جوجه اردک

دسته : اردک

جوجه اردک مانند دیگر جوجه های ماکیان زمانی که به دنیا می آیند قادر هستند از دان و آبی که در اختیارشان هست استفاده کنند و شروع به خوردن و تغذیه کنند. با این تفاوت که جوجه اردک ها نسبت به بقیه جوجه ماکیان به غذا و فضای پرورش کمتر نیاز دارند و مقاومت بیشتری دارند و هر چه بیشتر رشد می کنند سازگاری و مقاومت این جوجه های زیبا بیشتر می شود.

زمان خارج شدن جوجه های اردک از تخم نطفه دار 28 روز است. پس از خروج جوجه ها از دستگاه باید آن ها به مکانی که گرمای حدود 35 درجه سانتی گراد دارد انتقال پیدا کنند. پس از گذشت چندین ساعت از انتقال، جوجه ها شروع به خوردن دان و آب می کنند.

جوجه اردک ها رشد سریعی دارند و اگر خوب نگهداری شوند در مدت 50 تا 60 روز آماده به کشتار هستند و وزنی حدود 1800 تا 2300 گرم خواهند داشت.

اکثر افراد تصور می کنند که بیشتر جوجه اردک ها در شمال کشور تولید می شوند ولی جالب است بدانید که بیشترین تولید جوجه اردک در منطقه ورامین انجام می شود.

بعضی افراد جوجه یکروزه اردک را خریداری کرده و حدود 15 تا 20 روز نگهداری می کنند و سپس به پرورش دهندگان شمال کشور میفروشند و در مزارع برنج و زمین های کشاورزی رها می شوند.

اردک هایی که به این روش نگهداری می شوند تا حدود زیادی از محیط اطراف تغذیه می کنند که البته پرورش اردک بدین صورت زمان پرورش و وزن گیری را طولانی می کند. این روش نگهداری مزایایی نیز دارد که می توان به پایین آمدن هزینه مربوط به تغذیه اشاره کرد که کار را مقرون به صرفه تر می کند. از بین رفتن آفات ( به خصوص کرم ساق خوار برنج ) و تقویت زمین های کشاورزی از دیگر مزایای نگهداری اردک در شالیزار است.

بعضی دیگر از پرورش دهندگان هم این پرنده ها را همراه با پرورش ماهی هایی مانند کپور و آمور انجام می دهند که پس مانده های غذایی و فضولات اردک ها غذای ماهی ها را تشکیل می دهند.

در ادامه به معرفی یکی از مزرعه های پرورش اردک در ورامین پرداخته ایم.

معرفی مزرعه اردک سبز

مزرعه اردک سبز اقدام به نگهداری گله مادری اردک نموده و به تولید تخم نطفه دار، جوجه یکروزه، یک هفته و دو هفته اردک مشغول است.

در این مزرعه گله مادری در فضاهای نیمه باز نگهداری می شوند و پرنده ها از نور و تهویه طبیعی استفاده می کنند. این امر باعث شده است جوجه های هچ شده از سلامتی و سر حالی خوبی برخوردار شوند. تخم های نطفه دار تولید شده در هفته دو بار جهت قرار دادن در دستگاه جوجه کشی صنعتی انتقال پیدا می کنند و جوجه یکروزه اردک در هفته 2 بار تولید و آماده عرضه به بازار می شود.

مزرعه اردک سبز

افرادی که قصد پرورش و نگهداری جوجه یکروزه اردک دارند می توانند جوجه خود را از این مزرعه تهیه نمایند. مزرعه اردک سبز برای اشخاصی که در شهرهایی غیر از تهران هستند جوجه ها را در جعبه های مخصوص حمل و از طریق اتوبوس به راحتی ارسال می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این مزرعه و تهیه جوجه اردک می توانید با شماره تلفن 02177955451 داخلی 105 تماس حاصل فرمایید.

ویدیو جوجه اردک

قیمت جوجه اردک

قیمت جوجه اردک یکروزه با توجه به میزان تقاضا متفاوت است. در چند ماه گذشته بین 2500 تا 3000 تومان در نوسان بوده است و قیمت جوجه اردک صغیر (17 تا 20 روزه ) هم نسبت به قیمت یکروزه می باشد و بین 3800 تا 4200 تومان بوده است.

جوجه اردک 14 روزه

قیمت اردک بالغ

قیمت اردک بالغ تقریبا ثابت است و نوسان قیمت آن بستگی به تعداد خریدار دارد. اشخاصی که اقدام به خرید اردک بالغ در تعداد 400 تا 500 عدد به بالا می کنند در حال حاضر قیمتی حدود 15000 تا 16000 تومان بابت هر اردک پرداخت می کنند. البته به این موضوع توجه کنید که این قیمت در مورد اردک بالغ از نظر جسمی است که حدود 50 تا 60 روزه هستند و وزنی حدود 1700 تا 2200 گرم دارند.

قیمت جوجه اردک 20 روزه

قیمت جوجه اردک 20 روزه رابطه مستقیم با نوسانات قیمت جوجه یکروزه دارد. با توجه به این که در حال حاضر قیمت جوجه یکروزه 2500 تا 2600 تومان است قیمت جوجه اردک 20 روزه هم حدود 4200 تومان است. البته گاهی ممکن است قبل از 20 روزگی به فروش برسند که به همان نسبت هم قیمت کمتر می شود.

این سایز جوجه را بیشتر افرادی خریداری می کنند که اطلاعات لازم درمورد نگهداری جوجه یکروزه ندارند. مشکل جوجه اردک هایی با این سن در جا به جایی آن ها است و در کارتن های حمل جوجه امکان جا به جایی را ندارند.

فروش اردک اسرائیلی (مسکووی)

این نژاد اردک به صورت گله های بزرگ مادری در ایران نگهداری نشده اند. شخصی هم اقدام به تولید و جوجه کشی اردک مسکووی به تعداد زیاد نکرده است و به صورت محدود موجود است. جوجه یکروزه اسرائیلی حدود 8000 تومان است. البته تخمگذاری این اردک هم نسبت به اردک های معمولی کم تر است.

محل فروش جوجه اردک

افراد زیادی در خیلی از شهرهای ایران خریدار جوجه اردک هستند. از شهرهای جنوبی مانند: اهواز، بندرعباس، دزفول، امیدیه و تمام شهرهای شمالی و حتی مشتریانی از عراق نیز وجود دارند.

همانطور که در ابتدا مقاله ذکر شد بیشترین میزان تولید جوجه اردک در منطقه ورامین انجام می شود و جوجه از آنجا به تمام نقاط ارسال می شود. ارسال جوجه اردک در تعداد انبوه با ماشین مخصوص حمل جوجه انجام می شود.

ارسال جوجه اردک

نکات مهم در تربیت و نگهداری جوجه اردک ها و تهیه غذای آن ها

1- در قدم اول و مهم ترین مساله مکان و فضایی است که شما جوجه ها را در آن شروع به نگهداری می کنید.  دمای فضای نگهداری جوجه اردک ها باید حدود 35 تا 36 درجه سانتی گراد باشد. یا دمای سالن را به 28 تا 30 درجه سانتی گراد برسانید و از مادر مصنوعی جهت بالا بردن دما استفاده کنید.

2- کف سالن و زیر پای جوجه ها باید همیشه خشک باشد و اطراف آبخوری ها را که کمی خیس می شود با پوشال خشک تعویض شود.

3- استفاده از دان مرغوب و مطمئن نکته مهم بعدی است. متاسفانه در شرایط حاضر که قیمت دان افزایش پیدا کرده است عده بیشتری به تولید دان بی کیفیت می پردازند. پیشنهاد می کنیم دان جوجه ها را از جاهای معتبر خریداری کنید و یا خودتان اقدام به تولید دان کنید.

4- جوجه اردک ها باید همیشه دان و آب در اختیار داشته باشند تا بیشترین رشد را داشته باشند.

5- از نور دائمی استفاده کنید ولی شدت نور زیاد نباشد.

آیا نگهداری جوجه اردک در آپارتمان امکان پذیر است؟

نگهداری طیور در آپارتمان تقریبا امکان پذیر نیست و معمولا نگهداری از پرنده های زینتی کوچک ( نگهداری طوطی، فنچ، مرغ عشق، قناری و…) در این مکان ها امکان پذیر است.

بیماری های جوجه اردک

جوجه اردک نسبت به بقیه ماکیان مقاومت بالایی دارد و اگر همانطور که گفته شد از دما، دان و آب سالم برخوردار باشند و زیر پای آن ها خشک باشد مریضی خاصی ندارند. ولی دادن واکسن نیوکاسل در هفته اول و 15 روزگی و تکرار آن در 1 ماهگی کمک به سالم بودن پرنده می کند.

در مناطق شمالی کشور چون رطوبت زیاد است و پرورش دهندگان به خشک بودن بستر کمتر توجه می کنند بیماری پاستورلوز یا همان وبای پرندگان بیشتر مشاهده می شود که به راحتی قابل پیشگیری است.

تشخیض جنسیت جوجه اردک

معمولا تشخیص نر و ماده بودن جوجه اردک کار سختی است و بعضی ها با تجربه و تخصص از قسمت مقعد پرنده می توانند این کار را انجام دهند که آن هم با کمی خطا همراه است. برای تشخیص جنسیت اردک بهترین زمان حدود 20 روزگی یا همان اصطلاحا صغیری است که با گرفتن بال پرنده اگر صدای اردک بلند بود ماده و اگر خیلی ضعیف بود نر است.

پوشک جوجه اردک

اخیرا پوشکی برای ماکیان طراحی شده است. افرادی که خیلی دوست دارند این پرنده ها را درون منزل نگهداری کنند می توانند از این پوشک استفاده کنند تا منزلشان کثیف نشود.

ویدیو مزرعه اردک سبز

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

1 دی 1399

نه خیرم من تو اپارتمان داشتم و زنده ماندن صبح ها که خانه نبودم توی حمام میزاشتمشون و وقتی هم که میامدم میبردمون توی کارتون من تونستم نگهشون دارم حالا شما رو نمیدانم