جوجه کشی غاز دستگاه مخصوص غاز نمی خواهد ولیکن ترفندهایی دارد

جوجه کشی غاز

جوجه کشی غاز به طور مصنوعی با دستکاه جوجه کشی ترفندهایی دارد و مهم ترین ترفند جوجه کشی غاز اسپری آب بر روی تخم غاز می باشد.

جوجه کشی غاز در شهرهای شمال ایران از دیرباز مورد علاقه مردم بومی بوده. این علاقه به پرورش غاز بی دلیل نبوده و حتما فوایدی را برای مردم داشته است. غازها در باغات همانند یک کارگر به هرس علف ها مشغول بودند و زمین را با کود تولیدی غنی می کردند. و در شالیزار ها پس از درو محصول از ساقه ای برجا مانده تغذیه می کردند.

پرورش سنتی غاز

بنابر این غاز ها تغذیه گیاهی مناسب دارند و بر خلاف اردک ها علاقه ای به استفاده از لجن مرداب ها ندارند و گوشت خوش طعم و عطری دارند.

اما غازها در جوجه کشی طبیعی به دلیل طول دوره جوجه کشی غاز که 28 تا 35 روز در نژاد های مختلف متغییر است، تعداد کمتری تولیدمثل می کنند. لذا استفاده از ماشین جوجه کشی  برای جوجه کشی غاز صرفه اقتصادی نگهداری غاز ها را بالا می برد.

در این نوشتار قصد داریم با یادآوری برخی نکات مهم در جوجه کشی غاز شانس موفقیت جوجه درآوری غاز ها را افزایش دهیم.

جوجه کشی غاز

1 – یک باور غلط :

دستگاه جوجه کشی مخصوص غاز بخریم !!!!

آیا دستگاه جوجه کشی مخصوص یک پرنده خاص تولید می شود و یا برای پرندگان متفاوت متغیر است؟ لازم است بدانیم دستگاه جوجه کشی یک انکوباتور پیشرفته است که شرایط دما و رطوبت و اکسیژن لازم را همراه با چرخش تخم ها فراهم می کند تا تخم پرندگان تبدیل به جوجه شود.

پس چرا برخی فروشندگان ادعا می کنند فلان دستگاه برای جوجه کشی غاز مناسب هست یا نیست؟ در حقیقت از جهل خریدار استفاده می کنند و ترفندی برای بازاریابی آنها می باشد. ولی اینکه یک سازنده دستگاه یک مدل از دستگاه را توصیه می کند که برای جوجه کشی غاز مناسب تر است چه دلیلی دارد؟

توصیه به یک مدل خاص از دستگاه برای جوجه کشی غاز فقط دو دلیل دارد، اول ظرفیت مناسب با تولید تخم نطفه دار و دوم نوع گردش تخم غاز ها که در ادامه توضیح می دهیم تخم غاز ها چه نوع گردشی لازم دارند.

دستگاه جوجه کشی غاز

2 – دمای دستگاه جوجه کشی غاز:

جنین غاز در طول دوره رشد شرایط دمایی خاص را لازم دارد تا مراحل رشد جنینی را به درستی طی کرد و به موقع هچ شود . دقت کنید در جوجه کشی غاز همانند جوجه کشی بوقلمون و جوجه کشی اردک در طول دوره باید در فواصل منظم مقدار دما تغییر کند، در هنگام چیدن تخم ها داخل دستگاه دما را روی 38.5 درجه تنظیم کنید و پس از یک هفته دما را به 37.7 درجه سلسیوس تغییر دهید. در پایان هفته سوم این تغییر جزئی تر شده و دما را به 37.5 تغییر می دهیم. این دما تا سه روز قبل از تولد ثابت بوده و در ایام هچر دما را به 37.2 کاهش می دهیم. دقت کنید اگر از قابلیت انتخاب پرنده سیستم کنترل دستگاه جوجه کشی استفاده میکنید به دلیل ثابت بودن دما در طول دوره در این بردها شانس موفقیت کاهش می یابد. بهتر است تا جی اس ام دستگاه جوجه کشی را فعال کنید تا اگر در پایان هر هفته به دستگاه نزدیک نبودید بتوانید با گوشی موبایل و نرم افزار اندروید جوجه کشی با خیال راحت مقدار دما را تغییر دهید.

