برایش مفید و سالم باشد. از جمله مواردی که در طبیعت برای غذای اردک مناسب هستند سبزیجات و گل قاصدک است. پرورش دهندگان اردک اغلب سعی می کنند تا در نزدیکی محل پرورش اردک گل قاصدک بکارند تا تغذیه اردک ها به آسانی صورت بگیرد. کرم ها، حشرات و حلزون ها از جمله مواد غذایی مورد علاقه اردک ها هستند که در طبیعت غذای مناسبی برای تامین پروتئین مورد نیاز آنها به شمار می روند. ماهی ها و تخم آنها، نرم تنان، سمندرها، گیاهان آبزی مانند جلبک ها در آب نیز گزینه های مناسبی برای غذای اردک ها در طبیعت هستند.

شما می توانید از تغذیه اردک ها از حشرات به نفع مبارزه با آفات گیاهان خود استفاده کنید. به طور مثال اگر گیاه گوجه فرنگی شما به کرم آلوده شده، اردک ها را در معرض کرم ها قرار دهید تا از آنها تغذیه کنند و به نوعی آنها را نابود کنند.

مزیت رها کردن اردک  در طبیعت برای پرورش دهندگان این پرنده ها این است که دیگر نیازی نیست برای غذای اردک هزینه اضافی پرداخت کنند؛ بنابراین هزینه پرورش اردک تا حد قابل توجهی کاهش می یابد.

یکی از عناصر مهمی که در طبیعت برای تغذیه اردک ها مناسب است سنگ ها هستند. خوردن سنگ ها و سنگریزه ها به اردک ها کمک می کند تا بتوانند گوارش فیزیکی غذای خود را آسان تر انجام دهند.

اردک ها در طبیعت می توانند از تمام قسمت های یک گیاه تغذیه کنند. یکی از گیاهانی که اغلب اردک ها به آن علاقه دارند سیب زمینی شیرین است. اردک ها معمولا از قسمت برگ سیب زمینی شیرین تغذیه می کنند.

غذای اردک در طبیعت

غذای اردک ها در طبیعت به چه صورت است

غذای اردک ها در فصول مختلف سال (بهار، تابستان و…)

توجه به غذای اردک ها در فصول مختلف سال اهمیت زیادی دارد. تغذیه اردک ها در فصل زمستان به مراقبت بیشتری احتیاج دارد زیرا بدن اردک ها در این فصل به دلیل کاهش دما باید تقویت شود تا دچار سرماخوردگی و سایر بیماری ها نشوند. مواد غذایی حاوی کالری و پروتئین بالا مانند بادام زمینی در فصل زمستان برای اردک ها مناسب تر است زیرا فرایند هضم این موادغذایی طولانی تر است و هضم طولانی سبب می شود تا بدن اردک ها در مدت زمان بیشتری گرم بماند. یکی از مواردی که در فصل زمستان برای تغذیه اردک ها باید به آن توجه کنید بررسی آب آنها است تا مبادا یخ زده باشد.

در فصل بهار هنگامی که اردک ها در مرحله جوجه هستند مواد غذایی مانند پنیر رنده شده، جو دو سر، سبزیجات و میوه های نرم و آبدار برای این پرنده ها مناسب و مفید است. به طور کلی در فصل بهار و تابستان بهتر است به اردک ها انواع متنوعی از گیاهان و سبزیجات تازه را به همراه آب فراوان بدهید.

