زمان مناسب بیرون آوردن جوجه ها از دستگاه جوجه کشی

هچر

چه زمانی جوجه های تازه متولد شده را از دستگاه جوجه کشی بیرون بکشیم؟ این سوال هر پرورش دهنده ی تازه کار است. متوسط زمان طبیعی برای جوجه کشی بوقلمون حدوداً 28 روز است. با این وجود ممکن است این فرایند  از روز 27 آغاز و تاروز 299 ادامه پیدا کند. این مسئله خیلی مهم است که بدانیم آیا همه جوجه ها هچ شده اند یا نه؟ اگر تخم ها از یک گله هم سن تولید شده باشند و شرایط انتقال و انبار آنها یکی باشد انتقال جوجه ها از دستگاه زمانی است که جوجه ها خشک شده و کرک های آنها به صورت مخملی در آمده و هنوز پشت گردن آنها کمی خیس باشد. از منظر دیگر بهترین زمان بیرون کشیدن جوجه ها زمانی است که هنوز 5 درصد از جوجه ها خشک نشده اند. (پشت گردن آنها خیس است) این موضوع سبب می شود که جوجه هایی که زودتر هچ شده اند بعد از بیرون کشیدن از دستگاه دهیدراته نشوند.

از آنجائیکه دستگاه های مختلف ممکن است جوجه ها را دیرتر و یا زودتر خشک کنند لازم است که دائماً دستگاه هچر توسط مسئول مربوطه کنترل شود و در صورت آماده بودن جوجه ها، عملیات خارج کردن آن ها از دستگاه انجام گیرد. توصیه می شود : هر 6 ساعت یک بار، در دستگاه باز شده و جوجه هایی که کاملاًخشک شده اند از دستگاه هچر خارج و به زیر دستگاه مادر مصنوعی منتقل شوند.

6 دیدگاه برای “زمان مناسب بیرون آوردن جوجه ها از دستگاه جوجه کشی

 1. سجاد حیدرتبار گفته:

  سلام خسته نباشین من یه دستگاه 504تایی دارم که پر کردم بعد از یک هفته 460تخم نطفه دار بود و از این تعداد 380تا به جوجه تبدیل شد و هچ شد اما حدود 50عدد جوجه کامل داخل تخم بودن ولی زرده خودشون رو جذب نکرده بودن و مرده بودن خواستم بدونم دلیل چی بوده ممنون .

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   مردن جوجه در داخل تخم و جذب نکردن زرده به دلیل ضعیف بودن تخم نطفه دار است. چون شما حدودا بالای 80 درصد از تخم های سالم هچ گرفتید بیشتر باید به گله مادری توجه شود.

 2. احسان گفته:

  سلام وقت بخیر و خسته نباشین…

  من 11 عدد تخم مرغ درون دستگاه گذاشته بودم ک همشون تو نطفه سنجی موفق بودن و نیز کنترل رشدشونم با موفقیت همراه بود

  روز 18 انتقال دادم ب سبدی در درون همون دستگاه 2 روز گذشته ولی فقط 4 تخم اونم فقط ترک خورده اند

  میخواستم ببینم هنوز منتظر بمونم
  یا اینکه از وقت 3 روزش گذشت چجوری کمکشون کنم هچ بشن
  و اینکه اگه 3 روز گذشت و هچ نشد چیکار کنم

  مرسی بابت سایت عالیتون.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیز
   دستگاه را چک کنید اگر دما و رطوبت درست کار می کند به احتمال زیاد کمبود ویتامین ها و ریز مغذی ها باعث بیرون نیامدن جوجه ها از تخم نطفه دار شده است. اگر عکس جوجه ها را ارسال کنید بهتر است. اگر هچ موفقیت آمیز باشد جوجه زرده را جذب می کند و به راحتی خارج می شود. پیشنهاد می کنیم مقاله درصد جوجه درآوری را مطالعه کنید.

  • manager گفته:

   سلام دوست عزیر
   شما می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا شما را راهنمایی کنند.
   تلفن: 02177955451

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *