حرارت دادن تخم مرغهای نطفه دار

حرارت دادن تخم مرغ های نطفه دار قبل از انبار کردن درصد جوجه درآوری را بالا می برد

تخم مرغ نطفه دار را چه مدت می توان نگهداری نمود؟ گفته می شود که نگهداری تخم مرغ نطفه دار بیش از یک هفته درصد جوجه درآوری را کاهش خواهد داد . پس در مواردی که لازم است به ضرورت تخم مرغ نطفه دار بیش از یک هفته نگهداری شود چه باید کرد؟

به نظر می رسد که در دوران تکامل جنینی ، فاز مطلوبی وجود دارد که باعث می شود جنین ها پس از رسیدن به این فاز در هنگام انبار شدن تخم مرغ ها مدت طولانی تری را تحمل نمایند .

در نگهداری تخم مرغ های نطفه دار مهمترین عامل حرارت است و در رشد و تکامل تخم مرغ نقش اساسی دارد .
 
در عمل با این آزمایش سعی شده است که قبل از انبار کردن ، تخم مرغ ها را به مرحله پیشرفته تری از تکامل سوق دهند تا قابلیت زنده بودن جنین بیشتر شود .

 در حالت عادی تخم مرغ های نطفه دار در لحظه تولید 40 درجه سانتی گراد و در دوره جوجه کشی 37/8 درجه سانتی گراد حرارت دارند .

شرایط مناسب برای نگهداری جنین به مدت طولانی زیر درجه حرارت صفر فیزیولژیک است 
بین درجه حرارت صفر فیزیولژیک و حرارت 37/8 درجه سانتی گراد منطقه حرارتی بحرانی وجود دارد که در آن حرارت رشد کاهش و یا اساساً متوقف می شود ، در نتیجه جنین هائی که در این منطقه از حرارت قرار می گیرند مرگ و میر بالائی دارند .

در شروع دوره جوجه کشی جنین ها برای بار دوم این منطقه خطرناک را پشت سر می گذارند. در این آزمایش سعی بر این بوده است که قبل از طی این دوره تخم مرغهای نطفه دار گرم شوند .
 
آزمایش با بکارگیری 2400 عدد تخم مرغ از مادر 47 هفته انتخاب و در 4 دسته به ترتیب در مدت در صفر ، 3 ، 6 و 9 ساعت حرارت داده شد و سپس در دو گروه ( یک گروه به مدت یک هفته و گروه دیگر به مدت 2 هفته ) نگهداری شد .

در زمان حرارت دادن ، دمای پوسته تخم مرغ به طور دائم اندازه گیری شد .حرارت دستگاه بر روی 38 درجه سانتی گراد تنظیم و به منظور جلوگیری از افزایش رطوبت درب انکوباتور کاملاً بسته نگهداشته شد ، سپس این تخم مرغ ها بلافاصله تا 24 درجه سانتی گراد خنک شدند .

پس از 3 ساعت تخم مرغها به انبار دیگری با درجه حرارت 18 درجه سانتی گراد برای نگهداری برده شد .

آزمایش با انبار کردن تخم مرغهای نطفه دار یک و دو هفته در یک کارخانه جوجه کشی ادامه پیدا کرد و سپس با شرایط عادی داخل ستر ها چیده شد و کار جوجه کشی شروع شد .

 در طول جوجه کشی محل دقیق قرارگرفتن تخم مرغ ها ثبت و پس از تولد جوجه ها ، تخم مرغ های هچ نشده به دقت بررسی و علت و زمان عدم جوجه درآوری به دقت ثبت شد و در واقعTrouble shooting گردید .

بالاترین جوجه درآوری در تخم مرغ های نطفه داری دیده شد که یک هفته نگهداری و به مدت سه ساعت گرم شده بود .

با افزایش مدت ذخیره سازی تخم مرغ های نطفه دار ، تلفات جنینی زودرس و دیررس و درصد جوجه های درجه 2 نِیز افزایش پیدا کرد .
 
در صورتیکه تخم مرغ های نطفه دار به مدت 3 – 6 ساعت گرم شوند تلفات زودرس جنینی کاهش می یابد و درصد جوجه درآوری به میزان 11/8 و 9/2 درصد در مقایسه با گروه کنترل افزایش می یابد .

جوجه های درجه 2 اغلب زمانی دیده می شوند که تخم مرغ ها بدون گرم شدن به مدت در هفته ذخیره سازی شده اند .
 
نتیحه گیری کلی اینکه تخم مرغ هایی که به مدت طولانی انبار می شوند ، حرارت دادن در 38 درجه سانتی گراد به مدت 3 و 6 ساعت می تواند از کاهش درصد جوجه درآوری جلوگیری نماید 

لازم به ذکر است آزمایشات نشان داد که حرارت از 9 ساعت بیشتر مجددا باعث کاهش جوجه درآوری خواهد شد .

منبع:www.ipiran.com

حرارت دادن تخم مرغهای نطفه دار
5 (100%) 1 vote

4 دیدگاه برای “حرارت دادن تخم مرغهای نطفه دار

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   دمای جوجه کشی پرندگان مختلف با هم تفاوت دارند. لطفا نام پرنده را اعلام کنید تا اطلاعات کامل در اختیار شما قرار دهیم.

 1. حسین گفته:

  سلام بنده یه سوال دارم خواستم تخم نطفه دار بخرم طرف میگه شرطی بهت میدم ولی یه چیزی بهم گفت مخم سوت کشید که تخم نططفه دارو در یخچال گذاشته اونم به مدت15روز ای ا اینا اصلا جوجه میشن؟خودش میگه که میشن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *