چگونه جوجه تا 24 ساعت پس از تولد بدون مصرف خوراک زنده می ماند؟

دسته : آموزش جوجه کشی

جنین در اطراف زرده رشد می‌کند و به‌ مرور زرده توسط رشد شکم جوجه احاطه‌ شده و و در نهایت از طریق بند ناف وارد محوطه شکمی جوجه می‌شود. باقیمانده زرده که وارد بدن جوجه می شود 24 تا 48 ساعت پس از تولد جوجه می‌تواند احتیاجات غذایی جوجه را تأمین کند.

زرده معمولاً چربی و بخشی از پروتئین موردنیاز جنین را تأمین می‌کند. بااینکه نطفه دقیقاً بر روی زرده قرارگرفته است ولی تقریباً آخرین بخش تخم که برای رشد جنین مصرف می‌شود زرده است!

بنابراین ترکیبات زرده از لحاظ مواد مغذی مثل پروتئین، چربی، ویتامین ها، املاح معدنی و غیره در کیفیت جوجه تاثیر زیاد و تعیین کننده ای دارند ولی رنگ زرده تاثیر اثبات شده ای بر روی کیفیت جوجه تولیدی ندارد.

به همین دلیل است که جوجه یک‌ روزه تا 24 ساعت پس از تولد معمولاً به خوراک نیاز ندارد. چون تمام مواد مغذی مورد نیاز را از باقیمانده زرده تأمین می کند.

اگر تغذیه دستی جوجه بلافاصله بعد از تولد شروع شود ممکن است زرده به‌خوبی در بدن مصرف نشود. به دلیل مواد غذایی زیادی که در زرده وجود دارد احتمال عفونت و فساد آن و درنتیجه تلف شدن جوجه وجود دارد.

بنابراین بهتر است در 24 ساعت اول پس از تولد جوجه خوراک در اختیار جوجه قرار نداد. خوشبختانه جوجه‌ها هم در 24 ساعت اول تولد اشتهای زیادی ندارند؛ اما آب را می‌توان پس از خروج جوجه از دستگاه جوجه کشی در اختیار آن قرارداد. تا در اثر گرمای محل پرورش و تحرک جوجه، آب بدن از دست نرود.

اگر عفونت و آلودگی در داخل تخم یا در دستگاه  وجود داشته باشد این آلودگی ها قبل از بسته شدن و خشک شدن بند ناف ممکن است وارد بدن جوجه شده و زرده را عفونی کند و در نهایت سبب تلف شدن جوجه شود.

جوجه‌ها معمولاً هم‌زمان از تخم خارج نمی‌شوند بنابراین از زمان تولد اولین جوجه تا آخرین جوجه یک میانگین ساعت در نظر گرفته‌ شده و مبنای اولین تغذیه جوجه‌ها در سالن پرورش قرار داده می‌شود.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

15 دی 1398

سلام ممنون از سايتتون ميگم من جوجم از تخم كه بيرون اومد بعد از 24 ساعت گذاشتمش ي جاي گرم ولي جوجه نه آب ميخوره نه دانه بايد چكار كنم لطفا سريع تر بهم راهنمايي كنيد ممنون.

  28 اسفند 1398

  سلام دوست عزیز
  جوجه ها در 24 ساعت اول به دلیل جذب کیسه زرده در هنگام تولد تقریبا چیزی نمیخورند.

9 دی 1398

سلام می خواستم بدونم جوجه که بد از ۲۴ساعت که از دستگاه در اومد دونه اب نخورد باید چی کار کنم.

  22 مرداد 1399

  سلام محمد عزیز
  اگر پرنده سالم باشد حتما شروع به دان خوردن میکند. ولی چون خیلی کم است شما خیلی متوجه نمی شوید.
  جوجه در ساعت های اولیه از کیسه زرده جذب شده خود تغذیه میکند، میلی به غذا ندارند و چند ساعتی باید از تولدشان بگذرد.

15 مهر 1398

سلام چرا جنین جوجه در همون هفته اول داخل تخم میمیره

  8 آبان 1398

  سلام دوست عزیز
  در قدم اول باید به تغذیه توجه زیاد شود بعد احتمال بیماری های خونی و ژنتیکی از سوی پرنده ماده وجود دارد.

8 خرداد 1398

سلام دوباره. چجوری به جوجه آب و شکر بدیم و یا مثلا ذرت رو پودر کنیم بدیم چی بدیم بهتره؟با تشکر

  15 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  هر چقدر آب داشتید 8 درصد شکر به آن اضافه کنید. حدود 24 ساعت هم می توانید آرد ذرت بدید ولی بعد شروع به دادن استارتر ( دان کامل ) کنید.

6 خرداد 1398

سلام میخواستم بدونم جوجه که از تخم در اومده باید تو دستگاه بمونه؟یا نه اگر از دستگاه بیرون بیاوریم چه کنیم و کجا نگهداری کنیم؟ چه غذایی باید بدهیم ؟

  19 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  جوجه پس از تولد حدود 12 تا 18 ساعت داخل دستگاه باشد. بعد از خارج کردن از دستگاه در جای بسته و گرم با دمای حدود 35 درجه سانتی گراد نگهدارید. برای آن ها آب به اضافه 8 درصد شکر قرار دهید و دادن دان استارتر به جوجه ها توصیه می شود. در زیر پای آن ها کمی پوشال ریخته شود.

4 اردیبهشت 1398

سلام .
زمستان سال قبل من یک تخم مرغ رسمی زیر کبوتر گذاشتم چون هوا سرد بود جوجه را از کبوترها جدا نکردم و چون نمیدونستم چگونه به غذا خوردن و نوک زدن روی زمین عادتش بدم بعد یکروز دیدم جوجه مرده است . چکار باید میکردم؟ ممنون از راهنماییتون

  4 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  اگر مجدد این کار را انجام دادید پیشنهاد می کنیم داخل یک جعبه یک لامپ آویزان کنید و جوجه را بعد از خروج از تخم منتقل کنید به آن جعبه. برای کف جعبه از کمی پوشال و موکت استفاده کنید.

5 مرداد 1397

سلام میخوام جوجه کشی و پرورش مرغ بومی راه بندازم لطفا راهنمایم کنید

  14 مرداد 1397

  سلام دوست عزیز
  به دلیل طولانی بودن مبحث بهتر است شما ابتدا اطلاعاتی در مورد فضای سرپوشیده از نظر مساحت،آب،برق،گاز و مقدار سرمایه تان مشخص کنید سپس با مشاورین ما تماس بگیرید.
  تلفن تماس: 02177955451
  همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله تکنیک های پرورش مرغ بومی که در سایت موجود است را مطالعه کنید.

20 اسفند 1396

باسلام متاسفانه دیر به شرکت خوب شما آشنا شدم ولی ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است

مشاوره رایگان