بیماری های غاز

دسته : غاز

پرورش غاز یکی از کسب و کارهای پرسود است که برخی از افراد آن را با علاقه دنبال می کنند. با این که غازها جزو طیور سخت جان به حساب می آیند، اما متاسفانه آن ها نیز مانند بسیاری از حیوانات و طیور در معرض بیماری هایی قرار دارند. بیماری هایی که نه تنها می تواند آن ها را از پا دربیاورد، بلکه ممکن است باعث همه گیری در گله غازها شده و همه یا تعداد زیادی از آن ها را نابود کند. این اتفاق افرادی که در این صنعت مشغول به کار هستند را بسیار متضرر خواهد کرد. با این حال در این متن قرار است مثل گذشته که در مورد بیماری بلدرچین صحبت کردیم شما را با چند مورد از بیماری های غاز که شیوع بیشتری دارند، آشنا کنیم.

غازها از آن دسته پرندگانی هستند که به ندرت و سختی بیمار می شوند اما به هر حال ممکن است به دلایلی از قبیل آلوده و مرطوب بودن محیط زندگی، آب و هوا، غذای ناسالم و … بیمار شوند. به همین منظور بهتر است محل نگهداری غازها همیشه تمیز، خشک و ضد عفونی شده باشد. توجه داشته باشید که اگر قصد دارید برای پرورش غازها و تکثیر آن ها اقدام کنید، باید حوضچه ای را برای شنا کردن و جفت گیری آن ها ترتیب دهید. زیرا معمولا تخم های غاز که حاصل جفت گیری در خشکی هستند، تبدیل به جوجه نخواهند شد. همچنین پرورش دادن غازها کمی با پرورش سایر طیور مانند مرغ متفاوت است. به دلیل این که اغلب توصیه می شود غازها را به شکل گله ای و در کنار هم نگهداری نکنید و آن ها را به شکل دسته هایی جداگانه در قسمت های مختلف نگه دارید. این کار باعث می شود که در صورت بیمار شدن یکی از غازها، همه آن ها به بیماری مبتلا نشوند. بهتر است در این روش دسته بندی جوجه غازها، غازهای جوتن و غازهای مسن از یکدیگر تفکیک شوند.

برخی از بیماری های غاز عبارتند از:

 • نیوکاسل
 • کوکسیدیوز
 • بال فرشته ای
 • کولی باسیلوز
 • فلجی
 • بی اشتهایی
 • بیماری های ویروسی
 • و غیره

در ادامه به بررسی چند نمونه از مهم ترین بیماری ها در غازها خواهیم پرداخت.

بیماری نیوکاسل در غازها

بیماری نیوکاسل نوعی بیماری ویروسی واگیردار است که به صورت همه گیری ظاهر شده و همه پرندگان را درگیر می کند. این نوع بیماری معمولا در روز اول شیوع علائم خاصی ندارد و چون از طریق هوا منتشر میشود، معمولا اعداد بسیار زیادی از طیور داخل گله را درگیر می کند.

بیماری نیوکاسل در غاز

علائم و درمان بیماری نیوکاسل در غاز

علائم نیوکاسل در غازها

به دلیل این که این بیماری معمولا سیستم تنفسی، سیستم گوارشی، سیستم عصبی و حتی سیستم تناسلی را به طور همزمان درگیر می کند، باعث بروز علائم متنوعی در این دسته از حیوانات می شود. برای مثال سرفه و نفس نفس زدن، نفس کشیدن با دهان باز، التهاب سینوس ها، عفونت چشم، ناتوانی در حرکت و سیخ شدن گردن، فلج شدن پاها یا بال ها، اسهال با رنگ متفاوت و گاهی همراه با خون، ایجاد تخم هایی با فرم غیر معمول و بی کیفیت یا بدون نطفه و … از جمله علائم این بیماری هستند.

عوارض نیوکاسل برای غاز

این  نوع بیماری های غاز در درجه های مختلفی بروز می کند که ممکن است تنها به شکل یک عفونت معمولی باشد یا این که باعث مرگ و میر دسته جمعی در آن ها شود.

درمان نیوکاسل غاز

بیماری نیوکاسل از آن دسته از بیماری هایی است که معمولا مداوای آن به خصوص برای تعداد زیادی از طیور به سادگی امکان پذیر نیست و همین امر باعث شده اکه اکثر افرادی که به پرورش غاز مشغول هستند ذهنشان درگیر این بیماری باشد. به همین علت باید این مورد را در نظر داشت که واکسیناسیون در این بیماری به عنوان بهترین راه پیشگیری است و باید به آن توجه شود.

سعی کنید غاز بیمار را به سرعت از بقیه غازها جدا کرده و در محیطی گرم به وسیله خوراندن آنتی بیوتیک هایی مثل آموکسی سیلیسین (البته با نظر دامپزشک) او را مداوا کنید. به دلیل این که بیماری نیوکاسل توانایی انتقال به انسان ها را نیز دارد و ممکن است منجر به عفونت ملتحمه شود، بهتر است ارتباط نزدیک خود را با غاز مریض به حداقل برسانید.

فلج شدن ناگهانی غازها

فلج شدن ناگهانی غازها که معمولا در پای جوجه های تازه متولد شده اتفاق می افتد، ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد. این دلایل را با هم بررسی می کنیم.

فلج شدن غازها

دلایل فلج شدن غازها

تاثیر ویروس ها در فلج شدن جوجه غازها

ویروس هایی از قبیل ویروس آنتریت یا بوتولیسم که عموما از طریق آب، غذا و هوای آلوده به ویروس یا از طریق حیوانات آلوده دیگر به غازها منتقل می شوند، ممکن است باعث چنین مشکلاتی در غازها شوند. ویروس آنتریت علائمی از قبیل فلج شدن پاها، اسهال، تشنگی، بی اشتهایی، تورم چشم و … را برای غازها به همراه دارد. برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری های ویروسی باید به صورت مداوم محیط زندگی غازها را ضد عفونی کرد و از ورود جانوران و حشرات موذی مانند موش، سوسک و … به آن محیط جلوگیری کرد.

همچنین عفونت استخوان که ممکن است از طریق ویروس هایی مانند پلی آرتریت، تستئومیلیت، استئیت و … ایجاد شود نیز یکی از مهم ترین دلایل فلج شدن پای جوجه غاز ها است. این بیماری علائمی همچون زخم شدن پاها یا التهاب تاندون ها و علائم عمومی همچون اسهال، تشنگی و … را به همراه دارند. این نوع بیماری ها در صورتی که با شدت بالایی بروز کنند، موجب تلف شدن و از دست رفتن غازهای کوچک و ضعیف خواهند شد.

بیماری نیوکاسل نیز همان طور که قبل تر توضیح دادیم، نوعی بیماری ویروسی و عفونی مخصوص طیور است که یکی از علائم مهم آن فلجی غازها و جوجه غازها است.

مولدهای هم خانواده عاملی مهم در فلج شدن غازها

شاید برای شما نیز جالب باشد که در صورتی که مولدها رابطه خواهر و برادری یا پدر و دختری و … داشته باشند، ممکن است جوجه متولد شده از آن ها با مشکلات ژنتیکی از قبیل فلجی متولد شوند. این نوع بیماری های غاز ژنتیکی محسوب شده و معمولا درمان خاصی ندارند.

تاثیر دستگاه جوجه کشی در فلج شدن جوجه غازها

اگر برای پرورش و جوجه کشی غازهای خود، از دستگاه جوجه کشی استفاده می کنید، باید توجه داشته باشید که عدم تنظیم رطوبت و دمای مناسب ممکن است باعث ایجاد فلجی در جوجه های تازه متولد شده شود.

تغذیه ناسالم مهم ترین عامل فلج شدن غازها

غازها برای رشد و تکثیر صحیح به تغذیه غنی و مناسب نیاز دارند. در صورتی که از غذاهای غنی از کلسیم، ویتامین و پروتئین برای رشد غازها استفاده نشود، ممکن است آن ها به بیماری هایی نظیر ضعف عضلات و فلجی در انتظار آن ها خواهد بود.

بیماری کوکسیدیوز در غازها

بیماری کوکسیدوز یا اسهال خونی نوع شایعی از بیماری های غاز است که توسط نوعی باکتری به نام ایمریا ایجاد می شود. این انگل که روده های این حیوانات را هدف می گیرد و در آن ها تکثیر می شود، باعث به وجود آمدن عفونت روده ای در غازها می شود.

زندگی غازها در کنار هم باعث می شود که این انگل عفونی به بدن بقیه آن ها نیز منتقل شده و تعداد زیادی از آن ها را درگیر کند.

بیماری کوکسیدیوز در غازها

علائم و درمان بیماری کوکسیدیوز در غازها

علائم بیماری کوکسیدیوز

مهم ترین علامت بیماری کوکسیدوز اسهال خونی است که به دلیل زخم هایی که در روده و کلیه به وجود می آیند، اتفاق می افتد.

تشخیص بیماری کوکسیدیوز

این بیماری پس از مشاهده علائم غازها تا حدودی قابل تشخیص است، اما به دلیل این که برخی دیگر از بیماری ها ممکن است اسهال خونی را ایجاد کنند، مدفوع غازها زیر میکروسکوپ بررسی می شود و در صورت مشاهده شدن اوسیست ها می توان این بیماری را در غازها تشخیص داد.

عوارض بیماری کوکسیدیوز برای غازها

مهم ترین عارضه این بیماری لاغری بیش از حد غازها و ضعیف شدن بدن آنها در اثر از دست دادن ویتامین ها و پروتئین هاست. همچنین در صورتی که غازها تحت درمان قرار گرفته و آنتی بیوتیک مصرف کنند، این اتفاق منجر به ضعف بیشتر آن ها شده و  ممکن است دوام نیاورند.

بی اشتهایی غازها

بی اشتهایی در غازها ممکن است به علل مختلفی اتفاق بیفتد. در واقع بی اشتهایی نوعی بیماری نیست، بلکه از عوارض بیماری های مختلفی است که غازها در معرض آن ها قرار دارند. در واقع اگر یکی یا عده ای از غازهای شما به بی حالی و بی اشتهایی دچار شده باشد، این مورد نشانه ای است که شما را در مورد بیمار شدن آن ها آگاه می کند. با کمک گرفتن از دامپزشک می توانید دلیل بی اشتهایی را در آن ها تشخیص دهید. با این حال در این قسمت برخی از بیماری هایی که باعث بی اشتهایی در این نوع پرندگان می شوند را بررسی می کنیم.

 • انواع سرطان
 • ضعف و بی حالی
 • مشکلات و بیماری های هورمونی
 • سرماخوردگی و آنفلوانزا
 • عفونت های ویروسی
 • عفونت های باکتریایی
 • عفونت های قارچی
 • انواع انگل ها
 • مشکلات قلب، کلیه، کبد
 • و غیره

غازهای مبتلا به هر یک از این بیماری ها ممکن است بی حالی و بی اشتهایی را تجربه کنند. همین بی اشتهایی اگر مدت زمان زیادی طول بکشد، ممکن است منجر به ضعیفی بیش از حد و از پا در آمدن غازها شود.

بی اشتهایی غازها

دلایل بی اشتهایی غازها

سخن آخر در مورد بیماری غازها

بیماری های غازها نه تنها ممکن است آن ها را دچار ضعف یا حتی مرگ کند، بلکه در صورت همه گیر بودن  باعث می شوند که خسارت مالی جبران ناپذیری شما را تهدید کند. به همین دلیل همان طور که در این متن به آن تاکید شد، مهم ترین چیز در این مورد، توجه کردن به نظافت و ضد عفونی کردن محل نگهداری از غازهاست.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود