4 ترفند ساده برای جوجه کشی بهتر در منزل

ترفند جوجه کشی

مهم نیست دستگاه جدید یا قدیمی دارید و یا از دستگاه خارجی یا ایرانی استفاده می کنید. حتی اگر با تجهیزات ابتدایی در منزل خودتان دستگاه ساخته اید با مطالعه و به کارگیری این چند ترفند ساده ، جوجه کشی لذت بخشی را در منزل تجربه کنید .

شاید بارها این ترفند ها را شنیده یا خوانده باشید ولیکن در این مقاله به اهمیت این موارد برای جوجه کشی موفق اشاره داریم.

1 – محل قرار گیری دستگاه جایی باشد که ثبات دما و رطوبت داشته باشد ، مثلا داخل آشپزخانه یا اتاق های منزل ( دقیقا همان جاهایی که انسان برای زندگی راحت است. ) بارها شاهد بودیم افرادی که بازدهی کمی از جوجه کشی شان داشته اند مکان های نامناسبی را برای نصب دستگاه انتخاب کرده اند .

مکان های نامناسب مانند : انباری ها، پارکینگ، تراس و ایوان ساختمان ها و یا راهرو ها و خرپشته پشت بام ها و …

حتی اگر دستگاه جوجه کشی خانگی حرفه ای دارید انتخاب مکان مناسب جهت نصب موجب می شود تا مصرف برق دستگاه کم تر شود.

تخم مرغ کثیف

2 – تخم های آلوده به فضولات را درون دستگاه جوجه کشی قرار ندهید و با دستمال خشک و زبر تخم ها را قبل از انتقال تمیز کنید. ضدعفونی دستگاه پس از پایان هر دوره جوجه کشی ضروری است. برای ضدعفونی دستگاه می توانید مقداری الکل سفید و یا بتادین را با آب رقیق کرده و داخل کابین ماشین اسپری نمایید.

توجه کنید پس از ضد عفونی دستگاه بوی مواد شیمیایی ندهد

نوربینی تخم

3 – تخم های بی نطفه را در روز دهم جوجه کشی از ماشین جوجه کشی خارج کنید . بهترین راه تشخیص تخم مرغ نطفه دار نوربینی یا کندلینگ است . برای این کار کافی است تا تخم مرغ ها را در محیطی تاریک به یک چراغ قوه نزدیک کنید و از تشکیل رگه های خونی داخل تخم مرغ مطمئن شوید . وجود تخم های خراب و بی نطفه علاوه بر اشغال فضای دستگاه می توانند موجب تولید گازهای مضر برای سایر جنین های درحال رشد باشند.

نوربینی (کندلینگ) می تواند تا 10 درصد در افزایش بازدهی جوجه کشی شما تاثیر مثبت داشته باشد

جوجه کشی

4 – در زمان هچر ( 3 روز پایانی ) در جوجه کشی مرغ روز 19 تا 21 که جوجه ها مشغول خروج از پوسته تخم هستند به هیچ عنوان درب ماشین جوجه کشی را  باز نکنید . مطمئن باشید که برای جوجه های تازه از تخم خارج شده هیچ اتفاقی نخواهد افتاد . آن ها به اندزه کافی ذخیره غذایی در زرده دارند و رطوبت دستگاه به مقداری است که جوجه ها آب بدن را از دست ندهند .

جوجه ها قبل از خروج از تخم نیاز به انرژی زیادی برای شکستن پوسته دارند و هر بار شوک حرارتی می تواند جوجه ها را ضعیف کند و جوجه ها در اثر تمام شدن اکسیژن داخل کیسه هوای تخم تلف شوند .

بهترین زمان خروج جوجه ها معمولا 24 الی 36 ساعت پس از تولد است .

هر بار باز و بسته کردن درب دستگاه در هنگام تولد می تواند تعدادی از جوجه ها را  قبل از تولد از بین ببرد

برای خواندن مقالات مرتبط با این موضوع کلیک کنید

تخم نطفه دار تغدیه جوجه یکروزه دستگاه جوجه کشی

6 دیدگاه برای “4 ترفند ساده برای جوجه کشی بهتر در منزل

 1. امین گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یه دستگاه جوجه کشی خانگی خریدم که بردش بلدرچین دماوند هست داخل دستگاه یه بطری تعبیه شده که یه فیتیله بهش وصله فروشندش میگفت هر روز باید این بطری با آب مقطر پر بشه سوالم اینه که اگه هر روز درب دستگاهو باز کنم تا اونو پر کنم مشکلی در جوجه کشی بوجود نمیاد؟؟

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   نیازی نیست که بطری آب را هر روز پر کنید. شما می توانید به تلگرام شرکت به آی دی @dquail پیام دهید تا تصویر نحوه نصب بطری برای شما ارسال شود.

 2. بهروز گفته:

  میتونم بزارم جوجه ها تو همون دستگاه بمونن همونجا آبو دون بدم بهشون چون مادر مصنوعی ندارم برا همین میگم

  • manager گفته:

   سلام
   حداکثر زمان نگهداری جوجه در دستگاه جوجه کشی از شروع بیرون آمدن جوجه ها از تخم 24 ساعت است. اگر بیشتر از این زمان جوجه ها در دستگاه بمانند اصطلاحا دی هیراته می شوند یعنی آب بدنشان را ازدست می دهند و موجب مرگ آن ها می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *