غذای جوجه یکروزه

دسته : آموزش جوجه کشی

اگر شما به پرورش پرندگان مشغول هستید، حتما از اهمیت نگهداری از جوجه های آن ها آگاهی دارید. جوجه های یک روزه به مراتب نیاز به نگهداری و توجه بیشتری دارند. در این میان غذای جوجه یک روزه و تازه متولد شده و ترکیبات آن یکی از مهمترین مسائلی است که باید به آن توجه شود. در ادامه به بررسی هر چه بیشتر این مسئله و ترکیبات تغذیه جوجه می پردازیم.

انتخاب بهترین زمان برای تغذیه جوجه یکروزه

توجه داشته باشید که جوجه ها در 24 ساعت اولیه زندگی خود نباید تغذیه شوند. تعجب نکنید؛ در بدن جوجه های تازه از تخم در آمده محتویات کیسه زرده وجود دارد. جوجه ها در طول 24 ساعت اول از مواد مغذی این کیسه ها استفاده می کنند.

چنانچه در این مدت به جوجه ها دانه دهید، موجب بروز عفونت در کیسه زرده آن ها خواهید شد. به این ترتیب جوجه شما از بین می رود.

جهت تغذیه جوجه های یک روزه دو راه پیش رو دارید؛ استفاده از غذاهای آماده و تهیه غذای خانگی.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تکنیک های نحوه نگهداری و فروش جوجه ها پیشنهاد میکنیم مقاله جوجه مرغ را مطالعه کنید.

استفاده از غذای جوجه یکروزه آماده

استارتر یکی از گزینه های غذای جوجه یک روزه به شمار می آید. این ماده غذایی مقادیر زیادی از پروتئین، کلسیم و سایر مواد معدنی را  در دل خود جای داده است. استاتر در اکثر فروشگاه های فروش محصولات طیور وجود دارد.

غذای آماده جوجه یکروزه

غذای خانگی جوجه یکروزه

اگر ترجیح می دهید که غذای جوجه های یک روزه خود را در منزل تهیه کنید، غذای جوجه شما باید ترکیبی از مواد زیر باشد:

 • پودر سویا؛
 • پودر ذرت؛
 • پودر گندم؛
 • پودر نان خشک؛
 • پودر تخم مرغ آبپز شده
غذای جوجه یکروزه در خانه

بهترین غذای جوجه یکروزه

بهترین و آسان ترین راه جهت تغذیه جوجه های یک روزه استارتر است. توجه داشته باشید که این ماده غذایی را از فروشگاه های معتبر دارای مجوز رسمی از اداره دامپزشکی کشور خرید کنید. این جیره غذایی را باید روزانه 3 مرتبه در اختیار جوجه ها قرار دهید. وجود آب تمیز در کنار این ماده غذایی را نیز فراموش نکنید. این تغذیه تا سن دو هفتگی برای آن ها مناسب خواهد بود.

چطور جوجه تازه متولد شده تا 24 ساعت بدون تغذیه زنده می ماند؟

جنین در اطراف زرده رشد می‌کند و به‌ مرور زرده توسط رشد شکم جوجه احاطه‌ شده و و در نهایت از طریق بند ناف وارد محوطه شکمی جوجه می‌شود. باقیمانده زرده که وارد بدن جوجه می شود 24 تا 48 ساعت پس از تولد جوجه می‌تواند احتیاجات غذایی جوجه را تأمین کند.

زرده معمولاً چربی و بخشی از پروتئین موردنیاز جنین را تأمین می‌کند. بااینکه نطفه دقیقاً بر روی زرده قرارگرفته است ولی تقریباً آخرین بخش تخم که برای رشد جنین مصرف می‌شود زرده است!

بنابراین ترکیبات زرده از لحاظ مواد مغذی مثل پروتئین، چربی، ویتامین ها، املاح معدنی و غیره در کیفیت جوجه تاثیر زیاد و تعیین کننده ای دارند ولی رنگ زرده تاثیر اثبات شده ای بر روی کیفیت جوجه تولیدی ندارد.

به همین دلیل است که جوجه یک‌ روزه تا 24 ساعت پس از تولد معمولاً به خوراک نیاز ندارد. چون تمام مواد مغذی مورد نیاز را از باقیمانده زرده تأمین می کند.

اگر تغذیه دستی جوجه بلافاصله بعد از تولد شروع شود ممکن است زرده به‌خوبی در بدن مصرف نشود. به دلیل مواد غذایی زیادی که در زرده وجود دارد احتمال عفونت و فساد آن و درنتیجه تلف شدن جوجه وجود دارد.

بنابراین بهتر است در 24 ساعت اول پس از تولد جوجه خوراک در اختیار جوجه قرار نداد. خوشبختانه جوجه‌ها هم در 24 ساعت اول تولد اشتهای زیادی ندارند؛ اما آب را می‌توان پس از خروج جوجه از دستگاه جوجه کشی در اختیار آن قرارداد. تا در اثر گرمای محل پرورش و تحرک جوجه، آب بدن از دست نرود.

اگر عفونت و آلودگی در داخل تخم یا در دستگاه  وجود داشته باشد این آلودگی ها قبل از بسته شدن و خشک شدن بند ناف ممکن است وارد بدن جوجه شده و زرده را عفونی کند و در نهایت سبب تلف شدن جوجه شود.

جوجه‌ها معمولاً هم‌زمان از تخم خارج نمی‌شوند بنابراین از زمان تولد اولین جوجه تا آخرین جوجه یک میانگین ساعت در نظر گرفته‌ شده و مبنای اولین تغذیه جوجه‌ها در سالن پرورش قرار داده می‌شود.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

6 فروردین 1400

یعنی جوجه تازه بدنیا آمده را حتی آب هم ندیم

  15 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  زمانی که جوجه از دستگاه خارج شد، آب در دسترس جوجه ها قرار دهید. می توانید حدود 12 ساعت از آب و شکر استفاده کنید.

2 فروردین 1400

سلام من یک دستگاه 126 تایی داشتم که تخم مرغ گذاشته بودم تقریبا 24ساعت حرکت نکرده ولی دما و رطوبت درست بوده روز سوم هم بوده ایا تخم مرغها خراب شده اند یا امیدی هست که جوجه شوند سپاس فراوان

  15 فروردین 1400

  سلام دوست عزیز
  ممکن است به بعضی از تخم مرغ ها کمی آسیب زده باشد ولی با یک روز، مشکل خاصی رخ نخواهد داد.

1 دی 1399

سلام من نزدیک 60 تخم مرغ گذاشتم تو دستگاه اتوماتیک الان جوجه ها نوک زدند به پوسته تخم مرغ.اول دما و رطوبت دستگاه رو چند بزارم دوم تخمرغارو از شونه در بیارم یا بزارم بیشتر بشکنن و بزارم تو سبد مخصوسش و اگه بخواند بیارم بیرون چقدر تو دستگاه باشن ممنون میشم سریع راهنماییم کنین

  10 اسفند 1399

  سلام دوست عزیز
  تخم مرغ ها را در سبد هچر قرار دهید. دما را روی 37.2 درجه سانتی گراد و رطوبت 70 درصد باشد. در هنگام جوجه درآمدن، 17 تا 18 ساعت درب دستگاه را باز نکنید.

28 خرداد 1399

با سلام.جوجه ای که از روز اول که از تخم دراومده تا الان که ۷ روز میگذره اصلا غذا نمیخوره.باید غذا و اب رو بریزیم توی دهنش.
انگار اصلا بلد نیست غذا و اب بخوره.دلیلش چیه؟

  5 آبان 1399

  سلام دوست عزیز
  اگر منظور شما جوجه مرغ و کلا جوجه طیور است خودشان قادر به خوردن غذا هستند. ولی چون کم میخورند احتمالا به چشم شما نمیاد و احتیاج به دادن غذای دستی به جوجه ها نیست.

15 دی 1398

سلام ممنون از سايتتون ميگم من جوجم از تخم كه بيرون اومد بعد از 24 ساعت گذاشتمش ي جاي گرم ولي جوجه نه آب ميخوره نه دانه بايد چكار كنم لطفا سريع تر بهم راهنمايي كنيد ممنون.

  28 اسفند 1398

  سلام دوست عزیز
  جوجه ها در 24 ساعت اول به دلیل جذب کیسه زرده در هنگام تولد تقریبا چیزی نمیخورند.

9 دی 1398

سلام می خواستم بدونم جوجه که بد از ۲۴ساعت که از دستگاه در اومد دونه اب نخورد باید چی کار کنم.

  22 مرداد 1399

  سلام محمد عزیز
  اگر پرنده سالم باشد حتما شروع به دان خوردن میکند. ولی چون خیلی کم است شما خیلی متوجه نمی شوید.
  جوجه در ساعت های اولیه از کیسه زرده جذب شده خود تغذیه میکند، میلی به غذا ندارند و چند ساعتی باید از تولدشان بگذرد.

15 مهر 1398

سلام چرا جنین جوجه در همون هفته اول داخل تخم میمیره

  8 آبان 1398

  سلام دوست عزیز
  در قدم اول باید به تغذیه توجه زیاد شود بعد احتمال بیماری های خونی و ژنتیکی از سوی پرنده ماده وجود دارد.

8 خرداد 1398

سلام دوباره. چجوری به جوجه آب و شکر بدیم و یا مثلا ذرت رو پودر کنیم بدیم چی بدیم بهتره؟با تشکر

  15 تیر 1398

  سلام دوست عزیز
  هر چقدر آب داشتید 8 درصد شکر به آن اضافه کنید. حدود 24 ساعت هم می توانید آرد ذرت بدید ولی بعد شروع به دادن استارتر ( دان کامل ) کنید.

6 خرداد 1398

سلام میخواستم بدونم جوجه که از تخم در اومده باید تو دستگاه بمونه؟یا نه اگر از دستگاه بیرون بیاوریم چه کنیم و کجا نگهداری کنیم؟ چه غذایی باید بدهیم ؟

  19 مرداد 1398

  سلام دوست عزیز
  جوجه پس از تولد حدود 12 تا 18 ساعت داخل دستگاه باشد. بعد از خارج کردن از دستگاه در جای بسته و گرم با دمای حدود 35 درجه سانتی گراد نگهدارید. برای آن ها آب به اضافه 8 درصد شکر قرار دهید و دادن دان استارتر به جوجه ها توصیه می شود. در زیر پای آن ها کمی پوشال ریخته شود.

4 اردیبهشت 1398

سلام .
زمستان سال قبل من یک تخم مرغ رسمی زیر کبوتر گذاشتم چون هوا سرد بود جوجه را از کبوترها جدا نکردم و چون نمیدونستم چگونه به غذا خوردن و نوک زدن روی زمین عادتش بدم بعد یکروز دیدم جوجه مرده است . چکار باید میکردم؟ ممنون از راهنماییتون

  4 اردیبهشت 1398

  سلام دوست عزیز
  اگر مجدد این کار را انجام دادید پیشنهاد می کنیم داخل یک جعبه یک لامپ آویزان کنید و جوجه را بعد از خروج از تخم منتقل کنید به آن جعبه. برای کف جعبه از کمی پوشال و موکت استفاده کنید.

5 مرداد 1397

سلام میخوام جوجه کشی و پرورش مرغ بومی راه بندازم لطفا راهنمایم کنید

  14 مرداد 1397

  سلام دوست عزیز
  به دلیل طولانی بودن مبحث بهتر است شما ابتدا اطلاعاتی در مورد فضای سرپوشیده از نظر مساحت،آب،برق،گاز و مقدار سرمایه تان مشخص کنید سپس با مشاورین ما تماس بگیرید.
  تلفن تماس: 02177955451
  همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله تکنیک های پرورش مرغ بومی که در سایت موجود است را مطالعه کنید.

28 فروردین 1397

سلام
دستگاه ۵۸۸ دایی آیا تمام اتوماتیک هست؟
بدین معنی که وقتی روی گزینه مرغ انتخاب شود
در طول تولد دنا و رطوبت را خودش تنظیم می کند ؟ یا باید دستی انتخاب کنیم ؟؟؟
روی هر تخم پرنده تعریف شده؟ کبک.مرع .غاز.بوقلمون.بلدرچین و شترمرغ وو

لطفا جواب چون قصد خرید دارم

  22 دی 1399

  سلام دوست عزیز
  شما یکبار دمای دستگاه را در دوران ستر و یکبار هم برای دوران هچر تنظیم میکنید که خیلی راحت و کار آسانی است. جوجه کشی خیلی از پرنده ها دما و رطوبت مشترک دارند.

20 اسفند 1396

باسلام متاسفانه دیر به شرکت خوب شما آشنا شدم ولی ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است