جوجه کشی اردک و نکات مهم آن برای یک جوجه کشی موفق و سودمند

دسته : اردک
جوجه کشی اردک ترفند و نکاتی دارد. اگر به دنبال کسب سود از جوجه کشی اردک هستتید در ابتدا لازم است تا با این نکات ضروری آشنا شوید. در این مقاله 8 تا از مهم ترین توصیه ها و ترفندها را به شما می گوییم.

8 نکته مهم در جوجه کشی اردک

1- اگر قصد ذخیره تخم های جوجه کشی را دارید، باید تخم ها را در سردخانه در دمای ۱۵-۱۲ درجه سانتی گراد نگهداری نمود.

2- اگر تخم ها کمتر از ۳ روز در سردخانه بمانند نیازی به چرخش تخم ها نیست. در غیر این صورت حداقل روزی ۱ بار چرخانده شوند.

3- اگر تخم ها بیشتر از ۱ هفته نگهداری شوند باروری تخم ها کاهش می یابد. کاهش رطوبت انبار نیز باعث کاهش جوجه درآوری می گردد.

4- طول دوره جوجه کشی در همه اردک ها ۲۸ روز ولی در اردک مسکوی ۲۵-۳۲ روز است. دمای مورد نیاز درون دستگاه جوجه کشی در هفته اول۳۹،  در هفته دوم ۳۸/۲، در هفته سوم ۳۷/۸  و در هفته چهارم ۳۷/۵ درجه سانتی گراد می باشد.

5- رطوبت در ستر ۷۵-۷۰ درصد و در هچر ۸۵-۸۰ درصد می باشد. رطوبت برای اردک به مراتب بیشتر از از رطوبت مورد نیاز تخم مرغ است. تخم اردک در ستر باید ۴ بار در روز چرخانده شود ولی در هچر نیازی به چرخاندن نیست اما باید رطوبت را افزایش داد.

6- در روز ۵ – ۴ می توان تخم های غیر بارور و جنین مرده را مشخص و از دستگاه خارج نمود. (عمل کندلینگ) تخم های سالم به صورت لکه سیاه در بالای تخم و نزدیک اتاقک هوایی دارای انشعابات عروقی است .

7- اگر جنین به غشای پوسته چسبیده باشد و انشعاب عروقی نباشد مرگ جنین رخ داده است. همچنین اگر در هنگام کندلینگ تخم در برابر نور به صورت روشن و بدون لکه باشد تخم بدون نطفه خواهد بود.

8- انجام دادن عمل کندلینگ به این خاطر است که تخم های بدون نطفه و جنین مرده تولید گاز های مضر و آلودگی می کنند و خطر انفجارشان هم زیاد است که این عمل باعث بهبود وضعیت تخم های سالم می گردد.

جوجه کشی اردک در موسسات بزرگ چگونه است؟

در موسساتی که پرورش اردک به طور وسیع و در شرایط صنعتی صورت می گیرد ، برای تهیه جوجه اردک ناگزیر به جوجه کشی اردک به صورت مصنوعی هستند . جهت تهیه تخم اردک های نطفه دار برای جوجه کشی اردک باید در گله به تعداد معین ، اردک ماده و نر نگه داری کرد . درصد نطفه داری در اردک ها معمولا خوب است برای این که بهترین نتیجه از نظر تهیه تخم های نطفه دار که مناسب برای جوجه کشی باشند به دست آید معمولا به ازای هر ۵ تا ۶ اردک ماده یک اردک نر در گله رها می کنند.

جوجه کشی اردک به صورت صنعتی

تفاوت جوجه کشی اردک نژاد گوشتی و تخم گذار

نژادهای اردک گوشتی معمولا تخم شان کم است از این رو تمام تخم های گذارده شده برای جوجه کشی به کار می رود و کم تر به عنوان خوراکی از آن ها استفاده می شود.

در نژادهای تخم گذار که تولید تخم زیاد است باید تخم ها از نظر شکل ظاهر دستچین شود و بهترین آن ها برای جوجه کشی نگه داری و بقیه برای خوراک به مصرف می رسد .

در نژادهای تخم گذار اردک مانند مرغ معمولی تخم گذاری در تمام سال انجام می گیرد. از این رو همیشه و در تمام فصول می توان از آن ها برای جوجه کشی استفاده نمود.

در نژادهای گوشتی تولید تخم مرغ کم و اغلب تخم گذاری در پاییز و زمستان انجام می گیرد و در اواخر بهار و تابستان اردک ها تو لک رفته و عمل تخم گذاری تقریبا قطع می شود. از این رو در نژادهای گوشتی جوجه کشی تقریبا در اوایل بهار و پاییز صورت می گیرد.

تفاوت جوجه کشی اردک تخم گذار و گوشتی

چه اردک هایی برای جوجه کشی بهتر هستند؟

اردک هایی که برای تهیه تخم جوجه کشی از آن ها استفاده می شود باید بدنشان طویل و عمیق و پهن باشد و زود به سن بلوغ برسند.

در نژادهای گوشتی آن هایی که دارای جناغ سینه پهن هستند تمایل به ذخیره چربی در بدن دارند. اردک هایی که تخم آن ها کم و خاصیت نطفه داری و جوجه در آوریشان ضعیف است و سن گله از نظر نتیجه جوجه کشی در خور توجه است.

چه تخم هایی برای جوجه کشی اردک مناسب هستند

برای این که نتیجه جوجه کشی اردک مناسب باشد باید سعی کرد تخم جوجه کشی از گله ای جمع شود که زیاد جوان یا مسن نباشد. هم چنین جیره غذیی آن ها از نظر پروتئین و املاح و ویتامین ها کاملا غنی باشد . وزن تخم در نژادهای مختلف اردک معمولا در بین ۶۰ – ۸۰ گرم و حتی بیشتر است .

از تخم های زیاد درشت و یا ریز ، نباید برای جوجه کشی اردک استفاده نمود. تخم جوجه کشی هر چه تازه تر باشد نتیجه بهتر است. از این رو باید حتی الامکان از تخم مرغ های کهنه استفاده نکرد. تخم مناسب برای جوجه کشی، باید دارای قالب مخصوص به خود بوده و کاملا تمیز باشد و از تخم های کثیف و آلوده نباید برای جوجه کشی استفاده کرد.

جفت گیری در اردک برای جمع آوری تخم جوجه کشی معمولا به صورت گله ای صورت می گیرد. اغلب این روش سبب هم خونی می شود و خاصیت جوجه درآوری را کاهش می دهد. در این گونه موارد می توان قبل از این که هم خونی شدید شود از آمیخته گری با نژادهای دیگر استفاده نمود. با رکوردگیری به طریقه لانه های تخم گذاری محبوس کننده ( trap nesting ) و جفت گیری لانه ای بهترین فامیل ها را شناخت و مورد استفاده قرار داد.

جوجه کشی اردک در روستا

در روستاها و مزارع کوچک برای عملیات جوجه کشی اردک به صورت طبیعی از اردک ماده کرچ یا مرغ کرچ استفاده می شود. به این منظور برای هر اردک یا مرغ کرچ بسته به جثه و نژاد و فصل ۱۰ الی ۱۵ تخم نطفه دار در نظر گرفته می شود. اردک ماده معمولا در موقع خوابیدن در روی تخم ها مواظبت زیادی از آن ها نمی کند. از این رو نتیجه جوجه کشی اردک اغلب پایین است.  برای رفع این اشکال اغلب روستائیان از مرغ کرچ برای این منظور استفاده می کنند .

جوجه کشی اردک در روستا

در شرایط صنعتی برای تولید جوجه اردک از دستگاه جوجه کشی استفاده می شود . این ماشین ها ممکن است برقی یا  نفتی ، بزرگ یا کوچک باشند . شرایط ماشین به طور کلی شبیه به ماشین هایی است که برای جوجه کشی در مرغ معمولی به کار می رود . از نظر حرارت تفاوت چندانی ندارد ولی برای جوجه کشی اردک احتیاج به رطوبت بیشتری است . از این رو باید رطوبت ماشین را به طریق مناسبی افزایش داد .

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

مشاوره رایگان