3 – آب پاشی تخم غاز در دستگاه جوجه کشی:

از دیگر توصیه ها برای جوجه کشی غاز آب پاشی تخم غازهای داخل دستگاه در برخی ایام هست . برای این کار یک عدد اسپری آب پاش را با آبی که از قبل جوشانده شده و عاری از آلودگی هست پر کرده و اب پاش را جهت هم دما شدن اب با دمای تخم غاز ها داخل دستگاه جوجه کشی غاز قرار می دهیم. از شروع روز هشتم جوجه کشی سعی کنید روزانه یک بار دستگاه را خاموش کرده و به مدت 5 دقیقه درب دستگاه را باز کنید و با ملایمت با همان اسپری اقدام به آب پاشی پودری روی تخم های غاز نمایید. و پس از نهایت 10 دقیقه درب دستگاه را بسته و دستگاه را روشن نمایید. این باز بودن درب ارتباطی با مبحث اکسیژن ندارد و فقط برای کاهش چند درجه ای دما و ایجاد یک شوک مختصر است. هنگام باز کردن درب دستگاه دمای محیط در حدود 25 درجه باشد.

دستگاه جوجه کشی غاز

4 –  رطوبت جوجه کشی غاز:

رطوبت در جوجه کشی غاز به طور متوسط در حدود 60 درصد بوده و فقط در سه روز پایانی رطوبت ماشین جوجه کشی غاز را به 70 تا 75 درصد افزایش دهید. شرایط رطوبت جوجه کشی مرغ هم شباهت زیادی با جوجه کشی غاز دارد.

5 – میزان اکسیژن لازم برای جوجه کشی غاز :

جوجه کشی غاز را در محیط های با میزان اکسیژن کم انجام ندهید. جنین های غاز به میزان اکسیژن بالا نیاز دارند لذا مهمترین کار برای جوجه کشی غاز نوربینی تخم غازها بوده ( کندلینگ ) تا بتوانید به موقع تخم های فاسد و بی نطفه را خارج کنید . دقت کنید تخم غاز های خراب تولید گازهای کشنده برای سایر جنین ها می کنند و میزان اکسیژن محیط را کم میکنند و حتی امکان انفجار آن ها داخل دستگاه هست.

همچنین مجهز بودن دستگاه جوجه کشی غاز به فن های تهویه اضطراری و برنامه دار اهمیت بالایی دارد.

6 – گردش تخم غاز در دستگاه جوجه کشی:

تجربه ثابت کرده تخم غاز هایی که به طور خوابیده درون سبدهای هچری قرار گرفته اند و هنگام چرخیدن راک دستگاه مقداری می غلتند هچ موفق تری دارند. پس توصیه ما این است تا از ابتدای دوری جوجه کشی تخم غاز ها را داخل سینی یا همان سبد هچر بخوابانید و فضای کافی بین تخم ها قرار دهید تا امکان غلتیدن وجود داشته باشد. گاها دیده شده افرارد تخم غاز را داخل شبد هچر های جداره دار یا همان به اصطلاح شانه همه کاره چیده اند و بین تخم غازها تیغه ها را قرار داده اند، این کار جلوی غلتیدن را میگیرد.

تخم غاز

برای گردش راک ها دو برنامه می توان انجام داد حرکت یک باره در هر چند ساعت یک بار ( از یک ساعت تا 4 ساعت ) و یا حرکت آهسته و نا محسوس  به طوریکه در هر یک ساعت به آرامی یک بار گردش انجام شود. حالت دوم توصیه اکثر حرفه ای ها به شماست.

7 – تهیه تخم نطفه دار غاز:

غاز ها اگرچه از یک سالگی تخمگذاری می کنند اما مناسب ترین تخم غاز برای جوجه کشی غاز حاصل مادران بالای 2 سال تا 10 سال است. همچنین از غازهای نر می توان تا 7 سال نطفه مناسب دریافت کرد. برای نطفه داری بالا بهتر است در مزرعه پرورش غاز به ازای هر 2 یا 3 غاز ماد یک غاز نر بالای دو سال سن نگهداری کرد. در هنگام خرید تخم نطفه دار غاز به تمام نکات خرید نطفه دار که قبلا در مقاله ای توضیح دادیم توجه کنید.

تخم نطفه دار غاز

مزرعه پرورش غاز

8 – نظافت تخم نطفه دار غاز

از آنجا که فضولات غاز ها معمولا شل و آبکی هست احتمال آلوده شدن تخم غاز به فضولات بسیار زیاد است. تخم های آلوده به فضولات مناسب جوجه کشی نیستند و باید قبل از ورود به دستگاه جوجه کشی نظافت شوند. استفاده از اجسام زبر مثل سمباده در نظافت تخم غاز باعت از بین رفتن کوتیکول ( لایه محافظ پوسته در برابر ورود میکروب ها ) شده و احتمال ورود آلودگی به داخل تخم غاز افزایش می یابد.
توصیه میکنیم قبل از جوجه کشی غاز برای نظافت تخم غاز، از یک دستمال مرطوب شده با آب نمک استفاده کنید و به سرعت با یک دستمال خشک رطوبت برجا مانده را خشک کنید.

پرورش غاز

جوجه کشی غاز دستگاه مخصوص غاز نمی خواهد ولیکن ترفندهایی دارد
4.6 (91.67%) 84 votes

43 دیدگاه برای “جوجه کشی غاز دستگاه مخصوص غاز نمی خواهد ولیکن ترفندهایی دارد

 1. صديقي گفته:

  سلام
  چه زمانی میشه متوجه شد زمان هچر فرا رسیده
  چون غاز بین ٣٠تا٣۵ روز هست از کجا باید بفهمیم زمان هچر شده و چرخش باید قطع بشه ؟
  خوابوندن تخم غاز و اردک همزمان مشکلی داره ؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   طول مدت جوجه کشی غاز 30 روز است و شما می توانید از 27 روز به بعد چرخش را متوقف کنید.
   جوجه کشی همزمان غاز و اردک مشکلی ندارد ولی تخم اردک را 2 روز دیرتر از تخم غازها در دستگاه قرار دهید.

 2. Hassan گفته:

  سلام میخاستم بدونم جوجه ها در چند روز از تخم میان بیرون. الان روز سی و سوم هست که توی دستگاه هستن ولی خبری ازشون نیست. مبگیشه راهنمایی کنید

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   طول دوره جوجه کشی غاز 30 روز است. شما می توانید تخم غازها را بشکنید و بعد از آن با مشاورین شرکت تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.

 3. گودرزی گفته:

  با سلام و احترام مجدد
  آیا این اسپری پاشی آب روی تخم ها هر روز باید انجام بشه
  واینکه در توضیحات بالا گفته شده از روز هشتم شروع به اسپری پاشی بشه
  اما در جواب سوال یکی از دو ستان فرمودین از روز پانزدهم باید شروع به اسپری پاشی بشه
  لطفا اگر ممکن بفرمایید چرا در دو تا تایم مختلف اسپری پاشی توصیه شده
  با تشکر

 4. روح اله کریمی راد گفته:

  سلام آیا میتونم هم زمان تخم غاز و تخم مرغ رو با هم جوجه کشی کنم چون داخل دستگاهم تخم غاز گذاشتم و بعد نوربینی جای خالی دارم میخام تخم مرغ بذارم تا کمال استفاده رو از دستگاه در یک دوره ببینم با تشکر از راهنمایی هاتون

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بله می توانید جوجه کشی غاز و مرغ را همزمان انجام دهید. صبر کنید تا از قرار دادن تخم غازها در دستگاه 9 روز بگذرد سپس تخم مرغ ها را در دستگاه قرار دهید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   می شود ولی چون تخم غاز نسبت به تخم مرغ خیلی بزرگتر است باید مرغ درشت باشد تا توانایی چرخاندن و پوشش روی تخم غاز را داشته باشد. بعید است که از 3 تا 4 عدد بیشتر بتوانید زیر مرغ قرار دهید.

 5. محمد حسن بچاری گفته:

  سلام. چرا جوجه غاز قبل از یک روز اخر دچار خفگی میشه همه سفیده بخودش جزب کرده تقریبن همه زرده هم وارده شکمش شده ولی روز اخر تلف میشه ممنون میشم اگه راهنمای کنید

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   باید روند جوجه کشی بررسی شود. گاهی ممکن است از دمای پایین و بعضی اوقات به دلیل تغذیه ضعیف مادری جوجه داخل تخم ضعیف می شود.

 6. sinaakhshik86 گفته:

  سلام آقا من ی مستند از جوجه کشی غاز دیدم ک میگفت دوران ستر روی 37.8 میزارم خیلیا میگن 37.5 شما هم ک میگید هر هفته باید تغییر داده بشه درباره روزه شروع آبپاشی هم هرکس یچی میگه من الان میخوام شروع کنم اردک و غاز باهم جوجه کشی کنم نمیدونم حرف کیو گوش کنم
  در ضمن یچی دیگه اینکه من چنتا از فامیلا و دوستان ک اتفاقا بی سواد هم هستن بدون آبپاشی و تغییر دما از اردک جوجه کشی میکنن
  و در مور رطوبت هم دیدم ک بدون اینکه یه قطره آب داخل دستگاه بریزن از مرغ جوجه کشی میکنن

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد می کنیم شما دقیقا همان کاری را بکنید که فامیل ها و دوستان شما انجام داده اند و نتیجه خوبی دریافت کرده اند. حتما شما هم باید جواب بگیرید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   تایمر تنها را می توانید از خیابان لاله زار تهران تهیه کنید. اگر سیستم کنترل نیاز دارید می توانید با واحد فروش شرکت تماس بگیرید تا شما را به خوبی راهنمایی کنند.
   تلفن تماس: 02177955451

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   تغییر بین 0.3 تا 0.8 اگر به صورت نوساناتی باشد و نه به صورت دائم از اول تا آخر دوره جوجه کشی مشکلی ندارد.

 7. امیر گفته:

  با سلام وممنون از اطلاعاتی که در اختیار قرار دادین،تخم غاز رو وقتی روز اول داخل دستگاه قرار میدیم قانونآ بعد از چند روز عمل کندلینگ یا همون نوربینی رو جهت جدا کردن تخمهای فاسد انجام داد؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   از این که مقاله برای شما مفید بوده است بسیار خرسندیم.
   در جوجه کشی غاز پس از گذشت حدود یک هفته تا 10 روز می توانید کندلینک ( نوربینی ) را انجام دهید.

 8. علی گفته:

  سلام دوستان‌، تخم غاز رو تا چن مدت میتوان نگهداشت و سپس توی دستگاه گذاشت ،یعنی تا چه مدت خراب نمیشه و شرایط نگهداریش چطور باشه بهتره

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   در شرایط جوی این فصل سعی کنید بیشتر از 10 روز نشود و 7 روز بهترین زمان است تا بتوانید نتیجه مطلوبی در جوجه کشی غاز داشته باشید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   ساعت چرخش عامل بسیار مهمی در جوجه کشی غاز نیست زیرا در طبیعت نیز پرندگان طبق ساعت خاصی این کار را انجام نمی دهند. پیشنهاد می کنیم که تخم پرندگان در دستگاه، هر 5 دقیقه 3 ثانیه چرخش داشته باشند.

 9. مهدی گفته:

  با سلام
  من قصد دارم چندتا جوجه قوغاز بخرم.راه تشخیص جوجه قوغاز از جوجه غاز چیه؟
  چه تفاوت های ظاهری با هم دارن؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   بهتر است شما در اینترنت و شبکه های اجتماعی جستجو کنید و عکس غاز و جوجه قو غاز را ببینید تا متوجه تفاوت آن ها بشوید. یا تحقیق کنید و شخص مورد اطمینان را پیدا کنید و از آن شخص خرید کنید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   معمولا توصیه برای نگهداری تخم نطفه دار غاز در این فصل اگر جای خنک داشته باشند حداکثر 7 تا 10 روز ولی بهترین زمان 3 تا 7 روز است.

 10. محمود گفته:

  سلام خسته نباشید
  برای پرورش غاز چندتا سوال داشتم
  1.راهکاری هست که از غاز ها بیشتر تخم بگیریم؟
  2.سالنی دارم که داخلش پرورش مرغ بومی دارم سالن غازها چقدر باید فاصله داشته باشد که سلامت مرغ ها به خطر نیوفتد؟و اینکه در مزرعه با هم چرا کنند مشکل ایجاد نمیکند؟
  3.دستگاه های جوجه کشی شما با برق خانگی کار میکنند؟لطفا مدل هایی که با برق خانگی کار میکنند اعلام کنید
  با تشکر.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   1- راهکار مناسبی برای افزایش میزان تخم گذاری غاز ها وجود ندارد. فقط غازها در بعضی از مناطق شمال بعضی اوقات دو سری تخمگذاری دارند که سری دوم هم در فصل پاییز شروع می شود. تعداد تخم به سه عامل ژنتیک، تغذیه و فصل جوجه کشی بستگی دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد پیشنهاد می کنیم مقاله پرورش غاز را مطالعه کنید.
   2- در نگهداری همزمان غاز ها و مرغ بومی ممکن است به مشکل برخورد کنید و جداسازی سالن ها در یک محیط خیلی نمی تواند موثر باشد. در تعداد کم و محلی این کار را انجام می دهند ولی هر چه تعداد بالاتر رود مشکل بیشتر می شود. پیشنهاد می کینم مقاله نگهداری مرغ بومی را نیز مطالعه کنید.
   3- تمامی دستگاه های بلدرچین دماوند با برق خانگی کار می کنند. جهت مشاهده دستگاه ها به لینک زیر مراجعه کنید:
   https://dquail.com/product-category/دستگاه-ها

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   متاسفانه معرفی یک منبع مطمئن سخت است. پیشنهاد می کنیم حتما قبل از خرید از نزدیک از کیفیت تخم نطفه دار و جوجه درآوری آن آگاه شوید و بعد خرید کنید. همچنین بیشتر از کسانی خرید کنید که افراد دیگری آن ها را می شناسند و از آن ها خریداری کرده اند. پیشنهاد می کنیم مقاله خرید تخم نطفه دار را مطالعه کنید.

 11. عزت اله حاجی گفته:

  سلام من داخل شانه تخم غاز خوابیده بغل هم چهارتا میزارم فاصله یه کم زیاد میشه ضربه نمیخوره اشکالی ندارد ولی پنج تا میزارم زیاد جفت میشه راهنمایی کنید با تشکر

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   نیازی به چیدن تخم ها با نظم خاصی نیست. شما جوری تخم غاز ها را بچینید که سبد پر شود.
   شما همچنین میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 02177955451 تماس گرفته و سوال خود را مطرح کنید.

 12. مجتبی خدا دادی گفته:

  سلام ممنون از راهنماییتون لطفا اگر جایی برای تهیه تخم نطفه دار مطمئن غاز سراغ دارید معزفی کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *