جوجه کشی مرغ را قبل از خواندن این مقاله انجام ندهید

جوجه کشی مرغ

جوجه کشی مرغ egg incubation در بین مردم بیشترین سهم از جوجه کشی ماکیان را به خود در دنیا اختصاص داده است . هرچند اصول کلی جوجه کشی پرندگان یکی می باشد اما در جوجه کشی هر پرنده رعایت نکاتی خاص موجب افزایش راندمان جوجه کشی و بالا رفتن درصد هچ ( جوجه درآوری  hatchability ) خواهد شد .

این روزها با ساخت دستگاه جوجه کشی اتوماتیک و مطمئن ، کار جوجه کشی مرغ به یکی از لذت  بخش ترین کارها تبدیل شده است ؛ و جوجه کشی مرغ یکی از کارهایی است که با سرمایه گذاری و کار کم می تواند بازدهی خوبی داشته باشد . به شرطی که تخم نطفه دار مناسب و دستگاه مناسب تهیه کنیم و اصول جوجه کشی مرغ و کار با دستگاه جوجه کشی را عمل کنیم .

هرچند فرایند جوجه کشی مرغ دارای نکات ظریف و دقیقی است اما در این مقاله سعی کردیم تمام نکات فنی و دقیق علمی را با زبانی ساده و قابل فهم برای همه کسانی که با دستگاه جوجه کشی کار می کنند ، چه از دستگاه جوجه کشی خانگی تا دستگاه جوجه کشی صنعتی بیان کنیم . نگارش این مقاله در عین سادگی حاوی مطالب مهم جوجه کشی مرغ می باشد .

تمام مطالب اجرایی این مقاله قبلاً توسط ما یا همکاران مان اجرا و نتیجه آن ارزیابی شده است . بنابراین باخیال راحت از مطالب استفاده کنید و در شرایط خودتان بررسی کنید . اگر نتیجه مناسبی نگرفتید حتماً با ما تماس بگیرید تا شرایط شما را بررسی کنیم و درحد توان راهکارهایی برای بهبود شرایط کاری شما ارائه کنیم . تا موفقیت بیشتری داشته باشید .

علاقه به جوجه کشی مرغ خانگی

تمرکز ما در نوشتن این مقاله بیشتر بر روی روش استفاده از دستگاه های جوجه کشی خانگی ، کوچک و متوسط بوده است چون حداقل هر سال هزاران نفر به این نوع کاربران اضافه می شود ولی هیچ راهنمای کاربردی برای آموزش این افراد ارائه نمی شود و هر ساله هزاران ساعت از وقت و هزینه این علاقه مندان صرف کسب تجربه می شود .

چهار شرط اساسی و حیاتی جوجه کشی مرغ

فرایند تبدیل تخم به جوجه دارای پیچیدگی بسیار زیادی است . نکته جالب این است که برای تبدیل تخم نطفه دار سالم به جوجه فقط چهار شرط اساسی و ساده باید فراهم شوند که عبارت اند از : دما ، رطوبت ، هوا و چرخش تخم .

کل فرایند و پیشرفت فناوری جوجه کشی برای فراهم کردن همین چهار شرط ظاهراً ساده است ؛ اما کار جوجه کشی مرغ و دستگاه جوجه کشی به این سادگی ها هم نیست !

یادمان باشد

  یک تخم نطفه دار سالم  + 4 شرط لازم جوجه کشی = جوجه

چهار شرط اساسی جوجه کشی مرغ

جدول دما و رطوبت دستگاه جوجه کشی مرغ

جدول دما و رطوبت جوجه کشی مرغ

 دستگاه جوجه کشی :

دستگاه جوجه کشی یا انکوباتور egg incubator ماشینی است که 4 شرط لازم جوجه کشی را با دقت بالا برای یک دوره جوجه کشی کامل فراهم می نماید و قابلیت تبدیل تخم های بارور fertile را به جوجه ایجاد می کند . انتخاب دستگاه جوجه کشی مناسب برای جوجه کشی مرغ امروزه کمی دشوار شده است . در بازار ایران انواع مختلفی از دستگاه های جوجه کشی است و مبنای ظرفیت دستگاه معمولاً بر اساس گنجایش تعداد تخم مرغ در هر دوره جوجه کشی در نظر گرفته می شود .

دستگاه جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی

سیستم کنترل دستگاه جوجه کشی

سیستم کنترل ها دستگاه های جوجه کشی امروزی را کاملاً اتوماتیک کرده و تمام فرایند کنترل شرایط محیطی به صورت دیجیتالی و به صورت دقیق کنترل می شوند . شاید فقط چیدن تخم در شانه ها و انتقال به سبدها و تخلیه جوجه ها نیاز به کار دستی دارند و بقیه موارد به صورت خودکار انجام می شوند .

سیستم کنترل دستگاه جوجه کشی مرغ

در سیستم کنترل مرکزی دستگاه ، دما ، رطوبت ، تهویه و چرخش تخم به صورت خودکار و دقیق کنترل می شود .

در سیستم های هوشمند تمامی عملکرد دستگاه را با سامانه جی اس ام جوجه کشی بر روی موبایل خود کنترل می کنید و از هرجای دنیا تنظیمات را تغییر می دهید حتی در شرایط بحرانی اخطار های لازم را برای شما از طریق تماس تلفنی و یا پیامک ارسال می کند . برای نمونه جی اس ام اینکو gsm-incu  تولید شرکت دماوند سال هاست که با اپلیکیشین جوجه کشی یا همان نرم افزار جوجه کشی کمک حال کاربران دستگاه جوجه کشی می باشد .

تنظیم دمای جوجه کشی مرغ:

دمای دستگاه جوجه کشی مرغ

تنظیم دمای جوجه کشی باید به صورت خیلی دقیق توسط سنسورهای حساسی که در داخل دستگاه کنترل می شود تنظیم شود . نوع سنسور و محل قرارگیری آن در داخل دستگاه نقش مهمی در تنظیم شرایط داخل دستگاه دارد .

جهت تنظیم دمای دستگاه جوجه کشی خانگی یا صنعتی یک منبع تولید حرارت در داخل دستگاه است که در صورت کاهش دمای دستگاه به کم تر از حد مجاز فعال می شود. امروزه در دستگاه های کوچک از هیترهای برقی و در دستگاه های بزرگ از سیستم انتقال حرارت با آب یا روغن استفاده می شود.

بهترین دمای جوجه کشی مرغ در دوران ستر 37/7 درجه سانتی گراد و در ایام هچر 37/2 درجه می باشد.

سیستم های تولید حرارت معمولا در مسیر عبور هوای تازه قرار دارند تا هوای وارد شده به دستگاه سریعتر با هوای داخل هم دما شود . المنت های دستگاه به مرور رسوب می گیرند و ممکن است تولید گرمای آنها کاهش یابد. بنابراین باید بصورت دوره ای تمیز شوند.

تنظیم رطوبت جوجه کشی مرغ:

در بخش ستر رطوبت دستگاه جوجه کشی مرغ در حدود 60 درصد تنظیم می شود. تأمین رطوبت در بخش ستر بسته به نوع دستگاه با استفاده از مخزن آب یا دستگاه های رطوبت ساز تأمین می شود.

رطوبت کمتر سبب از دست رفتن آب تخم مرغ و درنتیجه تلف شدن جنین و یا ضعیف شدن جوجه تولیدی می شود. رطوبت زیاد هم سبب تشکیل قطرات آب بر روی پوست و ورود آلودگی به داخل تخم مرغ و رشد قارچ می شود.

رطوبت دستگاه جوجه کشی مرغ

اگر رطوبت نسبی زیاد باشد تعادل بین تشکیل آب متابولیک و تبخیر اب از سطح پوسته به هم خورده و جنین در داخل تخم غرق خواهد شد.

رطوبت ستر معمولا اگر 50 تا 60 باشد ، تخم مرغ 12 درصد از وزن خود را از دست می دهد. روزانه کمتر از 63 درصد.

میتوان تخم ها را در طول جوجه کشی وزن کرد.تبخیر بیشتر سبب تولید جوجه های کوچکتر و سبکتر می شود.

هر چه وزن تخم مرغ بیشتر باشد باید درصد رطوبت نسبی هم کمتر باشد.

در دوران هچر رطوبت دستگاه جوجه کشی مرغ 10 تا 15 درصد افزایش داده می شود.

براساس تعیین ظرفیت دستگاه های جوجه کشی مرغ ، در انواع زیر دسته بندی می شوند:

1–    ظرفیت کم: کمتر از 50 تخم مرغ جهت استفاده آموزشی و تفریحی.

ماشین جوجه کشی کوچک مرغ

2-    ظرفیت خانگی کوچک: ظرفیت 50 تا 200 عدد. برای تکثیر و پرورش پرندگان زینتی ، جوجه کشی قرقاول و اشتغال خانگی در مقیاس کوچک معمولاً استفاده می شوند.

 دستگاه جوجه کشی dq30sh مرغ

3-    ظرفیت مزرعه ای: ظرفیت 200تا 2000تخم. جهت تکثیر و پرورش پرندگان بومی و جوجه کشی مرغ در مزرعه های کوچک و روستایی استفاده می شوند.  افراد علاقه مند به جوجه کشی اردک و جوجه کشی غاز از طرفداران این سایز دستگاه جوجه کشی می باشند.

دستگاه جوجه کشی dq170sh مرغ

4-    ظرفیت صنعتی: ظرفیت های 2000 تخم به بالا: جهت تولید جوجه برای واحدهای نیمه صنعتی و صنعتی پرورش طیور که معمولاً جوجه یکی از مواد اولیه مصرفی در این واحدهای پرورشی است. مثل جوجه کشی بلدرچین یا جوجه کشی کبک و سایر طیور

یکی از اصول مهمی که در ساخت دستگاه های جوجه کشی باید رعایت  شود سادگی کار و نگهداری آن هاست. به طوری که هر فرد با مهارت های معمولی بتواند تعمیر و نگهداری دستگاه را انجام دهد.

برخی سازندگان دستگاه اصل سادگی کار با دستگاه را رعایت نمی کنند و اگر مشکلی برای دستگاه پیش آید حتماً خود شرکت سازنده باید سرویس دهی کند. این در حالی است که شاید این اتفاق در نیمه شب یا در مکانی دوردست رخ دهد و اگر تخم در دستگاه باشد خرابی دستگاه جوجه کشی برای چند ساعت می تواند کل سرمایه ای که در داخل دستگاه قرار دارد را نابود کند.

پس در مورد اصول برق و مکانیک کمی مطالعه کنید یا از افراد حرفه ای اصول را یاد بگیرید تا در هنگام جوجه کشی مرغ اگر با مشکلاتی روبرو شدید خودتان بتوانید قبل وارد شدن خسارت مشکل را حل کنید.

برای کاهش ریسک استفاده از دستگاه جوجه کشی باید برق اضطراری را به هر طریق ممکن پیش بینی کرد. امروز از باطری های ذخیره برق، دستگاه تبدیل برق خودرو، برق خورشیدی و باد برای تأمین برق اضطراری استفاده می شود.

محل نصب ماشین جوجه کشی مرغ در واحد های کوچک

حتما تا حدودی خودتان به اهمیت محلی که دستگاه باید نصب شود پی برده اید. عمده مشکلاتی که کاربران دستگاه های جوجه کشی خانگی و متوسط با آن روبرو هستند مربوط به محل نصب دستگاه می باشد. که پس از بارها تماس با واحد های خدمات پس از فروش و آزمون و خطا پی به اشتباه خود میبرند.

معمولا روستائیان و مزرعه داران اولین محلی که برای نصب دستگاه انتخاب میکنند کنار انبار تجهیزات و یا گوشه ای از سالن محل نگهداری پرندگانشان  ویا اتاقکی با سقف ایرانیتی است.

همینطور افرادی که دستگاه های کوچک برای استفاده داخل منازل تهیه کرده اند اولین گزینه هایشان گوشه انباری، پارکینگ و یا فضای داخل خرپشته ساختمان هست.

باید بگویم اولین اشتباه را این افراد در شروع کار مرتکب شده اند. این مکان ها معمولا توانایی تامین نیازهای دستگاه را برای یک مدت طولانی و 24 ساعته ندارند.

یک بار به درخواست یک مشتری که درصد هچ پائینی در جوجه کشی مرغ  داشت به محل کارشناس فرستادیم کارشناس ما ساعت 3 بعد از ظهر به محل رسید موقعی که دمای محیط جوجه کشی را اندازه گیری کرند دما حدود 38 درجه بود و محل فاقد تهویه و خنک کننده مناسب بود.

در صورتی که شخص بهره بردار دستگاه هیچگاه ساعت 6 بعد از ظهر زودتر به محل مراجعه نمی کرد و متوجه دمای بالای محیط نمی شد و بارها مشاهده شده مورد هایی که شب دمای محیط جوجه کشی به 10 درجه سانتی گراد رسیده ولی در طول روز در محدوده مجاز بوده.

کانال تکنولوژی جوجه کشی

برای انجام کار جوجه کشی مرغ و تولید جوجه مرغ حداقل باید اقدامات زیر را انجام داد:

1-         تولید و یا خرید تخم نطفه دار مرغ

2-         جمع آوری و نگهداری تخم نطفه دار مرغ

3-         انتخاب تخم های مناسب جوجه کشی مرغ

4-         تمیز و ضدعفونی کردن اولیه تخم  مرغ نطفه دار

5-         ذخیره و نگهداری تخم های نطفه دار پس از ضدعفونی

6-         آماده سازی بخش ستر و ضدعفونی آن

7-         چیدن تخم مرغ ها در شانه های دستگاه جوجه کشی

8-         قرار دادن تخمها در قسمت ستر جوجه کشی

9-         ضدعفونی کردن تخم ها و دستگاه قبل از روشن کردن دستگاه

10-       کنترل دستگاه در طول جوجه کشی مرغ در ساعات مختلف و نور بینی تخم ها در روز دهم جوجه کشی

11-       انتقال تخم ها از شانه های ستر به سبدهای هچر در سه یا چهار روز پایانی جوجه کشی مرغ

12-       خروج و شمارش جوجه ها از هچر

14-       برسی تخم های جوجه نشده و مشکل یابی جوجه کشی

15-       دفع ضایعات جوجه کشی

16-       تمیز و ضدعفونی کردن دستگاه جوجه کشی

تاثیر مدت و شرایط نگهداری تخم مرغ بر درصد هچ و کیفیت جوجه مرغ

معمولاً امکان اینکه تخم های نطفه  دار به صورت تازه و روزانه در دستگاه جوجه کشی مرغ قرار گیرند وجود ندارد؛ بنابراین باید تخم ها برای چند روز جمع آوری شده و به صورت هم زمان برای جوجه کشی مرغ در دستگاه جوجه کشی قرار گیرند تا جوجه  های هم سن تولید شوند.

هرچه مدت نگهداری تخم نطفه دار مرغ کمتر باشد و شرایط محل نگهداری تخم مرغ مناسب تر باشد افت درصد هچ کمتر خواهد بود. چون تخم موجود زنده ای است که جنین آن برای مدت محدودی می تواند غیرفعال باشد.

شرایط مناسب نگهداری تخم نطفه  دار قبل از جوجه کشی مرغ دمای 15-13 درجه سانتی گراد، رطوبت هم یکی از عوامل مهم در نگهداری تخم مرغ نطفه دار است. رطوبت پایین در مدت نگهداری تخم سبب از دست رفتن آب تخم مرغ شده و احتمال تلف شدن جنین مرغ وجود دارد. از طرفی تخم  هایی که آب خود را ازدست داده اند حتی اگر تبدیل به جوجه مرغ هم شوند کیفیت جوجه تولیدی بسیار پایین خواهد بود.رطوبت 60 درصد مناسب ترین حالت بوده و چرخش تخم مرغ ها در زمان ذخیره سازی حداقل هر 8 ساعت یکبار باشد.

بهترین دما برای نگهداری تخم نطفه دار اکثر پرندگان دمای 13-15 درجه سانتی گراد است.

ترفندهای خرید تخم نطفه دار مناسب جوجه کشی مرغ  (کیفیت ظاهری تخم مرغ / محل خرید و …)

در هنگام خرید حتماً چند نمونه تخم مرغ در ظرف آب قرار داده شود تا عمر تخم مشخص شود و بعد تخم مرغ های در اب تست شده را شکسته و محتویات را بررسی کنیم. زرده و سفیده کاملاً مشخص و شاداب، سفید دو نوع باشد غلیظ و رقیق، کیفیت و ضخامت پوسته، بررسی شود.

تخم نطفه دار مناسب جوجه کشی مرغ

تخم  مرغ هایی که نباید در دستگاه جوجه کشی قرار گیرند:

1- تخم  مرغ شکسته

2- تخم  مرغ بدون پوسته

3- تخم  مرغ گرد

4- تخم  مرغ های بیضی شکل که قسمت پهن قابل تشخیص نباشد.

5- تخم  مرغ دوزرده

6- تخم  مرغ کودی

7- تخم  مرغ آلوده به خون

8- تخم  مرغ های خیلی ریز یا خیلی درشت

9- تخم مرغ های تاریخ گذشته

برای درک بهتر دلایل استفاده نکردن از اینگونه تخم مرغ ها  در جوجه کشی مرغ به توضیح چند مورد می پردازیم.

تخم مرغ شکسته و ترک دار

یکی از ناهنجاری های تخم در برخی از پرندگان تخم های سوراخ دار است. در برخی از شرایط بعد از تخم گذاری ممکن است تخم با جسم سخت و تیزی برخورد کند و پوسته سوراخ شود.

در برخی شرایط در اثر نازک شدن پوسته و یا افزایش تعداد روزنه های پوسته در قسمت های دیگری غیر از ناحیه اتاقک هوایی، باعث می شود که در زمان سرد شدن محتویات تخم بجای تشکیل اتاقک هوایی در قسمت پهن تخم، هوا از قسمت های دیگری از پوسته وارد تخم شود که دیواره نازک تر و روزنه های بیشتری دارد.

نفوذ هوا از قسمت های دیگری از پوسته به جز ناحیه اتاقک هوایی سبب می شود که چون پوسته استقامت کافی در قسمت های دیگر ندارد پوسته ترک خورده و به سمت داخل تخم مرغ کشیده شود.

گاهی هم در اثر نوک زدن خود پرنده یا سایر پرنده های هم جوار ممکن است تخم آسیب ببیند.

تخم مرغ های ترک دار به سرعت آب خود را از دست می دهند و بعد از چند روز در داخل دستگاه جوجه کشی و یا اتاق نگهداری تخم خشک می شوند.

عوامل آلوده کننده به سرعت به داخل تخم های ترک دار وارد می شوند و تا قبل از خشک شدن تخم مرغ می توانند محتویات تخم را آلوده کنند. این آلودگی ها به راحتی می توانند در داخل دستگاه پخش شده و حتی تخم های سالم را نیز آلوده کند.

تخم های خیلی ریز یا خیلی درشت

تخم مرغ هایی که وزن و اندازه انها کمتر از 70 درصد وزن و اندازه نرمال تخم باشد مناسب جوجه کشی نیستند چون محتویات تخم برای رشد جنین کافی نیست از طرفی جوجه ای هم اگر تولید شود قابلیت زنده ماندن ندارد.

تخم های خیلی درشت هم هچ کمتری دارند چون مدت بیشتری در اویدکت باقی می مانند و رشد جنین دیرتر متوقف می شود. بنابراین جنین قبل از اینکه بتواند به حالت سکون برود تلف می شود.

تخمهای هفته اول تخمگذاری مناسب جوجه کشی مرغ نیستند.

به دلیل اینکه برنامه تخم گذاری پرنده ماده هنوز منظم نیست و ممکن است تخم مرغ بیشتر یا کمتر از حد معمول در دستگاه تولید مثلی پرنده ماده بماند و جنین روند رشد مناسبی را طی نکند.

از طرفی سلولهای تولید کننده سفیده و پوسته تخم هنوز خوب فعال نیستند و ممکن است کیفیت سفیده و پوسته مناسب برای رشد جنین نباشد.

اندازه تخم مرغ هم معمولاً در هفته اول تولید نسبتاً کوچک است و در نتیجه جوجه مرغ تولیدی کوچکتر از حد معمول خواهد بود و احتمال زنده ماندن جوجه مرغ کمتر خواهد بود.

نر ها ( خروس ها ) هنوز به بلوغ کامل نرسیده اند و یا اینکه کیفیت اسپرم تولیدی پایین است و مهارت کافی برای جفتگیری ندارند. در نتیجه نمی توانند جفتگیری موفقی داشته باشند و اگر هم جفتگیری داشته باشند کیفیت اسپرم تولیدی خیلی خوب نیست به همین دلیل درصد نطفه داری در تخم مرغ های یک تا دو هفته اول تولید نسبتاً پایین است. در پرندگانی مثل کبک معمولاً تا دو هفته اول تخم ها قابلیت قرار دادن در دستگاه را ندارند چون درصد نطفه داری کمتر از 20 درصد است.

تقویم جوجه کشی

ضدعفونی تخم  مرغ ها

تمیز کردن تخم  مرغ های کودی

محل خروج تخم از بدن پرنده کلواک نام دارد. کلواک کانال مشترک انتهای دستگاه تولیدمثلی و دستگاه گوارشی و ادرار پرندگان است؛ بنابراین در زمان خروج تخم از بدن پرنده احتمال آلوده شدن آن وجود دارد.

در پرندگانی که در بستر نگهداری می شوند نیز احتمال آلوده شدن تخم با کود و یا سایر مواد خارجی بسیار زیاد است. حتی تخم  مرغ هایی که در سیستم قفس تولید می شوند نیز احتمال آلوده شدن با کود یا برخی مواد از قبیل پر و خوراک وجود دارد.

بهترین کار برای داشتن تخم  مرغ های سالم و کم خطر در دستگاه جوجه کشی حذف تخم مرغ های آلوده است؛ اما گاهی اوقات می توان با تمیز کردن پوسته تخم آلودگی را از بین برد و در جوجه کشی مرغ استفاده کرد. این کار در مورد تخم  های پرندگان گران  قیمت به  صرفه است. به عنوان مثال قیمت تخم قرقاول گاهی بیش از ده برابر تخم  مرغ است.

برای تمیز کردن تخم مرغ ها از پارچه زبر و سمباده خیلی نرم استفاده می شود. در زمان تمیز کردن پوسته باید دقت کرد که هیچ تغییر یا خراشی در پوسته ایجاد نشود و به پوسته آسیب نرسد.

بعد از برداشتن آلودگی در سطح پوسته باید تخم مرغ  ها را ضدعفونی کرد. هیچ گاه تخم های آلوده به کود را نباید در داخل محل نگهداری تخم قرارداد چون به سرعت آلودگی را به سایر تخم مرغ  های سالم منتقل می کنند.

نظافت تخم نطفه دار جوجه کشی مرغ

چیدن تخم مرغ در دستگاه جوجه کشی

دمای مناسب محل چیدن تخم در شانه ها باید 26-20 درجه سانتیگراد و رطوبت آن 80-60 درصد باشد. دمای بیش از 28 درجه  در هنگام چیدمان معمولاً به تخم آسیب می زند. نوک تیز تخم مرغ ها باید رو به پایین درون شانه مرغ جای گذاری شود.

برنامه سرکشی منظم به دستگاه در طول جوجه کشی مرغ

با توجه به اینکه دستگاه های امروزی کاملاً خودکار هستند اما بازهم نیاز به سرکشی و کنترل منظم دارند. اگر دستگاه در نزدیکی قرار دارد حداقل هر 4 ساعت یک بار در شرایط عادی ازلحاظ کارکرد سیستم گرمایش، رطوبت ساز، تهویه و چرخش تخم کنترل شود.

اگر دسترسی کمتر است باید دستگاه به سیستم هشداردهنده مجهز شود و حداقل هر 6 ساعت یک بار کنترل شود.

کنترل نکردن دستگاه سبب می شود که حتی ایرادات جزئی را متوجه نشده و اگر مشکلات دستگاه و ازکارافتادن قطعه ای چند ساعت به طول بیانجامد سبب از بین رفتن جنین و هدر رفتن سرمایه تولیدکننده می شود.

در یکی از دستگاه های جوجه کشی همکاران که جوجه کشی بوقلمون انجام میداد به خاطر سر نزدن به دستگاه چند میلیون تومان خسارت واردشده بود. این همکار ما فقط روزی یک بار دستگاه را کنترل می کرد و متأسفانه به دلیل نوسانات برق فیوز ماقبل دستگاه اتصال را قطع کرده بود و با اینکه قطعی برق نداشتیم ولی دستگاه برای چندین ساعت خاموش بود و تقریباً تمام تخم بوقلمون  ها از بین رفته بودند.

اگر قطعی برق اتفاق افتاد و در زمان قطعی و چند دقیقه بعد باید از نزدیک دستگاه را کنترل کرد و از کار کردن تمام تجهیزات مطمئن شد. اهمیت کنترل دستگاه جوجه کشی برای جوجه کشی شتر مرغ که قیمت تخم شتر مرغ گران تر است بیشتر نمایان می شود.

نوربینی تخم یا کندلینگ

نوربینی تخم در جوجه کشی مرغ

در طول جوجه کشی بهتر است روند رشد جنین را بررسی کرد. برای کندلینگ در روزهای مختلف جوجه کشی تعدادی تخم را از دستگاه خارج کرده و توسط دستگاه مخصوص کندلینگ ( دستگاه نطفه سنج ) که ساختار ساده ای دارد تخم ها در معرض نور قرار گرفته و محتویات تخم تا حدودی دیده می شود.
از روز سوم جوجه کشی می توان نطفه دار بودن تخم و شروع رشد جنین را در اکثر پرندگان تشخیص داد. روزهای هفتم و چهاردهم جوجه کشی هم برای کندلینگ مناسب است.
در زمان خارج کردن تخم برای کندلینگ باید شرایط دما و رطوبت خارج از دستگاه مناسب باشد و تخم به سرعت به دستگاه برگردد.
در زمان کندلینگ چون تخم در نزدیک لامپ روشنایی قرار می گیرد باید به حرارتی که توسط لامپ تولید می شود توجه کرد. بنابراین عملیات نوربینی باید خیلی سریع انجام شود.
دمای محل کندلینگ باید 25-20 درجه سانتیگراد و رطوبت آن حداقل 70-50 درصد باشد.

آموزش تصویری ساخت دستگاه نطفه سنج

دستگاه نطفه سنج

زمان مناسب خروج جوجه از دستگاه

حاصل تلاش جوجه کشی، جوجه سالم و باکیفیت است. اگر تمام مراحل و اصول جوجه کشی مرغ درست رعایت شده باشند نتیجه آن درصد هچ بالا و کیفیت جوجه عالی خواهد شد.

یکی از لذت بخش ترین مراحل جوجه کشی خروج جوجه از تخم است. توصیه می کنم چند باری از پشت شیشه دستگاه نظاره گر خروج جوجه مرغ ها از تخم باشید که یکی از زیباترین لحظات طبیعت را خواهید دید.

معمولاً جوجه ها طی 24 از تخم خارج می شوند. زمان خروج جوجه ها از تخم بستگی به اندازه تخم مرغ ، مدت نگهداری قبل از جوجه کشی، سن گله مولد، رطوبت و دمای دستگاه دارد.

معمولاً جوجه هایی که از تخم های ریز متولد می شوند کمی زودتر از تخم خارج می شوند.

چرا جوجه ها همزمان از تخم خارج نمی شوند؟

هرچه مدت نگهداری تخم مرغ قبل از جوجه کشی بیشتر باشد معمولاً جوجه ها دیرتر از تخم خارج می شوند.

هرچه سن گله مولد بیشتر باشد اندازه تخم مرغ درشت تر و درنتیجه جوجه ها دیرتر از تخم خارج می شوند. سن گله که بیشتر می شود درصد هچ و یا همان درصد جوجه درآوری هم بیشتر می شود. اما ممکن است کیفیت جوجه بهتر نباشد.

اگر 1200 تخم مرغ در دستگاه جوجه کشی داشته باشیم معمولاً 500 جوجه مرغ در طی دو تا چهار ساعت اول متولد می شوند. حدود 250 جوجه چند ساعت زودتر و 250 جوجه چند ساعت دیرتر متولد می شوند.

تشخیص زمان مناسب برای خروج جوجه ها از تخم، کار دشواری است و خیلی هم ضروری نیست؛ اما خارج کردن زودتر و یا دیرتر سبب آسیب به جوجه و ایجاد مشکلاتی در بخش پرورش جوجه خواهد شد .

جوجه های مرغ و اکثر پرندگان از زمان خروج از تخم تا وارد شدن به سالن تا 24 ساعت نیازی به آب  ودان ندارند و می توانند از ذخیره کیسه زرده که بخشی از زرده تخم است استفاده کنند .

چه زمانی جوجه ها را از دستگاه خارج کنیم؟

خروج جوجه هایی که هنوز خشک نشده اند نیز می تواند سبب آسیب و ایجاد سرماخوردگی در جوجه شود.

خروج دیرهنگام جوجه مرغ ها هم سبب اتمام ذخیره زرده داخل بدن جوجه شده و جوجه دچار آسیب و ضعف خواهد شد.

بنابراین باید شرایط تخم مرغ ها  و دستگاه جوجه کشی را طوری فراهم کرد که تا حد ممکن جوجه ها به صورت هم زمان از تخم خارج شوند و در مناسب ترین زمان از دستگاه خارج و به محل پرورش منتقل شوند.

معیار مناسب برای خروج جوجه از دستگاه خشک شدن 80 درصد جوجه های متولدشده است. معمولاً قسمت پشت سر جوجه ها دیرتر خشک می شود بنابراین با یک بررسی اجمالی می تواند تخمین زد که حدود 80 درصد جوجه ها خشک شدند و 20 درصد در حال خشک شدن هستند؛ که احتمالاً تا پایان شمارش جوجه یا حداکثر چند ساعت بعد خشک می شوند.

اگر زمان خروج جوجه ها از تخم بیش از 24 ساعت طول می کشد باید بعد از 24 ساعت اول هر 6 ساعت یکبار جوجه های خشک شده را از دستگاه خارج کرد. در مورد جوجه کشی بلدرچین هم می توانید به همین ترتیب عمل کنید.

باز کردن مکرر درب دستگاه در روزهای آخر ممنوع

یکی از دوستان من که اولین بار از دستگاه جوجه کشی استفاده می کرد و اولین بار بود که در منزل کار جوجه  کشی را انجام می داد بااینکه تمام مراحل جوجه کشی مرغ را به خوبی انجام داده بود اما درصد هچ نسبتاً کمی را به دست آورد. وقتی تخم های جوجه نشده را بررسی کردم دیدم که بیشتر جنین ها تا آخرین مرحله رشد کرده بودند و حتی تعداد زیادی از جوجه ها پوسته را شکسته و نوک آن ها بیرون زده بود اما نتوانسته بودند از تخم خارج شوند.

دلیل آن را خودتان حدس بزنید! شنیدن صدای اولین جوجه بسیار هیجان انگیز بود؛ و این دوست ما با شنیدن اولین صدای جوجه برای چند دقیقه در دستگاه را باز می کند و به دنبال جوجه می گردد ولی هنوز جوجه ای از تخم خارج نشده است.

بنابراین هرچند ساعت یک بار در دستگاه باز می شد تا زمان خروج اولین جوجه که بسیار هیجان انگیز بود به هرحال تا چند ساعت پس از خروج جوجه ها از تخم مرغ هرچند دقیقه یک بار در دستگاه بازشده و بچه ها با جوجه ها بازی می کردند و نتیجه تلف شدن تعداد زیادی از جوجه ها قبل از تولد شد.

تعداد خیلی کمی از جوجه ها ممکن است بیش از 24 ساعت زودتر یا دیرتر از تخم خارج شوند بنابراین نباید به خاطر این چند جوجه، به کل جوجه ها آسیب زد.

برای باز کردن درب دستگاه در هنگام خروج جوجه ها حداقا باید 24 ساعت از هچ اولین جوجه گذشته باشد. سپس شرایط هم دمایی اتاق را فراهم کنید و بعد در کوتاهترین زمان ممکن این کار را انجام دهید. برای مرحله بعد حداقل 6 ساعت تحمل کنید.

آب مناسب جهت تامین رطوبت جوجه کشی مرغ

آب مورد استفاده در جوجه کشی باید کمترین درصد املاح و بدون آلودگی شیمیایی و میکروبی باشد.

املاح زیاد در آب سبب ایجاد رسوب روی کنترل کننده های رطوبت و حرارت دستگاه می شود و در عملکرد آنها خطا ایجاد می کند.

اگر آب مورد استفاده دارای درصد املاح زیادی است باید حتماً از دستگاه تصفیه آب و سختی گیر استفاده کرد.آب چاه باید قبل از استفاده توسط کلر ضدعفونی شود.

مهمترین دلایل تلفات جنین در روزهای پایانی جوجه کشی مرغ

معمولاً سه عامل سبب تلفات جنین در سه روز آخر جوجه کشی می شود؛ که عبارت اند از: کمبود اکسیژن، کاهش رطوبت و کاهش یا افزایش دما.

شاید مهم ترین عاملی که باعث تلفات جنین در روزهای پایانی جوجه کشی مرغ می شود افزایش دما است. با توجه به اینکه در روزهای پایانی رشد جنین کامل می شود و متابولیسم بدن زیاد است بنابراین جنین گرما تولید می کند و اگر تبادل حرارتی دستگاه با محیط بیرون مناسب نباشد و این گرمای تولیدی در دستگاه محبوس شود دمای دستگاه افزایش یافته و سبب تلفات جنین می شود.

اگر برای چند ساعت دما بیش از 39 درجه باشد تلفات جنین شروع می شود و در دمای 40 درجه تلفات به شدت افزایش می یابد و در 42 درجه تقریباً تمام جنین ها ظرف چند دقیقه تلف خواهند شد.

 

90 دیدگاه برای “جوجه کشی مرغ را قبل از خواندن این مقاله انجام ندهید

 1. Hh گفته:

  با سلام خدمت همه دوستان گرامی
  یه سوال داشتم
  دمای کل دوره‌ی ستر ۳۷ یا ۳۶.۹ یا ۳۸ باشه چه اتفاقی می افته؟برای مرغ
  روزی سه بار تخم مرغ ها رو چرخش بدهیم کفایت میکنه ؟
  من یه دستگاه دارم دما رو باید با دست تنظیم کنم هر کاری میکنم دما روی 36.9 یا 38 میره؟
  منبع حرارت هم لامپ هست دستگاه هم کوچیکه 10 تخم مرغ بیشتر جا نمیگره
  دماسنج دیجیتالی بهتره یا دماسنج درجه ای ؟
  آیا فن باید در کل دوره جوجه کشی روشن باشه؟
  اگر در زمان ستر یکی از فن ها بسوزه چه باید کرد
  باید غذای جوجه ۴یا۵ روزه رو از کجا تهیه کرد؟

  • manager گفته:

   سلام کاربر عزیز
   بهترین دما برای جوجه کشی مرغ 37.5 تا 38 درجه هست.
   چرخش تخم نطفه دار ها اگر 4 بار در روز باشد بهتر است.
   اگر دما بین 36.9 و 38 درجه در حال نوسان هست خوب هست چون میانگین دما همان حدود 37.5 درجه میشود.
   برای بدست آوردن میانگین دما از دماسنج های میله ای آزمایشگاهی یا تب سنج های میله جیوه ای استفاده کنید.
   فن جابجایی هوا باید در دوران جوجه کشی روشن باشد.
   در صورت سوختن و از کار افتادن یکی از فن ها باید سریعا فن را تعویض کنید.
   برای غذای جوجه هم از دانه های معتبر شرکتی که مورد تایید هستند استفاده کنید.

 2. احسان گفته:

  تخم ها رو هر چند ساعت باید بچرخانیم
  دستگاه اتوماتیک میباشید
  دما و رطوبت چنده؟
  و فن روی ۱ است؟

  • manager گفته:

   سلام احسان عزیز
   اگر دستگاه جوجه کشی اتوماتیک است که چرخش تخم نطفه دار توسط خود دستگاه انجام میشود.
   در کل 4 بار چرخش تخم مرغ ها در 24 ساعت کافیست.
   دمای جوجه کشی مرغ در زمان ستر 37.7 درجه سانتی گراد و میزان رطوبت 58 تا 60 درصد است. در زمان هچر هم دمای 37.2 درجه و رطوبت 65 تا 70 درصد مناسب است.
   منظور شما از فن روی 1 است را متوجه نشدیم. لطفا در این مورد بیشتر توضیح دهید.

 3. ؟؟؟؟ گفته:

  سلام ببخشد ستر به هچر یعنی چه؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   از روز اول جوجه کشی که تخم های نطفه دار درون دستگاه قرار میگیرند تا زمانیکه جوجه در حال بیرون آمدن از تخم مرغ است ( یا همان 3 روز پایانی جوجه کشی ) را ستر میگویند. از زمانی که جوجه درون تخم مرغ به پوسته نوک میزند و قصد خارج شدن را دارد تا زمانی که از پوسته خارج می شود را هچر میگویند.

 4. علی گفته:

  با سلام
  ماشین جوجه کشی مارک بلدرچین دماوند دارم 200عددی مشکل رطوبت دارد رطوبت ان تنظیم نمی شود از دستگاه بخار سرد کنار دستگاه استفاده می کنم که از خود دستگاه فرمان می گیرد لطف فرمائید راهنمایی کنید متشکرم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   لطقا برای کسب مشاوره در این مورد، دستگاه را روشن کنید و کنار دستگاه باشید؛ در ساعات اداری با واحد پشتیبانی شرکت تماس بگیرید تا موارد لازم با شما چک و عیب یایی شود. 02177955451 داخلی 2

 5. فرهاد گفته:

  سلام.ممنون بابت مطالب کامل و مفیدتون. دوتا سوال داشتم. اول اینکه اگر امکان داره در مورد نحوه تشخیص تخم مرغ نطفه دار سالم بیشتر توضیح بدید. و دوم اینکه طبق تجربه شما در شرایط ایده آل نرخ موفقیت چند درصد باشه تا بتونیم بگیم کار رو درست انجام دادیم؟ آیا درصد موفقیت حدودا 75 درصد ارزشمنده؟

  • manager گفته:

   تشخیص تخم نطفه دار روش خاصی ندارد قفط باید زمان تخمگذاری تا داخل دستگاه قرار دادن و تغذیه مادری را مورد توجه قرار دارد. بازدهی 75 درصد در جوجه کشی از کل تخم نطفه دارها خیلی خوب است.

 6. ساجد گفته:

  باید در دستگاه دستی تخم مرغ هارو چند ساعت یک بار بچرخونیم

 7. محمد جواد گفته:

  سلام خسته نباشد
  دستگاه جوجه کشی تنظیم کردم برای تخم مرغ
  دما روی ۳۷.۷ و رطوبت ۶۰ تنظیم کردم
  ولی دما بین ۳۷.۶ و ۳۷.۷ بالا پایین می شود ؟
  و رطوبت بین ۵۷ تا ۶۵ بالا پایین می شود ؟
  ایا مشکلی ب وجود میاید ؟

 8. Ali.z گفته:

  از مطالب شما استفاده کردم و واقعا ممنونم.

 9. سید عبدالباسط سیدی گفته:

  ببخشید باید سر 18روز تخم مرغ ها رو از ستر به هچر منتقل کنی یا باید 18روز تموم شه منتقل کنی

 10. کسری گفته:

  عرض سلام و احترام .ممنون میشم سوال منو جواب بدید. من یکی از تخم مرغا رو از زیر مرغ کرچ درآوردم و تو نور نگاه کردم دیدم نسبتا تکون کمتری میخوره و ترسیدم از کمبود هوا خفه بشه که از قسمت کیسه هوا یه سوراخ ایجاد کردم. الان موندم چی کار کنم ؟؟؟ کلا روزهای آخر چی کار باید کرد که جوجه ها داخل تخم مرغ نمیرن؟؟؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   شما احتیاجی نیست کاری انجام دهید. اگر شرایط عادی باشد خود جوجه تخم مرغ را میشکند و بیرون میاد. پیشنهاد می کنم مقاله درصد جوجه درآوری به چه عواملی بستگی دارد را هم مطالعه کنید.

 11. محمد گفته:

  سلام . من مقاله شما رو خوندم خیلی جامع و تقریبا تمام نکته ها رو در مورد جوجه کشی توضیح دادید خیلی خیلی ممنون خدا خیرتون بده خیلی ها بابت دادن این اطلاعات از مردم پول میگیرند انشا اله خیرش رو در زندگیت میبینی ….یا حق

  • manager گفته:

   سلام محمد عزیز
   از این که مقاله برای شما مفید بوده است بسیار خرسندیم. این مقاله حاصل چندین سال تجربه کارشناسان بلدرچین دماوند در حوزه جوجه کشی است. از لطف شما به بلدرچین دماوند متشکریم.

 12. سهامی گفته:

  بسیار ممنون از اطلاعات دقیقتون،من یه دستگاه 200تایی می خواستم، تمام اتوماتیک باشه چون جایی که نصب می کنم از منزلمون فاصله داره

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   شما می توانید دستگاه جوجه کشی مدل dq50 با ظرفیت 210 عدد تخم مرغ را سفارش دهید. جهت خرید و کسب مشاوره با واحد فروش شرکت تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.
   02177955451

 13. محمد گفته:

  سلام من دستگاه ساختم با یونولیت دیمر وصل کردم دو ظرف آب هم گذاشتم اسفنج داره و دو سوراخ هم روی سقف زدم اما رطوبت بعضی وقت ها میاد پایین۴۵ راهنمایی کنید ممنون

  • manager گفته:

   سلام محمد عزیز
   اگر امکان دارد و در دستگاه جا است یک ظرف آب بزرگتر در دستگاه جوجه کشی قرار دهید. یک فن کوچک روی ظرف آب جهت تبخیر بیشتر قرار دهید تا رطوبت بالاتر برود.

 14. مهدی گفته:

  سلام من دستگاه رو ساختم
  اما هر کاری می‌کنم دما روی ۴۲.۴۳ هست و رطوبتش رو ۵۵.۵۰ لامپ هم ۱۰۰ وات هست

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر از کنترلر استفاده می کنید و دستگاه اتوماتیک ساخته اید باید دستگاه شما فرمان قطعی و خاموشی لامپ را صادر کند. ولی اگر دستگاه شما دستی است از لامپ کم وات تر استفاده کنید.

 15. حسین گفته:

  نوسانات دما درهنگام نطفه سنجی دردمای اتاق جوجه کشی۲۸درجه به جنین ایا مشکلی نمی اید

 16. ابراهیم گفته:

  سلام دوست عزیز
  دستگاه من دستی هستش
  زیر تخم مرغ ها خاک اره روسی ریختم اب روازطریق سروم انتقال میدم ولی کلا اب رو بعداز یک روز قبل تخم بذارم قطع کردم اما رطوبت به 70میرسه ولی کم کم نه یه دفعه ای
  ودر صمن از نظافت تخم ها اطلاع نداشتم که باید تمیز شه الان روز دوم هستش میتونم تخم ها رو بردارم با سباده نرم تمیزشون کنم یاخیر ممنون از لطفتون

 17. حسین گفته:

  سلام و خسته نباشید میشه لطفا راهنمایم کنید من یک دستگاه دست ساز درست کردم ولی دما در همه ی نقاط دستگاه یکسان نیست مثلا در نقطه های مختلف 40،39و36هست و فقط محدوده خیلی کمی اطراف سنسور دما37.7درجه هست به نظر شما مشکل چیه جاسازی نامناسب حسگر کنترل دما یا جاسازی؟ یاجاسازی نامناسب فن؟ممنون از سایت خوبتون

  • manager گفته:

   سلام حسین عزیز
   احتمال خیلی زیاد شما از فن سیرکوله مناسب استفاده نکرده اید و هوا به خوبی در دستگاه گردش ندارد. گردش هوا در دستگاه را مجدد بررسی کنید.

  • حمید گفته:

   با سلام
   مشگل دستگاه شما عدم چرخش مناسب هوا در درون دستگاه است.
   منبع حرارت دستگاه (که احتمالا در دستگاه شما لامپ است) رو باید بعد از فن قرار داد (3 تا 4 سانتی متر بعد از فن) به طوری که جریان هوای تولید شده از فن پس از برخورد به لامپ در دستگاه شما پراکنده گردد.

 18. حسین گفته:

  من در چند روز اول جوجه کشی دما برای ۴ ساعت رفت روی ۳۹ تا چهل ایا مشکل برای تخم مرغ ها به وجود می اید

  • manager گفته:

   سلام حسین عزیز
   معمولا زیر 40 درجه نباید مشکل جدی ایجاد شود. ولی پس از یک روز با بررسی یکی از تخم مرغ ها از زنده بودن جنین مطمئن شوید. نحوه کار به این صورت است که یک تخم مرغ را شکسه و خیلی سریع داخل یک ظرف خالی کنید و به دقت به جنین نگاه کنید و از این که نبض جنین در حال زدن است مطمئن شوید.

 19. فرشاد گفته:

  سلام . ببخشید در اون سه روز هچ و آیا باید بازم هر ۶ ساعت تخم هارو بچرخونم یا باید ثابت بمونه ؟

 20. سروش گفته:

  سلام خسته نباشید _ من ی دستگا خریدم ولی هنوز تخم مرغ نذاشتم داخلش > ولی برایه تست ی شب خالی روشن کردم_ بدونه اینکه اب بریزم رطوبتش بین 56 تا 64 بالا پاین میکنه خیلی وقتم رو 60 میسته _ دماشم از 37.4 تا 38 میره > به نظر شما مشکلی نداره ؟ اینیکه گفتم بدونه اب و بدونه تخم بود . ممنونم

 21. مهرشاد گفته:

  با سلام من یک دستگاه جوجه کشی درست کردم از جنس ام دی اف داخلش رو فویل گرفتم ولی هرکاری میکنم رطوبت و دما ثابت نمی مونه لطفا پیشنهاد بدید

  • manager گفته:

   سلام مهرشاد عزیز
   بدنه دستگاه جوجه کشی از جنس ام دی اف نه تنها عایق خوبی نیست و موجب نوسانات شدید می شود بلکه محل مناسبی برای رشد میکروب ها می توانید باشد. پیشنهاد می کنیم از جنس و عایق بهتری به جای ام دی اف استفاده کنید.

   • حمید گفته:

    اما برای تنظیم رطوبت دستگاه:
    روشی که به شما میگم ابداع خودمه و در هیچ کتاب و فیلمی موجود نیست.
    چند سوراخ ریز (20 عدد سوراخ به قطر چوب کبریت، دقیقا شبیه سوراخهای پشت فن کامپیوتر) در بالای محلی که ظرف اب قرار دادید بر روی بدنه دستگاه ایجاد کنید. در درون دستگاه یک عدد فن کامپیوتر دقیقا بر روی سوراخهایی که ایجاد کرده اید ببندید به طوری که هوا را از بیرون دستگاه کشیده و به داخل دستگاه پرتاب کند. و برق این فن را از اداپتور فن دما بگیرید.( هر دو فن را به یک اداپتور وصل کنید).
    یک تکه چوب سه لایی یا ام دی اف به ابعاد 5 در 10 بریده ، دقیقا از بیرون دستگاه بر روی سوراخها قرار داده به طوری که این چوب یا سه لایی کاملا” از بیرون روی سوراخها را بپوشاند و از زیر سوراخها ان را با یک پیچ و مهره به دستگاه وصل کنید.
    این سه لایی یا ام دی اف حکم درپوش روی این سوراخها را دارد. با چرخاندن این درپوش سوراخها باز و با بستن درپوش سوراخها بسته میشود.
    برای ایجاد رطوبت یک ظرف اب به تنهایی کفایت نمیکند و معمولا باید یک تکه پارچه یا حوله در درون ظرف اب دستگاه اویزان کرده تا رطوبت بالا رود.
    حالا با پر کردن ظرف اب و اویزان کردن پارچه در ان و روشن کردن فن دما و رطوبت فقط کافیست از بیرون دستگاه درپوش روی سوراخها را کم کم باز یا بسته کنید تا به میزان رطوبت مورد نظر برسید
    شما میتوانید با این روش رطوبت را بر روی هر عددی که دوست دارید به صورت ثابت تنظیم کنید.
    امیدوارم مفید باشد

  • حمید گفته:

   با سلام
   دوست عزیز اگر داخل دستگاه رو با فویل الومینیومی کاملا پوشانده باشید هیچ مشگلی به وجود نخواهد امد (تجربه کردم)
   برای ثابت نگه داشتن دما :
   اولا از کلید ولومی دیمر استفاده کنید(از مغازه های الکترونیکی بخرید قیمت حدودی 25 تومان)

   دوما” تا حد ممکن برای ایجاد حرارت از لامپ های کم وات استفاده کنید. امتحان کنید .مثلا لامپ 100 وات بهتر از 200 وات است.البته بستگی به حجم دستگاه شما دارد ولی در کل استفاده از لامپ های کم وات تر نوسان کمتری در حرارت دارند.
   یکی از سیمهای لامپ (فاز یا نول)از درون دیمر میگذرد، با کم و زیاد کردن نور لامپ توسط دیمر به حرارت مورد دلخواه خود خواهید رسید به شرطی که دستگاه شما خوب عایق بندی شده باشد.

 22. احسان گفته:

  سلام واقعاً مطالب بسیار مفید بود.
  دما در دستگاه هم در زمان ستر و هم در زمان هچر از چه درجه ای نباید بالا تر و از چه درجه ای نباید پایینتر باشد ؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به نوع تخم پرنده ای که داخل دستگاه است دما بیش از 0.6 درجه سانتی گراد نباید دارای نوسان شدید باشد. ولی گاها سیستم های کنترل برای چند لحظه شاید دماهای بالاتر یا پایین تر را نشان دهند و به سرعت به محدوده مجاز برگردند که جای نگرانی ندارد.

 23. mpirardi.1373.1395 گفته:

  سلام ممنون از سایت خوبتون واقعا عالی بودن

  من دستگاه جوجه کشی ساختم که حالا ترموستات اینا هم گذاشتم داما حدود ۳۷/۷تنظیم کردم
  فقط تو رطوبت موندم یه وقت ها ۵۸ یه وقت ها ۶۰ این مقدار رطوبت برای جوجه کشی خوبه یا بد
  ممنون میشم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   این مقدار رطوبت در ایام ستر برای اکثر تخم پرندگان مناسب است. فقط در زمان هچر باید به فکر افزایش رطوبت باشید.

 24. حسین سیروس نژاد گفته:

  سلام دستگاه من سبدهچر نداره.تخم هایی ک ب مرحله هچر میرسند اگ درون شونه ایی ک چرخش داره باشند مشکلی برای بیرون امدن جوجه دارد یان؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بهتر است داخل سبد هچر باشند به این دلیل که ممکن است جوجه ها از شانه پایین بیافتند و آسیب ببینند. داخل سبد، هچ آن راحت تر خواهد بود.

 25. حسین گفته:

  باسلام وخسته نباشید من چندتا تخم مرغ داخل دستگاه گذاشته بودم ولی تا ۲۴روز صبر کردم ولی درنیامدند دمای انها ۳۷ بود ولی درروز ۲۴ اونارودراوردم وشکیتم داخلشون جوجه بود ولی شکمشون ترکیده بود میشه بگید عاملش چیه که شکمشون ترکیده بود

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   آن چزی که مشاهده کردید جمع نشدن زرده در روزهای پایانی هچ بوده است که به علت عفونت بوده است که احتمالا همراه داشته است و یا این که تخم مرغ ها زیاد مانده بوده است.

 26. ابراهیم گفته:

  سلام وخسته نباشید,,من ی دستگاه نیمه اتومات دارم ک چرخاندن تخم ها رو خودم انجام میدم هربار ک این کارو انجام در دستگاه هم باید باز بشه,,الان جوجه ها ب دنیا اومدن از صدتا جوجه پنجاه تاشون فلج هستن میخواستم بدونم ایا دلیلش باز و بسته کردن در دستگاه هست یا دلیل دیگه ای داره

 27. فرشاد گفته:

  سلام – دمای دستگاه جوجه کشی حدودا ۲ ساعت روی ۳۹ درجه بود
  آیا نطفه ها میمیرن ؟

 28. علی حمزه لویی گفته:

  سلام
  برای جوجه کشی در این فصل دمای هوای اتاقی که دستگاه جوجه کشی داخل اون قرار داره باید چند درجه باشه

 29. ناصر گفته:

  سلام میخوام دستگاهشو بخرم ولی کار باهاشو یاد ندارم کلاسی چیزی نداره برم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   کار کردن با دستگاه جوجه کشی پیچدگی چندانی ندارد و با مطالعه دفترچه راهنما و مشاهده فیلم های آموزشی میتونید کارکردن با دستگاه رو یاد بگیرید. البته دوره های آموزشی مبتدی گاهی اوقات برگزار میشه ولی تا امروز دوره حرفه ای جایی مشاهده نکردیم.

 30. رضوانی گفته:

  سلام و عرض تشکر از مطالب سودمند شما بنده مبتدی و علاقمند به تولید جوجه هستم دستگاه خانگی غیر شرکتی تهیه کردم و حدود سی تخم مرغ در آن قرار داده و حرارت را روی ۳۷ درجه تنظیم کردم ولی متاسفانه بخودی خود حرارت افزایش و تا پنجاه درجه بمدت ۱۲ ساعت بالا رفته است آیا به تخم مرغها آسیب رسیده یا نه. متشکر

 31. حیفا گفته:

  سلام چرا جوجه ها در هچر میمیرند

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   احتمال زیاد در هنگام هچ درب دستگاه را زیاد باز و بسته کرده اید و جنین ها دچار شک دمایی و دی هیدراته شده اند.

 32. علیرضا صالحی گفته:

  ضمن عرض سلام وخداقوت به تیم پرتلاش بلدرچین دماوند.من یه دستگاه۴۲۰تایی ازشماخریدم لکن هنوز راه اندازیش نکردم.سوالم اینه که برای نگهداری تخمها از زمان جمع آوری تا زمانیکه میخایم تخمهارو وارد دستگاه کنیم آیادراین مدت بغیر از دما و رطوبت آیا نحوه قرار گرفتن تخمها هم مهمه یا خیر؟مثلااگر تخمها خوابیده باشندیاسمت پهنشون به پایین باشه ایرادی داره؟وآیامهمه که در این مدت تخمهارو تغییرحالت بدیم یاخیر؟متشکرم

  • manager گفته:

   سلام علیرضا عزیز
   از این که محصولات ما را انتخاب کرده اید متشکریم و از این که انقدر دقیق به مسائل توجه دارید سپاس گذاریم.
   نحوه قرار گرفتن تخم ها قبل از شروع جوجه کشی اهمیت چندانی ندارد ولی تغییر حالت حداقل هر 12 ساعت یک بار قبل از جوجه کشی ضروری و تاثیر گذار است.

 33. امین گفته:

  سلام پایین ترین دمای مجاز برای جوجه کشی مرغ چقدره

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   دمای مجاز 37.7 درجه سانتی گراد در ایام ستر و 37.4 در ایام هچر است. نوسانات مثبت و منفی 0.6 درجه سانتی گراد مجاز است.

 34. حسین گفته:

  سلام
  از اطلاعاتتان ممنونم میشه بگید بهترین زمان برای چرخش تخم مرغها چند وقت یک بار هست
  دستگاه من ساخت خودم هست و کار خانگی انجام میدم

  • manager گفته:

   سلام حسین عزیز
   حداقل هر 4 ساعت یک بار یک چرخش 120 درجه ای نیاز است. اما این چرخش می تواند به تدریج و هر چند دقیقه یک بار صورت گیرد.

 35. جواد گفته:

  سلام.میزان نوسان دمایی مجاز دستگاه جوجه کشی در دوران ستر چند دهم درجه هست؟ دستگاهه‌ من رویی ۳۷,۷ تنظیم شده ولی بین ۳۷,۸تا۳۷,۵نوسان داره.در این صورت مشکلی پیش میاد؟

 36. سعید گفته:

  سلام من دو روزه ک تخم مرغا رو گذاشتم تو دستگاه ای کاش زودتر مطالب شما رو خونده بودم ی سری کارا مخصوصا در انتخاب تخم مرغ مناسب رو خوب خوب خوب انجام ندادم ولی برای روزای اتی از دانستنیهاتون بیشتر استفاده میکنم سپاسگزارم

 37. پژمان گفته:

  با سلام.
  روز انتقال به هچر دقیقا چه موقعیه
  پایان روز هفدهم یا اوایل روز هفدهم که به سمت هجدهم میره؟

 38. مرتضی گفته:

  سلام رطوبت مرغ در دوره ستر ۶۲باشه جنین از بین میره یا رطوبت به مدت۲ساعت۶۹ درصد باشه جنین از بیین میره؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   میزان رطوبت هایی که به آن اشاره کردید نسبتا متعادل هستند و آسیبی به نطفه تخم مرغ ها نمی زند. در زمان ستر رطوبت مناسب جوجه کشی مرغ بین 58 تا 65 درصد است و نسبی می باشد و مثل دما خیلی حساسیت ندارد.

 39. ابوذر گفته:

  بهترین فصل برای جوجه کشی کی هست؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   زمان جوجه کشی مرغ به صورت طبیعی اوایل بهار تا زمان شروع گرم شدن هوا و تقریبا شهریور تا زمان شروع سرد شدن هوا می باشد. در صورت سالنی نیز تقریبا 9 تا 10 ماه دائما انجام می شود.

 40. امید گفته:

  سلام برای شروع کارم بهترین و کاملترین مطالبی که در اینترنت جستجو کردم از مطالب ارائه شده شما بود سپاسگزارم

 41. طاهدخانی گفته:

  بادرود خدمت شما،
  درصورت ممکن بفرمایید برای ضدعفونی کردن دستگاه و تخم مرغ از چه موادی استفاده کنیم.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   از مواد مختلفی می توانید استفاده کنید که بعضی به صورت مایع مثل فرمالین، جرمی ساید و… هستند. بعضی به صورت ذغال هستند که از هر کدام استفاده نمایید مشکلی ندارد. در ضمن از راهنمایی فروشنده داروخانه دامپزشکی هم می توانید استفاده نمایید.

  • حمید گفته:

   با سلام
   از محلول جرمی ساید استفاده کنید
   کاملا بدون ضرر و ارزان قیمت هست.
   از داروخانه های دامپزشکی تهیه کنید.
   5 سی سی از محلول رو در یک لیتر اب ولرم تمیز کاملا مخلوط کنید و بعد روی تخم پرندگان اسپری کنید.
   حتی روی حیوانات خانگی هم میشود اسپری کرد.

 42. علي غلامي گفته:

  بسیار عالی،ممنون

 43. محمد گفته:

  بسیار سپاس گذارم از اطلاعات مفیدی که به اشتراک گذاشتید

 44. محد گفته:

  سلام من می خواستم بدونم نیازی نیست که هر بار که می چرخد مدتی متوقف شود

  • حمید گفته:

   برای چرخش تخم مرغ
   روزی 5 تا 6 بار کافیست
   تخم مرغهایی که به صورت افقی (حالت زیر مرغی) هستند در هر دفعه به ارامی 180 درجه چرخیده شوند.
   یعنی پس از چرخش زیر تخم مرغ به بالا امده و بالای تخم مرغ به زیر میرود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *