آموزش ضد عفونی و شستشوی دستگاه جوجه کشی

دسته : آموزش جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی یکی از تجهیزات اصلی صنعت پرورش طیور محسوب می‌شود که وظیفه آن تبدیل تخم نطفه دار به جوجه است. جنین جوجه و خود جوجه در بدو تولد، بسیار حساس هستند، برای همین باید به بهداشت دستگاه جوجه کشی اهمیت زیادی داد. در این مطلب، در مورد بهترین روش ضدعفونی دستگاه جوجه کشی صحبت می‌کنیم. پس اگر می‌پرسید دستگاه جوجه کشی را چطور ضد عفونی کنیم، با ما همراه باشید.

اهمیت حفظ بهداشت دستگاه جوجه کشی

دستگاه جوجه‌کشی را به نوعی می‌توان آشیانه جوجه‌ها تا زمان تولد دانست. علاوه بر این، این دستگاه نقش بدن مرغ مادر را هم ایفا می‌کند. همانطور که گفتیم، جنین داخل تخم و جوجه تازه از تخم درآمده، بسیار حساس و آسیب‌پذیر هستند. کوچک‌ترین آلودگی می‌تواند سلامت جنین و جوجه را تهدید کرده و باعث از بین رفتن آن‌ها شود. انتقال بیماری احتمالی جوجه‌ها به فضای مرغداری هم می‌تواند تلفات زیادی را موجب شود. این موضوع می‌تواند خسارات بسیار زیادی را به یک واحد پرورش طیور وارد کند. به همین دلیل، شستشوی دستگاه جوجه کشی اهمیت زیادی دارد. البته شستشو فقط مرحله ابتدایی برای پاکسازی است و باید پس از آن نسبت به ضدعفونی دستگاه جوجه کشی اقدام کنید.

چه زمانی باید دستگاه جوجه کشی را ضدعفونی کنیم؟

جوجه‌ها در هنگام تولد، آلودگی‌های مختلفی از خود به جا می‌گذارند. باقی ماندن این آلودگی‌ها می‌تواند برای دوره جوجه کشی تخم‌های بعدی مشکلاتی را ایجاد کند. مدفوع یا مایع بدن جوجه‌ها، خون بند ناف، زرده تخم‌ها و پرهای شکسته، از جمله آلودگی‌هایی هستند که می‌توانند در بخش‌های مختلف دستگاه جوجه کشی پخش شوند. برای جلوگیری از باقی ماندن این آلودگی‌ها و آسیب زدن به تخم‌های بعدی، باید ماشین جوجه کشی را پس از هر دور استفاده، ضدعفونی کنید.

بهترین روش ضدعفونی دستگاه جوجه کشی

روش‌های مختلفی برای شستشو و ضدعفونی دستگاه جوجه کشی وجود دارد. هر پرورش‌دهنده با توجه به امکانات و تجهیزات خود می‌تواند شیوه ضدعفونی مورد نظر خود را انتخاب کند. با این حال در این قسمت سعی می‌کنیم بهترین روش ضدعفونی دستگاه جوجه کشی را توضیح دهیم. در ادامه، مراحل مختلف این کار را به صورت قدم به قدم مرور می‌کنیم.

شستشوی بخش‌های متحرک دستگاه جوجه کشی

ابتدا باید سبدها و شانه های دستگاه جوجه کشی را از جای خود خارج کرده و بشویید. شستشوی این بخش‌ها را با آب داغ انجام دهید تا تمام آلودگی‌ها پاک شوند. در صورت لزوم از یک پارچه برای تمیز کردن کثیفی‌های خشک شده کمک بگیرید.

ضدعفونی کردن قفسه‌های ماشین جوجه کشی

پس از شستن شانه ها و سبدها، باید آن‌ها را ضدعفونی کنید. مواد مختلفی را می‌توانید برای ضدعفونی قفسه های دستگاه جوجه کشی انتخاب کنید. نکته مهم در مورد این انتخاب این است که ماده مورد نظر نباید باعث آسیب به بدنه دستگاه و یا تغییر رنگ آن‌ها شود. هرگونه تغییر رنگ یا خوردگی موجب کاهش عمر مفید این قطعات شده و هزینه‌ها را افزایش می‌دهد. از مواد ضدعفونی کننده‌ای که بوی شدید و تند دارند استفاده نکنید. علاوه بر این، پس از ضدعفونی باید شانه ها و سبدها را در معرض هوای آزاد و نور خورشید قرار دهید تا به خوبی خشک شده و بوی آن‌ها نیز از بین برود.

ضدعفونی کردن محیط دستگاه جوجه کشی

حالا نوبت آن است که فضای داخل دستگاه را ضدعفونی کنید. یکی از متاداول ترین روش ها برای این کار، استفاده از بخار فرمالین است. تولید بخار فرمالین در گذشته از ترکیب پرمنگنات دوپتاس و فرمالین ۴۰ درصد تجاری انجام می‌شد؛ اما این کار اکنون با استفاده از آجرهای سوزاندنی آماده امکان‌پذیر است.

فرقی نمی‌کند که برای ضدعفونی دستگاه جوجه‌کشی از روش قدیمی یا جدید استفاده کنید؛ به هر حال باید پس از شروع متصاعد شدن گاز فرمل، تمام درب‌ها و پنجره‌های دستگاه را ببندید. به این ترتیب گاز فرمل در داخل دستگاه پخش شده و فرآیند ضدعفونی دستگاه جوجه کشی آغاز می‌شود. بخار فرمل باید به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت در داخل دستگاه بماند. پس از این مدت می‌توانید درب دستگاه را باز کرده و تخم‌ها را در آن بچینید. توجه داشته باشید که بخار فرمل بوی بسیار زننده‌ای دارد و برای انسان و موجودات زنده مضر است؛ برای همین بهتر است از ماسک استفاده کنید.

برخی واحدهای پرورش طیور، تخم‌مرغ‌ها را نیز پیش از چیدن در دستگاه جوجه‌کشی، به مدت ۲۰ دقیقه با بخار فرمل ضدعفونی می‌کنند.

اما امروزه با ورود مواد ضدعفونی کننده برپایه نانوتکنولوژی به بازار می توانید عمل ضدعفونی را با سرعت بیشتر و دقت بالاتر بدون کمترین خطری برای انسان و موجودات زنده انجام دهید. برای ضدعفونی با مواد نانو ابتدا دستگاه را تمیز کنید و سپس با یک اسپری محلول را به سطوح دستگاه بپاشید و منتظر بمانید تا سطوح خشک شود، و دیگر نیازی به تمیز کردن مجدد دستگاه نیست.

5 نکته در مورد شستشو و ضدعفونی دستگاه جوجه کشی

 1. اتاقی که ماشین جوجه کشی را در آن قرار داده‌اید باید تمیز باشد. اتاق آلوده، زمینه انتقال میکروب و آلودگی را به داخل ماشین جوجه کشی فراهم می‌کند.
 2. هنگام ضدعفونی دستگاه جوجه کشی، از ماسک و دستکش استفاده کنید.
 3. پیش از انتقال تخم‌ها از دستگاه ستر به هچر، دست‌هایتان را به خوبی بشویید. اگر لازم است کار جابجا کردن و چرخاندن تخم‌ها در دوران ستر را با دست انجام دهید هم، باید دست‌هایتان تمیز باشد.
 4. برای از بین رفتن بوی زننده بخار فرمل می‌توانید از بخار آمونیاک استفاده کنید.
 5. در مورد دستگاه های جوجه کشی خیلی بزرگ، بهتر است به جای خود دستگاه، تخم‌ها را ضدعفونی کرد. البته باز هم در مواقعی باید کار ضدعفونی دستگاه جوجه کشی را انجام داد.
نظرات کاربران

کارشناسان شرکت در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود

6 فروردین 1398

سلام دستگاه جوجه کشی درست کردم با باکس فوم ماهی گیری خواستم ضدعفونی واسم بفرستین ممنون میشم این شماره تلفن تماس هستش بی زحمت زنگ بزننین ممنون میشم.

  7 فروردین 1398

  سلام دوست عزیز
  در حال حاضر در حوزه فروش مواد ضدعفونی کننده دستگاه جوجه کشی فعالیت نداریم. شما می توانید جهت تهیه این لوازم به داروخانه های دامپزشکی شهر خود مراجعه کنید.