آموزش نگهداری جوجه بلدرچین

دسته : بلدرچین

بلدرچین پرنده ای با جثه کوچک است که تخم و گوشت آن از خواص ارزشمندی برخوردار است. اگر بخواهید از این پرنده و جوجه های آن نگهداری کنید باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید و شرایط ایده آلی را از نظر دما، رطوبت و نور فراهم کنید. شاید فکر کنید تاثیر عواملی مانند دما و نور بر روند رشد جوجه بلدرچین ها چندان زیاد نیست اما اهمیت این عوامل را زمانی متوجه می شوید که افزایش ناگهانی دما موجب مرگ این پرندگان می شود.

موادغذایی با ارزش غذایی بالا مانند مواد معدنی، کلسیم، پروتئین و ویتامین نقش قابل توجهی در حفظ سلامت جوجه بلدرچین دارد. نیاز بلدرچین در هر دوره سنی نسبت به این مواغذایی متفاوت خواهد بود.

در صورتی که بتوانید شرایط استانداردی را از نظر محل نگهداری و تغذیه برای جوجه بلدرچین ها فراهم کنید دیگر نیازی نیست نگران بیماری و تلف شدن آنها باشید. حال ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که شرایط ایده ال و استاندارد برای زندگی و تغذیه جوجه بلدرچین ها چیست؟

اگر به دنبال پاسخی جامع و کامل درباره این سوال هستید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. اطلاعات این مقاله به شما کمک می کند تا نگهداری جوجه بلدرچین را به طور کامل آموزش ببینید، غذای مورد نیاز این پرنده را تشخیص دهید و جوجه هایی را پرورش دهید که عاری از هر گونه آلودگی و بیماری هستند.

شرایط نگهداری جوجه بلدرچین از نظر دما، رطوبت و نور

نگهداری جوجه بلدرچین نیاز به دما، رطوبت، نور و تهویه استاندارد دارد. برای آنکه بلدرچین ها پس از خروج  از دستگاه جوجه کشی دچار گرما زدگی یا سرماخوردگی نشوند باید دمای محیط زندگی آنها بین 22 تا 26 درجه سانتی گراد باشد؛ همانطور که در زمان جوجه کشی با یک دستگاه جوجه کشی شرایط ایده آل رعایت و تنظیم می شود. البته زمانی که بلدرچین ها جوجه هستند و هنوز بالغ نشده اند با توجه به اینکه پر ندارند و نمی توانند دمای بدن خود را گرم نگه دارند باید دمای محیط آنها بیشتر باشد. دمای استاندارد برای محیط زندگی جوجه بلدرچین ها باید در حدود 37 درجه سانتی گراد یا 100 درجه فارنهایت باشد.

 در هوای سرد زمستانی می توانید گرمای هوا را از طریق لامپ یا مادر مصنوعی تامین کنید.

در تابستان که دمای هوا بالا است وجود سایبان کمک می کند تا پرنده شما از خطر گرمازدگی در امان بماند.

 جوجه بلدرچین ها تا 1 هفته بعد از تولد به روشنایی و نور به میزان 24 ساعت در محیط زندگی خود نیاز دارند. هر چقدر سن جوجه بلدرچین افزایش پیدا کند می توان نور محیط آنها را کاهش داد و به بیش از 12 ساعت نور نیازی ندارند.

رطوبت محیط زندگی جوجه بلدرچین ها باید در حدی باشد که مخاط تنفسی آنها خشک نشود. میزان رطوبت استاندارد برای جوجه بلدرچین ها در حد 60 درصد است. برای اندازه گیری رطوبت محیط زندگی جوجه بلدرچین می توانید از دستگاه رطوبت سنج استفاده کنید.

هوای محیطی که جوجه بلدرچین ها در آن زندگی می کنند باید سالم و پاک باشد. برای تبادل هوا در محیط زندگی جوجه بلدرچین باید یک تهویه باکیفیت نصب شود.

شرایط نگهداری جوجه بلدرچین

نگهداری جوجه بلدرچین چه شرایطی دارد؟

غذای جوجه بلدرچین

غذای جوجه بلدرچین باید از ارزش غذایی کافی برخوردار باشد تا بتواند سیستم ایمنی این پرنده را قوی نگه دارد. این غذا باید شامل انواع پروتئین، ویتامین، مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر و روی باشد. عدم توجه به غذای جوجه بلدرچین باعث مشکلاتی مانند کمبود وزن، ضعف و حتی کاهش میزان پر در این پرندگان می شود. غذایی که به جوجه بلدرچین ها می دهید باید خالص، طبیعی و تازه باشد. به طور معمول برای جوجه های تازه متولد شده از دان استارتر استفاده می کنند که سرشار از پروتئین است. هنگامی که یک جوجه بلدرچین را تغذیه می کنید باید متناسب با نیاز این پرنده مقدار موادغذایی را تنظیم کنید زیرا مصرف موادغذایی بیش از حد در بلدرچین موجب تجمع چربی می شود.

جوجه بلدرچین ها به دلیل تغذیه از کیسه زرده مغذی خود پس از تولد تا 24 ساعت به غذای چندانی نیاز ندارند و با آب و شکر می توان آنها را تغذیه کرد. دقت کنید که میزان شکر در مخلوط آب و شکر زیاد نباشد. به طور مثال به ازای هر 2 لیتر آب 5 تا 8 گرم شکر کافی است.

وعده های غذایی جوجه بلدرچین باید در سه نوبت و هر نوبت به میزان 10 گرم باشد. مصرف آب به مقدار کافی برای جوجه بلدرچین اهمیت زیادی دارد. مقدار کافی آب در بدن جوجه بلدرچین علاوه بر کمک به هضم غذا به تنظیم دمای بدن این پرنده نیز کمک می کند. به طور کلی مقدار آب مورد نیاز جوجه بلدرچین به میزان دو برابر وزن آن است. البته در صورتی که دمای هوای بالا باشد میزان آب مورد نیاز جوجه بلدرچین گاهی تا بیش از 50 درصد نیز افزایش می‌یابد. دمای آبی که به جوجه بلدرچین می دهید بهتر است ولرم باشد.

چند نمونه از غذاهایی را که برای حفظ سلامت جوجه بلدرچین مفید هستند در قسمت زیر می توانید مطالعه کنید.

 • خوراک آماده ماکیان
 • مکمل های ویتامینه
 • کرم های خوراکی
 • جوانه ها
 • غلات تازه جوانه زده
 • بذرهای کوچک
 • حشراتی مانند مگس، سوسک و مورچه
 • دانه ذرت
 • کنجاله سویا و کلزا
 • روغن سویا
 • پودر صدف، ماهی، یونجه و گوشت
 • سبوس و دانه گندم

بهتر است سبوس و دانه گندم را یک هفته بعد از تولد بلدرچین ها به آنها بدهید زیرا گندم، کمی برای جوجه بلدرچین ها سخت و دیر هضم می شود.

غذای جوجه بلدرچین

تغذیه جوجه بلدرچین ها در زمان نگهداری

اگر می خواهید برای غذای جوجه بلدرچین خود از یک فرمول معتبر و قابل اطمینان استفاده کنید به شما پیشنهاد می کنیم دستور غذایی زیر را به کار بگیرید.

سن بلدرچینگندم شکستهسبوس برنجپوست صدفنمکترکیب معدنی
از ابتدای تولد تا سن 3 هفتگی48 درصد6 درصد2 درصدحدود 0.5 درصدحدود 0.2 درصد
4 تا 5 هفتگی48 درصد 8 درصد3 درصدحدود 0.5 درصدحدود 0.2 درصد
بالغ50 درصد9 درصد4 درصدحدود 0.5 درصدحدود 0.2 درصد

هنگام غذا دادن به جوجه بلدرچین این نکته را در نظر داشته باشید که حتما غذای این پرنده را به صورت خرد شده و پودری به آن بدهید تا دچار خفگی و مرگ نشود. خرد کردن غذای جوجه بلدرچین را می توانید با دستگاه آسیاب انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد پیشنهاد میکنیم مقاله غذای بلدرچین را مطالعه کنید.

 دلایل مرگ جوجه بلدرچین ها در سن کم

بدن جوجه بلدرچین ها نسبت به بلدرچین های بالغ در برابر بیماری حساس تر هستند؛ بنابراین به مراقبت و توجه ویژه‌ ای نیاز دارند. دلایل مرگ جوجه بلدرچین ها در سن کم می‌تواند شامل موارد زیر شود:

گرمای بیش از حد هوا بدن جوجه بلدرچین ها را دچار تنش و استرس می کند و این استرس موجب ضعیف شدن بدن آنها و در نهایت مرگ این پرنده ها می شود.

رشد باکتری هایی مانند پسودوموناس آئروژینوزا، سالمونا و اشرشیا کلای در محیط زندگی جوجه بلدرچین ها می تواند باعث مرگ این پرندگان شود.

جوجه بلدرچین ها در برابر عفونت نیز بسیار حساس اند. عفونت از طریق انسان ها به بلدرچین ها قابل انتقال است. یکی از عفونت هایی که باعث مرگ جوجه بلدرچین می شود عفونت تخمدانی است.

بیماری های ویروسی در بلدرچین ها که علائمی مانند آبریزش بینی، بی اشتهایی، عطسه و کاهش رشد دارد، گاه مرگ جوجه بلدرچین ها را به دنبال خواهد داشت.

یکی از بیماری های خطرناک در جوجه بلدرچین ها بیماری نیوکاسل است. اسهال، کاهش وزن، لرزش پا و حتی فلجی پا از جمله علائم بیماری نیوکاسل در جوجه بلدرچین ها است.

بیماری رایج دیگری که در جوجه بلدرچین ها ممکن است باعث مرگ شود بیماری سالمونلا گالینا روم است. این بیماری اغلب در جوجه بلدرچین های 1 تا 3 روزه دیده می شود. علائم بیماری سالمونلا گالینا روم شامل بروز نقاط نکروزه بر روی بدن جوجه بلدرچین، افزایش خون در شش ها، کاهش اشتها، تنگی نفس و خونریزی در طحال است.

بیماری کرم های روده ای باعث افزایش ضخامت چینه دان در بلدرچین می شود و کاهش اشتها و تنگی نفس این پرنده را ایجاد می کنند.

آلودگی ظرف غذا و آب جوجه های بلدرچین به عوامل بیماری زا می تواند موجب مرگ این پرندگان شود.

رطوبت ناکافی در محیط زندگی جوجه بلدرچین ها باعث تلف شدن و از بین رفتن این پرندگان می شود. برای کسب اطلاعات دقیق و کاربردی در مورد پرورش این پرنده پیشنهاد میکنیم مقاله پرورش بلدرچین را مطالعه کنید.

مرگ جوجه بلدرچین

دلایل مرگ و میر جوجه بلدرچین ها

امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای نگهداری جوجه بلدرچین

برای نگهداری جوجه بلدرچین باید از قفسی استفاده کنید که از جنس سیم های فلزی مقاوم و ضد زنگ باشد. این قفس باید به گونه ای پوشیده شود که از آسیب عوامل طبیعی مانند باد، باران و برف در امان بماند. ابعاد کف قفس جوجه بلدرچین را می توان در ابعاد 15*15، 20*15 و 25*15 انتخاب کرد. این ابعاد برای نگهداری 2 تا 4 بلدرچین مناسب است. ارتفاع قفس جوجه بلدرچین باید بین 15 تا 17 سانتی متر باشد.

در هنگام شب، قفس جوجه بلدرچین بهتر است پوشیده شود تا این پرندگان خواب راحت تری را تجربه کنند. وجود حصار در اطراف قفس جوجه بلدرچین الزامی است تا بلدرچین ها نتوانند به فضای بیرون فرار و پرواز کنند. در قفس جوجه بلدرچین بسته به تعداد جوجه ها باید ظرف دانخوری و آبخوری وجود داشته باشد. این ظرف ها باید حداقل هفته ای یک بار تمیز شوند تا محلی برای رشد قارچ های بیماری زا نشوند.

اگر بتوانید ظرف آبخوری جوجه بلدرچین را از نوع اتومات تهیه کنید دیگر نیازی به تمیز کردن مکرر آبخوری نخواهد بود و به طور اتومات از آب پر می شود.

محل زندگی جوجه بلدرچین باید به اندازه ای باشد که بتواند آزادانه در آن حرکت کند.

 شما باید تمام سعی خود را بکنید تا محیط زندگی جوجه بلدرچین ها آرام و بی سرو صدا باشد زیرا این پرندگان نسبت به شلوغی و صدای زیاد بسیار حساس هستند و دچار استرس می شوند.

بستر محیط زندگی جوجه بلدرچین باید با مواد نرمی مانند یونجه، تراشه چوب ، کاه و کاغذ پر شود تا راه رفتن و خوابیدن این پرنده به راحتی صورت بگیرد. ارتفاع بستر زندگی جوجه بلدرچین باید در فصل گرما و سرما متفاوت باشد. این ارتفاع در فصل گرم باید بین 3 تا 5 سانتی متر و در فصل سرد باید بین 5 تا 8 سانتی متر باشد.

از جمله تجهیزات لازم برای نگهداری جوجه بلدرچین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیستم تهویه
 • سیستم سرمایش و گرمایش
 • برق اضطراری
 • دستگاه رطوبت سنج
 • سیستم نوردهی
 • ترازو

یکی از نکات مهمی که برای نگهداری جوجه بلدرچین ها باید به آن توجه کنید این است که محیط زندگی آنها به دور از حیوانات دیگر مانند سگ و گربه باشد.

برای نگهداری جوجه بلدرچین ها شما باید ابتدا یک قفس استاندارد با اندازه ای مانند 15*15 یا 15* 20 در نظر بگیرید. اطراف این قفس باید به وسیله حصار پوشیده شود تا احتمال فرار کردن این پرنده به صفر برسد. دمای مناسب برای زندگی جوجه بلدرچین ها حدود 37 درجه سانتی گراد است دقیقا مثل دمای مورد نیاز جوجه کشی بلدرچین یعنی این جوجه ها برای بقای خود به گرمای نسبتا زیادی نیاز دارند. جوجه بلدرچین ها علاوه بر گرمای زیاد به روشنایی زیاد هم نیاز دارند به طوری که در ابتدای تولد به صورت 24 ساعته باید محیط زندگی آنها روشن باشد.

دستگاه رطوبت سنج، سیستم سرمایش و گرمایش، ترازو و دستگاه تهویه از جمله تجهیزات مورد نیاز برای نگهداری جوجه بلدرچین ها است تا بتوان شرایط محیط را به صورت استاندارد کنترل کرد.

امکانات نگهداری جوجه بلدرچین

تجهیزات مورد نیاز نگهداری جوجه بلدرچین

ظروف غذای جوجه بلدرچین ها باید هر هفته تمیز شود تا دچار بیماری نشوند زیرا بدن جوجه بلدرچین ها نسبت به عوامل بیماری زا حساس است و باکتری ها و ویروس ها به راحتی می توانند باعث بیماری و حتی مرگ در این پرندگان شود.

برای نگهداری جوجه بلدرچین ها علاوه بر شرایط محیط باید به تغذیه آنها نیز توجه کرد. جوانه غلات، پودر صدف، دانه ذرت، گندم، حشرات و کرم های خوراکی موادغذایی مناسبی برای جوجه بلدرچین ها هستند به شرط آنکه مقدار آنها متناسب با نیاز جوجه ها باشد و این موادغذایی به صورت پودری یا در قطعات کوچک در اختیار آنها قرار گیرد. علاوه بر غذا مهم است آب مورد نیاز جوجه بلدرچین ها تامین شود تا مبدا دچار کم آبی و ضعف شوند. میزان آب مورد نیاز بلدرچین ها تقریبا 2 برابر وزن آنها و دمای استاندارد آن ولرم است.

اگر شما بخواهید از یک جوجه بلدرچین نگهداری کنید فکر می کنید چه موردی از نگهداری آن برای شما دشوار است؟ استاندارد کردن محیط زندگی این پرنده یا تغذیه آن؟

سوالات متداول

بهترین غذای برای جوجه بلدرچین چیست؟

بهترین دان برای جوجه بلدرچین ها مربوط می شود به یک شرکت معتبر که اختصاصا تولید دان جوجه بلدرچین داشته باشد و اگر قصد ساخت دان دارید می توانید به جیره پیشنهادی شرکت در سایت بلدرچین دماوند مراجعه کنید. اگر هیچ کدام مقدور نیست پیشنهاد بلدرچین دماوند استفاده از پیش دان 1 یا استارتر دان جوجه گوشتی از یک شرکت معتبر است.

خیر در حالت عادی ضرری ندارد مثل مرغ و طیور دیگری که در منطل نگهداری می شود. در نهایت پیشنهاد می کنیم از یک پزشک متخصص کودکان هم سوال کنید.

بهترین دما برای نگهداری در روزهای اول حدود 35 تا 37 درجه است. به شرط این که کف زمین سرد نباشد.

خیر نیازی به خاموشی تا روز 20 ندارد

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود