جوجه کشی غاز دستگاه مخصوص غاز نمی خواهد ولیکن ترفندهایی دارد

جوجه کشی غاز

جوجه کشی غاز به طور مصنوعی با دستکاه جوجه کشی ترفندهایی دارد و مهم ترین ترفند جوجه کشی غاز اسپری آب بر روی تخم غاز می باشد.

جوجه کشی غاز در شهرهای شمال ایران از دیرباز مورد علاقه مردم بومی بوده. این علاقه به پرورش غاز بی دلیل نبوده و حتما فوایدی را برای مردم داشته است. غازها در باغات همانند یک کارگر به هرس علف ها مشغول بودند و زمین را با کود تولیدی غنی می کردند. و در شالیزار ها پس از درو محصول از ساقه ای برجا مانده تغذیه می کردند.

پرورش سنتی غاز

بنابر این غاز ها تغذیه گیاهی مناسب دارند و بر خلاف اردک ها علاقه ای به استفاده از لجن مرداب ها ندارند و گوشت خوش طعم و عطری دارند.

اما غازها در جوجه کشی طبیعی به دلیل طول دوره جوجه کشی غاز که ۲۸ تا ۳۵ روز در نژاد های مختلف متغییر است، تعداد کمتری تولیدمثل می کنند. لذا استفاده از ماشین جوجه کشی  برای جوجه کشی غاز صرفه اقتصادی نگهداری غاز ها را بالا می برد.

در این نوشتار قصد داریم با یادآوری برخی نکات مهم در جوجه کشی غاز شانس موفقیت جوجه درآوری غاز ها را افزایش دهیم.

جوجه کشی غاز

۱ – یک باور غلط :

دستگاه جوجه کشی مخصوص غاز بخریم !!!!

آیا دستگاه جوجه کشی مخصوص یک پرنده خاص تولید می شود و یا برای پرندگان متفاوت متغیر است؟ لازم است بدانیم دستگاه جوجه کشی یک انکوباتور پیشرفته است که شرایط دما و رطوبت و اکسیژن لازم را همراه با چرخش تخم ها فراهم می کند تا تخم پرندگان تبدیل به جوجه شود.

پس چرا برخی فروشندگان ادعا می کنند فلان دستگاه برای جوجه کشی غاز مناسب هست یا نیست؟ در حقیقت از جهل خریدار استفاده می کنند و ترفندی برای بازاریابی آنها می باشد. ولی اینکه یک سازنده دستگاه یک مدل از دستگاه را توصیه می کند که برای جوجه کشی غاز مناسب تر است چه دلیلی دارد؟

توصیه به یک مدل خاص از دستگاه برای جوجه کشی غاز فقط دو دلیل دارد، اول ظرفیت مناسب با تولید تخم نطفه دار و دوم نوع گردش تخم غاز ها که در ادامه توضیح می دهیم تخم غاز ها چه نوع گردشی لازم دارند.

دستگاه جوجه کشی غاز

۲ – دمای دستگاه جوجه کشی غاز:

جنین غاز در طول دوره رشد شرایط دمایی خاص را لازم دارد تا مراحل رشد جنینی را به درستی طی کرد و به موقع هچ شود . دقت کنید در جوجه کشی غاز همانند جوجه کشی بوقلمون و جوجه کشی اردک در طول دوره باید در فواصل منظم مقدار دما تغییر کند، در هنگام چیدن تخم ها داخل دستگاه دما را روی ۳۸.۵ درجه تنظیم کنید و پس از یک هفته دما را به ۳۷.۷ درجه سلسیوس تغییر دهید. در پایان هفته سوم این تغییر جزئی تر شده و دما را به ۳۷.۵ تغییر می دهیم. این دما تا سه روز قبل از تولد ثابت بوده و در ایام هچر دما را به ۳۷.۲ کاهش می دهیم. دقت کنید اگر از قابلیت انتخاب پرنده سیستم کنترل دستگاه جوجه کشی استفاده میکنید به دلیل ثابت بودن دما در طول دوره در این بردها شانس موفقیت کاهش می یابد. بهتر است تا جی اس ام دستگاه جوجه کشی را فعال کنید تا اگر در پایان هر هفته به دستگاه نزدیک نبودید بتوانید با گوشی موبایل و نرم افزار اندروید جوجه کشی با خیال راحت مقدار دما را تغییر دهید.

۳ – آب پاشی تخم غاز در دستگاه جوجه کشی:

از دیگر توصیه ها برای جوجه کشی غاز آب پاشی تخم غازهای داخل دستگاه در برخی ایام هست . برای این کار یک عدد اسپری آب پاش را با آبی که از قبل جوشانده شده و عاری از آلودگی هست پر کرده و اب پاش را جهت هم دما شدن اب با دمای تخم غاز ها داخل دستگاه جوجه کشی غاز قرار می دهیم. از شروع روز هشتم جوجه کشی سعی کنید روزانه یک بار دستگاه را خاموش کرده و به مدت ۵ دقیقه درب دستگاه را باز کنید و با ملایمت با همان اسپری اقدام به آب پاشی پودری روی تخم های غاز نمایید. و پس از نهایت ۱۰ دقیقه درب دستگاه را بسته و دستگاه را روشن نمایید. این باز بودن درب ارتباطی با مبحث اکسیژن ندارد و فقط برای کاهش چند درجه ای دما و ایجاد یک شوک مختصر است. هنگام باز کردن درب دستگاه دمای محیط در حدود ۲۵ درجه باشد.

دستگاه جوجه کشی غاز

۴ –  رطوبت جوجه کشی غاز:

رطوبت در جوجه کشی غاز به طور متوسط در حدود ۶۰ درصد بوده و فقط در سه روز پایانی رطوبت ماشین جوجه کشی غاز را به ۷۰ تا ۷۵ درصد افزایش دهید. شرایط رطوبت جوجه کشی مرغ هم شباهت زیادی با جوجه کشی غاز دارد.

۵ – میزان اکسیژن لازم برای جوجه کشی غاز :

جوجه کشی غاز را در محیط های با میزان اکسیژن کم انجام ندهید. جنین های غاز به میزان اکسیژن بالا نیاز دارند لذا مهمترین کار برای جوجه کشی غاز نوربینی تخم غازها بوده ( کندلینگ ) تا بتوانید به موقع تخم های فاسد و بی نطفه را خارج کنید . دقت کنید تخم غاز های خراب تولید گازهای کشنده برای سایر جنین ها می کنند و میزان اکسیژن محیط را کم میکنند و حتی امکان انفجار آن ها داخل دستگاه هست.

همچنین مجهز بودن دستگاه جوجه کشی غاز به فن های تهویه اضطراری و برنامه دار اهمیت بالایی دارد.

۶ – گردش تخم غاز در دستگاه جوجه کشی:

تجربه ثابت کرده تخم غاز هایی که به طور خوابیده درون سبدهای هچری قرار گرفته اند و هنگام چرخیدن راک دستگاه مقداری می غلتند هچ موفق تری دارند. پس توصیه ما این است تا از ابتدای دوری جوجه کشی تخم غاز ها را داخل سینی یا همان سبد هچر بخوابانید و فضای کافی بین تخم ها قرار دهید تا امکان غلتیدن وجود داشته باشد. گاها دیده شده افرارد تخم غاز را داخل شبد هچر های جداره دار یا همان به اصطلاح شانه همه کاره چیده اند و بین تخم غازها تیغه ها را قرار داده اند، این کار جلوی غلتیدن را میگیرد.

تخم غاز

برای گردش راک ها دو برنامه می توان انجام داد حرکت یک باره در هر چند ساعت یک بار ( از یک ساعت تا ۴ ساعت ) و یا حرکت آهسته و نا محسوس  به طوریکه در هر یک ساعت به آرامی یک بار گردش انجام شود. حالت دوم توصیه اکثر حرفه ای ها به شماست.

۷ – تهیه تخم نطفه دار غاز:

غاز ها اگرچه از یک سالگی تخمگذاری می کنند اما مناسب ترین تخم غاز برای جوجه کشی غاز حاصل مادران بالای ۲ سال تا ۱۰ سال است. همچنین از غازهای نر می توان تا ۷ سال نطفه مناسب دریافت کرد. برای نطفه داری بالا بهتر است در مزرعه پرورش غاز به ازای هر ۲ یا ۳ غاز ماد یک غاز نر بالای دو سال سن نگهداری کرد. در هنگام خرید تخم نطفه دار غاز به تمام نکات خرید نطفه دار که قبلا در مقاله ای توضیح دادیم توجه کنید.

تخم نطفه دار غاز

مزرعه پرورش غاز

۸ – نظافت تخم نطفه دار غاز

از آنجا که فضولات غاز ها معمولا شل و آبکی هست احتمال آلوده شدن تخم غاز به فضولات بسیار زیاد است. تخم های آلوده به فضولات مناسب جوجه کشی نیستند و باید قبل از ورود به دستگاه جوجه کشی نظافت شوند. استفاده از اجسام زبر مثل سمباده در نظافت تخم غاز باعت از بین رفتن کوتیکول ( لایه محافظ پوسته در برابر ورود میکروب ها ) شده و احتمال ورود آلودگی به داخل تخم غاز افزایش می یابد.
توصیه میکنیم قبل از جوجه کشی غاز برای نظافت تخم غاز، از یک دستمال مرطوب شده با آب نمک استفاده کنید و به سرعت با یک دستمال خشک رطوبت برجا مانده را خشک کنید.

پرورش غاز

11 دیدگاه برای “جوجه کشی غاز دستگاه مخصوص غاز نمی خواهد ولیکن ترفندهایی دارد

 1. محمود گفته:

  سلام خسته نباشید
  برای پرورش غاز چندتا سوال داشتم
  ۱.راهکاری هست که از غاز ها بیشتر تخم بگیریم؟
  ۲.سالنی دارم که داخلش پرورش مرغ بومی دارم سالن غازها چقدر باید فاصله داشته باشد که سلامت مرغ ها به خطر نیوفتد؟و اینکه در مزرعه با هم چرا کنند مشکل ایجاد نمیکند؟
  ۳.دستگاه های جوجه کشی شما با برق خانگی کار میکنند؟لطفا مدل هایی که با برق خانگی کار میکنند اعلام کنید
  با تشکر.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   ۱- راهکار مناسبی برای افزایش میزان تخم گذاری غاز ها وجود ندارد. فقط غازها در بعضی از مناطق شمال بعضی اوقات دو سری تخمگذاری دارند که سری دوم هم در فصل پاییز شروع می شود. تعداد تخم به سه عامل ژنتیک، تغذیه و فصل جوجه کشی بستگی دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد پیشنهاد می کنیم مقاله پرورش غاز را مطالعه کنید.
   ۲- در نگهداری همزمان غاز ها و مرغ بومی ممکن است به مشکل برخورد کنید و جداسازی سالن ها در یک محیط خیلی نمی تواند موثر باشد. در تعداد کم و محلی این کار را انجام می دهند ولی هر چه تعداد بالاتر رود مشکل بیشتر می شود. پیشنهاد می کینم مقاله نگهداری مرغ بومی را نیز مطالعه کنید.
   ۳- تمامی دستگاه های بلدرچین دماوند با برق خانگی کار می کنند. جهت مشاهده دستگاه ها به لینک زیر مراجعه کنید:
   https://dquail.com/product-category/دستگاه-ها

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   متاسفانه معرفی یک منبع مطمئن سخت است. پیشنهاد می کنیم حتما قبل از خرید از نزدیک از کیفیت تخم نطفه دار و جوجه درآوری آن آگاه شوید و بعد خرید کنید. همچنین بیشتر از کسانی خرید کنید که افراد دیگری آن ها را می شناسند و از آن ها خریداری کرده اند. پیشنهاد می کنیم مقاله خرید تخم نطفه دار را نیز مطالعه فرمایید.

 2. عزت اله حاجی گفته:

  سلام من داخل شانه تخم غاز خوابیده بغل هم چهارتا میزارم فاصله یه کم زیاد میشه ضربه نمیخوره اشکالی ندارد ولی پنج تا میزارم زیاد جفت میشه راهنمایی کنید با تشکر

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   نیازی به چیدن تخم ها با نظم خاصی نیست. شما جوری تخم غاز ها را بچینید که سبد پر شود.
   شما همچنین میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۷۷۹۵۵۴۵۱ تماس گرفته و سوال خود را مطرح کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *