آموزش جوجه کشی غاز

دسته : غاز

جوجه کشی غاز یکی از راه های کسب درآمد از پرورش این پرنده است. اما باید با توجه به سرمایه و فضایی که در اختیار دارید، اقدام به این کار کنید. همچنین در این مسیر نیاز به برنامه ریزی دقیق خواهید داشت. این برنامه ریزی سود کسب و کار شما را تضمین خواهد کرد.

جوجه کشی غاز در شهرهای شمال ایران از دیرباز مورد علاقه مردم بومی بوده. این علاقه به پرورش غاز بی دلیل نبوده و حتما فوایدی را برای مردم داشته است. غازها در باغات همانند یک کارگر به هرس علف ها مشغول بودند و زمین را با کود تولیدی غنی می کردند. و در شالیزار ها پس از درو محصول از ساقه ای برجا مانده تغذیه می کردند. بنابر این غاز ها تغذیه گیاهی مناسب دارند و بر خلاف اردک ها علاقه ای به استفاده از لجن مرداب ها ندارند و گوشت خوش طعم و عطری دارند.

اما غازها در جوجه کشی طبیعی به دلیل طول دوره جوجه کشی غاز که 28 تا 35 روز در نژاد های مختلف متغییر است، تعداد کمتری تولیدمثل می کنند. لذا استفاده از ماشین جوجه کشی  برای جوجه کشی غاز صرفه اقتصادی نگهداری غاز ها را بالا می برد.

اگر به جوجه کشی از این پرنده فکر می کنید، مقاله پیش رو را از دست ندهید. در این مقاله هر آن چه که در رابطه با جوجه کشی از غاز نیاز دارید، گفته شده است. با ما همراه باشید و با اطلاعات صحیح فعالیت خود را به درستی آغاز کنید.

جوجه کشی غاز

فیلم آموزش جوجه کشی غاز

فضایی برای جوجه کشی غاز در نظر بگیرید

اولین قدم برای این کار پیدا کردن یک فضای مناسب است. اما این فضا باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ در جواب این سوال توجه شما را به موارد زیر جلب می کنیم:

 • فضایی محصور با سرپوش مناسب: مکانی که برای جوجه کشی در نظر گرفته اید باید از پرندگان به خوبی در برابر سرما و گرما محافظت کند؛
 • فضایی باز: این فضا باید به اندازه ای باشد که پرندگان به راحتی در آن تحرک داشته باشند؛
 • تهیه آبخوری و دان خوری: قسمتی از این فضا باید به آبخوری و دان خوری پرندگان اختصاص داده شود.

در مکان پرورش غازها باید فضایی جداگانه و کاملا بهداشتی برای جوجه کشی غازها در نظر بگیرید. این فضا نیز باید ویژگی های زیر را دارا باشد:

 • قابلیت شستشو داشته باشد؛
 • وجود راه خروج آب در این فضا ضروری است؛
 • تهیه هوای مناسب داشته باشد؛

تجهیزاتی جهت تامین دمای لازم در این فضا تعبیه شود.

فضای جوجه کشی غاز

جوجه کشی غاز با دستگاه جوجه کشی

برای جوجه کشی غاز به صورت انبوه  و کسب درآمد باید با یک ماشین جوجه کشی این کار را انجام دهید.

در جوجه کشی این پرنده با دستگاه به مواردی مثل میزان دما و رطوبت باید توجه ویژه کنید. در ادامه در مورد هر یک از موارد و نکات جوجه کشی غاز با دستگاه جوجه کشی توضیحات کامل قرار گرفته است.

مهم ترین نکته و ترفند جوجه کشی غاز با دستگاه

جوجه کشی غاز به طور مصنوعی با دستگاه جوجه کشی ترفندهایی دارد و مهم ترین ترفند، اسپری آب بر روی تخم غاز است. برای این کار نیاز است تا تخم غازها از روز 4 یا 5 روزگی تا قبل از دوران هچر یکبار در روز آبپاشی شوند و مجدد داخل دستگاه قرار بگیرند.

8 نکته مهم در جوجه کشی غاز

برای این که یک جوجه کشی موفق غاز داشته باشید نیاز هست تا به 8 نکته مهم در دوران جوجه کشی توجه کنید.

1. تهیه تخم نطفه دار غاز

غاز ها اگرچه از یک سالگی تخمگذاری می کنند اما مناسب ترین تخم غاز برای جوجه کشی غاز حاصل مادران بالای 2 سال تا 10 سال است. همچنین از غازهای نر می توان تا 7 سال نطفه مناسب دریافت کرد. برای نطفه داری بالا بهتر است در مزرعه پرورش غاز به ازای هر 2 یا 3 غاز ماد یک غاز نر بالای دو سال سن نگهداری کرد. در هنگام خرید تخم نطفه دار غاز به تمام نکات خرید نطفه دار که قبلا در مقاله آموزش خرید تخم نطفه دار توضیح دادیم توجه کنید.

تخم نطفه دار غاز

2. نظافت تخم نطفه دار قبل از قرار دادن  در دستگاه

از آنجا که فضولات غاز ها معمولا شل و آبکی هست احتمال آلوده شدن تخم غاز به فضولات بسیار زیاد است. تخم های آلوده به فضولات مناسب جوجه کشی نیستند و باید قبل از ورود به دستگاه جوجه کشی نظافت شوند. استفاده از اجسام زبر مثل سمباده در نظافت تخم غاز باعت از بین رفتن کوتیکول ( لایه محافظ پوسته در برابر ورود میکروب ها ) شده و احتمال ورود آلودگی به داخل تخم غاز افزایش می یابد.
توصیه میکنیم قبل از جوجه کشی غاز برای نظافت تخم غاز، از یک دستمال مرطوب شده با آب نمک استفاده کنید و به سرعت با یک دستمال خشک رطوبت برجا مانده را خشک کنید.

3. باور غلط: دستگاه جوجه کشی مخصوص غاز بخریم!

آیا دستگاه جوجه کشی مخصوص یک پرنده خاص تولید می شود و یا برای پرندگان متفاوت متغیر است؟ لازم است بدانیم دستگاه جوجه کشی یک انکوباتور پیشرفته است که شرایط دما و رطوبت و اکسیژن لازم را همراه با چرخش تخم ها فراهم می کند تا تخم پرندگان تبدیل به جوجه شود.

پس چرا برخی فروشندگان ادعا می کنند فلان دستگاه برای جوجه کشی غاز مناسب هست یا نیست؟ در حقیقت اینکه یک سازنده دستگاه یک مدل از دستگاه را توصیه می کند که برای جوجه کشی غاز مناسب تر است چه دلیلی دارد؟

توصیه به یک مدل خاص از دستگاه برای جوجه کشی غاز فقط دو دلیل دارد، اول ظرفیت مناسب با تولید تخم نطفه دار و دوم نوع گردش تخم غاز ها که در ادامه توضیح می دهیم تخم غاز ها چه نوع گردشی لازم دارند.

دستگاه جوجه کشی غاز

4. گردش تخم غاز در دستگاه جوجه کشی

تجربه ثابت کرده تخم غاز هایی که به طور خوابیده درون سبدهای هچری قرار گرفته اند و هنگام چرخیدن راک دستگاه مقداری می غلتند هچ موفق تری دارند. پس توصیه ما این است تا از ابتدای دوری جوجه کشی تخم غاز ها را داخل سینی یا همان سبد هچر بخوابانید و فضای کافی بین تخم ها قرار دهید تا امکان غلتیدن وجود داشته باشد. گاها دیده شده افرارد تخم غاز را داخل سبد هچر های جداره دار یا همان به اصطلاح شانه همه کاره چیده اند و بین تخم غازها تیغه ها را قرار داده اند، این کار جلوی غلتیدن را میگیرد.

برای گردش راک ها دو برنامه می توان انجام داد حرکت یک باره در هر چند ساعت یک بار ( از یک ساعت تا 4 ساعت ) و یا حرکت آهسته و نا محسوس  به طوریکه در هر یک ساعت به آرامی یک بار گردش انجام شود. حالت دوم توصیه اکثر حرفه ای ها به شماست.

نکته مهم در زمان هچ جوجه غاز:

توجه کنید هنگامی که جوجه ها در سبد ها هچ می شوند ممکن است در سمت سبد تجمع کنند و وزن بالای این جوجه ها ممکن است موجب فشار به چرخ دنده های موتور گیربکس دستگاه شود. پس در صورت امکان راک دستگاه را مهار کنید تا فشار روی موتور به طور مستقیم نباشد.

تخم غاز

5. دمای دستگاه جوجه کشی غاز

جنین غاز در طول دوره رشد شرایط دمایی خاص را لازم دارد تا مراحل رشد جنینی را به درستی طی کرد و به موقع هچ شود . دقت کنید در جوجه کشی غاز همانند جوجه کشی بوقلمون و جوجه کشی اردک در طول دوره باید در فواصل منظم مقدار دما تغییر کند، در هنگام چیدن تخم ها داخل دستگاه دما را روی 38.5 درجه تنظیم کنید و پس از یک هفته دما را به 37.7 درجه سلسیوس تغییر دهید. در پایان هفته سوم این تغییر جزئی تر شده و دما را به 37.5 تغییر می دهیم. این دما تا سه روز قبل از تولد ثابت بوده و در ایام هچر دما را به 37.2 کاهش می دهیم. دقت کنید اگر از قابلیت انتخاب پرنده سیستم کنترل دستگاه جوجه کشی استفاده میکنید به دلیل ثابت بودن دما در طول دوره در این بردها شانس موفقیت کاهش می یابد. بهتر است تا جی اس ام دستگاه جوجه کشی را فعال کنید تا اگر در پایان هر هفته به دستگاه نزدیک نبودید بتوانید با گوشی موبایل و نرم افزار اندروید جوجه کشی با خیال راحت مقدار دما را تغییر دهید.

6. رطوبت جوجه کشی غاز

رطوبت در جوجه کشی غاز به طور متوسط در حدود 60 درصد بوده و فقط در سه روز پایانی رطوبت ماشین جوجه کشی غاز را به 70 تا 75 درصد افزایش دهید. شرایط رطوبت جوجه کشی مرغ هم شباهت زیادی با جوجه کشی غاز دارد.

7. آب پاشی تخم غاز در دستگاه جوجه کشی

از دیگر توصیه ها برای جوجه کشی غاز آب پاشی تخم غازهای داخل دستگاه در برخی ایام هست . برای این کار یک عدد اسپری آب پاش را با آبی که از قبل جوشانده شده و عاری از آلودگی هست پر کرده و اب پاش را جهت هم دما شدن اب با دمای تخم غاز ها داخل دستگاه جوجه کشی غاز قرار می دهیم. از شروع روز هشتم جوجه کشی سعی کنید روزانه یک بار دستگاه را خاموش کرده و به مدت 5 دقیقه درب دستگاه را باز کنید و با ملایمت با همان اسپری اقدام به آب پاشی پودری روی تخم های غاز نمایید. و پس از نهایت 10 دقیقه درب دستگاه را بسته و دستگاه را روشن نمایید. این باز بودن درب ارتباطی با مبحث اکسیژن ندارد و فقط برای کاهش چند درجه ای دما و ایجاد یک شوک مختصر است. هنگام باز کردن درب دستگاه دمای محیط در حدود 25 درجه باشد.

دستگاه جوجه کشی غاز

8. میزان اکسیژن لازم برای جوجه کشی غاز

جوجه کشی غاز را در محیط های با میزان اکسیژن کم انجام ندهید. جنین های غاز به میزان اکسیژن بالا نیاز دارند لذا مهمترین کار برای جوجه کشی غاز نوربینی تخم غازها بوده ( کندلینگ ) تا بتوانید به موقع تخم های فاسد و بی نطفه را خارج کنید . دقت کنید تخم غاز های خراب تولید گازهای کشنده برای سایر جنین ها می کنند و میزان اکسیژن محیط را کم میکنند و حتی امکان انفجار آن ها داخل دستگاه هست.

همچنین مجهز بودن دستگاه جوجه کشی غاز به فن های تهویه اضطراری و برنامه دار اهمیت بالایی دارد.

جوجه کشی غاز به روش سنتی و بدون دستگاه

جفت گیری غازها تنها یک بار در سال اتفاق می افتد. طول دوره جوجه کشی این پرنده به روش طبیعی نیز بین 28 تا 35 روز متغیر است. این تفاوت در دوره جوجه کشی، به دلیل وجود نژادهای مختلف از غازها اتفاق می افتد. جوجه کشی این پرنده به صورت طبیعی معمولا در روستاها بیشتر دیده می شود.

در این شیوه جوجه کشی شاهد سه مرحله زیر هستیم:

 • جفت گیری غازها؛
 • کرچ شدن غازها؛
 • هچ شدن تخم غازها و تبدیل آن ها به جوجه.

اگر به دنبال جوجه کشی طبیعی از این پرنده هستید، ابتدا باید استخری برای آن ها ایجاد کنید. این استخر باید به گونه ای باشد که پرنده ماده بتواند پاهای خود را هنگام جفت گیری روی زمین بگذارد.

جوجه کشی غاز به روش طبیعی

شرایط جوجه کشی غاز به روش طبیعی

پس از تخم گذاری، پرنده مادر روی تخم های خود می خوابد که این زمان را اصطلاحا کرچ شدن می نامند. در این روش از جوجه کشی باید به نکاتی توجه کنید که در ادامه آن ها را توضیح خواهیم داد.

 • مواد غذایی و آب مورد نیاز غازها را در نزدیکی لانه آن ها قرار دهید؛
 • فضایی جهت شنا کردن غازها در نظر بگیرید؛

از داروهای ضد انگل برای آنها استفاده کنید.

تخم غازها را همزمان زیر غاز مادر قرار دهید

توصیه می کنیم که تخم ها را در یک زمان زیر پرنده مادر قرار دهید. به این ترتیب جوجه ها حداکثر با فاصله 24 ساعت از تخم بیرون خواهند آمد.

توجه به این نکته از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا با از تخم در آمدن چند جوجه ممکن است که پرنده مادر دیگر بر تخم ها نخوابد. به این ترتیب برخی از تخم ها خراب خواهند شد.

نگهداری از جوجه غازها پس از جوجه کشی

پس از پایان جوجه کشی و بیرون آمدن جوجه ها از تخم باید آن ها را در مکانی گرم قرار دهید. بنابراین اگر هوای بیرون سرد است، آن ها را به فضایی با حرارت کنترل شده منتقل کنید.

لازم به ذکر است که جوجه ها در روزهای اول نیازی به غذا ندارند. اما پس از گذشت چند روز باید مواد غذایی مورد نیاز آن ها را تامین کرد. به تغذیه جوجه ها پس از بیرون آمدن از تخم نیز باید توجه داشته باشید. در غیر این صورت شاهد تلفاتی در این مرحله خواهید بود.

پس از گذشت 4 هفته جوجه ها دیگر نیازی به مادر خود ندارند؛ در این زمان که پرهای آن ها درآمده است، امکان استفاده از استخر را برای آن ها فراهم کنید.

نگهداری از جوجه غازها پس از جوجه کشی

سود جوجه کشی غاز

خیلی از کسانی که قصد شروع پرورش غاز را دارند، در رابطه با سوددهی این کار می پرسند. باید بدانید که سود این کسب و کار را با هیچ عدد ثابتی نمی توان مشخص کرد. قصد شما از راه اندازی این کسب و کار هیچ تفاوتی در سوددهی شما ایجاد نمی کند. تنها باید بدانید که هیچ حقوق ثابتی در انتظار شما نخواهد بود.

اما به طور کلی هر چه شما با اصول این کار بیشتر آشنا باشید، درآمد بیشتری در در انتظار شما خواهد بود. بنابراین با در نظر گرفتن تمام شرایط نگهداری از جوجه ها تلفات و ضرر خود را به کمترین میزان کاهش دهید.

سود جوجه کشی غاز
سوالات متداول

دمای جوجه کشی غاز چقدر است؟

در جوجه کشی غاز در طول دوره باید در فواصل منظم مقدار دما تغییر کند. در هنگام چیدن تخم ها داخل دستگاه دما را روی 38.5 درجه تنظیم کنید و پس از یک هفته دما را به 37.7 درجه سلسیوس تغییر دهید. در پایان هفته سوم این تغییر جزئی تر شده و دما را به 37.5 تغییر می دهیم. این دما تا سه روز قبل از تولد ثابت بوده و در ایام هچر دما را به 37.2 کاهش می دهیم.

رطوبت در جوجه کشی غاز به طور متوسط در حدود 60 درصد بوده و فقط در سه روز پایانی رطوبت ماشین جوجه کشی غاز را به 70 تا 75 درصد افزایش دهید

مهم ترین ترفند جوجه کشی غاز اسپری آب بر روی تخم غاز می باشد که باید از روز پنجم یکبار در طول روز انجام شود.

امکان جوجه کشی غاز با هر دستگاهی وجود دارد ولی دستگاه جوجه کشی باید حرفه ای، با کیفیت و با راندمان بالا باشد.

باید بدانید که سود این کسب و کار را با هیچ عدد ثابتی نمی توان مشخص کرد. قصد شما از راه اندازی این کسب و کار هیچ تفاوتی در سوددهی شما ایجاد نمی کند. تنها باید بدانید که هیچ حقوق ثابتی در انتظار شما نخواهد بود.

اما به طور کلی هر چه شما با اصول این کار بیشتر آشنا باشید، درآمد بیشتری در در انتظار شما خواهد بود.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

17 بهمن 1400

سلام .ببخشید ایا از دستگاه داتیکس ۵ میشه برای جوجه کشی تخم غاز استفاده کرد؟؟ایا نیازه رو تخمها اب پاشی بشه یا خود دستگاه رطوبت مورد نیازشو تامین میکنه ؟چه تعداد تخم غاز در دستگاه داتیکس ۵ جا میگیره ؟ممنون میشم راهنمایی کنید متشکر🙏🙏

3 فروردین 1400

سلام دوست عزیز ممنون از مطالب عالیتون
من برای جوجه کشی غاز میخوام از دوتا دستگاه استفاده کنم از یکی برای ستر و از دیگری برای هچر.
ولی من هر هفته ۳۰ تا تخم تازه میتونم تهیه کنم میخواستم ببینم میشه هر هفته ۳۰ تا تخم به دستگاهی که برای ستر هست اضافه کنم؟؟یا چینش تخم باید در یک تاریخ وهم زمان انجام شود؟؟؟

  15 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید از دستگاه جوجه کشی 250 عددی غاز (مدل dq150) برای ستر استفاده کنید و هر هفته 30 عدد تخم غاز به دستگاه اضافه کنید. برای زمان هچر هم می توانید از دستگاه جوجه کشی داتیکس استفاده کنید که متفاوت ترین دستگاه بازار است و راندمان بالایی دارد.

25 اسفند 1399

سلام آیا لازمه که در جوجه کشی طبیعی غاز تخم هارو خودمون بچرخونیم یا نه اصلا دست نزنیم؟؟!!وخود پرنده انجامش بده؟؟!

  19 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  اصلا به تخم غازها دست نزنید؛ خود پرنده چرخش را انجام می دهد.

19 اسفند 1399

سلام
تخم غاز های من حدود ۱۰ ساعت توی دمای ۳۶ درجه بودن روز چهارم جوجه کشی هستش مشکلی ایجاد میکنه؟؟
ممکنه نطفه تشکیل نشه؟؟

  22 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  با میزان دمایی که گفتید و مدت زمان یک روز مشکلی برای تخم غازها پیش نیامده است.

18 اسفند 1399

متن بسیار خوب و کاربردی بوذ

15 اسفند 1399

سلام
اگه سه روز مونده باشه که جوجه ها از تخم بیرون‌بیان بعد به مدت ۱۰ ساعت تو دمای کم بمونن جوجه ها داخل تخم‌مرغ میمیرن؟
ممنون میشم جواب بدید

  23 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  منظور شما از دمای کم دقیقا چقدر است؟
  البته 10 ساعت هم زیاد است و بی تاثیر نیست.

4 اسفند 1399

با سلام
اگه تخم غاز رو مانند تخم مرغ در شانه بچینیم ایا مشکلی پیش می اید؟؟؟

  1 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  تجربه نشان داده است که در جوجه کشی غاز چرخش بیشتر تخم غازها و قرار دادن آن ها به صورت افقی در سبد هچر بهتر است.

30 بهمن 1399

سلام ، خسته نباشید، من یک ماشین دست ساز درست کردم ولی بجای ترموستات از دیمر استفاده کردم، آیا جوابگو میشود، چون هنوز استفاده نکردم. ممنون

  2 اسفند 1399

  سلام دوست عزیز
  سلامت باشید
  دیمرها ممکن است با کوچک ترین تماس دست یا لرزش از دقت خود خارج شوند و ریسک کار را بالا میبرد. همچنان پیشنهاد به استفاده از یک سیستم کنترل جوجه کشی با کیفیت را داریم.

  11 اسفند 1399

  سلام من یه دستگاه جوجه کشی ساختم اما هنوز آزمایش نکردم میخوام یک عدد تخم واسه آزمایش بزارم از کجا متوجه شم که دستگاه کار میکنه و در تخم داره جوجه تشکیل میشه لطفا کمک کنید

   29 فروردین 1400

   سلام دوست عزیز
   از دما سنج برای سنجش میزان دما استفاده کنید که دمای دستگاه به 37.5 تا 37.8 درجه سانتی گراد برسد. بعد از 5 تا 7 روز تخم مرغ را در جای نیمه تاریک در معرض نور قرار دهید اگر رگ های خونی مشاهده شد یعنی دستگاه در حال انجام کار است. یک عدد تخم نطفه دار برای آزمایش خوب نیست.

26 بهمن 1399

سلام
من میخواستم رطوبت دستگاهم رو زیاد کنم دستگاهم رو خودم ساختم درش رو که باز کردم تاظرفآب بزارم رطوبتش رفت رو 50 ولی فقط 15 دقیقه رطوبش پایین رفت بعد درستش کردم
به نظرتون جوجه ها مردن؟

  7 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  با این زمان کم و کاهش میزان رطوبت اتفاقی برای تخم غازها رخ نمی دهد.

24 بهمن 1399

سلام
من سه تا تخم غاز گذاشتم در دستگاهی که خودم ساختم.
الان روز دوم هست
رطوبتش درسته 60٪هست اما دماش از 36 درجه نه پایین میره نه بالا
آیا جوجه مسیشن؟
راستی قبلا با همین دستگاه دوتا مرغ هم تولید کردم

  11 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  دمای 37.4 درجه سانتی گراد لازم است و 36 خیلی کم است و به مشکل برخورد خواهید کرد. البته پیشنهاد میکنیم با یک دماسنج دیگر مجددا دما را چک کنید.

24 بهمن 1399

سلام.
اگر داخل آب در طول جوجه کشی غاز سرکه بریزیم بازدهی بهتری نمیده. چون بعضی ها میگن آب سرکه رو تخم ها باشیم در زمان موقع باز کردن در به مدت ده دقیقه بعد روز هشتم تا پایان دوره ستر

  11 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  مطلب علمی برای این موضوع وجود ندارد ولی اگر کسی تجربه کرده است شما میتوانید تصمیم بگیرید که انجام بدهید یا خیر.

21 بهمن 1399

سلام و درود
میخواستم بدونم تخم غاز رو میشه زیر بوقلمون گذاشت ؟
یعنی جوجه میشه؟

  2 اسفند 1399

  سلام دوست عزیز
  بله امکان پذیر است.

16 بهمن 1399

سلام
میشه تخم غاز رو زیر بوقلمون گذاشت؟یعنی جوجه میشه؟

  11 اردیبهشت 1400

  سلام دوست عزیز
  بله می شود و اگر تخم غاز قابلیت جوجه شدن داشته باشد مشکل خاصی ندارد.

1 بهمن 1399

سلام ممنون از مطالب مفیدتون
من یه دستگاه جوجه کشی دستی دارم که دما و رطوبت رو خودش کنترل میکنه اما تخم ها رو باید خودم با دست بچرخونم، هر هشت ساعت یکبار برای تخم غاز مناسبه یا نه؟

  2 بهمن 1399

  سلام دوست عزیز
  مشکلی ندارد ولی برای جوجه کشی غاز اگر هر 4 تا 5 ساعت یکبار چرخش انجام شود بهتر است.

   17 اسفند 1399

   سلام، ممنون از توضیحات خوبتون، فقط یه خواهشی دارم و اون اینکه در کل متن و پاسخها به دوستان دمای دستگاه رو دو نوع مختلف توضیح دادین که در پاسخ اخری گفتین اپدیت شده5. 37 میباشد، خواهشا یه درجه اپدیت رو بفرمایین، ممنونم

    23 فروردین 1400

    سلام دوست عزیز
    دمای لازم برای جوجه کشی غاز در دوران ستر 37.5 درجه سانتی گراد و رطوبت حدود 60 تا 65 درصد است. در زمان هچر دما 37.2 درجه سانتی گراد و رطوبت 75 درصد باشد.

8 دی 1399

جوجه غاز هایی که از دستگاه بیرون میان بعد از بزرگ شدن کرچ میشوند؟

  10 اسفند 1399

  سلام دوست عزیز
  بله احتمال کرچ شدن غازها زیاد است ولی باید دوره تخمگذاری پایان شود.

16 آذر 1399

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم دوره هچر آیا تنظیمات خاصی روی برد داره یا همون تغییر دما و رطوبت کافیه؟ ممنون.

  10 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز
  مهم ترین تنظیمات برای دوران هچر جوجه کشی، دما و رطوبت و عدم چرخش است. اگر دستگاه بالاتر از ظرفیت 126 عددی دارید گزینه تهویه اضطراری دما که 0.5 تا 0.6 درجه بالاتر از دما قرار میگیرد را هم فعال کنید.

10 دی 1398

سلام اطلاعات روان؛ قابل فهم و مفید بود سپاسگذارم.

  10 دی 1398

  سلام دوست عزیز
  ممنون از نظر انرژی بخش شما. از این که مقاله به شما کمک کرده است و مفید بوده است بسیار خوشحالیم.

9 دی 1398

سلام با عرض ادب و احترام
میخواستم بدونم همزمان میشه جوجه کشی غاز و بوقلمون کرد؟

  22 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  بله امکان جوجه کشی غاز و بوقلمون به صورت همزمان وجود دارد. تخم غاز را دو روز زودتر از تخم بوقلمون ها درون دستگاه قرار دهید. اگر قصد آبپاشی تخم غاز را داشتید، بیرون دستگاه انجام دهید.

23 آبان 1398

سلام بابت توضیح که داده اید سپاس گذارم
خواستم بدونم چرا دو تا چهار روز اول جنین طلف میشه.البته غازهای که دارم اولین سال که دارن تخم میکنن تغذیه انهای خیلی خوب صورت میگیره خیلی خوب هم تخم میکنن ممنون میشم اگه راهنمای بفرماید. اگه شیش روز به بعد جنین سالم موند تا روز اخررشت خوبی میکنه از لحاظ دما مشکل ندارم

  18 اسفند 1398

  سلام دوست عزیز
  ممکن هست دلایل تغذیه ای داشته باشد ولی اولین چیزی که شما باید رعایت کنید در قسمت جای نگهداری تخم های نطفه دار و دمای آن محل است. بعضی اوقات دما در قسمت نگهداری تخم نطفه دار بالاست و جنین قبل از قرار دادن تخم پرنده در دستگاه رشد میکند و چون شرایط مهیا نیست جوجه در همان 3 تا 4 روز اول تلف میشود.

19 تیر 1398

سلام
چه زماني ميشه متوجه شد زمان هچر فرا رسيده
چون غاز بين ٣٠تا٣٥ روز هست از كجا بايد بفهميم زمان هچر شده و چرخش بايد قطع بشه ؟
خوابوندن تخم غاز و اردك همزمان مشكلي داره ؟

  13 مهر 1398

  سلام دوست عزیز
  طول مدت جوجه کشی غاز 30 روز است و شما می توانید از 27 روز به بعد چرخش را متوقف کنید.
  جوجه کشی همزمان غاز و اردک مشکلی ندارد ولی تخم اردک را 2 روز دیرتر از تخم غازها در دستگاه قرار دهید.

   28 آذر 1399

   سلام زمانی که اولین جوجه نوک زد میتونید دستگاه رو روی حالت هچر قرار بدین

18 خرداد 1398

سلام میخاستم بدونم جوجه ها در چند روز از تخم میان بیرون. الان روز سی و سوم هست که توی دستگاه هستن ولی خبری ازشون نیست. مبگیشه راهنمایی کنید

  23 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  طول دوره جوجه کشی غاز 30 روز است. شما می توانید تخم غازها را بشکنید و بعد از آن با مشاورین شرکت تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.

9 خرداد 1398

با سلام و احترام مجدد
آیا این اسپری پاشی آب روی تخم ها هر روز باید انجام بشه
واینکه در توضیحات بالا گفته شده از روز هشتم شروع به اسپری پاشی بشه
اما در جواب سوال یکی از دو ستان فرمودین از روز پانزدهم باید شروع به اسپری پاشی بشه
لطفا اگر ممکن بفرمایید چرا در دو تا تایم مختلف اسپری پاشی توصیه شده
با تشکر

  7 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  در جوجه کشی غاز آب پاشی از روز پانزدهم تا روزی که جوجه ها نوک میزنند کافی است.

9 خرداد 1398

سلام آیا میتونم هم زمان تخم غاز و تخم مرغ رو با هم جوجه کشی کنم چون داخل دستگاهم تخم غاز گذاشتم و بعد نوربینی جای خالی دارم میخام تخم مرغ بذارم تا کمال استفاده رو از دستگاه در یک دوره ببینم با تشکر از راهنمایی هاتون

  7 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید جوجه کشی غاز و مرغ را همزمان انجام دهید. صبر کنید تا از قرار دادن تخم غازها در دستگاه 9 روز بگذرد سپس تخم مرغ ها را در دستگاه قرار دهید.

6 خرداد 1398

آیا میتونی تخم غازرو بزاری زیر مرغ

  15 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  می شود ولی چون تخم غاز نسبت به تخم مرغ خیلی بزرگتر است باید مرغ درشت باشد تا توانایی چرخاندن و پوشش روی تخم غاز را داشته باشد. بعید است که از 3 تا 4 عدد بیشتر بتوانید زیر مرغ قرار دهید.

4 اردیبهشت 1398

ممنون از راهنمای. خیر ببینی

4 اردیبهشت 1398

سلام. چرا جوجه غاز قبل از یک روز اخر دچار خفگی میشه همه سفیده بخودش جزب کرده تقریبن همه زرده هم وارده شکمش شده ولی روز اخر تلف میشه ممنون میشم اگه راهنمای کنید

  4 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  باید روند جوجه کشی بررسی شود. گاهی ممکن است از دمای پایین و بعضی اوقات به دلیل تغذیه ضعیف مادری جوجه داخل تخم ضعیف می شود.

3 اردیبهشت 1398

سلام آقا من ی مستند از جوجه کشی غاز دیدم ک میگفت دوران ستر روی 37.8 میزارم خیلیا میگن 37.5 شما هم ک میگید هر هفته باید تغییر داده بشه درباره روزه شروع آبپاشی هم هرکس یچی میگه من الان میخوام شروع کنم اردک و غاز باهم جوجه کشی کنم نمیدونم حرف کیو گوش کنم
در ضمن یچی دیگه اینکه من چنتا از فامیلا و دوستان ک اتفاقا بی سواد هم هستن بدون آبپاشی و تغییر دما از اردک جوجه کشی میکنن
و در مور رطوبت هم دیدم ک بدون اینکه یه قطره آب داخل دستگاه بریزن از مرغ جوجه کشی میکنن

  2 خرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم شما دقیقا همان کاری را بکنید که فامیل ها و دوستان شما انجام داده اند و نتیجه خوبی دریافت کرده اند. حتما شما هم باید جواب بگیرید.

  4 اسفند 1399

  سلام من تو دستگاه ۱۲۶ تایی مرغ میتونم غاز پرورش بدم؟؟
  چون من ۳۵تا تخم غاز گذاشتم توش

   1 اردیبهشت 1400

   سلام دوست عزیز
   مشکلی نیست و شما می توانید جوجه کشی غاز هم در دستگاه 126 عددی انجام دهید.

2 اردیبهشت 1398

سلام تایمری که بتوان زمانبندی چرخش تخمها را کنترل کنه را کجا و چطوری میتونم تهیه کنم ممنون

  15 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  تایمر تنها را می توانید از خیابان لاله زار تهران تهیه کنید. اگر سیستم کنترل نیاز دارید می توانید با واحد فروش شرکت تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.
  تلفن تماس: 02177955451

17 فروردین 1398

سلام
ببخشیددقت رطوبت و دما در جوجه کشی غاز خیلی مهمه؟ یا تقریبا 0/3 یا 0/4 درجه متغیر باشه هیچ فرقی نداره؟

  25 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  تغییر بین 0.3 تا 0.8 اگر به صورت نوساناتی باشد و نه به صورت دائم از اول تا آخر دوره جوجه کشی مشکلی ندارد.

16 فروردین 1398

با سلام وممنون از اطلاعاتی که در اختیار قرار دادین،تخم غاز رو وقتی روز اول داخل دستگاه قرار میدیم قانونآ بعد از چند روز عمل کندلینگ یا همون نوربینی رو جهت جدا کردن تخمهای فاسد انجام داد؟

  27 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  از این که مقاله برای شما مفید بوده است بسیار خرسندیم.
  در جوجه کشی غاز پس از گذشت حدود یک هفته تا 10 روز می توانید کندلینک ( نوربینی ) را انجام دهید.

8 اسفند 1397

سلام دوستان‌، تخم غاز رو تا چن مدت میتوان نگهداشت و سپس توی دستگاه گذاشت ،یعنی تا چه مدت خراب نمیشه و شرایط نگهداریش چطور باشه بهتره

  14 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  در شرایط جوی این فصل سعی کنید بیشتر از 10 روز نشود و 7 روز بهترین زمان است تا بتوانید نتیجه مطلوبی در جوجه کشی غاز داشته باشید.

5 اسفند 1397

سلام . چرخش دستگاه هر چند دیقه یبار باید انجام بشه؟؟؟ دستگاه من هر نیم ساعت یبار چرخش میکنه درسته؟؟؟

  6 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  ساعت چرخش عامل بسیار مهمی در جوجه کشی غاز نیست زیرا در طبیعت نیز پرندگان طبق ساعت خاصی این کار را انجام نمی دهند. پیشنهاد می کنیم که تخم پرندگان در دستگاه، هر 5 دقیقه 3 ثانیه چرخش داشته باشند.

4 اسفند 1397

با سلام
من قصد دارم چندتا جوجه قوغاز بخرم.راه تشخیص جوجه قوغاز از جوجه غاز چیه؟
چه تفاوت های ظاهری با هم دارن؟

  25 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  بهتر است شما در اینترنت و شبکه های اجتماعی جستجو کنید و عکس غاز و جوجه قو غاز را ببینید تا متوجه تفاوت آن ها بشوید. یا تحقیق کنید و شخص مورد اطمینان را پیدا کنید و از آن شخص خرید کنید.

3 اسفند 1397

سلام، آب پاشی تخم ها رو از روز هشتم تا چه روزی باید ادامه داد، تا آغاز زمان هچر یا تا آخرین روز جوجه کشی؟

  6 اسفند 1397

  سلام دوست عزیز
  پیشنهاد می کنیم آب پاشی را از روز 15 تا آخرین روز جوجه کشی غاز انجام دهید.

2 دی 1397

سلام و عرض ادب خدمت شما دستگاه اتومات چطور چرخش و بزارم رو نامحسوس بچرخه ممنون میشم جواب بدید

  15 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  چرخش دستگاه را روی 3 ثانیه در هر 5 دقیقه قرار دهید.

7 آذر 1397

سلام تخم قو غاز رو چن مدت ميشود نگه داشت براي جوجه كشي

  3 دی 1397

  سلام دوست عزیز
  معمولا توصیه برای نگهداری تخم نطفه دار غاز در این فصل اگر جای خنک داشته باشند حداکثر 7 تا 10 روز ولی بهترین زمان 3 تا 7 روز است.

15 مهر 1397

سلام خسته نباشید
برای پرورش غاز چندتا سوال داشتم
1.راهکاری هست که از غاز ها بیشتر تخم بگیریم؟
2.سالنی دارم که داخلش پرورش مرغ بومی دارم سالن غازها چقدر باید فاصله داشته باشد که سلامت مرغ ها به خطر نیوفتد؟و اینکه در مزرعه با هم چرا کنند مشکل ایجاد نمیکند؟
3.دستگاه های جوجه کشی شما با برق خانگی کار میکنند؟لطفا مدل هایی که با برق خانگی کار میکنند اعلام کنید
با تشکر.

  16 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  1- راهکار مناسبی برای افزایش میزان تخم گذاری غاز ها وجود ندارد. فقط غازها در بعضی از مناطق شمال بعضی اوقات دو سری تخمگذاری دارند که سری دوم هم در فصل پاییز شروع می شود. تعداد تخم به سه عامل ژنتیک، تغذیه و فصل جوجه کشی بستگی دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد پیشنهاد می کنیم مقاله پرورش غاز را مطالعه کنید.
  2- در نگهداری همزمان غاز ها و مرغ بومی ممکن است به مشکل برخورد کنید و جداسازی سالن ها در یک محیط خیلی نمی تواند موثر باشد. در تعداد کم و محلی این کار را انجام می دهند ولی هر چه تعداد بالاتر رود مشکل بیشتر می شود. پیشنهاد می کینم مقاله نگهداری مرغ بومی را نیز مطالعه کنید.
  3- تمامی دستگاه های بلدرچین دماوند با برق خانگی کار می کنند. جهت مشاهده دستگاه ها به لینک زیر مراجعه کنید:
  https://dquail.com/product-category/دستگاه-ها

2 مهر 1397

سلام .یه منبع قابل اعتماد برای تهیه تخم نطفه دار معرفی میکنین

  17 مهر 1397

  سلام دوست عزیز
  متاسفانه معرفی یک منبع مطمئن سخت است. پیشنهاد می کنیم حتما قبل از خرید از نزدیک از کیفیت تخم نطفه دار و جوجه درآوری آن آگاه شوید و بعد خرید کنید. همچنین بیشتر از کسانی خرید کنید که افراد دیگری آن ها را می شناسند و از آن ها خریداری کرده اند. پیشنهاد می کنیم مقاله خرید تخم نطفه دار را مطالعه کنید.

18 خرداد 1397

سلام من داخل شانه تخم غاز خوابیده بغل هم چهارتا میزارم فاصله یه کم زیاد میشه ضربه نمیخوره اشکالی ندارد ولی پنج تا میزارم زیاد جفت میشه راهنمایی کنید با تشکر

  23 خرداد 1397

  سلام دوست عزیز
  نیازی به چیدن تخم ها با نظم خاصی نیست. شما جوری تخم غاز ها را بچینید که سبد پر شود.
  شما همچنین میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 02177955451 تماس گرفته و سوال خود را مطرح کنید.

8 خرداد 1397

سلام. ممنون از آموزش بسیار عالیتان
یک سوال: شما در این آموزش بیان نموده اید که برای شروع دوره ستر جوجه کشی غاز ” دما دستگاه را روی ۳۸.۵ درجه تنظیم کنید و پس از یک هفته دما را به ۳۷.۷ درجه سلسیوس تغییر دهید و در پایان هفته سوم این تغییر جزئی تر شده و دما را به ۳۷.۵ تغییر می دهیم”
حال آنکه در سایر سایتها و مراجع فقط دمای 37.5 را پیشنهاد داده اند. اگر دما را 38.5 بکنم میترسم تخمها تبدیل به جوجه نشه
جواب شما چیست؟؟؟ آیا تا الان عملا با این دما شروع کرده اید؟؟

  6 بهمن 1399

  سلام محسن عزیز
  این اعداد در دفترچه راهنمای قدیمی ذکر شده است و دفترچه راهنمای جدید آپدیت شده است. دمای مناسب جوجه کشی غاز 37.5 درجه سانتی گراد است و تمام کاربران دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند آن را رعایت میکنند.

7 خرداد 1397

سلام ممنون از راهنماییتون لطفا اگر جایی برای تهیه تخم نطفه دار مطمئن غاز سراغ دارید معزفی کنید

  8 خرداد 1397

  سلام دوست عزیز
  لطفا جهت کسب اطلاعات با شماره تلفن 02177955451 تماس حاصل فرمایید.

27 اردیبهشت 1397

عالی بود لذت بردم از نکات کلیدی

26 اردیبهشت 1397

سلام. تخم بلدرچین رو هم اگه به صورت خوابیده بذاریم خوبه؟؟ینی مشکلی ایجاد نمیکنه؟و تقریبا باید هر چند وقت یک بار بر عکس بشن که جنین به پیواره نچسبه. ممنون از شما‌ و سپاس

  2 بهمن 1399

  سلام دوست عزیز
  خیر مشکلی ایجاد نمیشود. میتوانید تخم بلدرچین ها را مثل تخم غاز داخل سبدها قرار دهید و چرخش داشته باشد کافیست.

17 اردیبهشت 1397

لطفا راجب تخم اردک اسرائیلی هم مطلب بزارید
چون تخم اسرائیلی ۳۸ روزه بدنیا میان وکمی گیج کنندس

  30 دی 1399

  سلام دوست عزیز
  مدت زمان جوجه کشی اردک اسرائیلی 34 تا 35 روز است. برای کسب مشاوره دقیق در این مورد میتوانید با کارشناسان شرکت تماس بگیرید یا به مقاله آموزش جوجه کشی اردک مراجعه کنید. تلفن واحد مشاوره: 02177955451 داخلی 2

8 فروردین 1397

سلام خدا خیرتان بده این قدر ساده اموزش دادید ممنون یا علی

26 اسفند 1396

سلام اطلاعاتی ک دادین عالی بود. سپاس

12 اسفند 1396

بسیار عالیست نکات و آموزشهای بسیارخوبی را به نگارش در آورده اید