زمان مناسب بیرون آوردن جوجه ها از دستگاه جوجه کشی

دسته : آموزش جوجه کشی

چه زمانی جوجه های تازه متولد شده را از دستگاه جوجه کشی بیرون بکشیم؟ این سوال هر پرورش دهنده ی تازه کار است. متوسط زمان طبیعی برای جوجه کشی بوقلمون حدوداً 28 روز است. با این وجود ممکن است این فرایند  از روز 27 آغاز و تاروز 299 ادامه پیدا کند. این مسئله خیلی مهم است که بدانیم آیا همه جوجه ها هچ شده اند یا نه؟ اگر تخم ها از یک گله هم سن تولید شده باشند و شرایط انتقال و انبار آنها یکی باشد انتقال جوجه ها از دستگاه زمانی است که جوجه ها خشک شده و کرک های آنها به صورت مخملی در آمده و هنوز پشت گردن آنها کمی خیس باشد. از منظر دیگر بهترین زمان بیرون کشیدن جوجه ها زمانی است که هنوز 5 درصد از جوجه ها خشک نشده اند. (پشت گردن آنها خیس است) این موضوع سبب می شود که جوجه هایی که زودتر هچ شده اند بعد از بیرون کشیدن از دستگاه دهیدراته نشوند.

از آنجائیکه دستگاه های مختلف ممکن است جوجه ها را دیرتر و یا زودتر خشک کنند لازم است که دائماً دستگاه هچر توسط مسئول مربوطه کنترل شود و در صورت آماده بودن جوجه ها، عملیات خارج کردن آن ها از دستگاه انجام گیرد. توصیه می شود : هر 6 ساعت یک بار، در دستگاه باز شده و جوجه هایی که کاملاًخشک شده اند از دستگاه هچر خارج و به زیر دستگاه مادر مصنوعی منتقل شوند.

نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

11 دی 1398

سلام ۱۵تاتخم مرغ گذاشتم داخل دستگاه جوجه کشی خانگی ۱۱تای آن جوجه زنده داخل تخم بودن اما امروز۲۱روز آن تمام شد هیچ خبری نشد یکیشون شکوندم هنوز زرده داخل نرفته بود زنده بودن آیا امیدی هست

  19 مرداد 1399

  سلام دوست عزیز
  در زمان هایی که کار خوب پیش میرود جوجه های تشکیل شده در تخم نطفه دار باید روز آخر زرده خود را جذب کنند تا قادر به بیرون آمدن باشند. کمی بیشتر صبر کنید و برای اطمینان از درست انجام شدن کار دستگاه دمای داخل آن را با دما سنج میله ای اندازه گیری کنید.

16 فروردین 1398

سلام خسته نباشین من یه دستگاه 504تایی دارم که پر کردم بعد از یک هفته 460تخم نطفه دار بود و از این تعداد 380تا به جوجه تبدیل شد و هچ شد اما حدود 50عدد جوجه کامل داخل تخم بودن ولی زرده خودشون رو جذب نکرده بودن و مرده بودن خواستم بدونم دلیل چی بوده ممنون .

  27 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  مردن جوجه در داخل تخم و جذب نکردن زرده به دلیل ضعیف بودن تخم نطفه دار است. چون شما حدودا بالای 80 درصد از تخم های سالم هچ گرفتید بیشتر باید به گله مادری توجه شود.

24 دی 1397

سلام وقت بخیر و خسته نباشین…

من 11 عدد تخم مرغ درون دستگاه گذاشته بودم ک همشون تو نطفه سنجی موفق بودن و نیز کنترل رشدشونم با موفقیت همراه بود

روز 18 انتقال دادم ب سبدی در درون همون دستگاه 2 روز گذشته ولی فقط 4 تخم اونم فقط ترک خورده اند

میخواستم ببینم هنوز منتظر بمونم
یا اینکه از وقت 3 روزش گذشت چجوری کمکشون کنم هچ بشن
و اینکه اگه 3 روز گذشت و هچ نشد چیکار کنم

مرسی بابت سایت عالیتون.

  9 بهمن 1397

  سلام دوست عزیز
  دستگاه را چک کنید اگر دما و رطوبت درست کار می کند به احتمال زیاد کمبود ویتامین ها و ریز مغذی ها باعث بیرون نیامدن جوجه ها از تخم نطفه دار شده است. اگر عکس جوجه ها را ارسال کنید بهتر است. اگر هچ موفقیت آمیز باشد جوجه زرده را جذب می کند و به راحتی خارج می شود. پیشنهاد می کنیم مقاله درصد جوجه درآوری را مطالعه کنید.

2 خرداد 1397

سلام وقت بخیر دوستان کسی میتونه کمکم کنه چندتا جوجه مرغ دارم میخام بدونم چه نژادی هستن

  2 خرداد 1397

  سلام دوست عزیر
  شما می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا شما را راهنمایی کنند.
  تلفن: 02177955451