جوجه کشی شترمرغ با دستگاه جوجه کشی چه نکات و ترفندهایی دارد

جوجه کشی شترمرغ

اولین گام جهت شروع جوجه کشی شترمرغ جمع آوری و نگهداری تخم ها می باشد. بایستی توجه داشت که تخم ها با نهایت دقت جمع آوری گردیده و پس از تمیز کردن و ضدعفونی آن ها را در محل انبار تخم قرار دهید. توجه داشته باشید مکان مورد نظرجهت نگهداری تخم ها بایستی مانند محل پرورش شترمرغ ها دارای شرایط کاملاً بهداشتی بوده و دارای دما و رطوبت کنترل شده باشد .

معمولاً دمای 20 -15 درجه سانتیگراد جهت انبارداری تخم شتر مرغ مناسب می باشد. البته این دو فاکتور می توانند با توجه به خصوصیات فیزیکی تخم ها از جمله ضخامت پوسته و اندازه تخم و هم چنین مدت انبارداری و در مقاطع زمانی مختلف فصل تولید، متفاوت باشد. اما فاکتورهایی که در کلیه حالات ثابت می باشد موارد مربوط به بهداشت محل، رعایت کامل مسائل ایمنی، جلوگیری از ورود هر گونه موجودات اعم از حشرات، جوندگان و … به محل نگهداری و مواردی از این قبیل می باشد.

در یک حالت طبیعی در زمان انبار کردن قبل از جوجه کشی بایستی در طول روز حدود 4 بار تخم شتر مرغ چرخانده شوند. چرخش تخم ها به تبادلات غذایی بین سفیده و جنین و تبادلات کاری بین محیط خارج و داخل تخم کمک می نماید. پس از گذشت حداکثر 10-8 روز از ورود تخم ها به انبار آن ها را جهت شروع مرحله جوجه کشی به  دستگاه جوجه کشی شترمرغ وارد نمود. توجه داشته باشید که پس از گذشت این مدت و در صورت نگهداری بیش از حد تخم ها در انبار این امر می تواند منجر به کاهش قدرت جوجه در آوری تخم ها و در مواردی مرگ جنین گردد .

نکات مهم جوجه کشی شترمرغ

جهت اخذ بهترین نتیجه و درصد درآوری مطلوب همیشه نکات زیر را مد نظر داشته و نسبت به اعمال آن ها نهایت دقت را به عمل آورید :

1) جمع آوری و حمل و نقل دقیق تخم ها

2) دقت در انبارداری تخم ها در شرایط مطلوب

3) دقت کافی در ضدعفونی تخم ها جهت پیشگیری از آلودگی های احتمالی

4) چرخاندن تخم ها

5) اعمال رطوبت و دمای مطلوب در هنگام انبارداری و در دستگاه ها

6) اطمینان از عملکرد مطلوب دستگاه ها و کنترل مداوم آن ها در طول مدت جوجه کشی شترمرغ

نکات مهم جوجه کشی شترمرغ

دما و رطوبت جوجه کشی شترمرغ در ستر

پس از قرار دادن تخم ها در دستگاه های ستر، رطوبت و دمای دستگاه بر روی حالت مطلوب تنظیم می گردد. در این مورد دمای لازم معادل 2/37 – 8/35 درجه سانتی گراد و میزان رطوبت مطلوب معادل 22-16 % می باشد. باز هم بایستی توجه داشت تمامی این اعداد با توجه به خصوصیات فیزیکی و ظاهری تخم ها مانند ضخامت پوسته، اندازه، تعداد و اندازه سوراخ های موجود روی تخم و همچنین تعداد تخم های موجود در دستگاه ها می توانند تغییر کنند.

تنظیم رطوبت جوجه کشی شترمرغ

جهت تنظیم رطوبت مورد نیاز در جوجه کشی از عمل وزن کشی برای پیدا کردن عدد مناسب درجه رطوبت کمک می گیریم. به این ترتیب که در ابتدای دوره قبل از ورود تخم ها به دستگاه برای هر تخم شترمرغ یک کارت جوجه کشی در نظر می گیریم . سپس وزن ابتدایی را بر روی آن درج می کنیم. هر هفته یکبار این عمل را انجام می دهیم به طور متوسط در پایان هر هفته باید (1.5تا 2درصد) حدود  30 گرم از وزن تخم شترمرغ ها کاسته شده باشد. در صورتی که وزن بیشتری کم کرده بود نشانگر این است که باید مقداری حدود 5 درصد رطوبت را بالا ببریم و اگر وزن به اندازه کافی کم نشده بود مقدار رطوبت را حدود 5 درصد می کاهیم.

شروع زمان هچر جوجه کشی شترمرغ

تخم ها حدود 40-38 روز در دستگاه ستر قرار گرفته و پس از گذشت این مدت و نزدیک شدن به انتهای مراحل رشد جنین چرخش تخم ها در درون دستگاه متوقف شده و پس از نوک زدن جوجه به کیسه هوایی داخل تخم آن ها را به دستگاه هچر منتقل کرده و منتظر شکستن پوسته خارجی و خروج جوجه از تخم می گردیم. بعد از گذشت حدود 42 روز از زمان جوجه کشی تخم ها حدود 15-11% افت وزن خواهند داشت و در نتیجه کنترل وزن تخم ها در طول دوره می تواند به پیش بینی مراحل جوجه کشی شترمرغ کمک نماید .

پس از گذشت روز 38 بایستی تخم ها تحت کنترل دقیق قرار گیرند تا روند نوک زدن جوجه ها به کیسه هوایی دقیقاً کنترل گردد. زیرا پس از طی این مدت و با اتمام اکسیژن موجود در تخم، جوجه ها با نوک زدن به کیسه هوایی اکسیژن مورد نیاز را تا زمان خروج از تخم تامین می کنند و گاهی ضعف ذاتی جوجه ها و یا قرارگیری ناصحیح جوجه ها در تخم مانند برگشتگی احتمالی یا وضعیت نامطلوب پا و سر مانع از نوک زدن جوجه به کیسه هوایی می گردد که ادامه این وضع می تواند منجر به خفگی جوجه ها در تخم گردد لذا اطلاع از این حالات و کمک به موقع به جوجه ها می تواند مانع از مرگ آنها گردد.

هچر جوجه کشی شترمرغ با نوک زدن جوجه ها

نکات مهم جوجه کشی شترمرغ با دستگاه

در ادامه جهت کسب بهترین نتیجه در امر جوجه کشی موارد زیر را به دقت تحت کنترل داشته و اعمال نمایید :

1- نگهداری تخم ها در دما و رطوبت مناسب و در شرایط بهداشتی کامل

2- قراردادن تخم ها در اتاق پیشگرم جهت گرم کردن اولیه تخم ها پیش از ورود به ستر

3- کنترل دقیق دستگاه ها از لحاظ کارکرد و دما و رطوبت مناسب

4- ضدعفونی دقیق و کامل دستگاه ها پیش از ورود تخم ها

5- کنترل دقیق دما و رطوبت در طول دوره جوجه کشی شترمرغ و جلوگیری از نوسان شدید دو فاکتور مذکور

6- وزن کشی دقیق و مستمر در طول دوره جوجه کشی شترمرغ جهت اطلاع از روند جوجه کشی

7- انجام کندلینگ در روز 14 و 32 جوجه کشی جهت اطلاع از روند رشد جنین

8- توقف چرخش تخمها پس از روز 38

9- انتقال تخم ها به هچر و کنترل روند هچ

10- ضدعفونی کامل بند ناف جوجه ها و انتقال به اتاق پس از هچ و انجام مراقبتهای اولیه پیش از انتقال آنها به سالن اصلی

11- تهویه و حرارت مناسب در سالن محل استقرار دستگاه جوجه کشی

12- تامین و در دسترس گذاشتن کلیه قطعات یدکی نظیر فیوزها، المنتها، رطوبت سنجها و ..

جوجه کشی شترمرغ با دستگاه جوجه کشی چه نکات و ترفندهایی دارد
4.6 (92.22%) 36 votes

8 دیدگاه برای “جوجه کشی شترمرغ با دستگاه جوجه کشی چه نکات و ترفندهایی دارد

 1. Mohammad Eslami گفته:

  سلام من میخوام یک دستگاه جوجه کشی شتر مرغ دست ساز با یخچال بسازم ، برای ساخت دستگاه با یخچال ، به چه وسایلی احتیاج دارم ، و اصلا هیچ گونه اطلاعاتی در مورد نگه داری جوجه شتر مرغ هم ندارم ، اگه میشه اطلاعات بهم بدین ، با تشکر

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   برای ساخت دستگاه با یخچال باید حدود 3 الی 4 دریچه برای تهویه روی بدنه ایجاد کنید. جهت تامین دما از المنت و چرخش تخم نطفه دار از راک و موتور استفاده کنید. جهت کنترل دما، رطوبت و چرخش از سیستم کنترل استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی با یخچال را هم مطالعه کنید.

 2. بهنام گفته:

  سلام
  میخاستم ببینم دستگاه جوجه کشی شتر مرغ داخل اتاقی باشه که کولر گازی داشته باشه درجه کولر گازی رو باید رو چه در جه ای قرار بدیم

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   دستگاه های جوجه کشی شترمرغ احتیاج به هوادهی بیشتری دارند و در اتاقی که این دستگاه ها قرار می گیرند باید از کولرهای گازی استفاده شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *