پرسش و پاسخ

آماده سازی دستگاه

1- مطالعه کامل دفترچه راهنما که در دستگاه موجود می باشد ضروری است.

2- انتخاب محل مناسب برای نصب دستگاه با توجه به شرایط ذکر شده در قسمت "شرایط مکان دستگاه"

 3 - در مدل های دارای رطوبت ساز اولتراسونیک (بخار ساز) مخزن دستگاه های مجهز به رطوبت ساز را با آب تصفیه شده یا مقطر پر کنید (املاح آب باعث خرابی رطوبت ساز و بسته شدن منافذ پوسته تخم ها و خراب شدن فن ها می شود). زیر رطوبت ساز خالی باشد و چند سانت از زمین فاصله بدهید به طوری که رطوبت ساز بتواند از زیر هوا را به داخل خود بکشد. سیم برق رطوبت ساز را به پریز روی بدنه دستگاه متصل نمایید و ولوم آن را روشن نمایید.

 4 - مخزن آب سنسور رطوبت را که روی دیوار داخلی دستگاه است را پر از آب کنید (آب مورد استفاده مقطر یا بدون املاح باشد) به طوری که فیتیله سنسور رطوبت مرطوب شود. چنانچه فیتیله خشک باشد یا به درستی به سنسور داخل خود متصل نباشد، مقدار رطوبت صحیح نمایش داده نمی شود.(معمولاً 100 نشان می دهد)

مواردی که حین کار با دستگاه جوجه کشی باید عایت شود

1 - منوهای دستگاه در کارخانه تنظیم شده اند و در صورت نیاز می توانید مطابق تنظیمات داخل دفترچه تنظیم نمایید.بهتر است جهت هر گونه تغییر با شرکت مشاوره نمایید.

2 - در زمان شروع کار ستر مطمئن شوید تا چراغ هچر (قرمز رنگ) خاموش باشد.

3 - دستگاه پس از روشن شدن ابتدا دما را تنظیم می کند و پس از رسیدن دما به محدوده مورد نظر عدد رطوبت را نشان می دهد و در صورت نیاز رطوبت ساز را روشن می کند.

4 - بعد از قرار دادن تخم پرندگان در دستگاه می توانید جهت اطمینان از دما و رطوبت را نشان داده شده از دماسنج جیوه ای و رطوبت سنج عقربه ای مناسب استفاده نمایید و در صورت اختلاف می توانید طبق دستوالعمل، کالیبره نمایید.

5 - سه روز پایانی برای هچ سیستم کنترل را به حالت هچ برده (با گرفتن دو دکمه پایین و بالا این کار صورت می گیرد و چراغ هچر روشن می شود) و تنظیمات دما و رطوبت را متناسب با پرنده تغییر دهید.

6 - در زمان هچر هنگامی که تخم مرغ ها را به سبد هچ انتقال دادید نسبت به نصب درب سبد و یا کشیدن توری روی سبد اقدام نمایید و برای جلوگیری از خروج جوجه از سبد ها درب ها را با سیم مفتول یا گیره ببندید.

7 - هنگام خروج جوجه در زمان هچ درب دستگاه را هرگز باز و بسته ننمائید بلکه هر 8 ساعت یکبار جوجه ها را خارج نمائید. 12 ساعت بعد از خروج اولین جوجه یکبار دستگاه را از جوجه خالی کرده و سپس هر 8 ساعت یکبار این کار را تکرار کنید.

بعد از اتمام جوجه کشی این موارد را انجام دهید

1 - پس از هر دوره جوجه کشی دستگاه را پاکیزه نمایید و بعد از دو یا سه دوره جوجه کشی فن های روی دیوار را بررسی نمایید که املاح و گرد و غبار باعث از کار افتادن موتور آن نگردد. (پرز جوجه )

2 - اگر فعلاً قصد جوجه کشی ندارید درب دستگاه را باز کنید و به اندازه دقایقی بگذارید دستگاه بدون رطوبت کار کند تا کاملاً خشک شود سپس آنرا در جایی به دور از نور آفتاب انبار کنید.

تخم مرغ هایی که جوجه نشده اند را بشکنید

1 - زرده هیچ تغییری نکرده و یا زرده و سفیده با هم قاطی شده که این نشانه می دهد تخم پرنده نطفه دار نبوده و اصلا مناسب جوجه کشی نبوده

2 - جوجه کوچک  در تخم است و رشد نکرده و یا جوجه در مراحل پایانی خفه شده است

احتمالا جیره غذایی پرنده ای که تخم را گذاشته مناسب نیست و یا اینکه تخم مرغ زیاد مانده است (تخم پرنده که بالاتر از 6 یا 7 روز بماند مناسب جوجه کشی نیست)

3 - مایع بد بو و با رنگ سبز، قهوه ای دور جوجه است احتمالا تخم مرغ ها عفونی بوده و بعد از خروج از دستگاه، دستگاه باید ضد عفونی شود.

4 - شاید دستگاه کالیبره نباشد و یعنی دما و رطوبت در دستگاه با آنچه سیستم کنترل نشان می دهد متفاوت است که طبق دستور عمل کالیبره شود.

دمای محیط در دوره جوجه کشی چند باشد؟

دمای محیط باید بین 22 تا 26 درجه باشد

برق دار شدن بدنه دستگاه جوجه کشی

1 - برقی ضعیف به طور دائم بر روی بدنه دستگاه است؟

• ابتدا دو شاخه برق را به طور برعکس به پریز بزنید.

• حال برق دیگر به طور دائم به بدنه نیست و گاهی اوقات می باشد. برای این کار باید دقت نمایید که با روشن شدن کدام مصرف کننده جریان این اتفاق می افتد مثلاً هرگاه موتور حرکت راک فرمان میگیرد؟ یا ...  سپس اقدام به بررسی مسیر سیم کشی نموده و محل اتصال را پیدا نمایید.

• گاهی اوقات به دلیل رطوبت بالا ارت ضعیفی درون دستگاه منتشر می شود که جای نگرانی نیست . چنانچه در محدوده خود چاه ارت دارید می توانید دستگاه را به یک سیم به ارت متصل نماید.

2 - برق به طور قوی بر روی بدنه دستگاه است؟

• دستگاه را خاموش کنید خروجی ها را از سیستم کنترل جدا کرده هر خروجی را به طور مجزا برق داده و سیمی که اتصال ایجاد کرده را پیدا کنید.

توجه :

چنانچه با موردی غیر از موارد ذکر شده روبرو شدید از تعمیر بدون هماهنگی با خدمات پس از فروش خود داری نمایید.

اولین  قبلی  1  2  3  بعدی  آخرین