غذای اردک در فصول مختلف سال

غذای اردک ها در بهار و تابستان و پاییز و زمستان

نکات مهم در ارتباط با غذای اردک

 • غذای اردک ها باید حالت نرم و مرطوب داشته باشد تا خوردن و هضم آن برای اردک ساده باشد.
 • در رژیم غذایی اردک حتما مکمل های حاوی ویتامین را بگنجانید تا سیستم ایمنی این پرندگان تقویت شود.
 • غذای اردک بالغ به خصوص در دوران تخم گذاری نسبت به جوجه باید کلسیم بیشتری داشته باشد. کلسیم زیاد برای جوجه اردک ها نه تنها مفید نیست بلکه ممکن است باعث ایجاد مسمومیت در آنها شود.
 • کیفیت تغذیه اردک ها بر کیفیت و تعداد تخم گذاری آنها تاثیر می گذارد.
 • هر چقدر سن اردک ها افزایش می یابد تعداد دفعات وعده های غذایی آنها باید کمتر شود.
 • مواد غذایی که به اردک ها می دهید باید سالم و تازه باشند. مواد غذایی مانده و فاسد شده باعث ایجاد بیماری قارچی آسپرژیلوز در اردک ها می شود.
 • غذاهایی که حاوی شوری، چربی، شیرینی و ترشی هستند برای اردک ها ارزش غذایی ندارند و به سلامت آنها آسیب می رساند.
 • مواد دارویی برای سلامتی اردک خطرناک است و نباید در جیره غذایی پرنده این گونه مواد را قرار داد.
 • بذر گیاهان و هسته میوه ها جز مواد مضر برای اردک ها هستند زیرا خوردن آنها ممکن است باعث خفگی در آنها شود.
 • اگر از غلات برای تغذیه اردک ها استفاده می کنید مفیدترین حالت این است که جوانه غلات را به اردک ها بدهید.
 • گاهی ممکن است مشاهده کنید که اردک ها داخل آب به حالت سر و ته قرار گرفته اند. این حالت نشان دهنده آن است که اردک ها در حال تغذیه از آب هستند.

چگونگی تغذیه اردک اهمیت زیادی در حفظ سلامتی و تقویت سیستم ایمنی این پرنده دارد. موادغذایی اردک باید شامل مواد معدنی، املاح، ویتامین و پروتئین باشد. در هر دوره سنی نیاز اردک به هر یک از این مواد غذایی متفاوت است. به طور مثال اردک ها در زمان تخم گذاری برای آنکه بتوانند تخم هایی با کیفیت بهتر تولید کنند به انرژی و پروتئین بیشتری نیاز دارند اما میزان کربوهیدرات غذای آنها باید کمتر باشد. سبوس گندم، برنج، جو دو سر، پوست تخم مرغ و سبزیجات از جمله غذاهای مقوی و مناسب برای اردک ها هستند. این غذاها بهتر است به حالت پودری و با آب به اردک داده شود تا اردک ها راحت تر بتوانند غذا را هضم کنند.

در زمان جوجه کشی غذاهایی مانند پودر گوشت، سنگ آهک، سویا، گندم و ذرت برای اردک ها مفید تر است.

اگر بخواهید اردک غذای مورد نیاز خود را بدون هزینه تامین کند می توانید اردک ها را در طبیعت رها کنید تا از مواد غذایی مورد علاقه خود تغذیه کنند. گیاهان آبزی، ماهی ها، حشرات، حلزون، گل قاصدک و سیب زمینی شیرین از جمله مواد غذایی مورد علاقه و مناسب برای اردک ها در طبیعت هستند. اگر اردک ها این مواد غذایی را به همراه سنگریزه ها بخورند گوارش فیزیکی و هضم غذا برای آنها راحت تر صورت می گیرد. توجه به غذای اردک در تمام فصول سال مهم است اما در فصل زمستان به دلیل کاهش دما باید به غذای این پرندگان دقت بیشتری داشته باشید. غذاهایی که در فصل زمستان به اردک ها می دهید بهتر است پروتئین و کالری زیادی داشته باشند تا بدن پرنده را به مدت بیشتری گرم نگه دارند.

آیا شما تا به حال تجربه پرورش و نگه داری از اردک ها را داشته اید؟ اگر چنین تجربه ای داشته اید بنویسید تغذیه این پرندگان را چگونه انجام می دهید؟

سوالات متداول

غذای اردک چه اجزایی دارد؟

غذای اردک ها شامل موارد زیر است

20 درصد سبوس گندم، 58 درصد ذرت، 17 درصد سویا، 5 درصد مکمل ها (ویتامین ها + پروتئین و مواد معدنی)

قرار دادن آب به همراه تمام مواد غذایی برای اردک ها اهمیت بالایی دارد و باید همیشه رعایت شود.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود